I I I I I Vlaamse processie in het slijk Ajax verjongt elftal in razend tempo i Daphny is eindelijk de beste 13 Martin Verkerk wint zijn eerste finale in Milaan 17 19 20 Bart Wellens superieur, Groenendaal rijdt mee als figurant Ruzie tussen Van der Poel en Wellens Cruiseschip PZC maandag 3 februari 2003 Feyenoord baas over FC Twente Dennis Voshart wint met Oranje Amazone in blakende vorm HWP grijpt na zege koppositie Morres viert dubbel feest Lars Boom wint alles wat hij wil Pijikes volgen in de sneeuw Hoor Ad Pertijs MONOPOLI - Eigenlijk wist Ri chard Groenendaal het de hele week al. „Leeg, totaal niks. Als of je drie maanden niet op de fiets hebt gezeten", omschreef hij zijn gevoel van de dagen die voorafgingen aan het WK veld rijden in het Zuid-Italiaanse Monopoli, waar de Belgen giste ren superieur waren en Bart Wellens veruit de sterkste was. De wedstrijd zelf was een voort zetting van het bange voorge voelvan Groenendaal. „De start was nog wel goed, maar al snel daarna kon ik het tempo niet volgen. Zelfs bij de vrouwen had ik nog niet kunnen winnen. Ik had - net als ti j dens het trainen - gi het gevoel of mijn longen eruit c' klapten. Je wilt wel, maar je blaast jezelf op. En waar je nor maal door zo'n moment heen kunt trappen, zat er in de loop van de cross geen enkele verbe tering in." Exclusief Groenendaal wist dus ook dat het WK een exclusieve Vlaamse aangelegenheid zou worden. Na één rondje reden ze alle zes op kop: Wellens, De Clercq, Vannoppen, Berden, Vervecken en Nys. De Pool Gil was de eer ste en enige die zich er even tus sen kon nestelen. Het is dat Vannoppen de lijn van zijn min dere seizoen doortrok, anders hadden de Belgen linea recta naar de plaatsen één tot en met zes gereden. Nu waren de eerste vijf plaatsen voor hen gereser veerd. Eigenlijk was ook de naam van de winnaar geen verrassing. Zelfs Maurice de Hondt had hem vooraf foutloos kunnen voorspellen: Bart Wellens. Het snel volwassen geworden lefgo- zertje uit Vorselaar trof aan de kille boorden van de ruwe Adri- atische Zee een parkoers naar zijn hand. „Toen ik in de tweede ronde lek reed, dacht ik even: daar gaat mijn WK. Ik kwam echter zo gemakkelijk weer te rug, dat ik snel voelde dat het mijn dag zou worden", sprak de goedgebekte 24-jarige Antwer penaar na de Vlaamse processie. Achter hem sloegen de aartsri valen Nys en De Clercq de han den ineen. „Maar als je zelfs kop-over-kop rijdend steeds verder op achterstand wordt ge reden, weet je snel hoe laat het is", zei titelverdediger De Cler cq. De overmacht van de Belgen werkt niet alleen buiten Vlaan deren de meewarigheid en des interesse voor de sport in de hand. Ook de zuiderburen val len er gemakkelijk bij in slaap. De Vlaamse pers deed de afgelo pen week van alles om het vuur werk er een beetje in te houden. Mario de Clercq stelde dat al die verhalen over elkaar naar het leven staande Vlaamse crossers schromelijk overdreven waren. „Vandaag heeft ieder gedaan wat hij moest doen. De een dracht binnen de ploeg was groot." Niet iedereen zag het WK als een Belgische kampioenschap. Ri chard Groenendaal bijvoor beeld. „Je kunt ook zeggen dat de beste crossers toevallig bijna allemaal in België wonen." Of tewel, hun onderlinge strijd kan net zo enerverend zijn als een WK met zes toppers uit evenzo- vele landen. Bart Wellens werd uiteraard ook naar zijn mening gevraagd. „Nu zijn wij het. Over tien jaar misschien de Amerika nen of Zwitsers. Feit is wel dat het veldrijden bij ons enorm leeft. Het zit in iedere vezel van ons lichaam. We beoefenen de sport zo professioneel mogelijk. Dit is dan kennelijk het resul taat." Hamstring Wie denkt in de functie van een landen-WK, had zijn hoop ge vestigd op Richard Groenen daal. De Brabander had geen sluitende verklaring voor het le ge. krachteloze gevoel in zijn lijf. „Het ging nog slechter dan vorig weekeind. Het enige wat ik nu als logisch verklaring kan bedenken is mijn hamstring- blessure van drie weken gele den. Daardoor heb ik een week niet kunnen trainen. Zoiets kan je in een seizoen opbreken, om dat het je ritme even compleet verstoord." Met de andere Nederlanders was het al even treurig gesteld. GPD MONOPOLI - Vlak voor de fi nish van het wereldkampioen schap veldrijden zette Adrie van der Poel gisteren de vader van aanstaande winnaar Bart Wellens achter het lint gezet. Hij deed dat nadat Lucien Wellens in de finishfuik luidkeels zijn ongenoegen had geuit over het beleid van de Nederlander. „Als er een materiaalpost meer was geweest, had Bart met meer dan twee minuten voorsprong gewonnen", riep vader Wellens uitdagend. Onder het mom van 'nu ben je echt te ver gegaan' pakte Van der Poel de Belg vast en gaf de beveiligingsmensen opdracht de heer Wellens buiten de fuik te zetten. Het botert al jaren niet tussen Van der Poel en de familie Wel lens. Van der Poel verweet Bart Wellens eens een onprofessione le beleving van de sport. De Belg sneert sindsdien naar hartelust terug. „Hij kon het niet hebben dat ze liever startgeld uittrok ken voor mij dan voor hem." GPD De jonge Belg Bart Wellens zweefde over de hindernissen op het WK veldrijden in Monopoli. door Cylia van der Kooy MONOPOLI - Maanden leefde ze als een kluizenaar. Alles moest bij Daphny van den Brand wijken voor een wereld titel veldrijden. Toen de 24-jarige in woonster van Zeeland gisteren in Mo nopoli éindelijk de regenboogtrui om de schouders kreeg, bleken alle opoffe ringen de moeite waard geweest. „Eindelijk, eindelijk, eindelijk", jubel de Van den Brand, die op het podium haar emoties niet kon bedwingen. „Het geeft zo'n heerlijk gevoel dat het is ge lukt. Dit is de bekroning op mijn loop baan." Na drie bronzen plakken telde in Italië alleen het goud. De laatste maanden stond alles in het teken van dit ultieme doel. Daphny van den Brand hield zich alleen bezig met trainen en rusten. Zelfs de verbouwing van haar onlangs betrokken huis en een operatie aan een dubbele liesbreuk moesten ervoor wor den uitgesteld. Op papier leek het voor Van den Brand in Monopoli niet mis te kunnen gaan. De blonde Brabantse domineerde het internationale veldrijden. In dertien wedstrijden leed ze slechts één neder laag. Alleen bij de race in Koksijde moest ze regerend wereldkampioene Laurence Leboucher voor zich dulden. Hoewel ze gisteren de koers vanaf het begin hard wilde maken, kon de veel voudig Nederlands kampioene niet haar stempel op de wedstrijd drukken. De Duitse Hanka Kupfernagel, 's we relds beste veldrijdster in 2000 en 2001, bleef voortdurend in haar spoor. Een sprint moest uiteindelijk de beslissing brengen. Kupfernagel was met haar wegkwaliteiten de favoriete, maar Daphny van den Brand liet zich niet af troeven. „Ik heb geprobeerd in de sprint zo rus tig mogelijk te blijven. Ik ben keihard op kop blijven rijden en hoopte dat ze mij in de harde wind niet meer zou pas seren. En gelukkig had ze de kracht niet meer." ANP Wesley Sneijder schittert bij debuut tegen Willem II (0-6) doorAndré Hooqenboom TILBURG - Hij scoorde niet, maar bui ten dat verliep zijn debuut voortreffe lijk. Wesley Sneijder schoot een keer tegen de paal en de lat. De wedstrijd te gen Willem II verliep voor de 18-jarige Ajacied als een hoofdstuk uit een jon gensboek. Hij maakte de negentig mi nuten moeiteloos vol, groeide in zijn rol en wist jeugdige dadendrang volwas sen te onderdrukken. Het kon allemaal, want Ajax onder vond bij de herstart van de competitie van Willem II geen tegenstand van eni ge betekenis: 0-6. Ajax verjongt in razend tempo. Dit sei zoen debuteerde Nigel de Jong al, Ste ven Pienaar kende zijn grote door braak en Rafael van der Vaart is met zijn negentien jaar al een erkend top per. Chivu is ook nog maar 22. Gisteren koos trainer Ronald Koeman voor Pa- sanen in het centrum van de defensie in plaats van de geroutineerde, en veel ou dere André Bergdolmo. Het past allemaal in de plannen van de trainer, die in de winterpauze ook al Stefano Seedorf (18) bij de selectie haalde. De oudste man bij Ajax giste- ren was Tomas Galasek (29). De verjon ging heeft nauwelijks invloed op de re sultaten. Gisteren at Willem II uit de hand van het Amsterdamse jeugdcol lectie! Geroutineerde Tilburgse eredi visiekrachten als VictoriaLandzaat en Jaliens moesten het technisch en tac tisch afleggen tegen hun veel jongere voetbalcollega's. Dat was beschamend voor een subtopper, die onder de druk van Ajax blunder op blunder stapelde. Wesley Sneijder speelde daarin een be langrijke rol. Ronald Koeman wasgoed over zijn nieuwste versterking te spre ken. „Omdat-ie in de omschakeling een hoog tempo hanteert en heel snel de op lossingen ziet." Tweebenig Dat komt vooral door een unieke eigen schap. Sneijder is tweebenig. „Maar van nature ben ik wel degelijk rechts- benig", bekende de speler gisteren na zijn geslaagde optreden in Tilburg. „Bij de E'tjes van Ajax ben ik begonnen met het trainen van links. Met een bal aan een touwtje en maar trappen. Tot het ook zonder touwtje ging. Nu is het mijn tweede natuur, links of rechts maakt niet meer uit." Met zijn 18 jaar stapt hij in een rijke Ajax-traditie, die dit seizoen nieuw le ven is ingeblazen. De Jong en Pienaar gingen hem al voor, en zonder ook maar een zweem van nervositeit voerde ook deze debutant zijn taken altijd tactisch evenwichtig uit. Als verdedigende middenvelder, niet een plek waarmee hij al vertrouwd is. Sneijder bestreek bij de jeugd meestal de linkerflank, als verdediger of als middenvelder. Maar Koeman, dik gezaaid in de linkspoten, had tegen Willem II een andere rol voor hem in gedachten. In de tweede helft gooide Sneijder het laatste restje schroom van zich af en werd hij een belangrijke schakel en aanspeelpunt op het middenveld. Bru taal nam hij zelfs al vrije trappen, en niet Chivu. „Dat was de opdracht van de trainer. Omdat ik in de jeugd ook de meeste vrije trappen nam." Het kon allemaal, omdat Ajax al riant leidde. Willem II was overvallen door eigen persoonlijke fouten en de scherp te van de tegenstander. Van der Meyde, Ibrahimovic en Chivu (uit een straf schop) hadden al voor de ruime marge gezorgd. Meteen na rust, door Galasek en weer Ibrahimovic werd het 5-0. En tenslotte zorgde Mido voor de 6-0. Willem II - Ajax 0-6 (0-3). 8. Van der Meyde 0-1, 13. Ibrahimovic 0-2, 29. Chivu 0-3 (strafschop), 46. Galasek 0-4, 65. Ibrahimo vic 0-5, 79. Mido 0-6. Scheidsrechter: Wege- reef. Gele kaart: Janssens (Willem II), Gala sek, Van Damme (Ajax). Aantal toeschou wers: 14.700. GPD Tk moet altijd wel een beetje JL lachen om de verhalen van die clubs na de winterstop. Iedereen is er weer helemaal klaar voor en iedereen gaat het weer maken. Ze hebben allemaal een prima trai ningskamp gehad. De sfeer ivas goed, de velden waren fantastisch en het iveer was perfect, veel beter dan in Ne derland. Nou als ik dan Wil lem II tegen Ajax bezig zie, dan vraag ik me af waar die ploeg heeft ovenvinterd. Vol gens mij heeft Wilem Hop een cruiseschip op de Atlanti sche Oceaan gezeten. Er zijn ook clubs die in zo'n winterstop nog snel even twee spelers ophalen. Neem nou De Graaf schap. Eerst was er geen geld voor nieuwe spe lers en plotse ling worden toch Hunte- laar en Leo nardo II ge huurd, alsof dat niks kost. Dan denk ik altijd: waarom doe je dat nu niet meteen? Dan hadden ze er waar schijnlijk niet zo beroerd voor gestaan. Nu heeft het toch veel weg van paniek voetbal. Maar ja, ze zullen in Doetinchem wel denken dat dit altijd nog goedkoper is dan degraderen. Misschien is dat ook wel zo. Ik weet dat destijds bij Sparta tachtig procent van de spo7isors weg liep. Barcelona is hetzelfde verhaal. Eerst ivas er abso luut geen geld voor het aan trekken van een nieuwe spe ler. Vervolgens wordt Van Gaal ontslagen en wordt er eentje gehuurd van Lazio Ro ma. En dan zijn er nog clubs die het in het schokeffect zoeken. Eerst Sparta en afgelopen week RBC. Sparta is natuur lijk een klucht. Daar zitten bestuurders die geen ver stand van voetbal hebben. Dat zijn alleen maar mensen die graag in de publiciteit ko men. Ze hadden natuurlijk Korbach nooit mogen halen, ze wisten dat hij een pro bleem had. Korbach roept dan ook nog dat Sparta voor een periodetitel gaat. Ja, da's makkelijk, hij had niks te verliezen. Nou, ik heb het elf tal tegen NEC gezien en daar maakt geen enkele trainer wat van. Die clubbestuurders hadden dat moeten onder kennen. Als ze echte club mensen waren geweest, wa ren ze opgestapt. RBC is een apart verhaal. Ik dacht dat Chris Dekker daar wel goed lag. Ik heb nu ergens gelezen dat drie spelers en de as sistent-trainer het niet zo in hem zagen zit ten. Als zoiets de kop opsteekt, kun je hetioel schudden als trainer. Als je de grip op de groep kwijt raakt, ben je gezien. Dat is hard voor de trainer die het overkomt, maar het is het ri sico van het vak. Dat weetje als je eraan begint. Je hebt ook trainers die ge- woon doorgaan. Foppe de Haan knoopt er bij Heeren veen nog een jaar aan vast. Daar zegt het bestuur ge woon tegen de spelers: jij mag hier voetballen en Foppe is onze trainer. Punt uit, Aan het begin van het seizoen, toen het zo slecht ging, was bij elke andere club de trai ner eruit gevlogen. Bij Hee renveen bleven ze rustig en nu zie je ze toch weer klim men op de ranglijst. Dat kan dus ook het beleid zijn, al heb ik de indruk dat ook het de goedkoopste oplossing was. Dennis de Nooijer foto Ed Oudenaarden De Ajacied Zlatan (rechts) schermt de bal af voor Chris Janssen van Willem n. foto Olaf Kraak door Leo van de Ruit MILAAN - De laagst gerang schikte veroverde de hoofdprijs. Martin Verkerk won het met 380.000 euro gedoteerde tennis toernooi Milaan Indoors. Voor zijn eerste overwinning in zijn eerste finale op het hoogste ni veau versloeg de Alphenaar de Russische vedette Jevgeni Ka felnikov, die in zijn 46e finale naast zijn27etitelgreep(6-4 5-7 7-5). „Een droom is werkelijkheid geworden", zei de nieuwe kam pioen. De 24-jarige Verkerk is de eerste Nederlandse winnaar in Milaan. De kwartfinale in Indianapolis vorig jaar september was het hoogste dat Martin Verkerk ooit bereikte in een jaar of vijf als proftennisser. Hij wist dat er meer zat aan te komen, omdat hij anderhalf jaar geleden het flierefluiten had ingewisseld voor een aanzienlijk serieuzer aanpak van zijn tennis. Twee meter De Nieuw-Zeelandse coach Nick Carr pakte hem hard aan en polijste de grote tennistalen ten van de bijna twee meter lan ge speler, die eindelijk nieuws gierig was geworden naar zijn mogelijkheden. Verkerk ging zuiver opslaan met 200 km/u, zag meer en meer backhandvol leys binnen de lijnen vallen en verbeterde zijn forehand. Na een wat ongelukkig begin van het seizoen in Australië (di rect tegen de Australische we reldtopper Mark Philippoussis in Melbourne) landde hij in bloedvorm én geprikkeld in Mi laan. Hoewel hij de keuze van Daviscupcaptain Tjerk Bogtstra respecteerde, vond hij het buitengewoon onprettig buiten de oranjeploeg voor de ontmoeting tegen Zwitserland van volgende week in Arnhem te zijn gehouden. Verkerk geselde in de eerste ron den zijn tegenstanders Adrian Voinea (Roe) en Thomas Enqvist (Zwe) met projectielen van zijn racket. Voor hij in de kwartfina le de Italiaanse titelverdediger Davide Sanguinetti versloeg, haalde Bogtstra hem (weer) bij de Daviscupploeg. Verkerk was in bloedvorm en ging door. Hij speelde veel beter dan de 90e plaats op de wereld ranglijst waarmee hij als aller laatste rechtstreeks tot het Milanese indoortoernooi was toegelaten. Zaterdag werkte hij zich in twee uur in de halve fina le langs de Kroaat Ivan Lju- bicic, 7-1 in de tiebreak van de derde set. Hij bereikte voor het eerst een finale van een ATP-toernooi. Op papier was hij kansloos tegen Kafelnikov, in de praktijk kans rijk. Verkerk had niets te verlie zen tegen de 29-jarige Rus, ooit nummer 1 van de wereld die na de Russische winst in de Davis- cup zijn belofte om te stoppen schond en doortenniste. Gevarieerd Verkerk ging in alle wedstrijden simpelweg uit van zijn eigen kwaliteiten, oogde ontspannen en tracteerde Kafelnikov op zijn gevarieerde arsenaal. Hij won de eerste set zonder een breek punt tegen, 6-4. Pas diep in de tweede set kreeg hij breekpunten tegen. Bij 3-4 redde hij zich bekwaam, bij 5-6 verzilverde Kafelnikov het tweede wedstrijdpunt (5-7). Het leek erop dat de routinier de fi nale tegen de Nederlandse de butant in zijn voordeel had la ten kantelen. Het was niet waar. In de derde set scoorde Verkerk meer pun ten op de opslag van Kafelnikov dan andersom. Twee keer werk te de Rus een breekpunt weg. Zijn ontsnappingskunst was trouwens fenomenaal in deze wedstrijd van zeer hoog niveau. Verkerk bleef aces produceren: 29 in deze partij vooreen fantas tisch toernooitotaal van 108. Dit betekende 21,6 per wed strijd. Kafelnikov kwam met hulp van de umpire, die een uitbal goed keurde, met moeite op 5-4. In diens volgende opslagbeurt brak Verkerk bij de tweede mo gelijkheid. Het uitserveren was zenuwslopend, maar kon niet misgaan omdat Kafelnikov zich al neerlegde bij de onvermijde lijke nederlaag. „Dit is het moment, dacht ik", zei Verkerk na afloop, „pak de kans. Het is gelukt. Ik kan mijn gevoelens moeilijk verwoorden. Wel weet ik dat het harde wer ken dat ik de laatste tijd heb ge daan, in deze mooie week plot seling is uitbetaald." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13