Vorming coalitie kan beginnen Ontslagen bij NASA na kritiek CDA laat eis aan PvdA over bezuinigingstoezegging vallen De dood is boekenweekthema Extremisten uit Algerije actief in Nederland Cel voor geintje op spoor Waakzaamheid bij drielandenpunt iiiaiill Schroder reikt CDU de hand Onderzoek naar ambulancezorg Wereldtitel Michaela Dorfmeister Minister in conclaaf met commissie over regels gezichtssluier Nieuw middel anticonceptie deels vergoed Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- O O W 6 Veel wind Veel winterse buien en een vrij krachtige, aan zee stormachtige westenwind. Maximaal 4 graden. 246e jaargang no. 29 dinsdag 4 februari 2003 los nummer €1,10 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De PvdA van Wouter Bos heeft niet getekend voor een bezui niging van 14,5 miljard euro in 2007. Toch begin nen vandaag de échte on derhandelingen over de vorming van een centrum linkse coalitie. Het licht kon op groen omdat CD A-leider Jan Peter Balke nende de eis liet vallen dat de PvdA voorafgaande aan de on derhandelingen zou instemmen met een ombuigingsoperatie van die omvang. CDA-informateur Piet Hein Donner bracht gisteren aan ko ningin Beatrix verslag uit van zijn 'oriënterende gesprekken' met Bos en Balkenende. Daarin is de zinsnede opgenomen dat een nieuw kabinet zich de ko mende jaren moet houden aan Europese begrotingsregels. Die laten volgens Donner onder om standigheden toe dat er een te kort in de boeken staat. Het CDA eiste dat er in 2007 ten minste van een begrotingseven wicht sprake is. Om dat te berei ken moet in dat j aar 145 milj ard euro bezuinigd worden. Begrotingsevenwicht De PvdA blijft echter bepleiten dat er geld moet komen voor nieuw beleid, ook als dat bete kent dat het tekort op de begro ting niet wordt weggewerkt. Beide partijen hebben nu afge sproken dat er 'gestreefd wordt' naar begrotingsevenwicht. RIJSWIJK - Enkele tientallen, voornamelijk Algerijnse, mos limextremisten zijn actief in Nederland. Zij maken zich schuldig aan criminele activi teiten, voor een deel om terro risme te ondersteunen. Dit blijkt uit informatie van de Algemene Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst (AIVD), waar het televisieprogramma Nova de hand op heeft weten te leggen. Sommige van deze extremisten hebben banden met de daders van de bomaanslagen in de Pa- rijse metro in de jaren negentig, erkende een woordvoerder van de AIVD gisteravond. ANP BREDA - Het was een kwajongensstreek, maar eentje met grote gevolgen. Een negentienjarige man uit Bergen op Zoom is gis teren veroordeeld tot 18 maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk, voor het veroorzaken van ernstig gevaar op de spoorlijn. Na een avond stappen in Roosendaal kon de ver oordeelde op vijf oktober niet meer met het open baar vervoer naar huis. Bij toeval zag hij een elek- trowagentje staan, een wagentje waarmee loco motieven en wagons ge rangeerd worden. Hij ver bond het wagentje door en reed ermee over het spoor met een sukkeldrafje van Roosendaal naar Bergen op Zoom. Onderweg bedacht hij dat er wel eens vingerafdruk ken op het wagentje kon den achterblijven en hij besloot het wagentje daarom midden op het spoor achter te laten. En inderdaad: een goederen trein knalde erop en ver morzelde het wagentje. De rechtbank is er bij haar vonnis vanuit gegaan dat de man uit sensatiezucht heeft gehandeld, omdat hij onderweg bij een vriend stopte, en zei: ..Kijk eens, ik ben met mijn eigen trein geko men." GPD Donner heeft de koningin de na men van twee mogelijke infor mateurs gegeven. Hij wilde de namen niet noemen. „Maar de meerderheid van de Kamerle den kent de namen", aldus de verkennende informateur. Dat betekent vrijwel zeker dat Don ner doorgaat als CDA-informa teur en voor de PvdA vrijwel ze ker Frans Leijnse, de voorzitter van de HBO-raad, als informa teur aanschuift. Donner benadrukte dat CDA en PvdA snel tot een regeerak koord willen komen. „We heb ben geen tijdpad afgesproken, maar snelheid is geboden in het licht van de toestand van het land." In die korte tijd moeten Bos en Balkenende een hele waslijst aan onderwerpen be handelen. Prominent op de agenda staan in ieder geval de noodzakelijke bezuinigingen, de WAO en loonmatiging. „Maar ook onderwijs, veilig heid, zorg en integratie komen aan bod", aldus Donner. Afge sproken is dat alleen aan de tafel bij de informateurs onderhan deld zal worden. „Dat betekent dat er geen aparte onderhande lingen tussen Kamerleden wor den gevoerd, zoals in het verle den nog wel eens gebeurde. Vertrouwen Donner benadrukte dat Bos en Balkenende elkaar meer zijn gaan vertrouwen. „Vertrouwen komt te voet en gaat te paard. We zitten nog in de fase van te voet", schetste hij het proces. De verkiezing van de nieuwe Kamervoorzitter wordt van daag een eerste testcase voor dat vertrouwen. CD A-kamerlid Gerda Verburg is kandidaat en het CDA gaat ervan uit dat het de strijd met steun van de PvdA zal winnen. De overige kandi daten voor het Kamervoorzit terschap zijn Weisglas (WD) en De Graaf (D66). GPD/ANP HABUR - Turkse militairen bewaken de grens met Syrië vanuit een toren op veer tig kilometer afstand van Habur, waar de grenslijnen van Turkije, Syrië en Irak bij elkaar komen. De Turkse premier Abdul lah Giil kondigde gisteren aan, dat hij nog deze week het parlement een voor stel zal doen om de stationering van Amerikaanse troepen in Turkije moge lijk te maken. Syriëheeft officieel alleen nog laten weten dat Irak aan de VN-reso- luties moet voldoen. Maar het land telt veel sji'itische moslims die in Irak wer den vervolgd. De Syrische autoriteiten vrezen een opstand als het tot oorlog met Irak komt. foto Murad Sezer/AP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De NASA heeft vorig jaar vijf van de ne gen veiligheidsadviseurs ont slagen, nadat die zich kritisch hadden uitgelaten over bezuini gingen op oude types ruimte vaartuigen, zoals het ruimte veer Columbia. Dat meldde The New York Times gisteren op ge zag van voormalige NASA-ad- viseurs. De deskundigen repten over een beleid 'voor de korte termijn' en presenteerden een lijst met aan bevelingen voor verbeteringen. Een zesde lid van de groep, ad miraal Bernard Kauderen, was volgens de Amerikaanse krant zo aangeslagen door de ontsla gen, dat hij uit eigen beweging opstapte. De NASA bevestigde tegen The New York Times dat vorig jaar een aantal adviseurs is vervan gen. Dit gebeurde echter volgens de NASA omdat de or ganisatie jongere en weten schappelijk beter onderlegde medewerkers wilde aantrek ken. Het ongeluk met de Columbia is tot alle uithoeken van de wereld te voelen geweest. Niet alleen werd er op verscheidene conti nenten gerouwd om de slachtof fers, maar ook de directe toe komst van ruimtereizen is uiterst onzeker geworden. De Russische media waren gis teren uitermate pessimistisch gestemd over de overlevings kansen van het Internationaal Ruimtestation ISS, omdat de ruimteveren van de NASA waarschijnlijk voor langere tijd aan de grond blijven. De shutt les zouden het vervoer van on geveer 80 procent van de Hitteschild ruimteveer Columbia anp - bron: krt afp sgn bemanning naar het ISS en 90 procent van het 'vrachtvervoer' naar het ruimtestation voor hun rekening nemen. Tot het einde van dit jaar ston den er nog drie vluchten met Amerikaanse ruimteveren naar het ISS gepland. Ze zouden in totaal 26 astronauten en ruim 60 ton constructie- en onderzoeks materiaal naar het station bren gen en ongeveer 20 ton drink water en levensmiddelen. Rusland zou maximaal drie So- joez-capsules klaar hebben om dit jaar een tocht naar het ISS te maken. Aan boord kunnen niet meer dan drie astronauten plaatsnemen. Het onbemande vrachtschip 'Progres' kan circa vier ton materiaal meenemen. Andere mogelijkheden om het station te bereiken zijn er voor lopig niet. Rusland kan de productie van de Sojoez-capsules, die slechts één keer gebruikt kunnen wor den, wel verhogen, maar de Ver enigde Staten zullen dan finan cieel bij moeten springen. Inkomsten uit de lucratieve toe- ristenreizen naar de ruimte zul len bovendien voorlopig opdro gen. Wegens het ongeval met de Columbia is er geen plaats meer voor ruimtetoeristen. Moskou hoeft niet te rekenen op Washington. Dat zal vermoede lijk zijn ruimtebudget gebrui ken om het eigen veiligheids probleem op te sporen en te verhelpen, en zich verder toe te leggen op het ontwikkelen van een nieuw ruimtetransportsys teem. ANP/RTR/DPA Na de verpletterende nederlaag afgelopen zondag bij de deel staatsverkiezingen in Hessen en Nedersaksen, heeft de Duitse bondskanselier Schroder gezegd, dat zijn SPD meer gaat sa menwerken met de christen-democratische CDU. Binnen de SPD is een richtingenstrijd gaande. De linkervleu gel wil de koers sterk naar links verleggen, maar Schroder wil daar niets van weten. De provincie Zeeland wil dat de Inspectie voor de Gezondheids zorg een onderzoek instelt naar de aantijging van Zeeuwse huisartsen dat fouten in de spoedeisende hulp jaarlijks vijf levens kosten. Voorzitter M. Weststrate van de Districts Huisartsen Vereniging Zeeland heeft er voor het eerst in tien jaar vertrouwen in dat de problemen se rieus worden genomen. De Oostenrijkse Michaela Dorfmeister heeft giste ren tijdens de WK alpine ski in Sankt Moritz de wereldtitel op het onder deel Super-G veroverd. Dorfmeister was net te snel voor de Amerika nen Kirsten Clark en Jonna '1 Mendes varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; wetenschap: 8; zeeland: 9, 10,11,13 en 15; sport: 16 en 17; buitengebied: 19,20 en 21. AMSTERDAM - Het nieuwe anti-conceptiemiddel dat Orga- non deze week op de markt brengt, zal slechts gedeeltelijk door het ziekenfonds worden vergoed. Volgens de apothekersorganisa tie KNMP moeten vrouwen die de zogeheten Nuvaring gebrui ken, ongeveer 6,50 euro per maand bijbetalen. Dat is meer dan de eigen bijdra ge voor de gebruiksters van de reguliere pil, die hooguit 3 euro per maand is. Per maand bedra gen de kosten van het nieuwe middel volgens de opgave van de KNMP 9 euro. De Nuvaring wordt gezien als een middel voor vrouwen die om welke reden dan ook moeite hebben elke dag de pil te slik ken. Het zou een uitkomst zijn voor jongeren die een onregel matig leven leiden. Hormonen De methode hoeft slechts een keer per maand te worden gebruikt. De transparante, flexibele ring om de baarmoe- dermond blijkt als anti-concep- tiemiddel tenminste zo goed te werken als de pil. De ring die door de vrouwen zelf wordt ingebracht, scheidt de hormo- men progesteron en oestro- geen af, die de eisprong en daarmee zwangerschap voor komen. De ring zou gunstig zijn voor vrouwen die de pil niet kun nen verdragen. Het middel voorkomt sterke schom melingen in de hormoonleve rantie, omdat de ring 24 uur per dag een lichte dosis hormonen toedient. ANP door Saskia Gaster DEN HAAG - Minister Van der Hoeven (Onderwijs) overlegt met de Commissie Gelijke Be handeling hoe scholen met het dragen van een gezichtsbedek kende sluier kunnen omgaan. Dat heeft een woordvoerster van de minister gisteren beves tigd. Het CDA wil scholen in Neder land oproepen om een verbod op een dergelijke sluier in hun ge dragsregels op te nemen. Als dat niet lukt dan wil de partij het landelijk regelen in een wet, al dus CDA-Kamerlid Sterk in het programma Twee Vandaag. Bestuurslid Naas van de Stich ting Islamitisch Voortgezet On derwijs stelde dat een verbod op de gezichtssluier net als bij het hoofddoekje in strijd zou zijn met de vrijheid van godsdienst. In de verkiezingsstrijd ver klaarde Van der Hoeven dat scholen een verbod op hoofd doekjes in het reglement moeten kunnen opnemen. De Commis sie Gelijke Behandeling is het daar niet mee eens. Volgens een woordvoerster is een verbod op hoofddoekjes in strijd met de godsdienstvrijheid en dus in strijd met de gelijke behande ling. Bij gezichtsbedekkende sluiers is dat anders. Die zouden verbo den kunnen worden, omdat ze gevaarlijk kunnen zijn of de communicatie kunnen belem meren. Alle middelbare scholen in Amsterdam gaan islamiti sche meisjes met gezichtssluiers weren. De nieuwe richtlijnen van de Amsterdamse scholen worden donderdag door de schoolbesturen vastgelegd en per direct ingevoerd. ANP/GPD pagina 4: hoofddoek straalt juist emancipatie uit (Advertentie) voorletters: ~i noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,- straatnr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats nen zes maanden) telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer I I I I I I I 8713214M000002 n noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: n per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso (€55,10). "i per jaar met automatische incasso (€209,90) Stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) Leven en dood in de lette ren is het thema van de boekenweek, die dit jaar van 12 tot en met 22 maart wordt gehouden. Roland Giphart (foto) verwerkte het onderwerp in het boekenweekgeschenk Gala. Opvallend is ook het essay Zingende Botten van wijlen Boudewijn Büch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1