Ter Valcke kan eindelijk bouwen Goesenaar bouwt school in Nepal PZC D66 blaast plan Museum 13/IX nieuw leven in Konijnenfokker weegt voeding af in eierdopje Goes' verpleeghuis viert begin activiteiten metfeestweek Informatieavond ziekte van Crohn Benefietconcert voor De Spinne Auto teruggevonden in sloot Met slok op de sloot in Drankrijder botst op taxi Schijf '83 wint in Ossendrecht Actie voor olieslachtoffers Meisje (15) lastiggevallen ONDA geeft concert in Middelburg Groot Dictee J bil dinsdag 4 februari 2003 Hoor Rolf Bosboom GOES - Verpleeghuis Ter Valcke kan eindelijk beginnen met zijn nieuwbouw. Eind deze maand zijn de eerste bouwactiviteiten te zien. De bouw wordt dinsdag 25 maart officieel ingeluid met het slaan van de 'eerste' paal. De uitvoering van het groot scheepse plan was aanvankelijk medio vorig jaar voorzien. De archeologische onderzoeken op het terrein van het verpleeghuis én de financiële afwikkeling daarvan stelden het geduld van directie, personeel en bewoners van Ter Valcke flink op de proef. Het terrein van het verpleeghuis bevat waardevolle informatie voor archeologen, onder meer omdat er ooit een vliedberg heeft gestaan. In augustus heb ben onderzoekers het grote grasveld voor Ter Valcke afge graven, waarbij het bestaan van de vliedberg kon worden aange toond. Er was ook gehoopt spo ren van bewoning nabij de vliedberg aan te treffen, maar dat is niet gebeurd. Tijdens het nieuwbouwproject, waarbij in fasen wordt gesloopt en ge bouwd. krijgen de archeologen telkens de gelegenheid de vrij gekomen terreinen te onderzoe ken. Het onderzoek heeft de nieuw bouw enige tijd opgehouden. Bovendien zorgen de archeolo gische werkzaamheden ervoor dat de kosten van het project stijgen. Er is uitgebreid met het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport gediscus sieerd over wie daarvoor moet opdraaien. Dat is nu zo goed als geregeld. Het ministerie betaalt het grootste deel, terwijl de ge meente Goes waarschijnlijk ook een kleine bijdrage levert. Ergernis Nu daarover meer duidelijkheid is, kan de nieuwbouw beginnen. „We mogen eindelijk bouwen en daar zijn we hartstikke blij mee", zegt locatiemanager P. Kruidenier. Hij geeft aan dat de vertraging tot nogal wat erger nissen heeft geleid, zeker omdat Ter Valcke in feite al sinds begin BERGEN OP ZOOM - De Coli tis Ulcerosa Vereniging Neder land houdt donderdag 6 februa ri een informatieavond over de ziekte van Crohn in ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. De avond begint om 20.00 uur. GOES - Het Zeeuws Mannen koor houdt vrijdag 21 augustus een benefietconcert in de rooms-katholieke Maria Mag- dalenakerk in Goes. De opbrengst gaat naar de ver enigingen die schade hebben geleden bij de brand in wijkge- bouw de Spinne in de Goese Pol der. Naast het Zeeuws Mannenkoor zijn er optredens van het Veer- se scheepstuig, vrouwenkoor Cadans, het Zeeuws Byzantijns koor Stretsenije en de solistes Yvonne Siebels (piano) en Andrea Slabbekoorn (klarinet). Kaarten zijn vanaf 8 februari te koop bij de VW in Goes, boek handel de Koperen Tuin en bloemenzaak De Anemoon. Het concert begint om 20.00 uur. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl jaren negentig heeft gewerkt aan de nieuwbouwplannen. In eerste instantie wordt er ge bouwd op het grasveld voor het verpleeghuis. Als dat complex gereed is, kan een deel van het bestaande gebouw worden ge sloopt. In de derde fase gaat het resterende deel van het huidige pand tegen de vlakte en volgt het laatste deel van de nieuw bouw. Vorig jaar werd er nog van uitgegaan dat het totale project begin 2006 kon worden afge rond. „Door de archeologische onderzoeken schuift alles ech ter op", zegt Kruidenier. „Met wat geluk wordt het nu eind 2006." Ter Valcke wil het begin van de nieuwbouw met alle betrokke nen vieren. Omdat het onmoge lijk is dat allemaal gelijktijdig te doen, is het slaan van de eer ste paal op 25 maart tevens het begin van een feestweek, met af zonderlijke festiviteiten voor de vrijwilligers, de personeelsle den en de bewoners. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Wielrennen is zijn lust en zijn leven, als keur meester weet hij over duiven vrijwel alles te vertellen, maar de grootste successen boekt hij als konijnenfokker. Gerrit Bakker uit Zierikzee is gespe cialiseerd in het konijnenras klein Chinchilla. Met drie fraaie exemplaren haalde hij vorige week tijdens de landelijke tentoonstelling in Utrecht elf bekers binnen en kreeg hij de titel nationaal bondskampioen. „Twee jaar geleden werd ik ook al bondskampioen klein Chinchilla's, maar daar heb ik geen ruchtbaarheid aan gege ven. Ik dacht toen nog dat het misschien meer geluk dan wijsheid was", zegt de Zierik- zeese fokker. Nu echter heeft zijn trots het van de bescheidenheid ge wonnen. Bakker pronkt met zijn bekers en oorkonde en vooral met zijn grote winnaar, een ruim één jaar oude ram van het klein Chincilla-ras onder het registratienummer 1 SR-306. Zo'n code zegt veel. Dat het dier meer dan één jaar oud is, dat zijn fokker een zogeheten tatoeage-lid is van de vereni ging Steenbergen Raskonijnen en dat het dier in de maand maart werd geboren. Vader Konijnenfokkers zijn niet zo talrijk op Schouwen-Duive- land. De regio kent dan ook geen eigen vereniging. „Dat was in het verleden wel an ders", weet Bakker zich te her inneren. Zijn vader Johannes Bakker was 37 jaar lang een verwoed konijnenfokker en met hem nog heel wat Zierik- zeeënaars. Bakker haast zich het fokkersdiploma van zijn vader uit 1943 uit een kastje in de overvolle keuken op te die pen. Zelf fokt hij nog maar sinds negen jaar. Voorheen hoefde al dat gedoe met die konijnen niet voor hem. Dat hij als klein ventje altijd zijn vader moest helpen bij het verzorgen van die beesten, had aanvan kelijk weerstand gewekt. Daarin kwam een ommekeer toen zijn dochtertje Linda op haar zesde verjaardag een wit dwergkonijntje met rode oogjes cadeau kreeg van haar oom. Linda is inmiddels 23 jaar en bezit een kleine veertig klein- dwergen en Nederlandse lang oordwergen. „Zij is de grootse fokker binnen de familie", zegt haar vadertrots. Toen hij zijn dochter als jeugd lid met haar konijnen altijd heen en weer moest rijden naar tentoonstellingen, besloot hij uiteindelijk zelf ook maar eens een koppel klein Chinchilla's aan te schaffen. Daar heeft hij nooit spijt van gehad. „Som migen denken weieens dat het bij deze dieren alleen maar gaat om de kleur en de pels, maar dat is niet waar. Er komt veel kijken bij zo'n keuring. De voeding moet in een eierdopje worden afgewogen, want zijn ze tien gram te zwaar, dan krijg je een onvoldoende. Óok als de oren twee millimeter te lang zijn, scoor je een onvoldoen de", illustreert Bakker de strengheid van de keurmees ters. Zijn ervaring als keurmeester voor duiven biedt hem veel al gemene kennis over het fok ken. Zijn advies is er vooral geen productiebedrijf van te maken. Uiteindelijk zal die mooie rupstekening in de vacht dan vervagen en gaat de bouwvorm er ook niet op voor uit. Wat voedsel betreft: „Geen sla natuurlijk. Dat is het slechtste wat je kunt beden ken. Graan, hooi en water, dat is het beste. En 's winters wat rode wortel erbij voor de provi- tamine-A." Gerrit Bakker met zijn succesvolle ram van het klein Chinchillaras. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Hij gelooft in onderwijs. Het is volgens Goesenaar Tom Franken de enige manier om een land vooruit te helpen. Sinds 1999 bouwt hij samen met een bevriende huisarts uit Woudrichem aan een school in Nepal waar 330 leerlin gen les kunnen krijgen. Het geld, ruim 40.000 euro, sprokkelen ze met allerlei acties bij elkaar. Franken komt al jaren in Nepal om te wandelen, bergen te beklimmen en van de cultuur te genieten. Via Foster Parents adopteerde hij in 1996 samen met zijn vrouw twee jongens, Amit en Krishna. „Uiteraard op een plaats waar ik makke lijk kon komen", zegt hij, „Het dorp zelf heeft geen naam. Het is eigenlijk een ge hucht met ongeveer dertig gezinnen." Minimaal éénmaal per jaar bezoekt hij het gezin, dat woont aan de rand van de Kathmandu vallei. De vader is boer met 1,5 hectare grond, twee koeien en drie geiten „Ondanks hun beperkte middelen word je daar - naar hun maatstaven ge meten - als een vorst ontvangen." Het geld van de familie Franken aan Foster Parents, destijds duizend gulden op jaar basis, kwam ten goede aan de hele ge meenschap. Met het bedrag werd onder meer een betonnen bruggetje gebouwd. In 1998 stopte Foster Parents het project. Amit en Krishna bezochten toen nog het staatsschooltje in het dorp„Een schuur tje met zelfgemaakte bankjes, geen water, verouderde leermiddelen", om schrijft Franken het gebouw. „De kinde ren schreven heel vaak op leitjes en als ze al papier hadden, was het gerecycled. Dan schreven ze op de achterkant van het gebruikte papier." De eisen aan de leer krachten zijn beperkt. „Ze moeten mini maal twee klassen lagere school meer hebben dan de kinderen zelf." Sponsoren Voor Franken was de situatie zonne klaar; hij besloot Amit en Krishna per soonlijk te sponsoren. Omdat het staats schooltje te weinig aandacht kon geven aan de jongens, kwam de Goesenaar op het idee de twee naar een Privat English School te sturen op loopafstand van het gehucht. Hij bezocht de school, gehuis vest in een oude tapijtfabriek. Een ge sprek met het schoolbestuur leerde hem dat de school in grote financiële proble men verkeerde. Dertig procent van de kinderen kon het schoolgeld niet betalen en de school kampte met hoge huur voor het gebouw. Franken werd benoemd tot international advisor met het verzoek meer kinderen te sponsoren. „Ik heb ge- De school in aanbouw. zegd: ik weet niet of het lukt, maar ik doe m'n best. Ik heb het bestuur ook ge vraagd met oplossingen te komen, zodat ze in de toekomst zelf de school draaien de kunnen houden." Franken betaalt het schoolgeld voor Amit en de helft van Krishna. Het gezin hoest de andere helft op. Een bewuste keuze, vindt hij. „Je moet het niet op een presenteerblaadje aanbieden. De vader was en fs trots dat hij een eigen bijdrage kan leveren aan het onderwijs van zijn kind. Hij zegt me dat elke keer weer." Tijdens één van de wandeltochten in Ne pal - Franken is tochtleider voor de Ne derlandse klim- en bergsportvereniging - ontmoette hij huisarts Peter Scham pers. „Het klikte meteen. Ik heb hem uit genodigd 's mee te gaan kijken bij de school." Ze besloten samen het initiatief te nemen voor een nieuwe school. Een be stuurslid bood een stuk grond aan Het mes snijdt aan twee kanten: de school hoeft geen torenhoge huur (ruim drie honderd euro per maand) meer te beta len, waardoor meer niet-betalende kin deren kunnen worden toegelaten. In 1999 werd de eerste steen gelegd. Alles wordt gelijkvloers gebouwd in een carré- vorm. De binnenplaats functioneert als schoolplein. Het pand krijgt 26 ruimtes, waaronder een magazijntje, lokalen en kantoren voor de leerkrachten. Inmiddels is de school voor tweederde klaar. „Het basisconcept", verduidelijkt Franken. „Niet alle lokalen zijn dan wind- en waterdicht en het dak bestaat uit golfplaten. Als we meer geld hebben, wordt 't dak vervangen door beton. Dat is in de zomer minder warm." Waterkruik Franken en Schampers zijn creatief in het vergaren van geld. Toen Franken vijftig jaar werd, zette hij tijdens zijn verjaardag een Nepalese waterkruik neer met foto's van de twee geadopteerde jongens. Hij beloofde de opbrengst te verdubbelen. Schampers deed hetzelfde bij de inzegening van zijn nieuwe wo ning. Daarnaast kreeg het duo geld van de Kiwanis-serviceclub, artsenbezoe- GOES - Een personenauto die in de nacht van zondag op maandag werd gestolen in de Schumanstede in Goes, is gis terochtend teruggevonden in een sloot aan de Puyeweg. De wagen is zwaar beschadigd. De dieven hadden de benen geno men. ZIERIKZEE - Een 49-jarige inwoner van Zierikzee is zon dagavond onder invloed van alcohol in een droge sloot langs de Haringvlietstraat in nieuwbouwwijk Poortambacht be land. De man had dermate veel gedronken dat hij er niet in slaagde op eigen kracht de droge, maar door sneeuwval be hoorlijk modderige geworden, sloot uit te komen. De politie bevrijdde de man uit zijn benarde positie en leverde hem thuis af. Met een proces-verbaal wegens openbare dronkenschap op zak. RENESSE - Een 19-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland is door de politie zondagnacht betrapt op rijden onder invloed. De man reed in zijn auto over de Ho- gezoom in de richting van Burgh-Haamstede en merkte een stilstaand taxibusje niet op tijd op. De man remde af maar door het gladde wegdek raakte hij in een slip en botste tegen de taxibus. De man kreeg een rijverbod van twee uur. OOST-SOUBURG - De sjoelvereniging Schijf '83 uit Oost- Souburg heeft een eerste en tweede plaats in de wacht ge sleept tijdens de Open Regio Koppelwedstrijd in Os sendrecht. De eerste plaats in de klasse C werd behaald door Dennis Eyke en Joke Reinieren uit Goes met een gemiddelde score van 11313In diezelfde klasse legde het koppel Jan Sin- ke uit Middelburg en Huub Stijns uit Oost-Souburg beslag op de tweede plek met een score van 108.33. Het koppel Carla van Veldhuizen Piet Cevaal van sjoelvereniging EMSV (Eer ste Middelburgse Sjoelvereniging) behaalde een derde plaats in de D-klasse. Van de Middelburgse club deden vier koppels mee aan de kampioenschappen in Oosendrecht. VLISSINGEN - De Walcherse rijschoolhouders komen in ac tie voor de olievogels. Op initiatief van rijschoolhouder R. Brasser in Vlissingen, wordt per rijles één euro apart gelegd. Dat geld zal worden aangeboden aan vogelopvang De Mikke. die olievogels verzorgt. Volgens Brasser doet een flink aantal collega's mee aan de actie. Sinds vorige week zijn een groot aantal met olie besmeurde vogels aangespoeld op de Zeeuwse stranden. TERNEUZEN - Een vijftienjarig meisje uit Terneuzen is gis terochtend tussen negen uur en kwart over tien in de Kamer- lingh Onnesstraat in haar woonplaats door een onbekende man lastiggevallen. De man liep op het fietspad; toen het meisje hem passeerde, werd ze van haar fiets getrokken. Daarna werd zij door de man betast. Toen hij ander verkeer hoorde naderen, liet hij haar los en liep weg. kers, patiënten, een legaat van enkele duizenden euro's, medewerkers van Scoop uit Middelburg en recent een gift van 2500 euro van Pechiney Nederland, waar Franken werkzaam is als opzichter proces. De twee hebben nu nog 7500 euro nodig. „Met ons geld wordt niet de school ge bouwd, maar wij sponsoren inmiddels honderd kinderen. Daardoor houdt het schoolbestuur geld over om een nieuwe school te bouwen", verduidelijkt Fran ken. Uiteindelijk wil hij dat vijftig pro cent van de 330 leerlingen gesponsord wordt en dat de andere helft betaald wordt door de (rijkere) ouders. Franken en Schampers hopen dat de Privat Eng lish School een afspiegeling wordt van de gemeenschap. „De mensen zitten daar tussen wal en schip. De meeste boertjes hebben maar 1,5 hectare grond. Ik kom er zo vaak, maar soms heb ik nog tranen in m'n ogenDe mensen liggen krom om hun kinderen naar school te laten gaan. Ik hoop dat wij daar een positieve bijdrage aan kunnen leveren." door Maurits Sep MIDDELBURG - D66 hervat het gevecht om toch nog het door Aldo van Eyck ontworpen museum voor hedendaagse kunst in Middelburg te laten bouwen. Volgens de partij is de tijd rijp omdat de kunstcollectie in ge meentelijke en provinciale mu sea van het Rijk mag reizen. Het Van Eyckmuseum zou daar ge bruik van kunnen maken en een (inter)nationale aantrekkings kracht krijgen. Voor de Provinciale-Statenver- kiezingen van 1999 leidde D66 een landelijke lobby voor het Museum 13/IX. Die werd toen aangevoerd door de Amster damse cultuurwethouder Jikkie van der Giessen. Zij spoorde toenmalig directeur Rudi Fuchs van het Stedelijk Museum aan, zijn schouders onder het project te zetten. Vervolgens was het vier jaar lang muisstil rondom het muse um, maar nu heeft D66 het we derom opgenomen in het nieu- MIDDELBURG - Christelijke Brassband Jeugdorkest ON DA Middelburg geven zaterdag 22 februari een valentijnscon- cert in de Hofpleinkerk te Mid delburg. Het optreden begint om 20.00 uur. De kerk is een half uur eer der al open. Tijdens het concert treedt de jeugdband als eerste op. Het programma is nog een verras sing. Het tweede deel wordt ver zorgd door de brassband. Het programma bevat allerlei stij len muziek, van typische brass- bandmuziek tot populair, klas siek en film. Het concert wordt gegeven, om dat het jaarlijkse nieuwjaars concert kwam te vervallen. Tij dens het optreden wordt actie gevoerd voor O ND A's aanstaan de tegenbezoek naar bevriende Engelse brassbands. we verkiezingsprogramma voor Provinciale Staten. Dat is niet toevallig: Van der Giessen woont inmiddels in Veere en is gekozen tot lijsttrekker. Van der Giessen vindt dat de provincie Zeeland geld moet vrijmaken om het museum van Van Eyck te realiseren. „Depro- vincie moet een voortrekkersrol vervullen. Zo'n museum past in de visie op Zeeland. In allerlei nota's kom je tegen dat hoog waardig toerisme gestimuleerd moet worden", verduidelijkt zij. Bovendien wil Zeeland een duurzame economie, met scho ne, hoogwaardige werkgelegen heid „Een museum is dan beter dan de Westerschelde Container Terminal", vindt Van der Gies sen. Open ruimte Want Zeeland mag geen tweede Maasvlakte worden, stelt D66 eveneens in het verkiezingspro gramma. De partij stemde daar om in oktober vorig jaar ook te gen de Westerschelde Container Terminal. De open ruimte moet beschermd worden. Om het cul tuur-historische karakter van de provincie niet aan te tasten, moeten wegen eventueel ver diept of ondergronds worden aangelegd. Groen gaat boven asfalt, is de stelling. De aanleg van de Dammenroute (N57) wordt om die reden ter discussie gesteld. Openbaar vervoer verdient wel een impuls, aldus D66. Autobe zitters mogen daarom zwaarder belast worden door meer opcen ten motorrijtuigenbelasting te heffen. Dat geld mag ook aan groen én cultuur besteed wor den. KAMPERLAND - Liefhebbers van de Nederlandse taal kun nen zich vanavond wagen aan het Groot Noord-Bevelands Dictee. In tegenstelling tot voorgaande jaren is de locatie deze keer het De Casembroothuis in Kamper land. Aanvang: 19.30 uur. Er kunnen maximaal 35 mensen meedoen. Belangstellenden wordt verzoch L kaarten te reser veren bij de VW Noord-Beve land (0113-371595).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25