Traumaheli blijft vliegen PZC PZC Comité strijdt voor kapel Blaauwe Hoeve 13 Werkstraf voor betalen met vals duizendje Verhalen over naderende ondergang uit de lucht gegrepen Drankrijder krijgt boete Bewoners Zottekot zorgen voor hilariteit Burgemeester Teilegen zag geen reden om groot alarm te slaan Sneeuwbal verwondt jongen Ontwikkelaars zijn Hulst te slim af Nostalgie in Disco Love Autokraker actief in Hoofdplaat Botsing door sneeuwballengooiers Brug Middelburg half uur vast Dorpsraad Sluiskil wil tunnel aan noordzijde Feeërieke lichtstoet voor jarige koningin Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk NEDERLANDS GROOTSTE MODELBOUWSHOW ZAT. 15 FEBR. ZON. 16 FEBR AutoTrack.nl io.oS-id.ao uur ZEELANDHALLEN zaterdag 1 februari 2003 TERNEUZEN - Een 33- jarige inwoner van Sas van Gent moet vijftig uur werken omdat hij met een vals biljet van duizend gulden heeft betaald. De Terneuzense politie rechter G. van Unnik woog bij de bepaling van de werkstraf ook een ver nieling mee. De man betaalde in no vember 2001 in een café in Sluis met het valse briefje van duizend gulden. De uitbater had het biljet wel tegen een ultraviolette lamp gehouden, maar hij wilde niet geloven dat een goede klant als de Sasse- naar hem een vals biljet zou geven, en gaf gewoon wisselgeld terug. Maar toch vertrouwde hij het niet. Hij voelde nog eens aan het biljet en miste het watermerk. Volgens de politierechter ging het om een slechte kopie. „Een uitgeknipt exemplaar dat gekopieerd was." De verdachte zei er niets mee te maken te heb ben. „Ik wist niet dat het biljet vals was. Ik heb het duizendje gekregen van iemand die een Zwitsers klokje van mij heeft ge kocht." Officier van Justi tie G. Oosterveld vond het merkwaardig dat hij het biljet van een wildvreem de man op straat had ont vangen. „Ditzijn ongewo ne transacties." De Sassenaar gaf wel toe 23 juni vorig jaar in Sluis met een metalen pijp de ruit van een woning te hebben ingeslagen. „Al leen had ik de verkeerde woning. De bedoeling was de buurman te treffen, want die viel me telkens lastig", zei hij. De man heeft een lang strafblad. De officier eiste tachtig uur werkstraf. De politierechter koos voor een lagere taakstraf, om dat de verdachte weer op de goede weg is. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De traumaheli kopter van het Instituut voor Medische Dringende Hulpver lening (MDH) uit Brugge blijft dit jaar gewoon in de lucht. In voorkomende gevallen biedt de helikopter ook hulp aan slacht offers in Zeeuws-Vlaanderen. De Zeeu ws-Vlaamse gemeenten zijn niet verplicht subsidie te geven, maar een financiële bij drage wordt zeer gewaardeerd. C. Freeke (LPF) stelde de Ter neuzense gemeenteraad deze week voor om vijftig eurocent per inwoner als subsidie be schikbaar te stellen om de inzet baarheid van de traumaheli kopter te garanderen. Zonder subsidie blijft Medische Drin gende Hulpverlening met struc turele tekorten zitten en dat kan er binnen niet al te lange tij d toe leiden dat de helikopter het veld moet ruimen, betoogde Freeke. Eerder deze week liet Dorpsbe langen Toerisme in Sluis - in navolging van de Sluisse LPF- afdeling, die vorig najaar al een waarschuwing uitte - eenzelfde geluid horen. De nieuwbakken wethouder C. Liefting las de berichten en nam zelf het initiatief. Hij liet uitzoe ken of de helikopters binnen- TERNEUZEN - Een twintigja rige inwoner van Kloosterzande moet 600 euro boete betalen voor rijden onder invloed. De Terneuzense politierechter legde hem ook zes maanden voorwaardelijke rijontzegging op.De verdachte reed vorig voorjaar in beschonken toe stand met de auto van zijn vader tegen de gevel van een woning in Kloosterzande. Hij bleek twee ënhalf keer te veel op te hebben. Bij het ongeval raakten inzit tenden gewond. De geleende auto was totaal vernield; de Kloosterzandenaar moet van zijn vader een andere auto bij elkaar sparen. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - In de nacht van zaterdag 31 januari op zondag 1 februari 1953 galmden op tal van plaatsen in Zuid-west-Ne derland de noodklokken, alleen in Terneuzen bleef het stil. Bur gemeester P. Teilegen van Ter- neuzen vond hel - hoewel hij op de Scheldekade woonde en het water voor zijn deur zag stijgen - niet nodig groot alarm te slaan. In het holst van de nacht werden politieagenten en brandweer mannen nog wel op pad ge stuurd om de bewoners van de laaggelegen binnenstad te waarschuwen, maar toen was het al te laat. Tientallen bewo ners van de Tholensstraat, Don- ze Visserstraat, Dijkstraat en Nieuwe Diepstraat ontdekten in de vroege ochtenduren dat vrijwel hun hele inboedel ten of fer gevallen was aan het zilte water. Verslaggever Frans Clemminck van de Vrije Zeeuw REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115)645769 Fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kort aan de grond blijven. Hoe wel daarvan geen sprake is, verstrekt de gemeente Terneu zen subsidie aan de helikopter van de MUG (Medische Urgen tie Groep), waaronder MDH valt. „De oude gemeenten Axel en Sas van Gent gaven een kwartje per inwoner, de nieuwe gemeente Terneuzen geeft nu dus twaalf eurocent per inwo ner. Dat betekent dat de heli- kopterdienst dit jaar ruim 6600 euro ontvangt", rekende Lief ting voor. Als Freeke staat op het verlenen van een subsidie van vijftig eurocent per inwoner moet hij er nog maar eens op te rugkomen in een vergadering van de commissie middelen. Sponsor Woordvoerster V. de Busscher van het Instituut voor Medische Dringende Hulpverlening be vestigt dat verhalen over de dreigende ondergang van de he- likopterdienst uit de lucht zijn gegrepen. Een grote sponsor, goed voor enkele tienduizenden euro's, trokzich vorig jaar terug. De provincie West-Vlaanderen heeft het tekort vervolgens aan gezuiverd. „De traumahelikop ter vliegt dit jaar dus gewoon", benadrukt De Busscher. Het ophalen van patiënten wordt bekostigd door de verze keraars van de slachtoffers. Ook de Nederlandse ziektekosten verzekeraars komen zonder mankeren over de brug, stelt de woordvoerster. Om de vergeefse vluchten te bekostigen en de he li constant paraat te houden, is wat meer geld nodig. Enkele grote sponsors zorgen er al jaren voor dat de begroting van de Medische Dringende Hulpver lening tijdig wordt aangezui verd. De Busscher: „Daarnaast hebben we een aantal kleinere sponsors, waar we heel blij mee zijn. Vooral gemeenten uit Bel gië en Nederland die vijf tot tien frank (12, 5 tot 25 eurocent) per inwoner geven. We zijn blij met al die bijdragen en juichen het natuurlijk toe als de Zeeuws- Vlaamse gemeenten subsidie geven of him bijdragen verho gen. Maar wij zijn hooguit vra gende partij, geen eisende. Het is dus niet zo dat de traumaheli bij calamiteiten geen hulp ver leent op grondgebied van een gemeente die geen subsidie ver leent." Blijspel Het Zottekot is de Waterlanders op het lijf geschreven. schreef in de maandageditie van zijn krant hoe het water zijn vernietigende werk had gedaan en hoe de lokale autoriteiten te kort waren geschoten. „Indien er bijtijds alarm was geslagen hadden zeer velen nog de gele genheid gehad een belangrijk deel hunner bezittingen in vei ligheid te brengen...", schreef hij. De berichtgeving over de ramp nacht in Terneuzen en omgeving schoot Teilegen in het verkeerde keelgat. Op woensdag 4 februa ri belegde hij prompt een extra vergadering van de gemeente raad waarin hij zijn ongenoegen uitte over 'de geheel verkeerde beeldvorming'. De boze burge meester sprak van 'gezagson dermijnende onverantwoorde journalistiek', las Clemminck in een onderhoud de les en maande uitgever Van de Sande zijn me dewerker ter verantwoording te roepen. Fragment De controverse tussen het gezag van toen en de journalist die zijn werk deed is een aardig frag ment uit het boekje Water zon der klokgelui, dat gisteren in Terneuzen werd gepresenteerd. Het werkje over de watersnood in Terneuzen en naaste omge ving werd op verzoek van de Heemkundige Vereniging Ter neuzen samengesteld door PZC-journalist Wout Bareman. Het is een mix van persoonlijke verslagen van ooggetuigen, offi ciële stukken en notulen, kran tenartikelen en foto's en schetst een goed beeld van hoe Terneu zen, Hoek en Zaamslag in 1953 werden getroffen door een rampzalige vloed. De nacht heeft op veel gewone mensen - zo blijkt uit de talrijke korte in- terviews in het boek - een onver getelijke indruk gemaakt. Water zonder klokgelui, door Wout Bareman, oplage 700 exemplaren, uitgave van Heemkundige Vereni ging Terneuzen, gedrukt bij Druk kerij Bareman in Terneuzen, ver krijgbaar in de boekhandel voor 13,50 euro, ISBN-nummer 90- 803089-3-5. door Wilma Valk WATERLANDKERKJE - Een Italiaanse nymfomane, een dichtende ambtenaar, de 'echte' Eddy, Wally en een junk. Dat zijn enkele bewoners van Het Zottekot, een blijspel in twee bedrijven dat de Waterlanders op 14,15,21 en 22 februari op de planken brengen. Het stuk is geschreven door Joh- ny Pijcke. „Het is altijd moeilijk een passend stuk voor ons te vinden, er zijn altijd te veel da mes en te weinig heren. Daarom heb ik een aantal jaren geleden besloten zelf maar iets te schrij ven. Dit is mijn tweede stuk en de rollen schrijf ik gewoon op de persoon. Meestal is dan binnen door Frank van Cooten HULST - In Hulst is een comité opgericht voor behoud of nieuwbouw van de kapel in de Blaauwe Hoeve. Deze club men sen houdt de komende twee jaar diverse acties om fondsen te werven voor de kapel. Het comité bestaat naast mede werkers van de Blaauwe Hoeve uit diverse Hulstenaren die de kapel een warm hart toedragen. Ook leden van het voormalige comité 'Redt de basiliek' maken deel uit van deze actiegroep. „Nogal wat leden van het comi té hebben connecties in Hulst. Dat is belangrijk om voldoende fondsen te werven", zegt direc teur A. Janse van de Blaauwe Hoeve. Door de nieuwbouw van het verzorgings- en verpleeghuis staat de kapel onder druk. Voor behoud of nieuwbouw van de kapel is geen extra geld uitge trokken. Daarom zijn acties ge start om de kapel te behouden of om een nieuwe kapel te bouwen De bewoners, hun familie en omwonenden van de Blaauwe Hoeve vinden de kapel belang rijk. Heel wat mensen zijn van uit deze kapel begraven en veel omwonenden gaan naar de diensten in dit bedehuis. Janse raamt de bouw van een nieuwe kapel op 300.000 euro. „Handhaving van de huidige kapel is gecompliceerd omdat het deels is ingebouwd. Het co mité houdt nu twee jaar acties om fondsen te werven." In de huidige kapel staat een thermometer waarop de actuele stand van de opbrengst is te zien. De teller staat nu op der tienduizend euro. foto Peter Nicolai twee maanden alles rond, maar dit stuk is een rampstuk: we hadden vorig jaar te kampen met ziektes dus bleef het liggen Dit jaar hebben we weer veel uitvallers zodat de rollen door heel andere spelers worden ver tolkt dan gepland. Het goede is wel dat we veel nieuw bloed hebben, jonge spelers, die ook weer voor jonger publiek zor gen." Er wordt heel wat afgelachen in het stuk, vooral bij optredens van de dichtende ambtenaar en er is spanning bij de striptease van de nymfomane, een rol van Mandy Dossantos. Andere rol len worden vertolkt door Steven Lalonde, Wim en Sjoukje de Groote en Herjan de Houck. De regie is in handen van Johny Pijcke. Kaarten voor Het Zottekot zijn verkrijgbaar bij Kapsalon Dos santos in Waterlandkerkje. Alle voorstellingen in het Dorpshuis beginnen om 20 uur. GOES - Een vij ftienjarige inwoner van de gemeente Veere is gistermiddag ge wond geraakt bij een sneeuwballengevecht, Hij kreeg tijdens het spelen op Klein Frankrijk in Goes een sneeuwbal met een steen erin tegen zijn ge zicht aan. Hij heeft zich onder dok tersbehandeling laten stellen. Het is niet bekend wie de sneeuwbal gooide. HULST - Projectontwikkelaars hebben in Graauw een aantal strategische grondposities ingenomen om een graantje mee te pikken van woningbouwplannen in dit dorp. De ontwikke laars hebben deze grond voor de voeten van de gemeente weg gekaapt. Wethouder B. Pauwels zei donderdagavond tijdens de raadsvergadering dat het verwerven van de benodigde grond daarom een probleem is. D. Steijaert (CDA) kaartte de zaak aan. „Wil Graauw leefbaar blijven, dan moeten we zor gen dat de jeugd ook in het dorp kan wonen. Al jaren vecht het CDA samen met de dorpsraad en de woningbouwvereniging in Axel voor een nieuw uitbreidingsplan. Intussen is duidelijk dat ook een proj ectontwikkelaar een zware partij meeblaast J. Hageman (Groot Hontenisse) vroeg waarom de gemeente de Wet voorkeursrecht niet heeft toegepast. Als de gemeente het voorkeursrecht op een lap grond vestigt, is de grondeigenaar verplicht het perceel eerst aan de gemeente aan te bieden. „Dat hebben we niet gedaan maar we proberen het voor keursrecht alsnog af te dwingen", zei Pauwels. Hij praat bin nenkort met de provincie over het bouwen in de dorpen. KRUININGEN - Enkele Bevelandse oud-bezoekers van Dis co Love in Kloosterzande gaan volgende week zaterdag uit nostalgie nog een keertje stappen in hun oude discotheek. De sfeer van het avondje uit hing vroeger sterk samen met de ge zellige bootovertocht. Voordat het veer verdwijnt, worden nog één keer herinneringen opgehaald. Initiatiefnemer Dick van der Linde (34) uit Kruiningen verwacht dat zo'n 250 Zuid-Bevelanders tussen de 25 en 40 jaar de disco zullen be zoeken Speciaal voor hen doet Disco Love, net als vroeger, de deuren al om half acht open. Van der Linde: „Je kon nergens anders zo vroeg terecht. Om tien voor half elf ging de bus weer naar de boot en zo gingen we om half elf met de laatste boot te rug vanaf Perkpolder. Vooral de sfeer op de boot en de gemoe delijkheid van de disco maakten het tot hele leuke avonden. Volgens Van der Linde waren het vooral jongeren uit Kruinin gen, Yerseke, Krabbendi jke en 's Heerenhoek die vanaf de ja ren zeventig op zaterdagavond naar Kloosterzande gingen. HOOFDPLAAT - In Hoofdplaat zijn in de nacht van donder dag op vrijdag vier auto's opengebroken. De wagens stonden geparkeerd in de Deltastraat, Dorpsstraat, Schoolstraat en het Oesterpad. De eigenaars missen geluidsapparatuur, een gsm en persoonlijke papieren. COLIJNSPLAAT - Op de Havelaarstraat in Colijnsplaat zijn gistermiddag twee automobilisten tegen elkaar gereden, na dat ze bedolven werden onder sneeuwballen. De automobilis ten, beiden uit de gemeente Noord-Beveland, passeerden rond vijf uur de Voorstraat, waar een groep jongeren hen be kogelde met sneeuwballen. Beide bestuurders schrokken; de 54-jarige man maakte een schakelfout en de 34-jarige vrouw kon niet op tijd stoppen. Bij de botsing raakten de auto's licht beschadigd. De sneeuwballengooiers verdwenen direct. MIDDELBURG - De Schroebrug over het Kanaal door Wal cheren heeft gistermorgen een half uur open gestaan. Door een storing kon de brug tussen half twaalf en twaalf uur niet meer dicht. De oorzaak van de storing is niet bekend. door René Hoonhorst SLUISKIL - De Dorpsraad Sluiskil is sterk gekant tegen een brug of tunnel aan de zuidkant van het dorp. De raad vreest een toename van het sluipverkeer door het dorp. Het langs het dorp rijden van duizenden vrachtwagens die van en naar de tunnel rijden, zorgt daarnaast voor vele risi co's. Het bestuur van de dorpsraad reageert op de startnotitie Ka naalkruising Sluiskil. De raad laat het Inspraakpunt van Ver keer en Waterstaat weten dat een tunnel tussen de huidige brug en Sluiskil de grootste ver keersveiligheid biedt. De ope ning van de Westerscheldetun- nel leidt er toe dat een deel van het transport van chemische middelen van Rotterdam naar Gent door Zeeuws-Vlaanderen komt, verwacht de dorpsraad. Als de tunnel aan de zuidkant van het dorp ligt, moet al het verkeerlangs Sluiskil. De kleine rotonde bij de entree van het dorp is niet makkelijk te ronden voor grotere vrachtwagencom binaties, zo bleek eerder. De kans op een ernstig ongeluk of een milieuramp is daarom niet denkbeeldig als er vele hon derden vrachtwagens met ge vaarlijke lading dagelijks langs het dorp rijden, vreest het dorpsraadbestuur. Een bijko mend risico is het feit dat de schoolgaande jeugd uit Sluiskil en andere dorpen en buurt schappen de provinciale weg verschillende keren per dag moet oversteken bij de rotonde. door Edy de Witte AXEL - Het had iets weg van een sprookje van Walt Disney: een lampionnenoptocht in een dik pak sneeuw. Om de verjaardag van koningin Beatrix te vieren trotseerden gisteravond heel wat kinderen in Axel en Graauw de kou. Zij trokken met hun lichtjes door de straten. De Stichting Oranjeviering voormalig Groot Axel houdt de ze traditie al lang in ere. Het Oranjecomité in Graauw nam het initiatief enkele jaren gele den over. In Axel liepen ruim honderd kinderen en ouders vanaf de Markt mee met drumfanfare Hosanna en showband Jong Ax el. De lichtstoet voerde door de wijken Oost en Zonnemaire. In Graauw verzamelden zo'n zeventig deelnemers zich bij ca fé Van Grol. Muziekvereniging Nooit Gedacht liet door de kou verstek gaan. Daarom reed een geluids wagen achter de optocht Advertentie Een thermometer in de kapel geeft aan hoeveel geld bijeen is ge bracht. foto Camile Schelstraete Advertentie De autosite voor heel Nederland TOEGANG 6,50 p.p. Kind 4-12 jr. 4.00 info: 0113-221020 UUtd clubleden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 79