Antwerpen in gevaar bij vloed <3 2. 0,69 "Ik wil graag kinderen, maar dat kan nu niet" Metalfestival in Porgy Bess Nooit meer een dropje bij Dingemanse A SLAGERIJ MAMftlJI IC IflANUNUd 49 GRATIS! Overloopgebieden nodig lezers schrijven Isolement Nierpatiënte Hester Landa wacht op niertransplantatie: NIERSTICHTING Meld u aan als collectant of organisator: (030) 29711 97 SPEKLAPPEN COCA COLA LEMON Kwantumkorting: door Kris Naudts KRUIBEKE - Mocht er een vloed komen zoals in 1953 zal de ring rond Antwerpen het eerste overstromingsgebied in Vlaan deren worden. Dat stellen de milieuorganisaties Bond Beter Leefmilieu Vlaanderen (BBL) en Natuurpunt. Ze vragen de Vlaamse regering een snelle be slissing te nemen over de actua lisering van het Sigmaplan en een versnelde uitvoering van het overstromingsgebied Krui- beke-Bazel-Rupelmonde. In februari 1953 werd in Ant werpen een recordwaterstand van 7,77 meter boven nulpeil gemeten. De hoogte en kracht van de vloedgolf waren al sterk afgenomen door de overstro mingen in Nederland. Vandaag is de beveiliging in Nederland van die aard dat Antwerpen het zwaarst zal worden blootge steld aan stormtij, stelt de Vlaamse Administratie Water wegen en Zeewezen. Door de versterking van de dijken en verdieping van de Westerschei- de zal de vloedgolf in volle kracht Vlaanderen treffen. Bij gebrek aan overstromingsge bieden zal het water over de dij ken lopen. Een peil boven 8,35 meter zet Antwerpen blank. BBL en Natuurpunt vragen de Vlaamse regering vaart te zetten achter de plannen voor mini maal 4000 hectare extra over stromingsgebieden en de versnelde realisatie van het overstromingsgebied in de Kruibeke, Bazel en Rupelmon- de. Dit laatste project maakt deel uit van het grootscheeps beveiligingsplan Sigma, dat 25 jaar geleden werd opgesteld maar nog steeds niet helemaal is uitgevoerd. Een complexe ad ministratieve afhandeling en het hardnekkige verzet van de Kruibeekse burgemeester A. Denert tegen de aanleg van een overstromingspolder veroor zaakten de vertraging. „Dat dit overstromingsgebied hard no dig is, mag blijken uit het feit dat de kans op overstromingen in het Zeeschelclebekken zal da len van 1 op 70 naar 1 kans op 350",aldusdeBBL. „InZeeland is de kans 1 op 4000." De aanleg van het overstro mingsgebied Kruibeke-Bazel- Rupelmonde is inmiddels be gonnen maar volgens de BBL schiet het te traag op. De milieu organisaties dringen bij de Vlaamse minister van Openbare Werken S. Stevaert aan drin gend extra geld vrij te maken. Unieke kansen In een overeenkomst van 1997 met de Administratie Waterwe gen en Zeewezen bedong de mi lieubeweging een studie naar de ecologische gevolgen van de verdieping van de Westerschei - de. „Het uiteindelijke plan, met name het Natuurherstelplan Zeeschelde, toont duidelijk aan dat er meer dan voldoende ruimte is orn de noodzakelijke 4000 hectare bijkomende over stromingsgebieden te realise ren", aldus de BBL. „En dan liefst gekoppeld aan een na tuurlijke inrichting van deze gebieden. Het plan biedt unieke kansen om beveiliging met na tuur te combineren. Tot op van daag is er echter nog niets van in huis gekomen. Er moet drin gend een groot maatschappelijk debat worden gevoerd over de ligging van de overstromingsge bieden en de concrete inrichting ervan." door Raymond de Frel TERNEUZEN - In Zeeuws- Vlaanderen gebeurt veel te wei nig op het gebied van de mu ziekstijl metal, vinden de band leden van Tenl3. Daar hopen ze zaterdag met een metalfestijn in het Terneuzense Porgy Bess verandering in te brengen. Drie bands geven acte de présence. De band Clid mag de avond ope nen. Deze Haarlemse 'nu-me- talgroep' krijgt in Terneuzen de gelegenheid om podiumerva ring op te doen. De viermansfor matie brengt zowel eigen werk als covers. Clid-bassist Sjoerd Visser is geen onbekende in de Terneuzense muziekscene: hij was een van de grondleggers van Ten 13. Ver-volgens is het de beurt aan Smalltown Cynics uit Sas van Gent, een bevriende band van Tenl3. „Het klikt gewoon tus sen ons. Daarom hebben we soort pact gesloten. Als wij een optreden hebben, vragen we hen ook om te spelen", vertelt Ten 13-gitarist Gerbrand de Jong. De Sassenaren zijn geïnspire door bands als Refused, Mac ne Head en Sepultura. Ze bn gen naar eigen zeggen 'gestr. tureerd lawaai'. Zanger Jer- Clemminck is het gezicht vaa band. Sebastiaan Elshoui Michel de Vos verzorgen de; taarpartijen. Dennis Anda sen is bassist, Ruben van; Akker drumt in de stijl van? van zijn favoriete band I Smashing Pumpkins. Tenl3 staat als laatste band; noteerd. Dit vijftal begon 1999. Nadat bassist Sjoerdï ser de band had verlaten, Jelle Mollema aangetrokfc Die brak niet lang na zijn a stelling bij een verkeersonge beide benen. Toen hij een™ was hersteld, volgde een nier tegenslag. Zanger Richard? pelink gaf er de brui aan. Sine dien neemt gitarist Bart Qjj de zangpartijen voor zijn ré ning. Daniël van Veen (voorn lig Puke) neemt sinds vorigj; de gitaarlijnen van Quistoi De band wordt gecompleta door drummer Han van j Griek. De avond begint om 20.30uir Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verse nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie; beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet del redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wore niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Do dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over: weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Tegen het eind van de barre ja ren 20 vertrok mijn vader Izaak Datthijn met zijn goede vriend Bram van de Walle vanuit 'De Groe' in het mooie Zeeuws- Vlaanderen naar het afgelegen Wieringen. Werk lokte daar ar beiders van heinde en verre. Zij deden hun zware werk om de kop van Noord-Holland en het zuidwesten van Friesland met een dijkverbinding uit hun iso lement te verlossen... Nu, ruim zeventig jaar later, gebeurt het onwaarschijnlijke. West- Zeeuws-Vlaanderen wordt be roofd van haar perfect functio nerende en maatschappelijk on misbare oeververbinding aanleg van een tunnel elde Maar zie, er komt compensa; Met een fiets-voetveer (PZCl 1)! Maar dan wel onder a voorwaarde: de gedupeera moeten stevig, wat zeg ik, zn meebetalen aan die tunnelt mers wie de krankzinnig bv tarieven ziet, wordt bleek or neus. Door welk onrealistis denken worden toch die led van Provinciale Staten get ven? Voor West-Zeeuws-Vla; deren is de klok zeventig j; teruggedraaid. Het zou mijn: der zeer droef hebben gesteir Jannis Dattk C.F. Smeetslaan 225, Castria maandag 3 februari 2003 Wim Dingemanse gaat van september tot en met april in Thailand wonen. foto Wim Kooyman door Raymond de Frel TERNEUZEN - Ubon Ratchathani heet de plaats waar de Terneuzense drogist Wim Dingemanse straks aan de slag gaat. De stad in Thailand, met ruim anderhalf miljoen in woners, zal voor een flinke ommekeer in zijn leven zorgen. Dingemanse en zijn Thaise vrouw gaan enkele maanden per jaar in Thailand wonen. Daardoor komt een einde aan zestig jaar 'drogisterij Dingemanse' in Terneuzen. Opa Wim Dingemanse begon op 5 december 1942 een drogisterijzaak aan de Axelse- sti-aat in Terneuzen. „Hij had in de oorlogs jaren drop in zijn zaak. Dat was kennelijk heel bijzonder. Daarmee zijn we bekend ge worden. Bij Dingemanse kreeg je altijd een dropje. Dat verwachtten de kinderen min of meer van je", weet Wim Dingemanse (43). Acht jaar later ging Dingemanse verder on der de DA-vlag, waarna in 1956 een tweede zaak aan de Axelsestraat werd geopend. De derde winkel, in het winkelcentrum Zuid polder, was in 1972 een feit. „Midden jaren zeventig is een van de zaken aan de Axelse straat gesloten. Mijn vader Adri runde de overige zaken samen met mijn oom Evert. Ik wilde ook drogist worden, maar mijn vader zag het niet zitten om met zijn drieën verder te gaan. Toen zei Evert: ik doe een stap opzij. Hij is daarom in 1981 voor zichzelf begon nen. Helaas is hij een jaar later ovex-leden", vertelt Wim Dingemanse. In 1992 verliet vader Adri de zaak in Zuid polder, 2 januari 2003 trok Wim er voor het laatst zijn witte jas aan. „Het was een moei lijke beslissing, die niet van de ene op de an dere dag is genomen. Uiteraard heb ik het daar met mijn vader over gehad. Hij staat volledig achter mijn besluit. Mijn vrouw en ik willen iets nieuws opbouwen. Nu kan het nog, een jaar of vijf later had ik er misschien anders tegenaan gekeken. We willen van september tot en met april in Thailand ver toeven. Ik ga daar administratief werk doen bij een broer eh zwager van mijn vrouw. De overige maanden zijn we in Terneuzen", al dus Dingemanse. Een weloverwogen beslissing, maar toch met pijn in het hart genomen. Dingemanse: „Het is natuurlijk geen pakje paracetamol dat je zomaar even verkoopt. Het feit dat wij geen kinderen hebben, speelde ook een rol. Opvolging zou er sowieso niet komen en de stap om te stoppen zou toch wel worden ge nomen, maar dan misschien veel later. Het was vreemd om voor het laatst in de winkel te staan, maar het allervreemdst voelt het als je er iets koopt. Dan ben je klant in je 'ei gen'winkel." Sfeer Die 'eigen' winkel had een typische sfeer. „Misschien komt dat wel omdat mijn vader en ik flinke drukteschoppers zijn. Altijd ou wehoeren, overal in de winkel waren wij te horen. Het mooiste aan het vak was het op lossen van problemen- Klanten die terug kwamen, him duim omhoog staken en rie pen: Bedankt Wim, het heeft geholpen De zaak wordt overgenomen door de firma Huisman, die al zaken in Hulst, Oostburg en Terneuzen heeft. Bij meer dan 40.000 Neder landers werken de nieren slecht en bij duizenden patiënten he lemaal niet meer. Zij moeten, om in leven te blijven, dialyse- ren: een intensieve en belas tende behandeling. Elk jaar weer komen er ruim 1.400 dialy sepatiënten bij die deze zware behandeling moeten onder gaan. Veel van deze patiënten wachten op een niertransplan tatie. Het is hun enige kans om weer een normaal leven te kun nen leiden. Maar de wachttijd voor een donornier is lang. De gemiddelde wachttijd voor een niertransplantatie is op dit mo ment vier jaar. Hester Landa (23) kan erover meepraten. Vijf jaar geleden werd ze nierpatiënt. Drie keer per week sporten, uitgaan: het zit er allemaal niet meer in. Maar Hester bruist nog steeds van de energie. Ze volgt de opleiding directiesecretaresse/manage mentassistente en werkt daar naast vijftien uur per week als managementassistente. "Ook be zoek ik middelbare scholen om voorlichting te geven over or gaandonatie. Hoewel ook ik op de wachtlijst sta, doe ik dit werk niet voor mezelf. We kunnen toch niet accepteren dat er jaarlijks honderden mensen onnodig overlijden!" Relativeren "Na vijfjaar ben ik inmiddels aar dig gewend aan mijn ziekte. Als je je niet precies aan de regels houdt wordt je teruggefloten door je lichaam. Zo simpel is dat. Voordat ik deze ziekte had, sportte ik drie keer per week. Nu moet ik iedere week kiezen of ik wil sporten of liever naar een verjaardag ga of iets anders so ciaals doe. Als je je hoofd vol propt met: 'ik wil dit of ik moet dat', dan kun je het heel moeilijk voor jezelf maken. Ik relativeer liever. Ik heb een hartstikke leuke vriend, een lieve moeder en schatten van zusjes. Wel wil ik later heel graag kinderen. Maar daarvoor moet je getrans planteerd zijn." Steun de Nierstichting De Nierstichting zet zich in voor nierpatiënten. Zo werkt de Nier stichting aan uitbreiding van het aantal niertransplantaties en geeft uitleg over het belang van orgaandonatie. De Nierstichting financiert ook veel wetenschap pelijk onderzoek ter verbetering van de behandeling en het voor kómen van nierziekten. Daar naast geeft de Nierstichting indi viduele hulp aan nierpatiënten en steunt projecten die daaraan bijdragen. De Nierstichting kan haar werk doen dankzij de steun van dona teurs, collectanten en andere sympathisanten. Iedere bijdrage in de vorm van een finan ciële gift of activiteit voor /JJJJs, de Nierstichting is daar- \_^c om van harte welkom. Nierstichting Nederland Gratis informatielijn nierziekten: 0800 - 388 00 00 Internet: www.nierstichting.nl Giro 88.000, Bussum "Ik collecteer voor de Hersenstichting Nederland en het NFGV" Loop ook warm voor de Nationale Collecte Hersenziekten Psychische Ziekten! Bel ons en meld u aan als collectant of organisator, leder uurtje helpt! Onze collecteweek is van 16 t/m 22 februari 2003. Meer informatie: www.nfgv.nl en www.hersenstichting.nl met zwoerd extra voordelig KILO KOGELBIEFSTUK BIJ 1,5 KG. ONTVANGT U 500 GRAM GRATIS! DIKKE VLEESRIBBEN per kg. 49 nu Amm BIJ AANKOOP VAN 1 KG. GEHAKT (H.O.H.) 1 KG. GRATIS runderstoofvlees 1.5 kg. 500 GRAM FLES 1,5 LITER bij afname van 5 kg. of meer van dezelfde vlees soort ontvangt u 2,- per kg. extra korting (uitgezonderd aanbiedingen) v.o.f. Mangus, Gentsevaart 8A 4565 EV Kapeilebrug - Tel. 0114-313016 Ook al vindt hij het spijtig HENK wordt vandaag vijftig, jazeker onze eigen anglofiel, wordt al een beetje seniel, ook krijgt hij nu een oude Idag, daarom heeft hij zo'n gulle lach. Yours Sincerly (AO)Colleagues Hij werd geboren mete; j boetnaald in de hand (sommigen zeggen in elk hand één) op 3 februari I953. Vandaag, 50 jaar later, ziet hij Abraham. Hoofdnettenmaker DIRK MOOKHOEK de man die met 2 naalA boeten kan! Gefeliciteerd en nog vele jaren! In sommige gezinnen is er door problemen niet altijd genoeg aandacht voor een kind. Dan is het een uitkomst als zo'n kind in de vakantie een tweede huis heeft bij mensen zoals u. Wij zoeken pleegouders voor vakantieopvang. Wilt u meer weten over zo'n tijdelijke ouderrol? Of heeft u interesse in een andere vorm van pleegzorg? Kijk dan op www.pleegzorg.nl of bel 0800 - 022 34 32. gehoor aan dl roep van de kluut Vogelbescherming Nederland wil zoveel mogelijk vogelsoorten vrij en zelfstandig laten leven. Zoals de kkii die onze èn uw hulp hard nodig hec Lid worden? Kijk op www.vogelbescherming.nl of bel 030-6937744 (cbf; VogelbescheriÉ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30