PZC Slibverwerking Koegors onzeker Palazzolihuis Hulst een feit Duur appartement is in trek Europees geld voor RITON C-J HOEKMAN^ Oekraïense sollicitante kan 'opzouten' Sluis tekent massaal protestkaarten tegen tarief fiets-voetveer Staatssecretaris mag project niet aan locatie toewijzen Met slok op de sloot in Boete voor drugsbezit Auto's gekraakt Rijschoolhouders in actie voor olieslachtoffers zeeuwse almanak Roddels ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 4 februari 2003 Hnor Frank van Cooten NIEUW NAMEN - Paul Goosen en Olga Filenko uit Nieuw Na men klagen het vvervings- en se lectiebureau RetailSelect, met vestigingen in Den Haag en Antwerpen, aan wegens discri minatie. De 24-jarige Filenko, afkomstig uit de Oekraïne, stuurde vrij dagmorgen een mailtje naar het bureau met de mededeling dat ze op een vacature wilde sollici- teren. Kort daarop kreeg ze een berichtje terug van consultant Hans Kloosterman met de korte tekst 'opzouten Olga'. Het echtpaar neemt dit hoog op. „Dit is toch te gek voor woor den", zegt Paul Goosen. „Zeg gewoon dat het bureau niet voor Olga kan bemiddelen, maar stuur niet zo'n beledigende tekst. Ik vat dit op als pure dis criminatie." Coby Katu-Bin-Mara van het antidiscriminatie bureau in Til burg wist niet wat ze hoorde. „Zo'n tekst is absoluut onmoge lijk. Dit is pure discriminatie. Ik raad het echtpaar aan aangifte bij de politie te doen." RetailSelect is een adviesbu reau, werkzaam op het gebied van werving en selectie van mensen in de modedetailhan del. Kloosterman stuurde direct na de bewuste mail een reactie naar het echtpaar. Hij maakt zijn excuses voor de zeer mis plaatste mail. Het ging volgens hem om interne mail die per on geluk bij Filenko terecht is ge komen. „Ik drukte op de ver keerde knop", zegt hij. „Maar dit had nooit mogen gebeuren. Het is gewoon een grote stom miteit van mij. Ik had een vrije dag en was in een melige bui. Maar dat is geen excuus, dat be sef ik. Ons bureau zit integer in elkaar en ik ben een heel warme persoonlijkheid met vrienden over de hele wereld. Ik neem de volledige verantwoordelijkheid voor mijn stomme fout." Kloosterman begrijpt de frus tratie van Paul Goosen en Olga Filenko. „Ik kan me voorstellen dat ze het hoog opnemen. Feit is in ieder geval dat het voor ons bureau niet mogelijk is voor me vrouw Filenko te bemiddelen. Haar werkervaring en opleiding sluiten niet aan bij de wensen en eisen die onze opdrachtgever aan de functie van stylist stelt." door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De Koegors- polder bij Terneuzen is uit beeld verdwenen voor een landelijke verwerkingsproef van vervuilde baggerspecie. Staatssecretaris Schultz van Haegen van Ver keer en Waterstaat heeft dit gis teren aan de Tweede Kamer ge meld. Zij mag, laat ze weten, bij de aanbesteding van de proef geen precieze locatie voorschrijven. De gemeente Terneuzen is on aangenaam verrast. De voor gangster van Schultz van Hae gen. staatssecretaris De Vries, maakte eind 2000 bekend dat zij van de Koegorspolder een na tionale proeflocatie voor de ver werking van baggerspecie wilde maken. Zij trok daarvoor veel extra geld uit, zeventig miljoen gulden oftewel ruim dertig mil joen euro. In Terneuzen werd dit besluit positief ontvangen. Als bagger specie wordt verwerkt, is im mers minder ruimte nodig voor opslag. Het depot zou niet 55 tot jl 65 hectare hoeven worden, ;tt maar maximaal 35 hectare. De 6u ruimte die dit oplevert, kan voor andere doelen worden gebruikt. En de proef levert werk op. Knelpunten Bij de uitwerking van het plan voor de Koegorspolder is het ministerie van Verkeer en Wa terstaat echter tegen een groot aantal knelpunten aangelopen. ZEERIKZEE - Een 49-jarige in woner van Zierikzee is zondag avond onder invloed van alco hol in een droge sloot langs de Haringvlietstraat beland. De man had dermate veel ge dronken dat hij er niet in slaag de op eigen kracht de droge sloot j uit te komen. De politie bevrijdde de man uit I zijn benarde positie en leverde hem thuis af. Met een proces- verbaal wegens openbare dron- I kenschap op zak. HULST - Tijdens een controle t werd gisteren op het 's-Graven- f hofplein in Hulst een 34-jarige automobilist uit het Belgische 1, Sint Pauwels betrapt met 5,2 J gram marihuana in zijn voer- I tuig. De man heeft de drugs ingele- verden moest 200 euro boete be- 1 talen. AXEL - Vijf personenauto's werden in de nacht van zondag op maandag in Axel opengebro- i ken. Uit alle voertuigen werd de geluidsapparatuur gestolen. De auto's stonden geparkeerd in de Anthonie van Dyckstraat, de r Petrus Paulus Rubesstraat, de G.H. Breitnerstraat en de Jacob Jordaensstraat. Schultz van Haegen noemt die problemen in het kort in haar brief aan de Tweede Kamer. Ze zijn 'financieel van aard'. Juri disch ligt het moeilijk, vanwege Europese richtlijnen over staatssteun en concurrentie. En het is de vraag of in Terneuzen een voldoende aanbod van bag gerspecie kan worden gegaran deerd. Schultz van Haegen wil de proef wel doorzetten, maar zonder een locatie voor te schrijven. De markt moet dan maar uitwijzen waar het experiment plaats vindt. Dat biedt volgens de staatssecretaris de grootste kans van slagen voor de groot schalige verwerkingsproef. Welke gevolgen deze omme zwaai voor de inrichting van een baggerdepot in de Koegorspol der heeft, is nog niet bekend. Verkeer en Waterstaat gaat die op een rijtje zetten met de pro vincie Zeeland en de gemeente Terneuzen. Milieu Een medewerker van de ge meente geeft in een reactie op de brief uit Den Haag te kennen dat Terneuzen hecht aan de ver werking van baggerspecie in de Koegorspolder. „Het is voor ons van het grootste belang dat daar moderne verwerkingstechnie ken worden toegepast, vanwege het ruimtebeslag en uit milieu oogpunt." Of het uit beeld verdwijnen van de proef consequenties heeft voor de inrichting van een bag gerdepot in de Koegorspolder, maakt staatssecretaris Schultz van Haegen niet duidelijk. Zij eindigt haar brief met een wens: 'Mijn insteek blijft de depot functie Koegorspolder mogelijk te maken'. In Zeeland bestaat al jaren be hoefte aan een grootschalig baggerdepot, onder meer om het Kanaal Gent-Terneuzen op diepte te kunnen houden. Eind 2000 wachtte over de hele pro vincie 6,5 miljoen kubieke me ter (gedeeltelijk) vervuild bag gerslib op verwijdering. Hoogbouw aan de Scheldedijk in Terneuzen. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Er is een toenemende vraag naar wat duurdere en luxe koop appartementen in Zeeuws-Vlaande- ren. Dat signaleren makelaars en projectontwikkelaars. De run op koop appartementen is opmerkelijk, omdat de markt voor duurdere koophuizen onder druk staat als gevolg van de stag nerende economie. „Er is een behoorlijke vraag naar duur dere appartementen", zegt directeur A. Biesbroek van makelaardij Kindt Biesbroeck, met vestigingen in Hulst en Terneuzen. Van het in aanbouw zijnde appartementencomplex aan de Tivoli- weg, is al tachtig procent verkocht. Van het project Reynarde aan de Stations weg - eveneens in aanbouw - zijn alle zestien appartementen al lang uitver kocht. „Je merkt het ook aan bestaande complexen", zegt Biesbroeck. „Als er bijvoorbeeld in Tivoligardens in Hulst een appartement vrij komt, dan is dat in een mum van tijd verkocht. Er is zelfs een wachtlijst met belangstellenden." Voor de bouw van dertien appartemen ten op de locatie van Radio Verhelst aan de Van der Maelstedeweg staan de plannen alleen nog op papier, maar er is al grote belangstelling. „Meer dan der tig reacties hebben we al binnen", zegt Biesbroeck. „Natuurlijk zijn dat niet allemaal meteen kopers, maar het is toch wel opmerkelijk."Jaren geleden voorspelde Biesbroeck al dat de toene mende vergrijzing een groeimarkt zou worden voor koopappartementen. „Er komen steeds meer mensen van, zeg maar, de derde leeftijd. Die hebben vaak een leven van hard werken achter de rug en willen nu gewoon comforta bel wonen. De verslechterende econo mie gaat aan hen voorbij, want zij heb ben de groeitij d nog meegemaaktSoms hun zaak voor goed geld verkocht." Biesbroeck doet ook de verkoop voor de 42 appartementen in het Terneuzense plan Waterfront. Dat heeft door juridi sche procedures twee jaar vertraging opgelopen, maar komend voorjaar gaat de eerste spade toch de grond in. „Des tijds waren er van de 42 appartementen al 23 verkocht. Sommige kandidaatko pers hebben door de vertraging elders een appartement gekocht. Maar het ty peert toch de ontwikkelingen. Mensen wachten niet en grijpen hun kans." Stevige prijzen De verkoop voor Waterfront is inmid dels weer gestart. „Nog niet intensief, want we willen eerst met onze oude ko pers contact opnemen." Inmiddels ligt foto Peter Nicolai. er voor Waterfront alweer een lijst met zo'n dertig belangstellenden. Directeur W. de Winter van Projektbouw Zeeland in Terneuzen bevestigt de grote belang stelling voor koopappartementen. „Het zijn dan inderdaad veel senioren die hun schaapjes al op het droge hebben en op wie de huidige economie niet zo veel invloed heeft." Projektbouw is bezig met 77 luxe appartementen, verdeeld over zeven woonblokken langs de zee dijk in de wijk Othene. De eerste vier blokken zijn al een eind gevorderd en elk complex omvat tien appartementen en een penthouse. „Het zijn zeer luxe woningen, het is een toplocatie en men sen moeten er best een stevige prijs voor betalen", zegt De Winter. „Maar van de 44 woningen in de eerste vier blokken zijn er nog maar vier te koop. We zijn nu ook begonnen met de verkoop van de laaste drie blokken. De exacte cijfers heb ik niet paraat, maar ik denk dat we alles bij elkaar al rond de 50 apparte menten hebben verkocht. En wekelijks komen er nog bij. De verkoop loopt een stuk sneller dan we bij de ontwikkeling van de plannen gedacht hadden." Nu al veel animo voor inloophuis kankerpatiënten door Sheila van Doorsselaer - HULST - In het Palazzolihuis, l een inloophuis voor kankerpa- v tiënten en hun naasten, op de verdieping van de Reynaert- apotheek in de Hulster binnen- stad, wordt momenteel alles in gereedheid gebracht voor de opening. Volgende week opent het Palazzolihuis en een tiental f mensen heeft zich al gemeld voor steun, informatie of advies Het Hulster Palazzolihuis is Ienig in zijn soort in Zeeuws- Vlaanderen. Het eerste huis werd twee jaar geleden in Vlis- l gingen geopend. De komst van het Hulster inloophuis is te dan ken aan de Rotaryclub Hulst. Deze serviceclub betaalt de aanloopkosten en de exploitatie in het eerste jaar. Apotheek Rey- naert in de Steenstraat bood be langeloos de eerste verdieping van het pand aan en nu wordt hard gewerkt de twee kamers in gereedheid te brengen voor za terdag 15 februari. Van 11 tot 14 uur houdt de stichting open huis. Rotsblokken Alles in het Palazzolihuis wordt gesponsord. Van de computer tot en met het koffiezetap paraat. De Hulster fotograaf E. van den Bergen gaat in de ka mers een fotoreportage expose ren genaamd Rotsvast in Even wicht. Het zijn de roze granieten rotsformaties van Plouman- ac'h, in het noorden van Enge land. Immense rotsblokken leu nen op een zodanige manier op elkaar dat het lijkt alsof ze elk moment in zee kunnen storten, maar ze houden elkaar juist in evenwicht. Volgens C. Geijsen-Huijbregtse, initiatiefneemster van de Pa- lazzolihuizen, past deze repor tage prima bij het doel van het inloophuis; dat kankerpatiën ten en hun vrienden, familie en iedereen die met de ziekte te ma ken heeft, elkaar kunnen steu nen. Het Palazzolihuis wil een ont moetingshuis zijn voor (ex) kan kerpatiënten en hun omgeving, om zodanig de onzekerheid te verminderen en spanning en verdriet te verwerken. De 'gas ten' kunnen er terecht voor fol ders, boeken en videobanden. Op termijn zullen thema-avon den worden gehouden, rouw verwerkingsavonden worden gestart en de mogelijkheid wor den geboden onder andere yo- galessen te volgen. Ideaal Het Hulster Palazzolihuis is vanaf 18 februari elke dinsdag en donderdagmiddag geopend van 14 tot 16 uur. De etage bo ven de apotheek is volgens Geij sen-Huijbregtse ideaal, omdat de gasten niet gestigmatiseerd worden. „Iedereen moet immers weieens naar de apotheek." De officiële opening wordt vrij dag 21 maart gehouden, in aan wezigheid van gedeputeerde J. Hennekeij. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het Regionaal Innovatief Trainings- en Oplei dingen Netwerk (RITON) kan van start. Bestuursvoorzitter A. Huijsmans van het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) Westerschelde kreeg gisteren te horen dat Brussel eindelijk groen licht heeft gegeven voor Europese subsidie van het grensoverschrijdende kennis centrum. Het ROC begint samen met twee Gentse partners, de Hogeschool Gent en de rooms-katholieke hogeschool Sint-Lieven, direct met het inventariseren van het kennisaanbod in de hele Ka naalzone. De inventarisatie moet duidelijk maken welke kennis ontbreekt bij het be drijfsleven tussen Gent en Ter neuzen, zodat de onderwijsin stellingen nieuwe, al dan niet reguliere, opleidingen kunnen aanbieden. Het ROC Wester schelde en de gemeente Terneu zen zijn, samen met Belgische belanghebbenden, al ruim twee jaar bezig met cle oprichting van een kenniscentrum. De afgelopen anderhalf jaar re kenden de initiatiefnemers er al verschillende keren op het ken niscentrum te kunnen oprich ten. Verandering en aanscher ping van de subsidie-eisen zorgden elke keer voor vertra ging. Ook moest vorig najaar de naam nog worden veranderd, omdat de werktitel Regionaal Innovatief Technologisch Op leidingen Centrum (RITOC) verwarring kon opleveren met een ander instituut elders in den lande. Vorig najaar wilde de Eu ropese Commissie eerst zeker weten dat het bedrijfsleven ook een behoorlijke steen zou bij dragen aan het kenniscentrum alvorens tot subsidieverstrek king werd overgegaan. Uiteindelijk is het bedrijfsleven helemaal buiten de financiering gehouden. Het trainings- en op leidingencentrum wordt daar door wel iets bescheidener van opzet. De initiatiefnemers gin gen er aanvankelijk vanuit dat ze 1,2 miljoen euro beschikbaar hadden voor de eerste drie ja ren: zes ton van Brussel en zes ton van de gemeente Terneuzen, de provincie Zeeland, het Rijk en het ROC. Nu is tot 2006 een half miljoen minder beschik baar. De gezamenlijke partners reserveren zeven ton voor het kenniscentrum. Voorzitter Huijsmans van het college van bestuur van het ROC geeft direct toe dat de opzet van het trainings- en opleidingen centrum wat is aangepast. Zo zullen de twee coördinatoren die namens het ROC en de Vlaamse opleidingsinstituten de kar trekken parttime in dienst zijn. Ook krijgen slechts vier thema's voorrang terwijl eerst aan zes werd gedacht. De op te zetten onderwijs cycli zijn nu nog niet bekend, maar oplei dingen 'transport en logistiek' en 'basiskennis ICT' staan hoog op de lijst. Huijsmans is natuur lijk niet blij dat er minder geld voor het kenniscentrum be schikbaar is, Maar de bestuurs voorzitter hoopt dat het RITON zijn bestaansrecht de komende jaren onverbloemd aantoont. De nieuwe voorzitter van de Kring van Werkgevers in de Ka naalzone liet vorige week nog weten dat onderwijsinstellin gen, overheden én bedrijfsleven gezamenlijk fors moeten inves teren in middelbaar technisch onderwijs. Huijsmans: „Als in ventarisatie uitwijst dat er grote behoefte aan bepaalde oplei dingen is, zou het natuurlijk prachtig zijn als het bedrijfsle ven aan het opzetten van oplei dingen en lespakketten bij draagt." Advertentie Wij richten kantoren in Noordzanclstraal 6 Ycrseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 door Raymond de Frel SLUIS - De inwoners van de ge meente Sluis hebben massaal hun ongenoegen kenbaar ge maakt over de tarieven van het toekomstig fiets-voetveer tus sen Vlissingen en Breskens. Het actiecomité 'De boot is aan!' ontving 8400 protestkaarten. Het comité, waarin de gemeente Sluis en aHe West-Zeeuws- Vlaamse dorpsraden participe ren, verspreidde kaarten onder de 10.300 huishoudens in de ge meente. Op aHe adressen wer den twee kaarten bezorgd. Uit de respons blijkt dat meer dan vier op vijf huishoudens de actie steunt (82 procent. 39 Procent van de kaarten werd ingeleverd, maar het aantal handtekenin gen is beduidend hoger. Op één kaart staat vaak meer dan één handtekening, variërend van twee tot vijf. Ook werden de protestkaarten regelmatig ge signeerd namens een hele fami lie. In Breskens werden maar liefst 2200 handtekeningen verza meld. In Oostburg werden 1390 kaarten ondertekend. Zaterdag worden de protest kaarten om 14.20 uur op het veer Vlissingen-Breskens aan geboden aan de lijsttrekkers van alle politieke partijen die deelnemen aan de komende ver kiezingen voor de Provinciale Staten van Zeeland. Belang stellenden verzamelen zich om 14.00 uur bij de voetgangersin gang van de boot. Daar zal bur gemeester E. Brommet van de gemeente Sluis de actievoerders toespreken. Op de boot zorgt de band West-Zuid-West voor de muzikale omlijsting. Op de pont zullen Brommet en enkele afge vaardigden van verschillende dorpsraden het woord voeren. Tijdens de terugreis worden de kaarten aan de lijsttrekkers overhandigd. Daarna is er ruimte voor discussie. VLISSINGEN - De Walcherse rijschoolhouders komen in actie voor de olievogels. Op initiatief van rijschoolhou der R. Brasser in Vlissingen, wordt per rijles één euro apart gelegd. Dat geld zal worden aangeboden aan vogelopvang De Mikke, die olievogels ver zorgt. Volgens Brasser doet een flink aantal collega-rijschoolhou ders mee aan de actie. Sinds vo rige week zijn veel met olie be smeurde vogels aangespoeld op verschillende Zeeuwse stran den. Fotograaf E. van den Bergen (links) geeft initiatiefneemster van de Palazzolihuizen, C. Geijsen-Huijbreghtse, uitleg over de foto's die hij gaat exposeren in het inloophuis voor kankerpatiënten en hun familie in Hulst. foto Camile Schelstraete Dat heb je in kleine dorpjes. Ons kent ons. Soms zéér irri tant. Lekker vreemdgaan met de postbode is er niet bij, I want een uur later staat de buurvrouw het al te vertellen bij de bakker. Ook het spit hebben in je rug is in een klein dorp al genoeg om de roddel machine op gang te krijgen Zo kwam een keurig ge- j trouwde vrouw uit een niet j nader te noemen dorp (want, I tja...) eens wat moeilijk uit de auto. Hand in de zij, vertrok- ken gezicht. Ze klauterde uit I hel voertuig en stiefelde moeizaam naar de deur. Twee dagen later ging 's mid dags de telefoon. Dochter van zes nam op en het was de schoonmaakster. Wat heb ik gehoord? Krijg jij er een broertje of zusje bij?" De klei ne was echter nogal wijs voor haar leeftijd en gaf de 'kuis vrouw' meer informatie dan haar ouders lief was. „Dat kan niet, want papa is laatst geopereerd aan zijn plasser. Dan kan hij bij niemand geen kindjes meer maken en ma ma zegt dat ze dat wel mak kelijk vmdt. Dag." Mama was net te laat bij de telefoon. Ze doet nu al weken ergens anders boodschappen en pa pa denkt aan verhuizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33