Veere wil monument verkopen PZC Goesenaar bouwt aan school in Nepal Komische taferelen rond opa's fortuin Slibverwerkingsproef niet in Koegorspolder Waterschap maait berm weer helemaal wil Particulier biedt meer zorg Al 10.000 vaste klanten voor tunnel Jongens stichten brand in tunnel Diefstal uit vrachtauto Drankrijder botst op taxi Schijf '83 wint in Ossendrecht Auto teruggevonden in sloot Lezing door Willy Claes 'JT r i For the Alliance in De Hooizolder Vergadering wijkplatforni agenda door Miriam van den Broek DOMBURG - De eventuele ver koop van de Campveerse Toren aan de Vereniging Hendrick de Keijser mag verder uitgewerkt worden. Dat heeft de commissie Ruimtelijke Ontwikkeling van de gemeente Veere gisteravond gezegd. De meeste fracties zei den 'niet op voorhand tegen verkoop te zijn'. Alleen de ChristenUnie wil het gebouw in eigen beheer houden. Ongeveer twee jaar geleden be raadde de gemeenteraad zich op zijn hoofdtaken. De vraag kwam op of het beheer en on derhoud van de Campveerse To ren nog langer een kerntaak is van de gemeente. Er werd beslo ten een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden en de ge volgen. Geconcludeerd werd dat de ver eniging beter dan cle gemeente in staat is de restauraties van het monumentale pand tijdig en grondig uit te voeren. „Het hoofdmotief", benadrukte wet houder J. Bostelaar, „is dat dit cultuurhistorisch erfgoed voor de toekomst gewaarborgd blijft." Zeewering „Wij zijn voor het afstoten van gebouwen", zei P. de Visser van de SGP. „Toch ligt het in dit ge val een beetje anders. We heb ben meer panden verkocht aan deze vereniging. De gemeente werd achteraf geconfronteerd met veel kosten. Bovendien maakt de Campveerse Toren nog steeds deel uit van de zee wering. Wij zijn gematigd posi tief over het voorstel van het college. Maar voordat we met verkoop instemmen, moeten de ze punten goed besproken wor den." Ook de WD, Dorpsbelangen en Toerisme Veere en het CDA ver klaarden niet tegen verkoop te zijn. „Afstoten gaat ons aan het hart, maar wij stellen voorop dat dit monument in een goede en betere staat bewaard kan blijven", aldus J. Wisse-Franc- ke van het CDA. De fractie van PvdA/Groen- Links ging 'schoorvoetend' ak koord met het voorstel en plaatste een aantal kritische op merkingen. „Het is zeer teleur stellend dat een particuliere or ganisatie beter in staat is de Campveerse Toren te onderhou den dan de gemeente", zei T. Polderman. „Het lijkt wel of Veere bezig is met een uitver koop. We willen goed in beeld krijgen wat dit allemaal nog gaat kosten voor de gemeente. Verder moet er aandacht komen voor de emoties van de bevol king en er moet goed overleg ge voerd worden met alle partij en." Gemeentewapen De ChristenUnie gaf als enige voorzichtig te kennen dat Veere moet proberen de Campveerse Toren te behouden. „Ik ben nog niet echt over de sloot", zei A. Maris over het voorstel. „Het is een uniek gebouw dat zelfs in het gemeentewapen voorkomt. We moeten proberen het in eigen beheer te houden. In de notitie over de Campveerse Toren staat dat het er niet naar uitziet dat de gemeentelijke budgetten voor het gebouw verhoogd worden. Ik weet niet wie dat geschreven heeft, want dat bepalen wij als raad nog altijd zelf. Ik wil weten wat het kost als we de toren zelf houden." dinsdag 4 februari 2003 TERNEUZEN - Op de website van de NV Westerscheldetun- nel meldde zich gisteren de tienduizendste vaste klant voor de tunnel aan. Sinds twee maanden kunnen particulieren en be drijven zich inschrijven als vaste klant van de verkeersader die vanaf half maart Zeeuws-Vlaanderen met de rest van Zee land verbindt. Vaste klanten krijgen 25 procent korting op het toltarief voor de tunnel. Vanaf half februari ontvangen ze een t-tag, een compact apparaatje dat achter de voorruit van de auto moet worden geplaatst. Op die manier kunnen ze zonder te stoppen de tolpoortjes van de tunnel passeren. Het verschuldigde tol- bedrag, minus de korting, wordt automatisch afgeboekt. Behalve via de website www.westerscheldetunnel.nl kunnen mensen ook zelf een e-mailtje sturen, een aanmeldformulier invullen 'of zich telefonisch aanmelden als vaste klant. MIDDELBURG - In het tunneltje bij de Baanstraat in Mid delburg werden gisteren om tien voor drie twee Middelbur gers van veertien-jaar aangehouden. Zij hadden brand ge sticht in de tunnel. De jongens moesten het vuur doven en werden daarna aangehouden. Ze zijn na verhoor weer in vrij heid gesteld. MIDDELBURG - Een vrachtwagen is gistermiddag tussen 13.30 en 13.45 uur op de Oosterperkweg in Middelburg open gebroken. Er werd een tas met daarin enkele euro's en per soonlijke papieren weggenomen. RENESSE - Een negentienjarige automobilist uit de gemeen te Schouwen-Duiveland is door de politie zondagnacht be trapt op rijden onder invloed. De man reed in zijn auto over de Hogezoom in de richting van Burgh-Haamstede en merkte een stilstaand taxibusje niet op tijd op. De man remde af maar door het gladde wegdek raakte hij in een slip en botste tegen de taxibus. De man kreeg een rij verbod van twee uur. OOST-SOUBURG - De sjoelvereniging Schijf '83 uit Oost- Souburg heeft een eerste en tweede plaats in de wacht ge sleept tijdens de Open Regio Koppel wedstrijd in Os sendrecht. De eerste plaats in de klasse C werd behaald door Dennis Eyke en Joke Reinieren uit Goes met een gemiddelde score van 113.13. In diezelfde klasse legde het koppel Jan Sin- ke uit Middelburg en Huub Stijns uit Oost-Souburg beslag op de tweede plek met een score van 108.33. Het koppel Carla van Veldhuizen Piet Cevaal van sjoelvereniging EMSV (Eer ste Middelburgse Sjoelvereniging) behaalde een derde plaats in de D-klasse. Van de Middelburgse club deden vier koppels mee aan de kampioenschappen in Oosendrecht. GOES - Een personenauto die in de nacht van zondag op maandag werd gestolen in de Schumanstede in Goes, is gis terochtend teruggevonden in een sloot aan de Puyeweg. De wagen is zwaar beschadigd. De dieven namen de benen. door Ab van der Sluis SEROOSKERKE (W) - De to neelvereniging Serooskerke brengt deze en komende maand de klucht Een Pil voor Opa op de planken. Het stuk bestaat uit drie bedrijven en wordt door vier dames en vijf heren ten tonele gebracht. De komische verwikkelingen in Een Pil voor Opa draaien om een geldkwestie. De opa krijgt te horen dat hij kan rekenen op een flinke som geld. De zoon hoort daarvan en probeert mee te profiteren. Eén voorwaarde om het geld te ontvangen is dat opa in het gezin van zijn zoon wordt opgenomen. Uiteinde lijk komt de grootvader in huis, maar voor het zover is. zijn er allerlei komische situa ties. „Mensen verwachten een klucht van ons", vertelt speler Hans van den Broeke. „Ze zit ten, denk ik, niet te wachten op drama." Twaalf jaar geleden heeft de toneelvereniging wel een serieus stuk op de planken gebracht. „Maar aan een klucht beleef je als speler toch ook meer plezier. Je speelt voor de lol en voor de ontspan ning." De keuze van de klucht wordt bij toerbeurt overgelaten aan drie leden van de toneelvereni ging. Zij lezen een aantal stuk ken en kiezen er vervolgens eentje uit. Omdat de keus dit jaar nogal moeilijk was, is het stuk voor volgend jaar ook al bekend. In september begonnen de spe lers met het lezen van Een pil voor Opa. „Vervolgens oefen je een beetje op toneel. Later ko men de coulissen erbij en de at tributen." Alles wordt door de club in eigen beheer gedaan. De vereniging telt rond de zes tien leden. „Maar als je wilt spelen, kun je altijd spelen", zegt Van den Broeke. Het stuk gaat vrij dag 21 febru ari om 20.30 uur in première in Ons Huis in Meliskerke, gevolg door dorpshuis De Spil in Ga- pinge op vrijdag 14 maart om 19.30 uur. Op vrijdag 28 maart speelt de vereniging de klucht nog een keer in verenigingsge bouw De Zandput in Seroos kerke om 20.00 uur. Toneelvereniging Serooskerke speelt een klucht in drie bedrijven rond de lotgevallen van opa, zijn zoon en diens gezin. foto Lex de Meester doorHarmen van derWerf TERNEUZEN - De Koegors polder bij Terneuzen is uit beeld voor een landelijke verwer- kingsproef van vervuilde bag gerspecie. Staatssecretaris Schultz van Haegen van Ver keer en Waterstaat heeft dit gis teren gemeld. Zij mag, laat ze weten, bij de aanbesteding van de proef geen precieze locatie voorschrijven. De gemeente Terneuzen is on aangenaam verrast. De voor gangster van Schultz van Hae gen, staatssecretaris De Vries, maakte eind 2000 bekend dat zij VLISSINGEN - De Belgische oud-minister Willy Claes en voormalig secretaris-generaal van de Navo is morgen te gast in de Vlissingse Sint Jacobskerk. Hij zet kanttekeningen bij de mondialisering. Zijn lezing heeft de titel meegekregen 'Pro blemen in het planetaire dorp'. De lezing begint om 20.00 uur. De Zeeuwse commissaris van de koningin, W. van Gelder, houdt een korte inleiding. redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van de Koegorspolder een na tionale proeflocatie voor de ver werkingvan baggerspecie wilde maken. Zij trok daarvoor veel extra geld uit, zeventig miljoen gulden oftewel ruim dertig mil joen euro. In Terneuzen werd dit besluit positief ontvangen. Als bagger specie wordt verwerkt, is im mers minder ruimte nodig voor opslag. Het depot zou niet 55 tot 65 hectare hoeven worden, maar maximaal 35 hectare. De ruimte die dit oplevert, kan voor andere doelen worden gebruikt. En de proef levert werk op. Bij de uitwerking van het plan voor de Koegorspolder is het ministerie van Verkeer en Wa terstaat tegen een groot aantal knelpunten aangelopen. Schultz van Haegen noemt die problemen in het kort in haar brief aan de Tweede Kamer. Ze zijn 'financieel van aard'. Juri disch ligt het moeilijk, vanwege Europese richtlijnen over staatssteun en concurrentie. En het is de vraag of in Terneuzen een voldoende aanbod van bag gerspecie kan worden gegaran deerd. Schultz van Haegen wil de proef wel doorzetten, maar zonder een locatie voor te schrijven. De markt moet dan maar uitwijzen waar het experiment plaats vindt. Gevolgen Welke gevolgen deze omme zwaai voor de inrichting van een baggerdepot in de Koegorspol der heeft, is nog niet bekend. Verkeer en Waterstaat gaat die op een rijtje zetten met de pro vincie Zeeland en de gemeente Terneuzen. Een medewerker van de ge meente geeft in een reactie op de brief uit Den Haag te kennen dat Terneuzen hecht aan de ver werking van baggerspecie in de Koegorspolder. „Het is voor ons van het grootste belang dat daar moderne verwerkingstechnie ken worden toegepast, vanwege het ruimtebeslag en uit milieu oogpunt." Of het uit beeld verdwijnen van de proef consequenties heeft voor de inrichting van een bag gerdepot in de Koegorspolder, maakt staatssecretaris Schultz van Haegen niet duidelijk. Zij eindigt haar brief met een wens: 'Mijn insteek blijft de depot functie Koegorspolder mogelijk te maken'. In Zeeland bestaat al jaren be hoefte aan een grootschalig baggerdepot, onder meer om het Kanaal Gent-Temeuzen op diepte te kunnen houden. Eind 2000 wachtte over de hele pro vincie 6,5 miljoen kubieke me ter (gedeeltelijk) vervuild bag gerslib op verwijdering. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Hij gelooft in onderwijs. Het is volgens Goe senaar Tom Franken de enige manier om een land vooruit te helpen. Sinds 1999 bouwt hij sa men met een bevriende huisarts uit Woudrichem aan een school in Nepal waar 330 leerlingen les kunnen krijgen. Het geld, ruim veertigduizend euro, sprokke len ze met allerlei acties bij el kaar. Franken komt al jaren in Nepal om te wandelen, bergen te be klimmen en om van de cultuur te genieten. Via Foster Parents adopteerde hij in 1996 samen met zijn vrouw twee jongens, Amit en Krishna. „Uiteraard op een plaats waar ik makkelijk kon komen", zegt hij. „Het dorp zelf heeft geen naam. Het is ei genlijk een gehucht met onge veer dertig gezinnen." Mini maal één maal per jaar bezoekt hij het gezin, dat woont aan de rand van de Kathmandu-vallei. De vader is boer met anderhalve hectare grond, twee koeien en drie geiten „Ondanks hun be perkte middelen word je daar - naar hun maatstaven gemeten - als een vorst ontvangen.De do naties van de familie Franken aan Foster Parents, destijds duizend gulden op jaarbasis, kwam ten goede aan de hele ge meenschap. Met het bedrag werd onder meer een betonnen bruggetje gebouwd. In 1998 stopte Foster Parents het project. Amit en Krishna be zochten toen nog het staats- schooltje in het dorp. „Een schuurtje met zelfgemaakte bankjes, geen water, verouder de leermiddelen", omschrijft Franken het gebouw. „De kin deren schreven heel vaak op lei tjes en als ze al papier hadden, was het gerecycled. Dan schre ven ze op de achterkant van het mm, !j. jï¥ l De school in aanbouw. gebruikte papier." De eisen aan de leerkrachten zijn beperkt. „Ze moeten minimaal twee klassen lagere school meer heb ben dan de kinderen zelf." Sponsoren Voor Franken was de situatie zonneklaar; hij besloot Amit en Krishna persoonlijk te sponso ren. Omdat het staatsschooltje te weinig aandacht kon geven aan de jongens, kwam de Goese naar op het idee de twee naar een Privat English School te sturen op loopafstand van het gehucht. Hij bezocht de school, gehuisvest in een oude tapijtfa- briek. Een gesprek met het schoolbestuur leerde hem dat de school in grote financiële pro blemen verkeerde. 30 procent van de kinderen kon het school geld niet betalen en de school kampte met hoge huur voor het gebouw. Franken werd be noemd tot international advisor met het verzoek meer kinderen te sponsoren. „Ik heb gezegd: ik weet niet of het lukt, maar ik doe m'n best. Ik heb het bestuur ook gevraagd met oplossingen te ko men, zodat ze in de toekomst zelf de school draaiende kunnen houden." Franken betaalt het schoolgeld voor Amit en de helft van Krishna. Het gezin hoest de an dere helft op. Een bewuste keu ze, vindt hij. „Je moet het niet op een presenteerblaadje aanbie den. De vader was en is trots dat hij een eigen bijdrage kan leve ren aan het onderwijs van zijn kind. Hij zegt me dat elke keer weer." Tijdens één van de wandeltoch ten in Nepal - Franken is tocht- leider voor de Nederlandse klim- en bergsportvereniging - ontmoette hij huisarts Peter Schampers. „Het klikte meteen. Ik heb hem uitgenodigd eens mee te gaan kijken bij de school." Ze besloten samen het initiatief te nemen voor een nieuwe school. Een bestuurslid bood een stuk grond aan. Het mes snijdt aan twee kanten: de school hoeft geen torenhoge huur (ruim driehonderd euro per maand) meer te betalen, waardoor meer niet-betalende kinderen toegelaten kunnen worden. In '99 werd de eerste steen gelegd. Alles wordt gelijk vloers gebouwd in een carré- vorm. De binnenplaats functio neert als schoolplein. Het pand krijgt 26 ruimtes, waaronder een magazijntje, lokalen en kantoren voor de leerkrachten. Inmiddels is de school voor twee derde klaar. „Het basiscon cept", verduidelijkt Franken. „Niet alle lokalen zijn dan wind- en waterdicht en het dak bestaat uit golfplaten. Als we meer geld hebben, wordt 't dak vervangen door beton. Dat is in de zomer minder warm." Franken en Schampers zijn cre atief in het vergaren van geld. Toen Franken vijftig jaar oud werd, zette hij tijdens zijn ver jaardag een Nepalese water kruik neer met foto's van de twee geadopteerde jongens. Hij beloofde de opbrengst te ver dubbelen. Schampers deed het zelfde bij de inzegening van zijn nieuwe woning. Daarnaast kreeg het duo geld van de Kiwa- nis-serviceclub, artsenbezoe kers, patiënten, een legaat van enkele duizenden euro's, mede werkers van Scoop uit Middel burg en recent een gift van 2500 euro van Pechiney Ne derland, waar Franken werk zaam is als opzichter proces. De twee hebben nu nog 7500 euro nodig. Afspiegeling „Met ons geld wordt niet de school gebouwd, maar wij spon soren inmiddels honderd kin deren. Daardoor houdt het schoolbestuur geld over om een nieuwe school te bouwen", ver duidelijkt Franken. Uiteinde lijk wil hij dat vijftig procent van de 330 leerlingen gespon sord wordt en dat de andere helft betaald wordt door de (rij kere) ouders. Franken en Schampers hopen dat de Privat English School een afspiegeling wordt van de gemeenschap. „De mensen zitten daar tussen wal en schip. De meeste boertjes hebben maar anderhalve hecta re grond. Ik kom er zo vaak, maar soms heb ik nog tranen in m'n ogen. De mensen liggen krom om hun kinderen naar school te laten gaan. Ik hoop dat wij daar een positieve bijdrage aan kunnen leveren." door Rob Paardekam GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat de wegbermen weer helemaal maaien. Het af gelopen jaar werden bij wijze van proef alleen de eerste paar meters gemaaid, maar uit een evaluatie blijkt dat deze werk wijze te veel nadelen kent. Het schap wilde weten of het wel nodig is de hele berm te maaien. Daarom werden een jaar lang alleen de eerste meters naast de wegverharding wegge haald. Om het zicht voor auto mobilisten te handhaven, werd op hoeken wel de hele berm ge maaid. De nieuwe methode blijkt zowel voor- als nadelen te hebben. Een voordeel is de forse besparing op het aantal man uren. Ook blijkt het lange gras een ideale schuilplaats voor al lerlei soorten wild. Fundering Het lijstje met nadelen is wat langer. Volgens het waterschap bieden de half gemaaide ber men een desolate aanblik. Ook krijgen rietwortels de kans zich snel uit te breiden met schade aan de fundering van de weg tot gevolg. Verder blijkt dat het wild dat zich in het hoge gras verschuilt op onverwachte mo menten oversteekt en dat som- WESTKAPELLE - For the Al liance, de band die zaterdag 18 januari nog verkozen werd tot beste live act van Zeeland, treedt morgen op tijdens Hooi koorts in discotheek De Hooi zolder in Westkapelle. De band speelt vanaf ongeveer 22.00 uur. Hooikoorts is een samenwer kingsproject van de gemeente Veere, de discotheek en Scoop, het Zeeuws Instituut voor Zorg, Welzijn Cultuur. Iedere eerste woensdag van de maand is het podium van De Hooizolder be schikbaar voor jong talent. Het project is bedoeld om jongeren te stimuleren actief te zijn op cultureel gebied. Behalve For the Alliance treden de hiphopformatie The Henrik Experience, de emo/grunge- band ZeroLeft en de twirlkam- pioenen Lucinda Martens en Ju- dith Duerinck op. Hooikoorts begint om 20.00 uur en duurt tot 23.00 uur. mige mensen de bermen uit on vrede zelf zijn gaan maaien. Het waterschap heeft behoor lijk wat klachten gekregen, bij voorbeeld over het verlies van uitzicht in bochten, het romme lige gezicht en de aanwezigheid van veel distels. Door die distels ging bovendien de inzet van tractoren nauwelijks omlaag. Ze werden weliswaar minder uren ingezet om de bermen te maaien, maar moesten vaak te rug om de overtollige distels weg te halen. Ten slotte zeggen de tractorchauffeurs die de slo ten maaien dat ze onvoldoende zicht hebben door de hoge be groeiing. Alles tegen elkaar af wegend, heeft het dagelijks bestuur van het waterschap besloten voortaan weer de he le berm te maaien. Dit jaar zal dat in drie maairondes gebeu ren. De evaluatie van de maaiproef wordt maandag 17 februari be sproken in de algemene verga dering van het waterschap. De ze openbare bijeenkomst begint om 19.30 uur in het water schapskantoor aan de Piet Heinstraat in Goes. VLISSINGEN - Het wijkplat- form Paauwenburg houdt van avond een openbare vergade ring in Campus de Ruyter aan de Van Hogendorpweg in Vlissin- gen. De agenda vermeldt onder meer de stand van zaken over de jeugdparticipatie en het win kelcentrum. De vergadering be gint om 19.30 uur. STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis. 14.00 uur: Ouderensoos met scrabble, sjoelen, biljarten, MIDDELBURG - Oostkerkplein 22,20.00 21.00 uur en 21.00 - 22.00 uur: Tai Chi voor beginners; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag vijftigplussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen, 13.30 uur: Koersbal, In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie-contactochtend, 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14,00 uur: Soos voor zestigplus sers en koersbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11