Kritiek op aanpak ziekenhuis Gemeente wil bouw grote graansilo's snel mogelijk maken Speeltuinmaker wordt nooit echt volwassen NEDERLANDS GROOTSTE MODELBOUWSHOW Botsing door gooien van sneeuwballen Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk Geen bezwaar tegen zorgcomplex Bestelauto tegen gevel Aktetas gestolen uit vrachtwagen Fietsster (30) onderuit Schroebrug half uur vast Aanrijding door gladheid Schade door voorrangsfout Drankrijder krijgt boete ZAT. 15 FEBR. ZON. 16 FEBR CDA-fractie vindt houding wethouder onbegrijpelijk Certificaat voor keyboardspelen met één hand ZEELANDHALLEN COLIJNSPLAAT - Op de Havelaarstraat in Co- lijnsplaat zijn gistermid dag twee automobilisten tegen elkaar gereden, na dat ze bedolven werden onder sneeuwballen. De automobilisten, bei den uit de gemeente Noord-Beveland, pas seerden rond vijf uur de Voorstraat, waar een groep jongeren hen beko gelde met sneeuwballen. Beide bestuurders schrokken; de 54-jarige man maakte een schakel fout en de 34-jarige vrouw kon niet op tijd stoppen. Bij de botsing raakten de auto's licht beschadigd. De sneeuwballengooiers waren direct verdwenen. RENESSE - De eilandelijke afdeling van Koninklijke Horeca Nederland (KHN) en Recron en de Federatie van Onderne mersverenigingen Schouwen-Duiveland (FOS) hebben geen bezwaar tegen de bouw van het woonzorgcomplex in Renesse Een bezwaarschrift, dat deze week bij de gemeente Schou wen-Duiveland tegen de gekozen locatie aan de Lindelaan is ingediend, heeft onbedoeld die suggestie gewekt. Volgens KHN-secretaris W Ginjaar is de brief vooral geschreven om de (politieke) aandacht te vestigen op eventuele geluidsover last voor de toekomstige bewoners van de seniorenapparte menten. Het zorgcomplex komt op een steenworp afstand te liggen van het Renesser uitgaanscentrum en zal tevens gren zen aan een druk bezocht parkeerterrein. Omdat het geens zins de bedoeling was een grootscheepse bezwaarprocedure te voeren, is besloten het ingediende bezwaarschrift in te trekken. De zorg over de mogelijke geluidsoverlast blijft wel overeind. BURGH-HAAMSTEDE - Op de Burghseweg in Burgh- Haamstede is een bestelwagen, bestuurd door een inwoner van Schouwen-Duiveland, gisterochtend na een slippartij te gen de gevel van een woning gebotst. De chauffeur raakte door gladheid de controle over zijn voertuig kwijt. De voorzij de van de bestelauto raakte beschadigd en de gevel van het huis raakte door de botsing ontzet. ZIERIKZEE - Uit een op het Havenplein in Zierikzee gepar keerd staande vrachtwagen is donderdag een aktetas gesto len. De tas bevatte sleutels, een tankpas en het kentekenbe wijs. VLISSINGEN - Een 30-jarige fietsster uit Oost-Souburg is gisterochtend door de gladheid onderuit gegaan op de Jacoba van Beierenweg in Vlissingen. De vrouw liep daarbij een her senschudding op. Zij is opgenomen in het ziekenhuis. MIDDELBURG - De Schroebrug over het Kanaal door Wal cheren heeft gistermorgen een half uur open gestaan. Door een storing kon de brug tussen half twaalf en twaalf uur niet meer dicht. De storing leidde tot overlast voor het verkeer. RITTHEM - Op de Frankrijkweg in Ritthem heeft zich door de gladheid gistermorgen een aanrijding voorgedaan. Rond 7.45 uur reed een 51 -jarige automobilist uit Bergen op Zoom tegen de auto van een 42-jarige automobilist uit de gemeente Goes. KAPELLE - Bij de kruising Vierwegen/N389 in Kapelle zijn gisteren om 13.15 uur twee auto's in botsing gekomen. Een 22-jarige automobiliste uit de gemeente Reimerswaal ver leende geen voorrang aan een 31 -jarige automobiliste uit Ka pelle. Beide voertuigen raakten flink beschadigd. Er was alleen blikschade. door Famke van Loon BRUINISSE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil snel de bouw van drie vijftien meter hoge silo's bij Graanhandel Van Tuyl in Bruinisse mogelijk ma ken. Nadat de bouwplannen ruim een jaar vertraging hebben opgelopen, is nu de planologi sche procedure begonnen. Het Bruse bedrijf heeft de drie silo's nodig voor de overslag van rijst. De wettelijke eisen voor de voedselindustrie zijn hiervoor aangescherpt: het storten, op slaan en doorvoeren moet nu in een gesloten circuit plaatsvin den. In oktober 2001 heeft di recteur J. van Tuyl de bouwaan- vraag voor de silo's ingediend bij de gemeente, om ze op 1 ja nuari van dit jaar te kunnen gaan gebruiken. De afhande ling van de aanvraag heeft ech ter flinke vertraging opgelopen. Een poging om met een 'voor uitakkoord' van de provincie de silo's alsnog op tijd te kunnen bouwen, is begin december door Gedeputeerde Staten afgewe zen. Volgens de provincie vol doet het bouwplan niet aan het bestaande bestemmingsplan. Om voor uitbreiding in aanmer king te komen moet een bedrijf een 'lokaal karakter' hebben. De Bruse graanhandel is dat als groothandel niet. Daarnaast is voor het bedrijventerrein de maximale bouwhoogte bepaald op zes meter. Door het bestem mingsplan deels aan te passen voor de plannen van Van Tuyl, verwacht wethouder L. Geluk- Poortvliet dat uitbreiding van het bedrijf toch met goedkeu ringvan de provincie kan door gaan. „Ik denk dat het deze keer wel lukt, omdat er geen alterna tiefis voor deze silo's. En er zijn voldoende argumenten om dit bedrijf niet te laten verplaat sen." Verbolgen De gemeente wi l de bouw van de drie silo's planologisch gezien nu snel mogelijk maken met be hulp van een zogeheten artikel 19-procedure. Hoewel ook deze weg enige tijd vergt, is deze ma nier aanmerkelijk sneller dan een normale aanpassing van het bestemmingsplan. De bouw van de benodigde silo's ligt hierdoor nu in het verschiet, maar direc teur Van Tuyl blijft verbolgen over de manier waarop de ge meente met zijn aanvraag is om gegaan Hij vindt dat zijn 'goede naam' op het gebied van rijst en cacaohandel te grabbel is ge gooid. Vanwege de vertraging is inmiddels één van zijn klanten naar Antwerpen vertrokken. Een ander heeft hij door 'als een schooljongen naar een leraar' te gaan ternauwernood binnen boord weten te houden. Daar naast heeft de Bruse onderne mer flink wat kosten moeten maken om de vergunningaan vraag verder te onderbouwen. TERNEUZEN - Een twintigja rige inwoner van Kloosterzande moet 600 euro boete betalen voor rijden onder invloed. De Terneuzense politierechter legde hem ook zes maanden voorwaardelijke rijontzegging op Zijn ouders hadden met hun zoon afgesproken dat hij in de weekeinden de auto van zijn va der mocht gebruiken. Voor waarde was echter wel dat hij nuchter bleef. Tegen alle af spraken in stapte de verdachte vorig voorjaar toch in beschon ken toestand in de auto van zijn vader. Prompt reed hij tegen de gevel van een woning in Kloos terzande. Bij het ongeval raak ten inzittenden gewond. De bloedproef wees uit dat de ver dachte tweeënhalf keer meer al cohol in zijn bloed had als toe gestaan. De auto was totaal vernield; de zoon moet van zijn vader een andere auto bij elkaar sparen. Daarbij mag hij tot zijn 2 le in de weekeinden geen gebruik meer maken van de auto. INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zaterdag 1 februari 2003 GOES - Ze waren maar wat trots, de twaalf mensen die gis teravond in Den Berg in Goes een officieel certificaat ontvin gen. Het papier bewijst dat ze met succes hun keyboardcursus hebben gevolgd. Bij Den Berg, sinds de overname officieel Stichting Zuidwester Regio De Bevelanden geheten, worden sinds 2000 keyboard- lessen gegeven aan mensen met een verstandelijke handicap. Het gaat om zowel bewoners als mensen van elders. In kleine groepjes leren ze met één hand spelen. Naar het voorbeeld van onder meer de Jostiband wordt kleurnotatie gebruikt in plaats van het traditionele noten schrift. Het repertoire is breed, variërend van bekende en min der bekende kinderliedjes tot volksliederen en van smartlap pen tot licht klassieke stukken. Tijdens een voorspeelavond in de toneelzaal van Den Berg kon den de cursisten gisteren aan bewoners, verzorgers, familie en kennissen laten horen hoe vaardig zij zijn op de toetsen. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl door Marcel Modde ZIERIKZEE - De CDA-ge- meenteraadsfractie van Schou wen-Duiveland is ontevreden over de houding van burge meester en wethouders ten op zichte van het ziekenhuisplan van minister De Geus (CDA) voor Zierikzee. De coalitiepartij noemt het 'onbegrijpelijk' dat portefeuillehouder A. van der Wouden (PvdA) 'in weerwil van de wens van de Kamer, de mi nister en de bevolking, evenals toonaangevende adviescolleges een kwalitatief minder plan verdedigt'. De christen-democraten heke len met name het optreden van de wethouder tijdens een vorige maand gehouden verkiezings bijeenkomst van het CDA in Brouwershaven. Op die bijeen komst kondigde De Geus aan voor Zierikzee een profielzie kenhuis terug te willen, waar een 24-uurs acute zorg gegaran deerd is. Van der Wouden hecht te geen waarde aan die voor hem onverwachte uitspraak van de minister en hield vast aan het plan dat de initiatiefgroep van provincie, gemeente, belangen verenigingen en zorgverzeke raars eerder in Den Haag pre senteerden. Dat voorziet in het optuigen van het huidige dag- medisch-centrum met een her stelafdeling voor kort meer daags verblijf, een centrale huisartsenpost en een ambulan cepost. Die opstelling vindt het CDA- fractie 'onbegrijpelijk en rond uit verbijsterend', aldus fractie voorzitter R. van der Wekken. De raadsbrief met nadere uitleg die het college naar aanleiding van het debat heeft verstuurd, schetst in ogen van de christen democraten een onvolledig beeld. Volgens Van der Wekken is het uitgangspunt daarin niet te ko men tot een goed bereikbare zorg, 'maar meer hoe krijgen we het gebouw gevuld'. Prestigekwestie Hij neemt het de wethouder kwalijk dat voorbij wordt ge gaan aan het rapport dat ad viesbureau KPMG eind 1998 presenteerde, waarin een model was opgenomen om de spoedei sende hulp in Zierikzee veilig te stellen. Het CDA spreekt het vermoeden uit dat het college - Van der Wouden voorop - onder invloed staat van de voorzitters van de Raden van Bestuur van de ziekenhuizen in Goes en Vlis singen. „Het lijkt er sterk op dat de gezondheidszorg is verwor den tot een prestigekwestie tus sen diverse bestuurslagen." Van der Wouden snapt op zijn beurt niets van de felle reactie van het CDA. Met het uitgangs punt zoals verwoord in de rich ting van de minister wordt puur de door de gemeenteraad uitge zette koers gevolgd, betoogt de wethouder. „We hebben twee ënhalf jaar lang strijd gevoerd om het ziekenhuis in Den Haag op de agenda te krijgen. We heb ben altijd afgesproken dat het goed was in dat verband de rijen gesloten te houden. Waarom breekt het CDA nu dat offensief naar Den Haag?" Haalbaar Van der Wouden benadrukt dat ook hij hoopt dat er ooit een pro fielziekenhuis in Zierikzee kan worden gerealiseerd. „Maar het plan dat door de initiatiefgroep op tafel is gelegd, is voor de kor te termijn volgens heel veel par tijen het meest haalbare. Laten we in ieder geval een begin ma ken, zoals is voorgesteld." Zo dra de minister bij zijn ideeën ook een flinke zak met geld zet, kan wat hem betreft wél serieus over een profielziekenhuis wor den gesproken. Van der Wouden zegt namens het voltallige college te spreken. Eerder volgde CD A-wethouder L. Geluk-Poortvliet het stand punt van haar partijgenoten en viel ze de wethouders van PvdA en WD in het openbaar af. De WD had op dat punt don derdagavond in de raadsverga dering om opheldering ge vraagd, maar zag daar na de verklaring van Van der Wouden van af. Advertentie foto's Dirk-Jan Gjeltema let op dat je je oren niet te veel naar één bepaalde groep (bij voorbeeld alleen skaters) laat hangen, want dan krijg je latei- onherroepelijk problemen met gasten die er een andere bezig heid op nahouden." Veiligheid hoort sinds zes jaar een hoofdzorg te zijn van speel tuinbeheerders. Kappetijn trekt een 238 pagina's dik handboek uit een la, met allerhande regels en afmetingen waaraan wette lijk moet worden voldaan. Be klemmingsgevaar, valhoogtes, stootgevaar, veiligheidszones, elke situatie wordt tot in detail voorgeschreven. „Maar dan nog moet je heel kien zijn op de praktijk. Een speelhuisje, daar kunnen die kleintjes inklimmen en met een glijbaan weer naar beneden. Als ze dat twintig keer hebben gedaan, ontdekken ze dat ze via het randje van het bordes een prachtig opstapje hebben naar het schuine dak, waar je nóg sneller vanaf kunt glijden. Dus moet de hele con structie niet bedacht zijn op een valhoogte van (bijvoorbeeld) anderhalve meter, zoals offici eel het geval is, maar tweeën halve meter." Inspectie „En als een speeltuin er eenmaal staat, moet die ook worden be heerd! Ook dat is een punt waar het nog wel eens misgaat. Offici eel is een beheerder - of dat nou de gemeente is of een particulie re vereniging - verplicht weke lijks een ronde te maken langs de terreinen. Wanneer je daar voor de hulp van toezichthou dende omwonenden inschakelt, ben je al een eind. Eén keer per maand staat een uitgebreide in spectie voorgeschreven, dan moet je dus ook echt uit je auto stappen en de technische ver bindingen controleren. Twee keer per jaar moet een onafhan kelijk bureau worden ingezet. Spelen is continu je grenzen verleggen. Je moet je als het wa re in de gedachten van dat kind verplaatsen, ze steeds een stap voor zijn. Wat zou ik doen op zo'n speelhuisje? En op basis daarvan je plan trekken, zo werkt het en niet anders." Het piratenschip in Domburg, is één van de succesnummers die Richard Kappetijn heeft gemaakt. Meedenken Kappetijn onderschrijft de in steek van de gemeente om voor de aanpassing van speeltuinen de omwonenden te raadplegen. Binnen datzelfde kader bena drukt hij het belang van direct overleg met de jeugd vanaf twaalf jaar. „Maak werkgroe pen, laat ze meedenken. Maar door Marcel Modde ZIERIKZEE - Spelen doe je niet meer zomaar. Daar moet je te genwoordig wel iets voor doen. Even simpel een schommel neerzetten met een fraai gazon netje er omheen, is taboe op openbare grond. Veiligheidsbe rekeningen, een duidelijk idee hoe de bevolkingsopbouw van de specifieke wijk er uit ziet, maar bovenal je goed kunnen verplaatsen in de hedendaagse gedachtenwereld van het kind vormen voorwaarden van een beetje succesvolle speeltuin. Richard Kappetijn geeft het grif toe. Echt hélemaal volwassen zal hij nooit worden. De onver valste geur van Amerikaanse si garetten op zijn kantoor en een lichaamsomvang die bij man nen op zekere leeftijd eerder tot regel dan uitzondering hoort, bewijzen evenwel dat hij de kin dertijd al lang achter zich heeft gelaten. Een volgens de officiële regels ingerichte darthoek heeft hij zelf gebouwd. Op het bureau van de speeltuinmaker uit Zie rikzee prijkt een dikke stapel boeken met de meest uiteenlo pende voorbeelden van speel toestellen. Draken, schepen en complete klauterkastelen, het assortiment voor doordacht speelvertier is breed. Noord-Be veland, Middelburg, Vlissingen, Domburg en diep Holland in, op tal van plaatsen valt de hand van Kappetijn terug te vinden. Funboxen waar stuntskaters, boarders en bikers hun trucs kunnen uithalen zijn tegen- woordighelemaal 'vet',of watte denken van een voetbalkooi. Het kost een paar centen - een slordige 35.000 euro ben je al snel kwijt - maar dan heb je ook wat. Wil je écht uitpakken, dan is een piratenschip zoals Kap petijn heeft gemaakt bij Hof Domburg gegarandeerd een succesnummer. Maar een beetje standaard speelplaatsje ('wip pen, glijden, klimmen en klau teren: 12.000 euro') voldoet ook nog steeds prima, ervaart de Zierikzeeënaar. Mits het in de juiste wijk wordt neergezet en er regelmatig onderhoud op wordt losgelaten. „Want daar schort het nogal eens aan. De meeste gemeenten en wijkverenigingen hebben er geen flauw benul zijn hoe ze met een speelplaats moeten om gaan. Ze doen maar wat." Inspectieplan „Eerst moet goed in kaart wor den gebracht hoe jong de wijk is waar je zo'n voorziening wil bouwen en ook moet er een in spectie- en onderhoudsplan aan worden verbonden, inclusief een financieel beleid dat voor ziet in reserveringen voor ver vanging. Pak je het een beetje slim aan, dan kunnen zulke toe stellen makkelijk twee of drie keer - in z'n geheel - verhuizen en heb je in een wijk altijd het juiste materiaal, afgestemd op de juiste leeftijd. Het luistert soms zo verschrikkelijk nauw. Ik heb het meegemaakt, in Vlis singen, waar 's ochtends regel matig eerst flink de bezem door speeÖiuisjes moest om de heroï- nenaalden en gebruikte con dooms op te ruimen. De kunst is Advertentie Richard Kappetijn maakt speelvertier waar over is nagedacht: „Je moet je als het ware in dat kind verplaatsen." zo'n speelhuisje precies groot genoeg te maken voor kleine kinderen. Wanneer je met al dat soort elementen op voorhand rekening houdt, helpt dat te voorkomen dat het onbedoeld een hangplek wordt voor de oudere jeugd en onverlaten." De gemeente Schouwen-Duive land is begonnen met een inven tarisatie van alle (soorten) speelplaatsen op het eiland. Daar moet nog dit jaar een be leidsplan uitrollen voor een be tere verspreiding en afstem ming op de leeftijdsgroepen. Tevens wordt bekeken of en hoe schoolpleinen in dat beleid kun nen meespelen. OPEN 10.00-18.00 uur TOEGANG Info: 0113-221020 GOES "clublede^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 71