Bus verdwijnt uit aantal dorpen Vlissingse strijd tegen het water I Thermphos gaat over in andere handen D66 blaast plan Museum 13/IX nieuw leven in Cliëntenraad wil pc-regeling minima Aagtekerke wordt verkeersveiliger Connexxion vindt kosten te hoog Sluis protesteert gmassaal tegen ite hoog tarief ®fiets-voetveer HOEKMAN*" Rijscholen helpen olievogels zeeuwse almanak Roddels WALCHEREN dinsdag 4 februari 2003 Edith Ramakers i d&RIJPSKERKE - Vervoerder Connexxion komt binnenkort met een nieuwe busdienst regeling in Zeeland, die ingrij pende gevolgen heeft voor de bereikbaarheid van kleinere laftemen. Dat bevestigt R. Oos- sfiing, vervoersarchitect van .Connexxion. Het openbaar vervoer op zich niet kostendekkend. Het rijksgeld wordt elk jaar minder, Daarom moeten we kijken naar at:.het rendement van het hopenbaar vervoer én het leveren eMan een goed product", ver- ïliMedigt Oosting de nieuwe rege ns ling. jn:<De rechtstreekse busverbinding (lijn 52) van Middelburg naar wordt waarschijnlijk In het Zeeuws- '.Vlaamse Hoofdplaat zal door omlegging van lijn 1 géén bus meer stoppen en de nu directe Yerseke-Goes krijgt een „Onze nieuwe dienst- ïoï regeling is gebaseerd op het beleidsplan van de provincie 1 Zeeland. We kijken naar het be- Jienen van grotere kernen en de j drukke lijnen." Schoolbussen IVorig jaar zomer besteedde de provincie het openbaar vervoer -aan. Het werd Connexxion ge- ar,.gund. Daarbij stelde de provin cie enkele eisen aan de kwaliteit dc -van het openbaar vervoer Een was dat de vervoerder lorpen en kernen moet blijven ledienen die ten minste 1500 in- ati-woners hebben. „Voor de klei nere kernen proberen we ver- we voersstromen te bundelen. De Schoolbussen zullen blijven rij- den, maar alleen op gezette tij- iet ;den. We kunnen ook denken aan «'bussen die alleen tijdens de spitsuren rijden en het collectief vraagafhankelijk vervoer voor [door Raymond de Frel U{ (V SLUIS - De inwoners van de ^gemeente Sluis hebben inas- saai hun ongenoegen kenbaar 3 gemaakt over de tarieven van het toekomstig fiets-voetveer intussen Vlissingen en Breskens. gjHet actiecomité 'De boot is ü<aan!' ontving 8400 protestkaar- r-.ten. -Het comité, waarin de gemeente -Sluis en alle West-Zeeuws- dorpsraden participe ren, verspreidde kaarten onder de 10.300 huishoudens in de igemeente. Op alle adressen ijverden twee kaarten in de bus «gegooid. Uit de respons blijkt r «.dat meer dan vier op vijf huis- r 'houdens de actie steunt (82 pro- ijicent). -39 procent van de kaarten werd Éjngeleverd, maar het aantal e-handtekeningen is beduidend 'hoger. Op één kaart staat vaak i meer dan één handtekening, va riërend van twee tot vijf. Ook -.werden de protestkaarten regel- gesigneerd namens een hele familie. -Jn Breskens werden maar liefst '2200 handtekeningen verza- irmeld. In Oostburg werden 1390 kaarten ondertekend. I.Zaterdag worden de protest- i-kaarten om 14.20 uur op het t veer Vlissingen-Breskens aan- i.geboden aan de lijsttrekkers i/van alle politieke partijen die 'deelnemen aan de komende ver kiezingen voor de Provinciale i;Staten van Zeeland. Belang stellenden verzamelen zich om £fcl4.00 uur bij de voetgangersin- ligang van de boot. Daar zal bur gemeester E. Brommet van de «gemeente Sluis de actievoerders ^.toespreken. Op de boot zorgt de band West- Zuid-West voor de muzikale -omlijsting. Op de pont zullen LBrommet en enkele afgevaar digden van verschillende dorps- raden het woord voeren. Tijdens de terugreis woi-den de kaarten Iman de lijsttrekkers overhan- j digd. Daarna is er ruimte inge- [truimd voor discussie over het [onderwerp. Advertentie Wij richten kantoren in V Noonl/andslraal 6 Ycrscke 'el (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 de kernen is mogelijk", legt Oos ting uit. Dorpsraden verzetten zich tegen de maatregelen van Con nexxion. Grijpskerke zal bij voorbeeld geen reguliere open baar vervoer meer krijgen door de opheffing van buslijn 52. N. Sengers, secretaris van de dorpsraad: „Grijpskerke heeft bijna 1400 inwoners. Er zijn vergevorderde plannen om volgend jaar in Grijpskerke vijftien woningen te bouwen." Hij vindt dat dit aantal het handhaven van lijn 52 recht vaardigt. De dorpsraad komt op voor de 'jongere schoolgaan- den en oudere inwoners, die van de bus afhankelijk zijn'. „Ver der is het toerisme ook gebaat bij het instandhouden van de rechtstreekse lijn naar Dom burg en terug naar Middel- burg." Rendement Het regime van het rendement telt, merkt F. Chervet van de provincie Zeeland op. „Het is de keuze van de vervoerder hoe de busdienstregeling vorm krijgt. Die zet erg in op het handhaven van de zware busverbindingen. Wij hebben bij de aanbesteding de kaders vastgesteld waaraan de vervoerder minimaal moet voldoen. Daar komt dat cijfer van 1500 inwoners bij voorbeeld vandaan." Knelpunten De provincie is voorlopig niet bereid om 'eigen geld' in het openbaar vervoer te steken. Chervet: „Deze dienstregeling is nog niet vastgesteld. Er zijn enkele knelpunten. Misschien kan de provincie nog iets bete kenen. We willen een goed net werk van het openbaar vervoer hebben." Chervet kaart aan dat er ook verbeteringen te melden zijn. „In de kern Veere zal de bus fre quenter komen en door de komst van de Westerschelde- tunnel wordt de verbinding van Goes naar Temeuzen verbe terd." Volgende week begint Connex xion met een publiekscampag ne over de veranderingen in het openbaar vervoer. door Miriam van den Broek AAGTEKERKE - De doorgaande weg in Aagte kerke is de komende weken afgesloten voor het verkeer van en naar Domburg. In het dorp worden maatregelen genomen die horen bij het project Duurzaam Veilig Verkeer. Het werk duurt drie tot vier weken. Het verkeer wordt omgeleid. In Aagtekerke liggen al jaren verkeersdrempels in de Rijsoordselaan, de Burgemeester Bosselaar- straat en de Roosjesweg. Ook staan er bordjes die aangeven dat de maximumsnelheid binnen de be bouwde kom dertig kilometer per uur is. Deze snelheidsremmende maatregelen zijn niet ge- Na de overstroming in 1906 nam het gemeentebestuur drastische maatregelen om herhaling te voorkomen. De havens in de binnenstad, zoals de Pottenkade, werden gedempt. Muzeeum plaatst Ramp van '53 in historische context door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De waters noodramp van 1953 kostte twee Vlissingers het leven. Op de Nieuwendijk werd een pand door de stroom ondergraven en stortte in. De bewoners kwamen om. Vlissingen had geleerd van de geschiedenis. Na de waters noodrampen van 1808 en 1906, later gevolgd door de inundatie van 1944, werd besloten de bin nenhavens te dempen en de dij ken te versterken. In het Zeeuws Maritiem Mu zeeum in Vlissingen is tot en met 6 april een kleine expositie te zien over 150 jaar overstromin gen in Vlissingen. Overstromingen waren in Vlis singen een zeer regelmatig te rugkerend fenomeen. De bewo ners waren er op ingesteld. Bij elke stormramp stond de stad onderwater. Pas na 1900 namen het gemeentebestuur en de rijksoverheid maatregelen om herhaling te voorkomen. Tot die tijd werden de dijk versterkt en de wonden gelikt. Om de watersnoodramp van 1953 in een context te plaatsen, is de tentoonstelling Water in Vlissingen in vier perioden in gedeeld. Aandacht In 1808 liep een flink deel van Zeeland onder water. Vooral Tholen en de Bevelanden wer den zwaar getroffen. Ook Vlis singen stond onder water. Deze, destijds grote, overstroming kreeg veel aandacht in de media en in diverse boeken. Ook ver schenen veel publicaties en prenten. „Met de opkomst van de media werd heel Nederland geïnformeerd", vertelt Dick Broers van het museum. „Daar voor was het alleen ellende in de lokale media. Aan de ramp van 1808 werd dagenlang aandacht besteed. Het werd heel beeldend beschreven, waardoor mensen elders een goede indruk kregen wat de betekenis was van de ramp op de mensen." In de ex positie is een aantal boekjes en prenten te zien, dat herinnert aan de overstroming. Bijna een eeuw later, in maart 1906, was het weer raak in Zee land, met veel schade op Tholen en Vlissingen dat onder water stond. Voor het eerst werden ook foto's gemaakt. Vlissingen nam maatregelen om toekomstige overstromingen te voorkomen. De havens in de binnenstad (Koopmanshaven en Pottenka de) werden nog datzelfde jaar gedempt. Het stadsbeeld veran derde ingrijpend. „We hebben bewust niet gekozen voor foto's van mensen en huizen in het water", zegt Broers. „We heb ben meer gekeken naar de ge volgen voor Vlissingen met be trekking tot het dempen van de havens en het versterken van de dijken." Bombardement In 1944 kreeg Vlissingen op nieuw met het water te maken. Alleen kwam de dreiging deze keer vanuit de lucht door het bombardement van de gealli eerden. In die periode werd de basis ge legd voor de kennis die is toege past tijdens de dichting van de zeegaten na de Ramp van 1953. Het gebruik van de Phoenix- caissons is toen bedacht. In dit deel van de tentoonstelling zijn twee tekeningen te zien van kunstenaars die zichtbaar ma ken hoe zij het dichtmaken van de dijken beleefden. Wat de meeste Vlissingers uit 1953 bijbleef, zijn de over slaande metershoge golven op de boulevard. J. Feij film de op 31 januari van dat jaar hoe het water op de dijk beuk te. Het water kwam aan de ach terzijde van de boulevard in on der meer de Verloren Landstraat terecht. De beelden zijn - zonder geluid - te zien in het museum. De tentoonstelling Water in Vlissingen is de eerste samen werking tussen het gemeente archief en het maritiem muse um. Samen willen ze de stadshistorie vertellen. Het is de bedoeling dat in het 'Onder door' in het museum drie tot vier maal per jaar een kleine ten toonstelling is te zien. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Fosforprodu- cent Thermphos in Vlissingen- Oost komt in andere handen. De naam van de buitenlandse ko per wordt angstvallig geheim gehouden, omdat er nog geen handtekeningen zijn gezet. De overname heeft volgens inge wijden geen consequenties voor het personeel en de Zeeuwse vestiging. De directie wil geen commentaar geven. Ook vakbonden en onderne mingsraad hullen zich in stil zwijgen. Het personeel heeft van de directie een brief gekre gen met nadere uitleg, maar is nadrukkelijk verzocht niets naar buiten te brengen. Ingewijden geven aan dat de overname van Thermphos alles te maken heeft met de positie op de wereldmarkt. De verkoop is niet noodzakelijk voor het di recte voortbestaan, maar wel belangrijk om de positie op de wereldmarkt (lees: in de Ver enigde Staten) te verstevigen en zo op langere termijn de conti nuïteit van het concern te waar borgen. Het bedrijf bekleedt nu de vierde plaats op de wereld ranglijst van fosforproducen- ten, maar wil tot de top-twee doordringen. Thermphos heeft vestigingen in Nederland, Duitsland, Argenti nië en China. Bij het concern werken ruim 900 mensen, van wie 425 in Vlissingen. De omzet bedraagt driehonderd miljoen euro. In Vlissingen worden fos for, fosforzuur en grondstoffen voor was- en af wasmiddelen ge produceerd. De onderneming behoorde tot juli 1997 tot Hoechst Holland. Na het besluit van Hoechst zich te concentreren op geneesmid delen behoorden fosfor en afge leide producten niet meer tot de kernactiviteit. Begin 2000 kochten vier directieleden de onderneming. Wereldmarkt Thermphos nam daarna enkele bedrijven over om de positie op de wereldmarkt te verbeteren. Achtereenvolgens werden het Zweedse Kemira Kemi, de fos faatproductie van het Duitse Chemische Werke Piesteritz en de fosforactviteiten van het Franse Atofina ingelijfd. Daar- Op diverse plaatsen in het dorp worden drempels aangepast of asverschuivingen in de rijbaan aange bracht. foto Lex de Meester plaatst volgens de richtlijnen van het Duurzaam Veilig Verkeersproject. Dat wordt nu veranderd. Bij de ingangen van het dorp komen poortjes te staan die aangeven dat de dertig kilometerzone begint of eindigt. Ook komen er op een paar plaat sen asverschuivingen in de weg. De laatste drem pel in het dorp in de richting van Domburg wordt aangepast. Deze is zo hoog dat er veel klachten over gekomen zijn. Omdat de werkzaamheden gefaseerd worden uit gevoerd, blijven de woningen en bedrijven langs de doorgaande route door Aagtekerke bereikbaar. In navolging van Aagtekerke gaan onder meer ook Vrouwenpolder, Meliskerke en Grijpskerke op de schop zodat ze duurzaam veilig worden. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Mensen met een minimuminkomen moeten bij de Gemeentelijke Krediet bank een renteloze lening kun nen afsluiten voor een compu ter. Dat stelt de cliëntenraad van de Middelburgse sociale dienst. Uit een enquête van de raad blijkt dat vooral uitke ringsgerechtigden met kinderen behoefte hebben aan een com puter. De gemeente Middelburg heeft vorig jaar zelf een enquête ge houden. Via de scholen zijn leer lingen ondervraagd over com- puterbezit. De uitkomst was dat slechts 2 procent van de scholie ren thuis geen computer heeft. Uit het onderzoek is niet geble ken wat de reden is voor het ontbreken van een computer. Overigens gaf een deel van de kinderen zonder computer aan dat ze de computer helemaal niet misten. De uitkomst van dit onderzoek was voor de gemeen te aanleiding om geen regeling te treffen voor gezinnen met een minimum inkomen. De cliëntenraad vindt de vragen die in de gemeentelijke enquête werden gesteld suggestief. Tus sen de verschillende scholen was bovendien nogal wat ver schil te zien in het aantal terug gestuurde reacties. De raad be sloot daarop zelf een onderzoek te doen. Iets meer dan twintig mensen hebben de vragen be antwoord. Aan het onderzoek van de gemeente deden meer dan 2300 scholieren mee. De cli ëntenraad had alleen de moge lijkheid om via het eigen blad een enquête uit te voeren. Verouderd Uit het onderzoek van de cliën tenraad blijkt dat cliënten van de sociale dienst wel degelijk behoefte hebben aan een com puter. De helft van de onder vraagden heeft aangegeven op dit moment geen computer te bezitten. Van de mensen die geen computer hebben, zei een ruime meerderheid er wel be hoefte aan te hebben. Veel men sen hebben een verouderd ex emplaar. Computers worden nogal eens op afbetaling ge kocht of betaald met een lening van familie of vrienden. Het is wel mogelijk om via de krediet bank een computer te krijgen, maar alleen als die gebruikt wordt voor scholing van de uit keringsgerechtigde zelf. Terwijl de mensen via de enquête aan geven de computer vooral te willen gebruiken voor de scho ling van hun kinderen. De cliëntenraad stelt nu voor om uitkeringsgerechtigden de mogelijkheid te geven om een renteloze lening bij de krediet bank af te sluiten. De rente kan door de gemeente aan de bank worden vergoed uit de bijzonde re bijstand. De raad voert als ex tra argument aan dat het om een beperkt aantal mensen gaat, zo dat de kosten niet al te hoog zul len zijn. De cliëntenraad wijst erop dat werknemers vaak gebruik kun nen maken van een gunstige re geling voor de aanschaf van een computer, mensen met een uit kering hebben die mogelijkheid niet. De raad voert aan dat kin deren die niet op jonge leeftijd leren om te gaan met de compu ter een achterstand oplopen. Verder is een computer tegen woordig bijna onmisbaar bij sollicitaties, zowel bij het vinden van vacatures op inter net als bij het schrijven van brieven. VLISSINGEN - De Walcherse rijschoolhouders komen in actie voor de olievogels. Op initiatief van rijschoolhou der R. Brasser in Vlissingen, wordt per rijles één euro apart gelegd. Dat geld zal worden aangeboden aan vogelopvang De Mikke, die olievogels ver zorgt. Volgens Brasser doet een flink aantal collega's mee aan de actie. Sinds vorige week zijn een groot aantal met olie besmeurde vogels aangespoeld op de Zeeuwse stranden. door Maurits Sep MIDDELBURG - D66 hervat het gevecht om toch nog het door Aldo van Eyck ontworpen museum voor hedendaagse kunst in Middelburg te laten bouwen. Volgens de partij is de tijd rijp omdat de kunstcollectie in gemeentelijke en provinciale musea van het Rijk mag reizen. Het Van Eyckmuseum zou daar gebruik van kunnen maken en een (inter)nationale aantrek kingskracht krijgen. Voor de Provinciale Statenver kiezingen van 1999 leidde D66 een landelijke lobby voor het Museum 13/IX. Die werd toen aangevoerd door de Amster damse cultuurwethouder Jikkie van der Giessen. Zij spoorde toenmalig directeur Rudi Fuchs van het Stedelijk Museum aan zijn schouders onder het project te zetten. Vervolgens was het vier jaar lang muisstil rondom het museum, maar nu heeft D66 het wederom opgenomen in het nieuwe verkiezingsprogramma voor Provinciale Staten. Dat is niet toevallig: Van der Giessen woont inmiddels in Veere en is gekozen tot lijsttrekker. Van der Giessen vindt dat de provincie Zeeland geld moet vrijmaken om het museum van Van Eyck te realiseren. „De pro vincie moet een voortrekkersrol vervullen, Zo'n museum past in de visie op Zeeland. In allerlei nota's kom je tegen dat hoog waardig toerisme gestimuleerd moet worden"verduidelij kt zij Bovendien wil Zeeland een duurzame economie, met scho ne, hoogwaardige werkgelegen heid. „Een museum is dan beter dan de WesterscheldeContainer Terminal", vindt Van der Gies sen. Open ruimte Want Zeeland mag geen tweede Maasvlakte worden, stelt D66 eveneens in het verkiezingspro gramma. De partij stemde daar om in oktober vorig jaar ook te gen de WCT. De open ruimte moet beschermd worden. Om het cultuur-historische karak ter van de provincie niet aan te tasten, moeten wegen eventueel verdiept of ondergronds worden aangelegd. Groen gaat boven asfalt, is de stelling. De aanleg van de Dammenroule (N57) wordt om die reden ter discussie gesteld. Openbaar vervoer verdient wel een impuls, aldus D66. Autobe zitters mogen daarom zwaarder belast worden door meer opcen ten motorrijtuigenbelasting te heffen. Dat geld mag ook aan groen én cultuur besteed wor den. mee schoof Thermphos op van primair fosforproducent naar een concern dat steeds meer van fosfor afgeleide grondstoffen maakt voor onder meer levens- en wasmiddelen. In mei vorig jaar nam het be drijf een nieuwe fabriek in gebruik voor de productie van een grondstof voor vaat- wasmiddelen. Het halffabri kaat gaat naar fabrieken in heel Europa. De onderneming ex porteert nu naar 80 landen. Al leen de Verenigde Staten liggen voor Thermphos nagenoeg braak. Dat heb je in kleine dorpjes. Ons kent ons. Soms zéér irri tant. Lekker vreemdgaan met de postbode is er niet bij, want een uur later staat de buurvrouw het al te vertellen bij de bakker. Ook het spit hebben in je rug is in een klein dorp al genoeg om de roddel machine op gang te krijgen. Zo kwam een keurig ge trouwde vrouw uit een niet nader te noemen dorp (want, tja...) eens wat moeilijk uit de auto. Hand in de zij, vertrok ken gezicht. Ze klauterde uit het voertuig en stiefelde moeizaam naar de deur. Twee dagen later ging 's mid dags de telefoon. Dochter i van zes nam op en het was de schoonmaakster. „Wat heb ik j gehoord? Krijg jij er een j broertje of zusje bij?" De klei- ne was echter nogal wijs voor I haar leeftijd en gaf de 'kuis- i vrouw' meer informatie dan haar ouders lief was. „Dat kan niet, want papa is laatst j geopereerd aan zijn plasser. I Dan kan hij bij niemand geen I kindjes meer maken en ma- j ma zegt dat ze dat wel mak- 1 kelijk vindt. Dag." Mama was net te laat bij de telefoon. Ze doet nu al weken ergens anders boodschappen en pa- j pa denkt aan verhuizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9