VS rouwen na ongeluk ruimteveer PZC Herdenken en nooit meer vergeten DNB onderzoekt eigen munteenheid goeroe Maharishi W aar schuwende woorden bij herdenking Ramp f o° Daphny koning van veldrijden Aanslag wordt uitgesloten Adoptie van Brits platteland De Dierenbescherming, afdeling Noord en Midden Zeeland, dankt: Venezuela Ajax start voortvarend Zeeuwen in Litouwen 13 en 14 BOBSaSDEI». Neem nu een proefabonnement Zes weken voor i6f- W 6 Gure dag Winterse buien en vrij krachtige tot krach tige westelijke wind bij maximaal 5 gra- 246e jaargang no. 28 •kg maandag 3 februari 2003 art los nummer 1,10 van onze redactie buitenland HOUSTON - In de Ver enigde Staten hangen tot woensdag de vlaggen halfstok, sinds zaterdag het Amerikaanse ruimte veer Columbia kort voor de landing op Kennedy Space Center in Florida is verongelukt. De zeven as tronauten aan boord, zes Amerikanen, onder wie twee vrouwen, en een Isra ëliër, hebben het ongeluk niet overleefd. De oorzaak van het ongeluk is nog be kend. Volgens het schema zou de Co lumbia om 15.16 uur (onze tijd) landen in Florida. Zestien mi nuten daarvoor raakte de vluchtleiding van de NASA in Houston het contact met het ruimteveer kwijt, zowel de ge sproken contacten met de be manning als de ontvangst van de gegevens over de voortgang van de vlucht. Even later was in de hele wereld via televisiezen der CNN te zien dat de shuttle in stukken uiteen viel. Aanwijzing daarvoor was dat er meerdere condensstrepen te zien waren. Het ongeluk gebeurde toen de Columbia over de staat Texas vloog, op weg naar de thuisbasis in Florida na een ruimtemissie van zestien dagen waarin de be manning tientaUen weten schappelijke experimenten uit voerde. Het ruimtevaartuig vloog toen met een snelheid van meer dan 19.000 kilometer per uur op een hoogte van ongeveer 63 kilometer. Niets wijst erop dat het veron gelukken van het ruimteveer Columbia het gevolg is van een aanslag. Dat hebben woord voerders van zowel NASA, FBI als Witte Huis gezegd. Volgens het departement van Binnen landse Veiligheid was de shuttle op zo'n grote hoogte toen hij verongelukte dat een aanslag 'zeer onwaarschijnlijk' is. Inmiddels zijn drie officiële on derzoeken begonnen naar het ongeluk, een door de Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie NASA, een van de regering en een door het parlement. Tot de oorzaak duidelijk is, blijven de resterende shuttles aan de grond. Voor de huidige bemanning van het internationale ruimtesta tion ISS heeft het stilzetten van de shuttles geen gevolgen. Gis termiddag werd zoals gepland het Russische ruimtevracht schip Progress M-47 gelanceerd vanaf de basis Baikonoer in Ka- zachstan. Dat brengt onder meer brand stof, zuurstof, water en voedsel naar de twee Amerikanen en de Rus in het ISS. Na de bevoorra ding kunnen de drie het daar tot in juni uithouden. Talrijke brokstukken van de Columbia zijn neergekomen in de omgeving van de plaats Na cogdoches in Texas. De politie bewaakt de wrakstukken om te voorkomen dat mensen in aan raking komen met resten van de uiterst gevaarlijke stoffen die aan boord waren en dat souve nirjagers mogelijk bewijsmate riaal meenemen. In een veld bij Hemphill in het oosten van Texas zijn lichaams delen van bemanningsleden ge vonden. Lokale zenders toon den beelden van een lijkwagen op de plek waar deskundigen de overblijfselen verzamelden. President Bush zei in een speci ale televisietoespraak naar aan leiding van het ongeluk dat 'het hele land rouwt'. Hij wees erop dat de astronauten grote risico's hadden gelopen in dienst van de mensheid en verzekerde dat 'de zaak waarvoor zij zijn omgeko men, wordt voortgezet'. ANP/RTR/DPA/AFP pagina 4: oorzaak moeilijk te achterhalen door Willem Meyboom AMSTERDAM - De Nederland- sche Bank (DNB) gaat onder zoek doen naar de eigen munt eenheid 'raam' van de spirituele beweging van leider Maharishi Yogi. Verschillende winkels in en rond Vlodrop, waar de goeroe resideert, accepteren het geld. Het geld is in Nederland al sinds oktober vorig jaar in omloop. De goeroe kreeg daarbij mede werking van zijn huisbank, het kantoor van Fortis in Roer mond. Volgens een woordvoer- LONDEN - Britse stedelingen kunnen een stuk platteland adopteren. 'Een veld waar je kunt rennen, roepen en schreeu wen', is vanaf 29 pond (ruim 43 euro)per jaarin 'adoptief eigen dom' te krijgen, schreef de Brit se krant The Times zaterdag. Het concept is bedacht door boer David Price, die een boer derij van ongeveer 200 hectare heeft in een schilderachtig gele gen gebied op de grens van Wales en Engeland. Stadsbewo ners kunnen ze een soort aan deel in zijn bedrijf nemen. Voor die 29 pond kunnen de deelnemers tweemaal per jnaand een bezoek brengen aan hun 370 vierkante meter stuk grond. Staan er gewassen op, dan mogen ze op een ander deel van het bedrij f van hun recht ge bruik maken. ANP Koningin Beatrix bij het watersnoodmonument in Ouwerkerk. der van DNB is de uitgifte van 100.000 biljetten gedekt met een tegenwaarde van 320 miljoen euro in de kluizen van de trans cendente beweging. De biljet ten, van 1, 5 en 10 raam worden gedrukt bij Joh Enschedé, die ook de eurobiljetten vervaar digt. De raam is 10 euro waard, de totale uitgifte komt daarmee op 1 miljoen euro. De DNB weet niet zeker of de uitgifte legaal is. „Iedereen mag geld drukken en gebruiken als ruilmiddel", zegt de woordvoer der. Voorwaarden zijn dat de munteenheid niet mag worden gepropageerd als wettig betaal middel en dat de biljetten niet te veel op de euro lijken. De Maharishi zegt het geld te willen gebruiken om landen in de derde wereld aan een sterke inflatie-arme munt te helpen. Het geld is genoemd naar Raam Mudra, een vroegere Indiase prins die welvaaxt bracht. ANP door Maurits Sep OUWERKERK - De wind jaagt de sneeuw vanaf de Ooster- schelde over de dijk langs de caissons bij Ouwerkerk. Met de rug gekeerd naar monument en museum voor de watersnood, wachten tientallen mensen kleumend op de aankomst van koningin Beatrix. Een paar pa raplu's geven kleur aan de vuil grijze lucht. De caissons van Ouwerkerk, die in 1953 de laatste dijken dicht ten, vormden zaterdag het decor van het tweede deel van de na tionale herdenking Waters noodramp. In Oude Tonge heeft koningin Beatrix met minister president Jan Peter Balkenende een krans gelegd op de begraaf plaats waar de slachtoffers hun laatste rustplaats hebben ge vonden. Als de vorstin in Ouwerkerk ar riveert, even na drie uur, keert iedereen het gezicht naar de wind. Kunstenaar Gust Romijn begeleidt koningin Beatrix en premier Balkenende naar zijn monument: Het water, de storm, de stilte. Op afstand gadegesla gen door het publiek, dat de ogen met vlakke handen be schermt tegen prikkende vlok jes. „Vijftig jaar geleden was het erg slecht weer, maar nu is het ook wel bar en boos zeg", kleumt Bram Versluis uit Zierikzee. Hij zoekt beschutting tegen de muur van het Watersnoodmuse um, waar koningin Beatrix een rondleiding krijgt. Uit de capu chon steekt de klep van zijn vis serspet. Visserijpolitie In 1953 zat Versluis (75) bij de visserijpolitie. „Met Urker vis sers ben ik van Zierikzee naar Ouwerkerk gevaren om mensen te helpen. Dat was op de dins dag na de Ramp. We voeren naar Advertentie Rijkswaterstaat/Strandexploitatie Walcheren/KNRM/Waterschap/ Brandweer/Politie/Dierenambulanceteams en Centralisten, voor de enorme inzet en betrokkenheid bij de redding van slachtoffers tengevolge van de olieramp. Dankzij deze instanties, die ter plaatse de nog in leven zijnde vogels konden verzamelen, werden onze dierenambulanceteams in staat gesteld, om zoveel mogelijk dieren te vervoeren naar Vogelopvang de Mikke en ze op deze wijze een kans te geven om, over enige tijd^ weer een plaatsje te vinden in de natuur. Inge Zweedijk, kantoormanager Dierenbescherming de kerk van Ouwerkerk. Die ligt namelijk wat hoger. Daar pik ten we mensen op." Herdenken wat vijftig jaar gele den is gebeurd, heeft voor Ver sluis nog immer veel waarde. Ie der jaar gaat hij op 1 februari naar de kerk van Ouwerkerk, bij de veertigjarige herdenking was hij bij de caissons, net als nu. „De Ramp is om nooit meer te vergeten. Daar moeten we altijd bij stil blijven staan." Naast hem staat Bas Lagendijk. Hij was al geboren toen Zuid west-Nederland onder water liep, maar woonde met zijn ou ders in Barendrecht, De zee brak door de eerste dijk, maar werd door de volgende gekeerd. Zijn dorp hield het droog. Toch is Lagendijk aanwezig bij de herdenking in Ouwerkerk. „Ik ben drie jaar geleden in Zierik zee komen wonen. Ik heb me in Zeeland verdiept en daarom ben ik hier." Inburgering De herdenking van de Ramp be schouwt hij als onderdeel van zijn inburgering. Lagendijk vermoedt overigens dat de meeste aanwezigen gekomen zijn om de vorstin te zien. Maar Versluis spreekt hem tegen. De oude Zierikzeeënaar herkent veel mensen uit de directe om geving, voornamelijk uit het zwaargetroffen Ouwerkerk, waar 91 mensen het leven lieten. Overlevenden en nabestaanden van Schouwen-Duiveland, Tholen, Noord-Beveland, Goe- ree-Overflakkee en West-Bra bant verhalen in besloten kring in het naastgelegen restaurant De Vierbannen over de Ramp. Koningin Beatrix is een goed door A. J. Snel OUWERKERK - In een zorgvul dig beheerst evenwicht tussen emotie en rede is zaterdag de watersnoodramp van 1953 her dacht. Tijdens een bijeenkomst in aan wezigheidvan koningin Beatrix in Oude Tonge werd evenzeer ruimte gelaten voor een per soonlijke impressie over de ramp als voor de les die uit de gebeurtenissen van en halve eeuw geleden moet worden ge trokken. In Ouwerkerk werd de ramp in stilte herdacht De ko ningin sprak daar in besloten heid met een aantal overleven den. „In het holst van de nacht werd er op de deur gebonsd", herin nerde zich C. van den Ouden- Huijer uit Oude Tonge de ijzige nacht van 31 januari op 1 febru ari. „Mensen dreven voorbij op een stuk hout of een dakkapel als vlot en we konden ze niet helpen." En: „Nu, na vijftig jaar gaan we met storm nog nooit rustig slapen. J. Franssen, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland be sloot zijn historisch resumé over de dagen van en na de ramp met een ernstige waarschuwing. Met de uitvoering van de Delta werken zijn we er niet. Nog steeds zijn er zwakke plekken in de kustverdediging. Franssen deed een oproep om het verle den ter harte te nemen en bij het waterbeheer veiligheid boven alles te steHen. „Een garantie voor absolute veiligheid is nooit te geven. Maar niets of te weinig doen of te laat in actie komen kan desastreuze gevolgen heb ben." Minister-president Balkenende liet in de marge van de herden king blijken dat de regering die zienswijze deelt: „Nederland heeft geleerd dat je de kracht van het water nooit mag onder schatten. Je kunt geen absolute zekerheid geven. Je kunt nooit zeggen: 'Zeeland is veilig'. De knelpunten moeten worden aangepakt." De nationale herdenking, die werd gehouden onder weersom standigheden die de gedachten onvermijdelijk deden terug gaan naar de bittere koude tij dens de ramp, werd in Oude Tonge en in Ouwerkerk vooral gedragen door slachtoffers en nabestaanden. De omlijsting was ingetogen, met muzikale bijdragen van onder meer het Souburgs Koper Quintet, het Prins Maurits Brugklaskoor uit Middelharnis en Oosterlands Fanfare. Op de begraafplaats van de rampslachtoffers in Ou de Tonge legde koningin Bea trix samen met de premier een krans. In Ouwerkerk kreeg de koningin van beeldend kunste naar Gust Romijn een toelich ting op diens monument en zij bezocht het Museum Waters nood 1953 om zich vervolgens in restaurant Der Vierbannen te verstaan met delegaties van de bevolking uit de destijds getrof fen gebieden in Zuidwest Nederland. Ook premier Bal ken ende sprak daar met overleven den. In Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland namen duizen den mensen deel aan lokale her denkingsbijeenkomsten. In een aantal gevallen kregen die een religieuze inkleuring. Daarbij verschilden de accenten. In de Vlissingse Sint Jacobskerk werd gesproken over Gods goe dertierenheid, in de hervormde kerk in Stavenisse werd vijftig jaar na de ramp met gebruikma king van een tekst van de pro feet Amos gerefereerd aan Gods toorn en straffende hand. De oppositie zal haar po gingen om president Cha vez van Venezuela af te zetten voortzet ten aan de onder- r~ handelingstafel. O foto Robin Utrecht/ANP luisteraar, vertelt Piet de Rijke na afloop. Het gesprek duurde aanzienlijk langer dan voor zien. „Ze kon moeilijk stoppen. Ze wilde iedereen horen", ver klaart de Zierikzeeënaar. Intussen trotseren drie dames onder een zwarte wollen om slagdoek de snijdende kou. Voor de deur wachten ze geduldig bibberend tot de vorstin ver trekt. Agenten houden hen be zorgd in de gaten en spreken meermalen moed in. „Ze komt zo hoor." Het wachten wordt be loond met een ingehouden pas en een vriendelijke glimlach. Zwijgend keren de dames huis waarts. Loslating „Ze vraagt veel aan je, zodat je echt je verhaal kunt doen", zegt De Rijke, die werd gered door een schipper. Hij is blij dat hij het zijne heeft mogen vertellen. „Het helpt me. Het is een stukje loslating." Tien jaar geleden heeft hij de koningin ook ont moet. Maar hij merkte bij haar geen moment van herkenning. De Ramp is vij ftig jaar geleden Deze nationale herdenking zal de laatste grote zijn, verwacht De Rijke, en dat zou hij goed vinden. „De afgelopen weken, maanden, is er ontzettend veel aandacht voor geweest. Het is nu wel genoeg geweest. En blij ven herdenken, ach, straks ge beurt dat door mensen die de Ramp kennen van horen zeggen. Dan zullen veel verhalen niet meer kloppen. Voor mij komt de Ramp nu zachtjesaan tot een einde." pagina 7 en 9: meer over de nationale herdenking watersnoodramp 1953 Voor Zeeuwse onderne mers valt er in Litouwen voordeel te halen. Als ze de juiste mensen kennen. Dat stelt de Zierikzeese ondernemer Lammert Blik- **8 man. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en te levisie: 6; zeeland: 7, 8, 9 en 11; sport: 13,14,15,17, 18,19 en 20 Ajax heeft de competitie na de winterstop voortva rend hei-vat. De Amster dammers wonnen de uit wedstrijd bij Willem II met 6-0. Feyenoord had meer moeite om in het rit me te komen, maar haal den tegen FC Twente toch de volle winst binnen in de Kuip (4-2) (Advertentie) voorletters: straat: postcode plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16.-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: i per maand met automatische incasso 20,50). tl per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). 8 713214 000002 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1