Slibverwerking Koegors onzeker LAATSTE RONDE PZC Vlissingse strijd tegen het water "Ik collecteer voor de Hersenstichting Nederland en het N Connexxion schrapt aantal buslijnen AMBOD JA DE PRIJS? DE HEI Schoenmode van de Reepe Papegaaistraat 8, ED Goes - Tel. (0113) 230796 Staatssecretaris mag project niet aan locatie toewijzen agenda Beste restauranl Meld u aan als collectant of organisator: (030) 297 11 97 ZEELAND HELPT Steun het Kinderfonds! Geef gehoor aan de roep van de grutto s c H E N M 0 D E 1 dinsdag 4 februari 2003 door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De Koegors- polder bij Terneuzen is uit beeld verdwenen voor een landelijke verwerkingsproef van vervuilde baggerspecie. Staatssecretaris Schultz van Haegen van Ver keer en Waterstaat heeft dit gis teren aan de Tweede Kamer ge meld. Zij mag, laat ze weten, bij de aanbesteding van de proef geen precieze locatie voorschrijven. rDe gemeente Terneuzen is on aangenaam verrast. De voor gangster van Schultz van Hae gen, staatssecretaris De Vries, maakte eind 2000 bekend dat zij van de Koegorspolder een na tionale proeflocatie voor de ver werking van baggerspecie wilde maken. Zij trok daarvoor veel extra geld uit, zeventig miljoen gulden oftewel ruim dertig mil joen euro. 'In Terneuzen werd dit besluit positief ontvangen. Als bagger specie wordt verwerkt, is im mers minder ruimte nodig voor opslag. Het depot zou niet 55 tot 65 hectare hoeven worden, maar maximaal 35 hectare. De ruimte die dit oplevert, kan voor andere doelen worden gebruikt. En de proef levert werk op. Knelpunten Bij de uitwerking van het plan voor de Koegorspolder is het 'ministerie van Verkeer en Wa- terstaat echter tegen een groot aantal knelpunten aangelopen. Schultz van Haegen noemt die problemen in het kort in haar brief aan de Tweede Kamer. Ze zijn 'financieel van aard'. Juri disch ligt het moeilijk, vanwege Europese richtlijnen over staatssteun en concurrentie. En het is de vraag of in Terneuzen een voldoende aanbod van bag gerspecie kan worden gegaran deerd. Schultz van Haegen wil de proef wel doorzetten, maar zonder een locatie voor te schrijven. De markt moet dan maar uitwijzen waar het experiment plaats vindt. Dat biedt volgens de staatssecretaris de grootste kans van slagen voor de groot schalige verwerkingsproef. Welke gevolgen deze omme zwaai voor de inrichting van een baggerdepot in de Koegorspol der heeft, is nog niet bekend. Verkeer en Waterstaat gaat die op een rijtje zetten met de pro vincie Zeeland en de gemeente Terneuzen. Een medewerker van de ge meente geeft in een reactie op de brief uit Den Haag te kennen dat Terneuzen hecht aan de ver werking van baggerspecie in de Koegorspolder. „Het is voor ons van het grootste belang dat daar moderne verwerkingstechnie ken worden toegepast, vanwege het ruimtebeslag en uit milieu oogpunt." Of het uit beeld verdwijnen van de proef consequenties heeft voor de inrichting van een bag- STREEKACTIVITEITEN GOES - Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbe speling door Sjoerd Tamminga; Revali datiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-pati- enten; HANSWEERT - Kaj Munk, 14.00 uur: Bin go 50-plus; KAMPERLAND - De Casembroothuis, .19.30 uur: Het groot Noord-Bevelands dictee; KAPELLE - Jongerencentrum Trinnety, 9.30-11.30 uur: Computerinloopochtend ouderen; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Wel- farewerk; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 gerdepot in de Koegorspolder, maakt staatssecretaris Schultz van Haegen niet duidelijk. Zij eindigt haar brief met een wens: 'Mijn insteek blijft de depot functie Koegorspolder mogelijk te maken'. In Zeeland bestaat al jaren be hoefte aan een grootschalig baggerdepot, onder meer om het Kanaal Gent-Terneuzen op diepte te kunnen houden. Eind 2000 wachtte over de hele pro vincie 6,5 miljoen kubieke me ter (gedeeltelijk) vervuild bag gerslib op verwijdering. Na de overstroming in 1906 nam het gemeentebestuur drastische maatregelen om herhaling te voorkomen. De havens in de binnenstad, zo als de Pottenkade, werden gedempt. uur: Jongens- en meisjesclub voorgroep 6,7,en 8, KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30- 16.30 uur Vrouwenclub senioren; Sport hal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining Omni-Sport Reimerswaal; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK - De Griffioen, 19.30-22.00 uur: Line Dance door Coun try Club The Southern Riders; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart Oosterschelde. Gymzaal Ericalaan, 9.00-10.00 uur: Con ditietraining voor 50-plus Omnï-sport Reimerswaal. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De waters noodramp van 1953 kostte twee Vlissingers hel leven. Op de Nieuwendijk werd een pand door de stroom ondergraven en stortte in. De bewoners kwamen om. Vlissingen had geleerd van de geschiedenis. Na de watersnoodrampen van 1808 en 1906, later gevolgd dooi de inundatie van 1944, werd be sloten de binnenhavens te dem pen en de dijken te versterken. In het Zeeuws Maritiem Mu- zeeum in Vlissingen is tot en met 6 april een kleine expositie te zien over 150 jaar overstromin gen in Vlissingen. Overstromingen waren in Vlis singen een zeer regelmatig te rugkerend fenomeen. Pas na 1900 namen het gemeentebe stuur en de rijksoverheid maat regelen om herhaling te voorko men. Tot die tijd werden de dijk versterkt en de wonden gelikt. Om de watersnoodramp van 1953 in een context te plaatsen, is de tentoonstelling Water in Vlissingen in vier perioden in gedeeld. In 1808 liep een flink deel van Zeeland onder water. Vooral Tholen en de Bevelanden wer den zwaar getroffen. Ook Vlis singen stond onder water. Stadsbeeld Bijna een eeuw later, in maart 1906, was het weer raak in Zee land, met veel schade op Tholen en Vlissingen dat onder water stondVoor het eerst werden ook foto's gemaakt. Het stadsbeeld veranderde ingrijpend. „We hebben bewust niet gekozen voor foto's van mensen en hui zen in het water", zegt Dick Broers van het museum. „We hebben meer gekeken naar de gevolgen voor Vlissingen met betrekking tot het dempen van de havens en het versterken van de dijken." In 1944 volgde de inundatie. In die periode werd de basis gelegd voor de kennis die is toegepast tijdens de dichting van de zee gaten na de Ramp. Het gebruik van de Phoenixcaissons is toen bedacht. door Edith Ramakers GRIJPSKERKE - Vervoerder Connexxion komt binnenkort met een nieuwe busdienst regeling in Zeeland, die ingrij pende gevolgen heeft voor de bereikbaarheid van kleinere kernen. Dat bevestigt R. Oos- ting, vervoersarchitect van Connexxion. „Het openbaar vervoer op zich is niet kostendekkend. Het rijksgeld wordt elk jaar minder. Daarom moeten we kijken naar het rendement van het open baar vervoer én het leveren van een goed product", verdedigt Oosting de nieuwe regeling. De rechtstreekse busverbinding (lijn 52) van Middelburg naar Domburg wordt waarschijnlijk geschrapt. In het Zeeuws- Vlaamse Hoofdplaat zal door omlegging van lijn 1 géén bus meer stoppen en de nu directe buslijn Yerseke-Goes krijgt een overstap. „Onze nieuwe dienst regeling is gebaseerd op het beleidsplan van de provincie Zeeland. We kijken naar het be dienen van grotere kernen en de drukke lijnen." Vorig jaar zomer besteedde de provincie het openbaar vervoer aan. Het werd Connexxion ge gund. Daarbij stelde de provin cie enkele eisen aan de kwaliteit van het openbaar vervoer. Een daarvan was dat de vervoerder dorpen en kernen moet blijven bedienen die ten minste 15 0 0 in woners hebben. „Voor de klei nere kernen proberen we ver voersstromen te bundelen. De schoolbussen zullen blijven rij den, maar alleen op gezette tij den. We kunnen ook denken aan bussen die alleen tijdens de spitsuren rijden en het collectief vraagafhankelijk vervoer voor de kernen is mogelij k"legt Oos ting uit. Verzet Dorpsraden verzetten zich tegen de maatregelen van Con nexxion. Grijpskerke zal bij voorbeeld geen reguliere open baar vervoer meer krijgen dooi de opheffing van buslijn 52. N. Sengers, secretaris van de dorpsraad: „Grijpskerke heeft bijna 1400 inwoners. Er zijn vergevorderde plannen om volgend jaar in Grijpskeri vijftien woningen te bouwen Hij vindt dat dit aantal hi handhaven van lijn 52 rech: vaardigt. De dorpsraad kon op voor de 'jongere schoolgas den en oudere inwoners, dievj de bus afhankelijk zijn'. „Ve der is het toerisme ook geba= bij het instandhouden van rechtstreekse lijn naar Don burg en terug naar Middt burg." Het regime van het rendemen telt, merkt F. Chervet van oj provincie Zeeland op. „Hetisó keuze van de vervoerder hoed busdienstregeling vorm krijg- Die zet erg in op het handhave' van de zware busverbinding? Wij hebben bij de aanbestedic de kaders vastgesteld waarai de vervoerder minimaal mc> voldoen. Daar komt dat cija van 1500 inwoners bijvoorbeé vandaan." De provincie is voorlopig m bereid om 'eigen geld' in k openbaar vervoer te stekei Chervet: „Deze dienstregelir; is nog niet vastgesteld. Er zij- enkele knelpunten. Misschic kan de provincie nog iets betf kenen. We willen een goed ne:- werk van het openbaar verve? hebben." Chervet kaart aan dat er og verbeteringen te melden zip „In de kern Veere zal de bus fre quenter komen en door m komst van de Westerscheldfj tunnel wordt de verbinding vaj Goes naar Terneuzen verbK terd." Volgende week begint Conne» xion met een publiekscampag ne over de veranderingen in,he openbaar vervoer. MAASTRICHT - Restaura: 't Oud Sas in Sas van Gent is on langs tijdens de European Fit Food Fair door de Eurotoque; restaurants uitgeroepen tot bei1 te restaurant. De jury was van oordeel de! 't Oud Sas zich in de loop der je ren met succes heeft opgewert van eenvoudige eetgelegenhe: tot het niveau van de betere rei taurants. Loop ook warm voor de Nationale Collecte Hersenziekten Psychische Ziekten! Bel ons en meld u aan als collectant of organisator, leder uurtje helpt! Onze collecteweek is van 16 t/m 22 februari 2003. Meer informatie: www.nfgv.nl en www.hersenstichting.nl Cambodja werd geteisterd door bommen, vernieling en uitroeiing. De erfenis van het geweld kent uitsluitend negatieve kanten: verminkte mensen, kaalslag in het onderwijs, bittere armoede en een jeugd die uitgeleverd is aan uitbuiting, prostitutie en de verschrikkelijk ziekte Aids. Help deze kinderen van de rekening! Biedt dat beetje uitzicht op een beter leven. Help de Zeeuwse Stichting Sawasdee helpen! Voor een halve euro per dag helpt u Kanitha aan een meer waardig bestaan. Kanitha, het kind van de foto, is vier jaar jong en vanaf zijn geboorte HlV-besmet. Hij is zijn beide ouders kwijt. Hij en veel lotgenootjes hebben dringend speciale medicijnen en een liefdevolle ver zorging nodig. Wie adopteert Kanitha, wie zijn mede-Cambodiaantjes? Adoptie betekent: on derwijs, voeding, kleding, medische zorg en een kans op redding. Elke euro wordt rechtst reeks aan het kind besteed. Honderden Zeeuwen helpen actief mee aan het opbouwprogramma van de Stichting Sawasdee. Ze maken het verscheurde land een beetje leefbaarder: scholenbouw, onderwijs, opbouw van de samenleving, werkgelegenheid, verbetering van de medische voorzieningen. Steun Kanitha, steun zijn maatjes, Inlichtingen: Stichting Sawasdee, Groenedijk 2A, 4438 NN Driewegen (Zuid-Beveland). Telefoon: 0113-655784 Telefax: 0113-655461 Bank: ING 65.07.90.782 Vogelbescherming Nederland wil zoveel mogelijk vogelsoorten vrij en zelfstandig laten leven. Zoals de grutto, die onze èn uw hulp hard nodig heeft. Word daarom lid en ontvang, naast een fraai welkomst- pakket, regelmatig het magazine VOGELS. Ja, de vogels kunnen rekenen op mijn steun! Ik word lid voor (minimaal 18,15 p.j.) Ik machtig Vogelbescherming Nederland om bovenstaand bedrag jaari^s tot wederopzegging af te schrijven van mijn bank/girorekening. I I I O Ik betaal met de acceptgiro die mij wordt toegestuurd Handtekening: 6 Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen naar Vogelbescherming Nederland, k Antwoordnummer 1974, 370Ó WB Zeist J!lv Kijk op www.vogelbeschermlng.nl Vogelbescherming of bel 030-6937744 NEDERLAND van i^> Je reepe OPRUIMING MINGSPRUSI ■FT V/D OPRUI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26