Groen licht voor verkeersplan PZC Lastpak wil kritisch raadslid worden Belgische minister wil snel kustwacht CDA hekelt houding Schouwse wethouder Kunst met de keukentrap Afghanen bang terug naar eigen land te worden gestuurd Molenstraat Oud-Vossemeer veiliger Schade na voorrangsfout Drie knuppels in een hoenderhok Jongen gewond door sneeuwbal Botsing door sneeuwballengooiers Baggerwerk Middelburg hervat Fietsster (30) onderuit Schroebrug half uur vast Aanrijding door gladheid ONDA geeft concert Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk NEDERLANDS GROOTSTE MODELBOUWSHOW ZAT. 15 FEBR. ZON. 16 FEBR (fi) AutoTrack.nl ZEELANDHALLEN zaterdag 1 februari 2003 doorSteffan ter Maat SINT-MAARTENSDIJK - De gemeenteraad van Tholen heeft deze week ingestemd met een aangepast voorstel voor het ver- keersproject Molenstraat in Oud - Vossemeer. De straat moet niet andere omliggende straten worden aangepast in verband met de verkeersveiligheid. In tegenstelling tot het college voorstel blijft de Burgemeester Versluijsstraat hierbij een twee- richtingsweg. De verkeersdruk in en rondom de Molenstraat is te groot; ook maakt te veel vrachtverkeer van deze straten gebruik. Mede door de aanwezigheid van een aantal scholen in dit gebied leidt dit tot onveilige situaties. Daarnaast is er een tekort aan parkeerplaat sen en aan geschikte oversteek plaatsen. Een aantal straten wordt nu in gericht als eenrichtingsweg. Het voorstel was om dit ook toe te passen in de Burgemeester Versluijsstraat. Tijdens de eer dere commissievergadering werd duidelijk dat de meeste partijen hiervan de noodzaak niet inzagen. Bij het raadsbe sluit werd hiervoor een voor- stelswijziging ingediend dat raadsbreed werd gesteund. De Molenstraat en de School straat worden wel eenrichtings- wegen. De Molenstraat krijgt deze inrichting vanaf de Mari- nus Lindhoutstraat tot de Schoolstraat. Vervolgens is het tot aan de Cornelis Franken- straat weer een tweerichtings- weg. Tijdens de raadsvergade ring werd ook voorgesteld om van de Molenstraat in zijn ge heel een eenrichtingsweg te ma ken. Aanpassen „Als je dat niet doet, komt er te veel druk op de Burgemeester Versluijsstraat in zuidelijke richting. Daarom zouden wij het voorstel op dit punt ook graag aangepast zien", ver klaarde E. van der Wal van de PvdA. Ook J. van den Donker was deze mening toegedaan. Wethouder L. van Doorn voelde hier niet veel voor: „Ik wil de si tuatie in de Molenstraat graag zo laten zoals is vastgelegd in het collegevoorstel. Als over een half jaar bij de evaluatie blijkt dat deels eenrichtingsverkeer niet werkt, kunnen we de situa tie eventueel alsnog aanpas sen." Van den Donker vond het spijtig dat er niet voldoende steun het voorstel was, maar hij legde zich erbij neer, omdat hij vond dat de doorgang van het verkeersproject voorrang had. In het aangenomen voorstel is ook opgenomen dat er parkeer- zones worden ingericht en dat er snelheidsremmende maatrege len bij kruisingen komen. Grote vrachtwagens en landbouw voertuigen krijgen een inrijver- bod voor de Molenstraat. BAARLAND - De Toneelgroep Baarland heeft de afgelopen maanden een klucht in drie be drijven gerepeteerd, die op vrij dag en zaterdag, 7 en 8 februari wordt opgevoerd in dorpshuis The Cameronian in Baarland. KAPELLE - Bij de kruising Vierwegen/N389 in Kapelle zijn gisteren om 13.15 uur twee auto's in botsing gekomen. Een 22-jarige automobiliste uit de gemeente Reimerswaal ver leende geen voorrang aan een 31-jarige automobiliste uit Ka pelle. Beide voertuigen raakten flink beschadigd. Er was alleen blikschade. GOES - Een vijftienjarige inwoner van de gemeente Veere is gistermiddag gewond geraakt bij een sneeuwballengevecht. Hij kreeg tijdens het spelen op Klein Frankrijk in Goes een sneeuwbal met een steen erin tegen zijn gezicht aan. Hij heeft zich onder doktersbehandeling laten stellen. Het is niet be kend wie de sneeuwbal gooide. COLIJNSPLAAT - Op de Havelaarstraat in Colijnsplaat zijn gistermiddag twee automobilisten tegen elkaar gereden, na dat ze bedolven werden onder sneeuwballen. De automobilis ten, beiden uit de gemeente Noord-Beveland, passeerden rond vijf uur de Voorstraat, waar een groep jongeren hen be kogelde met sneeuwballen. Beide bestuurders schrokken; de 54-jarige man maakte een schakelfout en de 34-jarige vrouw kon niet op tijd stoppen. Bij de botsing raakten de auto's licht beschadigd. De sneeuwballengooiers waren direct verdwe nen. MIDDELBURG - Het baggerwerk aan de Middelburgse bin nengracht is hervat. Het werk begon in het najaar van 2001 en is verschillende keren stilgelegd. Eerst werkte het systeem om de dikte van de baggerlaag te bepalen niet, toen werd asbest gevonden en vervolgens ging de aannemer failliet. Het werk is opnieuw aanbesteed en na een extra vertraging van enkele maanden zijn de werkzaamheden deze week begonnen. De hele gracht, van watertoren tot de rechtbank, moet worden uitgebaggerd. Als alles goed gaat, is dat in april van dit jaar klaar. ZIERIKZEE - Het CDA in de Schouwse gemeenteraad hekelt de houding van burgemeester en wethouders ten opzichte van het ziekenhuisplan van minister De Geus (CDA) voor Zierikzee. De coalitiepartij noemt het 'on begrijpelijk' dat portefeuille houder A. van der Wouden (PvdA) 'in weerwil van de wens van de Kamer, de minister en de bevolking, evenals toonaange vende adviescolleges een kwali tatief minder plan verdedigt'. Vooral het optreden van de wet houder tijdens verkiezingsbij eenkomst is het CDA in het ver keerde keelgat geschoten. Op die bijeenkomst kondigde De Geus aan voor Zierikzee een profielziekenhuis terug te wil len, waar een 24-uurs acute zorg gegarandeerd is. Van der Wou den hechtte geen waarde aan die uitspraak en hield vast aan het plan voor het optuigen van het huidige dag-medisch-centrum met een herstel afdeling voor kort meerdaags verblijf, een centrale huisartsenpost en een ambulancepost. Het stuk is geschreven door Theo Akkermans en draagt de titel Drie Knuppels in een Hoenderhok. Het gaat over een mannenhuishouden: drie gene raties Hoendervanger. Omdat de huishoudster vertrekt, gaan de heren op zoek naar een huwe- lijkspartner voor de middelste generatie: Thomas. Die wordt gevonden in de persoon van Suus, maar die lijkt redenen te hebben om het huwelijk telkens uit te stellen. Het publiek kan kiezen uit twee voorstellingen die allebei om 19.30 uur beginnen. Die van vrijdag eindigt met het doek maar die van zaterdag krijgt nog een feestelijk staartje met het Riverside Trio, dat dansmu ziek speelt. VLISSINGEN - Een 30-jarige fietsster uit Oost-Souburg is gisterochtend door de gladheid onderuit gegaan op de Jacoba van Beierenweg in Vlissingen. De vrouw liep daarbij een her senschudding op. Zij is opgenomen in het ziekenhuis. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De dikke laag sneeuw die giste ren is gevallen, maakte de creatieveling in Ray mond de Nooijer wakker. Samen met zijn collega Michel van Hofwegen rolde hij een enorme berg sneeuw bij elkaar in de Vlissingse De Kempenaer- straat. Balancerend op de keukentrap hebben ze de berg met een hakbijltje in een echt sneeuw beeld veranderd. „Ik was in een gekke bui", zei hij. „Ik was sneeuw uit mijn tuintje aan het rollen. Het leek me leuk om het grootste beeld van Vlis singen te maken." En dat was het misschien ook wel. De hele straat kwam het beeld bewonderen. Raymonds zoontje Lucian was de enige die er niet echt van onder de indruk was. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - De Schroebrug over het Kanaal door Wal cheren heeft gistermorgen een half uur open gestaan. Door een storing kon de brug tussen half twaalf en twaalf uur niet meer dicht. De storing leidde tot overlast voor het verkeer. De oorzaak van de storing is niet bekend. RITTHEM - Op de Frankri jkweg in Ritthem heeft zich door de gladheid gistermorgen een aanrijding voorgedaan. Rond 7.45 uur reed een 51 - jarige automobilist uit Bergen op Zoom tegen de auto van een 42-jarige automobilist uit de gemeente Goes. door Wout Bareman OOSTENDE - België wil zo snel mogelijk een kustwacht oprich ten. Die moet streng toezien op de naleving van nieuwe Europe se richtlijnen voor de interna tionale scheepvaart. Minister I.Durant van Mobiliteit grijpt de problemen rond de gekap seisde autocarrier Tricolor in het Nauw van Calais en de daar door veroorzaakte olieveront reiniging aan om een pakket veiligheidsmaatregelen ver sneld in te voeren. Het gaat om Europese maatre gelen, die pas komend najaar van kracht zouden worden. Vol gende maand al gaat een verbod in op het vervoer van zware stookolie met enkelwandige schepen. Volgens Durant maken kapi teins misbruik van scheepson gevallen door in de directe om geving van een wrak zoals de Tricolor olie te lozen. Voortaan moeten kapiteins bij het aanme ren in een Belgische haven aan tonen waar ze olie of ander scheepsafval hebben achterge laten. Illegale lozingen worden strenger bestraft. Minister Du rant heeft haar collega A. Du- quesne van Binnenlandse Za ken gevraagd haast te maken met de oprichting van een kust wacht, die over voldoende man schappen en materieel (boten, helikopters) dient te beschikken om de scheepvaart in de Vlaam se kustwateren nauwgezet te kunnen controleren. Ze heeft gisteren bovendien haar Europese collega-minis ters opgeroepen haar voorbeeld te volgen en de Europese richt lijnen versneld in te voeren. Ook wil ze een discussie over nog scherpere maatregelen. De Vlaamse kustburgemeesters juichen de oprichting van een kustwacht toe. Burgemeester J. Maes van Bredene: „Wij heb ben ons als kustburgemeesters veel te lang alleen om platte commercie bekommerd. Maar één olieramp kan ons hele toe risme in één klap vernietigen." Maes vindt dat de kustgemeen- ten meer dan ooit aandacht moeten besteden aan de be scherming van het milieu. „We moeten ons wapenen tegen het permanente gevaar dat uitgaat van de talloze roestbakken die hier voorbijvaren met stuurlui met valse diploma's. Daarom dient er dringend een Belgische kustwacht met poli- tiebevoegdheid te worden opge richt." Het departement Zeevisserij in Oostende, onderdeel van het Vlaams ministerie van Leefmi lieu, maakt zich intussen ern stig zorgen over mogelijke gif stoffen in mosselen en vis uit de Noordzee. Verbaasd De ecotoxicologen van de dienst zijn verbaasd dat ze nog geen opdracht tot een nader onder zoek hebben gekregen. Ze zijn daarom op eigen houtje begon nen met het nemen van mon sters. Vooral de schaal- en schelpdieren hebben, volgens de deskundigen, te lijden onder de olieverontreiniging, maar ook in vis kunnen de gifstoffen zich ophopen. Volgende week worden de resultaten van de analyse van de monsters bekend gemaakt. De belangstelling voor de ber ging van de Tricolor is groot. Tot nu toe hebben zich twintig kan didaat-bergers gemeld. Het gros wil de Tricolor op de con ventionele wijze bergen: de au tocarrier in z'n geheel met bok ken lichten en binnenbrengen in één van de kusthavens. De com binatie Smit/Unie van Red- dings- en Sleepdienst (URS) wil de Tricolor in vier stukken za gen en die stuk voor stuk bergen. Bergingsbedrijven kunnen nog tot vrijdag 7 februari inschrij ven. Verwacht wordt dat de ber ging minstens drie maanden in beslag neemt. MIDDELBURG - Christelijke Brassband Jeugdorkest ON DA Middelburg geven op 22 fe bruari een valentijnsconcert in de Hofpleinkerk te Middelburg. Het optreden begint om 20.00 uur. De kerk is een half uur eer der al open. Tijdens het concert treedt de jeugdband als eerste op. Het tweede deel wordt ver zorgd door de brassband. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: {0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Rob Paardekam HANSWEERT - Zes jaar lang was Adri Kortlever voorzitter van de Hansweertse dorpsraad. Volgens velen was hij in die hoe danigheid behoorlijk lastig. Nu is hij raadslid voor Bewoners Belangen Reimerswaal (BBR). Ook in die functie is hij niet van plan zich de kaas van het brood te laten eten. Burgemeester Verbree van Rei merswaal zei onlangs dat som mige ambtenaren onder hun bu reau doken als Adri Kortlever zich weer eens op het gemeente huis liet zien. „Er zijn tijden ge weest dat ik er bijna iedere dag kwam", zegt de Hansweerte- naar daar zelf over. Het was een bewust gekozen tactiek. Vol gens Kortlever wordt je als dorpsraad pas serieus genomen als je lastig bent en je niet met een kluitje in het riet laat sturen. Verbree kan erover meepraten, want Kortlever belde hem vaak op, zelfs thuis. „Dat kwam na tuurlijk wel eens ongelegen", zegt de afgetreden dorpsraad voorzitter. „Maar de burge meester is degene die actie kan ondernemen als je met een pro bleem zit." Kortlever liep naar eigen zeg gen in het begin tegen muren aan, maar na verloop van tijd ging het steeds beter. De dorps raad kreeg zelfs de status van gemeenteraad- Natuurlijk zon- Hansweertenaar Adri Kortlever maakte tijdens zijn voorzitter schap mee dat de dorpsraad de status kreeg van gemeenteraad. foto Willem Mieras der beslissingsbevoegdheid, maar wel met het recht alle stukken in te zien, ook docu menten waar nog geheimhou ding op rust. Kortlever meent dat veel Hansweertenaren in de beginjaren dachten dat de dorpsra,ad niets uitvoerde. Hij snapt dat wel. „Pas de laatste jaren plukken we de vruchten van ons beleid. We zijn nu aan het oogsten." Kortlever is ervan overtuigd dat Hansweert zijn supermarkt kwijt zou zijn ge raakt zonder de inzet van de dorpsraad. Ook bij de beslissing om het nieuwe dorpshuis terug te bouwen op de plek van het ou de Kaj Munk zou de dorpsraad een grote rol gespeeld hebben. „De gemeente wilde het dorps huis bij de brede school voe gen", legt Kortlever uit. „Wij hebben de bevolking gehoord en die wilde het op de oude plaats. Daar is het ook gekomen." Afgelopen dinsdag werd Kort lever geïnstalleerd als gemeen teraadslid voor de BBR. Een partij waar hij kort daarvoor nog uit wilde stappen, omdat hij niet tevreden was over de koers die ze vaart. Kortlever vindt dat de partijdie samen met de SGP en het CDA de coalitie vormt, haar identiteit veel meer moet tonen. „Er moet meer oppositie gevoerd worden binnen de coa litie. We hoeven toch niet aan de hand van de grootste partij (SGP, red) mee te lopen? De BBR moet ook eens iets uit zijn eigen programma waarmaken." Kortlever is bezorgd over de machtspositie van de SGP. Zo vindt hij het vloekverbod, dat op initiatief van deze partij werd ingesteld, geen goede zaak. „Het is uitstekend als symboli sche maatregel, maar je moet het niet in de APV zetten. Dan moet je het namelijk handhaven en dat kan niet. In feite ga je vloeken dus gedogen." Kortlever is er voorstander van om dit soort principiële zaken per kern te regelen. Op die ma nier voorkom je dat een katho liek dorp als Hansweert de dupe wordt van het overwegend re formatorische Reimerswaal. „In dorpen als Kruiningen, Krabbendijke en Yerseke hech ten veel mensen waarde aan de zondagsrust, maar hier zit bijna niemand er op te wachten", legt Kortlever uit. „Om dat vloek verbod werd in Hansweert hard gelachen." Einde Het raadslidmaatschap bete kent voor Kortlever het einde van zijn voorzitterschap van de dorpsraad. Dat valt hem zwaar. Hij maakte de dorpsraad niet alleen tot wat het nu is, maar was ook het gezicht ervan. Het is niets voor niets dat hij weieens gekscherend de burgemeester van Hansweert wordt genoemd. „Het is heel moeilijk om weg te gaan", zegt hij.Maar ikkan het niet maken om me als gemeente raadslid op het terrein van de dorpsraad te begeven. Daarom moet ik mezelf dwingen om mijn neus er niet meer tussen te ste ken." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Onder Afgha nen die in Nederland verblijven, is onrust ontstaan. „We zijn ze nuwachtig en angstig", zegt A. Mirzada. Hij is voorzitter van de onlangs opgerichte Afghaanse culturele vereniging Zeeland. Veel Afghanen moeten zich klaarmaken voor een vertrek naar Afghanistan. „Afghanen hebben een brochu re van de Immigratie- en Natu ralisatiedienst ontvangen. Daarin staat dat de Nederland se regering vindt dat het veilig is om naar Afghanistan terug te keren. Veilig? En al die bommen die er nog ontploffen en wat doen al die Nederlandse, Duit se, Engelse en Amerikaanse sol daten er? Omdat het er veilig is? We weten beter, wij hebben an dere en aktuele informatie." Mirzada vertegenwoordigt de stem van zijn leden. In korte tijd hebben ongeveer 200 Afghanen zich bij de vereniging aange meld. In het hele land wonen, naar schatting, ruim 12.000 Af ghanen. In de brief van het mi nisterie staat dat Afghaanse asielzoekers terugmoeten als hun asielaanvraag in behande ling is. Dat geldt ook voor uitge procedeerde asielzoekers en voor Afghanen die een vergun ning hebben voor bepaalde tijd Mirzada woont in Nederland met zijn vrouw, zeven kinderen en zijn ouders. De hele familie, met uitzondering van Mirzada. zijn ruim 5 jaar geleden naar Nederland gekomen. Mirzada volgde dik tweeënhalf geleden. Hij heeft geen vergunning voor onbepaalde tijd, de andere fa milieleden wel. „Voor mij per soonlijk zijn er dus ook proble men." Maar hij spreekt niet uit eigen belang. „Ik weet dat voor veel Afghaanse families geldt dat gezinsleden verschillende sta tussen hebben. Wij willen eens terugkeren naar ons land. Dat is het ideaal van velen. Maar dan moet iedereen veilig kunnen rondlopen. Ook de vrouwen." Door dit bericht van de IND kunnen Afghaanse vluchtelin gen gekke dingen gaan doen, verwacht hij. Bijdrage In de brochure wordt opge merkt dat de Internationale Or ganisatie voor Migratie (IOM) de Afghanen zal ondersteunen bij een terugkeer. De IOM stelt een regeling voor vreemdelin gen voor die vrijwillig meewer ken; IOM regelt en betaalt een vliegticket en geeft vlak voor vertrek een financiële bijdrage voorde kosten van levensonder houd in de eerste periode na aankomst. Ondersteuning voor herintegratie volgt. „Ik heb geen vertrouwen in die regeling", zegt Mirzada. „He laas, moet ik zeggen. De IOM kan onze veiligheid daar niet garanderen. In Afghanistan ben je toch op jezelf teruggewor pen." pagina 27: Vlottrekken Afghanistan begonnen f Advertentie Advertentie y De autosite voor heel Nederland TOEGANG 6,50 p.p. Kind 4-12 jr. 4,00 C Q ^70°** Info: 0113-221020 O VJ C. O clubleden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 65