Opruimen olie vandaag verder PZC Sloop boven de grond is bijna klaar Witte wereld Oudere Molukkers moeten jeugd helpen beter te studeren Reddingsboot Breskens rukt twee keer uit Schoonmaak lag hele weekeinde stil vanwege hevige sneeuwval Jubilarissen Nut Uitspanning Vlucht voor politie loopt fout af Vechtpartij in Goes' café Caravan uitgebrand Winnaars poëzieproject Pontes Dansparen gaan hogerop Dronken man gewond na val van trap swb£ maandag 3 februari 2003 BRESKENS - De reddingsboot Zeeinanshoop uit Breskens is het afgelopen weekeinde twee Jceer uitgerukt. Zaterdag haalde de Zeemans- hoop een verdwaalde boei bin nen en zondag werd een gewond bemanningslid van een Noors schip opgehaald om naar een ziekenhuis te worden gebracht. Zaterdag was de Zeemanshoop bezig met een oefening, toen de Kustwacht Vlissingen meldde dat een boei op drift geraakt was. Verschillende zeeschepen waren er in de mist en sneeuw buien al bijna bovenop gevaren. De boei, Songa, werd voor de kust van Vlissingen gevonden, op zijn kop drijvend. Met een sleeptros werd de Songa uit het vaarwater gesleept. De sleep boot Walcheren nam de bescha digde boei over en bracht deze naar de buitenhaven. Een dag later kwam er een noodkreet binnen van het Noor se zeeschip Star Dover, dat van Vlissingen wegvoer. Een be manningslid had hoofdletsel opgelopen en moest naar het ziekenhuis. De Zeemanshoop haalde in Vlissingen ambulan cepersoneel op en voer naar het ankergebied Wielingen Noord, waar de Star Dover voor anker gegaan was. De zeeman werd opgepikt en met spoed overge bracht naar het ziekenhuis Wal cheren. Na behandeling werd hij teruggebracht naar zijn schip. door Frank van Cooten en Edith Ramakers CADZAND - Het schoonmaken van de Zeeuwse stranden wordt vandaag hei-vat. Vanwege de he vige sneeuwval lag het oprui men van de olieresten dit week einde nagenoeg stil. ,,De sneeuw moet eerst weg zijn voor we weer kunnen beginnen. We zien nu toch niets", zei M. van Steenbergen van water schap Zeeuws-Vlaanderen gis teren. Bovendien was op veel plekken de bovenlaag van het strand bevroren, waardoor de machines waarmee de olie wordt opgeruimd, te veel zand binnenkregen. ,,We hebben nu te maken met aflandige wind, dus zal heel weinig olie aan spoelen. We gaan er weer met frisse moed tegenaan." Vrijwilligers Van Steenbergen is erg tevreden over de vrijwilligers van het station Cadzand van de Ko ninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM). „Deze mensen hebben heel wat uren geklokt. Dat mag best ook eens worden gezegd." Milieuorganisatie Stichting De Noordzee pleit voor een scheep- yaartgeleidingssysteem voor zeeschepen, net zoals dit wordt gebruikt bij de luchtvaart. Hier mee worden schepen over de he le Noordzee gevolgd en geadvi seerd. Een verkeerstoren kan volgens Stichting De Noordzee ^ongelukken, zoals die met Tri color, en het aanspoelen van olie op stranden voorkomen. mervragen die hij vandaag zal stellen over de scheepsongeluk ken en de lekkage van olie naar zee en kust. Van Steenbergen van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen juicht de invoering van een geleidingssysteem voor zeeschepen toe. Bij vogelopvangcentrum De Mikke in Middelburg zijn dit weekeinde opnieuw met olie be smeurde vogels binnenkomen. Het aantal nieuwe olievogels neemt af, vergeleken met de da gen ervoor. Beheerster M. van Dijk telde zaterdag 25 vogels. De Mikke had tot gistermiddag ongeveer 460 vogels schoonge maakt en behandeld. In het noorden van Nederland zijn bij vogelopvangcentrum Fügelpits in Anjum door olie be smeurde vogels binnenge bracht. Het gaat om 140 vogels. De olieslachtoffers zijn gevon den op de waddeneilanden Ameland en Terschelling. De olie is mogelijk afkomstig uit het vorige week gezonken schip Assi Euro Link. Schoonmakers hebben gisteren vanaf Hoek van Holland een strook van ongeveer negen kilo meter strand ontdaan van olie uit het gezonken vrachtschip Tricolor. Een woordvoerder van Rijks waterstaat denkt vandaag en morgen nog bezig te zijn met de schoonmaak. Suggesties ;PvdA-Kamerlid D. Samson neemt de suggesties van Stich ting De Noordzee mee in Ka- ZONNEMAIRE - Tijdens de jaarvergadering van harmonie vereniging Nut Uitspanning uit Zonnemaire is een aantal le den onderscheiden vanwege hun 12-, 25- of 40-jarig lid maatschap van de KNFM. Heieen Goemans (12 jaar lid), Stoffel Duinhouwer (40 jaar lid Lineke Boot (12 jaar lid) en Anja van de Velde (12 jaar lid) werden door Jolanda Kloet toe gesproken en in hét zonnetje ge zet. Zij ontvingen de KNFM- speld en bijhorend certifcaat. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Van de Gene raal Berghuijskazerne in Mid delburg resten brokstukken en een enkele muur. Onder de grond gaan nog forse kelders schuil. „Met de sloop boven de grond zijn we volgende week wel klaar. Daarna hebben ar cheologen zo'n twee maanden nodig voor bodemonderzoek. Als zij weg zijn, gaan we de sloop ondergronds afronden", zegt hoofd uitvoerder van de sloop G. Rozendaal van Ver meulen BV Leiderdorp. De gemeente wil op de plaats van de voormalige kazerne het nieuwe theater laten verrijzen. Een klus die voor 2005 ge klaard moet zijn. Vanaf het be gin keerde een aantal omwo nenden zich tegen het bouw plan. Ze organiseerden zich in de belangenvereniging Van A tot Z. Een van de buurtbewo ners, slager Blankenburgh: „Het is ellendig om dicht bij een bouwput te wonen én een winkel te hebben. Ik heb mijn omzet in twee weken tijd zien kelderen met een derde pro cent." Bereikbaarheid Niet alleen wordt er stevig in zijn omgeving gewerkt, ook de bereikbaarheid van zijn slage rij 'is droevig'. „Er zijn hier geen parkeerplaatsen meer. Ik zal genoodzaakt zijn om men sen te ontslaan als ik met dit verlies blijf draaien." Hij heeft niet het idee dat de gemeente 'zich uitslooft voor de burgers'. „Je moet zelf zo oplettend zijn. De sloper doen het netjes. Daar heb ik het niet over. Maar als je 35 jaar slager bent, dan mag je toch op meer overleg met de gemeente reke nen", reageert hij. Ook C. de Vos, voorzitter van de belangenvereniging, zegt al een rottijd achter de rug te hebben. „Ik werk, dus ben overdag gelukkig vaak weg. Maar de huizen staan te bewe- Boven de grond rest van de Generaal Berghuijskazerne weinig meer dan brokstukken. gen door het slopen. Dit is nog maar het begin." Het ergste moet nog komen; als de kelders gesloopt worden. „Ik had een actiever houding verwacht van de gemeente om het voor de burgers draaglijker te maken." Een voorbeeldje: „De buurt maakt zich druk over het feit of er asbest vrijkomt tijdens het slopen. Als we daarnaar vra gen, wordt elke keer gezegd dat we ons niet druk hoeven te maken. Dat het goed is.Ze be dacht dat er een 'asbestvrij ver klaring' afgegeven moet wor den. „Ik ben er nu mee bezig om die verklaring te krijgen. Direct na de eerste vraag had de gemeente toch op eigen ini tiatief die verklaring aan ons kunnen laten zien." Stof Voor de sloper verloopt de sloop voorspoedig. „We spui ten veel om het stof tegen te foto Lex de Meester gaan. Het huis dat tegen de ka zerne zat, is al losgekomen. De eigenaar van dat pand hebben we aangeboden om een tijdje naar een hotel te gaan, maar is er niet op ingegaan. Nu geven we maar elke week een bloe metje en een etentje", zegt Ro zendaal. foto Lex de Meester van onze regioredactie VLISSINGEN - Schapen zoeken be schutting bij elkaar tegen sneeuw en kou. Een langlaufer in Vlissingen pro fiteert van de sneeuwval en doet op de lange latten een rondje over de boule vard. De sneeuwpret van het afgelopen y/eekeinde had echter ook een keerzij de. Een 13-jarige jongen in Vlissingen werd zaterdagmiddag door een bewo ner van de Schubertlaan geslagen en getrapt. Hij was met een paar vrienden sneeuw ballen aan het gooien. De buurtbewo ner was er niet van gediend dat ook zijn woning werd geraakt. Daarop greep hij de jongen in zijn kraag en gaf hem en kele klappen. In de Lekstraat in Oost-Souburg heb ben jongeren in de nacht van zaterdag op zondag met een sneeuwbal het por tierraampje ingegooid van een passe rende automobiliste. De 35-jarige vrouw werd door het glas geraakt en is per ambulance voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. De jongeren gingen er vandoor. Mishandeling Een groep sneeuwballengooiers in Goes heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 25-jarige man uit de ge meente Tholen mishandeld. Het slachtoffer reed over de Westwal in Goes toen zijn wagen met sneeuwbal len werd bekogeld. Toen hij de gooiers, een groep van vijftien tot twintig men sen, hierop aansprak, kreeg hij een pak slaag. Daarbij liep hij een hersen schudding en kneuzingen op. De politie onderzoekt de zaak. De hevige sneeuwval heeft zaterdag middag geleid tot enkele kleine onge lukken op de Bevelanden en Tholen. Op de A58 bij Kruiningen belandde een 28-jarige automobilist uit Ridderkerk in de sloot. Een 29-jarige man uit Borsele bleef on gedeerd toen hij op de Nieuwe Rijks foto Ruben Oreel weg bij 's-Heer Arendskerke ging glij den en op de kop onderaan de dijk be landde. Op de Bram Groenewegeweg in Poort vliet moest een 64-jarige man uit Tho len uitwijken voor een vrachtwagen. Hij verloor de macht over het stuur en gleed de sloot in. Iets verderop, op de Provincialeweg bij Sint-Maartensdijk, was een 39-jarige automobilist uit de gemeente Tholen de pineut. Ook zijn glijpartij eindigde in de sloot. KAPELLE - Een 21-jarige automobilist uit Kapelle heeft zijr vlucht voor de politie moeten bekopen met een botsing tegen een boom. De man reed in de nacht van vrijdag op zaterdag over de Biezelingseweg in Kapelle toen hij in de gaten kreeg dat de politie hem wilde controleren. Hij zette zijn lichten uil en ging er met hoge snelheid vandoor. Door de gladheid ver loor hij op de Oude Dijk de macht over het stuur om tegen een boom tot stilstand te komen. De Kapellenaar zette het op een lopen, maar hij kon snel wor den aangehouden. De man bleek te veel alcohol te hebben ge- dronken. GOES - Een 18-jarige man uit Yerseke heeft in de nacht van zaterdag op zondag tot twee keer toe .klappen gehad in eenho- recagelegenheid op de Grote Kade in Goes. De eerste keer nam hij het op voor een bekende die in de problemen raakte om vervolgens zelf een paar flinke klappen te incasseren, Toen hij later die nacht terug moest om zijn jas op te halen, kreeg raakte hij opnieuw slaags met dezelfde groep. De Yersekenaar liep een gescheurde wenkbrauw en zwellin. gen op in zijn gezicht. SIRJANSLAND - Op een camping in Sirjansland is zaterdag nacht brand ontstaan in een stacaravan. De inzet van twee bluswagens van de brandweerpost Oosterland kon niet voor komen dat de caravan geheel werd verwoest. De caravan was, op het moment dat het vuur uitbrak, niet bewoond. De oorzaak van de brand was gisteren nog onbekend. Post-, commandant H. van der Maas heeft evenwel sterke aanwij zingen dat er sprake is van brandstichting. In en rond de cara van stonden vijf gasflessen. Volgens de commandant heeft hei er alle schijn van dat de flessen zijn opengedraaid en aange-j stoken. Vermoed wordt dat er een verband is met problemen in de relationele sfeer. ZIERIKZEE - Vera Verseput en Wiebe Radstake zijn de win naars geworden van het poëzieproject van het Pontescollege Pieter Zeeman in Zierikzee. Het project was opgezet in ver band met de nationale gedichtendag op 3 0 januari. Alle brug klasscholieren hebben zelf een gedicht geschreven. De 2ï meest aansprekende inzendingen werden geselecteerd voor deelname aan de uiteindelijke wedstrijd. In de openbare bibliotheek van Zierikzee kon het lezerspu bliek door het invullen van een stembiljet zijn favoriet aan wijzen. Ze kozen voor De Kat van Vera Verseput. Donker van Wiebe Radstake kreeg de juryprij s. Uit alle inzendingen is een bundel samengesteld. ZIERIKZEE - Twee dansparen uit Schouwen-Duivelandzijn er tijdens een wedstrijd van de Nederlandse Dansorganisatïe (NDO) in Hilversum in geslaagd te promoveren. De tweede plaats in het klassement was voor Vivian Bommeljé en Freek van Ess voldoende voor een overgang naar de eerste klasse. Daniëlle Verkaart en Mark Berrevoets wisten in hun klasse de vierde plek te veroveren en stappen daarmee over naar de- tweede klasse. Beide dansparen worden getraind door danssportcentrum Daas in Standdaarbuiten. door Edith Ramakers VLISSINGEN - „We willen de mogelijkheden van Molukse ou ders gebruiken om hun kinde ren op maat te begeleiden", merkt J. Romney van de stich ting SAAM Vlissingen op. Want dat het met de leerprestaties van een groot deel van de derde ge neratie Molukkers niet gunstig is gesteld, kwam eerder aan het licht door een onderzoek van dr. J. Veenman van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. De jonge Molukkers van nu blijven - wat opleidingsniveau betreft - achter bij hun ouders. Met die cijfers in het achter hoofd houdt de initiatiefgroep Ouder Informatiepunt Molukse Ouders morgen in basisschool het Kompas in Oost-Souburg, van 19.30 tot 21.30 uur, een the ma-avond voor Molukse ou ders. SAAM, het Regionaal Pe dagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) en het Landelijke Steunpunt Educatie Molukkers (LSEM) zijn betrokken bij deze bijeenkomst. De gemeente Vlis singen subsidieerde de activi teit met een bedrag van 8000 eu ro. „Dat is natuurlijk te weinig voor dit immense probleem. We moeten programma's op maat maken voor de Molukse ouders en we zouden dit soort thema avonden voorlopig een keer in de maand willen houden", zegt Romney. Volgens Romney doen meisjes van allochtone afkomst het be ter op school dan jongens. „De jongens mogen hun eigen gang gaan, mogen vaak stoer zijn en worden veelal vrijgesteld van doelen en taken, ook van huis houdelijke taken. Misschien moeten jongens thuis ook op drachten krijgen om doelen te leren stellen en een taak af te maken. Meisjes krijgen dat van zelf mee. Met hun moeders pra ten ze over van alles en nog wat; ook over het huishouden. Zij le ren dat je iets stap voor stap moet doen om iets af te kunnen ronden." Rem Veenman onderzocht twee jaar geleden de positie in het onder wijs en op de arbeidsmarkt van de derde generatie Molukkers. De titel van zijn publicatie 'Mo lukse jongeren in Nederland. Integratie met de rem erop' sprak al voor zich. Hij onder zocht bijna 1200 Molukkers die woonden in tien gemeenten, waaronder Middelburg. Het opleidingsniveau van de groep loopt terug en is zelfs la ger dan dat van de tweede gene ratie Molukkers in Nederland. Romney: „Dat is een opvallend en verontrustend resultaat. Meestal zie j e een opgaande lijn: Hoe langer een bevolkingsgroep in Nederland is, hoe beter de prestaties worden." Veenman kwam tot de conclusie dat de achterstand kan liggen aan taalproblemen. Maar ook aan een laag ambitieniveau bij jongeren en een gebrek aan in houdelijke ondersteuning van ouders. „Ouders geven het voor beeld. Kinderen spiegelen zich aan hun ouders. Ik denk dat ou ders de brug moeten vormen tussen de maatschappij en de school. Maar dan moeten ze- daarvoor wel materiaal krijgen Wij willen daaraan een bijdrage leveren", merkt Romney op. Het Ouder Informatiepunt gaal uit van de basis, van wat de ou-: ders weten. „Op die kennis bor duren we voort." ZIERIKZEE - Een 66-ja- rige inwoner van Zierik zee is gisteren gewond ge raakt toen hij omstreeks negen uur 's avonds van een trap viel. Hij had toen een flinke slok op. De man wilde een horeca- i gelegenheid in de Lange Nobelstraat in Zierikzee binnenstappen in de ver- onderstelling dat het pand geopend was. Er was echter een verbouwing gaande. Vóór de deur was een trapje van twee treden met daaronder een beton- vloer. De man viel, liep I hierbij een hoofdwond op en raakte een ogenblik buiten kennis. Het ambu lancepersoneel heeft de man behandeld waarna de politie hem thuis bracht. Hij kreeg een pro ces-verbaal voor openba re dronkenschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 8