PZC Parkeerbeleid gaat op de schop Eerste leskist over de Ramp 11 Waterschap bespaart op aanleg fietspaden en groenstructuurplan RADIO Wethouder ziet niets in wijzigingen door gemeenteraad Uitspraak van Rijkswaterstaat verbijstert vogelvrienden Protest tegen veertarief Verhalen van De Nacht Jongen gewond door sneeuwbal Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen 1953 - 2003 Televisie vandaag Radio vandaag Televisie morgen Radio morgen zeeuwse almanak Trainingsbroek Topmerk keukens tegen afbraakprijzen. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 1 februari 2003 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het zeven maan den oude parkeerregime in het hart van Zierikzee wordt dras tisch aangepast. Een ruime meerderheid van de gemeente raad van Schouwen-Duiveland heeft besloten met een aantal ingrijpende maatregelen de be woners van de binnenstad en de wijk Malta tegemoet te komen. Wethouder L. Geluk-Poortviiet (CDA) beschouwt de wijzigin gen als 'funest' en verwacht een toename van de verkeersdruk op de binnenstad. Het was Geluks eigen CDA- fractie die donderdag in een de bat tot in de late avonduren een bom legde onder het nog jonge parkeerbeleid. De coalitiepartij diende drie amendementen en twee moties in om wezenlijke veranderingen af te dwingen. Alle initiatieven werden met grote meerderheid aangeno men. Het meest vergaand is het be sluit om de indeling van de bin nenstad in vier zones voor ver gunninghouders, te schrappen. In plaats daarvan gaat het hele gebied tussen de stadswallen straks gelden als één zone. Ver gunninghouders mogen in de nieuwe situatie zelf kiezen waar ze hun auto neerzetten, ook al is dat niet direct in de omgeving van hun woning. De aanpassing is volgens de raad noodzakelijk, omdat de huidige zones te krap zouden zijn. Parkeerdruk Ingrijpend is ook de herinvoe ring van het vrij parkeren op de Mosselboomgaard. De raad steunde unaniem een motie van het CDA om daartoe twintig plaatsen aan te wijzen. De wij ziging rond de Mosselboom gaard moet, zo verwachten de partijen, soelaas gaan bieden voor de parkeerdruk op de aan grenzende wijk Malta, waar een plek langs de stoep nog gratis en vergunningvrij is. Ook was er een meerderheid door Jacques Cats TEXEL-De Nederlandse Zee vogel Groep is verbijsterd over uitspraken die Rijkswaterstaat heeft gedaan over de vervuiling van de Zeeuwse kust door het lekkende autoschip Tricolor. Woordvoerder Bert Backes van Rijkswaterstaat zei dezer dagen te hopen dat de olie terug in zee zou spoelen. „Dan zakt mijn broek helemaal af", reageert coördinator Kees Camphuysen van het landelijk stookolie slachtoffer onderzoek furieus. De uit de Tricolor vrijgekomen olie lijkt volgens hem erg sterk op de olie uit de Prestige, waar mee de Spaanse kust werd be zoedeld. Deze zware olie lost in zee niet op, maar vormt een sta biele massa onder het waterop pervlak. „Zo lang die in zee blijft is dat fataal voor vogels. De enige hoop voor die vogels is dus dat die olie zo snel mogelijk aanspoelt." Inmiddels houdt de Algemene Inspectie Dienst (AID) er een scherp oog op of er getroffen vo gels op de verkeerde plekken te rechtkomen. „Er zijn toch men sen die er andere bedoelingen mee hebben en er aan proberen te verdienen", weet Koos Min naar van de Vogelwerkgroep Walcheren ook van eerdere olierampen. „Die brengen de vogels niet naar een asiel, maar knappen ze thuis op waarna ze in privécollecties terechtko men. En dat is in strijd met de flora- en faunawet, want het zijn beschermde vogels." pagina 15: drijvende dam pagina 21hier aan de kust, de zwarte kust voor het verruimen van de maximale parkeertijd op de be taalde plaatsen van twee naar vier uur. Alleen voor het Haven plein en de Oude Haven blijft die tijd bij het oude. Ook de kraskaarten, gebruikt voor be zoekers van vergunninghou ders, worden vier uur geldig. Een amendement van de PvdA om de duur van het vergunning- parkeren te verruimen van half zes naar zeven uur 's avonds, vond alleen geen gehoor bij de WD en Leefbaar Schouwen- Duiveland en werd daarmee eveneens aangenomen. Laatst genoemde fractie wilde de ver ruiming beperken tot het Ha venkwartier. Het CDA kreeg de handen bo vendien op elkaar voor invoe ring van een tweede vergunning per huishouden. Met de op brengst van die uitgifte denken CDA en PvdA de extra avond uren van de parkeercontroleurs te kunnen betalen, bijna tach tigduizend euro op jaarbasis- .Wethouder Geluk slaagde er in het debat geenszins in de partij en te overtuigen dat hiermee voor Zierikzee een verkeerde weg wordt ingeslagen. Ze vreest dat de aanpassingen een be langrijke groei van de 'verkeers bewegingen' in het gevoelige stadshart tot gevolg zullen heb ben. Het 'zorgvuldig uitgedach te parkeerbeleid voor Zierikzee wordt daarmee wezenlijk on dergraven', aldus de wethouder. In een raadsbrief die het college donderdag voor het begin van de beraadslaging uitreikte, wordt erkend dat het goed is 'een aantal kleine zaken bij te stellen'. Doelstellingen Maar omdat het beleid pas sinds 1 juli van kracht is. is 'het nog veel te vroeg om conclu sies te trekken en te besluiten tot ingrijpende maatregelen', con stateren burgemeester en wet- Geïnteresseerd bekijken groep 7 en 8 van de obs Duiveland de leskist over de Ramp. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans NIEUWERKERK - „Kijk, daar staat de molen. En dat is onze straat." Enthou siast buigen leerlingen van OBS Duive land in Nieuwerkerk zich over foto's van hun dorp tijdens de watersnood ramp van 1953. De foto's maken onder deel uit van een door de Werkgroep Schoolbiologie in opdracht van het Consulentschap voor Natuur en Milieu Educatie in Goes samengestelde les kist. De leskist werd gisteren gepresen teerd. Voordat de kist - uitgevoerd als mini- caisson, als symbool van de nieuwe tijd na de watersnoodramp - uitgepakt wordt, vertelt Jos Catsman van de Werkgroep Schoolbiologie over het hoe en waarom van de door haar samenge stelde leskist. Catsman verhaalt van de schade die het water aan het land toe bracht. „De zee had alles onvruchtbaar gemaakt. Er zaten zelfs mosselen in de bomen." Vervolgens besteedt ze aandacht aan de wederopbouw van het eiland. Inclusief het feit dat de regering van de gelegen heid gebruik maakte om alle land bouwgrond te herverkavelen. Hetgeen tot gevolg had dat de kleine kronkel dijkjes die er toen nog op het eiland wa ren bijna stuk voor stuk verdwenen. „Misschien hebben we toen wel een beetje teveel alles recht en strak ge maakt." Ook wijst Catsman de kinderen op de sporen van de ramp die nog steeds te zien zijn. Niet alleen de stenen waarop staat vermeld hoe hoog het water in 1953 daar stond, maar ook de caissons in Ouwerkerk en het krekengebied daar omheen. Heftig Catsman probeert de kinderen er zoveel mogelijk bij te betrekken door vragen te stellen, maar ze komen pas echt los als de kist eenmaal geopend is en kinde ren en leerkrachten de geheimen ervan stap voor stap ontsluieren. Vooral de uitvergrote foto's maken in druk op de kinderen. „Wow. heftig", zegt een van de kinderen bij het zien van een foto van de sluiting van het gat bij Ouwerkerk in november 1953. Fo to's van het verdronken Nieuwerkerk worden nauwkeurig bekeken, maar ook de haven van Zierikzee en de Markt in Brouwershaven worden snel her kend. In de leskist, die na OBS Duiveland ook aan tal van andere scholen uitgeleend wordt, wordt ingegaan op de dramati sche gebeurtenissen in de rampnacht. Verder wordt aandacht besteed aan het weer en de waterstand, de Deltawer ken, de herverkaveling en de gevolgen die dat alles bij elkaar had voor natuur en landschap op Schouwen-Duiveland. Excursie Dat laatste mondt uit in een excursie, in het geval van OBS Duiveland naar het krekengebied van Ouwerkerk. Tijdens het 'veldwerk' daar leren de kinderen de kreken te zien vanuit gebeurtenissen van 1 februari 1953. Hoe het dijkgat werd gedicht is daar ook te zien. door Raymond de Frel IJZENDIJKE - De dorpsraad in IJzendijke vraagt alle inwoners om volgende week zaterdag naar het veerplein in Breskens te gaan om de actie 'De boot is aan!' kracht bij te zetten. Alle West-Zeeuws-Vlaamse dorpsraden hebben protest- kaarten verzameld, om duide lijk te maken dat zij de tarieven voor het toekomstig fiets-voet- veer tussen Vlissingen en Bres kens belachelijk hoog vinden. Voorzitter André Soomers van de IJzendijkse dorpsraad hoopt dat het daar niet bij blijft. „Ze moeten ons aan de overkant kunnen zien en horen. Daarom vraag ik iedereen potten, pan nen, deksels, toeters en bellen mee te nemen. En spandoeken natuurlijk.." De dorpsraad zorgt voor vervoer naar het veerplein. Om 13.00 en 13.45 uur vertrekt er een bus vanaf de Markt. Advertentie door Rob Paardekam GOES - Was de ramp een straf van God? J. Sperna, ten tijde van de ramp predikant in Brou wershaven, heeft het zich vaak afgevraagd. Hij en vele anderen vertelden gisteravond over hun herinneringen aan de waters nood tijdens de nacht van het verhaal in de Grote kerk in Goes. „Als theoloog kun je het niet na laten een verklaring te zoeken voor zo'n ramp", vertelde Sper na. „Was het een straf van God? GOES - Een vijftienjarige in woner van de gemeente Veere is gistermiddag gewond geraakt bij een sneeuwballengevecht in Goes. Hij kreeg tijdens het spelen op Klein Frankrijk een sneeuwbal met een steen erin tegen zijn ge zicht aan. Hij heeft zich onder doktersbehandeling laten stel len. Het is niet bekend wie de sneeuwbal gooide. Dan zouden andere rampen dat ook zijn. Dan moetje ook zeggen dat Auschwitz een straf van God was. Je zou moeten verkla ren waarom er in Stavenisse 156 doden vielen en in Brouwersha ven geen. En hoe zit het met de kinderen die verdronken? Nee, de ramp was geen straf van God, ik geloofde er toen al niets van." Muskens Ook bisschop Muskens van het bisdom Breda bezocht de nacht van het verhaal, een initiatief van de gezamenlijke Zeeuwse kerken, om zijn herinneringen te vertellen. „Ik heb weinig te verhalen over 1953", gaf hij toe. „Ik woonde niet in Zeeland of West-Brabant, maar zat veilig achter de muren van het semi narie in Sint Michielsgestel. Advertentie (mits besteld in februari) Glashandel Moerstee 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezeiinge houders. Zij waarschuwden dat met zulke maatregelen 'de doel stelling van het beleid aanzien lijk ondergraven wordt'; boven dien stelden zij vast dat de gemeente met het doorvoeren van de voorgestelde verande ringen flink op kosten wordt ge- jaagd. Maar de gemeenteraad liet zich niet meer op andere ge dachten brengen. Wanneer de wijzigingen in de praktijk worden gebracht, is nog niet duidelijk. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden moet bezuinigen waar dat mogelijk is. Dat betekent onder meer het minder snel uit voeren van het groenstructuur plan, terughoudend zijn met de aanleg van fietspaden en in krimping van de organisatie. Aan de basistaken wordt echter niet getornd. Door de omvangrijke investe ringen waar Zeeuwse Eilanden mee te maken heeft, dreigt de hoogte van de waterschapsbe lastingen de komende jaren fors te gaan stijgen. Om de scha de zo veel mogelijk te beperken, heeft het algemeen bestuur ach ter gesloten deuren een discus sie gevoerd over de vraag in hoeverre de kosten binnen de perken kunnen worden gehou den. Daarvoor is een groot aantal suggesties gedaan. Als een goe de mogelijkheid wordt het groenstructuurplan. de groot scheepse vernieuwing van de bermbeplanting langs platte landswegen, gezien. De uitvoe ring loopt nu tot 2020. Dat kan, zo vinden de bestuurders, zon der grote problemen worden uitgesmeerd over de periode tot 2030. Fietspaden De aanleg van fietspaden kan eveneens in een lager tempo. Als het gaat om recreatieve paden, moeten er eerst financiële bij dragen van derden zijn voordat tot aanleg wordt overgegaan. In het algemeen wordt kritisch ge keken naar recreatieve projec ten, zoals het beheer van het Veerse Meer. Uitgangspunt moet steeds zijn dat deze mini maal kostendekkend zijn. Op de basistaken van het water schap valt weinig te winnen, wordt geconcludeerd. Het gaat daarbij onder meer om zaken zoals het verbeteren van het wa terbeheer, de aanpassing van de installaties voor de zuivering van afvalwater en het onder houd van de waterkeringen. Die taken zijn te belangrijk om op af te dingen. Bovendien weet het waterschap zich vaak gebonden aan provinciale, Rijks- of Euro pese regelgeving. Ondanks de voortdurende in spanningen om efficiënter te werken, wordt verwacht dat op de eigen organisatie ook nog wel kan worden bezuinigd. Daar voor is hier en daar een percen tage van tien procent genoemd. Ook is geopperd meer samen te werken met andere overheden, de staf af te slanken, het maai- beheer goedkoper uit te voeren en te bezuinigen op communi catie en advertenties. Formatiekrimp Het dagelijks bestuur bezint zich nog op de mogelijkheden van 'formatiekrimp', die niet ten koste mag gaan van de hui dige dienstverlening. Wel is in middels besloten onder het mot to 'Van goed naar beter' een reorganisatie in gang te zetten, die moet leiden tot bedrijfsma tiger werken Van de huidige vijf sectoren blijven er nog vier over, waaronder de nieuwe sec tor Bedrijfsvoering. Die houdt de inkomsten en uitgaven van het waterschap scherp in de ga ten. Samenvoegingen Verder is een aantal afdelingen samengevoegd, waardoor het aantal leidinggevenden ver mindert. De verwachting is dat daardoor efficiënter kan wor den gewerkt en dat de interne communicatie verbetert. De to tale reorganisatie moet medio dit jaar zijn voltooid. Advertentie I februari Nationale Herdenking van De Watersnoodramp 11.00 - 12.00 uur Trugkieke, beelden van De Ramp. 12.00 - 18.00 uur Nationale Herdenking vanuit OudeTonge en Ouwerkerk (samen met NOS-TV, wordt ook landelijk uitgezonden). 18.00 uur Extra lange nieuwsuitzending, geheel gewijd aan de herdenking van De Ramp (hele avond herhalingen). 10.00 - 12.00 uur Kanaalstraat 64, met veel aandacht voor De Ramp. 12.00 - 17.00 uur Rechtstreeks verslag van het bezoek van Koningin Beatrix aan Oude Tonge, Ouwerkerk en de herdenking in Stavenisse (samen met NOS-Radio, wordt ook landelijk uitgezonden). 12.00 - 17.00 uur leder half uur een aflevering van de documentaire-serie "Boven Water". Afgewisseld met historische beelden. Toch herinner ik me de ramp nog goed, want we volgden het op de radio. Dat was heel bij zonder, want de strenge orde van het seminarie werd maar zelden overboord gegooid. Ei genlijk alleen als de Paus over leed." Waardering Muskens probeerde, ondanks alle rampspoed toch iets posi tiefs in de ramp te zien. „De ramp heeft mensen bijeen ge bracht", concludeerde hij. „Veel vluchtelingen uit deze provincie werden in Brabant opgevangen. Zo ontmoetten de katholieke Brabanders en de protestante Zeeuwen elkaar. Ze ontdekten van elkaar dat ze serieuze christenen waren en zijn elkaar meer gaan waarderen als gelo vigen." 09.00 - 11.00 uur Schoonoord Speciaal, geheel gewijd aan Requiem 1953 gecomponeerd door Douwe Eisenga en uitgevoerd door het Zeeuws Orkest, Philharmonisch Koor en Simone Veder-alt o.l.v.Joan Berkhemer. 11.00 - 12.00 uur Wachtpost 64. 12.00 - 13.00 uur Een Eeuw Op 't Oog. TELEVISIE www.omroepzeeland.nl Acht jaar zijn ze nog maar, David en Robin, twee spor tieve Meliskerkse vriendjes. Bij voetbalvereniging De Meeuwen spelen ze al enkele jaren de sterren van de he mel. En pret dat ze hebben. Hoeivel. Na de laatste trai ning ivas het plezier even wat minder. Robin was zijn warme lange traini7igsbroek kwijt. De kleedkamer werd van onder tot boven op de kop gezet. Maar hel kledingstuk bleef zoek. Robin kioam dan ook in z'n korte voetbalbroekje thuis. Bibberend van de kou. David had het helernaal niet koud. In de eerste plaats om dat hij heel ijverig had hel pen zoeken naar het verdwe- neji kledingstuk. In de twee de plaats omdat thuis bij het omkleden bleek dat hij twee trainingsbroeken aan had. De term 'afbraakprijzen' past eigenlijk niet bij zo'n befaamd keukenmerk. maar voor één keer verkopen wij enkele originele SieMatic keukens voor 'afbraakprijzen'. Omdat deze showroomkeukens plaats moeten maken voor de allernieuwste SieMatic modellen. De opruimkeukens worden compleet op maat WW geleverd. Op is op. Kom dus snel langs bij één van onze SieMatic adviseurs. U bespaart duizenden euro's. 't Liefst een SieMatic 'aCAIMV/ Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, 0115 - 56 40 70 Goes Plieger B.V. (voorheen Massee) Nansenbaan 15, 0113 - 22 12 22 Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, 0118 - 62 95 22 Terneuzen BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32, 0115 - 68 06 12 www.siematic-showroomkeukens.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 69