Delta wil grotere molens bij Bath PZC Crisissfeer op Scheldemond PZC Met de boot naar Watersnoodmuseum Dictee krijgt spannende ontknoping Provincie draagt bij aan werklozenproject Hengst Twister voor 42.000 euro verkocht 13 Nieuw plan voorziet in minder turbines agenda Infobijeenkomst over speelplaats in Wemeldinge Scholiere door ruit geduwd Straf voor verwaarlozing duiven Tien weken cel voor diefstal Auto's opengebroken Automobilist (28) aangehouden Taakstraf wegens beledigingen bij nader inzien woensdag 5 februari 2003 door Rob Paardekam BATH - Delta Nutsbedrijven wil veertien grote windmolens plaatsen in het zuidelijke deel van de Anna Mariapolder bij Bath. De gemeente Reimers- waal gaat daarmee akkoord, maar stelt wel enkele voorwaar den. De plannen voor het windmo lenpark in de Anna Mariapolder liggen er al een paar jaar. In eer ste instantie wilde Delta negen tien tweewiekige turbines met een hoogte van 65 meter neer zetten. Nu denkt het bedrijf aan veertien driewiekige turbines die een hoogte van zeventig me ter bereiken. Demolens hebben elk een vermogen van 0,9 mega- A watt. De Anna Mariapolder ligt in een uithoek van de provincietussen Bath en Ossendrecht, ten oosten van het Schelde-Rijnkanaal. De locatie zou zeer geschikt zijn voor windmolens, omdat ze wegvallen tegen de massale in dustrie van chemiegigant BASF, aan de andere kant van het kanaal. De welstandscommissie van de gemeente Reimerswaal heeft het nieuwe plan vorige maand bekeken en kwam met positief advies. Ook het college van B en W staat welwillend tegenover de plannen, maar Delta moet wel aan een aantal voorwaar den voldoen. Het bedrijf laat een risico-analyse uitvoeren waaruit moet blijken hoe hoog de planschade voor de omwo nenden is. De bedragen die uit de analyse naar voren ko men, worden door Delta aan de belanghebbenden aange boden. Verder moet het bedrijf zijn plannen voorleggen aan het waterschap en de gemeente Woensdrecht, zodat deze niet verrast worden door de gewij zigde planopzet. Ook moeten principe-overeenkomsten wor den gesloten met de grondei genaren in de Anna Mariapol- der. Voor het windmolenpark is geen wijziging van het bestemmings plan nodig. Dat is enkele jaren geleden al gebeurd. Hoewel er toen nog sprake was van negen tien kleinere windturbines, pas sen de nieuwe plannen volgens de gemeente ook in dat bestem mingsplan. Delta kan overigens wel wat be zwaren tegemoet zien. Zo is de grensoverschrijdende milieu vereniging Benegora tegen het windmolenpark. De vereniging is niet tegen windenergie, maar vindt de Anna Mariapolder geen geschikte plaats. De zeventig meter hoge turbines zouden het landschap te veel aantasten en bovendien slach tingen onder trekvogels aan richten. 1 STREEKACTIVITEITEN GOES - De Spinne, 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Hollandsche Hoeve, 13 00 uur: Demonstratie oude ambach ten; De Pit, 14.00 uur: Activiteiten WAO'ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorle zen kinderen 4-8 jaar; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; KORTGENE - Gymzaal in de Bernhard- straat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50- plussers; OUD-VOSSEMEER Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks- dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14,00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; YERSEKE - Bibliotheek, 14.00-14.30 uur: Voorlezen kinderen t/m 9 jaar; Prin ses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart Oosterschelde; De Zaete, 16.00-17.00 uur: Volksdansen 50-plus- WEMELDINGE - De gemeente Kapelie houdt maandag 10 fe bruari een informatiebijeen komst in dorpshuis de Wemel in Wemeldinge over de inrichting van het Arodaveld als speel plaats voor de jeugd. De gemeente is van plan, naar aanleiding van wensen van de jongeren, het Arodaveld op te j delen in een trapveld en een ska te voorziening. De informatie bijeenkomst begint om 19.30 Enkele deelnemers zwoegen op de juiste schrijfwijze tijdens Het Groot Noord-Bevelands Dictee. door Rolf Bosboom KAMPERLAND - Niet eerder was Het Groot Noord-Bevelands Dictee zo spannend als gisteravond. De drie beste deelnemers gaven elkaar nauwelijks iets toe, zodat de jury hun teksten tot drie keer toe nakeek om tot een winnaar te komen. Het waren Els Spruit uit Heinkenszand en Frans Meijaard uit Kortgene die uit eindelijk met negen fouten ex aequo als hoogste eindigden. Meijaard was zo sportief de overwinning aan Spruit te laten. De zestienjarige Stephan Leem huis uit Geersdijk, die aan alle zes edi ties van het dictee meedeed, werd der de. Hij zondigde tien keer tegen de regels van de Nederlandse taal. „Ik had gehoopt dat ik goed zou sco ren", zei winnares Els Spruit na afloop. In het dagelijks leven is zij werkzaam als tolk-vertaler Frans en dus intensief met taal bezig. Op de taaltest van gis teravond had zij zich goed voorbereid. „Ik heb me er de afgelopen twee dagen intensief in verdiept en op internet wat oefendictees gedaan." De opzet van het dictee, dat deze keer 35 deelnemers trok, was grotendeels gelijk aan voorgaande jaren. Oud-on derwijzer Piet de Jong en René Faasse hadden het samengesteld. Faasse droeg het als de Philip Freriks van Noord-Be veland voor, inclusief de onvermijdelij ke tongbreker przewalskipaard. De Jong nam, na het innemen van de resul taten, de tekst op even leerzame als on derhoudende wijze door en wees daar bij de beruchtste struikelblokken aan. Nieuw was de locatie; Kamperland, terwijl Wissenkerke de vaste stek leek te zijn. Het bestuur van het departe ment Noord-Beveland van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, orga nisator van het evenement, wil echter ook de andere kernen aandoen. Op die manier wordt geprobeerd de leerlingen van de lokale basisscholen eveneens te interesseren voor deelname. Dat bleek gisteren al aardig gelukt te zijn. Een ander nieuwigheidje was dat er de ze keer een echte jury was, gevormd foto Willem Mieras door enkele onderwijzers. Voorheen ke ken de deelnemers eikaars dictee na, waardoor er nog wel eens wat fouten bleven zitten. Nu leek het resultaat bo ven elke twijfel verheven, al consta teerden enkele deelnemers direct na af loop dat ook de deskundigen soms iets te streng waren of juist ongerechtighe den over het hoofd hadden gezien. De deelnemers trokken geregeld de juiste schrijfwijze zoals De Jong die voorspiegelde, in twijfel. Zo vonden zij dat dé watersnoodramp van 1953 met een hoofdletter diende te worden ge schreven. En over de zinsnede over 'Ka merlid en oud-fotomodel Winnie de Jong' zei iemand: „Ik had oud fotomo del. Dat klopt toch ook?" door Ron Maqnée VLISSINGEN - Het besluit om een leraar op non-actief te stel len, leidde gisteren tot een cri sissfeer op de Vlissingse scho- 1 lengemeenschap Scheldemond. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Leraren, directie en bestuur wa ren de hele dag bezig de onrust te beteugelen. De directe oor zaak van de onrust zou in de persoonlijke betrekking tussen een leerkracht en een leerlinge liggen. De directie besloot de betrokken leraar voor een week op non-actief te stellen. Over het conflict zelf doen alle partij en het zwijgen toe. In elk geval zijn twee deskundigen aange steld om de affaire te onderzoe ken. Gisterochtend kwam een groot deel van de leerkrachten in spoedberaad bijeen. Hierdoor vielen tal van lessen uit. Volgens ingewijden nam een meerder heid het op voor de geschorste docent. Na de vergadering heeft zich een groep van vijftien do centen gevormd om met het be stuur en directie te vergaderen. „Of het een crisis was? Het had wel op een crisis kunnen uit draaien", geeft bestuursvoor zitter C. de Keijzer toe. Hij voer de 's middags onder meer gesprekken met de moeder van de betrokken leerlinge. Hieruit bleek dat het meisje en haar ou ders er geen probleem in zien als de betrokken docent voor de klas terugkeert. Na de gesprek ken bleek de schorsing aan de zware kant, zo geeft De Keijzer toe. Zowel bestuur als directie ver wachten dat de rust nu is terug gekeerd op Scheldemond. Waarschijnlijk geeft de docent vanaf vandaag gewoon weer les, zegt F. van der Avert, voorzitter van de centrale schooldirectie. „We gaan met de docent in ge sprek. Als dat goed afloopt, kan hij meteen weer aan de slag." door Steffan ter Maat STAVENISSE - Stichting Ac tief Stavenisse houdt deze week in dorpshuis De Stove een ten toonstelling in het kader van de watersnoodherdenking. Daar naast organiseert ze ook de hele week boottochten naar Ouwer- kerk, naar het Watersnoodmu seum. Een bus- en bootmaat schappij werken belangeloos mee en zo kan iedereen ook hier herinneringen aan de Ramp op halen. Het is dinsdagmiddag half één als de bus vanaf het havenpla teau vertrekt. Zo'n 25 belang stellenden zijn ingestapt. Ze hebben bijna allemaal de leef tijd van de mensen die de Ramp hebben meegemaakt- De korte busrit voert naar Sint Annaland waar iedereen aan boord gaat. Al in de bus zit de stemming er goed in en heerst er een soort van schoolreisje-gevoel. Er is ook een tweede bus. Hierin zitten de leerlingen van groep 7 van de Rehobothschool uit Sta venisse. Eenmaal op de boot zorgen de kinderen met het zin gen van liedjes voor de echte sfeer van een schoolreisje. „We hebben de hele vorige week ge leerd en gewerkt aan dingen over de Ramp", vertelt meester C. van de Gruiter. „In de Stove hebben de kinderen van groep 8 een Noors huis nagebouwd. De kinderen van groep 7 hebben er waargebeurde verhalen op cas settes ingesproken. Daarom gaat er iedere dag een andere groep van de school mee naar het museum." Terwijl de kinderen zingen be geeft de groep van 25 zich gro tendeels naar het achterdek. Hier wijzen ze elkaar bekende plaatsen en komen ook de eerste verhalen over de Ramp los. Eén Kinderen en ouderen gingen met de bus en boot naar het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. foto Dirk-Jan Gjeltema van de weinigen van dit gezel schap die de Ramp niet mee maakte is Monique Meerman uit Stavenisse. Ze is met haar 37 jaar één van de jongsten uit de groep. „Ik kom uit Rotterdam en ben met mijn man vier jaar gele den naar Stavenisse verhuisd. Ik vind dat als je hier woont, je wel wat meer van de Ramp mag weten en daarom ga ik met de boot mee naar het museum. Je krijgt natuurlijk nooit hetzelfde gevoel als de mensen die er wel bij waren, maar je steekt er ze ker wel iets van op", legt Meer man uit. Na zo'n anderhalf uur legt de boot aan in Zierikzee. Voor deze plaats is gekozen zodat tijdens de busrit ook nog het een en an der kan worden bekeken. Eenmaal in het museum worden de meeste verhalen over de Ramp verteld. M. de Wilde uit Stavenisse was 25 jaar toen hij de Ramp in Sint - Maartensdijk meemaakte: „Wij woonden re latief veilig op een boerderij. We hebben nog wel onze paarden naar een betere plek gebracht. Een week na de Ramp werd ik gevraagd met paard en wagen lijkkisten te vervoeren. Ik had toen een hele familie uit Stave nisse op de wagen liggen, dat was verschrikkelijk. Alleen een zoon overleefde hel. Hem zie ik nu nog wel eens lopen, maar ik durf er niet met hem over te pra ten. Ik vind dat te moeilijk." De kinderen van de Rehoboth school zijn wat drukker in het museum dan de ouderen. Totdat ze de beelden van het Polygoon journaal te zien krijgen. De in trigerende beelden zorgen voor een volledige stilte en maken de ernst van de Ramp nog eens dui delijk „Op school hebben we er ook al veel over geleerd, maar hier zie je ook nog weer andere dingen", vertelt de tienjarige Rachelle van Haaften. „Je kunt heel goed zien hoe erg het is ge weest. Maar je ziet bijvoorbeeld ook met welke hijskranen en vrachtwagens ze later de dijken weer hebben gemaakt." Na een uur en een kwartier vertrekt de bus weer bij het mu seum. Ditmaal naar het haven tje van de Val bij de Zeeland- brug, om van daaruit weer naar Stavenisse te varen. Bij de ou deren is de sfeer rustig. De kinderen zijn vijf minuten na het afmeren al weer op school reisje. GOES - Een 14-jarig meisje uit de gemeente Reimerswaal is gisteren gewond geraakt toen ze op een middelbare school in Goes door een ruit werd geduwd. Dat gebeurde na een woor denwisseling. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis ge bracht waar vier hechtingen in haar voorhoofd en drie in haar neus werden aangebracht. De politie heeft een 15-jarige jon gen uit Kapelie aangehouden. MIDDELBURG - Een 51-jarige inwoner van 's Heer Arends- kerke heeft zijn duiven de nodige verzorging onthouden. De politie trof 26 augustus vorig jaar in de duivenhokken van de man duiven aan die ernstig vervuild of dood waren. „De toe stand was schrijnend. Dode duiven lagen op de vloer. Er was voor de duiven niet voldoende voer en drinkwater. De hokken waren ernstig vervuild met duivenmest", vertelde officier van justitie G. Oosterveld gisteren in Middelburg. Het was niet de eerste keer dat de man zich had schuldig gemaakt aan ver waarlozing. Ook in 1998 en 2000 was hij hiervoor veroor deeld. De geëiste werkstraf van 68 uur werd door de politie rechter overgenomen. MIDDELBURG - Een 41-jarige Vlissinger is gisteren in Mid delburg voor diefstal en heling conform de eis veroordeeld tot tien weken gevangenisstraf. Officier van justitie G. Ooster veld noemde de man een hopeloos geval. „Het station van een werkstraf is al lang gepasseerd. Hier past alleen een gevange nisstraf bij." De man had 25 oktober vorig jaar in Vlissingen samen met een ander een fiets gestolen. Ook had hij een horlo ge gekocht, waarvan hij wist dat het van diefstal afkomstig was. Eind december vorig jaar nam hij bij de balie van de ge meente Vlissingen een draadloze muis van een computer weg. In de strafmaat werd ook meegenomen dat de man een dolk bezat, die 9 januari dit jaar bij hem werd aangetroffen. De Vlissinger verscheen niet op de zitting. KRUININGEN - Gisternacht zijn in Kruiningen twee auto's opengebroken. Aan het Eindje de Rondte gingen de dieven er vandoor met een radio/cd-speler. In de Molenmeet werden autopapieren gestolen. Ook in Hoedekenskerke waren dieven op pad. Uit een auto die geparkeerd stond in de 's-Gravenpol- dersestraat werd een radio gestolen. VLISSINGEN - De politie heeft maandagnacht een 28-jarige Vlissinger aangehouden in de Glacisstraat. De man viel op door zijn rijgedrag en moest stoppen. Daarop werd hij agres sief en weigerde een blaastest. De politie nam de man mee naar het bureau, waar hij ter ontnuchtering werd ingesloten. Gisterochtend werd hij vrijgelaten. De politie heeft zijn rijbe wijs ingenomen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 21-jarige inwoner van Zierikzee voor beledigingen veroordeeld tot vijftig uur taakstraf. De man had 7 maart vo rig jaar in zijn woonplaats een vrouw uitgescholden. Eind fe bruari had hij in Zierikzee racistische taal uitgeslagen. door Mieke van der Jagt GOES - Ilet project Ooster- scheldewerf in Goes kan reke nen op een provinciale bijdrage van 109.000 euro. Gedeputeerde Staten stelden gisteren vast dat het project een waardevolle bij drage kan leveren aan de sociale activering van langdurig werk lozen. De Oosterscheldewerf, geves tigd in de voormalige loods van De Jager Tolhoek aan de Hout kade in Goes, is een samenwer kingsverband tussen de Stich ting Traditioneel Zeilend Zeeland en de gemeente. Vijfen twintig langdurig werklozen, mensen die om uiteenlopende redenen een zeer grote afstand tot de arbeidsmarkt hebben, werken samen aan de restaura tie van antieke zeilschepen; Zeeuwse schouwen. Twee van de drie nog bestaande Zeeuwse schouwen: de Betje en de Philip pine, zijn en blijven eigendom van de Stichting, die bronnen kan aanboren om de restaura tiekosten en dus die van het pro ject mede te betalen. Tot nu toe werd het project betaald met Europees geld en een forse bij drage van de gemeente Goes. Nu doet ook de provincie een een malige duit in het zakje, uit een potje dat de provincie heeft voor sociale activiering. Oosterscheldewerf is een hele boel dingen tegelijk. Het is een reintegratieproject, een werk ervaringsproject en een scho lingstraject. Een deel van de mensen die er werken, stromen meteen door naar een andere baan. De helft ongeveer gaat vanuit de werf naar een ander traject dat leidt tot een gewone baan en de rest blijft gewoon als vaste kern op de werf werken. De werknemers zijn nu hard be zig met Betje, die als veerbootje begonnen is om later als jacht te worden misbruikt. Als Betje klaar is, en in gebruik als muse umschip, komt Philippine aan de beurt, gebouwd als mossel schuit en na een carrière als jacht bijna aan haar einde geko men als brandhout. Een parti culier redde het scheepje en schonk het aan de Stichting. door Rolf Bosboom KWADENDAMME - Dressuur- rijdster Anneke Phernambucq uit Kwadendamme blijkt tot voor kort een bijzondere hengst in bezit te hebben gehad: Twis ter. Op een veiling tijdens het paardenevenement in Den Bosch, afgelopen weekeinde, ging de hengst voor 42.000 euro van de hand. Tijdens de hengstenkeuring worden de paarden in diverse ronden beoordeeld op hun kwa liteiten. In de slotronde kwam Twister niet tot de beste score; hij werd afgekeurd voorde dek- dienst. Desondanks werd het paard op de veiling die op de keuring volgt en waar door gaans de beste hengsten worden aangeboden, voor het opmerke lijke bedrag verkocht. Van de paarden die als dek hengst werden afgekeurd bracht Twister, die is gefokt voor de dressuursport, zelfs het meest op. „Dat is toch verras send", zegt Phernambucq. „Kennelijk wordt hij zo hoog aangeslagen, dat men zo veel heeft geboden. Ik vermoed dat de volgende eigenaren met Twister voor herkeuring probe ren verder te gaan." Phernambucq profiteert zelf niet van de hoge opbrengst. Ze heeft het paard vorig jaar au gustus verkocht aan een hande laar, die hem vervolgens gron dig heeft voorbereid op de reeks keuringen. „Zo iemand is er vanaf dat moment dagelijks mee bezig hem zover te krijgen. Een andere Zeeuw haalde met zijn paard wel de eindstreep van de keuring: Jaap Casteleyn met Total Surprise. De hengst, die niet werd geveild, mag zich de komende maanden verder gaan bewijzen tijdens het zogeheten verrichtingsonderzoek. Het benefietconcert voor de gedupeerde verenigingen uit De Spinne vindt niet, zo als per abuis gemeld, plaats op 21 augus tus, maar op 21 februari. Het concert be gint om 20.00 uur in de rooms-katholieke Maria Magdalenakerk in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31