Verhoging ozb Sluis noodzakelijk PZC jï'eJidiüiiö vuur liiidiiiiok! MMi In Bredabus houdt al vijftig jaar stand Fanfare Excelsior viert eeuwfeest Hulstenaar bestrijdt cijfers voetveer-gebruikers Economische toekomst W-Z-Vlaanderen baart volgens wethouder zorgen Al 10.000 vaste klanten voor tunnel Rugklachten na aanrijding Jongens stichten brand in tunnel Sjoelclub wint in Ossendrecht Vlaschaard heeft nieuwe entree agenda Benefietconcert voor De Spinne Meisje (15) lastiggevallen yersinuiten ygitagp REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEIM Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Floonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dinsdag 4 februari 2003 door Frank van Cooten HULST - Het aantal buspas sagiers dat gebruik wil maken van een fiets-voetveer van Kruiningen naar Perkpolder is groot genoeg. Hulstenaar A. Broekmans reageert hiermee op de mening van provinciaal projectleider A. Segers van het fiets-voetveer Breskens- Vlissingen. Volgens Segers is het aantal ge- bruikers van de veerverbin- ding Kruiningen-Perkpolder te klein om een veerboot ver antwoord te exploiteren. Broekmans bestrijdt deze stel ling. Het aantal buspassagiers dat gebruik wil maken van een fiets-voetveer zal zeker niet klein zijn, meent hij. Hij ba seert zijn uitspraak op het feit dat dagelijks 75 busritten naar en van het autoveer worden ge maakt. Hoe groot het aantal potentiële veergebruikers is, is niet be kend; volgens Broekmans om dat de overheid stelselmatig heeft geweigerd na 1987 nieu we tellingen te doen. Het rap port van 1988 gaat uit van drie honderd gebruikers, maar dat is volgens de Hulstenaar ach terhaald. Broekmans stapte onlangs naar de Nationale Ombuds man omdat hij vindt dat de overheid in deze zaak in gebre ke blijft. Wat voor de Hulste naar vaststaat, is dat de omrij- kosten voor buspassagiers hoog zijn. „Het gaat om een aanzienlijk bedrag, waarvan de orde van grootte niet veel zal verschillen van de kosten van de exploitatie van een fiets- voetveer. Ook als met een veer geld van een euro per overtocht rekening wordt gehouden. Dit is een zeer sterk argument voor de noodzaak van een dergelijke veerverbinding." Het gemeentebestuur van Hulst praat morgen met de provincie over de haalbaarheid van een fiets-voetveer Krui ningen-Perkpolder. De ge meenteraad is voorstander van deze verbinding. Fanfare Excelsior repeteert voor de uitvoeringen ter ere van het 100-jarig bestaan. foto Peter Nicolai doorEdy de Witte TERHOLE - De fanfare Excel sior uit Terhole bestaat hon derd jaar. „Een mijlpaal om trots op te zijn", zegt secretaris Henny de Poorter. Om dat te vieren, komt de fanfare dit jaar met verschillende feestelijke activiteiten. Zondag 9 februari verzorgen de muzikanten om 14.00 uur in de kerk het ope ningsconcert van het feestpro gramma. De eerste noten van Excelsior, wat in het Latijn 'Steeds hoger' betekent, werden in 1903 ge blazen. Initiatiefnemers waren de heren Kips, Vonck en Van Gheit. Zij wilden in die moei lijke tijd een stukje ontspan ning en wat leven in de brou werij. „Ze hadden niet kunnen vermoeden dat hun namen honderd jaar later nog zouden worden genoemd in ons dorp", zegt de Poorter. „En dat er nog steeds wordt gemusiceerd, zou voor hen helemaal een verras sing zijn. Excelsior heeft hoog te- en dieptepunten gekend. Denk maar aan geldgebrek, di rigentenwissels en leden die de vereniging verlieten. Vooral in het begin van de jaren zeventig stonden de zaakjes er slecht voor. Er was een uittocht van leden en de muzikanten die naar de repetities kwamen wa ren vaak op een hand te tellen. Maar als je met zijn vieren bent kun je wel een kaartje leggen. De toenmalige voorzitter Ga briel de Deckere wist met Lou Geus een nieuwe dirigent te strikken, die het muzikale vuurtje flink wist aan te wak keren. De daaropvolgende ja ren konden verschillende mu zikale successen worden ge vierd." Vrouwen De redding van de fanfare was vooral de toestroom van vrou welijke leden. In het verleden zou dit een enorme schok heb ben veroorzaakt. Het ledenbe stand van Excelsior is nu voor bijna de helft van het vrouwe lijk geslacht. Daarnaast is er een aantal leerlingen in oplei ding. In samenwerking met en kele regionale muziekvereni gingen is gewerkt aan het op richten van een jeugdorkest. De ruim dertig muzikanten re peteren wekelijks onder lei ding van Luc Goeman. Om fi nancieel rond te komen zet de fanfare jaarlijks een aantal ac tiviteiten op touw. De Poorter: Met onder meer een rommel markt, wafelactie en loterij proberen we de kas te spekken. Bovendien zijn we afgelopen jaar nog met bloembollen langs de deur geweest om het jubileumfeest te financieren. Want als eeuweling willen we groot uitpakken. Dit gebeurt al tijdens het openingsconcert op 9 februari. Dan wordt voor het eerst de jubileummars ge speeld die is gecomponeerd door onze huidige Belgische dirigent." Verder wordt het honderd pa gina's tellende boek Excelsior gepresenteerd. Deze geschie denis van de fanfare met foto's en anekdotes is van de hand van Regina de Poorter. Bij het concert wordt ook het uit 1904 daterende vaandel, het 'oud ste' lid van het gezelschap, ge toond. Na het openingsconcert wordt er gefeest in het weekeinde van vrijdag 23 tot en met 25 mei. Vrijdagavond is er voor de be volking van Terhole een optre den van de volksmuziekgroep Ambras. Tevens wordt dan de jubileumreceptie gehouden. Zaterdag en zondag staat Ter hole bol van de muziek tijdens een tweedaags festival. Zater dagavond treden de twee plaatselijke bands Back to Co da en Tremble voor het voet licht. Op een nader te bepalen datum eind 2003 volgt nog een concert. TERNEUZEN - Op de website van de NV Westerscheldetun- nel meldde zich gisteren de tienduizendste vaste klant voor de tunnel aan. Sinds twee maanden kunnen particulieren en be drijven zich inschrijven als vaste klant van de verkeersader die vanaf half maart Zeeuws-Vlaanderen met de rest van Zee land verbindt. Vaste klanten krijgen 25 procent korting op het toltarief voor de tunnel. Vanaf half februari ontvangen ze een t-tag, een compact apparaatje dat achter de autovoorruit moet worden geplaatst. Op die manier kunnen ze zonder te stoppen tolpoortjes van de tunnel passeren. Het verschuldig de tolbedrag, minus korting, wordt automatisch afgeboekt. Behalve via website www.westerscheldetunnel.nl kunnen mensen ook zelf een e-mailtje sturen, een aanmeldformulier invullen of zich telefonisch aanmelden als vaste klant. TERNEUZEN-Een 41-jarige fietser uit Terneuzen is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Duitsland weg Industrieweg in Terneuzen. De man reed om half een over de Duitslandweg, komende uit de richting van de Noor- wegenweg. Bij de kruising kreeg hij geen voorrang van een 33-jarige automobilist uit dezelfde plaats, die uit de richting van de Dokweg kwam. De fietser kwam bij de aanrijding ten val en werd met rugklachten naar het ziekenhuis gebracht. MIDDELBURG - In het tunneltje bij de Baanstraat in Mid delburg werden gisteren om tien voor drie twee Middelbur gers van veertien jaar aangehouden. Zij hadden brand ge sticht in de tunnel. De jongens moesten het vuur doven en werden aangehouden. Ze zijn na verhoor weer in vrijheid ge steld. OOST-SOUBURG - De sjoelvereniging Schijf '83 uit Oost- Souburg heeft een eerste en tweede plaats in de wacht ge sleept tijdens de Open Regio Koppelwedstrijd in Os sendrecht. De eerste plaats in de klasse C werd behaald door Dennis Eyke en Joke Reinieren uit Goes met een gemiddelde score van 113.13. In diezelfde klasse legde het koppel Jan Sin- ke uit Middelburg en Huub Stijns uit Oost-Souburg beslag op de tweede plek met een score van 108.33. KOEWACHT - Het Koewachter gemeenschapscentrum de Vlaschaard heeft een vernieuwde entree met garderobe en toiletten. De eerste verbouwing van de Vlaschaard heeft zo'n 70.000 euro gekost. Door een stuk aan het gemeenschapscen trum te bouwen, konden de ingang en de garderobe worden vernieuwd en is de capaciteit van de toiletten verdubbeld. Na deze aanpassingen is het werk aan de Vlaschaard nog niet klaar. Als in de loop van dit jaar de bibliotheek verhuist naar de nieuwe brede school, verandert een deel van het uitleen centrum in een biljartzaal voor ouderen. In de resterende ruimte van de bibliotheek komt nog een zaal met een barvoorziening voor kleinere activiteiten.De aanpas singen gaan ongeveer 150.000 euro kosten. Voorzitter E. van Waes van de Vlaschaard verwacht dat de aannemer eind dit jaar, na de verhuizing van de bibliotheek, aan de slag kan. Oud-burgemeester J. Mulder van Axel mocht vorige week de nieuwe toegangshal openen. Het bestuur van de Vlaschaard had hem vorig jaar al gevraagd. I STREEKACTIVITEITEN I °sse™sse Hof t«r Nesse. 13.30 uu. 11 Aerobic; AXEL-Gregoriuscentrum, 13.30 uur Bil- PAAL- Café In't Zicht der Schelde. 19.30 jarten en jokeren; 14.00 uur: Party dan- uur Schipperskwartiervertelavond sen 55-plus' over stormvloedramp; PHILIPPINE - De De Halle, 13.30 uur. Aerobics; 14.00 uur: Schotse Hoek, 18.30 uur Kantklossen Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; V09r Jeu9d' timmerclub voor jongens en Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en meisfos vanaf 8 jaar; 19.30 uur: Houlbe- sjoelen; werken voor volwassenen; BIERVLIET - Annelot ter Walle, 10.45- SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur: 11.30 uur: Gymnastiek voorouderen; SAV koersbal, sjoelen, kaarten en hand- CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO vaardigheden, volksdansen, zingen en biljarten; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur. Café de Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaar- SWOS Kaarten, canasta competitie en ten; biljarten heren; 19.30 uur: Cabaretgroep GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 Bonte Avond Club; uur: Jokeren; ST.JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Ouderen- Creatief bloemschikken; 13.30 uur: KBO zangkoor; biljarten; 13.30 uur: Ouderenkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym TERNEUZEN-De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en nastiek; 13.30 uur: Handwerken,soos en handwerken; biljarten; 19.00 uur: Stijl en lijndansen; HULST - Den Dullaert. 13.30 uur: Bridge; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga. De Lieve, 9.00 uur: Computeren; 9.30 13.30 uur: Biljarten; uur: Volksdansen; 10.00 uur: Biljarten da WALSOORDEN - Café Rue du Nord, mes; 13.00 uur: Biljarten en computeren; 13.30 uur: Schieling voor ouderen; 13.30 uur: Prijskaarten bieden en joke- WESTDORPE Concordia, 13.00 uur: KBO ren; 19.30 uur: Stijldansen; koersbal; 19.30 uur: Harmonie Eikels KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: worden Bomen; Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek en zang ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym koor; NIEUW-NAMEN - Café St.Cecilia, nastiek; 10.30 uur: Zangkoor, 13.00 uur: 20.00 uur: Kaarten; Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen; Advertentie GOES - Het Zeeuws Mannen koor houdt vrijdag 21 augustus om 20 uur een benefietconcert in de rooms-katholieke Maria Magdalenakerk in Goes. De op brengst gaat naar de verenigin gen die schade hebben geleden bij de brand in wijkgebouw de Spinne in de Goese Polder. Behalve het Zeeuws Mannen koor treden op het Veerse scheepstuig, vrouwenkoor Ca- dans, het Zeeuws Byzantijns j koor Stretsenije en de solistes Yvonne Siebels (piano) en An drea Slabbekoorn (klarinet). TERNEUZEN - Een vijftienja rige inwoonster van Terneuzen is gistermorgen in de Kamer- lingh Onnesstraat in haar woonplaats door een voor haar onbekende man lastiggevallen. De man liep op het fietspad, toen zij hem passeerde werd ze van haar fiets getrokken. Daar na werd zij door de man betast. Toen hij ander verkeer hoorde naderen liet hij haar los en liep weg. opheffing bedreigd, omdat deze niet rendabel zou zijn. Maar er werd ook ac tie gevoerd om de sneldienst te behou den. In Zeeuws-Vlaanderen, door het Zeeuws provinciebestuur en door lande- lijke politieke partijen zoals de SP. Hal tes vervielen en ontstonden. En er was gesteggel over de verdeling van Neder landse en Belgische subsidies. Maar de lijn bleef. Want vooral voor Zeeuws-Vlaamse studenten, maar ook voor anderen uit de regio, was de bus dienst dé verbinding voor Zeeuws- Vlaanderen. Sinds 1 september vorig jaar is het be drijf Connexxion de uitbater van de lijn. Daarvoor bestierden de BBA en het Bel gische busbedrijf De Lijn de dienst. Connexxion heeft wel eens uitgerekend dat een miljoen gulden per jaar op de Bredabus moest worden toegelegd. Bij Connexxion zelf is het overigens niet bekend dat de lijn vandaag een j ubileum viert. „Nee, wij weten dat niet en er is dus ook geen feestprogramma of zoiets opgezet. Maar het is eigenlijk wel een belangrijke mijlpaal als je er bij stil staat", zegt Connexxion-woordvoerder D. Bakker. doorCees Maas BREDA - De snelbus Hulst-Breda-Ant- werpen, beter bekend als Lijn 19 of de Bredabus, bestaat vijftig jaar. Er ligt een verband tussen de waters noodramp en de bus. Kort na de ramp manifesteerde zich het gebrek aan goede verbindingen vanuit Zeeland. Omdat veel personen uit het rampgebied ge haald moesten worden, richtte de NV ZVTM uit Terneuzen met medewerking van het Belgische Ministerie van Ver keerswezen de 'autobusdienst' op. Er kwamen eigenlijk twee lijnen. Op 4 februari 1953 werd de lijn Breskens- Philippine-Sluiskil-Axel-Hulst- Ant werpen- Breda in bedrijf gesteld. Een dag later kwam er een tweede lijn bij die van Breskens via Antwerpen naar Ber gen op Zoom voerde. De twee nieuwe buslijnen werden als 'tijdelijk' bestem peld, maar de Bredabus zou blijven be staan. De geschiedenis van de lijn is een roeri ge. Talloze keren werd de Bredabus met door Raymond de Frel e OOSTBURG - De inwoners van de gemeente Sluis zullen een eventuele verhoging van de 011- j roerende-zaak-belasting (ozb) - op termijn vertaald zien in hun directe leefomgeving. Dat stelt 1 wethouder Rein Leentfaar. „En I' dat moet ook wel, want anders hakken ze onze koppen eraf", aldus Leentfaar. Het college van burgemeester en wethouders wil de ozb met twintig procent laten stijgen, om zo de speerpunten uit het raadsprogramma uit te voeren en een gat in de begroting te dichten. „In de gemeente Oost burg moest de laatste jaren al flink worden bezuinigd om de begroting rond te krijgen. Ook de begroting van Sluis-Aarden- burg stond onder druk. Nu de technische begroting voor 2003 bekend is, blij kt dat weer bezui- nigd moet worden. In dit licht bezien is voor de komende jaren weinig tot geen ruimte voor nieuw beleid, zeker als het gaat om grotere investeringen", stelt Leentfaar. Duidelijk Het college van B en W stelt daarom voor om in één keer door de zure appel heen te bij ten. „Geen pappen en nat hou den, maar nu een duidelijke beslissing nemen voor de toe komst. Een ruimte van tien pro cent extra opbrengst levert structureel jaarlijks 369.000 eu ro op. De verhoging schept ruimte voor nieuw beleid in de komende jaren", zegt Leentfaar. Het college acht de verhoging verantwoord, mede omdat de beide voormalige gemeenten tot de goedkoopsten in Nederland behoorden. Leentfaar: „Je kan het tarief wel laag houden, maar dat moet je niet doen om maai de laagste te blijven. De burgers moeten er uiteindelij k beter van worden. Als gevolg van de ver hoging van cle ozb zullen de inwoners het woon- en leefkli maat in hun gemeente zien ver beteren. De toekomst van West- Zeeuws-Vlaanderen baart zor gen, met name op economisch vlak. Dat ziet nog niet iedereen, maar we moeten die ontwikke ling zoveel mogelijk voor zijn." Bij het verbeteren van woon- en leefklimaat denkt Leentfaar aan het aanzien van wegen, straten, pleinen en trottoirs in de gemeente Sluis (met name in Aardenburg), aanzien van openbaar groen en onderhoud van sportvelden. Ook de plan nen voor Breskens (Oranjeplein, Spuiplein), Cadzand-Bad, Sluis aan Zee, huisvesting van het ge meentelijk apparaat en brede scholen in Aardenburg, Oost burg en Breskens worden door de wethouder genoemd. „Wel blijf ik erbij dat projecten als Sluis aan Zee vooral met pri vaat geld moeten worden gerea liseerd", benadrukt Leentfaar. Het college meent dat stilstand achteruitgang is. „En die stil stand zal zeker ontstaan als de raad de ozb-heffing niet met het aangegeven percentage ver hoogt. Die situatie zal ertoe lei den, dat de raad de komende ja ren alleen maar op de winkel kan passen, zonder voldoende nieuw beleid te kunnen effectu eren", denkt Leentfaar. De Bredabus, de snelbus Hulst-Breda- Anlwerpen, bestaat 50 jaar. foto Johan Van Gurp Dow feliciteert steigerbouw en isolatiebedrijf Rheinhold Mahla en industrieel reinigingsbedrijf Vcrstraeten Vcrbrugge Groep, omdat zij de Contractor Awards 2002 hebben gewonnen. De Contractor Awards zijn een waardering van Dow Benelux voor de inzet en concrete prestaties van aannemingsbedrijven op algemeen gebied en op het vlak van veiligheid, gezondheid en milieu (EH&S). De firma's Rheinhold Mahla (Algemene Contractor Award) en Vcrstraeten Vcrbrugge Groep (EH&S Award) hebben het afgelopen jaar op een zeer veilige en verantwoorde wijze hun werkzaamheden uitgevoerd. Complimenten voor alle medewerkers van Rheinhold Mahla en Vcrstraeten Vcrbrugge Groep. Handelsmerk van The Dow Chemical Coinpan;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35