PZC 21 Uitputtingsslag in de sneeuw winterlandschap Grote beroering in Belgisch voetbal Verkeerde bodycheek Vasseur snelst in Weinig treffers en veel toespraken bij jubileum Belg De Bergé blijft op de been in Midwinter halve marathon WÊiÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊaÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊiÊÊÊÊÊÊmÊm Vasseur krijgt elite-licentie terugblik B Co Doping? Olijfbomen maandag 3 februari 2003 door SiaakSinke Middelburg was de sterks doorSven Remijnsen CADZAND-BAD - Nooit eer der deed de Midwinter halve marathon zijn naam zo veel eer aan als gisteren in Cadzand- -Bad. In de twaalfde editie, die werd gelopen over het be sneeuwde strand en door de wit te duinen, toonde de Zeeuws- -Vlaamse westkust zich op zijn mooist. Bart de Bergé toonde zich op zijnbest. De Belg, vorig jaar ook al winnaar, was de eerste die na ruim 21 kilometer een warme deken om zich heen kreeg gesla gen. Hij finishte na 1 uur, 12 mi nuten en 53 seconden en won daarmee ook het Open Zeeuws kampioenschap. Theo Rabout was de eerste echte Zeeuw. De man uit Zuidzande besloot zijn thuiswedstrijd met de tweede plaats en een tijd van 1.14.56. Na Rabout volgden een andere Belg, Christof Clyncke, en twee andere Zeeuwen: Niels en Floris Jan Koole. Door de zware om standigheden bleef het tien jaar oude parkoersrecord van Sepp Vermeulen (1.08.01) ver buiten het bereik van de toplopers. Ver meulen zelf, herstellende van een slepende blessure, kwam ditmaal als negentiende over de streep. Ellende Niels Koole mokte na afloop over de sneeuw. ,,Ik had niet ge rekend op deze ellende." Zijn broer Floris Jan dankte zijn wa terdichte schoenen en diens vriendin Edith Gerards had het zo koud dat ze de door de orga nisatie uitgereikte deken zelfs meenam onder de douche. Christof Clyncke vertelde aan eenieder die het maar horen wil de dat hij er alles aan had ge daan om zo lang mogelijk in het spoor van thuisloper Theo Rabout te blijven. „Anders was ik gegarandeerd verdwaald. Het is moeilijk pijlkes volgen als de weg vol sneeuw ligt." Het waren getuigenissen van een barre tocht. Ook winnaar Bart de Bergé (26) uit Bredene had zich zijn eerste wedstrijd van het jaar heel anders voorge steld. „Het was constant uitkij ken waar ik mijn voeten zette. Als ik voelde dat ik weggleed in de sneeuw, moest ik telkens even vaart minderen." Het parkoersrecord had De Ber gé daardoor al gauw uit zijn hoofd gezet. „Dat was onder de ze omstandigheden met te doen. Volgend jaar zal ik proberen sneller te zijnVolgende maand al mag hij warmdraaien in de andere halve marathon door het West-Zeeuws-Vlaamse land: de Zwinstedenloop. Al na een paar kilometer had De Bergé de overige 229 deelne mers achter zich gelaten. Hal verwege bedroeg zijn voor sprong 45 seconden, aan de streep was die opgelopen tot meer dan twee minuten. Theo Rabout was in de beginkilome- ters niet in staat de Belg te vol gen. Wel sloot hij aan bij Clync ke, die in de 29-jarige atleet van De Wielingen een gouden gids vond. Rabout loodste zijn met gezel over het strand en door de duinen. Na zo'n zestien kilometer kon ook Rabout niet verhelpen dat Clyncke in een onbewaakt ogenblik onderuit ging. „Ik wil de niet meteen Speedy Gonzalez spelen en hield in, maar hi] bleef maar liggen. Ik kreeg het idee dat hij niet meer terug wilde ko men. Toen heb ik mijn blik op het haventje gericht en mezelf door de wind heen gevochten." Rabout liep uiteindelijk nog een verschil van bijna twee minuten bij elkaar. Achter de beste Zeeuw reken den Niels (31) en Floris Jan Koole (32) uit Middelburg eerst Winnaar Bart de Bergé tijdens zijn eenzame strijd tegen de elementen op het strand bij Cadzand. foto Peter Nicolai af met de Belg Kris van Wiele, waarna ze zich samen een weg over het strand van Zwarte Pol der probeerden te banen. Bij ge brek aan waterdichte schoenen liep Niels natte voeten op. „Ik zakte steeds tot mijn enkels in de halfnatte sneeuw. Het par koers lag er vreselijk bij. Met zo'n wedstrijd doe je mij geen plezier; Floris Jan wel." Verlangen De uitputtingsslag rond Cad- zand-Bad deed Floris Jan ver langend uitzien naar de mede door hem in het leven geroepen marathon van Haamstede naar Zoutelande, die op 4 oktober zijn debuut beleeft. „Dat wordt ook een wedstrijd waarin de tijd ondergeschikt is aan het par koers. Voor een snelle marathon moet je er niet komen; wel voor een mooie. Alleen hoop ik dat het dan niet sneeuwt. Een tem peratuur van vijftien graden en een zonnetje, daar doe ik het voor." Bij de vrouwen bleef Ingrid Yse- baert (1.30.36) Mia van de Veire, Edith Gerards en Terèse van La- re voor. De wedstrijd over 5 kilo meter werd beheerst door atle ten van de organiserende ver eniging De Wielingen: Rutger Veerman en Frederique Ver- sluys. VLISSINGEN - Remy Vasseur uit Vlissingen is voor het triat lonseizoen 2003 opgenomen in het selecte groepje van 36 triat leten die aan elitewedstrijden mogen meedoen. Deze atleten hebben hun elite-licentie gekregen naar aanleiding van de ranking van vorig jaar. De licentie geeft de atleten recht om deel te nemen aan een aantal internationale wedstrijden, zoals de triatlons van Holten en Zundert. Vasseur neemt momenteel de 25e plaats in op de Nederlandse ranking. door Sjaak Sinke BERGEN OP ZOOM - In het sneeuwlandschap van Bergen op Zoom was Remy Vasseur uit Vlissingen zaterdag de sterkste in de tweede zwemloop voor het Timex-circuit. Met de zege leg de hij meteen een goede basis voor de eindoverwinning in dit circuit. Op de kilometer zwemmen in zwembad De Schelp kreeg Vas seur niet alleen flinke tegen stand van plaatsgenoot Leon Jacobse en van Jeroen Verdonk (Rosmalen), hij kreeg zelf klop van zijn twee jaar jongere trai ningsmaat Jacobse, al was het met slechts één seconde ver schil. Na het warme zwembad kregen de atleten een temperatuurval te verwerken van zeker dertig graden. Buiten blies een harde oostenwind de fijne sneeuw vanaf de Binnenschelde de bou levard op, recht in het gezicht van de zwemlopers. Na ruim een kilometer volgde dan het ver lossende keerpunt. De lopers moesten echter wel vier van de ze rondjes afleggen. Het deerde Vasseur nauwelijks. Soepel lopend rolde hij al snel Jacobse en Verdonk op en bouw de daarna gestaag zijn voor sprong uit. Na 49 minuten en 33 seconden kwam de verlossende finish. De jury ter plaatse had moeite om de startnummers te lezen omdat de stuifsneeuw de ramen van de tijdwaarnemings auto regelmatig ondoorzichtig maakte. Bijna drie minuten moesten de enkele verkleumde toeschou wers wachten om Jacobse als tweede te zien finishen. Rob Musters (Oud-Gastel) liep een sterke tien kilometer nadat hij pas op de zesde plaats en een achterstand van ruim een mi nuut op de koplopers uit het zwembad was gestapt. Een half minuutje achter Jacobse legde hij beslag op de derde plaats. Verdonk was wel de snelste ve teraan H40, voor favoriet Pieter van Hal (Bergen op Zoom) die geen risico nam en zich in het zwembad eerst volledig om kleedde voor de barre tocht dooi de sneeuw. Kobus Botman uit Middelburg was de sterkste b> de mannen H50. Cindy Brusse (Rotterdam) wa weer een klasse apart bij vrouwen. In de snelste zwen> baan realiseerde zij de vienfc zwemtij d overall van 13 mint ten en een seconde. Ze was daar- mee liefst vier minuten snelle dan nummer twee, haar plaats- genote Kitty Bloois. Dik inge pakt trotseerde Brusse de ele menten en pakte haar tweea zege op rij. Korte zwemloop Op de korte zwemloop was Ge- bert van den Biggelaar (Ouc Gastel) de sterkste nadat ruim anderhalve minuut ach terstand op Maartje van Keule (Vlissingen) en Charles Pots (Souburg), beiden lid van 6 zwemvereniging Luctor, hs: opgelopen. Op de tweede plaat was het Jurgen Danen (Out Gastel) die oud-profwielrenn? Berrie Zoontjes (Berkel Et schot) achter zich hield. Charles Potin beperkte de scha- de door in zijn eerste zwemlooj op de vierde plaats te finisher Maartje van Keulen was dj sterkste bij de vrouwen op c- korte afstand. Bij de jeugd was er na 250 mete zwemmen en 2.5 kilometer lo pen een heuse eindsprint nodii om de winnaar op het bord li krijgen. Teun Zoontjes wasi snelste voor Remy de Cesar (Vlissingen) en de winnaar va: vorige week Mike Odentha (Grijpskerke). Monique Lie- denberg (Yerseke) was de snel ste bij de meisjes en gaf maa acht seconden toe op de wirrnaa bij de jongens. Elfstedentocht Ondanks de erbarmelijke om standigheden bleven maar wei nig deelnemers thuis en stonde zelfs nog een tiental dappere: op het secretariaat, om zich toe! nog te laten inschrijven voorde ze zwemloop. Alle deelnemer waren het er over eens: hetwa zwaar maar het gaf ook een kic! om in zulke omstandigheden! finishen. Zelfs de barre Elfste dentocht uit 1963 werd aange haald; ook daar haalden slecht een kleine zestig deelnemers d finish. door Koen de Vries Het is niet van vandaag of gisteren dat Nederland en België elkaar ontmoeten in korfbalinterlands. Ook in het veire verleden troffen beide landen elkaar vele malen, bijvoorbeeld als er iets te vieren viel. Zo werd het vijftigjarig jubileum van de Zeeuwse korfbalbond op zaterdag 17 juni 1967 opgeluisterd met een duel op het veld tussen het nationaal zaterdag- korfbalteam en de Rode Duivels. Bij het twaalftal van Nederland (inderdaad, vanwege het middenvak bestond het team niet uit acht, maar uit twaalf korf- ballers) speelden ondermeer de Zeeu wen Jan Kooman, F. Meliefste (beiden Swift) en Piet van Beugen (Togo) mee. De Belgen moesten het doen zonder de spelers van de beste twee ploegen van het land, Scaldis en ATBS. Ze moesten naar Londen voor de Europa Cup, onder meer tegen de Nederlandse topploegen Ons Eibernest en Rohda (recht op het doel af). Het treffen in Goes was volgens de toen malige sportverslaggever van de PZC zeker geen hoogstaande wedstrijd, het geen ook in de score tot uitdrukking kwam. Het bleef bij 4-2 voor Nederland, na een 2-1-niststand. Bovendien was de arbitrage van de Belgische scheidsrech ter niet bepaald in het voordeel van Oranje. De winnaars kregen een zilve ren medaille uitgereikt, geschonken door de commissaris der Koningin van Zeeland. Een week eerder was in hotel Terminus in Goes het jubileum officieel gevierd. Destijds werd de feestvreugde verhoogd middels vele, vele toespraken. Zo spra ken niet alleen de heer A A. Marteijn uit Yerseke, de voorzitter van de Zeeuwse korfbalbond, maar ook Ir. H. A. Durs, de voorzitter van de nationale bond, A. Janssens voorzitter van de Belgische bond, de Goese wethouder J.A. Roose, de voorzitter van de Haagse korfbal bond de heer de Graaff en zelfs I. W. Bak ker namens de afdeling Zeeland van de KNVB. Tenslotte spraken korf bal vriend M.J. van Thiel uit Rotterdam en oud-be stuurslid Wim Bruggeman de vele aan wezigen toe. Veel ouder dan vijftig jaar werd de Zeeuwse korfbalbond overi gens niet. Door een reorganisatie werd de landelijke bond niet meer in provin cies, maar in districten opgedeeld. foto PZC Duel onder de korf tussen de Rode Duivels en Oranje. door Peter van Kouteren GENT - In het Belgische voetbal is grote beroering ontstaan na twee kort achter el kaar uitgesproken vonnissen van de recht bank. Beide keren werd een speler die een blessure veroorzaakte, door de burger- De atleten die over anderhalf jaar bij de Olympische Spelen meedoen aan de klassieke afstand over 42,195 kilometer, de marathon naar het Panathinaikos-stadion in Athene, zullen grotendeels tussen olijf bomen lopen. De organisatie heeft in samenwerking met het Griekse ministerie van milieuzaken het plan opgevat zo'n 4000 volwassen exem plaren die moeten wijken voor nieuwbouw en de aanleg van infrastructuur, te redden en elders te planten. Ongeveer 1500 bomen met de karakteristieke grijsgroene blade ren komen langs het olympische mara- thonparcours te staan. Het mes snijdt aan twee kanten, want Athene is in Europa de hoofdstad met het minste groen. Tweeder de van het oppervlak van de Griekse me tropool is bedekt met beton en asfalt. De afgelopen twintig jaar is 80 procent van de bomen verdwenen. Met de 'vegetatie transplantatie' is 3 miljoen euro gemoeid. rechter met een geldboete bestraft. De rechter wees bij zijn uitspraak op een be paling over burgerlijke aansprakelijkheid, die de zorgvuldigheidsregel wordt ge noemd. Het komt erop neer dat de veroor zaker van schade daarvoor moet opdraai en. Voormalig Hoek-speler Frank van Damme heeft bij de rechtbank van Gent een proces gewonnen, dat hij had aangespannen tegen de 22-jarige Nicky van den Borre. Van Damme, die tegenwoordig voor FC Ever- gem uitkomt, liep na een charge van de spe ler van FC Brakel een dubbele beenbreuk op. Volgens de rechter was Van den Borre on voorzichtig geweest en had hij rekening moeten houden met het natte veld. Hij moet Van Damme 2500 euro schadevergoe ding betalen. De speler van FC Brakel gaat in beroep. Hij voert aan dat hij bij de over treding de bal speelde, maar doorgleed. Volgens Van den Borre is het zogeheten zorgvuldigheidsbeginsel niet overtreden. De uitgesproken straf maakt volgens hem voetbal onmogelijk. Doelman Benny Verplancken moet bijna zes jaar na een overtreding eveneens een schadevergoeding van 2500 euro betalen. De keeper maaide in 1997 in een wedstrijd tussen de A-junioren van Horebeke en FC Petegem-Schelde de doorgebroken spits van de tegenpartij met beide voeten voor uit neer. De inmiddels 25-jarige aanvaller raakte zwaar geblesseerd en heeft nooit meer gevoetbald. De spits was net als jonge zelfstandige timmerman begonnen en kon een jaar niet werken. Hij spande een proces aan bij de rechtbank en haalde na verschillende processen uit eindelijk zijn gelijk. De rechter oordeelde dat zo'n zware tackle geen deel uitmaakt van de normale ricico's van het spel. Precedenten Voorzitter Jan Peeters van de Belgische voetbalbond spreekt van gevaarlijke pre cedenten. Hij vindt dat de uitspraken op termijn de sport onhoudbaar kunnen ma ken. Juristen wijzen erop dat profclubs die een speler zien uitvallen na een tackle een schadeclaim zouden kunnen indienen. Daarbij zou het kunnen gaan om een ver goeding van gemiste kansen om een toer nooi of competitie te winnen, of wegens het missen van publiciteitsinkomsten. Bovendien zouden de verzekeringspremies die clubs tegen schadeclaims afsluiten veel hoger kunnen uitvallen. De trainer van Borussia Dortmund, Matthias Sammer, ligt onder vuur. Volgens de persoonlijke arts van Marcio Amoroso, spits bij Borussia, verdeelt Sam mer in de kleedkamer verdachte producten onder de spelers. Nivaldo Baldo stelt dat met eigen ogen gezien te hebben. „Ik heb Amoroso aangeraden die spullen niet in te nemen", aldus de arts bij het Braziliaanse Terra Esportes tv. Volgens Baldo wil Amoroso geen ruzie om dat hij dan alleen getroffen zal worden door sancties. Van de andere kant meent de arts dat Sammer zich niet normaal ge draagt. Dat hij nu met de zaak in de open baarheid komtverklaart Baldo door erop te wijzen dat hij van de club nog steeds geen cent gezien heeft voor zijn diensten. Sammer liet onlangs weten Baldo met lan ger te willen zien omdat hij een slechte in vloed op zijn spelers zou hebben. Borussia-manager Zore noemde de uit spraken van Baldo 'baarlijke kletskoek'. Volgens hem verdeelt Sammer medicijnen. Verder verwees Zore naar de medische staf van de club en de (negatieve) uitkomsten van dopingcontroles. „Wat Baldo zegt te kent de man", aldus Zore. Dat de club de man niet betaalt, verklaarde Zore met de stelling dat de club Baldo geen opdracht heeft gegeven en dat de spelers medisch verzekerd zijn. De club overweegt rechter lijke stappen tegen de arts. van onze sportredactie MISAWA - De Chinese ijshockeyster Sun Rui (rechts) was gisteren even in de war. Ze dacht tijdens de 5e Asean Winterspelen in Misa- wa, Japan, haar Noord-Koreaanse tegenstander middels een bodycheek hardhandig de puck te ontfuntselen. Dat pakte jam merlijk verkeerd uit... China won het duel desondanks met 8-1. foto Shizuo Kambayashi/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 20