Bus verdwijnt uit aantal dorpen "Kanker heb je niet alleen" PZC CUP YOUR CULT GUIDE Vlissingse strijd tegen het water D66 opnieuw op bres voor museum Annelot raakte als 15-jarige in coma Connexxion vindt kosten te hoog Beste restaurant lezers schrijven Vroon weg Giro 860 .1 dinsdag 4 februari 2003 door Edith Ramakers GRIJPSKERKE - Vervoerder Connexxion komt binnenkort met een nieuwe busdienstrege ling in Zeeland, die ingrijpende gevolgen heeft voor de bereik baarheid van kleinere kernen. Dat bevestigt R. Oosting, ver- voersarchitect van Connexxion. „Het openbaar vervoer op zich is niet kostendekkend. Het rijksgeld wordt elk jaar minder. Daarom moeten we kijken naar het rendement van het open baar vervoer én het leveren van een goed product", ver dedigt Oosting de nieuwe rege ling. De rechtstreekse busverbinding (lijn 52) van Middelburg naar Domburg wordt waarschijnlijk geschrapt. In het Zeeuws- Vlaamse Hoofdplaat zal door omlegging van lijn 1 géén bus meer stoppen en de nu directe buslijn Yerseke-Goes krijgt een overstap. „We kijken naar het bedienen van grotere kernen en de drukke lijnen." Vorig jaar zomer besteedde de provincie het openbaar vervoer aan. Het werd Connexxion ge gund. Daarbij stelde de provin cie enkele eisen aan de kwaliteit van het openbaar vervoer. Een daarvan was dat de vervoerder dorpen en kernen moet blijven bedienen die ten minste 1500 in woners hebben. „Voor de klei nere kernen proberen we ver voersstromen te bundelen. De schoolbussen zullen blijven rij den, maar alleen op gezette tij den. We kunnen ook denken aan bussen die alleen tijdens de spitsuren rijden en het collectief MAASTRICHT - Restaurant 't Oud Sas in Sas van Gent is on langs tijdens de European Fine Food Fair door de Eurotoque- restaurants uitgeroepen tot bes te restaurant. De jury vond dat 't Oud Sas zich in de loop der jaren met succes heeft opgewerkt van eenvoudi ge eetgelegenheid tot het niveau van de betere restaurants. vraagafhankelijk vervoer voor de kernen is mogelijk", legt Oos ting uit. Dorpsraden verzetten zich tegen de maatregelen van Con nexxion. Grijpskerke zal bij voorbeeld geen reguliere open baar vervoer meer krijgen door de opheffing van buslijn 52. N. Sengers, secretaris van de dorpsraad: „Grijpskerke heeft bijna 1400 inwoners. Er zijn vergevorderde plannen om volgend jaar in Grijpskerke vijftien woningen te bouwen." Hij vindt dat dit aantal het handhaven van lijn 52 recht vaardigt. De dorpsraad komt op voor de 'jongere schoolgaan- den en oudere inwoners, die van de bus afhankelijk zijn'. „Ver der is het toerisme ook gebaat bij het instandhouden van de rechtstreekse lijn naar Dom burg en terug naar Middel burg." Rendement Het regime van het rendement telt, merkt F. Chervet van de provincie Zeeland op. „Het is de keuze van de vervoerder hoe de busdienstregeling vorm krijgt. Die zet erg in op het handhaven van de zware busverbindingen. Wij hebben bij de aanbesteding de kaders vastgesteld waaraan de vervoerder minimaal moet voldoen. Daar komt dat cijfer van 1500 inwoners bijvoorbeeld vandaan." De provincie is voorlopig niet bereid om 'eigen geld' in het openbaar vervoer te steken. Chervet: „Deze dienstregeling is nog niet vastgesteld. Er zijn enkele knelpunten. Misschien kan de provincie nog iets bete kenen. We willen een goed net werk van het openbaar vervoer hebben." Chervet kaart aan dat er ook verbeteringen te melden zijn. „In de kern Veere zal de bus fre quenter komen en door de komst van de Westerschelde- tunnel wordt de verbinding van Goes naar Terneuzen verbe terd." Volgende week begint Connex xion met een publiekscampag ne over de veranderingen in het openbaar vervoer. Na de overstroming in 1906 nam het gemeentebestuur drastische maatregelen om herhaling te voorkomen. De havens in de binnenstad, zo als de Pottenkade, werden gedempt. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De waters noodramp van 1953 kostte twee Vlissingers het leven. Op de Nieuwendijk werd een pand door de stroom ondergraven en stortte in. De bewoners kwamen om. Vlissingen had geleerd van de geschiedenis. Na de waters noodrampen van 1808 en 1906, later gevolgd door de inundatie van 1944, werd besloten de bin nenhavens te dempen en de dij ken te versterken. In het Zeeuws Maritiem Mu- zeeum in Vlissingen is tot en met 6 april een kleine expositie te zien over 150 jaar overstromin gen in Vlissingen. Overstromingen waren in Vlis singen een zeer regelmatig te rugkerend fenomeen. Pas na 1900 namen het gemeentebe stuur en de rijksoverheid maat regelen om herhaling te voorko men. Tot die tijd werden de dijk versterkt en de wonden gelikt. Om de watersnoodramp van 1953 in een context te plaatsen, is de tentoonstelling Water in Vlissingen in vier perioden in gedeeld. Aandacht In 1808 liep een flink deel van Zeeland onder water. „Aan de ramp van 1808 werd dagenlang aandacht besteed. Het werd heel beeldend beschreven, waardoor mensen elders een goede indruk kregen wat de be tekenis was van de ramp ver telt Dick Broers van het muse um. In de expositie is een aantal boekjes en prenten te zien, dat herinnert aan de overstroming. Bijna een eeuw later, in maart 1906, was het weer raak in Zee land, met veel schade op Tholen en Vlissingen dat onder water stond. Voor het eerst werden ook foto's gemaakt. Het stadsbeeld veranderde ingrijpend. „We hebben bewust niet gekozen voor foto's van mensen en hui zen in het water", zegt Broers. „We hebben meer gekeken naar de gevolgen voor Vlissingen met betrekking tot het dempen van de havens en het versterken van de dijken." In 1944 kreeg Vlissingen op nieuw met het water te maken. Alleen kwam de dreiging deze keer vanuit de lucht door het bombardement van de gealli eerden. In die periode werd de basis ge legd voor de kennis die is toege past tijdens de dichting van de zeegaten na de Ramp. Het ge bruik van de Phoenixcaissons is toen bedacht. De tentoonstelling is de eerste samenwerking tussen het ge meente-archief en het maritiem museum. Het is de bedoeling dat in het 'Onderdoor' in het museum drie tot vier maal per jaar een kleine tentoonstelling is te zien. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verscht nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietï; beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dati redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wordt niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Dert dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overgi weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. is voor de burger en niet omg; keerd kan slecht worden doo: broken. De Vroon weg tusse Haamstede en Renesse won zeer binnenkort afgeslote (PZC, 27-1). Vele buslijnen 1113 ken hier gebruik van. Als me dan de gemeente Schouwer. Duiveland vraagt de burgert! dig te informeren over deze ir' grijpende aanpassing, zegtee ambtenaar mij dat dat een zaï van Connexxion is! Commui catie tussen de gemeente, Cob nexxion en provincie om totee goede informatieverschaffii; te komen komt bij niemand op Jaap den Holland? Deltaweg) Burgh-Haamsté In deze tijd is het in technisch opzicht geen enkel probleem te communiceren. Maar hoe goed de techniek ook is, de mensen moeten er wel gebruik van wil len maken. Vooral ambtelijke organisaties gaan hier slecht mee om. Duidelijk is dat menige organisatie is ingedeeld in af zonderlijke 'koninkrijkjes'. Men wil niet communiceren; men wil zich vaak belangrijk maken door zoveel informatie bij zich te houden en communi ceert dus zo beperkt mogelijk. Een goed 'product' wordt dus niet geleverd. Dat de overheid er door Maurits Sep MIDDELBURG - D66 hervat het gevecht voor het door Al do van Eyck ontworpen museum voor hedendaagse kunst in Mid delburg. Voor de Provinciale Statenver kiezingen van 1999 leidde D66 een landelijke lobby voor het Museum 13/IX. Die werd toen aangevoerd door de Amster damse cultuurwethouder Jikkie van der Giessen. Zij spoorde toenmalig directeur Rudi Fuchs van het Stedelijk Museum aan zijn schouders onder het project te zetten. Vervolgens was het vier jaar lang muisstil rondom het museum, maar nu heeft D66 het weer opgenomen in het ver kiezingsprogramma voor Pro vinciale Staten. Dat is niet toe vallig: Van der Giessen woont inmiddels in Veere en is gekozen tot lijsttrekker. Van der Giessen vindt dat de provincie er geld voor moet vrij maken. „De provincie moet een voortrekkersrol vervullen. Zo'n museum past in de visie op Zee land. In allerlei nota's kom je te gen dat hoogwaardig toerisn? gestimuleerd moet worden' verduidelijkt zij. Bovendien w Zeeland een duurzame econj mie, met schone, hoogwaardig werkgelegenheid. „Een muse urn is dan beter dan de Wester schelde Container Terminal' vindt Van der Giessen. Want Zeeland mag geen tweed Maasvlakte wórden, stelt D6i eveneens in het verkiezingspro gramma. De partij stemde daar om in oktober vorig jaar ook te gen de WCT. De open ruim; moet beschermd worden. 0: het cultuur-historische karai ter van de provincie niet aan: tasten, moeten wegen eventue; verdiept of ondergronds worde aangelegd. Groen gaat bova asfalt, is de stelling. De aanls van de Dammenroute (N55 wordt om die reden ter discussi gesteld. Openbaar vervoer verdient een impuls, aldus D66. Autobr zitters mogen daarom zwaarde belast worden door meer opeen ten motorrijtuigenbelasting heffen. Dat geld mag ook aa: groen én cultuur besteed xyorj den. "Kanker heb je niet alleen", dat is de naam van de nieuwe campagne van de Nederlandse Kankerbestrijding/Ko- ningin Wilhelmina Fonds (KWF). I Centraal staat het effect van kanker op patiënten en hun naasten. Deze nieu we campagne valt samen met nieuw sociaal-oncologisch onderzoek. Samen de strijd tegen kanker I ondergaan I De confrontatie met kanker is heel in grijpend en paren moeten daar samen uit zien te komen. Zij hebben echter in de loop der jaren een eigen patroon van omgaan met elkaar ontwikkeld, bij- voorbeeld via een taakverdeling in baan 1 en huishouden. Werkt die in deze on- gewone situatie?. Onderzoekers zien I vaak dat partners voor elkaar hun zor gen verzwijgen en ook dat de partner zichzelf wegcijfert of geen ruimte krijgt I voor zichzelf. Op den duur is dat niet I vol te houden. Met name vrouwelijke partners hebben vaak het gevoel tekort 1 te schieten. Stellen zij zichzelf te hoge eisen?, wordt het van mannen gemak- keiijker geaccepteerd dat zij bijvoor beeld voor het huishouden hulp inroe pen? Het KWF subsidieert het grootste deel van het projectgebonden kanker onderzoek in Nederland. Zo ook een sociaal-oncologisch onderzoek, dat dr Mariët Hagedoorn aan de Rijksuniver siteit Groningen dit jaar startte. De pro blematiek van "Kanker heb je niet a leen" staat daarbij centraal. Blijven praten Martin Henneman(37) en zijn echtgeno te Fairy (29) kennen de problemen. Vit' jaar geleden werd bij Fairy leukemie ont dekt. Er volgde een zware tijd met che motherapie, een ingrijpende operatie er een heftige huwelijkscrisis. Martin en Fairy wisten het samen te overleven, door er openhartig over te praten. Vragen? KWF-Hulp- en Informatielijn 0800- 0226622 (gratis) Steunen? KWF-Geverslijn 0 900- 2020041 0,01/min) of giro 26000 www.kankerbestrijding.nl K NEDERLANDSE KANKERBESTRIJDING Moe meer je aan een ander geeft, hoe rijker je wordt. Denk je eens in dal je een bijdrage hebt geleverd aan de kansen van kinderen op een normaal leven. World Partners maakt dal mogelijk door projecten te realiseren die samen met de lokale bevolking wor-. den opgezet. In India is dat een zijderupsenproject ter ondersteuning van de lokale kostschool. Met de winst helpen we de mensen in de regio aan de eerste levensbehoeften. We hebben uw steun hard nodig bij het opzetten van nog veel meer projecten. Er is nog zoveel te doen. En het mooie is: je krijgt er als mens ook nog wat voor terug. Dat noemen ze bij World Partners nou een win/win situatie. World Partners werkt vanuit een christelijke visie. /e ondersteunI bedrijfsprojecteu in tweede- en derdewereldlanden, met financiële bijdragen, persoonlijke inzet en gebed van (christen) zakenmensen. Stichting World Partners Wilt n zich als World Partner inzetten voor duurzaam partnership met ondernemers? Of wilt ti graag meer informatie Neem dan contact op met World Partners (0317) 31 77 65. Grocncndaalseweg 35 6871 CN Ken kunt Tel. 31-(0)317-3177 65 I Fa\ 31 (0)317-31 81 15 I Postbank 2393646 ABN-AMRO 409547352 info@worldpiulners.org wivw.worldpiu1ncrs.org www.pzc.nl/adverteren 'Annelot was vreselijk beschadigd; een schedel breuk, bloeduitstortingen in de hersenen, er kwa men ontstekingen bij. We vreesden het ergste.' Twee maanden in coma Dit is het verhaal van Annelot. In december 1997 raakte de toen 15-jarige Annelot in coma na een aanrijding. Haar vader vertelt over de enorme gevolgen. 'Direct na het ongeluk zocht ik informatie. Ik las over een speciale comatherapie in revalidatiecen trum Leijpark te Tilburg en wist Annelot daar te krij gen. Een kleine twee maanden na het ongeluk kwam ze uit coma. Ze moest helemaal opnieuw beginnen, alsof ze opnieuw werd geboren. Vanuit i haar eigen kracht heeft ze dit proces doorstaan, I letterlijk met vallen en opstaan. We praten als gezin over de tijd voor en na het ongeluk. Het heeft j ons veranderd en als gezin hechter gemaakt.' Terug in de maatschappij Annelot volgt nu de opleiding Sociaal Pedagogisch Werk, ze loopt stage in een verpleeghuis voor j geestelijk en lichamelijk gehandicapten. Ze heeft een vriend, werkt als bijbaantje in een broodjes zaak, en pas heeft ze haar rijbewijs gehaald. In een auto met automaat, want meerdere handelin gen tegelijkertijd zijn moeilijk voor haar. 'We blijven ons zorgen maken, haar extra in de gaten houden. Ze is veranderd: ze is zo lief, ze gelooft iedereen zo makkelijk. En verder is haar korte termijn geheu gen achteruit gegaan en heeft ze concentratiepro blemen. Maar van de groep van zeven patiënten waartoe zij behoorde zijn er twee gestorven. Zij is de enige die terug is in de maatschappij. We heb ben enorm geluk gehad.' Steun de Hersenstichting Nederland Wetenschappelijk onderzoek en revalidatie zijn uiterst belangrijk om de gevolgen van hersenletsel te behandelen. Verder is goede voorlichting van j belang. Word daarom donateur van de Hersen- stichting of doe een gift. Iedere bijdrage, groot of klein, is welkom. Ons CBF-keurmerk garandeert I een verantwoorde besteding van uw bijdrage. YlJ Hersenstichting Nederland Korte Houtstraat 10, 2511 CD 's-Gravenhage - Tel. 070 - 360.48.16 www.hersenstichting.ril www.cjp.nl/uitagenda e meest uitgebreide uitgaansagenda van Nederland voor alle informatie over film, theater, expo of muziek. KORTING INFORMATIE AANBIEDINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30