Telers en milieuclubs doen water bij de wijn PZC Aanpak bolletjesslikkers verdeelt Kamer VVD'er Weisglas opnieuw voorzitter Tweede Kamer De Geus wil ouderen langer laten werken Afspraak over afschaffen bestrijdingsmiddelen Speciale gsm voor ouderen in de maak Politie hoort vriendjes van Seder Soares De Boer sleept NS voor de rechtbank Kassen verwoest door windhoos Halen rijbewijs fors duurder Homeopathische middelen omgekat Onderzoek nazi-vervolging homo's Verdronken schaatser gevonden Bevolkingsgroei blijft afnemen Verdachte van schietpartij vrijuit door fouten OM woensdag 5 februari 2003 door Peet Vogels DEN HAAG - Telers, milieube weging en overheid hebben de strijdbijl begraven over de be strijdingsmiddelen. De komen de jaren zullen middelen die schadelijk zijn voor het milieu zo snel mogelijk worden ver vangen door milieuvriendelijke bestrijdingsmiddelen. DEN HAAG - Geen oneindige keuze aan beltonen, geen sms- functie, geen rekenmachine; veel ouderen willen wel een mo biele telefoon, maar balen van alle 'fratsen' die het gebruik van de gsm-toestéllen nodeloos in- gewikkeld maken. Speciaal voor deze groep is een eenvoudi ge mobiel in de maak. Uit onderzoek van ouderenbon den blijkt dat senioren veel klachten hebben over mobiele telefoons. Onder meer de Anbo, de bond voor vijftigplussers, is in onderhandeling met telecom- bedrijf Vodafone over een 'ou- derentelefoon'. j „Veel ouderen willen gewoon een telefoon voor noodgeval len", aldus een Anbo-woord- i voerster. De ouderenbonden hebben de ervaringen gepeild onder hon derden oudere mobiele bellers. Daaruit bleek onder meer dat r senioren moeite hebben met de minuscule toetsen, het kleine beeldscherm, de ingewikkelde instructies en veelheid van functies. i Een andere veel gehoorde klacht is dat telecombedrijven j de telefoons zonder pardon af sluiten wanneer het toestel lan- gere tijd niet is gebruikt. GPD I ROTTERDAM - De politie heeft t gisteren twee kinderen gehoord die er zaterdagavond bij waren 1 toen hun dertienjarige vriendje Seder Soares werd neergescho- ten bij het Rotterdamse metro station Slinge. f Van de dader ontbreekt nog ie- der spoor, aldus de politiezegs- man. Het verhoren van de jon geren verloopt moeizaam, omdat ze in shock zijn. Eén van de kinderen verklaarde dat ze sneeuwballen gooiden waarna een man uit een auto stapte en begon te schieten. Vandaag zijn er twee stille toch ten om Seder te herdenken. De eerste is om 13.00 uur wanneer leerlingen, leraren en wethou der Van der Tak vanaf de Maar ten Luther-school naar het me trostation lopen. De school heeft behoefte aan een eigen tocht, vandaar dat er om 19.00 uur een tweede stoet vertrekt. Daarin lopen onder anderen familieleden van Se der, burgemeester Opstelten en raadsleden van de deelgemeen te Charlois mee. ANP In de tussentijd mogen telers be paalde schadelijke middelen onder strenge voorwaarden blijven gebruiken. Volgende week wordt het convenant door de drie partijen getekend. De overeenkomst betekent het einde van een jarenlange verbit terde strijd tussen milieubewe gingen telers. Minister Veerman van Landbouw is 'blij en dank baar' met het akkoord. „Op kor te termijn zullen honderd knel punten bij de teelt van bepaalde gewassen worden opgelost. Op de lange termijn zal het beleid eruit bestaan de voorlopers, die al heel milieuvriendelijk wer ken, nog meer te stimuleren. Te gelijkertijd worden de telers die achterop lopen in de richting van milieuvriendelijker werken geduwd." De onenigheid ging over het tijdstip waarop schadelijke middelen moesten verdwijnen. Telers wisten met succes verbo den middelen toch nog toegela ten te krijgen. Dat kon, omdat de telers aantoonden dat die middelen onmisbaar waren voor de teelt. Het ging dan om de bestrijding van heel specifieke ziektes in bepaalde gewassen. De milieubeweging op haar beurt maakte tegen die toela ting weer bezwaar en zo ver zandde het beleid in een reeks juridische procedures. Als ge volg daarvan aarzelden fabri kanten weer met het vragen van toestemming om nieuwe midde len op de markt te brengen. Die chaotische toestand van over elkaar heen buitelende procedures wordt nu opgehe ven De milieubeweging zal zich niet meer verzetten tegen het langer toelaten van bepaalde middelen. De telers hebben op hun beurt toegezegd zo snel mo gelijk milieuvriendelijker te gaan werken. Harde eis ,,In 2010 zal de milieubelasting van bestrijdingsmiddelen 95 procent lager zijn dan in 1998. Dat is een harde eis en daar hou den we ons aan", aldus Gerard Doornbos, voorzitter van de land- en tuinbouworganisatie LTO-Nederland. GPD door Achille Prick DEN HAAG - Demissionair minister De Boer van Verkeer stapt naar de rechter om te voorkomen dat de NS de prijs van een treinkaartje op 1 juli met ruim 4 procent verho gen. Daarmee komt De Boer tegemoet aan de wens van de complete Tweede Kamer, die zich zorgen maakt over de prijsstijgingen en het imago van het openbaar vervoer. Het conflict tussen de NS en de minister vloeit voort uit het contract dat de overheid met de NS heeft afgesloten in een poging tot privatisering te komen. Volgens dat con tract mag de NS de tarieven één keer per jaar verhogen. De NS zitten met een hoop problemen en bedachten een truc. Op oudejaarsavond voerden de NS een tariefver hoging door van 4,9 procent. Dat was in 2002 en dus is de vervoerder voornemens op 1 juli 2003 de prijzen van een treinkaartje opnieuw te ver hogen, met 4,15 procent. Na luid protest van diverse kanten oordeelde de Tweede Kamer vorig jaar al snel dat deze 'truc' niet strookt met de afspraken in het overgangs contract Alle fracties oefen den druk uit op minister De Boer om de kwestie aan de rechter voor te leggen. Na een laatste briefwisseling tussen De Boer en de NS, bleek in ja nuari dat beide partijen vast houden aan hun eigen inter pretatie van het contract De Boer wilde de NS aanvan kelijk niet al te hard aanpak ken, omdat er grote investe ringen nodig zijn om de het treinvervoer te verbeteren. Nu De Boer naar de rechter stapt, lijkt dat begrip ver dwenen. Een woordvoerder van NS wil niet meer zeggen dan dat de rechter het dan maar moet uitmaken. GPD SEXBIERUM - Bij een glastuinbouwbe drijf in Sexbierum zijn gisterochtend twee grote kassen ingestort. Daarbij raakten vier personen licht gewond. Het gaat volgens de bedrijfsleider om in to taal 3,5 hectare kas. Zeker 10.000 ruiten zijn gesneuveld. De oogst aan aubergines en paprika's is verloren gegaan. De scha de beloopt honderdduizenden euro's.Volgens bedrijfsleider Hartman (foto) zijn de kassen geruïneerd door een kleine cycloon. „Uit een onweersbui kwam plotseling een kleine windhoos. Die trok over de kassen en tilde het dak zeker vijf meter op. Zware stalen goten en poten braken als luciferhoutjes af." In de kassen waren op dat ogenblik tien mensen aan het werk. De gewonden kon den ter plaatse worden behandeld. foto Catrinus van der Veen/GPD door Frouke Houtman DEN HAAG - In de Tweede Ka mer is verdeeld gereageerd op het besluit om drugssmokke laars met een dagvaarding heen te zenden, wanneer ze met maximaal anderhalve kilo drugs worden gepakt. De WD is fel tegen deze nieuwe aanpak van Justitieminister Piet Hein Donner (CDA). De PvdA juicht deze juist toe. Het CDA, een jaar geleden nog mor dicus tegen plannen van toen malig Justitieminister Benk Korthals (WD) om bolletjes slikkers te laten lopen, staat nu wel achter het besluit van de ei gen minister. Justitie zendt koeriers noodge dwongen heen, omdat er te wei nig cellen zijn. Het gebeurt al leen als de verblijfplaats van de smokkelaar bekend is. Hij wordt in een later stadium op gespoord en voor de rechter ge bracht. Op die manier leggen koeriers geen beslag op de cellen die zijn bedoeld voor onder meer inbrekers en geweldple gers. „Goed nieuws", vindt justitie- woordvoerder Aleid Wolfsen van de PvdA dan ook. „Voor rang geven aan berechting van \S H£T O IT TOSVEM JllU-'E van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Ka mer heeft gisteren de WD'er Weisglas herkozen als haar voorzitter. Hij versloeg in twee stemrondes met 79 van de 145 uitgebrachte stemmen zijn te genkandidaten Verburg (CDA) en De Graaf (D66). Verburg be haalde 49 stemmen, De Graaf 17. Weisglas was al Kamervoor zitter sinds mei vorig jaar. De WD'er is Kamerlid sinds 1982. Daarvoor was hij ambte naar bij het ministerie van Bui tenlandse Zaken en was hij per soonlijke secretaris van CDA- minister De Koning voor Ont wikkelingssamenwerking. Weisglas voerde jarenlang het woord over Buitenlandse Za ken. Aan de stemming ging een debat vooraf waarin de drie kandida ten ondervraagd werden over hun motivatie. Veel Kamerfrac ties wezen daarbij op de nood zaak van meer debatten op hoofdlijnen, verlevendiging van het debat en minder gebruik van moties. Alledrie de kandidaten waren bereid zich daarvoor in te zetten. Weisglas kondigde aan verder te willen gaan met de vorig jaar mei ingezette vernieuwing van het parlementaire debat. Hij denkt daarbij onder meer aan debatten over specifieke onderwerpen op lokaties in het land. Het CDA toonde zich zeer te leurgesteld over de uitkomst van de stemming. De christen democraten hadden verwacht dat de PvdA, waarmee gesprek ken gevoerd worden over een nieuw kabinet, hun kandidaat Verburg zou steunen. Dat ge beurde niet. Eerder suggereerden CDA'ers dat de formatie-onderhande lingen onder druk zouden ko men te staan als de steun van de PvdA zou uitblijven. Vice-frac- tievoorzitter Verhagen van het CDA snelde gisteren kort na de uitslag al meteen naar PvdA- leider Bos om het ongenoegen duidelijk te maken. Ook CDA'er Van der Knaap was teleurgesteld. „We kunnen wel vergeven, maar we vergeten niet", zei Van der Knaap. ANP Kamervoorzitters NIEUWEGEIN - Het behalen van een rijbewijs dreigt in de nabije toekomst 1000 euro meer te gaan kosten. Nu is dat nog tussen de 1700 en 2000 euro. Dat meldde de Landelijke Belan genvereniging voor Verkeersopleidingsinstituten (LBVI) gis teren. De enorme kostenstijging wordt volgens het LBVI veroor zaakt door het monopolie dat het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) krijgt voor het opleiden van instruc teurs voor de nieuwe lesmethode Rijopleiding in Stappen (RIS). De instructeur zal de hoge kosten van de verplichte bij scholing doorberekenen aan de leerling, verwacht de LBVI. De organisatie vindt dat opleiding en examinering geschei den moeten blijven en heeft een kort geding aangespannen. Het CBR onthoudt zich van commentaar in de zaak. ANP DEN HAAG - Veel niet-geregistreerde homeopatische ge neesmiddelen zijn nog steeds verkrijgbaar. Niet meer als ge neesmiddel, maar als gewoon product, waarvoor de registra tieplicht niet geldt. Dat concludeert de Inspect ie voor de Gezondheidszorg op ba sis van een steekproef. Sinds juni mogen niet-geregistreerde homeopathische geneesmiddelen niet meer worden verkocht Een groot aantal is echter vervangen door een product met de zelfde naam en dezelfde samenstelling. Zij worden nu niet meer als geneesmiddel gepresenteerd.ANP DEN HAAG - Het ministerie van VWS laat onderzoeken hoe homo's tijdens en na de Tweede Wereldoorlog hebben geleden onder de vervolging door de nazi's. Dat is nog onvoldoende gebeurd. Ook wil het departement weten hoe homo's zich in het verzet hebben geweerd. Verder laat het ministerie de oorlogsjaren van Benno Premse- la in kaart brengen. De joodse en openlijk homoseksuele Premsela werd beroemd als vormgever en als voorvechter van homorechten. Wijlen Premsela zei altijd dat hij nergens bang meer voor was, nadat hij de oorlog had overleefd. ANP VINKEVEEN - De politie heeft gistermiddag het lichaam van een 54-jarige Amsterdammer gevonden in de Vinkeveense plassen tussen Waverveen en Vinkeveen. De man was sinds 13 december vermist, nadat hij was gaan schaatsen. Een uitge breide zoekactie door politie leverde toen alleen de fiets van de man op. De politie zegt het drijvende lichaam te hebben gevonden na dat een politiehelikopter tijdens een routinevlucht over de plassen iets in het water zag. ANP VOORBURG - De Nederlandse bevolking is in 2002 met 88.000 mensen toegenomen. In 2001 bedroeg die groei nog 118.000. De daling van het groeicijfer komt vooral door de te ruglopende immigratie en oplopende emigratie, concludeer de het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren. Het CBS verwacht dat de komende jaren de groei verder zal afnemen. Op 1 januari 2003 telde Nederland 16,2 miljoen in woners. In 2002 nam de immigratie af van 133.000 naar 124.000, de emigratie groeide van 63.000 naar 67.000. Bovendien steeg het aantal overledenen van 140.000 naar 143.000. ANP koeriers verstopt het strafrech telijk systeem alleen maar. Ter wijl het bijvoorbeeld twee jaar duurt voordat iemand die in een huis inbreekt voor de rechter komt." Wolfsen vindt het 'schandal ig' voor de slachtoffers van geweld op straat of een in braak als berechting van drugs koeriers met voorrang wordt behandeld. Het CDA, dat de hèenzendplan- nen van oud-Justitieminister Korthals vorig jaar nog naar de prullenmand verwees, stemt nu wel in met berechting op een la ter tijdstip. „Het grote verschil met Korthals' beleid is dat koe riers nu altijd berecht zullen worden", zegt CDA-kamerlid Theo Rietkerk En met de hand demonstratief voor de ogen voegt hij eraan toe: „Onder Korthals kreeg een gesnapte koerier een briefje mee, maar daar werd niks mee gedaan." De WD voelt echter niets voor de nieuwe aanpak. „Dit is heel erg jammer", zegt kamerlid Cle mens Cornielje. De WD'er is boos dat niet eerst alles is gepro beerd om het cellentekort op te lossen. „We hadden meer men sen in een cel kunnen zetten of meer kazernes als gevangenis sen kunnen inrichten. Maar nee, nu worden smokkelaars juist aangemoedigd de drugs te blij ven binnenbrengen." Cornielje wil dan ook opnieuw met de Ka mer in conclaaf om ervoor te zorgen dat koeriers wel meteen voor de rechter komen. Afgebrand Minister Korthals werd vorig jaar afgebrand door de Tweede Kamer toen bekend werd dat bolletjesslikkers in bepaalde gevallen met een dagvaarding werden weggestuurd. De Ka mer besloot dat alle koeriers hoe dan ook achter de tralies moes ten komen. GPD door Jaap Folkerts DEN HAAG - Demissionair mi nister De Geus van Sociale Za ken wil dat in een nieuw sociaal akkoord afspraken worden ge maakt om ouderen langer aan het werk te houden. Het aantal werkende ouderen (tussen 55 en 65 jaar) moet snel omhoog, omdat door de vergrij zing de AOW en de gezond heidszorg onbetaalbaar dreigen te worden. De beoogde coalitiepartners CDA en PvdA willen met de so ciale partners een meerjarig ak koord sluiten over matiging van de lonen. Verder zullen afspra ken worden gemaakt over ge subsidieerde arbeid, de WAO, pensioenen en als het aan De Geus ligt dus ook voor het eerst over deelname van ouderen aan het arbeidsproces. De CD A-bewindsman, die hoopt terug te keren op Sociale Zaken, hield zijn pleidooi giste ren bij de presentatie van het rapport Van Geluk Gesproken van de Taskforce Ouderen en Arbeid. Het gaat De Geus te ver om de VUT af te schaffen en de pensioenleeftijd te verhogen. Hij wil dat bedrijven het voor ouderen aantrekkelijker maken langer door te werken en hoopt tegelijkertijd dat mensen uit zichzelf meer behoefte krijgen langer door te gaan. Bedrijven zouden functies meer moeten aanpassen aan ouderen, ze moeten stimuleren andere functies te accepteren en minder makkelijk de ervaring en kennis van ouderen verloren laten gaan. Dit kan worden vastgelegd in een sociaal ak koord. De Vries is ook van mening dat het taboe op 'demotie', het ach teruitgaan in functie en salaris, moet worden opgeheven. Voor veel mensen is dat een reden te stoppen met werken, terwijl ze eigenlijk wel willen doorgaan. Door juist daarvoor waardering uit te spreken en een passende functie te bieden, zijn werkne mers misschien bereid er tegen mindere arbeidsvoorwaarden nog een aantal jaren aan vast te knopen. ANP justitie een voor de verdachte ontlastende verklaring vijf jaar lang uit het dossier gehouden. Het hof stelt dat het de taak van het OM is om de rechter van alle relevante informatie te voor zien. „De afscherming van in formanten mag nooit leiden tot het achterwege laten van de waarheidsvinding", aldus de rechter gisteren. Voor Plasman is de afloop van het proces reden om een forse schadeclaim in te dienen, omdat zijn cliënt twee jaar heeft vast gezeten. De politie heeft overi gens vrijdag een grote hoeveel heid wapens gevonden in de villa van de 34-jarige man in Vinkeveen, zo liet een woord voerder gisteren weten. In de woning werden tien vuur wapens, een aantal handgrana ten en enkele honderden scher pe patronen voor diverse wapens aangetroffen. De politie bevestigt dat in het verleden Katja Schuurman in de villa heeft gewoond. Ze ver huurt het pand momenteel aan de man die de wapens in de wo ning had opgeslagen. De actrice zou echter niets met de zaak te maken hebben. ANP van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Het open baar ministerie is gisteren niet ontvankelijk verklaard door het gerechtshof in Leeuwarden we gens het achterhouden van be langrijke informatie. Daardoor is de strafvervolging van een 34- jarige man uit Leidschcndam niet geldig. Tegen de man was een gevange nisstraf van twaalf jaar geëist wegens een schietpartij in Zee- wolde in juli 1998. De verdachte zou tijdens een ruzie over een partij drugs iemand hebben doodgeschoten en een andere man hebben verwond. In eerste instantie werd de man door de rechtbank in Zwolle veroordeeld tot 17 jaar cel. Na de veroordeling in Zwolle ver klaarde het gerechtshof in Arn hem het OM wegens procedure fouten niet ontvankelijk Het OM stapte hierop naar de Hoge Raad, die de zaak terugverwees naar het hof in Leeuwarden. Daar bleek dat de kroongetuige in de zaak een dubbelrol heeft gespeeld. Volgens advocaat J. Plasman hebben politie en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3