PZC PZC Rampenplannen voldoen aan eisen Trouwplannen bij eerste ontmoeting Greenpeace doet proef op dak Zwincollege Snelheidsduivel is rijbewijs vier maanden kwijt 13 Westdorpse voert actie om misbruik invalideplekken tegen te gaan Bordje tegen foutparkeerders Man in zijn nopjes met werkstraf Kinderpagina op gehandicaptensite Varkensbaronnen lijden nederlaag Wind speelt met stellage Boetes voor onverzekerd rijden 0800 - 0231 231 (GRATIS) Alternatief varkensstallen wordt verder uitgewerkt Storm slaat duwbak los De collectie 2003 hangt nu in de winkel. IjbnHlljp woensdag 5 februari 2003 Hoor Eugène Verstraeten MIDDELBURG - De nieuwe rampenplannen van de fusiege meenten Hulst, Terneuzen en Sluis scoren een voldoende. Dat blijkt uit de resultaten van de toetsing van de drie rampen plannen door de provincie. De gemeenten krijgen de resultaten binnenkort in de bus. De zeven voormalige gemeen- ten in Zeeuws-Vlaanderen had den al een rampenplan dat vol deed aan de normen van de provincie. Vanwege het samen gaan in drie nieuwe gemeenten moesten er echter snel drie nieu we rampenplannen worden op gesteld. Om in de nieuwe ge meenten vanaf de eerste dag over een geactualiseerd plan te kunnen beschikken, hebben de gemeenten er grote prioriteit aan gegeven. De conceptplan nen zijn in december ter toet sing aan de provincie aangebo den. De toetsingsresultaten wijzen volgens Gedeputeerde Staten uit dat 'alle drie de gemeenten beschikken over een rampen plan dat in voldoende mate vol doet aan de wet rampen en grote ongevallen'. De gemeenteraden van Terneuzen en Hulst hebben de nieuwe plannen inmiddels vastgesteld. Sluis doet dat eind deze maand. De provincie moet ieder half jaar aan de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken rapporte ren hoe het staat met de actuali sering en toetsing van gemeen telijke rampenplannen in de provincie. Gedeputeerde Staten zeggen het 'verheugend' te vinden dat ze de staatsecretaris kunnen mededelen dat nu alle gemeen ten in Zeeland over een rampen plan beschikken dat actueel is en en dat positief door de pro vincie is getoetst. De brief aan de staatssecretaris gaat deze week de deur uit. TERNEUZEN - Een 37-jarige man uit Biervliet was gister ochtend bijzonder in zijn nopjes met de veroordeling van in totaal 150 uur werkstraf die kantonrechter A.Melens hem op legde. 'Perfect, keurig', reageerde hij monter op het vonnis voor het bezit van drie onverzekerde auto's. De Biervlietenaar stond jaren geleden al een keer voor de rechter, eveneens voor het bezit van onverzekerde auto's. In die periode fungeerde de verdachte als zogenoemde katvan ger. Dat is iemand die veel auto's op zijn naam heeft staan, ter wijl de feitelijke eigenaar iemand anders is. Die laatste pro beert zo boetes en belastingen voor het voertuig te ontlopen OOSTBURG - De Stichting Werkgroep West-Zeeuwsch- Vlaanderen Gehandicaptenbeleid hoopt binnenkort haar website (wwiv.swivg.nl) uit te breiden met een kinderpagina, In samenwerking met ouders van kinderen met een functiebe perking in Zeeuws-Vlaanderen wil de stichting het SFS spe- ciaal-project lanceren. „SFS staat voor spannend, flitsend en speelser. Met een gift van drieduizend euro van het Oranje fonds en hopelijk met nog een aantal andere sponsors hopen we dit gedeelte een professionele invulling te geven", aldus SWWG-voorzitter Ben Scherbeijn. De in juni 2002 geopende website - met hoofdzakelijk informatie over voorzieningen voor mensen met een functiebeperking - loopt als een trein. Ruim vijfduizend surfers wisten de site te vinden. HENGSTDIJK - Burgemeester en wethouders van Hulst heb ben voorlopig een stokje gestoken voor de plannen van twee Brabantse varkensbaronnen om bij Hengstdijk mega-var- kensstallen op te richten. De gemeente heeft Lavi b. v. uit Reu- sel een milieuvergunning geweigerd om op een perceel aan de Kamperweg bij Hengstdijk 6806 varkens te houden. Hetzelf de geldt voor JWelvaarts uit Boxtel, die een vergunning heeft gevraagd om aan de Rummersdijk 7498 varkens te houden. De betrokken varkenshouders kunnen nu, als ze dat willen, hun gelijk nog proberen te halen bij de Raad van State. Ze hebben tot 6 maart de tijd om daarin beroep te gaan tegen het weigeren van de milieuvergunning. Bij het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen viel gisteren in de vroege avonduren een met zeil bespannen stellage ten prooi aan de harde wind. De stellage helde naar achteren en bleef slechts door een aan het dak bevestigd touw op enkele poten wankelen. Recht trekken of afbreken van de stellage, die tot aan het dak van het schoolgebouw reikte, bleek een te gevaarlijke optie. De brandweer knipte daarom vanuit een hoogwerker het 'draadje' door, waarna de stelling omviel. De schade bleef beperkt tot een gesneuvelde ruit. Een tweede stellage werd uit voorzorg van zijn zeilen ontdaan en met ex tra touwen steviger vastgezet. TERNEUZEN - Een 19-jarige man uit Zuidzande en een 20- jarige man uit Vogelwaarde zijn gisteren door de kantonrech ter in Terneuzen veroordeeld tot een boete voor het rijden op een onverzekerde brommer. De Zuidzandenaar moet 67 euro betalen, de jongeman uit Vogelwaarde kwam er gezien zijn fi nanciële omstandigheden vanaf met een boete van twintig euro. Beide veroordelingen waren conform de eis. Burgemeester Barbé (midden) feliciteert het echtpaar Petrus en Paula van Houten-de Roos in Koewacht met zijn 65-jarig huwelijk. foto Camile Schelstraete door Euqène Verstraeten KOEWACHT - In het woon zorgcentrum de Lange Akkers in Koewacht vierden de 91-jari- ge Petrus (Peer) van Houten en zijn 87-jarigc vrouw Paula de Roos gisteren hun 65-jarig hu welijksfeest. In de ochtend was er een eucha ristieviering, vervolgens gingen ze met hun zoon en dochter en hun drie kleinkinderen uit eten, om even voor drie uur terug te zijn voor hun receptie. De echtelieden leerden elkaar kennen in een dancing in Kem- zeke-Paal. „Met jou gaat ik trouwen", zei hij meteen. De verkering duurde dan ook niet langer dan een jaar. Paula de Roos werd geboren in Stekene en haar man op Kapel- lebrug. Zij werkte als breister in een fabriek in Sint-Niklaas, zorgde voor haar gezin en hielp haar man in de vlasbranche. Van Houten was een vlasser in hart en nieren. Hij ging op zijn twaalfde van school af en ging werken bij zijn vader als inzaai- er van vlas. Later trok hij met andere vlassers naar Texel, de Wieringermeer, Friesland, Gro ningen, de Haarlemmermeer en de Flevopolders. Samen met Paula kampeerde hij in een ca ravan in de Noordoostpolder. „Want er waren toen vrijwel geen huizen", zegt hij. „Na de toch al zware werkdag gingen de vlassers 's nachts op fazan- tenjacht en visten ze in de wa tergangen illegaal op paling. „In die beginjaren hoefden we geen vlees en vis te kopen", lacht Van Houten. Toen hij 50 werd, zette hij een punt achter het rondtrekkend vlassersbestaan en begon zijn eigen bedrijf. In 1980, nadat hij bijna 70 jaar in het vlas gewerkt had, nam zijn zoon het bedrijf over. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Harold de Puysseleijr WESTDORPE - De gemeenten Sluis en Vlissingen, en de zie kenhuizen in Vlissingen en Ter neuzen zijn van plan in te gaan op het voorstel van Marijke He- melsoet om misbruik van inva lidenparkeerplaatsen door vali de automobilisten tegen te gaan. Dat blijkt uit de reacties die de Westdorpse heeft ontvangen op de brief die ze eind vorig jaar aan alle Zeeuwse gemeenten en de provincie over de problema tiek stuurde. Volgens Hemelsoet, zelf invali de en vrijwilligster voor ver keersveiligheidsorganisatie 3VO, komt het In veel plaatsen voor dat invalide bestuurders niet kunnen parkeren op gehan dicaptenparkeerplaatsen, om dat gezonde mensen daar hun auto stallen. Dat betekent dat invaliden vaak om moeten rij den om een ander plaatsje te vinden en soms zelfs onverrich- terzake huiswaarts moeten keren omdat ze niet kunnen parkeren in de buurt van hun bestemming. Hemelsoet zou daarom graag zien, dat wegbeheerders in Zee land bij de borden die een gehandicaptenparkeerplaats markeren een onderbord plaat sen met de tekst 'Neem jij mijn plaats? Neem dan ook mijn han dicap'. Volgens de Westdorpse wordt zo'n bord in Frankrijk al met succes toegepast. De gemeenten Sluis en Vlissin gen willen daar in ieder geval wel aan meewerken, zo hebben ze Hemelsoet inmiddels laten weten. Beide gemeenten zijn OOSTBURG - Een door Oost burg Varkens BV ingeschakeld technisch adviesbureau werkt momenteel een alternatief uit om de varkenstallen aan de Maagdenbergweg, Coxydeweg en Sophiaweg in Oostburg aan alle bouwvoorschriften te laten voldoen. Het adviesbureau reisde met een brandweercommandant naar het terrein om een aantal alternatieven onder de loep te nemen. „Eén daarvan wordt nu nader uitgewerkt", meldt Ton van Beek, advocaat van Oost burg Varkens BV. Daarna wordt het voorstel naar de gemeente Sluis gestuurd. De gemeente verzegelde het ter rein eind 2002, omdat de stallen niet volgens de bouwvoor schriften zijn gebouwd. De stal len stonden toen al leeg, omdat in een eerder stadium de twin tigduizend varkens waren ver nietigd. De dieren waren besmet met het verboden mpa-hor- moonpreparaat. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bart van Opzeeland van Greenpeace plaatst een regenmeter op het dak van scholengemeenschap Het Zwin in Oostburg, terwij 1 leerlingen van 4 VWO koukleumend toe kijken. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel OOSTBURG - Wie Greenpeace zegt, denkt automatisch milieu en actie. Gis teren deed de milieu-organisatie het Zwincollege in Oostburg aan om te pra ten over vervuild regenwater. Het 'ac tievirus' sloeg meteen over op de toe hoorders. Midden in de uitleg van Greenpeace-deskundige giftige stof fen, Bart van Opzeeland, tetterde een VWO 4-leerlinge opeens strijdlustig door het lokaal. „Hé! Kijk, de verwar ming lekt! Dat is slecht voor het milieu hoor!" Greenpeace startte deze week een groot regenwateronderzoek. Voor dit onder zoek vangt de organisatie twee weken lang, op vijftig plaatsen in Nederland, regenwater op. TNO neemt het water vervolgens onder de loep om te kijken of er giftige stoffen in zitten. De regen meters worden onder andere op vijf entwintig Nederlandse scholen neerge zet, waaronder het Oostburgse Zwin college. En dus ldommen Bart van Op zeeland, leerkracht Ben Huisman en een aantal leerlingen gistermiddag het dak van de school op om daar een brui ne (om lichtinvloeden te beperken), door TNO schoongemaakte fles te mon teren. Even daarvoor richtte van Opzeeland zich tot zo'n veertig leerlingen. „Het onderzoek richt zich vooral op giftige chemische stoffen, POP's (Persistent Organic Pollutants) genaamd. Deze stoffen zitten in veel, door ons dagelijks gebruikte producten. POP's zijn nau welijks afbreekbaar, leggen een lange afstand af en hopen zich op in vetweef- sel van mensen en dieren", aldus Van Opzeeland. Onder POP's worden bij voorbeeld broombrandvertragers en ftalaten gerekend. Laatstgenoemde zijn weekmakers die worden gebruikt om plastic zacht en buigzaam te maken. Ftalaten komen onder andere voor in vloerbedekMng, vinylbehang, kinder speelgoed en verpakkingsmateriaal. Voorzorg De POP's verplaatsen zich door lucht en water. Volgens Greenpeace zijn er voor bovengenoemde producten genoeg alternatieven voorhanden. De milieu organisatie wil met het regenwateron derzoek aantonen dat deze producten giftige stoffen lekken, die allesbehalve goed zijn voor het milieu. Van Opzee land: „We starten het onderzoek juist nu, omdat de Europese Commissie in maart een voorstel doet voor het toe komstige EU-beleid op giftige stoffen. Volgens ons schiet het huidige beleid op veel punten tekort. Wij zijn voorstan der van het voorzorgsprincipe. Kort ge zegd houdt dit in dat eerst moet worden bewezen dat een stof onschadelijk is voor mens en milieu. Dus eerst bewij zen, dan pas op de markt brengen." De leerlingen namen alle verontrusten de berichten van Van Opzeeland in zich op, maar daar bleef het in de meeste ge vallen dan ook bij. „Ik vind het heel zonde voor het milieu, maar ik zou niet weten wat ik nog meer moet doen om het milieu schoner te M'ijgen", dacht Marien Meijaard uit Breskens hardop. Haar klasgenote Rosanne Lammers uit IJzendijke had een iets andere kijk op de situatie. „Iemand moet beginnen met actievoeren. Alleen, in je eentje kan je het niet. Je moet ervoor zorgen dat steeds meer mensen volgen", wist ze. Om er vervolgens aan toe te voegen: „Ik ben al lid van Greenpeace." van plan een proef te doen met de bordjes bij een aantal invali denparkeerplaatsen. En ook de ziekenhuizen in Vlissingen en Terneuzen zijn enthousiast. Andere gemeenten in de provin cie hebben laten weten geen heil te zien in het initiatief. Tholen laat weten, dat in de hele ge meente verspreid over acht dor pen maar twaalf algemene ge handicaptenparkeerplaatsen te vinden zijn. Bovendien zijn in die gemeente geen signalen van misbruik bekend. Middelburg ziet in handhaving een effectie ver middel om het probleem te lijf te gaan. Ontluisterend vindt Hemelsoet de reactie van het gemeentebe stuur van Hulst. 'Wij vinden het initiatief wel aardig, maar enigszins overdreven', schrijven B en W haar. Volgens het Hulster coHege is duidelijk wie wel en wie niet mag parkeren op de parkeerplaatsen die bestemd zijn voor invaliden. 'Verder be twijfelen wij of automobilisten zich iets van dit tekstbordje zul len aantrekken.' Hemelsoet is onaangenaam ge troffen door de toon van deze brief. Ze wijst erop dat de bord jes met de confronterende tekst niet duur zijn. „En niet gescho ten is altijd mis. Dus waarom proberen ze het niet. Want er zijn zoveel mensen met een in- validenparkeerkaart." Maar wat maakt jouw look voor 2003 nou helemaal af? Juist. Een bril uit de collectie 2003 van Het Huis Opticiens. De nieuwste merkmonturen én topmodellen uit de dijke. Hij was al eerder veroor deeld voor een zeer forse snel heidsovertreding (tussen de 66 en 70 kilometer te hard). Een 35-jarige Hagenaar moet 255 euro overmaken aan de staat. Hij haalde met zijn Por sche een vrachtwagen in op de Langeweg nabij Axel en gaf een spuit gas toen hij een tegenlig ger aan zag komen. „Zeker met zo'n auto rij je al gauw te hard", legde hij uit. De bolide had hij inmiddels maar ingeruild voor een andere auto. „Nu die Por sche is verkocht, zult u inmid dels wel geld over hebben", be sloot Jeuken zijn eis. Melens vonniste conform. TERNEUZEN - Door hevige zeegang is gisteravond de duwbak van de Anton Junior losgeslagen van de boot en bijna terechtgekomen op de Zeedijk in de Margarethapolder bij Terneuzen. De duwboot kwam uit Hansweert en was op weg naar Terneuzen. De duwbak was leeg, er vielen geen gewonden. Sleepdienst Multraship kreeg de melding rond half acht binnen en stuurde er de Multratug 12 en de patroller op af. Beide vaartuigen slaagden erin de duwbak net op tijd met touwen te bevestigen voor dat hij op de dijk terechtkwam. De duwbak was vanaf de dijk goed te zien. De Anton Junior zat zelf ook in de problemen. De duwboot had geen voortstuwing meer en ook het roer zat vast. Binnen ander half uur werd het geheel naar de haven in Terneuzen gesleept. Na der onderzoek volgt. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - In 'een vlaag van emotionele waanzin' had een 30-jarige Gentenaar in juli 2001 met 151 kilometer per uur over de Isabellaweg tussen Phi lippine en IJzendijke gereden. Ruim 70 kilometer te hard. Officier van justitie R. Jeuken en kantonrechter A. Melens lie ten zich door dat verweer niet vermurwen tot een lagere straf. De Gentenaar werd gisteren op de zitting in Terneuzen veroor deeld tot vier maanden rijont zegging en 500 euro boete. De man betuigde zijn spijt over zijn roekeloze rijgedrag en ver telde de officier en de kanton rechter dat hij een blanco straf blad had. Na een ruzie met zijn vriendin was hij aan het einde van zijn werkdag naar haar op zoek gegaan. De Belg wist dat ze met een vriendin naar Philippi ne of Breskens was gegaan en wilde haar daar opzoeken. De officier en de rechter wezen hem op het gevaar van te hard rijden over polderwegen als de Isabel laweg. „En zulke zware overtre dingen zien we hier niet vaak", voegde Melens daar nog aan toe. „Mazzel dat u voor uw werk niet in Nederland moet zijn", vond Jeuken. Advertentie Je kledingkast vult zich langzaam met de nieuwste voorjaarsmode. De kantonrechter veroordeelde gisteren nog een aantal andere hardrijders. Een 20-jarige man uit Philippine kreeg een voor- waardelijke rijontzegging van vier maanden en een boete van 273 euro opgelegd. Hij had 39 kilometer te hard gereden op de provinciale weg nabij Schoon- collectie van Het Huis hangen nu voor je klaar. Het Huis Henno Cysouw OP T l ClV NS TERNEUZEN - MARKT 19 - TEL. (0115) 61 61 13. WWW.CYSOUWOPTIEK.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41