Sommigen die sliepen, zullen nooit ontwaken PZC Zendamateurs laten noodnet herleven Verhalen komen na vijftig jaar los [NEDERLANDS GROOTSTE i MODELBOUWSHOW Herdenkingszegels watersnood Wachten op Beatrix Minuut stilte maandag 3 februari 2003 Advertentie ZAT. 15 FEBR. ZON. 16 FEBR ,000°^, ZEELANDHALLEN TOEGANG 6,50 p.p. Kind 4-12 jr. 4,00 f C Q 70A/^ Info: 0113-221020 \J C, O clubleden delen de wereld ingestuurd. ..Maar toch blijven we nog steeds belangrijk", merkt Bleij- enberg op. „We kunnen zelf overal onze stations bouwen. Ook in oorlogsgebieden. Daar komt bij dat het een mooie hob by is." DEN HAAG - TPG Post presenteerde zaterdag tien nieuwe post zegels met het thema 'Nederland en het water door de jaren heen'. De postzegels zijn uitgegeven ter gelegenheid van de her denking van de watersnoodramp. Op de zegels is onder meer het dijkherstel in Stavenisse, de slui ting van de Zandkreek en de Grevelingen en de stormvloedke ring in de Oosterschelde te zien. foto TPG Post door Edith Ramakers 39 eurocent door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Hoe ik heet? Papa Delta 4 Alpha Victor Os car, afgekort PD4AVS." Achter die code, oftewel persoonlijke roepnaam, gaat Michel Bleijen- berg uit Vlissingen schuil. Hij is zendamateur en neemt dit weekeinde met ruim honderd amateurs zijn taak serieus om een noodnet aan te leggen, dat ook in de lucht was tijdens de watersnoodramp in 1953. In twaalf plaatsen in Zeeland, De zendamateurs Piet van Belle (links)en Michel Bleijenberg. foto Lex de Meester Zuid-Holland en West-Brabant proberen zendamateurs met el kaar te communiceren op fre quentie 3.700 megaherz in de mode AM. „De frequentie die gebruikt werd tijdens de wa tersnoodsramp." 'En toen de telefoon zweeg', staat er in een artikel in de nood- krant van de PZC van dinsdag 3 februari 1953 „Toen waren er radio-amateurs. Door hen kwam Nederland meer te weten over de ernst van de ramp", we ten ook de zendamateurs zeker Een aantal heeft zich zaterdag geïnstalleerd in het trainings centrum van de stadsgeweste lijke brandweer Vlissingen/ Middelburg. De antenne staat stevig verankerd hoog op het dak. „Waar waren de dijken doorgebroken, hoe hoog stond het water? Dat kwamen de rege ring en allerlei hulpinstanties door onze vroegere collega's te weten. We zetten deze twaalf noodstations op uit eerbetoon aan hen", verklaart Rolf van Heuven van Staereling. Papa India De zendamateur praat en luis tert intussen of er bij hem, Papa India 53ZWN, nog iets binnen komt. „Ik herken de stem van Piet uit Biggekerke. Hij is van PI53VLI. Vlissingen zit in een bunker in Biggekerke. Hij komt luid en duidelijk door, zou ik zeggen. Hij wel. Ze hebben daar een bijzonder goede verbinding gemaakt." De coördinatie van het noodnet wordt geregeld vanuit Den Haag. Dat is het hoofdstation. „De zendamateur die in 1953 radiocontact had met het rampgebied, zit van daag in Den Haag weer achter de radio. Hij is inmiddels 85 jaar", zegt Bleijenberg. Alle elf stations kunnen een call vanuit Den Haag verwachten. Lukt dat en zijn de codes genoteerd, dan is de verbinding gemaakt en kan het vraag-en-antwoord-spel beginnnen. Van Heuven van Staereling: „Maar het valt niet mee De frequentie 3.700 ge bruiken we niet vaak meer." Na drie kwartier zijn vier zus- terstations met Den Haag ver bonden: Biggekerke, Terneu- zen, Zierikzee en Wissenkerke. In het brandweertrainingscen trum in Vlissingen wordt afge wacht. „Er wordt veel door el kaar heengepraat", zegt Van Heuven van Staereling. Er is bo vendien ruis op de lijn. Af en toe klinken enkele woorden in een soort slow motion. De geoefen de zendamateurs horen meer dan de niet-ingewijden. „Roger, Roger", reageert Van Heuven van Staereling. In de moderne tijd is amper nog voor te stellen dat het de zend amateurs waren die de buiten wereld in 1953 van de ellende op de hoogte brachten. Zou zich nu een ramp voltrek ken zoals in 1953. dan werden binnen een mum beeld en geluid via moderne communicatemid- 39 eurocent 39 eurocent J 39 eurocent VLISSINGEN - Neeltje Hen- drika Balkenende-de Dreu. Geboren 10 augustus 1902. Wilhelmina Magdalena Bal kenende. Geboren 16 maart 1940. Dirk Balkenende. Gebo ren 10 oktober 1900. Omgeko men bij de ramp op 1 februari 1953 in Kruiningen. Die tekst staat op een grafsteen in de be graafplaats van Biezelinge, Zuid-Beveland, vlakbij het ouderlijk huis van demissio nair minister-president Bal kenende. Balkenende, zelf van 1956, sprak zaterdagavond tijdens de herdenkingsbijeenkomst in de Sint Jacobskerk in Vlissin gen als Jan Peter, kind van een Zeeuwse familie. Net als zoveel Zeeuwse, West-Bra bantse en Zuid-Hollandse ge zinnen, heeft ook de familie Balkenende zijn eigen lotgeval over de ramp. Wilhelmina, of wel Willy, kwam om, maar haar schooltas werd terugge vonden. „Alle boeken en schriften waren keurig inge pakt voor de schooldag van maandag 2 februari", zegt Balkenende. „Dirk was een oom van mijn vader. Zij dach ten veilig te zijn in hun monu mentale boerderij op de Hooge Moer in Kruiningen." De boerderij stond er immers al 350 jaar. Maar toen het kol kende water kwam, vonden ze met de familie Goetheer-Rot- tier, die ook in de boerderij woonde, hun toevlucht op het dakHet water beukte tegen de muren, uiteindelijk stortte de boerderij in. „Ze kwamen alle maal om. Mina Goetheer is zelfs nooit teruggevonden." Over de dijk Het verhaal van zijn ouders gaat over Wolphaartsdijk. Een dorp dat ook zijn slachtoffers kende. „Mijn ouders en groot ouders van moeders kant wer den door een familielid ge waarschuwd. Het water kwam toen al over de dijk, golfde ver der en drong de huizen bin nen." De herinneringen aan de ramp lijken vijftig jaar later pas goed los te komen. Balke nende: „Niet klagen, maar dragen en bidden om kracht. Die mentaliteit was karakte ristiek voor de mensen in de getroffen gebieden. In de herdenkingsbijeenkomst in de Sint Jacobskerk, die live werd uitgezonden door de EO, werd samenzang en koor afge wisseld met persoonlijke ver halen van slachtoffers en be trokkenen. Ruwe stormen in Premier Balkenende tussen zijn ouders in de Sint Jacobskerk. Uiterst rechts burgemeester Van Dok-van Weele. foto Lex de Meester een donkere nacht. Teun van Kempen uit Oude Tonge ver haalde hoe zijn vader iedereen kwam wekken, want hij had ganzen voor de slaapkamerra men zien zwemmen. „De gan zen waren schuimkoppen", zegt Van Kempen. Een moeder die alleen is gestorven en een vader die de klap niet te boven is gekomen en vier jaar later ook overlijdt. Cor van de Ton- nekreek was 19 jaar en zag voor zijn ogen mensen ver drinken. „Allemaal dood. Het is een afscheid voor altijd, dat weet je meteen als je ze ziet vertrekken." OUDE TONGE - In Oude Tonge werd een minuut stilte in acht genomen voor de slachtoffers van de Ramp. foto Robin Utrecht/ANP OUWERKERK - Dik ingepakt wachten belangstellenden bij het museum Waters nood 1953 in Ouwerkerk op de komst van koningin Beatrix. De koningin sprak er in beslotenheid met overlevenden van de februariramp, nadat zij eerder op de middag een herdenkingsbijeenkomst in Oude Tonge had bijgewoond. foto Marijke Folkertsma ie Sneeuw, wind en kou tijdens de herdenking in Ouwerkerk. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde fl OUWERKERK - „...sommigen die sliepen, zullen nooit ontwa- ken." Wie nog geen kippenvel had van de snijdende wind die over de Oosterscheldedijk bij Ouwerkerk joeg, kreeg dat wel bij de laatste woorden uit het gedicht van brugklasleerlinge Tessa de Keijser. Het vormde de opmaat tot de kranslegging bij het nieuwe ei- landelijke Rampmonument ter nagedachtenis aan de 532 be- woners van Schouwen-Duive- r' jand die in 1953 het leven lieten. !L Met. de nationale driekleur strak klapperend aan de mast naast de muur met golven van Gust Romijn, bewees het voltal- Q' lige college van burgemeester en wethouders van Schouwen- Duiveland de eer aan hun omge komen streekgenoten en de na bestaanden. Wind (hoewel nog lang geen storm), sneeuw en vorst versterkten het inbeel dingsvermogen aan de omstan digheden bij de dijkdoorbraken een halve eeuw terug. Een klei ne honderd belangstellenden trotseerden de bijtende kou om de plechtigheid bij te kunnen 'wonen. Allen warm gekleed, goed gevoed, uitgerust en droog. „Wat moeten die mensen heb- ooit het besef. Het monument laatste dijkgat in het zuidweste ben afgezien", klonk uit meer- staat bij de caissons die zijn ge- lijk deltagebied op 6 november dere monden duidelijker dan bruikt voor de afsluiting van het 1953. foto Albert Nieboer/WFA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29