Tweede resolutie Irak in Duitsland lijkt steeds zekerder Schroder omarmt christen-democraten Oppositieleider in Zimbabwe beschuldigd van hoogverraad Korte termijn beleggen met de voordelen van lange termijn beleggen. c i j"" Oppositie Chavez haalt vier miljoen handtekeningen op 5 VN- Veiligheidsraad hard op zoek naar medestanders Belastingvrijstelling Leider Franse communisten gaat ten onder Windhoos treft Hasselt Snelle groei aids in Azië Dode bij bomexplosie Karachi Australië voorgelicht over terreur Erdogan doet mee aan verkiezing Zege voor president Kirgizië Phil Spector aangehouden dinsdag 4 februari 2003 van onze redactie buitenland WASHINGTON - De kans dat de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties binnenkort een nieuwe resolutie aanneemt in zake Irak lijkt steeds groter te worden. De permanente leden Groot-Brittannië, Rusland en de Verenigde Staten doen hun uiterste best zoveel mogelijk landen aan hun zijde te krijgen voor een nieuwe resolutie. De Britse premier Blair ver klaarde gisteren dat er 'onmis kenbare bewijzen' zijn dat Irak niet volledig meewerkt aan de W-inspecties. Hij zei dat nu ook 'de finale fase' is aangebro ken van 'de twaalfjarige ge schiedenis van de ontwapening in Irak'. „Hij (Saddam, red.) heeft nog steeds de vragen met betrekking tot duizenden stuks verdwenen munitie en tonnen chemische en biologische wa pens niet beantwoord", aldus Blair ten overstaan van het La gerhuis. Depremier herhaalde voorstan der te zijn van een nieuwe reso lutie van de VN-Veiligheids raad voor militair ingrijpen als volgens de inspecteurs is geble ken dat Irak zich niet heeft ge houden aan de afspraken. De Russische president Poetin zei een tweede Irak-resolutie nadrukkelijk niet te willen uit- sluiten.Hetlijkteropdathijeen tussenoplossing voorstaat. De wapeninspecteurs moeten aan geven welke drukmiddelen ze nog nodig hebben om effectief i naar wapens te kunnen zoeken. Nederlander De Nederlander dr. Jan Rozing is gisteren naar Irak vertrokken i om het wapeninspectieteam I daar te versterken. De bioche micus gaat er zich vooral rich ten op biologische wapens. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Powell wil I de Veiligheidsraad morgen be- PARIJS - Zelfs in zijn 'eigen' Ar- genteuil heeft Robert Hue, voorzitter van de Franse com munistische partij PCF, het uit eindelijk niet kunnen redden. De herverkiezingen voor een plaats in de Assemblée Natio nale zijn zondag voor hem op een fiasco uitgedraaid. Met 48 tegen 52 procent werd hij ge klopt. De verkiezingen in het al tien tallen jaren communistisch stemmende Argenteuil moesten worden overgedaan op last van de Franse Kiesraad omdat in juni een aantal onregelmatighe den was geconstateerd. Ook vo rig jaar werd Hue overigens geklopt. De PCF-voorzitter werden ditmaal betere kansen toegedicht omdat het sociale klimaat in het land in snel tem po verslechtert en hij opvallend veel steun kreeg van een aantal prominente socialistische lei ders. Voor links Frankrijk werd de nederlaag van de communisten in Argenteuil voor een deel ge compenseerd door de zege van de socialistische kandidate An- nick Le Petit in het 18e arron dissement van Parijs (Montmartre). GPD van onze redactie buitenland HARARE - De belangrijkste voorman van de oppositie in Zimbabwe, Morgan Tsvangirai, cn twee van diens medewerkers staan sinds gisteren terecht we gens hoogverraad. Ze worden ervan beschuldigd een moord aanslag op president Robert Mugabe te hebben beraamd. Daarop staat de doodstraf. De oproerpolitie heeft het ge rechtsgebouw afgeschermd en trad met knuppels op tegen be langstellenden. De Amerikaan se ambassadeur, Joseph Sulli van, kreeg een klap in het gezicht maar wist uiteindelijk de rechtzaal te bereiken. Ook een Duitse en een Britse diplo maat kregen klappen. Videoband De beklaagden, Tsvangirai, Welshman Ncube en Renson Gasela, ontkennen de beschul digingen. Ze zijn prominenten van de Beweging voor Demo cratische Verandering (MDC), respectievelijk partijleider, se- wijzen leveren dat Irak massa vernietigingswapens, waaron der biologische, verbergt en daardoor in strijd met VN-reso- lutie 1441 handelt. Volgens een van zijn topambtenaren betreft het echter 'eerder aanwijzingen dan bewijzen'. Powell had evenwel aangekon digd dat hij overtuigende bewij zen zal overleggen onder meer met behulp van geheime infor matie van de Amerikaanse in lichtingendienst. Het gebruik van onze redactie buitenland BERLIJN - De Duitse bonds kanselier Gerhard Schroder heeft gisteren gezegd dat zijn partij de SPD meer politiek gaat samenwerken met de oppositio nele christen-democratische CDU. De handreiking is het directe gevolg van de verpletterende nederlaag die Schröders partij zondag leed in de deelstaten Hessen en Nedersaksen. In bei de regio's won de CDU glans rijk. Volgens de Duitse zender ARD geldt het aanbod van Schroder voor politiek gevoelige thema's als volksgezondheid en pensioe nen. De CDU heeft op zijn beurt gezegd geen 'blokkadepolitiek' te zullen voeren in de Bonds- van deze informatie als argu ment voor een oorlog tegen Irak heeft tot wrijvingen geleid bin nen de Amerikaanse inlichtin gendiensten, meldde The New York Times zondag. Hoge regeringsfunctionarissen hebben de betekenis van som mige verslagen van de inlichtin gendiensten over Irak overdre ven, vooral over mogelijk ver band met terrorisme. Daarover klagen enkele Cl A-analisten. Zij zeggen dat de functionaris- raad, de Duitse Eerste Kamer, waar de al bestaande meerder heid van de oppositie verder is gegroeid. In de Bondsraad zijn de verschillende deelstaten ver tegenwoordigd Schroder tekende gisteren aan, dat hij weliswaar bijzonder te leurgesteld is over de nederla gen, maar dat hij geenszins van plan is op te stappen. Bij de voorbereiding van nieuwe wets voorstellen wil hij nu wel al in een vroeg stadium overleg voe ren met de CDU. Schroder en sen daarmee hun politieke argu ment voor een aanval willen versterken. Onderzoekers van de FBI heb ben gezegd dat ze verbijsterd waren door de volharding van de regering-Bush over een rela tie tussen Irak en het terroris tennetwerk van Osama bin La den. „We hebben meer dan een jaar hard naar gezocht, we den ken niet dat die er is", citeerde de krant een regeringsfunctio naris. ANP/AFP/DPA coalitiegenoot de Groenen kun nen overigens in de Bondsdag, de Tweede Kamer, gewoon te rugvallen op een meerderheid. Die is na de deelstaatverkiezin gen onveranderd. Richtingenstrijd De dramatische nederlaag dreigt binnen de Duitse SPD een richtingenstrijd uit te lok ken. De linkervleugel van de so ciaal-democratische volkspar tij speelt met de gedachte een oud paard, Oskar Lafontaine, van onze redactie buitenland BONN - De omstreden Sciento logy Kerk heeft in Duitsland voor het eerst belastingvrijstel ling gekregen voor haar inkom sten. Het ministerie van Finan ciën cn Scientology bevestigden dit gisteren. De maatregel geldt met terugwerkende kracht tot 1994. De vrijstelling volgt op een be sluit van een Duitse rechter. Een directe erkenning van de Scien tology als religieuze gemeen schap betekent dit echter niet. In Duitsland is met een schok gereageerd op het besluit. In het land wordt de Scientology Kerk veelal gezien als een subversie ve cultgroepering. De instelling van stal te halen om de rood groene bondsregering te dwin gen de koers naar links te ver leggen. Lafontaine loste in Bild, het massablad waarvoor hij colum nist is, alvast een schot voor de boeg door kanselier Schroder verantwoordelijk te stellen voor het historische verkiezingsde bacle van afgelopen weekeinde. Lafontaine eist een radicale koersverandering. Eens was de kleine, eerzuchtige Lafontaine, de 'Napoleon uit regering is gemaakt door het Canadese bedrijf Dickens en Madson, van een ex-geheim agent en wapenhandelaar, Ari Ben Menashe. Hij zou in het Ca nadese Montreal stiekem Tsvangirai en partijgenoten hebben gefilmd, terwijl ze ma nieren bespraken om van Muga be af te komen. De band is volgens de MDC en talrijke waarnemers in elkaar geknutseld en geen overtuigend bewijs. Pensioen Media in Zimbabwe en Zuid- Afrika hebben recentelijk be richt dat niet alleen de oppositie van Mugabe af wil. Twee ver trouwelingen van Mugabe, par lementsvoorzitter Emmerson Dambudzo Mnangagwa en le gerleider generaal Vitalis Gava Zvinavashe, zouden uitgebreid hebben gesproken met onder meer de Zuid-Afrikaanse presi dent Thabo Mbeki en Britse di plomaten over een pensioen plan voor Mugabe. Mugabe is naar verluidt razend over de berichten en minder tot wordt in bijna alle Duitse deel staten in de gaten gehouden door de inlichtingendienst om dat 'de beweging een bedreiging zou vormen voor de vrije en con stitutionele orde'. De Scientology Kerk is blij met het besluit en noemde het een 'belangrijke stap' voor alle an dere religieuze organisaties in het land. De Amerikaanse schrijver van science-fiction Lafayette Ro nald Hubbard richtte de Scien tology in 1954 op. Het precieze aantal leden is onbekend, maar volgens de instelling zijn er in Duitsland tussen de 20.000 en 70.000 aanhangers. De Duitse inlichtingendienst houdt het op 6000. DPA Saarland' genaamd, de mach tigste man binnen de SPD. In 1999 stapte hij met veel misbaar uit de politiek na een ideolo gisch conflict te hebben verlo ren met Schroder. Lafontaine zou eerst weer actief willen worden in de SPD in zijn Saarland om vervolgens op lan delijk niveau een comeback te maken. De huidige SPD-leiding in Berlijn reageerde als door een wesp gestoken op de kennelijke ambities van de 'hooghartige egomaan', zoals een kritische partijgenoot Lafontaine ooit omschreef. Schroder wil niets weten van een ruk naarlinks.De kanselier kondigde aan dat hij haast zal maken met de sanering van de dure Duitse verzorgings staat, mogelijk in samenwer king met de conservatieve CDU/CSU. ANP/GPD aftreden geneigd dan ooit in zijn 22-jarige bewind. Over een week begint in Zimbabwe het wereldkampioenschap cricket. Met name Australië en Groot- Brittannië aarzelen om deel te nemen wegens de ernstige eco nomische en politieke crises in Zimbabwe. AFP/ANP door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De oppositie in Venezuela verenigd in de gele genheidsalliantie Democra tisch Coördinaat (DC) schat dat zondag al ruim vier miljoen handtekeningen zijn opgehaald onder de tegenstanders van pre sident Hugo Chavez. Dit heeft Albis Munoz - onder voorzitster van de werkgevers - gisteren bekend gemaakt. Het aantal van vier miljoen over treft naar haar zeggen het aan tal stemmen waarmee Chavez in 2000 herkozen werd en maakt duidelijk dat de samenleving 'haar buik meer dan vol heeft van het tirannieke staatshoofd'. Met de handtekeningen wil het DC bij de Nationale Kiesraad (CNE) een referendum afdwin gen over het aanblijven van het omstreden links-populistische staatshoofd. Ook gaat de oppo sitie aansturen op een grond wetswijziging om zijn mandaat met twee jaar in te korten tot eind 2004. Munoz stelt dat het aantal opgehaalde handteke ningen ver boven het grondwet telijke minimum van 1,8 mil joen ligt om electorale mecha nismen in werking te stellen om Chavez 'democratisch ten val te brengen'. Dit getal komt over een met 15 procent van het aan tal stemgerechtigden. In diverse steden belaagden sympathisanten van Chavez zondag de rijen ondertekenaars. Daarbij werd onder meer met stenen gegooid. De massale handtekeningenactie volgt op Advertentie het besluit van het DC afgelo pen weekeinde om de nationale staking na ruim twee maanden te beëindigen. Ook is de handte keningenactie een antwoord op het besluit van de Hoge Raad om het niet-bindende referendum over zijn aanblijven voor onbe paalde tijd op te schorten. Chavez vierde het einde van de staking zondag in zijn wekelijk se programma op radio en tv als een overwinning. De stakings leiders wil hij laten vervolgen voor hun acties. Chavez kwali ficeerde het uitstellen van het voorgenomen referendum door de Hoge Raad als een nekslag voor de 'terroristische en fascis tische coupplegers'. GPD HASSELT - Een windhoos heeft gisterochtend zware schade aangericht in Belgisch-Lim burg. De wei-vel wind woedde rond zes uur 's ochtends in Herk-de-Stad en de Hasseltse wijk Stevoort. Fruitbomen werden ontworteld en in Hasselt werden hele daken van huizen gerukt. De bewoners van delen van Herk-de-Stad en Stevoort kregen gisterochtend de schrik van hun leven. Een ge dupeerd echtpaar lag nog te sla pen toen plotseling het dakraam aan diggelen ging en een deel van het dak wegwaaide. Iets verderop duwde de windhoos een deel van de voorgevel van een woning om. GPD cretaris-generaal en landbouw- een nieuwe poging van Mugabe Het bewijsmateriaal van de secretaris. om Tsvangirai en de MDC van aanklagers bestaat uit een vi- Volgens de MDC is het proces het politieke toneel te krijgen, deoband die in opdracht van de De Amerikaanse ambassadeur in Zimbabwe (links) tracht een politie-agent te overreden hem binnen te laten tijdens de rechtszitting gisteren tegen oppositieleider Morgan Tsvangirai. foto AP Korte termijn beleggen is niets nieuws. Maar wel korte termijn beleggen met beperkt risico en de kans op een goed rendement*: Fortis L Fix Short Track 1 Distri. Inschrijven kan tot 21 februari 2003. Bel voor informatie 0900-8173 (ca. 0,1 O/min.) of kijk op www.fortisbank.nl FORTIS BANK De bank van vandaag. I 'De waarde van uw beleggingen kan fluctueren. Resultaten uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst. Fonds onder toezicht Autoriteit F.M KARACHI - Brandweerlieden blussen de motorfiet sen die gisteren in brand vlogen bij een bomexplosie in Karachi. Er vielen een dode en zeven gewonden, meldde de politie. De bom was verstopt in een motorfiets en ging af op de parkeerplaats van de Pakistaanse staatsoliemaat schappij. Vlak naast de parkeerplaats woont ook de hoofdcommissaris van de antiterreurpolitie in Kara chi, Farooq Awan. De politie vermoedt dat de aanslag gericht was tegen de antiterreurpolitie. Awan bleef ongedeerd en zijn huis raakte nauwelijks beschadigd. De klap veroorzaakte vooral veel glasschade. De dode was een 22-jarige toezichthouder van de parkeer plaats, die volgens de politie op de motor leunde waarin de explosieven waren verstopt. De politie zoekt een man die de motor vlak voor de explosie par keerde en werd gefilmd door een bewakingscamera. Volgens een andere toezichthouder is de man de afge lopen drie dagen op de parkeerplaats geweest. foto Shakeel Adil/AP KATHMANDU - In het zuiden van Azië zijn ongeveer 4,2 mil joen mensen met aids besmet en hun aantal neemt snel toe. Dat zeggen gezondheidsdeskundigen van de Verenigde Na ties en van acht Zuid-Aziatische landen die bijeen zijn in de Nepalese hoofdstad Kathmandu. De deelnemers zijn Afghanistan, Bangladesh, Bhutan, India, de Malediven, Nepal, Pakistan en Sri Lanka. „In 2001 hadden 4,2 miljoen mensen in Zuid-Azië aids, tegen 2 miljoen in 1994", zei directeur Piot van UNAIDS gisteren. De medici zien het gebrek aan onderwijs en voorlichtingen de handel in vrouwen en kinderen als belangrijke oorzaken. AP SIDNEY - Ieder Australisch huishouden krijgt vanaf deze week een omvangrijk voorlichtingspakket thuisgezonden met informatie over het voorkomen en het overleven van een terroristische aanval. Het pakket maakt deel uit van een aan tal anti-terroristische maatregelen die de Australische rege ring na de aanslag op het Indonesische Bali, in oktober vorig jaar, heeft ingevoerd. De Australiërs krijgen van de Australische politie en inlich tingen- en veiligheidsdiensten tips over hoe zij een mogelijke terrorist kunnen herkennen. Zij moeten volgens de over heidsinformatie onder meer alert zijn op mensen die officiële gebouwen fotograferen of ongebruikelijke chemische stoffen aanschaffen. AFP ANKARA - De leider van de Turkse regeringspartij van Ge rechtigheid en Ontwikkeling (AK), Tayyip Erdogan, doet de finitief mee aan de tussentijdse verkiezingen in het district Siirt op 9 maart. Dit heeft een woordvoerder van de AK giste ren gezegd. Erdogan krijgt nu een kans om in het parlement te komen en later mogelijk premier te worden. Erdogan's partij boekte in november een grote overwinning bij de parlementsverkiezin gen, maar hij kon zelf niet kandidaat staan omdat hij eerder was veroordeeld wegens het aanzetten tot religieuze haat en islamitische agitatie. Het parlement heeft de wet gewijzigd waardoor Erdogan wel gekozen kan worden. RTR/AFP BISJKEK - De meerderheid van de Kirgizische bevolking heeft zondag in een referendum ingestemd met de nieuwe grondwet en het aanblijven van president Akajev. Dat maakte de Centrale Kiesraad van Kirgizië gisteren bekend. De nieuwe grondwet bepaalt dat het parlement wordt terug gebracht van twee kamers naar één kamer. Een aantal be voegdheden wordt verschoven van het parlement naar de re gering. De oppositie heeft het wetsvoorstel een presidentiële machtsovername genoemd. AP LOS ANGELES - De befaamde platenproducent Phil Spec tor is maandag aangehouden door de politie van Alhambra, een voorstad van Los Angeles. Hij werd ingerekend in een huis waar agenten een doodgeschoten vrouw aantroffen. Vol gens de Amerikaanse nieuwszender CNN was de politie het huis binnengevallen na een telefoontje over schoten in het pand. Spector zou inmiddels officieel aangeklaagd zijn we gens moord. Spector (62) werkte met The Beatles, The Righte ous Brothers, Ike and Tina Turner en The Ramones. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5