Vrees voor versnippering kavels PZC PZC Rampherinneringen op boot Dorpsraad maakt zich sterk voor funbox Traag handelen door gemeente wekt woede Atoomschuilkelder wordt schietbaan 13 Boeren vragen gemeente resultaat onderzoek Recreatieverdeelweg af te wachten Werkstraf wegens beledigingen Velgen gestolen van auto Automobilist (28) aangehouden Werkstraf voor verwaarlozing Tien weken cel wegens diefstal Auto's opengebroken Adonai zingt in Renesse Filmavond Westhoek agenda woensdag 5 februari 2003 Hoor Ali Pankow ZIERIKZEE - Agrarisch Schouwen-Duiveland (ASD) betreurt het dat het dagelijks gemeentebestuur reeds zijn voorkeur heeft uitgesproken voor een tracé waarlangs de noordtak van de Recreatiever deelweg (RVW) tussen Renesse en de N57 (dammenroute) moet gaan lopen. Voorzitter H. Remijn van ASD had liever gezien dat de ge meente had gewacht op de uit komsten van de studie die zijn organisatie verricht naar de mogelijke versnippering van landbouwpercelen als gevolg van de RVW. Remijn doet een dringend be roep op de raadsfracties het re sultaat van dat onderzoek wel af te wachten alvorens een defi nitieve voorkeur uit te spreken voor één van de vier voorgestel de tracé's. De fracties van PvdA, WD en CU vinden dat ASD dan voort moet maken omdat de raad eind februari hier een uit spraak over moet doen. Wet- i houder L. Geluk-Poortvliet I (CDA) vindt dat ASD zijn standpunt inmiddels al bepaald J had moeten hebben. „We heb ben elkaar daar op de inloop- J avond op 14 januari toch al over gesproken. Dan had u nu uw mening gereed moeten hebben", houdt zij de ASD-voorzitter 1 voor. Zij vindt niet dat de in- 1 spraak van anderen wordt ge frustreerd doordat het college van B en W al in vroeg stadium een voorkeur voor tracé 2 heeft uitgesproken. Volgens Geluk mag de gemeente net als ieder 'c andere organisatie hier een me- ning over uitspreken. De ASD- J voorzitter bleef erbij dat het prettig zou zijn als de gemeente in dat verband gebruikmaakt j] van de kennis en adviezen over ongewenste kaveldoorsnijdin gen. Rondweg Woordvoerder P. Romijn van de Dorpsraad Scharendijke doet een dringend beroep op de frac ties in de uitspraak over een tra- 4 cékeus vooral niet de rondweg rond Scharendijke te vergeten. Hij memoreert het al jarenlange getouwtrek over dat extra stuk je RVW. Romijn betreurt het dat er in de tracéstudie voor de noordelijke tak nu weer alleen maar wordt gesproken over doortrekking van Renesse tot aan de N57. Volgens hem is het niet terecht dat er nu dus weer een extra knip is aangebracht ten aanzien van die rondweg om Scharendijke. Hij verwijst naar eerdere besluiten van de ge meente waarin die doortrek king als dringende voorwaarde aan de Provincie werd gesteld. Verder verbaast de dorpsraad Scharendijke zich erover dat er nog steeds geen inzage is ver strekt in de uitkomsten van het zogeheten kentekenonderzoek betreffende de verwachte ver keersdruk voor Eikerzee en Looperskapelle. In de dorps raadsvergadering van novem ber gaf wethouder Geluk al te kennen dat het onderzoek was afgerond, maar de resultaten er van zijn nog steeds niet prijsge geven. Hierin krijgt Romijn steun van meerdere raadsfrac ties, die ook wel eens van Geluk willen vernemen hoe het nou zit met dat onderzoek. Volgens de wethouder zijn de uitkomsten van die studie pas begin deze week ambtelijk behandeld en is het binnenkort de beurt aan de politiek. Bestuurslid D. Schorer van heemkundige vereniging Stad en Lande heeft bedenkingen bij alle vier tracés. Volgens hem is het veel beter de noordtak van de RVW ten zuiden van Ellemeet te laten doorlopen. Stad en Lan de vreest veel geluidsoverlast van de routes zoals die nu wor den voorgesteld. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 21-jarige inwoner van Zierikzee voor beledigingen veroordeeld tot vijftig uur taakstraf. De man had 7 maart vo rig jaar in zijn woonplaats een vrouw uitgescholden voor 'manke kankerhoer'. Eind februari had hij in Zierikzee racis tische taal uitgeslagen- OOST-SOUBURG - Onbekenden hebben tussen maandag middag half vijf en gisterochtend half negen vier velgen ge stolen van een auto, die geparkeerd stond in de Kromwegesin- gel in Oost-Souburg. De waarde van de velgen is onbekend. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag een 28-jarige Vlissinger aangehouden in de Glacis- straat. De man werd opgemerkt door zijn rijgedrag. De politie sommeerde hem te stoppen. Toen de agenten hem aanhielden, werd hij agressief en weigerde een blaastest. De politie nam de man onder protest mee naar het bureau, waar hij ter ont nuchtering werd ingesloten. Gisterochtend werd hij vrijgela ten. De politie heeft zijn rijbewijs ingenomen MIDDELBURG - Een 51-jarige inwoner van 's Heer Arends- kerke heeft zijn duiven de nodige verzorging onthouden. De politie trof 26 augustus vorig jaar in de duivenhokken van de verdachte duiven aan die ernstig waren vervuild of dood wa ren. „De toestand was schrijnend. Dode duiven lagen op de vloer. Er was voor de duiven niet voldoende voer en drinkwa ter. De hokken waren ernstig vervuild met duivenmest", ver telde officier van justitie G. Oosterveld gisteren in Middel burg. Het was niet de eerste keer dat hij zich had schuldig gemaakt aan verwaarlozing. Ookin 1998 en 2000 was hij hier voor veroordeeld. De geëiste werkstraf van 68 uur werd door de politierechter overgenomen. MIDDELBURG - Een 41-jarige Vlissinger is gisteren in Mid delburg voor diefstal en heling conform de eis veroordeeld tot tien weken gevangenisstraf. Officier van justitie G. Ooster veld noemde de man een hopeloos gevalHet stati on van een werkstraf is al lang gepasseerd. Hier past alleen een gevange nisstraf bij." De man had 25 oktober vorig jaar in Vlissingen samen met een ander een fiets gestolen. Ook had hij een horloge gekocht, waarvan hij wist dat het van diefstal afkomstig was. Eind de cember vorig jaar nam hij bij de balie van de gemeente Vlis singen een draadloze muis van een computer weg. In de straf maat werd ook meegenomen dat de man een dolk bezat, die 9 januari dit jaar bij hem werd aangetroffen. De Vlissinger ver scheen niet op de zitting. KRUININGEN - Gisternacht zijn in Kruiningen twee auto's opengebroken. Aan het Eindje de Rondte gingen de dieven er vandoor met een radio/cd-speler. In de Molenmeet werden autopapieren gestolenOok in Hoedekenskerke waren dieven op pad. Uit een auto die geparkeerd stond in de 's-Gravenpol- dersestraat werd een radio gestolen. i RENESSE - Het interkerkelijk i koor Adonai uit Zierikzee ver- l leent zondag medewerking aan rJ de kerkdienst in de Jacobuskerk s| in Renesse. Het koor staat onder leiding van Liesbeth Franken. Tijdens het optreden in de kerk worden on der andere nummers gezon gen uit de gospelmusicals The Apostel en Light. Voorgangster in deze dienst is A. Breugem en Joost de Nooijer bespeelt het orgel. De dienst begint om 9.30 door Ali Pankow OUWERKERK - Het bestuur van de dorpsraad Ouwerkerk gaat zich sterk maken voor een funbox voor de jeugd op de Ring middenin het dorp. Een funbox is een constructie van vier kwartpipes die in stervorm aan elkaar zijn bevestigd. De prijs ervan bedraagt ongeveer negen duizend euro. Het gemeentebestuur staat niet te trappelen hiervoor direct geld op tafel te leggen en heeft vooral moeite met de gekozen locatie. Volgens welzijnsambtenaar J. Coumou zou zo'n funbox op de Ring binnen de kortste keren klachten van omwonenden kunnen opleveren. Hij verwijst in dit ver band naar problemen die zich enkele ja ren geleden daar voordeden met jonge ren die zich 's avonds in groepjes op die locatie ophielden en daar voor overlast zorgden. Het ontbreken van een eigen hangplek zou één van de oorzaken daar van zijn geweest. Daarom werd er na lang aandringen uiteindelijk net buiten het dorp aan de Oost weg een jongeren- ontmoetingsplek (JOP) gecreëerd, door daar een oude zeecontainer te plaatsen. Deze JOP heeft ruim twee jaar in een be hoefte voorzien, maar werd onlangs op verzoek van de dorpsraad, weggehaald. Zowel aan de zeecontainer zelf als aan het hek er omheen waren nogal wat ver nielingen aangericht. Volgens bestuurs lid C. Hillebrand van de dorpsraad Ou werkerk is dat geen reden om het huidige verzoek van de skaters niet serieus te ne men. Volgens hem gaat het om een voor ziening voor circa tien jongens in de leef tijd van tien tot vijftien jaar. Hillebrand erkent dat het om een klein groepje gaat, maar volgens hem is zo'n aantal binnen een kleine kern altijd beperkt. „Boven dien vindt er nogal wat uitwisseling plaats tussen skaten de jongeren in de omliggende dorpen." De dorpsraad vindt dat op de wensen moet worden ingespeeld en wil zich sterk maken voor het realiseren van de fun box. Het bestuur voorziet daarmee niet zoveel problemen. „Als zo'n funbox mid den op de Ring in de buurt van de zand bak wordt geplaatst, moet dat toch kun nen. Bovendien willen we als dorpsraad vooraf met omwonenden praten. Kinde ren horen er tenslotte ook bij binnen een dorpsgemeenschap. Vroeger stond er hier zelfs een school midden op het dorp", voert Hillebrand aan. De dorpsraad heeft de jongeren te ken nen gegeven nog even geduld te hebben maar streeft er wel naar de voorziening nog deze zomer gerealiseerd te krijgen. doorNadia Berkelder MIDDELBURG - De voormali ge atoomschuilkelder in de Middelburgse Geeregarage wordt omgebouwd tot schiet baan. Als het goed is, wordt een deel van de kelder het nieuwe onder komen van schietvereniging De redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Kloveniers. Die gebruikt nu nog de zolder van de Kloveniersdoe len. De schuilkelder bestond uit de onderste parkeerlaag van de ga rage en een ruimte met driehon derd toiletten. In die ruimte stonden ook honderden veld bedden, waar de mensen in tij den van nood om de beurt kon den slapen. In de kelder was plaats voor vijf- tot tienduizend Middelburgers. De ruimte bood bescherming tegen nucleaire, chemische en biologische aan vallen. Bij zo'n aanval kon de onderste parkeerlaag herme tisch worden afgesloten. De schuilkelder is destijds ge bouwd, omdat het Rijk dan sub sidie beschikbaar stelde om de parkeergarage te bouwen. De kelder is maar zes jaar geschikt geweest als schuilplaats. In 1990 is de kelder buiten gebruik gesteld. De gemeente werkt graag mee aan een verhuizing, zegt ambte naar J. Meijer. „Omdat Nieuwe Muziek uit de Kloveniersdoelen verdwijnt, heeft de gemeente er belang bij om het gebouw leeg te krijgen. Het is dan makkelij ker een nieuwe huurder te vin den." De vereniging schiet al dertig jaar op de zolder van het monu mentale pand. Uit historisch oogpunt past de vereniging daar goed. „Het gebouw is indertijd ook neergezet voor het schut tersgilde", zegt penningmeester C. Hamelink. Maar toch is de zolder verre van ideaal voor een schietvereniging. „In de garage kunnen we langere afstanden schieten, bijvoorbeeld 25 meter. Hier schieten we met minder zwaar kaliber." De gemeente wil nog overleggen met de poli tie over gezamenlijk gebruik van de schietbaan. door Steffan ter Maat STAVENISSE - Stichting Ac tief Stavenisse houdt deze week in dorpshuis De Stove een ten toonstelling over de waters nood. Daarnaast organiseert ze ook de hele week boottochten naar het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. Een bus- en boot maatschappij werken belange loos mee en zo kan iedereen ook hier herinneringen aan de Ramp ophalen. Het is dinsdagmiddag half één als de bus vanaf het havenpla teau vertrekt. Zo'n 25 belang stellenden zijn ingestapt. Ze hebben bijna allemaal de leef tijd van de mensen die de Ramp hebben meegemaakt. De korte busrit voert naar Sint Annaland waar iedereen aan boord gaat. Al in de bus zit de stemming er goed in en heerst er een soort van schoolreisje-gevoel. Er is ook een tweede bus. Hierin zitten de leerlingen van groep 7 van de Rehobothschool uit Sta venisse. Eenmaal op de boot zorgen de kinderen met het zin gen van liedjes voor de echte sfeer van een schoolreisje. „We hebben de hele vorige week ge leerd en gewerkt aan dingen over de Ramp", vertelt meester C- van de Gruiter. „In de Stove hebben de kinderen van groep 8 een Noors huis nagebouwd. De kinderen van groep 7 hebben er waargebeurde verhalen op cas settes ingesproken. Daarom gaat er iedere dag een andere groep van de school mee naar het museum." Terwijl de kinderen zingen be geeft de groep van 25 zich gro tendeels naar het achterdek. Hier wijzen ze elkaar bekende plaatsen en komen ook de eerste verhalen over de Ramp los. Eén van de weinigen van dit gezel schap die de Ramp niet mee- Kinderen en ouderen gingen met de bus en boot naar het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. foto Dirk-Jan Gjeltema maakte is Monique Meerman uit Stavenisse. Ze is met haar 37 jaar één van de jongsten uit de groep. „Ik kom uit Rotterdam en ben met mijn man vier jaar gele den naar Stavenisse verhuisd. Ik vind dat als je hier woont, je wel wat meer van de Ramp mag weten en daarom ga ik met de boot mee naar het museum. Je krijgt natuurlijk nooit hetzelfde gevoel als de mensen die er wel bij waren, maar je steekt er ze ker wel iets van op", legt Meer man uit. Na zo'n anderhalf uur legt de boot aan in Zierikzee. Voor deze plaats is gekozen zodat tijdens de busrit ook nog het een en an der kan worden bekeken. Eenmaal in het museum worden de meeste verhalen over de Ramp verteld. M. de Wilde uit Stavenisse was 25 jaar toen hij de Ramp in Sint - Maartensdijk meemaakte: „Wij woonden re latief veilig op een boerderij We hebben nog wel onze paarden naar een betere plek gebracht. Een week na de Ramp werd ik gevraagd met paard en wagen lijkkisten te vervoeren. Ik had toen een hele familie uit Stave nisse op de wagen liggen, dat was verschrikkelijk. Alleen een zoon overleefde het. Hem zie ik nu nog wel eens lopen, maar ik durf er niet met hem over te pra ten. Ik vind dat te moeilijk." De kinderen van de Rehoboth school zijn wat drukker in het museum dan de ouderen Totdat ze de beelden van het Polygoon journaal te zien krijgen. De in trigerende beelden zorgen voor een volledige stilte en maken de ernst van de Ramp nog eens dui delijk. „Op school hebben we er ook al veel over geleerd, maar hier zie je ook nog weer andere dingen", vertelt de tienjarige Rachelle van Haaften. „Je kunt heel goed zien hoe erg het is ge weest Maar je ziet bijvoorbeeld ook met welke hijskranen en vrachtwagens ze later de dijken weer hebben gemaakt." Na een uur en een kwartier ver trekt de bus weer bij het muse um. Ditmaal naar het haventje van de Val bij de Zeelandbrug, om van daaruit weer naar Sta venisse te varen. Bij de ouderen is de sfeer rustig. De kinderen zijn vijf minuten na het afmeren al weer op schoolreisje. door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - De manier waarop de gemeente Schouwen-Duiveland met zijn bezwaarschriften en brieven is omgesprongen, typeert hij als 'arrogantie van de macht'. Met name het schijnbare gemak waarmee de gemeente de wette lijke reactietermijnen laat ver lopen, stuit J. Kiers uit Burgh- Haamstede tegen de borst. In een brief aan de raadscom missie Openbare Ruimte (OR) doet Kiers zijn beklag over deze gang van zaken. Daarbij voert hij aan dat ook andere Schou- wen-Duivelanders bij hem hun onvrede hebben geuit over de behandeling door de gemeente. Hoewel het college aanvanke lijk niet van plan was inhoude lijk te reageren op deze brief, zal wethouder L. Geluk-Poortvliet (ruimtelijke ordening) op aan dringen van de commissie de fractievoorzitters toch tekst en uitleg geven. Kiers voert samen met N. Raap en J. Romijn al ruim anderhalf jaar strijd met de gemeente. Punt van discussie is de bouw van een huis aan de Hoge Hille- weg in Westenschouwen. Vol gens de bezwaarmakers voldoet het ontwerp niet aan de eisen van het bestemmingsplan. De bezwaarschriftencommissie heeft het toenmalige college in augustus 2001 geadviseerd de bouw van het huis onmiddellijk stil te leggen, maar het gemeen tebestuur heeft dat naast zich neergelegd. Inmiddels is deze slepende kwestie met de nodige strubbelingen terecht gekomen op het bordje van wethouder Geluk. Op dit moment buigt de bestuursrechter zich over het bezwaar tegen de woning. Aan het lijntje Naast het inhoudelijke verschil van mening, is Kiers zeer ver bolgen over de manier waarop hij en zijn medebezwaarmakers aan het lijntje gehouden worden door de gemeente. Enkele maanden geleden stapte Kiers naar de gemeenteraad, omdat hem toen een gesprek met de wethouder geweigerd was. Om dat sindsdien 'een flink aantal voorvallen en feiten' is gepas seerd, heeft hij opnieuw een brief aan de commissie OR ge schreven. „Mijn mede-recla manten en ik voelen ons zodanig geschoffeerd door het totaal van handelen door ambtenaren, be stuurders en bezwaarschriften commissie, dat wij besloten hebben langs meerdere wegen van ons ongenoegen te laten blijken", schrijft Kiers. De on vrede spitst zich toe op ant- woordtermijnen, die de ge meente keer op keer laat verlopen. Dat wringt des te meer omdat bezwaarmakers door de gemeente wel strikt aan de wettelijke inspraaktermij nen worden gehouden. Wethouder Geluk voelt er met het oog op de voorgeschiedenis weinig voor op deze laatste brief te reageren. „Gezien het traject dat al gelopen is met de heer Kiers en het feit dat zijn be zwaarschrift nu bij de bestuurs rechter ligt, zie ik geen belang in beantwoording." Maar daarbij vindt Geluk verschillende frac ties op haar pad. „Er staan ta melijk zware beschuldigingen in de brief. Dit kan niet onbe antwoord blijven", vindt AVer- seput (WD). Ook de andere fracties willen tekst en uitleg en zijn daarom akkoord gegaan met het voorstel van W. Renden (PvdA): „Laten we het behande len in het fractievoorzitters- overleg en daar de wethouder om een inhoudelijke reactie vra gen." BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting Burghse Dag vertoont vrijdagavond 14 februari in res taurant Molenberg in Burgh- Haamstede de film 'Schouwens Westhoek' van Jaap van den Beige. De film biedt unieke historische beelden van de Westhoek in het begin van de jaren zestig. Tij dens deze avond maakt de stich ting ook bekend welke beste ding de opbrengst van de jaarlijkse perenverkoop in Burgh zal krijgen. Tevens zal blijken of dit jaar de oorkonde Burghje Boven wordt toege kend. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Hervormde Kerk, 19.45 uur Bijeenkomst Cofessio nele Vereniging; ZIERIKZEE - Hervormd Kerkcentrum, 14.15 uur: PCOB dia-klankbeeld Delta; Gemeentehuis, 19.30 uur: Hoorzitting in deling kermisterreinen Zierikzee en Re nesse; Een skatetoestel zoals geruime tijd geleden in Goes in gebruik werd genomen, hopen de jongeren in Ouwerkerk ook te krijgen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35