Breed beraad over wateroverlast Beladen woorden in Terneuzen 11 1953-2003 Herdenken, al doet het zeer Kamerleden wensen begeleidingssysteem voor de scheepvaart RADIO Uzendijke wil luidruchtig protest tegen veertarief Burgemeester Knokke-Heist wil gezamenlijke strategie met Zeeuwse overheden Uitspraak van Rijkswaterstaat verbijstert vogelvrienden Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen Topmerk keukens tegen afbraakprijzen. Aanrijding Televisie vandaag Radio vandaag Televisie morgen Radio morgen zeeuwse almanak Trainingsbroek ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 1 februari 2003 door Raymond de Frel 1JZENDIJKE - De dorpsraad in Uzendijke vraagt alle inwoners om volgende week zaterdag naar het veerplein in Breskens te gaan om de actie 'De boot is aan!' kracht bij te zetten. Alle West-Zeeuws-Vlaamse dorpsraden hebben, in samen werking met de gemeente Sluis, protestkaarten verzameld, om duidelijk te maken dat zij de ta rieven voor het toekomstig f iets-voetveer tussen Ylissingen en Breskens belachelijk hoog vinden. Voorzitter André Soomers van de IJzendijkse dorpsraad hoopt dat het daar niet bij blijft. „Ze moeten ons aan de overkant kunnen zien en horen. Daarom vraag ik ieder een potten, pannen, deksels, toeters en bellen mee te nemen. En spandoeken natuurlijk. Ie dereen die belang heeft bij een wijziging van het tarief roep ik op om te komen."De dorpsraad zorgt voor vervoer naar het veerplein. Om 13.00 en 13.45 uur vertrekt er een bus vanaf de Markt. Op de boot worden de handte door Wout Ba reman RNOKKE-HEIST - Burge meester graaf Leopold Lippens van Knokke-Heist heeft de pol derbesturen en overheidsin stanties in de grensstreek uitge nodigd voor spoedberaad om eengezamenlijke strategie uit te Istippelen in de strijd tegen de wateroverlast. „De recente wa teroverlast heeft eens te meer bewezen dat een overstroming het noorden van West- en Oost-Vlaanderen en Zeeland met de dag reëler wordt", meent Lippens. Het gemeentebestuur van Knokke-Heist heeft de gouver neurs van Oost- en West-Vlaan- deren, de commissaris van de koningin van Zeeland, de stad Gent, de gemeenten Sluis en Ilferneuzenhet waterschap jZeeuws-Vlaanderen en alle ge meente- en polderbesturen van de gebieden langs het Leopold- kanaal gevraagd deel te nemen aan het overleg. De deelnemers moeten op 19 februari in Oost- kerke een gezamenlijke strate gie uitwerken voor een betere waterhuishouding in de regio. Ingrepen iSinds 1995 wijzen het gemeen tebestuur en het bestuur van de Zwinpolder de hogere overhe den al op de gebrekkige werking van het uitwateringspunt van hetLeopoldkanaal in de Noord zee in Zeebrugge. ,,In de loop van de jaren zijn namelijk in het mondingsgebied van het Leo pold- en Schipdonkkanaal een aantal ingrepen gepleegd, die enkel de uitbouw van de Zee- brugse haven op het oog had den, maar waarbij volledig voorbijgegaan werd aan de be langen van een veilige waterbe heersing", aldus Lippens. Zo hindert het Schipdonkka naal de uitwatering van het Leopoldkanaal in het mon dingsgebied, dat op zijn beurt volledig is ingesnoerd door strekdammen. Sinds de aanleg van het Leopoldkanaal in 1848 is er op ruimtelijk vlak heel wat veranderd, zodat het kanaal veel meer water krijgt te ver werken. De gebrekkige afvoer van het Leopoldkanaal en de kans dat het Schipdonkkanaal bij langdurige en hevige neer slag overloopt, vormen een steeds grotere dreiging voor een ernstige overstroming. De Zwinpolder heeft inmiddels een aantal oplossingen uitgedok terd. Omdat de poldergebieden onder het zeepeil liggen, et de natuurlijke afvoer worden on dersteund door een kunstmati ge. Dit kan door bij de monding van het Leopoldkanaal een pompgemaal te plaatsen. Aan de Zwinvaart in Oostkerke en de Zuidwatergang in Ramska- pelle moeten kleinere gemalen worden geïnstalleerd en het net van waterlopen in die gebieden moet op de schop. Het bestuur van de Zwinpolder wil ook gebruikmaken van de West-Zeeuws-Vlaamse uitwa tering via Cadzand-bad. De bestaande waterbergingsgebie- den moeten waar mogelijk uit gebreid worden. Bij dreigende wateroverlast moeten ook di rect mobiele pompen worden ingezet. Gedeputeerde A. Poppelaars toonde zich na de wateroverlast van enkele weken geleden al bereid tot overleg met Vlaanderen- TEXEL - De Nederlandse Zee vogel Groep is verbijsterd over uitspraken die Rijkswaterstaat heeft gedaan over de vervuiling van de Zeeuwse kust door het lekkende autoschip Tricolor. Woordvoerder B. Backes van Rijkswaterstaat zei dezer dagen Ie hopen dat de olie terug in zee zou spoelen. „Dan zakt mijn broek helemaal af", reageert coördinator K.Camphuysen van het lande lijk stookolie slachtoffer onder zoek furieus. 'De uit de Tricolor vrijgekomen olie lijkt volgens hem erg sterk op de olie uit de Prestige, waar- de Spaanse kust werd be- jzoedeld. Deze zware olie lost in izeeniet op, maar vormt een sta biele massa onder het waterop- lervlak. „Zo lang die in zee •lijft, is dat fataal voor vogels. jDe enige hoop voor die vogels is jdus dat die olie zo snel mogelijk aanspoelt." Omdat is waarge nomen dat veel met olie be smeurde vogels in noordelijke ichting zijn weggevlogen, is te «wachten dat de Hollandse lust ook wordt getroffen door maantal slachtoffers. Inmiddels houdt de Algemene nspectie Dienst (AID) let er op if er getroffen vogels op de ver leerde plekken terechtkomen, ürzijn toch mensen die er aan •roberen te verdienen", weet K. linnaar van de Vogel werk- froep Walcheren ook van eerde- leolierampen. „Die brengen de «•gels niet naar een asiel, maar mappen ze thuis op waarna ze in privécollecties terechtko men. En dat is in strijd met de flora- en faunawet, want het rijn beschermde vogels. pagina 15:drijvende dam pagina 21hier aan de kust, de zwarte kust Na de onthulling bezoeken veel belangstellenden onder aanvoering van burgemeester Kessen het Watersnoodmonument. door Sheila van Doorsselaer KRUISDORP - „Hoewel het misschien een Zeeuws trekje is nuchter te zijn, geen ophef te maken over zielepijn en alles in het binnenste te verwerken, is het goed te herdenken, ook al doet het zeer." De Hul ster burgemeester A. Kessen hees gisteren de vlag bij wijze van onthul lingshandeling van het watersnoodmo nument bij Kruisdorp. Honderden men sen waren getuige. De koninklijke harmonie Sint Cecilia uit Kloosterzande zorgde voor stemmige muziek. Kessen zei dat veel Zeeuwen vijftig jaar na de watersnoodramp hin ken op twee gedachten: gedenken of niet. Kessen prees het toenmalige gemeente bestuur van de voormalige gemeente Hontenisse, dat het toch heeft doorgezet en voor een passende, blijvende herinne ring aan de ramp wilde zorgen. Veel bij standers van de herdenking waren erbij toen vooral de buurtschap Duivenhoek werd getroffen door het wassende water, of ze kenden de slachtoffers, of hebben hen geholpen. „Aan materiële hulp heeft het de getroffenen niet ontbroken", zei Kessen. „Wel aan geestelijke of psychi sche hulp. Dat is niemand kwalijk te ne men, dat was toen de tijdgeest." Hoewel in de toenmalige gemeenten Hontenisse en Vogelwaarde in vergelijking met de rest van de getroffen gebieden het slacht offertal niet zo hoog was, is dat volgens Kessen niet iets om licht over te denken. „Als het jezelf of je familie overkomt, doet de rest er niet meer toe." Tien men sen kwamen om toen het water sterker was dan de dijk. Temidden van het mo nument werd een bloemenkrans gelegd door mensen uit Duivenhoek. Overlevingsdrang De Hulster kunstenaar R. Ivens was uit gekozen om de gevoelens en gedachten van ieder die het betrof en raakte, vast te leggen. Hij koos daarvoor graniet, kei hard als de overlevingsdrang van de mensen en grauw als het water. Acht zui- door Peter Opgei TERNEUZEN - Water rust nooit. In de Grote Kerk in de binnenstad van Terneuzen galmden deze waarschuwende woorden van waarnemend dijk graaf A. Paauwe van het water schap Zeeuws-Vlaanderen gis termiddag even na. Beladen woorden ook, bij de herdenking van de watersnoodramp vijftig jaar geleden. De gevolgen van de Ramp voor Terneuzen en omstreken staan feitelijk niet in verhouding tot die in overig Zeeland en West- Brabant. Het water zette laag gelegen delen van de binnen stad tot maximaal anderhalve meter blank; daarnaast kwam in de Nieuw-Neuzenpolder vijf honderd hectare onder water en in de dijken van de Serlippens- polder, Nieuw-Othenepolder en Zaamslagpolder werden bres sen geslagen, waardoor het ge hucht Othene voor het water moest vluchten. De Ramp kostte in zuid-west- Nederland 1835 mensen het le- Advertentie (mits besteld in februari) Glashandel Moerstee n 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge ven, van wie twee in Terneuzen. „Niettemin is ook hier geleden en is er ook veel materiële scha de geweest", memoreerde burgemeester R. Barbé van Ter neuzen bij de herdenkingsbij eenkomst van de Ramp. Vlak daarvoor had hij samen met Paauwe en de (oud-)bewo- ners van de getroffen gebieden J. Moes en M. Verschelling bij de Willibrordustoren een gedenk teken onthuld. In de Grote Kerk heeft de Heemkundige Vereni ging Terneuzen een expositie in gericht. De gebeurtenissen in de nacht van 31 januari op 1 febru ari 1953 en de periode daarna zijn voorts beschreven in het boekwerkje Klokgelui zonder water. Het eerste exemplaar is eerder deze week aangeboden aan prins Bernhard, het tweede werd gisteren in de Grote Kerk overhandigd aan burgemeester Barbé. Hij kreeg het boekje uit handen van Rien Verbrugge, die als negenjarige een dagboek over de watersnood bijhield. De tekst is opgenomen in Klokgelui zonder water. Rijtje Barbé schaarde de watersnood in het rijtje 'dramatische ge beurtenissen' dat voor eeuwig in de geheugens van mensen staat gegrift: moord op Kennedy, val van de Muur, Twin Towers, wa tersnoodramp. (Advertentie) De term 'afbraakprijzen' past eigenlijk niet bij zo'n befaamd keukenmerk, maar voor één keer verkopen wij enkele originele SieMatic keukens voor 'afbraakprijzen'. Omdat deze showroomkeukens plaats moeten maken voor de allernieuwste SieMatic modellen. De opruimkeukens worden compleet op maat WW i geleverd. Op is op. Kom dus snel langs bij één van onze SieMatic adviseurs. €ll U bespaart duizenden euro's. 't Liefst een SieMatic VJMvE Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89,0115 - 56 40 70 Goes Plieger B.V. (voorheen Massee) Nansenbaan 15, 0113 - 22 12 22 Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, 0118 - 62 95 22 Terneuzen BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32, 0115 - 68 06 12 www.siematic-showroomkeukens.nl keningen aangeboden aan de lijsttrekkers van de politieke partijen voor de Statenverkie zingen. Er worden maximaal achthonderd belangstellenden op de pont toegelaten. Voor de achterblijvers is er een pro gramma op het veerplein in Breskens. door René van Stee OOSTBURG - Naar aanleiding van de olievervuiling in natuur gebied Het Zwin moet er zo snel mogelijk een scheepvaartgelei- dingssysteem op de Noordzee komen. Dat zeiden de kersverse PvdA-Kamerleden Diederik Samsom. Staf Depla en Luuk Blom gistermiddag bij een werkbezoek aan het getroffen gebied. De parlementariërs willen zich in Den Haag sterk maken voor een grensoverschrijdende 'brandweer op zee'. Zodra zich een calamiteit met een schip op de Noordzee voordoet, moeten dergelijke eenheden in actie ko men. „We moeten af van de on derhandelingen over het sluiten van bergingscontracten. Hier door ontstaat nodeloze tijdver spilling, waardoor preventieve maatregelen niet meteen na het ontstaan van een calamiteit worden ondernomen", legt Samsom uit. Brand De PvdA'er vergeleek de huidige onwerkbare situatie op zee met een huis dat in brand staat en door de verzekering niet meteen mag worden geblust. Over de opzet van calamiteiteneenhe den op de Noordzee had hij nog geen concrete ideëen. Als moge lijkheid opperde Samsom het hierbij betrekken van gerenom meerde bergingsfirma's. Die zouden dan wel een deel van hun onafhankelijkheid moeten opgeven, omdat hun werk zaamheden niet volledig aan de vrije markt zouden kunnen woi'den overgelaten. Het scheepvaartgeleidingssys- teem is volgens de parlementa riërs vooral hard nodig omdat het steeds drukker wordt op de Noordzee en het Kanaal. „Op een snelweg met zeeschepen, waartussen ook nog tal van vis sers en andere kleine bootjes va ren, is dit bittere noodzaak. De situatie met de Tricolor toont dit weer eens ondubbelzinnig aan", aldus Samsom. Depla sprak daarnaast over het belang van verregaande alge mene Europese maatregelen, die olieverontreiniging van de kust moeten beperken. Zo moe ten met name rederijen en eige naren van olie eerder aanspra kelijk worden gesteld. Naar aanleiding van de verontreini ging van Het Zwin en de rest van de Zeeuws-Vlaamse kuststrook pleitte hij ook voor een regeling waardoor milieuschade makke lijker op de vervuiler kan wor den verhaald. „Nu is dat bijna onmogelijk, met name omdat ze nauwelijks valt te meten, met als gevolg dat de gemeenschap en uiteindelijk de natuur hiervoor opdraaien", aldus Depla. Evenals wethou der L. Wille vond hij dat ook de rederijen hun verantwoorde lijkheid moeten nemen. Depla zegde verder toe een andere sug gestie van Wille in Den Haag aan de orde te stellen. Die zin speelde op een regeling die voorkomt dat vogelopvangcen tra als De Mikke in Middelburg door de olieverontreiniging in financiële nood komen. SAS VAN GENT - Op de West kade in Sas van Gent zijn gister ochtend twee auto's zwaar be schadigd bij een ongeval. Een 38-jarige automobilist uit Ber- lare (B) reed door de gladheid en hevige sneeuwval tegen zijn voorganger, een 31-jarige auto mobilist uit Zwijndrecht. foto Camile Schelstraete len van bijna drie meter hoog, geplaatst in een achthoek, vertellen aan de achter zijde een beeldverhaal. De haan, alert, die de mensen waarschuwde, de ploeg in de akkers en het water dat ze overspoel de. Aan de binnenkant, in goud, een ge dicht van C. Ferket, de Vlaamse kunste naar, en de namen van de slachtoffers. Temidden van de zuilen is een bank geplaatst, zodat iedereen de boodschap van het monument rustig op zich kan la ten inwerken; de ramp is voorbij, maar we moeten altijd waakzaam blijven. In de kerk van Hengstdijk was 's avonds een herdenkingsdienst, waarna een ten toonstelling over de ramp werd geopend Die is nog enige tijd te bezoeken. Advertentie I februari Nationale Herdenking van De Watersnoodramp 11.00 - 12.00 uur Trugkieke, beelden van De Ramp. 12.00 - 18.00 uur Nationale Herdenking vanuit OudeTonge en Ouwerkerk (samen met NOS-TV, wordt ook landelijk uitgezonden). 18.00 uur Extra lange nieuwsuitzending, geheel gewijd aan de herdenking van De Ramp (hele avond herhalingen). „Alert blijven om de veiligheid van Zeeland te waarborgen en waar nodig te optimaliseren", klonk gistermiddag Barbés boodschap door de Grote Kerk. Paauwe had een gelijke bood schap. „Werken aan de water kering zal altijd een noodzaak blijven. Door klimaatverande ringen en bodemdalingen zullen wij altijd waakzaam moeten blijven." Paauwe herinnerde er in dit ver band aan dat een zeker gevoel van onveiligheid mensen die de Ramp hebben meegemaakt nimmer zal verlaten. „Het is de plicht van de overheid dit land te beschermen tegen het water. Want water rust nooit." 10.00 - 12.00 uur Kanaalstraat 64, met veel aandacht voor De Ramp. 12.00 - 17.00 uur Rechtstreeks verslag van het bezoek van Koningin Beatrix aan Oude Tonge, Ouwerkerk en de herdenking in Stavenisse (samen met NOS-Radio, wordt ook landelijk uitgezonden). 12.00 - 17.00 uur leder half uur een aflevering van de documentaire-serie "Boven Water". Afgewisseld met historische beelden. 09.00 - 11.00 uur Schoonoord Speciaal, geheel gewijd aan Requiem 1953 gecomponeerd door Douwe Eisenga en uitgevoerd door het Zeeuws Orkest, Philharmonisch Koor en Simone Veder-alt o.l.v.Joan Berkhemer. 11.00 - 12.00 uur Wachtpost 64. 12.00 - 13.00 uur Een Eeuw Op 't Oog. ivNi) TELEVISIE www.omroepzeeland.nl A. Paauwe, J. Moes en M. Verschelling (vlnr) onthulden met burgemeester Barbé de peilstok aan de ge vel van de Willibrordustoren, die aangeeft hoe hoog het water heeft gestaan. foto Peter Nicolai Acht jaar zijn ze nog maar, David en Robin, twee spor tieve Meliskerkse vriendjes. Bij voetbalvereniging De Meeuwen spelen ze al enkele jaren de sterren van de he mel. En pret dat ze hebben. Hoewel. Na de laatste trai ning ivas het plezier even wat minder. Robin was zijn warme lange trainingsbroek kwijt. De kleedkamer werd van onder tot boven op de kop gezet. Maar het kledingstuk bleef zoek. Robin kwam dan ook in z'n korte voetbalbroekje thuis. Bibberend van de kou. Vriendje David had het hele maal niet koud. In de eerste plaats omdat hij ijverig had helpen zoeken naar het ver dwenen kledingstuk. In de tioeedeplaats omdat thuis bij het omkleden bleek dat hij twee trainingsbroeken aan had.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 77