Olie komt ook uit tweede schip u PZC Ondergang van een stripfiguur Se LPF Zeeland zet poort wijd open voor oud en jong Prénatal Hulst 15 Besmeurde vogel maakt weinig kans Onderzoek naar resten op aangespoelde vogels Proef met schrapen is mislukt Geen nieuwe olieresten Gejojo met extra geld vogelcentra Onderzoek naar kwaliteit zeelui Politieke steun garnalenvissers Werkstraf voor verzet tegen politie Mosselhandel wil einde aan visserij bij percelen P enatal woensdag 5 februari 2003 doorRinus Antonisse VLISSINGEN - Deskundigen moeten aangeven of gevangen olievogels in aanmerking ko men voor een behandeling. Al leen voor vogels die een grote overlevingskans hebben, is hulp zinvol. Voor de andere dieren geldt dat ze op snelle wijze uit hun lijden verlost moeten wor den. Dit stelt de zeevogeldeskundige Henk Baptist uit Kruisland. Hij vindt dat meer onderzoek nodig is naar de levenskansen van de behandelde vogels. Daartoe is het gewenst dat de dieren die te ruggezet worden in zee, geringd worden. Baptist zegt dat te optimistische berichten over het redden van met scheepsolie besmeurde vo gels bijdragen aan een beeld bij het publiek dat een olievervui ling niet zo erg is. Er wordt gauw geredeneerd: de vogels gaan toch allemaal naar een vogelas iel. ,,Dit heeft tot gevolg dat er onvoldoende druk is op de over heid voor preventieve maatre gelen, wetenschappelijk onder zoek en opsporing van illegale olielozers." Volgens de vogeldeskundige moet meer de nadruk worden gelegd op het voorkomen van olievervuiling op zee. Dat houdt onder meer in strengere regels voor schepen en bemanningen en betere hulpverlening als het mis gaat. Baptist tekent in dit verband aan dat de invloed van de 'dagelijkse' oliemorsingen veel groter is dan die van onge lukken. Baptist geeft aan dat slechts een klein deel van de vervuilde vo gels wordt opgevangen Onder zoek is nauwelijks uitgevoerd; schattingen liggen tussen 10 en 15 procent. Van de gevangen vo gels gaat een groot deel binnen korte tijd dood. Vroeger was dit ongeveer 90 procent, bij de er varen en goed uitgeruste vo- gelsasiels is dit teruggebracht tot ongeveer 50 procent. De grote vraag is wat er gebeurt met de vogels die weer worden uitgezet, meent Baptist. Uit de schaarse gegevens over zeekoe ten en alken komt naar voren dat een groot deel van deze vo gels binnen enkele dagen weer naar het strand terugspoelt. Het overgrote deel lijkt binnen we ken dan wel maanden alsnog te sterven. Al met al is het totale succes van behandelde vogels (die weer tot broeden komen) vermoedelijk niet groter dan één procent, be toogt Baptist. Wanneer gekeken wordt naar de invloed van de reddingspogingen op de popu latie, is er geen positief effect. doorMelita Lanting VLISSINGEN - De olie die is aangespoeld op de Zeeuwse en Belgische kust is niet alleen af komstig uit het wrak van de Tri color, maar ook uit een ander schip. Dat zegt BMM, een Belgi sche overheidsdienst die onder zoek doet naar het milieu op zee. BMM heeft monsters genomen van de olie op aangespoelde vo gels en in een laboratorium on derzocht op de herkomst. BMM gaat er voorlopig van uit dat er één ander - onbekend - schip bij betrokken is. Dat zegt woordvoerder S. Maebe. Het bureau trekt deze conclusie aan de hand van de voorlopige uit- VLISSINGEN - De proef om met plamuurmessen en schep pen de olieresten langs de bou levard en langs de dijk bij West- kapelle te halen, is mislukt. Deze methode levert onvol doende resultaat op. Vandaag gaan de medewerkers zoveel mogelijk olie wegharken en ver volgens wordt er een heel dun laagje duinzand over gestrooid om de resten onschadelijk te maken. Als deze methode wel werkt worden ook de duinovergan gen op deze manier schoonge maakt. komsten van het laboratorium onderzoek. Aan het einde van de week zijn de definitieve gege vens beschikbaar. Projectleider incidentenaanpak J. Huisman van Rijkswaterstaat wil deze conclusie nog niet onderschrij ven. ,,Wij hopen aan het eind van deze week de resultaten te hebben van ons eigen onderzoek in het laboratorium in Lelystad. Maar ik houd er rekening mee dat er inderdaad sprake is van verschillende soorten olie. Dat hoeft niet te betekenen dat een ander schip olie heeft geloosd. Want in de Tricolor zit ook smeerolie en uit de ruim 2800 auto's aan boord kan ook re- molie en carterolie lekken." Rijkswaterstaat gaat er van uit dat ongeveer 200.000 liter olie uit de Tricolor is gestroomd. De dienst baseert zich daarbij op waarnemingen van Duitse en Engelse verkenningsvliegtui gen boven het wrak. De eige naar van de Tricolor, rederij Wallenius Wilhelmsen uit Noor wegen, kan niet zeggen hoeveel olie exact in de zee is gestroomd, maar volgens een woordvoer der kan dat nooit 200.000 liter zijn, omdat maximaal 170.000 liter olie in de beschadigde tank zat. Vluchtig Ook woordvoerder L. Walden van bergingsbedrijf Smit uit Rotterdam twijfelt sterk aan de schatting van 200.000 liter. Het bedrijf claimt dat de meeste olie direct is opgeruimd en slechts een klein deel op zee is gebleven. Walden twijfelt ook aan de sug gestie van Rijkswaterstaat dat door René van Stee CADZAND - In Zeeland zijn gisteren geen nieuwe oliever ontreinigingen aangetroffen. Ook is er volgens Rijkswater staat geen nieuwe oliedreiging voor het gebied op komst. Door het hoge tij spoelden wel veel met olie besmeurde voor werpen als touw en wrakhout op de kust aan. R. Beijersbergen van stichting Het Zeeuwse Landschap (HZL) verklaart dat de olie die nu nog onder de drijvende dam in de door Maurits Sep MIDDELBURG - Zeeland als liet bejaardenhuis van Neder land. LPF Zeeland ziet het hele maal zitten. De economie vaart er wel bij: „Iedere oudere die zorg behoeft, creëert twee ar beidsplaatsen. Zeeland moet dus haar deuren openzetten voor ouderen uit andere delen van Nederland die onze provin cie verkiezen om hier hun oude dag door te brengen." De zorg kan de nieuwe economi sche pijler van de provincie worden, schrijft LPF Zeeland in het verkiezingsprogramma voor de Provinciale Statenver kiezingen op 11 maart. Om de zorg op peil te houden, is het wel noodzakelijk de ontmantelde ziekenhuizen weer aan te kle den, merkt de partij op. „Alle in gang gezette fusies dienen te worden teruggedraaid." Daar naast biedt zij ruimte aan parti culiere klinieken. De kleine dorpen moeten blij ven beschikken over een huis arts mét een apotheek. Trauma helikopters mogen ook 's nachts vliegen: „Wie zich stoort aan het lawaai denkt niet aan zijn of haar medemens." Omdat in de zomer door het toerisme het in wonertal van de provincie ver veelvoudigt, vindt LPF Zeeland dat de extra ambulance op Neeltje Jans ook 's avonds en s nachts moet kunnen rijden. Om de nieuwe ouderen te kun nen huisvesten, zijn meer servi cegebouwen en seniorenwonin gen nodig. En huizen waar ze Beperkt een deel van de olie misschien uit de auto's komt: „Dat lijkt me niet waarschijnlijk. Als er al olie uit auto's lekt, zijn dat minimale hoeveelheden. Die vind je nau- weli jks terug. Als je spreekt over benzine of diesel is het helemaal niet mogelijk. Dat zijn vluchtige oliën, die zijn al lang ver dampt." Huisman van Rijkswaterstaat kan niet uitleggen hoe het komt dat de betrokken partijen zo verschillend denken over de hoeveelheid weggestroomde olie: „Dat weet ik niet. Dat is niet te verklaren. Ik verwacht dat we nooit precies zullen we ten hoeveel olie in zee is ge stroomd." Rijkswaterstaat gaat de schade verhalen op de reder. Dat wordt moeilijk als blijkt dat meer par tijen bij de vervuiling zijn be trokken. Huisman: „Rijkswa terstaat heeft nog nooit eerder met zo'n situatie te maken ge had. Tot nu toe was de vervuiler bekend of niet bekend. Mis schien moeten we dan een soort verdeelsleutel maken. Zoveel olie is toe te schrijven aan de Tricolor en zoveel olie aan een onbekende vervuiler. Aan de hand daarvan kan de schade claim worden bepaald. Maar dat is het werk voor juristen van Rijkswaterstaat en de verzeke ring." Hoe groot de schade voor Rijks waterstaat uiteindelijk wordt, is nog niet bekend. Maar Huis man schat dat de kosten boven de 300.000 euro uit zal komen. kreekmonding op Nederlands grondgebied binnenkomt ver moedelijk niet afkomstig is van nieuwe olievlekken. „Het gaat om olie die heen en weer drijft en in steeds kleinere snippertjes op dezelfde plekken terecht komt." Bij Vogelopvang De Mikke in Middelburg zijn inmiddels 566 vogels binnengebracht. Een deel daarvan is inmiddels ge storven. Plaatsvervangend be heerster M. van Dijk verwacht morgen weer veel nieuwe vogels omdat de wind is gedraaid en is aangewakkerd tot krachtig. hun hele leven kunnen blijven wonen, zodat ze niet naar een instelling moeten zodra ze zorg nodig hebben. LPF oppert dat bungalowparken kunnen wor den benut voor ouderenhuisves ting. Overigens zit Zeeland niet te wachten op nog meer ingesla pen vakantiedorpen, stelt de partij. Verblijfsaccommodatie is er al voldoende; cam perstandplaatsen daarentegen zijner te weinig. In dat Florida van Nederland is ook nog steeds plaats voor jon geren, want de jeugd is onze toe komst, merkt de partij op. Daar om ondersteunt zij de komst van een Zeeuwse universiteit en het behoud van de open universi teit. Leegstaande bedrijfsge bouwen in Middelburg moeten eventueel geschikt worden ge maakt voor studentenhuisves ting. Tegenover de inspanningen om jongeren en ouderen te huisves ten. staat de sluiting van asiel zoekerscentra. De instroom van vluchtelingen moet drastisch worden beperkt, zij moeten worden opgevangen in de eigen regio. Uitzetting van uitgepro cedeerde asielzoekers is volgens LPF Zeeland geen taak voor wethouders, maar voor de pro vincie. Voor een veilig Zeeland zijn strengere straffen nodig, vindt de partij. Geen stille tochten, maar harde eisen aan aanpas sing en inburgering. En als het toch is misgegaan, een herop voedingskamp, op Neeltje Jans De Alan A. Dale, het vrachtschip dat in 1944 door een torpedo in de Westerschelde zonk, was door de Amerikanen vernoemd naar een stripfiguur. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Cor Heij- koop uit Middelburg, schrijver van boeken over de maritieme geschiedenis van Zeeland, weet het zeker. Het in de oorlog getorpedeerde vrachtschip Alan A. Dale bevat olie. „Ik geef je dat op een briefje", stelt Heijkoop, ook al heeft onder zoek door Rijkswaterstaat niets opgeleverd. De 131 meter lange Alan A. Dale is het grootste schip dat in de laatste fase van de wrak opruiming Westerschelde wordt verwijderd. Heijkoop heeft zich in de geschiedenis van de vrachtvaarder ver diept. Uit alle hoeken en gaten, uit Denemarken, Duitsland, de Verenigde Staten en Enge land, heeft hij documenten over het schip verzameld. Heijkoop heeft zich niet voor niets op de Alan A. Dale ge stort. Het in Denemarken ge bouwde schip vertelt het ver haal van de Westerschelde aan het einde van de Tweede We reldoorlog. Antwerpen is eind 1944 de belangrijkste door- Mi Vh Zuid- Beveland Zeeuws- Vlaanderen Terneuzen Rilland U<Bath voerhaven van de geallieerde troepen. Om de twee dagen va ren vanaf de Engelse kust scheepskonvooien naar de Belgische haven onder drei ging van mijnen en Bibers, Duitse éénmans-onderzeebo ten. Een aanval met zo'n Biber wordt de Alan A. Dale fataal. De Amerikanen hebben het Deense vrachtschip december 1941, na de Japanse aanval op Pearl Harbor, in beslag geno men. Ze zetten het in 1944 in op de route naar Antwerpen. Het is 23 december 1944. Ru- dolf Sehulze (20) wacht in zijn onderzeebootje voor de kust van Vlissingen op de komst van geallieerde schepen. Hij heeft er vanaf Poortershaven bij Maassluis al een behoorlij ke reis op zitten. Zijn geduld wordt beloond. Een konvooi arriveert. Hij schiet de eerste van zijn twee torpedo's af. Die mist doel. De tweede is raak. Sehulze smeert 'm. Hij is ver kleumd. Zijn onderzeeboot drijft af met de ebstroom en strandt bij Westkapelle. Hij weet dat niet. In vijandelijk gebied moet hij zijn onderzee- er vernietigen. Als hij heeft - Een Engelse piloot wist een foto te maken van de Duitse eenpersoons-onderzeeër, nadat die het vrachtschip tot zinken had gebracht. ontdekt waar hij zit, kan dat niet meer. De vloed heeft zijn Biber meegenomen. Een En gelse piloot zal er later een foto van maken, nog voordat die zinkt. Nummer 55 staat erop. „Die onderzeeër moet nog er gens voor Westkapelle liggen denkt Heijkoop. Westkappe- laars vinden Sehulze en dra gen hem aan de politie over. De Alan A. Dale brandt onder tussen en maakt slagzij. De bergingsdienst die de gealli eerden in het leven hebben geroepen, schiet te hulp. Heij koop: „Mijn vader was daar bij." De vloed neemt het vrachtschip mee de Wester schelde op, tot voor Borssele, waar het schip drie dagen blijft branden. Het is verloren, verdwijnt in het zand én raakt in de vergetelheid. De naam raakt zelfs verbasterd tot Al- landsdale. Dat klinkt Heij koop zo raar in de oren dat hij voor zijn boek over scheeps rampen op de Westerschelde (Westerschelde bij storm en mist) op zoek gaat in de Ver enigde Staten. Hij vindt de Alan A. Dale, vernoemd naar een stripfiguur. Amerikanen doen dat vaker in de oorlog. Geklonterd Bij de ondergang van de Alan A. Dale komt niemand om. Vierenzestig bemanningsle den heeft het schip, onder wie drieëntwintig kanonniers ter bescherming bij een aanval. Heijkoop: „Munitie zal er dus zeker zijn geweest." En het kan volgens hem niet anders dan dat er nog brandstof aan boord is. „Het schip heeft lang gebrand, maar niet in de olie tanks." Eind mei moet het op ruimen van de Alan A. Dale beginnen. Of er kans is op ver vuiling, weet Heijkoop niet. „Waarschijnlijk zal die olie helemaal geklonterd zijn tot een teerachtige massa, maar dat hoeft niet." Heijkoop, hoofd facilitaire dienst van de Zeeuwse Biblio theek, is van plan een boek te maken over de inzet van Duit se onderzeebootjes in Zeeland. De geschiedenis van de Alan A. Dale krijgt een prominente plaats. „Want", wijst hij op al le documentatie, „zo'n com pleet verhaal krijg je niet vaak te pakken." DEN HAAG - Vogelopvangcentra hoeven voorlopig niet op extra geld van het Rijk te rekenen, ondanks dat de Tweedje Kamer al twee jaar geleden 45.000 euro extra voor vogelop vang heeft bestemd. Minister Veerman van Landbouw. Na tuurbeheer en Visserij (LNV) moest gisteren in een debatje over de olievervuiling langs de kust bekennen dat dit geld nooit is uitgegeven. Volgens hem kwam dat, doordat de centra zelf nooit iets hebben gevraagd. PvdA-Kamerlid D. Samsom weersprak dat onmiddellijk. Hij wist te melden dat er vorig jaar nog een gesprek over is geweest tussen vertegenwoordi gers van de vogelopvang en LNV. Veerman zei dat niet te we ten. Hij beloofde het uit te zoeken, maar zegde verder gezien de miljoenentekorten bij zijn ministerie niets toe. DEN HAAG - Minister De Boer van Verkeer en Waterstaat laat de kwaliteit van zeelui onderzoeken; ook laat hij bezien of altijd de juiste mensen op de scheepsbrug staan als er wordt gevaren. Hij heeft dat de Tweede Kamer gisteren t oegezegd in antwoord op vragen van W. Duyvendak (GroenLinks). Minis ter De Boer is verontrust door recente incidenten, onder meer door botsingen op het half december in het Nauw van Calais gezonken autoschip Tricolor. CDA-Kamerlid S. Buijs vroeg De Boer of hij de nationaliteitseis voor kapiteins op Neder landse schepen wil handhaven. Er ligt een wetsontwerp bij de Kamer om ook buitenlanders toe te laten, wat volgens de zee liedenvakbond FWZ de veiligheid niet ten goede zal komeö. De Boer reageerde voorzichtig: „Ik ga het hele pakket nog eens bekijken." DEN HAAG - De grote partijen in de Tweede Kamer, CDA. PvdA en WD, zijn op de barricades gesprongen voor de gar nalenvissers. Zij vinden het op z'n minst vreemd dat de Ne derlandse Mededingingsautoriteit (NMa) de vissers onlangs een miljoenenboete heeft opgelegd, omdat zij aanvoerafspra- ken maken. Terwijl die afspraken juist aan de basis liggen van een verantwoorde manier van vissen die door de Europese Unie zelfs wordt gepromoot. De Kamerleden J Geluk WD), J. Tichelaar (PvdA) en J. Ats- ma (CDA) hebben minister Hoogervorst van Economische Zaken en staatssecretaris Odink van Visserij schriftelijk ge vraagd hun visie te geven. De garnalenvissers moeten weten waar zij aan toe zijn, vindt het drietal. De Nederlandse rege ring heeft immers steeds de werkwijze van hun producenten organisaties goedgekeurd, wat in tegenspraak lijkt met de boetes van de NMa. Die boetes bedragen voor vissers én han delaren in totaal 13,8 miljoen euro. Vissers en handelaren gaan in beroep. MIDDELBURG-De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 30-jarige inwoner van Kloetinge voor het plegen van verzet tegen de politie een taakstraf van dertig uur opgelegd De Kloetinger werd 25 augustus vorig jaar op de Grote Markt in Goes door de politie gesommeerd een glas, waarmee hij in zijn hand liep, weg te doen. Toen de man daaraan niet direct gevolg gaf, besloten de agenten hem mee te nemen naar het politiebureau. Op het moment dat hij werd afgevoerd, sloeg hij een van de agenten een kapotte lip. Raadsman W. Dingemanse stelde dat de politie zijn cliënt nogal fors had aangepakt. Ook vroeg hij zich af waarom de vi deobeelden, die de Grote Markt in het vizier houden, niet meer aanwezig waren door Harmen van der Werf YERSEKE - De mosselhandel in Yerseke wil een bufferzone rondom percelen in de Ooster- schelde waar consumptiemos selen worden opgeslagen. Aanleiding is de 'diefstal' van mosselen door een oestervisser. De mosselen waren eind okto ber vorig jaar door een hevige storm van percelen van hande laren gespoeld. Tegen de oester visser is aangifte gedaan bij de politie. De 'mosselroof' van vorig jaar was de druppel die de emmer heeft doen overlopen voor de Yersekse mosselhandelaren. „Het was niet de eerste keer dat dit gebeurde", volgens secreta ris J. Holstein van de vereniging De Mosselhandel. „Het komt vaker voor dat er rakelings langs verwaterpercelen van mosselhandelaren wordt gevist en dat er mosselen worden mee genomen, De aanwijzing van een bufferzone van 100 meter of beter nog 250 meter kan daar aan een einde maken." De vereniging De Mosselhandel heeft het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) gevraagd de bescher mingszone officieel mogelijk te maken. LNV heeft nog geen be sluit genomen. Het ministerie ziet 't liefst dat mosselhandela ren met oester- en mosselvis sers zelf tot een oplossing ko men. Dat is al gedeeltelijk ge lukt. De producentenorganisatie mosselcultuur en de visserij ver eniging Yerseke kunnen, aldus Holstein, leven met een buffer zone rond verwaterpercelen. De producentenorganisatie oester cultuur moet nog reageren. Het is niet de bedoeling de zone he lemaal te sluiten voor de visse rij. Als er mossel- of oesterzaad ligt, mag er buiten het mossel - seizoen in principe worden ge vist. In behandeling De aangifte tegen de oestervis ser die in november 'opeens' 6700 mosselton ter waarde van één miljoen euro op de mossel veiling in Yerseke bracht, is door justitie in behandeling ge nomen. Het recherche-onder zoek loopt. Te zijner tijd wordt een rechtszaak verwacht. Advertentie Daar kom je toch voor naar Hulst. Prénatal, Industrieweg 2 (Morres), Hulst, tel. 0114 - 31 95 36. jouw wereld (Morres) Driewieler Quinny Synergy Incl. kap. mand en wandelwageninzel Deze aanbedhg is geMg 5 t/m 23 tetxuan 2003

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15