ichap maait berm weer helemaal Nut Goese camera's blijft onduidelijk Thermphos over in andere handen Kapelse school is het wachten zat V erkeersmaatregelen in gehucht Stroodorp \adelen van begroeiing gedeeltelijk snoeien zijn groter dan voordelen [ongens stichten Irand in tunnel \g Verkeerslabel lermanent voor asisschool ■Beveland tuigt dank oor geboden ulp in 1953 Tunnel telt tienduizendste vaste klant zeeuwse almanak Roddels BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 4 februari 2003 Ir Rob Paardekam jES - Waterschap Zeeuwse inden gaat de wegbermen helemaal maaien. Het af- ien jaar werden bij wijze proef alleen de eerste paar alters gemaaid, maar uit een WjÉluatie blijkt dat deze werk- ihjze te veel nadelen kent. schap wilde weten of het nodig is de hele berm te Daarom werden een lang alleen de eerste meters istde wegverharding wegge ld. Om het zicht voor auto- jilisten te handhaven, werd 'phoeken wel de hele berm ge- O0n" jaaid. De nieuwe methode ,lsclfjkt zowel voor- als nadelen te rtijiijben. Een voordeel is de forse oor cesparing op het aantal man- X.ïjcn. Ook blijkt het lange gras oen et niet word gemaaid een idea- j schuilplaats voor allerlei nwild. lesolaat lt lijstje met nadelen is wat Tger. Volgens het waterschap Jden de half gemaaide ber- Jeneen desolate aanblik. Ook jrijgen rietwortels de kans zich 'fel uit te breiden met schade de fundering van de weg tot folg. Verder blijkt dat het fóild dat zich in het hoge gras schuilt op onverwachte mo- Inten oversteekt en dat som- fee mensen de bermen uit on- edezelf zijn gaan maaien. IDDELBURG - In het tunnel ebij de Baanstraat in Middel- irg werden gistermiddag om en voor drie uur twee Middel- irgers van veertien jaar aan houden. it tweetal had brand gesticht de tunnel. De jongens moes- 1 het vuur doven en werden lama aangehouden. Ze zijn na rhoor weer in vrijheid ge leld. Het waterschap heeft behoor lijk wat klachten gekregen, bij voorbeeld over het verlies van uitzicht in bochten, het romme lige gezicht en de aanwezigheid van veel distels. Door die distels ging bovendien de inzet van tractoren nauwelijks omlaag. Ze werden weliswaar minder uren ingezet om de bermen te maaien, maar moesten vaak te rug om de overtollige distels weg te halen. Ten slotte zeggen de tractoi'chauffeurs die de slo ten maaien dat ze onvoldoende zicht hebben door de hoge be groeiing. Alles tegen elkaar af wegend, heeft het dagelijks bestuur van het waterschap be sloten voortaan weer de hele berm te maaien. Dit jaar zal dat in drie maairondes gebeuren. De evaluatie van de maaiproef wordt maandag 17 februari be sproken in de algemene verga dering van het waterschap. De ze openbare bijeenkomst begint om 19.30 uur in het water schapskantoor aan de Piet Heinstraat in Goes. Advertentie Bj richten kantoren in HOEKMAN N'oordzandstraai 6 Ycrscke - 10113)57 29 07 fax (0! 13) 57 38 731 Een verdere uitbreiding van de te krap behuisde Juliana van Stolbergschool zou opnieuw ten koste gaan van het schoolplein. door Mieke van der Jagt KAPELLE - Leerlingen en leraren van de Juliana van Stolbergschool in Kapelle wachten met spanning op de beslissing die de gemeenteraad van Kapelle van avond gaat nemen. Het hangt erom: gaat de school uitbreiden op de huidige plek aan het Kerkplein of wordt er een nieuwe school gebouwd? Het Kapelse college van burgemeester en wethouders wil de ruimteproblemen van de eigen organisatie oplossen door een vleugel aan het gemeentehuis te bouwen. Een deel van de raadsfracties, samen de kleinst mogelijke meerderheid, wil nieuwbouw voor de Juliana van Stolbergschool, die nu in een te klein ge bouw zit. Een deel van de ambtenaren kan dan in het oude schoolgebouw trek ken. De school had al bouwklare plannen liggen voor een uitbreiding met vier lo kalen, maar heeft op verzoek van de ge meenteraad nog even gewacht met aan besteden. Het alternatieve plan van de fracties van PvdA, SGP, Gemeentebe lang en ChristenUnie hing al een poosje in de lucht. Directeur C. Beeke van de Juliana van Stolbergschool, wil snel duidelijkheid. De school heeft elf groepen en te weinig lokalen. Weliswaar zijn er op het moment twee noodlokalen in gebruik, maar ver der wordt alle extra ruimte bezet door groepen. ,,Een speellokaal hebben we al lang niet meer. Dat is in tweeën gedeeld voor twee groepen. De kleuters gymmen in de gemeenschapsruimte. De verbou wing zou ook aan dat ruimtegebrek een einde moeten maken." Schoolplein Volgens de directeur heeft elk besluit voor- en nadelen. ,,Als we gaan verbou wen, zoals de plannen er liggen, lopen we de kans dat we over een aantal jaren op nieuw in de problemen zitten. We zijn al tijd nog harder gegroeid dan de progno ses deden vermoeden en de ontwikkeling van een nieuwe wijk, die op stapel staat, levert altijd weer meer leerlingen voor het reformatorisch onderwijs op in Ka pelle. Een probleem is meteen bij de ver bouwing al de ruimte op het schoolplein. We krijgen steeds meer kinderen, maar steeds minder schoolplein. Er zou toch foto Willem Mieras moeten worden gedacht aan uitbreiding van de speelplaats in de richting van het parkje." Nieuwbouw geeft het grote voordeel dat met verdere uitbreiding rekening kan worden gehouden. Een nadeel is volgens Beeke wel dat het langer gaat duren voordat de school weer in een toereiken de ruimte kan draaien. ,,Het is natuurlijk nog niet bekend op welke lokatie een nieuwe school zou moeten komen. Daar van is onze geestdrift vanzelfsprekend ook afhankelijk. Bovendien wordt nu ge sproken over de brede school en samen gaan met allerlei andere instellingen. De organisatie daarvan moet natuurlijk niet leiden tot extra lange procedures. De Ju liana van Stelbergschool zit echt te krap en dat moet snel worden opgelost." av ISSEN KERKE - De gemeente [ford-Beveland heeft de her- (raking van de Ramp van 1953 ngegrepen om alle gulle ge- rs en organisaties die de ge- iffen gebieden in de gemeente lertijd hebben ondersteund, geens te bedanken. gebeurde gisteren met tele- jammen die de hele wereld I r gingen. Zo kregen de »rd-Hollandse gemeenten maPaulowna, Wieringerwerf Schagen, of de gemeenten aarbij ze zijn ingedeeld, een legram met de tekst: 'Met oefheid herdenken we de imp van 50 jaar geleden. Tege- jkertijd herinneren we ons de eun die wij van velen hebben jtvangen bij de wederopbouw an onze gemeenschap. Hier- aor dank.' In Nederland kre- mook de gemeenten Assen en mhem zo'n telegram en naar regeringen van Zweden en w-Zeeland gingen er be- tankjes in het Engels. Het oos- plijk deel van Noord-Bevelancl jerdin 1953 zwaar getroffen. ÖNKENSZAND - De Jan van in Heinkens- inil heeft gisteren het Zeeuws «keerslabel permanent in 'Har bezit gekregen. Het is de jffie Zeeuwse basisschool aan ie die eer te beurt valt. school heeft drie achtereen- >lgende jaren voldaan aan de sen die de organisatie van het ieuws Verkeerslabei stelt, wgwaardige verkeerseduca- sis inmiddels een vast onder- *1 van het lesaanbod. Alle j Pepen krijgen lessen die aan- uiten bij de ontwikkelingsfase aarin de leerlingen zich bevin- en' Daarbij worden ook poli- Si gemeente, ouders en de ge- sente ingeschakeld. Aan het Tkeerslabel is een cheque van ileuro verbonden. Sinds maart 2001 registre ren zestien camera's wat er in het Goese uitgaansgebied gebeurt. Ze kwamen er niet zonder slag of stoot, want over het nut van deze vorm van toezicht liepen de me ningen uiteen. Nu, bijna twee jaar later, is daar nog steeds weinig helderheid over. door Rolf Bosboom GOES - Na jarenlange discussie stemde de gemeenteraad van Goes in september 2000 in met de invoering van cameratoe zicht. Het voornaamste argu ment waarmee de twijfelaars over de streep werden getrok ken, was dat het geweld en an dere incidenten tijdens de uit- gaansuren bleven toenemen, ondanks een lange reeks van eerdere maatregelen. WD, CDA en D66 waren voor stander van de camera's, PvdA analyse en SGP/ChristenUnie toonden zich weinig enthousiast maar gingen node akkoord. Alleen GroenLinks stemde tegen, om dat camera's zouden zorgen voor 'schijnveiligheid'. Ondanks de veelheid aan me ningen waren alle fracties in de gemeenteraad het over één ding eens: er moest goed in de gaten worden gehouden wat de effec ten van het cameratoezicht zijn, al was het maar om de forse in vestering van 182.000 euro te rechtvaardigen. De eerste evaluatie kwam eind 2001. De conclusie ervan was dat de politie het cameratoe zicht als positief ervaart: agen ten weten zich op afstand ge- ruggesteund en de beelden kunnen later nuttig zijn, onder meer om daders te achterhalen of te identificeren. De vraag of camera's bijdragen aan de vei ligheid van het uitgaanspu bliek, kon echter nog niet wor den beantwoord. Voor augustus 2002 werd een uitgebreider on derzoek aangekondigd. Die langverwachte tweede eva luatie kwam vorige week pas naar buiten. Het resultaat stelt teleur. Het beloofde brede on derzoek is niet uitgevoerd. Het Bureau Misdaadanalyse van de Zeeuwse politie heeft laten we ten het, om onbekende reden, niet te kunnen uitvoeren. De evaluatie bestaat nu alleen uit een overwicht van het aantal ge registreerde incidenten, dat een opvallende stijging vertoont. De conclusies komen overeen met de eerste evaluatie: de poli tie ziet de camera's als een nut tig hulpmiddel, maar uit de cij fers 'kunnen en mogen geen conclusies worden verbonden met betrekking tot het werkelij - ke niveau van veiligheid'. Wel wordt vastgesteld dat 'de aan wezigheid van camera's voor de plegers van strafbare feiten geen belemmering vormt, al hoewel men weet dat er came ra's zijn'. De raadscommissie middelen uitte links en rechts wel wat kritiek op het onder zoekje, maar liet zich overtui gen door de tevredenheid bij de politie. De roep van enkele frac ties om een onder-zoek naar de mening van het uitgaanspu bliek over hun gevoel van veilig heid, werd afgewimpeld. Het zou te duur zijn en te weinig op- De politie is er blij mee, maar of de camera's in de Goese binnenstad de veiligheid nu echt ten goede ko men, is na twee jaar nog altijd niet bekend. foto Willem Mieras leveren. Afspraken voor nieuwe evaluaties of andere ondex'zoe- ken w.erden niet gemaakt. Daarmee blijft de hamvraag on beantwoord: dragen de came ra's bij aan de veiligheid of schieten ze him doel voorbij? Al leen al de zorgwekkende toena me van het aantal incidenten in 2002 vraagt om uitleg. In 2001 - toen er ook al camera's hingen - werden er 86 geregistreerd; vo rig jaar 112 (+30%), december nog niet eens meegerekend. De stijging wordt landelij k stee vast toegeschreven aan het feit dat dankzij de camera's meer onoorbare zaken worden gezien en slachtoffers eerder geneigd zijn aangifte te doen. Toch zijn er ook vooi'beelden zoals Ede en Breda, waar het aantal inciden ten spectaculair daalde na de installatie van camera's. Wat ook volledig ontbreekt is inzicht in hoeverre de politie haar werk beter kan doen dank zij de camera's. Worden daders aangehouden terwijl dat zonder beelden niet mogelijk was ge weest? Kunnen uitwassen wor den voorkomen of ingedamd? Lost de politie meer delicten op? Er zijn meer gegevens nodig om te weten of cameratoezicht bij draagt aan de veiligheid. Daar mee kunnen ook andere ge meenten, die nog voor de keuze staan, hun voordeel doen. Maai de politie, die gehecht lijkt aan de camera's, toont grote aarze lingen om verder onderzoek te plegen, mogelijk uit angst voor ongewenste uitkomsten. De Goese politiek stemde des tijds in met deze vorm van toe zicht, omdat daaxmee het ge weld op straat zou afnemen en meer delicten konden worden opgelost. Dat deze doelen zijn gehaald, is nog allesbehalve aangetoond. Goes heeft Big Brother binnengehaald, maar wil hem niet echt leren kennen. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Fosforprodu- cent Thermphos in Vlissingen- Oost komt in andere handen. De naam van de buitenlandse ko per wordt angstvallig geheim gehouden, omdat er nog geen handtekeningen zijn gezet. De overname heeft volgens inge wijden geen consequenties voor het personeel en de Zeeuwse vestiging. De directie wil geen commentaar geven. Ook vakbonden en onderne mingsraad hullen zich in stil zwijgen. Het personeel heeft van de directie een brief gekre gen met nadere uitleg, maar is nadrukkelijk verzocht niets naar buiten te brengen. Ingewijden geven aan dat de overname van Thermphos alles te maken heeft met de positie op de wereldmarkt. De verkoop is niet noodzakelijk voor het di recte voortbestaan, maar wel belangrijk om de positie op de wei'eldmarkt (lees: Verenigde Staten) te verstevigen en zo op langere termijn de continuïteit van het concern te waarborgen. Het bedrijf bekleedt nu de vier de plaats op de wereldranglijst van fosforproducenten, maar wil tot de toptwee doordringen. Thermphos heeft vestigingen in Nedex-land, Duitsland, Argenti nië en China. Bij het concern werken ruim 900 mensen, van wie 425 in Vlissingen. De omzet bedi-aagt 300 miljoen euro. In Vlissingen worden fosfor, fos- forzuur en grondstoffen voor was- en afwasmiddelen gepro duceerd. De onderneming behoorde tot juli 1997 tot Hoechst Holland. Na het besluit van Hoechst zich te concentreren op geneesmid delen, behoorden fosfor en afge leide producten niet meer tot de kernactiviteit. Begin 2000 kochten vier directieleden de onderneming. Ingelijfd Thei-mphos nam daarna enkele bedrijven over om de positie op de wereldmarkt te verbetex-en. Achtereenvolgens werden het Zweedse Kemira Kemi, de fos faatproductie van het Duitse Chemische Werke Piestex'itz en de fosforactiviteiten van het Franse Atofina ingelijfd. Daar mee schoof Thei-mphos op van primair fosforproducent naar een concern dat steeds meer van fosfor afgeleide grondstoffen maakt voor onder meer levens- en wasmiddelen. In mei vorig jaar nam het bedrij f een nieuwe fabriek in gebruik voor de productie van een grondstof voor vaatwasmid- delen. Het halffabrikaat gaat naar fabrieken in heel Europa. De onderneming exporteert nu naar tachtig landen. Alleen de Verenigde Staten liggen voor Thermphos nagenoeg braak. TERNEUZEN - Op de website van de NV Westerscheldetunnel meldde zich gisteren de tiendui zendste vaste klant voor de tun nel aan. Sinds twee maanden kunnen particulieren en bedrijven zich inschrijven als vaste klant van de verkeersader, die vanaf half maart Zeeuws-Vlaanderen met de rest van Zeeland verbindt. Vaste klanten krijgen 25 pro cent koxling op het toltarief voor de tunnel. Vanaf half fe- bi-uai-i ontvangen ze een t-tag, een compact apparaatje dat achter de voorruit van de auto moet worden geplaatst. Op die manier kunnen ze zonder te stoppen de tolpoortjes van de tunnel passeren. Het verschul digde tolbedrag, minus de kor ting, wordt automatisch afge boekt. Behalve via de website www.westerscheld.etunnel.nl kunnen mensen ook zelf een e- mailtje sturen, een aanmeldfor mulier invullen of zich telefo nisch aanmelden als vaste klant. door Mieke van der Jaqt STROODORP - Het waterschap Zeeuwse Eilanden wil binnen twee maanden beginnen niet verkeersmaatregelen in het ge hucht Stroodorp, tussen Kam perland en Geersdijk. De inwoners van het gehucht, van de 36 huizen zijn er zeven permanent bewoond, hebben lang moeten wachten, maar nu komt het er toch van: nieuw, stiller asfalt, bebouwde kom- portalen met plateaus, een opti sche wegversmalling door mar kering en betere vexTichting. De gemeente Noord-Beveland be taalt aan de nieuwe lantarenpa len 14.000 euro mee. Meer dan een jaar geleden al be sprak het waterschap de plan nen met de bewoners van Stroo dorp. Die klaagden al jaren over de onveilige situatie in het ge hucht, dat wordt gevormd door tachtig meter lintbebouwing aan een kaarsrechte dijk. De huizen staan heel kort op de weg, wat passanten er niet van weerhoudt om keihard te rijden Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft sinds een jaar de gewoonte om te gaan praten over oplos singen in de gehuchten langs door het waterschap beheerde wegen, als er klachten vandaan komen. Plateaus In het gesprek met de Stroodor- pers ging het voornamelijk om hardrijders. Die veroorzaken de meeste geluidhinder en de ge vaarlijkste situaties. Je bent in Stroodorp je leven niet zeker als je je voordeur uit stapt, zeker niet in het donker omdat de ver lichting ook bar slecht is. De plannen van het waterschap brengen daar verbetering in. Aan weerskanten van het ge hucht worden zogenoemde be bouwde kom-portalen gezet, versterkt door een plateau. De rood-witte vertikale elementen moeten duidelijk maken dat er iets verandert in de maximum snelheid en de plateaus moeten tot afremmen dwingen. Obstakel Door een duidelijke wegmarke- ring wordt de weg smaller ge maakt en nieuw asfalt moet de geluidsoverlast wegnemen. Door het nemen van dergelijke maati'egelen kan een maxi mumsnelheid van 30 kilometer worden ingesteld en gehand haafd. Ook is het niet ondenk baar dat Stroodorp als obstakel het sluip verkeer langs het ge hucht zal verminderen. Voor de verlichting zullen nor men worden gehanteerd zoals die ook gelden binnen de be bouwde kommen waarvoor de gemeente verantwoordelijk is. Omdat het waterschap meer voor de lantarens moet uitgeven dan bij de voorzieningen die normaal op wegen van het wa terschap gelden, betaalt de ge meente Noord-Beveland voor de verlichting de helft: 14.000 euro. Dat heb je in kleine dorpjes. Ons kent ons. Soms zéér irri tant. Lekker vreemdgaan met de postbode is er niet bij, want een uur later staat de buurvrouw het al te vertellen bij de bakker. Ook spit heb ben in je rug is in een klein dorp al genoeg om de roddel machine op gang te krijgen. Zo kwam een keurig ge trouwde vrouw uit een niet nader te noemen dorp (want, tja...) eens wat moeilijk uit de auto. Hand in de zij, vertrok ken gezicht. Ze klauterde uit het. voertuig en stiefelde moeizaam naar de deur. Twee dagen later ging 's mid dags de telefoon. Dochter van zes nam op en het ivas de schoonmaakster. Wat heb ik gehoord? Krijg jij er een broertje of zusje bij?" De klei ne was echter nogal wijs voor haar leeftijd en gaf de 'kuis- vrouw' meer informatie dan haar ouders lief was. „Dat j kan niet, want papa is laatst geopereerd aan zijn plasser. Dan kan hij bij niemand geen kindjes meer maken en ma ma zegt dat ze dat wel mak kelijk vindt. Dag." Mama was net te laat bij de telefoon. Ze doet nu al weken ergens anders boodschappen en pa- j pa denkt aan verhuizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23