Woningbouw bedreigt natuur PZC Een feest voor het oog, meer niet Raad voor cultuur zet zich in voor behoud PlusMin Steltkluut wil extra aandacht voor steenuilen lezers schrijven kunst cultuur Beurtschipper II Herdenking Cor van Hout Kerk en Israël Duiven Kustmarathon Misleiding Onzekerheid Veerhaven woensdag 5 februari 2003 TERNEUZEN - Natuurbe schermingsvereniging De Stelt kluut heeft 2003 uitgeroepen tot het jaar van de steenuil. Dat be tekent dat er extra aandacht aan deze vogelsoort wordt be steed. 'Volgens de vogel werkgroep van de Steltkluut gaat het slecht met de steenuil in Nederland. De soort is daarom op de rode lijst van bedreigde vogelsoorten ge plaatst. In het ledenblad van de Steltkluut stelt Alex de Smet vast dat er ook in Zeeuws- Vlaanderen een sterke afname is. „Toch is onze streek nog één van de bolwerken voor deze prachtige soort in Nederland", aldus De Smet. De oorzaak van de sterke afna me is vooral te wijten aan het verdwijnen van het leefgebied, dat bestaat uit kleinschalig landschap met knotbomen, hoogstamfruitbomen, hagen, oude schuren en rommelige er ven. De afgelopen jaren zijn dit soort elementen op grote schaal verdwenen. In 2000 en 2001 heeft natuur- vereniging 't Duumpje in West- "Zeeuws-Vlaanderen geïnventa riseerd hoeveel steenuilen in de streek voorkomen. Er bleken nog ongeveer 240 paren te zijn en dat is hoog voor Nederlandse begrippen. Om een totaalbeeld te vonnen van de steenuil-po pulatie moeten ook Midden- en Oost-Zeeuws-Vlaanderen wor den geïnventariseerd. Daarmee is in 1993 een begin gemaakt. „Er zijn echter nog delen waar over weinig of geen gegevens bekend zijn." De vogelwerkgroep wil deze ge bieden dit voorjaar onderzoe- ken, en is nog op zoek naar tellers voor terrein bij Klooster- zande, Hulst en het gebied tus- sen Sint-Jansteen en Koewacht. Knotwilg „Mensen die in het buitenge bied wonen kunnen een belang rijke bijdrage leveren aan een betere leefomgeving voor de steenuil door hun erf streekei gen in te richten", zegt De Smet. Het aanplanten van enkele 'knotwillen is een gemakkelijke eerste stap. Knotwilgen worden ''door de Stichting Landschaps beheer Zeeland gratis beschik baar gesteld. door Ernst Jan Rozendaal SLUIS - De Raadskelder in Sluis herdenkt deze maand de vorig jaar overleden kunstenaar Kees Francke (1952-2002). Hij woonde net twee jaar in Aar denburg en was medewerker van de expositieruimte in Sluis, i Nu is daar postuum een retro spectief te zien van deze tegen draadse, productieve en humo ristische kunstenaar. Francke is geboren in Den i Haag. Het grootste deel van zijn leven woonde hij in Rotterdam. In 1993 verhuisde hij naar Gro ningen, nadat hij tevergeefs naar een huis in Zeeuws-Vlaan- deren had gezocht. Drie jaar ge- leden kwam het er toch van. Hij verruilde de ene uithoek (Nieu- weschans) voor de andere (Aar- - denburg). Helaas woonde hij er te kort om zich echt te doen gel- 1 den. Had hij langer tijd van le ven gehad, dan zou de Zeeuwse kunstwereld zeker het een en •ander van hem hebben verno men. Dat is met gemak vast te stellen op de expositie die de Raadskel der in Sluis als eerbetoon heeft ingericht. Opvallend is de foto- serie Pagus Flandrensis, be staande uit zesendertig afdruk ken en nog veel meer computerbeelden. Het is een virtuele beeldenroute door Aar denburg en omgeving. Met be hulp van computeranimatie heeft Francke vrolijke en ge kleurde beelden neergezet in het West-Zeeuws-Vlaamse land schap. Het zou prachtig zijn als één van die beelden daadwerke lijk was gerealiseerd. Werk op de computer, het is een van de drie disciplines waarin Francke zich onderscheidde. Naam maakte hij met mail art. Twintig jaar lang - van 1973 tot 1993 - hield hij zich daarmee be zig, met als bekendste resultaat The Workers Paradise, een ten toonstelling die in 1986 door de DDR, Polen, België en Neder land reisde. Een korte toelich- Het werk De landmeter van Kees Francke. foto Peter Nicolai ting: mail art is een kunstvorm die ontstaat omdat kunstenaars in verschillende landen elkaar via de post werk toesturen, vaak in het formaat van een ansicht kaart. In Sluis wordt duidelijk gemaakt dat Francke voor zijn mail art projecten graag stem pelde. Een kast is gevuld met stempels, aan de wand hangen ingelijste afdrukken. Gekleurde latjes Naast computerkunst en mail art maakte Francke sculpturale schilderijen. Het zijn houtre liëfs, panelen waarop gekleurde latjes zijn bevestigd. In een in terview met Jan de Boever van De Media in Eeklo heeft Franc ke verteld hoe ze zijn ontstaan. „Dat komt eigenlij k door een in braak in mijn atelier. Schilderij en zijn te licht, gemakkelijk mee te nemen. Deze dingen wegen tien of vijftien kilo per stuk, dat is een heel gewicht om mee over een schutting te klimmen. Van daar." In zijn absurdheid is de verkla- .De aanleg van een recreatiepark in de omgeving van PlusMin zou volgens de Raad voor de Cultuur het eind betekenen van een internationaal gewaardeerd kunstproject van hoge kwaliteit. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Raad voor de Cul tuur Zeeland vraagt het provinciebe stuur bij de gemeente Schouwen-Dui- veland aan te dringen op het behoud van de expositieruimte PlusMin. De ge meente wil in de onmiddellijke omge ving van PlusMin, aan de Rampweg in Renesse, een recreatiepark aanleggen. Volgens de Raad voor de Cultuur zou dat het eind betekenen van een interna tionaal gewaardeerd kunstproject van hoge kwaliteit. De gebouwen van de Stichting PlusMin staan op het erf van kunstenaar J an van Munster. De vorm van de gebouwen heeft alles te maken met zijn oeuvre, waarin polariteit een belangrijke rol speelt. De 'Min' is een werk- en verblijf- ruimte, waar kunstenaars een expositie kunnen voorbereiden. De 'Plus' is een expositieruimte die door middel van grote raampartijen een prachtig zicht levert op de omgeving. Veel kunste naars stemmen hun werk in de exposi tieruimte af op de omgeving. Verwevenheid Nu dreigt pal naast PlusMin een recrea tiepark te verrijzen. „Met de bouw van een groot aantal recreatiewoningen ontstaat er niet een banaal probleem Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versch nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie! beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat; redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen word? niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Der, dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overct weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Waarom zoveel discussie, opgs roepen door tegenstanders \i-, de stille tocht voor de doodge- rapte hond, in een ander da van ons land (PZC 3-1)? Inbeia herdenkingen: geweld dat nie sen enorm raakt. Of het nu do: de elementen in de natuur d door opzettelijk menselijk g-. weid is gebeurd. De mach:- loosheid die mensen in beider tuaties ervaren is niet verschillend. Van nature laie we zulk geweld niet toe. Lau we niet blind zijn voor wat me sen mensen, en mensen diets' aandoen. De tekst van het fe van Mar van der Veer 'In stil. zijn wij samen' zou een grote reikwijdte kunnen hebben we het ons allen aantrekken e er vervolgens iets mee doen. Laura van der Voort Oude Haven.' Zierikd Het bericht van J. H. de Looff in de PZC van 27 januari kan ik ten volle beamen. Zelf ben ik op 2 februari 1953 met het beurt schip naar Veere overgevaren om te kijken of we daar nog iets konden doen. Dit gebeurde alle maal met instemming van C. Verburg, de eigenaar van het beurtschip. Hij wilde alleen maar mensen aan boord die iets met varen te maken hadden. J. de Wit Westerscheldestraat 217 Middelburg Wij mochten via de PZC ook de berichtgeving volgen over de moord op crimineel Cor van Hout en zijn begrafenis. Het is inmiddels in onze democratie vrijwel normaal geworden dat temidden van andere burgers criminelen elkaar in koelen bloede vermoorden. Je loopt daarbij als burger de kans dat de kogelregen toevallig jou raakt. Ook bij de begrafenis van Van Hout moet de burger maar opzij Ik ben van mening dat de over heid veel te zacht regeert. Im mers alles kan en mag bijna bij dergelijke moorden en provoce rende begrafenissen. Ik richt een sterk protest tegen zulke voorbeeldloze rechten van cri minelen. En ik stel hierbij dat de tolerantie van de overheid vol strekt doorschiet terwijl men de mond vol heeft van normen en waarden. Om de democratie en de tolerantie te controleren en te handhaven heeft de burger de plicht en de zorg deze te be schermen en de overheid op haar plichten van normen en waarden te wijzen. Anders komt het van kwaad tot erger. M. J. Waverijn Azalealaan 55, Yerseke ring veelzeggend. Namelijk over het soort kunst dat Francke maakte: „Als er iets achter zit, is dat toch mijn zaak, daar heeft verder niemand een boodschap aan. Nee hooi". Zijn werk is vro lijk en anti-conceptueel, schrijf dat maar op. Een feest voor het oog, meer niet." Zo is het. In Sluis zijn houtreliëfs te zien van 'landschappen waar ik nooit geweest ben' en 'portret ten van onbekenden'. Een por tret als 'De landmeter' laat zien hoe wat abstract lijkt heel con creet kan zijn. In Aardenburg ontpopte Franc ke zich ook als dichter. Enkele dagen voor hij met zijn poëzie in de openbaarheid zou treden, overleed hij. In Sluis liggen in vitrines enkele van zijn Zeeuw se Haaikoeien. Een voorbeeld: Hij laat zijn glad- roze vinger stompjes zien: Zeeuwse bijen honing. De expositie in Sluis is een pas send eerbetoon aan een te vroeg gestorven kunstenaar. Expositie: Retropectief Kees Francke (1952-2002) t/m 2 maart in de Raadskelder in Sluis, open zaterdag t/m woens dagvan 14.00-17.00 uur. van verlies aan uitzicht, maar sneuvelt een heel concept", betoogt dan ook de Raad voor de Cultuur. „Het gaat bij PlusMin immers om de directe verwe venheid van de plek met het karakter van het Zeeuwse landschap en alle daarbij horende eigenschappen. Dat vormt de kern van de zaak, op grond waarvan kunstenaars worden uitgeno digd hun werk daar te laten ontstaan." Volgens de raad kan 'zonder overdrij ving worden gesteld dat het werk van PlusMin van meer dan regionaal belang is'. „Het is artistiek van hoge kwaliteit en vindt internationaal grote waarde ring. PlusMin levert daarmee een be langrijke bijdrage aan de culturele beeldbepaling van Zeeland." De Raad voor de Cultuur stelt dat het werk dat kunstenaars bij PlusMin maken verwe ven is met het Zeeuwse landschap. De doelstelling van het kunstproject is daarom vergelijkbaar met de locatie voorstellingen van het alom bejubelde Zeeland Nazomer Festival. In een brief vraagt de Raad voor de Cul tuur de provincie een stokje te steken voorde plannen van Schouwen-Duive- land. „De Raad voor de Cultuur Zee land is verontrust over de geschetste ontwikkelingen en vraagt u het daar heen te leiden dat het werk van de Stichting PlusMin onbelemmerd voortgang kan vinden." Regelmatig verschijnt er in de PZC een verslag van vluchten in de duivensport. De afdeling Zeeland is verdeeld in zeven min of meer gelijke rayons. Ray on 1, 2 en 3: Zeeuws-Vlaande- ren; rayon 4, 5 en 7: Walcheren en de Bevelanden; rayon 6: Tho- len en Schouwen-Duiveland. Al jarenlang worden van de men sen of duiven van rayon 1, 2 of 3 de meeste reportages gemaakt. Ook afgelopen vrijdag was het weer zover (PZC 31-1). Rayon 3 krijgt zowat een halve pagina aan berichtgeving. Rayon 6 en kele regels, voor dezelfde kam pioenschappen! Dus heren journalisten, kom voor een re portage ook eens de Ooster- of Westerschelde over. Wij zijn tenslotte ook Zeeuwen. Hier wonen beslist ook goede dui venmelkers. Misschien zitten hier wel betere duiven als in Vlaanderen. J. den Hengst Zevengetijstraat 8 Zierikzee Een geweldig initiatief van Lein Lievense en Floris-Jan Koole om op 4 oktober een marathon te organiseren van Haamstede naar Zoutelande (PZC, 29-1). Bij leven en welzijn zal ik aan de start staan. Een kleine histori sche toevoeging bij het artikel. Uit de Zeeuwse marathon-his torie worden de marathons ge noemd van SV Aloy in Graauw en de militaire marathons in Middelburg. Echter, er zijn twee officiële KNAU-marathons in Zeeland georganiseerd. De eer ste was het Nederlands kampi oenschap georganiseerd op 18 juli 1964, met start en finish in Vlissingen, na een grote ronde over Walcheren. Deze marathon werd georganiseerd door de Vlissingse Sportvereniging Ma rathon in het kader van haar vijftigjarig bestaan. Het was een heroïsche wedstrijd. Van wege de hitte werd de start ver schoven van 14.30 naar 16.30 uur, waarna de deelnemers na een klein uur geteisterd werden door een zware en langdurige onweersbui. Nederlands kam pioen werd Joop van de Berg uit Vught in 2 uur 38 minuten en 40,4 seconden. Er finishten 33 deelnemers, waarvan de nog steeds actieve Middelburger Hans Bostelaar als enige Zeeuw als dertiende finishte in 3.01.30. De tweede officiële KNAU-ma- rathon was op 9 juni 1990 met start en finish in 's-Heer Arendskerke. De marathon werd georganiseerd door Jan Roose van AV'56 ter gelegen heid van zijn veertigste verjaar dag. De wedstrijd werd gewon nen door Ed Troost uit Rotterdam in 2.36.37. Jaap Oele werd tweede en tevens eerste Zeeuw in 2.46.18. Van de 31 fi nishers waren er 22 Zeeuwen. Cees van den Bulck Herberdsland 27, Middelburg In de PZC van 30-1 mag de voo:- zitter van 'Kerk en Israël Zfc land' aan het woord komt: Waar staan de kerken? De mee] te kerken staan niet achter Isr el. De profeet Micha zegt in 1! 'Verblijd u niet over mij, mi; vijandin, al ben ik gevallen: zal weder opstaan'. Schame moeten wij ons over de kerkelil ke systemen gedurende de laai! ste 1800 jaar. Het antisemitisi- neemt toe. De joden in onslan:1 maar ook in vele andere landt: voelen zich niet veilig. Jodene christenen hebben het woo:: van God en zouden moeten It ven volgens dat woord. P. A.v.d. Steenou Westerscheldestraat li Middelbw. De kop van het artikel Schor sing schaadt project WCT (PZC 1-2) is mijns inziens misleicleiK omdat dit uitsluitend destellir: van provinciaal bestuurder Va: Zwieten weergaf. Bovendit: bleek Van Zwieten tijdens d: zitting van de Raad van Sta: niet aan te kunnen geven waai: om schorsing tot schade van ht WCT-project leidt. Weliswaa probeerde hij met verbaal gt: weid de Raad van State van zijl gelijk te overtuigen, doch 1. kreeg de kous op de kop. K kreeg zelfs een lesje in bestuun kunde toen de heer Bartel aa: gaf dat PS toch wel erg veel ré co's genomen hebben met gekozen procedure voor de re; lisatie van de WCT. Verder advocate Van den Biggelaarr: mens Zeeland Seaport aan d: de werkgelegenheid voor drie honderd mensen op het sp-: stond, terwijl tijdens de zitti* van PS van 4 oktober 2002 nc melding gemaakt was van ré werkgelegenheid van minima achthonderd mensen. Al met: wordt het steeds meer duidelr dat de provinciale bestuurde bezig zijn met een standbet voor zichzelf te realiseren kosten van de Zeeuwse burger De WCT kan gepaatst worden: het rijtje prestigeprojecten i als de HSL (je kunt inmiddt voor 19 euro naar Parijs vlieger, en de Betuwelijn die ophot aan de Duitse grens. Stop das om de WCT nu het nog kan. nee nog niets vernield is (De Kalo: en er nog geen overlast is or staan. P.H.deM Rijzendeioegl Woensdnc- Graag wil ik reageren op de: gezonden brieven over asieb> kers van de laatste tijd. Bij: woord 'asielzoeker' en 'uiia procedeerd' krijg ik de kon rillingen. Men praat hier otf een groep en niet over de men.® en hun verhalen. Als je de mof te zou nemen om te gaan luis* ren en ervaren wat deze men.® hebben meegemaakt en m meemaken dan kijk je denk: anders tegen ze aan. Mensenó hier al jaren wachten op een ré slissing, mensen met kindeSj hier op school, met een bar een vriendenkring en een ning, worden na zo'n lange dj teruggestuurd. Het zou zo roti ten zijn dat nieuwe asielzoefc sneller moeten weten waarii aan toe zijn, laten we zeggend half jaar op zijn langst. En ge- raal pardon voor de mensen nu al jaren wachten en dan ré nieuw en humaan beleid g4 voeren voor de toekomst denk dat niemand het leuk vb om jaren in onzekerheid te me ten leven in een situatie welles nietes jouw situatie b worden. Rob Dreest Meanderhoj Middelt door Rinus Antonisse De aanleg van een nieuw natuurge bied op het veerhavencomplex bij Kruiningen staat op de tocht. De ge meente Reimerswaal wil achter het huidige veerplein woningen bouwen. De haven en het opstelterrein worden ingericht voor de natuur. De natuurbe scherming vindt woningbouw vlakbij ongewenst. „We staan tegenover el kaar", bevestigt burgemeester A. Ver- bree van Reimerswaal. De woningbouw achter het veerplein - waar nu de wegen van en naar de pont lopen - haalt Verbree binnen in ruil voor de instemming van de gemeente met de Westerschelde Container TerminalHet dagelijks provinciebestuur wil maar wat graag aan de deal meewerken, als de gemeente afziet van bezwaar maken tegen de WCT. De inrichting van het veerhavencom plex tot natuurgebied maakt deel uit van het natuurherstel, ter compensatie van de schade die de tweede verdieping van de Westerschelde veroorzaakt. Voor de veerhaven en omgeving bij Perkpolder is een vergelijkbaar plan voorzien. De uitwerking is in handen van Rijkswaterstaat Zeeland. Staatsbosbeheer, beoogd beheerder van de nieuwe natuur, is uiterst onge lukkig met de gang van zaken. M. Stou ten, hoofd regio West- Brabant/Deltagebied, betreurt het bij zonder dat er niet in een eerder stadium is overlegd. „Er wordteen appartemen tencomplex gepland, waarbij de sa menhang met het hele gebied zoek is. De kwaliteit van het gebied wordt niet in het oog gehouden. Je kunt een veel beter plan bedenken. De bestemming woningbouw is nu niet goed in het ge bied toegepast." Kwetsbaar Stouten merkt op dat de veerhaven met opstelterrein op zich al een kwetsbaar natuurgebied zullen vormen. Langs en smal, moeilijk te beheren en zeer ver- storingsgevoelig. De functies als over- tij- en foerageergebied komen dan niet goed uit de verf. „Als je daar pakweg 100 wooneenheden plaatst, krijg je wel een natuurgebied dat door de achter tuin van de mensen loopt. Dat is niet goed voor de natuur. Je moet de omge ving van Kruiningen als geheel bekij ken. Dan kun je zoeken naar mogelijk heden waarbij woningen en natuur el kaar niet in de weg zitten. Dat komt zo wel de natuur als de woonomgeving ten goede." Staatsbosbeheer voelt zich overvallen door de plannen van Reimerswaal. Vandaar de stevige reactie, waarbij de organisatie zich gesteund weet door de Zeeuwse Milieu Federatie. „We hebben tijdig aangegeven hoe het natuurge bied en de omgeving het beste aange pakt kunnen worden, zodat daarover gepraat kon worden. Dat is niet ge beurd, een gemiste kans. We willen als beoogd beheerder een inbreng vooraf hebben, wij hebben ook deskundigheid in huis", betoogt Stouten. Het regiohoofd beklemtoont dat op zich tegen uitbreiding van Kruiningen in zuidoostelijke richting geen bezwaar bestaat, als maar rekening wordt ge houden met de natuurplannen. „We hebben toch al zo weinig natte terrei nen in Nederland. Dan moet je er iets uit proberen te halen waar het hele ge bied baat bij heeft. Het wordt alleen maar aantrekkelijker om te wonen als er iets moois omheen ligt." Staatsbosbeheer bezint zich over ver dere medewerking. Stouten: ,De na tuurdoelen dreigen in het geding te ko men. Dan moet je je serieus afvragen: willen we het dan nog? Aan de andere kant, als we de deur dichtgooien, wat gebeurt er dan met het gebied? Daar zijn we nog niet uit." Appartementen De huidige veerhaven wordt getij-na- tuur, het af te graven opstelterrein wordt natte natuur. Ter hoogte van de tolhokjes komt een nieuwe zeewering. Burgemeester Verbree zegt dat pas op 100 meter afstand woningbouw ge dacht is, in de vorm van appartemen ten, die over het water uitkijken. Over het aantal eenheden wordt nog over legd. „Het wordt geen Breskens of Vlis singen." Hij is het 'van geen meter' eens met de opstelling van de natuurbeheerders. ,Ik kan me niet voorstellen dat woning bouw daar problemen oplevert. Je moet het natuurlijk fysiek onmogelijk ma ken dat de mensen in het natuurgebied kunnen, daar ben ik het mee eens." Ver bree wijst op de band tussen Kruinin gen en de Westerschelde. „Die willen we met het verdwijnen van het veer niet verbreken, je moet het dorp niet achter de dijk verstoppen." Rijkswaterstaat Zeeland, die het na- tuurplan maakt, heeft formeel geen oordeel over de woningbouwplannen. „Onze eis is dat ze 50 meter uit de voet van de waterkering moeten blijven en ze zullen moeten voldoen aan de eisen van de ruimtelijke ordening, maar daar gaat Rijkswaterstaat niet over"stelt de woordvoerder. Zijn suggestie dat ook de Vogel- en Habitatrichtlijnen van de Europese Unie meespelen, verwerpt Verbree. „Er komt natuur bij op een plaats waar nu niks is." De nieuwe zeewering bij de veerhaven Kruiningen komt ter hoogte van de huidige tolhokjes; op de wegen erachter wil Rei merswaal appartementen neerzetten. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34