ROC snijdt fors in banen OIR •1 België wil stroom patiënten uit Nederland tegenhouden Vlissinger vast voor mensensmokkel f 5 Speelfilm over watersnood komt er toch i Helikopter stort in zee Honderd van ruim achthonderd arbeidsplaatsen verdwijnen Blair lijdt nederlaag over hervorming House of Lords PAI CKER r; Volop winter in Friesland Weisglas weer Kamervoorzitter Saddam gematigd in interview Weinig olie vogels overleven het Knaven wint laatste rit in Qatar Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Vaker zon Winterse buien, in de middag droog met een beetje zon. Matige tot vrij krachtige noordwestenwind bij 5 graden. 246e jaargang no. 30 Woensdag 5 februari 2003 losnummer 1,10 Moor Jacques Cats AMSTERDAM - Er komt toch een speelfilm over de waters noodramp in Zeeland. Na aan vankelijke financiële perikelen is daar gisteren toe besloten. De e' film gaat De Storm heten. Vol- M gens regisseur Johan Nijenhuis wordt het 'een Nederlandse r kruising tussen Titanic en II 1 Postino'. cq De plannen gingen halverwege •- vorig jaar de ijskast in toen de publieke omroepen afzagen van deelneming in het project, waarmee 5 miljoen euro is ge moeid. De Storm had dit jaar in première moeten gaan. Acteur Rik Launspach die samen met zijn vrouw en actrice Marjolein fiBeumer het verhaal schreef, J leekheteen prima idee de film te I lanceren tijdens de vijfde editie van het festival Film by the Sea. Komende herfst beginnen de opnamen. Daarvoor worden in 6 een groot meer delen van i Zeeuwse dorpen nagebouwd. Grote scènes in het water wor- den in een studio vastgelegd. Dat gebeurt in grote water- M tanks. Regisseur Nijenhuis, die vooral bekendheid kreeg met de N films Costa! en Volle Maan, kon nog niet vertellen wie de hoof d- rollen gaan vertolken in het ge- J romantiseerde verhaal van een J onmogelijke liefdesrelatie tus- ire sen een jonge Zeeuwse vissers- zoon en de dochter van de bur- gemeester. De opbloeiende J liefde wordt ruw verstoord door dewatersnoodramp. ■■'I Het bedrijf NL Film heeft de j rechten verworven van het film project. Het is de bedoeling dat - De Storm rond kerstmis 2004 in de bioscopen is te zien. G. pagina 14: spreektaal in film OOSTENDE - Een helikopter van het Belgische loodswezen is J gisteravond op ruim vijftien mijl van de kust van Oostende in de Noordzee gestort. De vier be- - manningsleden zijn door een helikopter van de Belgische ma- 5 rineuit het water gehaald. Daarna zijn ze met onbekende 4 verwondingen naar het zieken- huis in Brugge gebracht. De he- ji'likopter van het loodswezen was op weg naar de thuisbasis in Oostende. Het toestel had daar voor enkele loodsen afgezet op diverse schepen in de Noordzee en kwam korte tijd later in het water terecht. Over de toedracht van het ongeval was gister- n avond nog niets bekend. De Bel - gische loodsopdrachten met he likopters zijn voor onbepaalde tijd gestaakt. door Henk Postma VLISSINGEN - Het Re gionaal Opleidingen Cen trum Zeeland (ROC) schrapt honderd banen. De arbeidsplaatsen ver dwijnen in de loop van de komende drie jaar. Men tracht gedwongen ontsla gen te voorkomen, maar geeft daarvoor geen ga ranties. Gelijktijdig wordt een ambiti euze onderwijsvernieuwings operatie ingezet. De organi satiestructuur verandert ingrij pend. Diverse opleidingen ver huizen naar andere gebouwen, zowel in Vlissingen, Middel burg als Goes. ROC-topman A. Rikken, vorig jaar aangetrokken als voorzit ter van het College van Bestuur, wil met de ingreep twee vliegen in één klap slaan: het ROC een financieel gezonde basis bieden om zelfstandig te kunnen blijven voortbestaan, en nieuwe op de toekomst gerichte onder wijsvormen introduceren. Het ROC herbergt meer dan 7500 leerlingen. De 850 personeels leden zijn gistermiddag inge licht. De meeste arbeidsplaatsen ver dwijnen bij de ondersteunende diensten. Ook het management wordt drastisch uitgedund. Het is al jaren duidelijk dat een in grijpende reorganisatie niet kan uitblijven, wil het ROC als zelf standig onderwijsinstituut in Zeeland overeind blijven. Door dat te veel was geïnvesteerd in personeel en materiële voorzie ningen, liepen de verliezen op, en verslechterden de gebouwen waarin opleidingen zijn gehuis vest. Afgelopen schooljaar teer de het ROC 3 miljoen euro in op de financiële reserves. Ook is er sprake van toenemende concur rentie van opleidingen buiten Zeeland. Zelfstandig De nieuwe koers die het ROC nu inslaat, moet een efficiëntere organisatie opleveren waarbin nen middelbaar beroepsonder wijs wordt aangeboden dat is toegesneden op uiteenlopende doelgroepen en individuele be hoeften. Zelfstandig leren en in formatietechnologie speelt daarbij een essentiële rol. De uitvoering van de reorga nisatie kost het ROC 50 mil joen euro: 35 miljoen voor vernieuwing en aanpassing van gebouwen, en 15 miljoen voor informatietechnologie, vernieuwingsprojecten en soci aal beleid. pagina 14: Rikken zet ROC op de kop Leden van de Charter 88 Groep, een actiegroep voor meer democratie, rennen verkleed als lords over het gras van het parlementsgeboi door Harm Harkema LONDEN - De Britse premier Tony Blair heeft gisteren een ge voelige nederlaag geleden in het Lagerhuis. Zijn voorstel om het Hogerhuis (de Britse Eerste Ka mer) volledig uit door de rege midmi/m ii iieaumi aooj. zolang oivoomaad stuikt. NARCIS OF BLAUWE DRUIF Vrolijke gele mini- narcisjes of frisse blauwe druifjes, inzinken schaal. PER STUK 5, MOOI WEER EUROPAlUIN GOES,0U3-215395, OOSTBURG. 0117-4S2279, RENESSE, 0111-461031 ring benoemde leden te laten bestaan, werd door een grote meerderheid verworpen. Hoe het nu verder moet is onduidelijk, want alle andere voorstellen, variërend van een volledig gekozen tot een deels gekozen Hogerhuis, leden even eens schipbreuk. Ga maar naar huis en slaap er nog een nachtje over", zei Lagerhuisleider Ro bin Cook, die - ondanks het feit dat hij zelf lid van het kabinet van Blair is - het verzet tegen het voorstel had geleid. Blairs pleidooi voor een volledig door de regering benoemd House of Lords was ingegeven door de vrees, dat een gekozen Huis te concurrerend voor het Lagerhuis zou worden. Een benoemingenbeleid biedt de re gering daarentegen de moge lijkheid topmensen uit allerlei sectoren van de samenleving aan te zoeken. Zij zouden recht doen aan het beoogde karakter van het Hogerhuis als een club van wijze mannen en vrouwen. Maar Cook en de zijnen vinden dit ondemocratisch. Discussie over het Hogerhuis is eeuwenoud, maar kreeg een nieuwe impuls toen Blairs La bour Partij in 1997 ging regeren. Labour had de kiezer hervor mingen beloofd van dit 'schan dalig ondemocratische' over- foto Kieran Doherty/RTR blijfsel uit feodale tijden. Zo'n 700 van de ongeveer 1300 'Lords' dankten hun zetel im mers louter aan hun adellijke afstamming. In 1999 maakte Labour hieraan rigoureus een einde. Het over grote deel van deze Lords werd uit het Hogerhuis geschopt. Nu alle voorstellen tot verdergaan de hervorming schipbreuk le den, gaat het onderwerp terug het praatcircuit in. GPD Advertentie) en bewonder op... de Orchideeënshow bij Intratuin Koudekerke. J KOUDEKERKE, Galgeweg 5, 0118-551623, in januari en februari geen koopavonden. door Pascale Thewissen BRUSSEL - België uil met ons land praten over de 'export' van Nederlandse patiënten naar Belgische ziekenhuizen. Ge vreesd wordt dat verzekeraars die extra betalen of vermogende Nederlanders die hun beurs trekken, Belgische patiënten straks uit het ziekenhuisbed verdringen. Omdat lange wachtlijsten ont breken, wijken nu nogal wat Nederlanders uit naar zieken huizen in de grensstreek voor medische ingrepen als een staaroperatie of een nierdialyse. Vlaanderen kent, in tegenstel ling tot Nederland en Groot- Brittannië, nauwelijks wacht lijsten in de acute zorg. Er is zelfs sprake van een overcapa citeit. Al jaren trekken Neder landse patiënten daarom naar België. Minister Frank Vanden- broucke wil het aantal buiten landse patiënten in een Belgisch ziekenhuisbed echter aan banden leggen. „Als onze buur landen hun problemen met wachtlijsten gaan oplossen door patiënten naar ons door te verwijzen, dreigen we straks zelf te kapseizen", waarschuwt hij. Vandenbroucke, die pleit voor een Europese aanpak van de wachtlijsten in de gezondheids zorg, ventileerde zijn bezorgd heid deze week bij de onderte kening van een overeenkomst LEEUWARDEN - Reddingswerkers slepen een auto op de ber gingswagen. De chauffeur slipte op de A32, waardoor hij via de afrit Heerenveen-zuid gelanceerd werd op het talud. De bestuurder raakte gewond en moest door de brand weer uit het wrak worden be vrijd. Het Friese verkeer had gisterochtend veel last van gladheid. Er vonden vijftien aanrijdingen plaats. foto Jan de Vries/GPD WD'er Weisglas (foto) ont vangt de voorzittershamer uit handen van Sharon Dijksma, die gisteren voor een dag de Tweede Kamer voorzat. Weis glas werd gisteren herkozen als voorzitter van de Tweede Ka mer. Hij versloeg in twee stem rondes met 79 van de 145 stem men zijn tegenkandi daten Verburg (CDA) en De Graaf (D66). „Als we een relatie met Al Qaeda hadden en we daarin geloof den, zouden we ons niet schamen dit toe te geven." Dat zei Saddam Hoessein in een gisteravond uitgezonden televisie interview. De Irakese leider toonde zich verder vrij gematigd in het vraaggesprek met de Britse Labour- politicus en pacifist Tony Benn. Volgens zeevogeldeskundige Henk Baptist uit Kruisland overleven zeer weinig vogels het als ze met olie zijn besmeurd. Hij pleit ervoor dat deskundi gen aangeven of olievogels moe ten worden behandeld. Als ze geen grote overlevingskans hebben, zouden ze snel uit hun lijden moeten g worden verlost. Servais Knaven heeft gisteren de vijfde en laatste etappe van de Ronde van Qatar gewonnen. De Nederlander van Quick- Step-Davitamon kwam na 144 kilometer in Doha aan met een kleine voorsprong op een groep van zes ren- jj Q ners. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 8; gezondheid. 9; zeeland: 11 12,13,15 en 17; sport: 18 en 19; uit: 21,22 en 23; jong: 24 en 25. door Ron Magnée MIDDELBURG - Een 37-jarige Vlissinger is opgepakt wegens mensensmokkel en handel in softdrugs. Gisteren is de man voorgeleid aan de rechter-com- missaris. Zijn voorarrest is met dertig dagen verlengd. De Vlissinger is al op 28 januari, even na half acht 's ochtends, in zijn woning aan de Hobein- straat opgepakt. Woordvoer ders van justitie en politie be vestigden gisteren de arrestatie van de Vlissinger. De omvang van de mensensmokkel en drugshandel is nog onduidelijk. De man zou deel uitmaken van een internationaal opererende bende. Er zijn al verscheidene handlangers in andere landen opgepakt. Gisteren is de man voorgeleid aan de rechter-commissaris in Middelburg. Naar verluidt heeft Engeland een verzoek om zijn uitlevering ingediend. Een woordvoerder van justitie in Middelburg kon dat bericht gis teren 'bevestigen noch ontken nen'. De Vlissinger zit in het belang van het onderzoek in ge- isoleerde opsluiting. Hij heeft geen contact met andere gevan genen en mag geen gebruik ma ken van krant of televisie. De man blijft nog zeker dertig da gen in geïsoleerde opsluiting. Overlast In de Hobeinstraat is al langer sprake van overlast van drugs handel. Tijdens een vergadering van de Vlissingse gemeente raad, vorig jaar november, kwa men de problemen in de straat al aan bod. Een omwonende ver klaarde destijds dat drugsdea lers openlijk op straat drugs verhandelden en dat woningen illegaal werden bewoond. Bur gemeester A. van Dok-van Weele erkende de problemen. Volgens haar trad de politie de laatste tijd al strenger op tegen de criminaliteit in de straat. (Advertentie) met zijn Britse collega John Hutton. De ziekenhuizen in Groot-Brittannië hikken al ja renlang aan tegen een enorme achterstand. Reden waarom de gezondheidsdienst National Health Service in het buiten land naar alternatieven zoekt. Britten die in België een opera tie ondergaan krijgen die volledig vergoed door de verze kering. Ze betalen precies het zelfde als zieke Belgen. Belgische patiënten dreigen op termijn de dupe te worden van de grensoverschrijdende ge zondheidszorg, vreest het socia listische kamerlid Peter Van- velthoven. De SP-A-politicus uit Lommei voelt de minister daarover vanmiddag aan de tand. Probleem bij het maken van af spraken met Nederland is dat ons land als enige EU-lidstaat een onderscheid maakt tussen ziekenfonds- en particuliere verzekeringen. De oplossing is volgens medisch directeur H Vandeput van het Ziekenhuis Oost-Limburg in Genk dat het hospitaal zelf een overeenkomst sluit met de verzekeraar. GPD naam; voorletters' straat: postcode- plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- numme,: mm ill i i r handtekening: 71 3214 '000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement, De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1