Twee zorgpakketten bepleit VERS EN VOORDEEL PZC Toedracht schietpartij nog onduidelijk Fraude bij bedrijven vaak door managers Erasmus betaalt blind geworden patiënt 50 mille Jongens persen Steenwijker af Kadaster: prijs huis eind 2002 iets gedaald Gezondheidsraad presenteert advies over nieuwe verzekering Dood herleeft in boekenweek 2003 Vrom loopt achterstand huursubsidies 2002 in KPN pakt misbruik van sms-diensten aan Munten gestolen uit museum Eis negen jaar tegen verkrachter Kwartet genomineerd Gouden Uil Houtworm belaagt planetarium Postdief actief in Gelderland Schutter in Paleis van Justitie blijkt Albanees dinsdag 4 februari 2003 ROTTERDAM - Het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam betaalt 50.000 euro aan een man die na een operatie aan een longtumor in 1998 blind is ge worden. Het ziekenhuis erkent dat er bij de operatie een medische fout is gemaakt, maar het verband tus sen die fout en de blindheid staat volgens het ziekenhuis niet vast. De 50.000 euro is een voorschot op de nog vast te stellen schade en kosten. Anderhalf jaar gele den had het ziekenhuis al een voorschot van 35.000 gulden (bijna 16.000 euro) betaald. De man had twee weken geleden een voorschot geëist van 100.000 euro. Als hij dat bedrag niet binnen twee weken zou krijgen, zou hij een kort geding aanspannen tegen het zieken huis. Dat is nu voorlopig van de baan, aldus zijn advocaat mr. J. Sneep. Het ziekenhuis betreurt het dat de zaak al zo lang sleept. Vol gens een woordvoerder wil het echter duidelijkheid over het verband tussen de blindheid en de medisch fout. Er liggen twee rapporten. Volgens het ene rap port is de blindheid te wijten aan de medisch fout, volgens het andere is dat onwaarschijnlijk. ANP STEENWIJK - Twee jongeman nen uit Steenwijk(18en 16 jaar) zijn aangehouden op verden king van afpersing en beroving van een 59-jarige plaatsgenoot. De afpersing duurde al ander half jaar en kwam medio janua ri aan het licht toen het doods bange slachtoffer al zijn moed verzamelde en naar de politie stapte. De maat was voor hem vol toen het duo hem in zijn ei gen woning zodanig schopte en sloeg dat hij zich onder dokters behandeling moest laten stel len. Het slachtoffer werd steeds thuis bezocht en moest dan geld afstaan. Omdat het duo bij het laatste bezoek het bedrag dat het slachtoffer in huis had niet genoeg vond, eiste het duo zijn bankpasjes. GPD APELDOORN - Woningen zijn vorig jaar gemiddeld 6 procent duurder geworden. Een huis kostte in 2002 gemiddeld ruim 199.000 euro, tegen ruim 188.000 euro het jaar daarvoor. Ondanks de stijging lijkt de op gaande trend gekeerd. In de laatste drie maanden van 2002 zijn huizen in Nederland in prijs gezakt in vergelijking met het voorgaande kwartaal. Dat blijkt uit de jaarcijfers van het Kadaster. De prijsstijging over het hele jaar is een stuk ho ger dan uit eerdere berekenin gen van makelaarsvereniging NVM bleek. Die kwam vorige maand uit op een stijging van 4.6 procent over heel 2002. In het vierde kwartaal stegen de prijzen volgens deze cijfers nog licht, met 0,5 procent. Het verschil komt door het tijd stip van registratie. Het Kadas ter telt iedere eigendomsover dracht bij de notaris. De NVM noteert iedere koopakte die wordt getekend. Dat is ongeveer drie maanden eerder dan de overdracht. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De nieuwe verze kering tegen ziektekosten zou volgens de Gezondheidsraad uit twee pakketten moeten be staan. In een advies dat vandaag uitkomt is sprake van een breed basispakket en een kleiner pak ket, dat verplicht is. Men moet voor een van deze pakketten kiezen. Het bezoek aan de huis arts moet volgens de Raad deel uitmaken van het verplichte pakket. Het kabinet wil vanaf 2005 een nieuwe ziektekostenverzeke ring die in de plaats komt van het ziekenfonds en de particu liere verzekering. De Gezond heidsraad vindt dat er heel goed twee pakketten naast elkaar kunnen bestaan. De verzekerde kan dan kiezen. Het verplichte pakket is kleiner en dus goedko per dan het basispakket. In de laatste kunnen voorzieningen zitten als reageerbuisbevruch ting. Wie voor dat soort zaken niet verzekerd wil zijn, kiest het verplichte pakket. De Gezondheidsraad vergelijkt het idee met een sinaasappel (basispakket) waarvan door te schillen het vruchtvlees over blijft (verplichte pakket). Voor mensen die aan het basispak ket nog niet genoeg hebben, be staat altijd de mogelijkheid zich nog aanvullend te verzekeren. Het kabinet moet beslissen of er een, dan wel twee pakketten ko men. Het moet ook de hoogte van de premie(s) vaststellen. De PvdA wil een premie die hoger van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De 68e editie van de boekenweek heeft geen luchtig thema: Leven en dood in de let teren. De dood is volgens de stichting Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek een van de grote thema's in de literatuur en een inspiratie voor me nig literair meesterwerk. Een onderwerp dat juist in de literatuur prachtig kan worden verwoord, zei directeur H. Kraima van de CPNB gisteren tij dens de presentatie van de boekenweek 2003. Een van de vier essays die dit jaar voor de boeken week zijn geschreven, is van de hand van Boude- wijn Büch. De schrijver overleed eind november. Voor die tijd was zijn essay Zingende botten ech ter al klaar. Kraima vindt het heel speciaal dat hij nog een bijdrage over de dood heeft geleverd. Het is de eerste keer dat er meerdere essays zijn uitgebracht. De overige werken zijn van Nico ter Linden met De dag zal komen, Janus, Bert Keizer met Koud Liggen en Kristien Hemmerechts met Hotel Terminus. Het boekenweekgeschenk van dit jaar is geschre ven door Ronald Giphart. Gala gaat over gemeng de gevoelens als na de dood van een man een groots galafeest wordt gehouden. De oplage is met 780.000 exemplaren hoger dan ooit. De boekenweek duurt van 12 tot 22 maart. Zon dag 16 maart is er een Ode aan de doden, een mo ment voor overleden schrijvers. Op die dag eren bewonderaars gestorven schrijvers en dichters bij hun graven, monumenten en gedenkstenen. ANP wordt naarmate men meer ver dient, maar het CDA is voor stander van een premie die voor iedereen gelijk is. Bij invoering van een pakket zal vermoedeli j k worden gekozen voor een pre mie met de mogelijkheid van een eigen risico. SER Eerder pleitte ook de Sociaal Economische Raad voor een keuzemogelijkheid tussen een breed en een kleiner pakket. De huisarts hoefde wat de SER be treft niet in het kleine pakket te zitten. De Gezondheidsraad denkt daar dus heel anders over. Öe huisarts heeft een poort wachtersfunctie. Hij of zij ver wijst een patiënt eventueel door naar de specialist. Daarmee be vordert de huisarts de doelma tigheid. Ook de politiek vindt in meer derheid dat de huisartsenzorg in ieder geval in een basispakket thuishoort. GPD/ANP Jongeren staan bij het metrostation Slinge in Rotterdam. Daar werd dit weekeinde een 13-jarige jongen doodgeschoten. foto Robin Utrecht/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Rotterdam se politie tast nog altijd in het duister over de toedracht van de schietpartij waarbij zaterdag de 13-jarige Seder Soares werd ge troffen. Gisteren opende de po litie een informatienummer, 0800-7444477, in de hoop dat tips tot opheldering kunnen lei den. De Rotterdamse jongen stond zaterdagavond omstreeks tien uur met een aantal anderen op het parkeerdek bij het metro station Slinge, toen er vanaf de straatzijde op hen werd gescho ten. De jongeren doken weg, maar het slachtoffer werd in zijn hoofd geraakt. Hij overleed zondag in het Erasmus Medisch Centrum. Volgens een politiewoordvoer der is maandagmiddag een ge tuige gehoord die verklaarde dat het groepje van het slachtof fer zaterdagavond sneeuwbal len gooide. „Uit een auto is toen een man gestapt die begon te schieten", aldus de woordvoer- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Na maanden ploeteren is het ministerie van Vrom erin geslaagd alle aanvra gen voor huursubsidie van afge lopen zomer te behandelen. Er hoeven daarom geen voorschot ten meer te worden betaald. Dat heeft minister Kamp (Vrom) gis teren aan de Tweede Kamer ge schreven. Volgens Kamp heeft hij de pro blemen met cle huursubsidie nu onder controle. Dat betekent niet dat alle achterstanden zijn weggewerkt. Door de prioriteit die lag bij het wegwerken van de subsidieverzoeken, heeft de af handeling van de bezwaar schriften vertraging opgelopen De telefonische bereikbaarheid van de dienst die de huursubsi dies regelt neemt toe, maar is nog steeds niet al te best. Ge middeld krijgt een beller pas bij de tweede belpoging iemand aan de lijn. Ongeveer 10 tot 25 procent van de mensen die bel len, slagen er pas een dag later in iemand van VROM te spreken. Kamp was deze zomer koud mi nister of hij had al problemen met de huursubsidie. Het minis terie, dat de verwerking van de subsidie naar zich had toege trokken, onderschatte het aan tal nieuwe aanvragers. Om de huurders niet voor de proble men te laten opdraaien kwam de WD-bewindsman met voor schotten. Hiervan moet een deel worden teruggevorderd. ANP der. Hij wijst erop dat de politie ook andere mogelijkheden niet uitsluit. De politie werkt met een team van 25 rechercheurs aan de zaak. Op de plaats waar de jongen za terdag is neergeschoten, werden gisteren bloemen neergelegd. In kleine groepjes stonden jong en oud stil bij de plek waar pas gis teren aan het begin van de mid dag bloedsporen met water wer den weggespoeld. Leerlingen van de Rotterdamse Maarten Luther-school hingen gisteren een fotootje op van Se der Soares met de tekst: 'We zul len je nooit vergeten'. In de aula werd een soort condoleancere gister neergelegd. „Het had ons ook kunnen overkomen", sprak één van de geëmotioneerde kin deren. Rector E. Roodvoets van de Maarten Lutherschool toon de zich gisteren zeer aangesla gen door de dood van één van haar leerlingen. „Iedereen staat perplex. Hoe kan dit gebeuren, in wat voor wereld leven wij?" Op school gingen meteen stem men op om een massale stille tocht te houden. Ook wilden veel kinderen bloemen gaan ko pen. „Het was zo'n zachte, lieve jongen", aldus de rector. Onduidelijk Wat zich dit weekeinde nabij het metrostation precies heeft afgespeeld, is volgens de politie onduidelijk. Ook D. Lockhorst, voorzitter van de deelgemeente Charlois, tast in het duister. Lockhorst noemt de Maarten Lutherschool waar het slacht offer naartoe ging, „een van de betere scholen waar jongens op zitten die wat van hun leven wil len maken". De deelgemeente voorzitter woont tegenover de school. De wijk Pendrecht ty peert hij als „een typische slaapwijk uit de jaren '60 die de laatste tijd een grote instroom nieuwe bewoners kent". ANP/GPD Advertentie IK VlMO HA/Mi C£STKiÊSS£_D,DE- LAATSTE. Wfc_(<E_A/ van onze redactie binnenland DEN HAAG - KPN Mobile gaat harder optreden tegen bedrij ven die misbruik maken van sms-diensten. Dit doet KPN na een groot aan tal klachten van klanten. De te- lecomonderneming sluit vanaf medio februari, na een waar schuwing, de misbruiker af van het mobiele netwerk. Het gaat volgens een woordvoer der vooral om bedrijven die bellers ongewenst met allerlei sms'jes bestoken. Daarin probe ren ze hun diensten, zoals horo scopen of voetbaluitslagen, te slijten. Volgens de richtlijnen van KPN moeten dergelijke bedrijven hun tarieven vermelden en de klant moet een sms-dienst kun nen uitzetten. Maar vaak ontvangen mobiele bellers ongewenst een reclame- bericht, waar ze wel voor moe ten betalen. Dit is verboden, al dus de woordvoerder. ANP C(1 Superaardappelen -i CQ zak 10 kilo kilo 0.16 Cd Varkensrollade yi -i a kilo, &SS EEE2M3 ±^f Cd Coburger rauwe ham A O O 100 gram, XS/S H'KliffliiiUH \)Dj C. De van/voor-aanbledingen zi|n alleen geldig met CM Bonuskaart tot en met 9 februari 2003. ch Nu een vollere tas voor minder geld UTRECHT - Uit het Centraal Museum in Utrecht zijn zater dag negentien Romeinse gouden munten gestolen met een ge zamenlijke waarde van ongeveer 100.000 euro. Dat heeft de gemeente Utrecht gistermiddag bekendgemaakt. De munten lagen tentoongesteld in een kleine vitrine, die door de dieven is opengebroken. Hoe ze dat op klaarlichte dag en tijdens openingsuren hebben kunnen doen, is nog niet dui delijk. Voorlopig gaat de recherche er vanuit dat de dieven ge bruik hebben gemaakt van de enorme drukte in het museum, die op de tentoonstelling Woman waren afgekomen. ANP ROTTERDAM - Voor de rechtbank in Rotterdam is gisteren negen jaar cel geëist tegen een 34-jarige man die wordt ver dacht van acht verkrachtingen. Alle slachtoffers werkten in 2001 op de tippelzone aan de Keileweg. Acht vrouwen deden aangifte. Allen werden opgepikt nabij de Keileweg door iemand die ze beschreven als een normale klant. Aangekomen op een rustige plek ver van de tippelzone, gebruikte de dader cocaïne en werd hij gewelddadig. Hij sloeg, schopte en beet de vrouwen en bedreigde hen met mes sen en schroevendraaiers. Uitspraak 17 februari. ANP BRUSSEL - Voor de jaarlijkse Gouden Uil, een belangrijke Vlaamse literatuurprij szij n vier N ederlanders genom i neerd Tom Lanoye is de vijfde en enige Vlaamse kandidaat. Hij ver dient zijn nominatie met Boze Tongenhet laatste deel van zijn trilogie over het hedendaagse België. De Nederlanders zijn Oekde Jong (Hokwerda 's kind), Dik van der Meulen (Multatuli: leven en iverk van Eduard Douwes Dekker), Annejet van der Zijl (Anna. Het leven van Annie M.G. Schmidt) en Frank Westerman (Ingenieur van de ziel). De winnaar wordt 22 maart bekendgemaakt in Gent. Genomineerd voor de Gouden Uil Jeugdliteratuurprijs zijn Maritgen Matter, Daan Remmerts de Viers, Ina Vandewijer, Ted van Lieshout en Floortje Zwigtman. ANP/Belga FRANEKER - Houtwormen en bonte knaagkevers bedreigen het Eise Eisinga Planetarium in Franeker. De beestjes werden ontdekt bij een routinecontrole van het achttiende-eeuwse balkenplafond van het planetarium. Om grotere schade te voorkomen, worden de balken geïnjecteerd met gif. Omdat dat gif ook gevaarlijk is voor mensen, gaan we van 18 tot en met 20 februari dicht voor het publiek", zei gisteren di recteur-conservator A. Warmenhoven. Volgens hem is het ra- darwerk van het planetarium niet aangetast Eise Eisinga bouwde van 1774 tot 1781 aan het planetarium. Tot op de dag van vandaag kloppen zijn berekeningen. ANP UDDEL - TPG Post heeft aangifte gedaan van diefstal van post. Een nog onbekende man heeft met een valse sleutel brie venbussen in Uddel (gemeente Apeldoorn) en Otterlo (ge meente Ede) geopend en de post meegenomen, meldde de po litie Noord- en Oost-Gelderland gisteren. Getuigen zagen de man op 20 januari de brievenbussen legen. Hij viel op doordat hij in een witte bestelbus reed, in plaats van in de gebruikelijke rode auto van het postbedrijf. TPG Post deed vorige week aangifte. De politie heeft nog geen spoor van de dief. ANP door Klaas Hoeneveld AMSTERDAM - De grootste fraudeurs in het bedrijfsleven zijn de eigen managers. Wereld wijd tekenen zij voor meer dan de helft van alle fraudegevallen. In 30 procent gaat het lagere personeel in de fout. Dat concludeert het accoun tantskantoor Ernst Young in het gisteren gepubliceerde on derzoek 'Fraud, the Unmana- ged Risk'. Daarvoor zijn direc teuren en bestuursvoorzitters van vierhonderd bedrijven in dertig landen ondervraagd. Van de managers die de om vangrijkste fraudes op hun ge weten hebben, is 85 procent korter dan een jaar in dienst van de onderneming. Het kantoor heeft de afgelopen twee jaar geen vermindering van het sjoe melen waargenomen. Wel heb ben tijdelijk personeel, internet en toenemende complexiteit van bedrijven de kans op fraude vergroot. Verder is in tijden van economische malaise sprake van meer fraude. Schadepost In bijna de helft van de fraude zaken bezorgde het voorval het bedrijf een schadepost van 100.000 dollar per keer. In ruim een op tien gevallen was de om vang groter dan 1 miljoen dol lar, aldus Ernst Young. Van alle ondervraagde onderne mingen kreeg 55 procent de afgelopen twee jaar te maken met aanzienlijke fraude. Een op de vijf bedrijven had te kampen met meer dan tien ge vallen. „Daarbij moet de leiding ingrijpen of het bedrijf doet aangifte", aldus P. Schimmel di recteur onderzoek en integri- teitbeheersing. De meeste be drijven worden eens in de vijf jaar met fraude geconfronteerd, zo stelt hij. „Daarbij zit iemand zodanig te knoeien dat de repu tatie van het bedrijf een deuk oploopt. Fraude is nadrukkelijk meer dan het jatten van een schrijfblok." In ons land werd vorig jaar Ae- gon onaangenaam verrast. Een ex-directeur zou samen met een zakenman uit Twente het verze keringsconcern voor 8 miljoen euro hebben opgelicht. De assu radeur heeft inmiddels het Openbaar Ministerie ingescha keld. Vorig jaar heeft de rechtbank in Rotterdam een ex-manager van het diervoederconcern Provimi tot dertig maanden cel veroor deeld. Hij had in vijf jaar tijd 28 miljoen euro achterover ge drukt. ANP door Margit Spaak ARNHEM - De man die woens dag in het Paleis van Justitie in Arnhem officier van justitie mr. B. van der Krabben gijzelde, was een 22-jarige Albanees. Dat heeft een woordvoerder van het openbaar ministerie (OM) gisteren bevestigd. De man is tijdens de gijzelingsactie door een arrestatieteam van de poli tie doodgeschoten. De identiteit van de gijzelnemer is in de loop van het onderzoek van de rijksrecherche naar de gijzeling in Arnhem komen vast te staan. Familieleden van de gijzelnemer hebben zijn stoffe lijk overschot inmiddels geï dentificeerd. De gijzelnemer verbleef in Ne derland met een vals, Grieks paspoort, zo verklaarde zijn raadsvrouw mr. K. Verrips vrij dag. Tegenover de politie heeft de man volgens het OM ook een valse identiteit opgegeven. Toen hij woensdag voor de rech ter moest verschijnen en ineens een pistool te voorschijn haalde wist nog niemand wie hij in wer kelijkheid was, zegt zijn advo caat. Justitie verklaarde woens dag dat de gijzelnemer ook in andere Europese landen ge welddadigheden op zijn naam had staan. Het arrestatieteam maakte woensdag een einde aan de gij zelingtoen er een schot viel in de rechtszaal waar de gijzelnemer en de officier verbleven. Oogge tuigen zeggen dat er overal in de rechtszaal kogelgaten in muren en meubilair zitten. Of Van der Krabben is geraakt door een po litiekogel of door een kogel uit het pistool van de gijzelnemer, is nog niet bekend, zegt het OM. De officier ligt nog in het zie kenhuis, maar heeft de afdeling intensieve zorg verlaten. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3