aad Kapelle blijft besluiteloos Scholieren zoeken rust in Poelwijck Populieren op leeftijd moeten wijken Opening tunnel leidt tot wijziging buslijnen Geld voor inrichting Bevelands museum Betho krijgt geen hulp van staatssecretaris plgonit zeeuwse almanak Bioscoop ZEEUWSE SPORTDEBAT Fietsster gewond bij ongeval pg steeds geen besluit over uitbreiding school of gemeentehuis nuffelmarkt BEVELANDEN/THOLEN Dagenlang had Justin, een joch van zes uit het Amster damse, er al naar uitgekeken: logeren bij oma in Vlissingen, en dan lekker samen naar de bioscoop. Harry Potter 2 zou den ze gaan zien. Dus dat be loofde een hele drukte. Dacht Justin. Maar toen oma hem de grote bioscoopzaal bin nenloodste, bleek die akelig leeg. Ook toen de film al lang en breed was begonnen, was er in de hele zaal geen kip te bekennen. „Oma", vroeg Jus tin verbaasd, „waar blijven al die mensen nou?" Oma zou het niet weten. Dus besloot ze een bevredigend antwoord te verzinnen. „Ja, mooi hè?", fluisterde ze haar kleinzoon in het oor, „Ik heb die bio scoopzaal helemaal voor ons alleen afgehuurd." Justin keek oma met een mengeling van bewondering en verba zing aan. Ze had daar vast veel voor betaald. „Valt wel mee, hoor", had oma terug gelachen, „In Vlissingen kost dat bijna niets: twee bio scoopkaartjes maar... Donderdag 6 februari 2003 Arsenaaltheater te Vlissingen, 19.30 uur Praat mee over de toekomst van Sport en Bewegen in Zeeland. Vooraf aanmelden bij: Zeeuwse Sportraad Tel. 0118-640700 E-mail: info@sportraad.nl door Rolf Bosboom GOES - De opening van de Wes- terscheldetunnel, volgende maand, zorgt voor diverse wij zigingen in de busdienstrege ling op de Bevelanden. Sommi ge kernen gaan er in de plannen op achteruil. Yerseke, Wol- phaartsdijk en de dorpen op Noord-Beveland moeten het voortaan zonder rechtstreekse verbinding met Goes stellen. De nieuwe dienstregeling van vervoersmaatschappij Connex- xion gaat in op zaterdag 15 maart, de dag na de opening van de tunnel. Vanaf dan gaan er twee interregionale buslijnen door de tunnel lopen: lijn 20 (Goes-Terneuzen-Sas van Gent) en lijn 50 (Middelburg- Terneuzen-Hulst). Het nieuwe tolplein wordt een belangrijk overstappunt. Lijn 23 (Borsse- le-Heinkenszand-Goes) krijgt daar bijvoorbeeld ook een halte. De vrees dat de dorpen in de Zak van Zuid-Beveland de busver binding moeten missen, wordt niet bewaarheid. Lijn 25, die vanaf het tolplein via 's-Gra- venpolder naar Goes loopt, is uitgebreid met ritten in de Zak. Dat gaat wel enigszins ten koste van de frequentie tussen Goes en 's-Gravenpolder, maar ge zien het aantal reizigers wordt dit verantwoord geacht. De nieuwe dienstregeling bete kent niet voor heel de Bevelan den een verbetering. Zo wordt GOES - Een dertigjarige Goese vrouw is gistermiddag om half twee bij de fietsoversteekplaats bij de kruising Middelburgse straat Ravelijn de Grenadier in haar woonplaats gewond ge raakt. De fietsster verleende geen voorrang aan een voor haar van links komende 38-jarige auto mobilist uit Kapelle. De aard van haar verwondingen is onbekend. lijn 27 (Kruiningen-Yerseke- Goes) opgeheven. Daarvoor in de plaats komt de nieuwe lijn 29, die begint in Wemeldinge en via onder meer Yerseke, Krui- ningen en Krabbendijke naar Rilland gaat. Op die manier wordt een groot aantal kernen verbonden met de NS-stations in de regio. Yersekenaren kun nen dan niet meer rechtstreeks met de bus naar Goes, maar moeten deels met de trein rei zen. Behalve dat dat meer tijd kost zijn ze ook duurder uit. Te klein Lijn 31 op Noord-Beveland wordt aangepast. Weliswaar wordt Colijnsplaat in het route schema opgenomen, maar wie naar Goes wil moet vanaf maart nabij de Zeelandbrug overstap pen op lijn 132. Lijn 33, tussen Kats en Kortgene, wordt opge heven. Kats wordt te klein ge acht om daarvoor een verbin ding in stand te houden. Lijn 22, die nu vanaf Oud-Sab- binge via Wilhelminadorp naar Goes rijdt, wordt aanzienlijk in gekort. Slechts het gedeelte tussen Wolphaartsdijk en Roodewijk blijft over. Bij de Deltaweg dient te worden over gestapt op andere busverbin dingen. De dienstregeling voor het schoolvervoer (lijn 43 tot en met 47) ondergaat slechts geringe wijzigingen. Het gaat daarbij vooral om de aansluiting op Walcherse buslijnen. Er zijn ook enkele ritten toegevoegd met het oog op reizigers vanuit Schouwen-Duiveland. Advertentie Boek Slagveld Sloedam Vanaf 4 februari 2003 zijn de boeken Slag veld Sloedam (2e druk) weer leverbaar. U kunl hel gereserveerde boek afhalen op ma., di.. wo, do., en vr. van 18.30 tol 21.30 u. of zaterdag van 09.30 lot 15.00 u. Mijn adres is Zeeburgstruat 23, 4339 BS Nieuw- en Sint Joosland, tel. 0118-601633. Uiteraard kunt u ook bij mij nog boeken kopen zolang de voorraad strekt. De kosten zijn 40,- per boek, Zie ook: www.hocbeke.eom of Voor alle lezers is een los blad beschikbaar met aanvullingen en correcties. door Mieke van der Jagt GOES - Provinciale Staten wil len een ton meebetalen aan de nieuwe inrichting van het Mu seum voor Zuid- en Noord Be veland in Goes. Het gebouw van het museum aan de Zusterstraat, eigendom van de gemeente Goes, wordt momenteel verbouwd en geres taureerd, en moet vervolgens een totaal nieuwe inrichting krijgen die meer is toegespitst op de eisen van de moderne be zoeker. De provincie wil haar geestdrift voor deze plannen vormgeven door een eenmalige bijdrage in de begroting op te nemen. De toezegging van een ton was wethouder C. Linssen al eerder ingefluisterd. Die toonde zich toen verheugd maar ook hoop vol voor een aanvullende bij drage van de provincie. De ver bouwing komt voor rekening van de gemeente Goes maar de vernieuwde inrichting, een re volutionair andere presentatie van historie, cultuur en natuur van de Bevelanden, gaat tussen 6,5 en 9 ton kosten. Afgesproken is dat de deelnemende gemeen ten: Borssele, Goes, Kapelle en Noord-Beveland, aan die in richtingskosten niet hoeven mee te betalen. Zij krijgen al aanzienlijk hogere exploitatie kosten voor de kiezen. Voor de inrichting hoopt voor zitter Linssen van het museum bestuur op meer provinciaal geld, Europees geld en wellicht bijdragen van andere, lokale, partners. Een bedrag van 160.000 euro had Linssen al in de knip. Dat moest Reimers- waal, die zich met het Schelp diermuseum in Yerseke af scheidde van het Streekmu seum, als afkoopsom betalen. Bijna driekwart van de beno digde centen ontbreekt dus nog. Het museumbestuur heeft afge sproken dat een tekort moet worden opgelost door versobe ringen in het plan of uitvoering in fasen. Advertentie Wegens ruimtegebrek in de Schengehof doet groep acht de Cito-toets in Zorgcentrum Poelwijck. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt 's HEER ARENDSKERKE - Wat gaat het worden? Havo, vmbo, vwo, gymna sium of tweetalig vwo? Veel hangt af van de resultaten van de Cito-toets, die op veel Zeeuwse scholen gisterochtend is begonnen. De meeste scholen doen het gewoon in een lokaal, maar voor de openbare basisschool Schengehof in 's Heer Arendskerke zit dat er niet in. Wegens ruimtegebrek verhuist groep acht voor drie ochtenden naar Zorg centrum Poelwijck, dat genereus plaats maakte voor de zeventien Cito-kandi- daatjes. Het gebouw van Schengehof is 27 jaar geleden neergezet en sindsdien is er nooit meer iets aan gedaan. Niet al leen veranderde er in de tussentijd van alles op onderwijskundig gebied, ook groeide het aantal leerlingen, werden de groepen kleiner en hun aantal groter. Vandaar dat Schengehof in arren moe de de hal maar als lokaal heeft inge richt. Groep acht is nog altijd gecombineerd met groep zeven en daar zit hem deze week het probleem. Zonder hal is er geen ruimte voor groep acht om apart de Cito-toets te kunnen doenEn van de toets hangt nogal wat af, zodat een rus tige ruimte nodig is. Gelukkig heeft de school al een paar jaar geleden een sa menwerkingsovereenkomst met Poel wijck getekend. Poelwijck wil geen eiland voor oude mensen zijn, maar middenin de samenleving staan. Dat wil Schengehof ook, vandaar dat de buitenschoolse opvang in Poelwijck gebeurt. Volgens directeur W. Boddaert is de ruimhartige opvang door Poel wijck gisteren goed bevallen. ,,Het is er in elk geval veel rustiger dan op school. We hopen natuurlijk wel dat er op niet al te lange termijn iets aan onze proble men wordt gedaan, 's Heer Arendsker ke heeft een uitgelezen kans om een brede school te maken. Kinderopvang, Poelwijck en de school werken al nauw samen aan de leefbaarheid van het dorp.Nog afgezien van de kansen voor onderwijsvernieuwing die met aanpas sing van de school kunnen worden ge pakt, vindt Boddaert aanpassing aan de eisen van de tijd hard nodig. woensdag 5 februari 2003 ir: nrHarmen van der Werf n& N HAAG - Staatssecretaris inJtte van Sociale Zaken is niet ,lc«i plan in de bres te springen irde Betho-vestiging in Tho- Het Rijk is niet verantwoor- ijk voor het beleid bij sociale fkvoorzieningen, stelt hij in brief aan de Tweede Kamer; taak berust bij de gemeente of - zoals op de Bevelanden en Tholen - een samenwerkings verband van gemeenten. Het eerder deze maand niet herko zen Kamerlid L. van Dijke (ChristenUnie) wees de staats secretaris in december op de problemen bij de Betho in Tho len. Van Dijke vertolkte wat breed leeft op Tholen; dat het niet goed is dat de 65 werkne mers van de Betho-Tholen straks bij de Betho-Goes moe ten gaan werken. Rutte reageert formeel. De uitvoering van de Wet sociale werkvoorziening is een zaak van gemeenten en die hebben op de Bevelanden en Tholen in meerderheid besloten de Betho-Tholen te sluiten. Het verzoek van Van Dijke om dan maar als rijksoverheid geld beschikbaar te stellen voor be houd van de Betho-vestiging Tholen, wijst Rutte af. Volgens Rutte zijn er wel moge lijkheden om Betho-werkne- mers op Tholen aan het werk te houden. De gemeente kan zelf een instelling oprichten die past binnen de Wet sociale werk voorziening en werknemers kunnen met begeleiding bij een 'gewone' werkgever worden ge plaatst. De gemeente Tholen, die zich inzet voor behoud van de Betho-vestiging, heeft eind december de hulp van de pro vincie ingeroepen. n lorMieke van der Jagt 4PELLE - De gemeenteraad in Kapelle heeft zichzelf gis- tavond in besluiteloosheid lertroffen. Het ging over de Ibrciding van het gemeente ijs en, doordat vier fracties l jn initiatiefvoorstel indien en, ook over de Juliana van r olbergschool: twee zaken die _jn een snelle oplossing f .breeuwen. Niettemin werd in ten van de vraagstukken enige 1 'Hidelijkheid verschaft. i|]tt college stelde voor het ge- fcentehuis met een hele of hal- vleugel uit te breiden, maar RdA, SGP, ChristenUnie en ■meentebelang, die met acht Reis de kleinst mogelijke ■erderheid vormen, stelden Rrterug te komen op een plan |lneen jaar geleden, zij het iets Banderd. De Juliana van Stol- rgschool, bijna naast het ge- eentehuis aan het Kerkplein, iu nieuw moeten bouwen, aarna op de plaats van de hooi nieuwbouw voor de uit- °iïiding van het gemeentehuis u kunnen worden gepleegd. 7C ehoge kosten voor die nieuw- iuw zouden kunnen worden idekt uit de overschotten op de 1$: luwgrondexploitatie en uit de ibrengst van de ontwikkeling in het gebiedje. Daar is name- k ook nog genoeg plaats voor as ntoren en woningbouw. Met If nieuwbouw voor de Juliana Stolbergschool zou meteen kening kunnen worden ge met een brede school, aaronder Kapelle vooralsnog tsamenbrengen van verschil- IHHBi 'wee gewonden ij aanrijding 1RSEKE - Twee automobilis- zijn gisterochtend gewond raakt bij een ongeval op de mddijk in Yerseke. n 38-jarige man uit Axel slip door gladheid, waardoor zijn igen dwars op de andere rij- ankwam te staan. Een 42-ja- e bestuurder uit de gemeente imerswaal kon hem niet meer twijken. Beiden zijn met ver- ndingen aan borst, arm en afd overgebracht naar het tkenhuis in Goes. De auto's ren zwaar beschadigd. Om- t de gastank van een van de tos lekte, verleende de indweer assistentie. 10LEN - De Stichting Thool- Evenementen en Promoties IEP) houdt zaterdag een uffelmarkt in gemeenschaps- ntrum De Meulvliet in Tho- i Handelaren en gelegen- idskooplied.en bevolken de Ie kraampjes waar nieuwe en oral gebruikte artikelen te op zijn. De snuffelmarkt art van 10.00 tot 16.00 uur. door Rob Paardekam HEINKENSZAND - Natuur monumenten is gisteren begon nen met het kappen van ruim driehonderd populieren bij Heinkenszand. Eerst is de Vlaandertsedijk aan de beurt, daarna moeten de bomen aan de Grotedijk eraan geloven. De bomen aan die dijken zijn zo'n vijftig jaar oud, een zeer respectabele leeftijd voor een populier. Elk jaar rooit Natuur monumenten honderden van deze bomen in de Zak van Zuid- Beveland, omdat ze kaprijp zijn en omdat het niet verantwoord is om ze langer te laten staan. De rooiwerkzaamheden begon nen gisteren aan de Vlaandert sedijk. Daar worden 115 popu lieren verwijderd. Aan de Grotedijk gaat het om 230 stuks. Onbekend is of die laatste dijk nog dit voorjaar wordt aange pakt. Op 1 april stopt Natuur monumenten met rooien, omdat de vogels rond die tijd gaan broeden. Zijn de bomen aan de Grotedijk tegen die tijd nog niet gerooid, dan gaan de werkzaamheden in het najaar verder. Als de populieren zijn verwij derd, worden de dijken binnen een j aar opnieuw beplant. Op de Natuurmonumenten is gisteren begonnen met de kap van 115 populieren aan de Vlaandertsedijk bij Heinkenszand. foto Willem Mieras Vlaandertsedijk worden weer populieren geplant, maar de 230 bomen op de Grotedijk worden vervangen door 180 eiken. Ove rigens voert Natuurmonumen ten samen met de gemeente Kapelle momenteel ook beplan tingswerkzaamheden uit nabij het kassencomplex in de Willem Annapolder bi] Kapelle. In het kader van de landschappelijke inpassing van de kassen komen daar 750 essen. Natuurmonumenten voert de laatste jaren een ander beleid als het gaat om de aanplant van nieuwe bomen. Essen, eiken en zogeheten zwarte populieren spelen daarin een grote rol. De zwarte populieren worden wel tachtig jaar oud, terwijl de po pulieren die nu het gezicht van de Zak bepalen na 45 jaar vaak zijn uitgeteld. lende scholen onder één dak verstaat. De christelijke basis school 't Honk en de openbare basisschool de Moolhoek drei gen ook uit hun voegen te bar sten. Dat voorstel zou het hebben ge haald als L. Kosten (SGP) geen voorzitter van het schoolbe stuur van de reformatorische Juliana van Stolbergschool was geweest. Maar dat is hij wel en daarom mocht hij van de Ge meentewet niet meedoen aan de beraadslagingen en de stem ming. De stemmen staakten en het voorstel was derhalve ver worpen. De onzekerheid over de onder wijshuisvesting in het algemeen - Den Haag heeft een heleboel ruimteverslindende regels voor onderwijshuisvesting opgelegd - bleek echter in het college ook de wens te hebben doen postvat ten, dat de Juliana van Stol bergschool toch nog eventjes zou wachten met de geplande uitbreiding. Over de vraag of het college de beschikking daarvoor wel moest afgeven, zo als de meerderheid van het col lege uit morele overwegingen wel wilde, werd gestemd. De raad adviseerde die beschik king nog maar even vast te hou den. Over het oorspronkelijke colle gevoorstel wilde de raad ook niet meer praten. Daarvoor zei den de meeste fracties een for- matieonderzoek, waarvoor even eerder ruim 18.000 euro beschikbaar was gesteld, te wil len afwachten. Een gedesillu sioneerde wethouder L. Nie- wenhuijze trok het daarom maar in. Zo kregen de ambtena ren, onderwijzers en schoolbe stuurders op de tribune geen van allen de duidelijkheid waarvoor ze in 'groten getale waren gekomen. Het zal ruim zomer zijn, voordat er een nieu we kans op helderheid komt. Tabletten 66 stuks of 48 stuks 3-in-l vanaf IMHt Advertentie Verse worst kilo 5.85

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29