SPD hard onderuit in deelstaten Bush en Blair geven Saddam nog maximaal zes weken tijd Explosie in Lagos eist minstens 50 levens Vakbonden willen snel analyse over veiligheid van Isaf v r yS|^ l), Oppositie Chavez beëindigt staking Ontevreden kiezers geven bondskanselier Schroder flinke dreun uda- leider in Belfast vermoord Iraanse opinieonderzoekers cel in Zeven doden door lawine Canada Tv-ster verdacht van pedofilie Rebellen laten journalisten vrij Laatste ronde voor Havel Cambodjanen vast wegens anti-Thaise ongeregeldheden Internet in VS populairst als informatiebron Tientallen doden door hotelbrand Zeker 50 doden bij treinongeluk in Zimbabwe maandag 3 februari 2003 LONDEN - John Gregg, een van de leiders van de protestant se militie UDA in Noord-Ierland, is zaterdagavond in Belfast doodgeschoten. Drie begeleiders raakten gewond. Een vaq hen is in het ziekenhuis overleden. Gregg werd beschoten toen hij in het havengebied van Belfast in een taxi zat. Twee verdachten zijn gearresteerd, zei een po litiewoordvoerster gisteren. Waarnemers denken dat de moord verband houdt met de riva^ liteit tussen de UDA en vroegere leden onder leiding van Johnny Adair, bekend onder de naam Mad Dog (gekke hond). Hij werd in september uit de UDA gezet. ANP/RTR TEHERAN - Een rechtbank in Teheran heeft twee opinieon derzoekers tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld, omdat zij een peiling hebben gehouden waaruit blijkt dat bijr na driekwart van de Iraniërs voor hervatting van de dialoog met de Verenigde Staten is. Dat hebben Iraanse media giste ren gemeld. De rechtbank had Abbas Abdi en Hossein Ghazian, leiders van het opinieonderzoeksbureau Ayandeh (toekomst), be schuldigd van het verschaffen van informatie aan buiten landse vijanden. Abbas Abdi moet zeven jaar de gevangenis in, zijn collega acht jaar. AFP/RTR VANCOUVER - Zeven mensen zijn zaterdag in Canada door een lawine om het leven gekomen in het natuurgebied Rogers Pass in de provincie British Columbia. Dat meldde de Cana dese krant The Globe and Mail gisteren. De zeven slachtoffers maakten deel uit van een groep van ze ventien, merendeels jongeren, die op skivakantie waren in het natuurpark. ANP LISSABON - De populairste televisiepresentator van Portu gal, Carlos Cruz, is in de nacht van vrijdag op zaterdag aange houden op verdenking van seksueel misbruik van weeskinde ren. Hij zou volgens Portugese media hebben behoord tot een bende die zich twintig jaar geleden heeft vergrepen aan hon derdenjongens die in weeshuizen van de staat woonden. Cruz (62) werd in de Algarve opgepakt. Ook een kinderarts en een advocaat zijn aangehouden. Het schandaal kwam in november aan het licht, toen vroegere bewoners van de weeshuizen van de gerenommeerde organi satie Casa Pia vertelden over seksueel misbruik. De media be richtten toen al dat politici, journalisten, kunstenaars en di plomaten van de bende deel uitmaakten. DPA SARAVENA - Een Amerikaanse persfotograaf en een Britse journaliste die vorige maand in het oosten Colombia waren ontvoerd door linkse rebellen zijn zaterdag vrijgelaten. Dat heeft het Rode Kruis, aan wie het tweetal werd overgedragen, bekendgemaakt. De fotograaf, Scott Dalton, en de journaliste, de in Colombia woonachtige Ruth Moms, werden op 21 januari bij de plaats Sara vena, in de buurt van de grens met Venezuela, uit hun een taxi gehaald door leden van het Nationaal Bevrijdingsleger (ELN). Het was de eerste keer dat buitenlandse journalisten werden ontvoerd door Colombiaanse rebellen. AP HnorWierd Puk BERLIJN - Ontevreden Duitse J kiezers hebben gisteren een har- de oorvijg uitgedeeld aan de a; rood-groene regering van bondskanselier Schroder. Bi j de eerste serieuze test sinds de door hem gewonnen Bondsdagver- kiezingen leed Schröders soci- 1 aal-democratische SPD in twee westelijke Duitse deelstaten historische verkiezingsnederla- lu gen. ss; In Nedersaksen leed de sociaal- ;if. democratische minister-presi dent Gabriel het zwaarste ver- lies ooit: bijna vijftien procent, in Hessen, waar de sociaal-de mocraten in de oppositie zitten, verloor de SPD meer dan elf c procent. Grote winnaar werd in beide deelstaten de christen-demo- Kij cratische CDU. In Hessen glori- eerde de zittende christen-de- mocratische premier Koch, die getipt wordt als een mogelijke uitdager van Schroder. De CDU le won bijna zeven procent en ii- schommelde gisteravond rond s de absolute meerderheid. Niet eerder slaagde een CDU-pre- mier in Hessen erin om herko- 1c, zen te worden. et. Ook in Nedersaksen, de thuis- bs. haven van Schroder, boekte de c- CDU, hier onder leiding van i;: lijsttrekker Wulff, een klinken- i de overwinning. De christen- rv democi-aten wonnen meer dan i. twaalf procent en zweefden eveneens rond een absolute e meerderheid. 'f Nieuwe politiek Landelijke CDU-wóordvoer- ders zien de resultaten als een ■e revanche voor de nipt verloren te nationale verkiezingen in sep- il.. tember en eisen een 'nieuwe po- litiek in Berlijn'. Ie Opiniepeilers hadden nederla- d gen voor de SPD voorspeld, i|[.' maar de ernst ervan overtrof ve ie Ier verwachtingen. Commenta- o|.: toren zien cle uitslagen als een motie van wantrouwen aan het u' adres van rood-groen. De rege er ring-Schröder heeft de afgelo- ;rt pen maanden veel kiezers tegen zich in het harnas gejaagd door belastingen te verhogen en te treuzelen met noodzakelijke hervormingen. De werkloos heid is in korte tijd opgelopen van 4,2 naar meer dan 4,5 mil joen. Doordat de CDU in Nedersak- sen en Hessen een regering zal vormen, beschikken de chris ten-democraten in de Bonds raad, de deelstatenkamer in Berlijn die is te vergelijken met onze Eerste Kamer, straks over een overtuigende meerderheid. De oppositie kan Schroder hier door het regeren moeilijk ma ken. Maar CDU-1 eider Merkel, die sprak over 'sensationele overwinningen', kondigde aan met de regering te zullen samen werken 'als eindelijk eens de goede concepten worden door gevoerd'. Grote coalitie Commentatoren speculeren over een 'stille grote coalitie' van SPD en CDU. Die kan Schroder in staat stellen om, te gen de zin van zijn linkse ach terban en tegen de wil van de vakbonden maar met steun van de conservatieven, de noodza kelijke heivorming van de over belaste Duitse verzorgingsstaat door te voeren. De kleine partijen, Bündnis- '90/De Groenen en de liberale FDP, boekten in beide regio's goede resultaten en kwamen duidelijk over de kiesdrempel van vijf procent. GPD Reddingswerkers kijken toe hoe een van de door de explosie gedeeltelijk verwoeste panden verder wordt afgebroken. foto George Esiri/RTR door Eelco van der Linden PRETORIA - Een explosie, mogelijk ver oorzaakt door bankrovers, heeft in het dichtbevolkte centrum van Nigeria's commerciële hoofdstad Lagos aan zeker 50 mensen het leven gekost. Drie hoge flatgebouwen, in een waaxvan een bank was gevestigd, werden verwoest en stort ten deels in. Terwijl reddingswerkers poogden slachtoffers te bevrijden van onder het puin, gingen omstanders er met geld, cheques, computers en andere waarde volle zaken uit de bank vandoor. Er ont stonden zelfs gevechten, die pas ophiel den na aankomst van de politie. Een woordvoerder kon niet bevestigen of het ging om een geplande roof, zoals buurt bewoners stelden, en zei dat een onder zoek wordt ingesteld. De slachtoffers waren vooral bewoners van de appartementen die zich boven de vier etages tellende bank bevonden. Een na de explosie uitgebroken brand kon snel onder controle worden gebracht. De ontploffing was in de wijde omtrek te ho ren. Een grote bruine rookpluim hing lang boven een van de twee eilanden, die zowel het zakencentrum als een groot deel van de 12 miljoen tellende bevolking van Lagos herbergen. Munitieopslagplaats De explosie vond plaats bijna exact een jaar na de ontploffing in een munitieop slagplaats in Lagos, die aan meer dan 1000 mensen het leven kostte. Vorige week maandag werden die slachtoffers herdacht en lieten velen hun woede blij ken, omdat de autoriteiten nog weinig hebben gedaan om de toedracht op te helderen en herhaling van een dergelijke ramp te voorkomen. De meeste slachtoffers verdronken toen in een kanaal door de paniek van de vluchtende massa. Zeker 500 kinderen werden na de ramp als vermist opgege ven. Duizenden mensen zijn nog steeds dakloos en wachten op de door de rege ring beloofde hulp bij het vinden van nieuwe huisvesting. GPD i Hf PRAAG - De vertrekkende Tsjechische president Vaclav Ilavel inspecteert de erewacht tijdens de af- scheidsceremonie in Praag. Na dertien jaar eindigde gisteren officieel het mandaat van de voormalige toneelschrijver-dissident.Havel sprak de hoop uit dat het parlement snel een opvolger voor hem zal vinden, maar hij vond het geen ramp dat er nog steeds geen nieuwe president is. Na twee mislukte stemrondes in het Tsjechische parlement wordt de hoofdzakelijk ceremoniële functie voorlopig verv uld door premier Vladimir Spidla en de voorzitter van de tweede kamer, Lubomir Za- oralek. foto Petr David Josek/AP doorSaskia Gaster f DEN HAAG - Het ministerie van Defensie moet snel de be- loofde nieuwe veiligheidsana lyse voor de internationale vre desmissie Isaf in Afghanistan op tafel leggen. Dat stelden de militaire vakbonden AFMP en ACOM gisteren in reactie op de raketinslagen vrijdag bij het Duits-Nederlandse kamp van ISAF bij Kaboel. Bij de inslagen raakte niemand LOS ANGELES - Van de Ame rikaanse websurfers beschouwt een overgrote meerderheid het internet als belangrijkste bron van informatie. Acht jaar na de doorbraak is in ternet erin geslaagd boeken, te- j levisie, radio en kranten als in formatiemiddel te verslaan. Tot die conclusie komen weten- schappers van de universiteit van Californië in Los Angeles (UCLA) in het derde jaar van hun doorlopende onderzoek naar het internetgebruik in de VS. Zij presenteerden vrijdag hun bevindingen. Inmiddels benut ruim 70 pro cent van de Amerikanen het in ternet. De helft van de niet-ge- bruikers gaf aan het komende jaar online te willen gaan. Van de internetters die al jaren online zijn, beschouwt ruim 61 1 procent het internet als zeer of uiterst belangrijk als informa- tiebron. Op de tweede plaats ko men boeken met iets meer dan 60 procent, gevolgd door kran ten (58 procent), televisie (50 procent), radio (40 procent) en tijdschriften (29 procent). Zelfs van de internetgebruikers die nog geen jaar achter de compu ter zitten, noemt ruim de helft het internet 'onmisbaar'.Het onderzoek wijst overigens ook uit dat internet niet erg hoog scoort als het gaat om de be trouwbaarheid. In 2002 vond j 62,8 procent van de gebruikers de informatie via het net be- I trouwbaar, in 2001 was dat per- I centage nog 58 procent. ANP gewond. Onderzoek moet nog uitwijzen of het ging om een te gen het kamp gerichte actie. Als dat zo is, moet de aard van de missie opnieuw worden beke ken, stelt voorzitter T. Heerts van de AFMR „Dan kan je niet meer spreken van een klassieke vredesmissie." Heerts vindt dat ook moet worden gekeken of de aanwezigheid van de interna tionale troepenmacht nog wel is gewenst. Nederland neemt 10 februari samen met Duitsland het Isaf-commando over van Turkije. Heerts benadrukte dat het aan tal gewelddadige rncidenten de afgelopen tijd toeneemt. „Aan slagen geven aan dat de plaatse lijke bevolking geen prijs stelt op de operatie." Dat is volgens hem aanleiding om 'je af te vra gen of je aanwezigheid nog op prijs gesteld wordt'. De interna tionale gemeenschap moet dat nog maar eens vragen, vindt Heerts. Zijn collega W. van der Linden van de ACOM vindt dat er nog geen reden is voor paniek. Als er sprake was van een gerichte aanval, kunnen de Amerikanen daar volgens hem tegen optre den. ,,Ik vind het moeilijk om de situatie hiervandaan te beoor delen. Er zijn ook toezeggingen gedaan dat als de commandan ten ter plaatse iets nodig heb ben, zij dat krijgen." Van der Linden heeft vooralsnog geen alarmerende geluiden gehoord van de Nederlanders ter plaat se. Van der Linden wijst er wel op dat de situatie in Afghanistan sinds het besluit om meer Ne derlandse troepen daarheen te sturen is veranderd en stelt dat daar nog geen politiek debat over is geweest. Hij benadrukt dat het een gevaarlijke missie is. ANP PEKING - Zeker 3 3 mensen zijn gisteren om het leven gekomen door een hotelbrand in de Chi nese stad China. Volgens het staatspersbureau Xinhua is de oorzaak van de brand nog niet bekend. Harbin ligt in de noordoostelijke pro vincie Heilongjiang. AFP van onze redactie buitenland NEW VORK - Irak krijgt nog vier tot zes weken de tijd om zich te ontwapenen. Dat hebben de Britse premier Blair en de Amerikaanse president Bush zaterdag in Washington beslo ten. In die tijd willen zij met een diplomatiek offensief de inter nationale gemeenschap achter militair optreden zien te krij gen. Blair heeft bij Bush benadrukt dat de Europese publieke opi nie, inclusief de Britse, een aan val zonder mandaat van de VN- Veiligheidsraad niet zal steu nen Volgens de Bri tse krant The Guardian heeft Blair Bush er van kunnen overtuigen dat er meer tijd nodig is om bredere steun voor de oorlog te bewerk stelligen. De krant meldde verder dat de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Colin Powell woensdag in de Veiligheidsraad niet alleen beelden zal laten zien van de manier waarop Irak de VN-wapeninspecteurs om de tuin leidt, maar dat hij ook tot dusver geheim bewijsmateriaal zal vrijgeven over banden tus sen Irak en het terroristenet werk Al Qaeda. Intussen probeert Irak nog steeds de wapeninspecteurs op andere gedachten te brengen over het gebrek aan medewer king. Zo zei de Iraakse VN-am- bassadeur Mohammed al-Douri gisteren dat Bagdad geen be zwaar meer heeft tegen de inzet van Amerikaanse U2-spionage- vliegtuigen boven Irak, Verwoestend Vice-premier Tarek Aziz sprak dat later echter tegen. Hij zei dat Irak de Amerikaanse in breuk op zijn luchtruim niet toestaat. Zaterdag worden de leiders van de wapeninspec teurs, Hans Blix en Mohammed el Baradei in Bagdad verwacht. Als er oorlog komt, begint die met een verwoestend bombar dement, gevolgd door een mas sale grondaanval van duizen den militairen vanuit Koeweit. Dat hebben bronnen binnen het Britse leger en de veiligheids diensten gezegd tegen de Britse krant The Observer. Op een lijst met doelen staan onder meer het huis van Saddam Hoessein in Tikrit en panden van familie en vertrouwelingen van de Iraakse president. Daarna volgt een luchtaanval om de controle over de Iraakse olievelden te bemachtigen, weet de krant. Daarmee willen de Amerikanen en Britten voorko men dat Irakezen de oliebron- HARARE - Door een treinonge val in Zimbabwe zijn in denacht van vrijdag op zaterdag zeker vijftig mensen omgekomen Een passagierstrein die van Bu- la wayo in het zuiden op weg was naar de Victoria-watervallen, botste op een goederentrein. Na de botsing vlogen de goede rentrein, geladen met aardolie en steenkool, en de elf achterste wagons van de passagierstrein in brand. De meeste slachtoffers zijn bezweken aan brandwon den. Er zijn minstens 64 gewon den, deelde de polrtie mee. In de trein zaten ongeveer 1100 pas sagiers. De radio meldde dat het onge luk gebeurde bij het dorp Dete, ongeveer 150 kilometer ten zuidoosten van de water-vallen, een van de belangrijkste toeris tische attracties van het Afri kaanse land. Zimbabwe is de afgelopen maanden met een reeks onge lukken geconfronteerd. In no vember stierven zestien mensen na een botsing tussen een bus en een vrachtwagen in Kwek we, in het centrum van het Afrikaanse land. Een maand eerder kwa men zeker 22 mensen om toen een passagierstrein op een oli fant reed en ontspoorde. RTR nen in brand steken, zoals tij dens de Gol foorlog in 1991 Volgens de militaire bronnen is het doel van de aanval niet de volledige uitschakelng van het Iraakse leger, maar overgave. De militairen zouden na de val van Saddam kunnen worden in gezet als politiemacht. Na de val van zijn regime zullen de Amerikanen Irak 'enige tijd' besturen. Dat heeft Bush' vei ligheidsadviseur Rice gezegd. Aanslagen Volgens de Iraakse vice-presi dent Taha Yassin Ramadan zal een leger van Irakezen over de wereld uitzwermen om zelf moordaanslagen plegen als de Amerikanen Irak aanvallen, Hij zei in het Duitse weekblad Der- Spiegel dat Irak geen langeaf- standsraketten heeft, 'maar dal de martelaren ons nieuwe wa pen zijn'. ANP/AFP/RTR/DPA door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De gelegenheids oppositie in Venezuela - het De mocratisch Coördinaat (DC) - heeft de algemene staking om de links populistische president Hugo Chavez tot aftreden te dwingen dit weekeinde na 62 dagen beëindigd. Woordvoerder Jesus Torrealba weigerde te spreken van een mislukking. Verdere pogingen om het auto ritaire staatshoofd weg te krij gen, zullen plaatsvinden aan de onderhandelingstafel, aldus Torrealba. De dialoog staat on der leiding van de Organisatie van Amerikaanse Staten en Amerikaanse ex-president en Nobelprijswinnaar voor de Vre de Jimmy Carter. De staking in de cruciale olie sector gaat voorlopig nog wel door. De oppositie eist dat Cha vez de ruim 5100 hooggekwali ficeerde werknemers, die hij wegens werkweigeringhad ont slagen, weer in dienst te neemt. van onze redactie buitenland PHNOM PENH - De Cambod jaanse justitie heeft zaterdag 13 mensen in staat van beschuldi ging gesteld wegens de anti- Thaise rellen eerder deze week. Onder hen is hoofdredacteur In Chansivutha (48) van de krant Rasmei Angkor (Licht van Ang kor). De andere arrestanten hebben volgens justitie eigendommen van Thais geroofd en vernield. De Cambodjanen gingen de straat op, omdat een Thaise ac trice zou hebben gezegd dat het befaamde Cambodjaanse tem pelcomplex van Angkor aan Thailand toebehoort. Zij heeft later deze uitlatingen ontkent. De betogers staken de Thaise ambassade in Phnom Penh in brand en plunderden winkels en bedrijven van Thais. Chansi vutha heeft volgens de Cambod jaanse justitie de menigte opge hitst door in zijn krant drie vrouwen de uitlating van de ac trice te laten bevestigen. Hij heeft toegegeven dat hij de ver halen van de drie niet heeft ge controleerd. Tegen journalisten zei de hoofdredacteur zaterdag Met het zwaaien van de witte vlag willigt het DC het verzoek in van de recent door buurland Brazilië gevormde landengroep 'Vrienden van Venezuela' Die was vorige week voor de eerste maal bijeen in de hoofdstad Ca racas. De landengroep bestaat naast initiatiefnemer Brazilië uit Spanje, Portugal, Mexico, Chili en de VS. Het is een gemê leerd gezelschap van landen die de omstreden Chavez of een warm hart toedragen of juist verguizen. Hun belangrijkste doelstelling is de toonzetting in het politieke conflict te ver zachten, waardoor de dialoog een kans krijgt. Het DC - gevormd door vakbon den en werkgevers en gesteund door de private media en een ge- isoleerde groep muitende leger officieren - gaat nu al zijn ener gie steken in de organisatie van twee bindende referenda. Een over het aanblijven van Chavez. De ander over een grondwets wijziging om zijn mandaat tot vier jaar te verkorten. GPD dat hij de vrouwen slechts aan het woord had gelaten 'om de belangen van de natie te be schermen'. Chansivutha is de tweede jour nalist in Cambodja die wegens de rellen is aangeklaagd. Vrij dag werd Mom Sonando, eige naar van het onafhankelijke ra diostation Bee Hive FM, in staat van beschuldiging gesteld. Hij zou tot opruiing hebben aange zet en onjuiste informatie heb ben verspreid. Bezoek Thailand heeft zaterdag de Cambodjaanse oppositieleider Samn Rainsy bij aankomst op de luchthaven van Bangkok aangehouden. Hij was met een toestel van Thai Airways uit Singapore naar de Thaise hoofdstad gekomen. Thailand heeft in verband met de rellen van deze week alle Cambodja nen de toegang tot het land ont zegd. De Cambodjaanse minister Hor Namhong van Buitenlandse Za ken bezoekt morgen Thailand in een poging de betrekkingen tus sen de twee landen te verbete ren. Mogelijk praat hij ook met koning Phumibol. AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5