Bedrijfsterreinen moeten mooier Tunnel is nu ook politie-proof Partijen Hulst tevreden over raadsprogramma FIOM verhuist later naar Breda Doorlaat Veerse Meer op diepste punt Wethouder vraagt geduld straat Clinge Industriegebieden, windturbines en lichtvervuiling doorn in het oog Stacaravan of schafkeet, rechter mag het zeggen Gentsestraat Hulst op zondagmiddag autovrij Zoektocht naar ontbrekende naam op oorlogsmonumenten door Sheila van Doorsselaer HULST - Alle partijen in Hulst zijn in grote lijnen tevreden over het raadsprogramma 2003- 2006 voor de gemeente Hulst. De wensen en aanvullingen die zij nog hebben, worden sa mengevat in een zogenaamde visienotitie. Pas na de begro- tingsraad. eind maart, wordt duidelijk hoe de financiën er voor staan en welke wensen ge honoreerd kunnen worden. ,,Het zal u allen niet vreemd in de oren klinken als ik nu al zeg dat we niet alle wensen kunnen inwilligen"zei burgemeester A Kessen donderdag tij dens de ge meenteraad. De partijen waren unaniem in hun oordeel dat zij hun eigen kiesprogramma's te rugzagen in het raadsprogram, maar maakten gretig gebruik van de kans nog enkele, in hun ogen, onontbeerlijke zaken te berde te brengen. Zo wil Groot Hulst de week markt op het oude niveau terug brengen en een versnelde herziening van verouderde be stemmingsplannen. Groot Hon- tenisse drong erop aan dat alles in het werk wordt gesteld om de procedures rond recreatiepro ject Kloosterzande-aan-Zee zo snel mogelijk op te starten. Drugs Progressief Hulst daarentegen wil dit kanaalproject juist niet opgenomen zien in het raads programma. De plannen moe ten volgens de oppositiepartij veel kleinschaliger worden uit gevoerd, met de nadruk op par ticuliere initiatieven. Ook vindt PH dat het 'nulbeleid' voor drugs in december geëvalueerd moet worden. Als blijkt dat de bekende verkooppunten dan nog steeds open zijn en dus ge doogd worden, moet een ander beleid gekozen worden. Ook de PvdA zaagt aan de poten van het nulbeleid. De partij wil een open discussie aangaan over de oplossing van het probleem en denkt niet per sé dat die op lossing een streng nulbeleid is. Ook pleit de PydA voor eet grensoverschrijdend rampen plan. Het CDA/wil het school; zwemmen terug op de politieke agenda en streeft naar een jaar lijkse vrijwilligersprijs. De WD bepleit een onderzoek naar alternatieve manieren var energieopwekking. De libera len zijn mordicus tegen wind turbines, waar dan ook in he landschap- Daarnaast wil dt WD dat gestreefd wordt naa: afschaffing van de womngcon-j tingenten. Algemeen Belang pleit voor eer nieuw bedrijventerrein ir Kloosterzande, omdat het be staande terreintje al bijna vol is HULST - PvdA'er D. van Dam me hekelt de planning van de werken in de 's-Gravenstraatin Clinge. De straat is aan weers zijden opgebroken, met alle hin der en omleidingen van dien. Volgens wethouder E. deDecke-! re zal de overla'st nog wel ever. voortduren, mede omdat Rijks waterstaat weigert de Papaver weg, een fietsroute die uitkomt' op de 's-Gravenstraat, open tt- stellen voor gemotoriseerd ver keer. Van Damme uitte haar grieven tijdens de Hulster raadsvergadering. De bewonen] van de omleidingsroute klager steen en been. „Wie plant nos twee werken tegelijkertijd ir dezelfde straat?", wilde ze var De Deckere weten. Volgens de wethouder kon het samenvalle: i van de sanering van een tank-I station aan de ene kant van de straat en het begin van de recon structiewerkzaamheden aar het andere eind niet kon worderj vermeden. De Deckere vond dal! de Clingenaren een beetje ge duld moeten hebben. „Als je iets wilt bereiken, je soms wel eens wat ongemakken moet kunnen accepteren." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Veel Zeeuwen ergeren zich groen en geel aan de lelijkheid van de bedrijfster reinen. Daar iets aan doen scoort hoog in de Opinieivijzer, een enquête over de kwaliteit van de eigen woonomgeving. Bijna 450 Zeeuwen vulden een vragenlijst in. Ook windmolens komen er niet best af. Hoewel gebruik van groene stroom breed wordt om armd, mag dat volgens de deel- 'nëmers aan de enquête niet lei den tot veel meer windturbines. Die dingen veroorzaken te veel horizonvervuiling en dat moet worden voorkomen. Dat geldt evenzeer voor de lichtvervuiling die bedrijven 's nachts veroor zaken. De resultaten van de Opinieivij zer werden deze week gepresen teerd tijdens de bijeenkomst 'Initiatieven voor duurzaam heid' in Middelburg. Daar wer den ideeën besproken die bijdragen aan een betere omge ving. De bedoeling is dat bur gers samen met raadsleden de ideeën omzetten in concrete voorstellen aan de gemeente raad. Commissaris van de koningin W. van Gelder droeg het eerste initiatief aan: hij stelde voor de programma's van de partijen die meedoen aan de Statenverkie zingen op 11 maart, door te lich ten op duurzaamheid. De sug gestie werd met instemming begroet en meteen terugge kaatst: laat de provincie zelf voor de toetsing zorgen. Dat kan mooi als aanvulling op de pro vinciale stemwijzer. De enquête leverde een top-vijf op van belangrijkste onderwer pen. Zorgen voor meer duurza me nieuwbouw gaat aan kop, gevolgd door de aanpak van zwerfvuil, beperking van de af valberg en duurzaam onderne men. Op de vijfde plaats staan gezamenlijk het bewuster om gaan met water en inrichting van duurzame bedrijfsterrei nen. Auto De deelnemers is ook gevraagd aan welke onderwerpen ze een persoonlijke bijdrage willen ge ven: minder afval veroorzaken, bewust watergebruik, meer fietsen, bescherming van plan ten en dieren en eerlijke (duur zame) producten uit de Derde Wereld gebruiken. Minder de auto gebruiken kreeg geen warm onthaal in de enquête. Vooruitlopend op de initiatie ven voor duurzaamheid legden de deelnemers al enkele wensen op tafel. Zoals behoud en verbe tering van het openbaar ver voer, de bewoners meer verantwoording geven voor de kwaliteit van de eigen leefom geving (bijvoorbeeld door geld beschikbaar te stellen voor on derhoud) en het opzetten van een netwerk aan wandelpaden. De Opiniewijzer is geen repre sentatieve steekproef. De vra genformulieren zijn ingevuld door mensen die geïnteresseerd zijn in een duurzame samenle ving. Inwoners van Goes en Middelburg zonden de meeste lijsten in; Zeeuws-Vlaanderen was ondervertegenwoordigd. R. de Ligt van het consulent schap natuur- en milieueduca tie Zeeland onderstreepte dat burgers en lokale politici meer met elkaar in contact moeten komen. „Want daar gaat het om bij duurzaamheid." zaterdag 1 februari 2003 door Rolf Bosboom KATS - De bouwput voor het doorlaat- middel in de Zandkreekdam heeft gis teren zijn diepste punt bereikt. Dat be tekent dat kan worden begonnen met de betonconstructie voor het kunst werk, dat ervoor zorgt dat vers zout Water het Veerse Meer instroomt zodat dé waterkwaliteit ervan verbetert. Wie over de Zandkreekdam rijdt, heeft nauwelij ks een idee wat zich onder hem allemaal afspeelt. Wie een paar meter afdaalt, ziet nu een enorme bouwput onder de tijdelijke verkeersbruggen. De put is inmiddels op de nagestreefde diepte van maximaal 7,50 meter onder NAP. Bemaling zorgt ervoor dat met droge voeten kan worden gewerkt. De komende periode staat in het teken van het betonwerk voor de twee kokers die de verbinding gaan vormen tussen het Veerse Meer en de Oosterschelde. Zij zijn uiteindelijk in staat 40.000 liter water per seconde door te laten. De ko kers kunnen worden afgesloten met een beweegbare schuif. Daarvoor ver rijst aan de kant van het Veerse Meer een bedieningsgebouw. De Zandkreekdam werd in mei 1960 gesloten door het plaatsen van de laat ste twee caissons. Die moeten nu plaatsmaken om de betonnen kokers te kunnen bouwen. De sloop ervan is al voor het grootste deel achter de rug. J. Geleijnse, projectleider namens Rijkswaterstaat, vindt het dan ook een wonderlijk toeval dat de bouw bij de herdenking van de watersnoodramp een mijlpaaltje bereikt. „Na de Ramp werden de caissons geplaatst. Wij ha len ze nu weer weg." Als de kokers gereed zijn, wordt de bouwput weer volgestort. Het is de be doeling dat het verkeer op de dam eind dit jaar weer op de oorspronkelijke tra cés kan rijden, waarna de tijdelijke bruggen worden verwijderd. De aanleg van het doorlaatmiddel, die ruim twin tig miljoen euro kost, moet in mei 2004 zijn afgerond. foto Willem Mieras DEN HAAG - 'Een princi piële zaak'. Zo betitelde J. Kristelijn de juridische procedure tegen de ge meente Schouwen-Dui- veland, die hij vrijdag bij de Raad van State in Den Haag uitvocht. Kristelijn en het gemeentebestuur verschillen van mening over de vraag of een staca ravan mag blijven staan op het perceel Laöne 11 in Renesse. „Geen stacaravan, maar 1 een schaftkeet", verbeter de Kristelijn. Volgens hem draait daar het hele ge- schil om. Hij stelt de cara- van geplaatst te hebben voor werklieden die het huidige appartementen complex op het perceel gaan slopen en het nieuwe helpen bouwen. Volgens Kristelijn heeft de ge meente geen juridisch handvat om op te treden tegen schaftketen. Daar om zou de gemeente zijn keet hardnekkig bestem pelen als stacaravan, zo dat er verwezen kan wor den naar overtreding van bestemmingsplanregels en regels uit de Verorde ning op de Openluchtre creatie. Woordvoerder van het ge meentebestuur M. van den Berge vertelde dat er een klacht over het bouw sel was binnengekomen. „Geconstateerd is dat er personen in het kampeer middel verbleven", aldus Van den Berge. Hij bleef erbij dat het hier een cara van betreft, waartegen opgetreden kon worden. Op straffe van een dwang som van (toen nog) 175 gulden per dag moest Kristelijn de caravan ver wijderen. Toen hij dat niet deed, eiste de gemeente het maximumbedrag op dat hij in deze affaire aan dwangsommen kon ver spelen: 12.250 gulden. Dat bedrag is inmiddels aan de gemeente voldaan. De procedure bij de Raad van State is overigens een ho- ger beroep tegen een eer dere uitspraak van de rechtbank Middelburg. Die verklaarde Kristelijns klacht ongegrond. Uitspraak over zes weken. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De verhui zing van de Stichting Ambulan te hulp FIOM uit Middelburg naar Breda is tot het voorjaar uitgesteld. FIOM in zuid-west- Nederland concentreert zich in een nieuw bureau in Breda. Het vertrektijdstip in februari wordt door vertragingen in de bouw aldaar niet gehaald. De hulpinstelling voor vragen rond zwangerschap, ongewilde kinderloosheid, afstand voor adoptie en zoekacties blijft in Zeeland vertegenwoordigd met een steunpunt, dat van maan dag tot en met donderdag bezet is met één medewerker. Het Zeeuwse steunpunt blijft tot er andere huisvesting gevonden is, gevestigd aan de Bellinkstraat in Middelburg, vertelt mede werker Aleid Rosink. FIOM reorganiseert landelij k de vijftien kleine bureaus om door concentratie grotere teams te verkrijgen. Het doel is een ver beterde bezetting van de bu reaus en meer ruimte voor werkontwikkeling, innovatie en kennisverdieping. Het bu reau in Breda wordt gevestigd aan het Nonnenveld in het Chasseepark, in het nieuwe ge bouw dat architect Rem Kool haas ontwierp. Er werken straks negen mensen, onder will de vier deeltijdmedewerkers uil Middelburg. Behalve Middel burg vindt ook het FIOM Dor drecht er de nieuwe werkplek Breda heeft twaalf jaar lang geen FIOM-vestiging gehad I waardoor Middelburg ook West-Brabantse cliënten bege-j leidde. Geweld FIOM Middelburg krijgt pei jaar tussen de honderdveertig! en honderd vijftig mensen ter begeleiding, vertelt Rosink, mei daarnaast circa tweehonderd) informatieve contacten. Tot af gelopen zomer gaf het FIOM ie Middelburg ook steun op hel terrein van seksueel en huiselijk geweld. Het FIOM pakte die ex tra taak in de jaren tachtig op in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid, maar het ex tra budget daarvoor is in de bezuinigingsronden sindsdien opgedroogd, zegt Rosink. Dal aandachtsveld wordt voortaan vanuit Breda bestreken. FIOM blijft vertegenwoordigd in de diverse overlegronden tusser, instellingen en overheden in Zeeland, zoals het provinciale project Huiselijk Geweld. door Frank van Cooten HULST - De Gentsestraat in Hulst is vanaf 1 maart op zon dagmiddag van half drie tot vijf uur afgesloten voor auto's. De proef duurt een half jaar. Het college heeft dit besloten om het winkelend publiek vrij baan te geven. Volgens wethou der P. Weemaes (recreatie en toerisme) is de afsluiting van de Gentsestraat op zondagmiddag wat omstreden. „Maar het biedt grote voordelen voor de toeristische ontwikke ling van Hulst. Daarom is beslo ten met de proef te starten. We hopen dat het aanslaat." De bezoekers worden aan het begin van de Gentsestraat en op het Stationsplein doorverwezen naar de beschikbare parkeer terreinen. Er wordt dus geen bord neergezet met de medede ling dat de Gentsestraat is afge sloten. Ondernemersvereniging; Hulst Reynaertstad vindt da: laatste een groot pluspunt. „Ei; wordt dus kennelijk op het ge meentehuis goed naar ons ge luisterd", zegt voorzitter Th Mattheeuws. „Het blijkt dali binnen het college een andere wind waait. Wij hebben immers} eerder gezegd grote moeite te hebben met het plaatsen van af sluitingsborden. Dat komt niet: klantvriendelijk over." Uit een enquête, gehouden voot. Hulst Reynaertstad, bleek eer der dat de meningen van de on dernemers verdeeld zijn ove: het afsluiten van de Gentse-' straat. „Er zijn grote voorstan ders en grote tegensta nderti Daar zit niets tussen. Het is ech ter niet verkeerd een proef K] doen." Ondernemers en bewoners krij gen donderdagavond informa tie over de afsluiting van 4 Gentsestraat. door Jacques Cats NW- EN ST JOOSLAND - Op de oorlogs monumenten in Nieuw- en Sint Joosland en Amemuiden ontbreekt de naam van een slachtoffer. Het is die van Pieter de Groot uit Ritthem.René Hoebeke, auteur van het onlangs verschenen boek Slag veld Sloedam, wil zich sterk maken voor vermelding van de naam op één van de gedenktekens. Nadat het boek was uitgekomen, kreeg Hoebeke via reacties meer zicht op de omstandigheden waaronder De Groot om het leven kwam. De man was met evacués vanuit het geïn undeerde gebied bij een gezin op een boerderij in Nieuw- en Sint Joosland on dergebracht. Omdat de situatie op die boerderij op een zeker moment als te ge vaarlijk werd beschouwd, vertrok men naar het Rode Kruisdorp Arnemuiden. Op 1 november 1944 werd Pieter de Groot op de boerderij van Crucq in de Oranjepolder bij Arnemuiden getroffen door een granaat. Hij werd zwaarge wond naar de in de openbare school van Arnemuiden ingerichte operatiezaal ge bracht. De vex-zorging in het dorp en latei- in het ziekenhuis in Middelburg mocht niet baten. De Groot overleed op 10 no vember 1944 op 30-jarige leeftijd. Omdat Ritthem onder water stond werd hij be graven in Nieuw- en Sint Joosland. Deze en andere aanvullingen worden gevoegd bij de volgende week verschijnende tweede druk van Slagveld Sloedam. De prijs van 40 euro per exemplaar bleek geen belemmering om het ruim 900 pagi na's tellende boek over de oorlogssituatie in een brede straal rond de verbinding tussen Walcheren en Zuid-Beveland te slijten. In minder dan geen tijd was Hoe beke, die het boek in eigen beheer uitgaf, door de oplage van duizend exemplaren heen. Op de tweede druk van nog eens duizend exemplaren is al voor de helft in getekend. Vakbond ACP tevreden over veiligheidsmaatregelen door Jacques Cats ELLEWOUTSDIJK - Voorzit ter J. Vogel van politievakbond ACP heeft de Westerschelde- tunnel 'politie-proof' bevon den. Gisteren deed hij mee aan de cursus die Zeeuwse politie mensen volgen over hoe te han delen bij calamiteiten. Vogel heeft vastgesteld dat de politie veilig kan werken als er straks in of bij de tunnel iets ernstigs aan de knikker is. De vakbond ACP maakt zich de laatste tijd extra sterk voor de persoonlijke veiligheid van politiemensen. In brandweer kringen worden agenten gek scherend 'blauwe testbuisjes' genoemd. Als de brandweer bij een ongeval met gevaarlijke stoffen arriveert, wordt eerst gekeken of er geen bedwelmde politiemensen op de grond lig gen, vanwege het ontbreken van persoonlijke beschermingsmid delen. Dan weet de brandweer of het veilig is of niet. Gevaar Steeds vaker lopen politiemen sen bij calamiteiten persoonlijk gevaar. Als ze daarbij letsel op lopen, wordt dat meestal afge daan als 'het risico van het vak'. Dat roer moet om, vindt de poli tievakbond. Onder de titel 'blauwe testbuisjes' hebben po litiemensen een rapport opge maakt waarin aan de hand van praktijkgevallen wordt aange toond onder welke benarde om standigheden agenten soms hun werk doen. „Ons vak brengt ze ker risico's met zich mee", stelt Vogel vast, „maar als je die kunt indammen, moet je het vooral niet laten. De werkgever heeft op grond van de Arbowet de plicht om voor veiligheid, ge zondheid en het welzijn van zijn werknemers te zorgen." De zorg voor de eigen veiligheid Politieagenten krijgen een rondleiding in de Westerscheldetunnel. Geheel links voorzitter J. Vogel van de politievakbond ACP. foto Willem Mieras van de politiemensen zal in de opleiding een rol moeten gaan spelen, meent de ACP-voorzit- ter. Voorts moeten politiekorp sen in hun eigen werkomgeving inventarisaties gaan maken van gevaarlijke situaties die zich kunnen voordoen. De politie is er altijd als eerste bij wanneer er een tankwagen met gevaarlijke stoffen op de snelweg is gekan teld. „Dat zou niet moeten", vindt Vogel. „Dat is meer een taak voor de brandweer of voor een gespecialiseerde politie dienst. De ACP-voorzitter is zeer te spreken over de veiligheids maatregelen die in en rond de Westerscheldetunnel zijn ge troffen. Ze sluiten naadloos aan bij de signaleringen in het rap port 'blauwe testbuisjes'. Zo zijn er omstandigheden be noemd, waar de politie er ge woon bij kan, maar ook zijn er situaties aangegeven waarbij de politie zich op afstand moet houden omdat eerst de brand weer met perslucht en be schermde kleding naar de haard moet. Het enige minpuntje dat Vogel heeft kunnen ontdekken, is dat de toeleidingsweg tot de tunnel tweebaans is. „Zeker uit het oogpunt van veiligheid vind ik het jammer dat het geen vier- baansweg is geworden." De instructeurs hebben er een hele kluif aan om de politiemen sen wegwijs te maken wat ze wel en wat zeker niet moeten doen bij een calamiteit in de tunnel. Volgens cursusleider S. van Tol moeten vóór de opening op 14 maart meer dan vijfhonderd Zeeuwse agenten de instructie dag hebben ondergaan. Voorts doen leden van de koninklijke marechaussee aan de cursus mee. Vanuit andere delen van het land en ook vanuit België is eveneens belangstelling ge toond voor de sterk praktijkge richte opleiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 66