Lastige sprong levert meer op Musicalsong 'Alles' is nu al een hit PZC De Kameleon heeft een prij s Dj Tiësto primeurt in Gelredome illustraties Gerard van Straaten In de hele wereld is het nog nooit vertoond; een giga-sta- dion met slechts één dj aan de draaitafels. Dj Tiësto gaat dit doen, op 10 mei in het Gelredo me in Arnhem. Het Gelredome biedt normaal gesproken ruimte aan 26.682 bezoekers. Maar de fans van dj Tiësto willen natuurlijk ook nog een beetje kunnen bewegen. Dan nog zijn voor 'Tiësto in Concert' maar liefst 25.000 kaarten beschik baar. Acht uur lang kunnen de fans rekenen op het enige echte ge luid van hun favoriete draaier. Ze betalen daar wel 42 euro voor (exclusief reserveringskosten). De voorverkoop is afgelopen za terdag begonnen bij de Free Re cord Shop en bij alle filialen van TicketBox (ook via www.ticketbox.nl). Er was eens een timmerman van vijfentwintig die in Langezwaag, een boerendorpje ergens in Friesland, geen werk kon vinden en daarom op een dag met de fiets naar Lemmer reed en vandaar met de boot naar Enkhuizen voer. Hij kon in Krommenie aan de slag in een zeil weverijHij huurde er aan de Lijnbaan een huisje van niks bij niks waar hij tot zijn dood bleef wonen met Wiebrigje Krikke. Hotze de Roos, zo heette de tim merman, werd geboren op 24 november 1909. Zijn vader Ruurd was aannemer en van zijn moeder Jeltje vertelde men dat ze lp zulke mooie brie ven kon schrijven. Hotze vermaakte zich in Lange zwaag uitstekend. Hij speelde in de werkplaats van zijn vader, was druk met slootje springen en kattenkwaad uithalen. Maar het liefst van al trok hij op met Jan Houwman. Jan was het zoontje van de dorpssmid en Hotze vond het prachtig als ze met z'n tweetjes houtjes op het smidsvuur mochten gooien, om het brandend te houden. Ook kon je hem na school vaak vin den bij de sluis van Gorredijk. Daar was het altijd een drukte van belang met turfschepen en andere schepen zonder motor, die door kleine bootjes werden voortgeduwd. Die opduwertjes hadden meestal een oude auto motor, vaak van een T-Ford. Dan droomde hij ervan dat hij ooit zelf nog eens een boot zou hebben. Een boot heeft Hotze nooit ge had. Ook niet toen hij rijk ge noeg was om er zoveel te kopen als hij maar wilde. Zijn leven lang bleef hij bang voor slechte tijden: ,,Je weet nooit wat er ge beurt, het kan best ineens hele maal ophouden", zou hij in 1970 tegen een journalist zeggen. Hij was toen al een gevierd schrijver van een dertigtal veelgelezen kinderboeken. succes volgden nog 59 boeken over de tweeling en hun 'te wa ter gereden spoorwagon', die wonderboot die rood geschil derd lijkt maar dichterbij lila blijkt en ook nog blauw. Hotze de Roos heeft voor niet een van zijn zestig razend popu laire boeken ooit een prijs ge kregen. Maar zoals elk sprookje loopt ook deze enigszins tragi sche geschiedenis goed af. Pre cies tien jaar na zijn dood be sloot de gemeente Zaanstad in 2001 een speciale kinderboe- kenprij snaarhaar beroemde in woner te vernoemen: de Hotze de Roosprijs voor de schrijver die volgens de Ne derlandse Kinder jury het allerbeste kinderboek heeft geschreven. De eerste keer ging de prijs naar 'Harry Potter en de gevan gene van Azka- ban', vorig jaar was J.K. Rowling opnieuw winnaar met 'Harry Potter en de Steen der Wijzen'. Vorige week donderdag werd in de 'Hoofdstad van de Neder landse Kinderjury' voor de zes tiende keer het startschot gege ven voor de jaarlijkse verkie zing van het mooiste boek door kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Wie half juni de derde Hot ze de Roosprijs in ontvangst mag nemen valt niet te voor spellen. Wat wel vaststaat is dat het onmogelijk alweer 's we relds populairste auteur kan zijn. Zij doet deze keer niet mee. Over Hotze de Roos en zijn boe ken verscheen onlangs Het gro te Kameleonboek van Paul Steenhuis. Een beetje fan moet het in de kast hebben. Dat dit prentenboek er zo mooi uitziet is heel vervelend, want het zal nog moeilijk zijn er zonder spijt de bouwplaat van de Kameleon uit te knippen. Twee exempla ren kopen? Jan Smeekens In de sloot woensdag 5 februari 2003 Het was allemaal begonnen kort na de Tweede Wereldoorlog. Hotze had zijn broer Gerrit ver teld dat het leven geen vetpot was en dat hij wel een centje ex tra kon gebruiken: „Schrijf een boek johVan het een kwam het ander. Hotze kocht een groot schoolschrift met harde kaft, ging in de voorkamer in een makkelijke stoel zitten en begon in zijn hanenpoterig hand schrift een verhaal over een tweeling, dat zo begint: „Wie springt er nu op zondagmorgen in de sloot?" mopperde moeder Klinkhamer kwaad, terwijl ze de natte kleren van haar zoons Hielke en Sietse in een teil deed. „Het is me wat moois." Ze keek de beide boosdoeners een voor een streng aan. „Nu zal ik op zondag ook nog voor jullie moe ten wassen." „Maar moeder, die sloot was zo breed", veront schuldigde Hielke zich. „We konden er niet echt over", hielp Sietse hem.' Toen het boek af was, sprong Hotze op zijn fiets naar Uitgeve rij Kluitman. Er hoefde op de ti tel na niets veranderd te wor den: 'Sietse en Hielke, de belha mels van de dorpssmid' werd 'De schippers van de Kamele on.' Na het eerste daverende De aanloop is prima. De afzet op de mini tramp foutloos. De dubbele salto voorwaarts is perfect. He laas, de landing is een flop. Zittend op de dikke valmat kijkt Tomas Parinussa (17) naar trainster Astrid Gee- ratz. Na een korte aanwij zing volgt de tweede poging. Dit keer is de uitvoering vlekkeloos. De springers van Forza Gym- nastica uit Goes zijn deze week volop in training voor het Nederlands kampioenschap, komend weekend in Friesland. Tomas: „De concurrentie is groot. Vorig jaar pakten we met ons team de nationale titel en dat kunstj e willen we graag her halen. Onze ploeg heeft kwali teit genoeg, maar de vorm van de dag is vaak beslissend. Acht basissprongen zijn verplicht en daarnaast maak je ook nog twee zogenaamde vrije sprongen. De uitvoering en de moeilijkheids graad bepalen het totaal aantal punten, dat je van de jury krijgt." Behalve het herenteam gaan ook drie meisjesteams van For za richting Friesland. „Voor mij wordt het de tweede keer dat ik meedoe", vertelt Lydia Dijkhui zen (17). „Ik hoop uiteraard, dat we succesvol zijn. De voorberei ding is in ieder geval optimaal, zoals je ziet. Met vier uur trai ning per week kom je wel op het Tomas Parinussa juiste niveau." De turnster on derstreept haar woorden even later met een vlekkeloze uitvoe ring van een hurksalto met hal ve draai. „Is een verplichte sprong tijdens het kampioen schap", legt ze uit. „Net zoals een hoeksalto, een streksalto met halve draai en een streksal to met hele draai. De puntentel ling gaat net zoals bij de heren. Met je vrije sprongen kun je dus flink wat punten bij elkaar springen. Een moeilijke sprong met een hoog risico levert dus veel meer punten op dan een simpele streeksalto voorover." De lol van het 'schoonspringen- op-het-droge' is voor beide springers enorm. „Je bent nooit uitgeleerd", zegt Tomas. „Je probeert steeds iets nieuws. Nou, als dat dan lukt, dat is kic ken hoor. Tuurlijk, er gaat ook Lydia Dijkhuizen wel eens iets mis. Dat zag je zo juist. Maar angst heb ik niet echt." Ook Lydia probeert steeds haar grenzen te verleggen. „Kijk, als een streksalto met hele draai lekker loopt, dan probeer je het uit te bouwen naar anderhalve draai. Dat kost veel training. Maar als het eenmaal lukt, dan geeft dat ontzettend veel vol doening." foto's Dirk Jan Gjeltema Vrijdagmiddag vertrekken alle Forza-springers per bus naar Grouw. Na de overnachting in de jeugdherberg, volgt op zater dag de wedstrijd. Het avond programma is - ongeacht de uit slag - al bekend. „Dan bouwen we een feestje", klinkt het een stemmig. „Presteren en gezel ligheid gaan bij Forza hand in hand." Hans Segboer Dit is een cadeautje, jubelt TooskeBreugem. „We zit ten in de Top 50. Hoe bestaat het." Jarenlang presenteerde ze talloze popartiesten met him hits voor de popzender TMF ën nu heeft ze samen met Bas Ra- gas zelf een hit met 'Alles', een nummer uit de nieuwe musical 3 Musketiers. Een hit uit een show die pas 30 maart zijn wereldpre mière beleeft. Tooske: „Eerlijk gezegd heb ik door de repetities voor de musi cal en de presentatie van 'Idols' nog nauwelijks de kans gehad om me dit te realiseren. Maar als ik dan langs een winkel loop en zo'n krantje met die hitlijsten zie liggen, word ik toch wel even erg blijEn het leuke is dat ik nu degene ben die overal wordt ge- interviewd." 'Alles' wordt in de show gezon gen door d'Artagnan, een jon gen die musketier wil worden in het Frankrijk van de zeventien de eeuw en diens geliefde Con stance. Ofwel Bastiaan Ragas en Tooske, die het verhaal spe len van de groei naar volwas senheid. Maar wie straks de show ziet zal merken dat het nummer daar een beetje anders klinkt. 'Alles', geschreven door de hitmakers Bolland en Bol land, is ook bedoeld als hit om de show en zijn hoofdrolspelers vooraf al de nodige bekendheid te geven. En dat is via de clip van Johan Nijenhuis dus al goed ge lukt. Tooske Breugem (1) scoort met het nummer 'Alles' uit de musical 3 Musketiers, een show die pas 30 maart in première gaat. foto Roy Beusker/GPD „We hebben dan ook gevraagd of we het nummer zoals we dat in de show zingen, pas later kunnen repeteren", zegt Tooske. „Zodat we straks niet in de war raken met de hitversie. Want we moeten 'Alles' nu nog veel in al lerlei programma's zingen en bij allerlei promotie-optredens." De andere twee nummers van de single zijn wel vrijwel in dezelf de vorm in de show terug te vin den. ,,'Nu' is ook in de show een echt rock-'n'-roll-nummer", vertelt Bastiaan Ragas. Ragas, die zelf de nodige erva ring heeft met het schrijven en produceren van nummers, heeft bewondering voor de Ameri kaan Paul Bogaev, die alle num mers voor de show arrangeert. „Hij werkt normaal gesproken voor Broadway en heeft ook de muziek voor de verfilming van de musical 'Chicago' bewerkt. Voor deze single heeft hij voor een echt poparrangement ge zorgd maar in de show zul j e een veel theatralere versie zien." Ook voor Bastiaan is een Neder landse hit, na al zijn buiten landse successen met de groep Caught In The Act, toch weer iets nieuws. Maar hij is er dus dolblij mee. „En voor Joop is het leuk. Hij heeft immers alle moeite gedaan om dit voor el kaar te krijgen. En het gebeurt niet vaak dat je een hit hebt voor de musical is te zien." Het idee van Van den Ende om, nog voordat de show in première gaat, een hit te creëren werkt. De kaarten vliegen weg. Van de 300.000 stoelen die het Rotter damse Luxor heeft te verkopen zijn er al meer dan 100.000 weg. Maar directeur Erwin van Lam- baart vindt het nog te vroeg om te kunnen vaststellen dat de hit van invloed is op de kaartver koop. „Ons gaat het erom dat het publiek de voorstelling straks beter oppakt als het al een paar liedjes kent. Maar dat de single een succes is, vinden we natuurlijk fantastisch." „De radiozenders pakken de single goed op. Opmerkelijk, omdat musicalsongs het op de radio nooit zo goed doen. Een nummer van Elton John kan een hit zijn, maar de nummers die hij schreef voor 'Aida' hoor je bijna niet. Je hoort 'Alles' nu re gelmatig op Radio 2, Radio Noordzee, en Sky Radio, de best beluisterde zender. Dat is mooi, maar aan de andere kant moet je oppassen voor het 'teveel'. Het gaat om de juiste dosering, zo dat het publiek zo'n nummer herkent. Ook de videoclip doet het goed." Hans Visser Paul Steenhuis: Het grote Ka meleonboek - Uitgeverij Rubin stein, €13,50. Van 'De schippers van de Kame leon' bestaat ook een 3 cd-luis- terboek met het verhaal voorge lezen door Jan Meng - Uitgeve rij Rubinstein, €14,50. Tot 1 juni 203 kunnen alle Ne derlandse kinderen van 6 t/m 12 jaar stemmen op hun favoriete boek dat in 2002 is verschenen. Dit kan op school, in de biblio theek, de boekhandel of via www.kinderjury.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 24