Waterschap bezuinigt op franje Keyboardspelen met één hand 11 I9S3- 2003 Nog één keer met de boot naar Disco Love Verhalen van De Nacht Fracties in verzet tegen nieuwe vleugel Kapels gemeentehuis URADIO Basistaken blijven ongemoeid, uitstel aanleg fietspaden en groenplan Auto in slip in Koudekerke Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen Uitspraak Rijkswaterstaat verbijstert vogelvrienden Topmerk keukens tegen afbraakprijzen. Auto's in botsing Televisie vandaag Radio vandaag Televisie morgen Radio morgen zeeuwse almanak Trainingsbroek BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 1 februari 2003 door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden moet bezuinigen waar dat mogelijk is. Dat betekent onder meer het minder snel uit voeren van het groenstructuur plan, terughoudend zijn met de aanleg van fietspaden en in krimping van de organisatie. Aan de basistaken wordt echter niet getornd. Door de omvangrijke investe ringen waar Zeeuwse Eilanden mee te maken heeft, dreigt de hoogte van de waterschapsbe lastingen de komende jaren fors te gaan stijgen. Om de schade zo veel mogelijk te beperken, heeft het algemeen bestuur achter ge sloten deuren een discussie ge voerd over de vraag in hoeverre de kosten binnen de perken kunnen worden gehouden. Suggesties Daarvoor is een groot aantal suggesties gedaan. Als een goe de mogelijkheid wordt het groenstructuurplan, de groot scheepse vernieuwing van de bermbeplanting langs platte landswegen, gezien. De uitvoe ring loopt nu tot 2020. Dat kan, zo vinden de bestuurders, zon der grote problemen worden uitgesmeerd over de periode tot 2030. De aanleg van fietspaden kan eveneens in een lager tempo. Als het gaat om recreatieve paden, KOUDEKERKE - Op de Ter Poorteweg in Koudekerke is gisteren door de gladheid een auto in een slip geraakt. Omstreeks 14.40 uur vloog de 40-jarige bestuurster uit Mid- i delburg uit de bocht en botste op een 34-jarige automobilist uit Vlissingen die haar op dezelfde weg tegemoet kwam rijden. Bei de auto's raakten aan de voor zijde flink beschadigd. moeten er eerst financiële bij dragen van derden zijn voordat tot aanleg wordt overgegaan. In het algemeen wordt kritisch ge keken naar recreatieve projec ten, zoals het beheer van het Veerse Meer. Uitgangspunt moet steeds zijn dat deze mini maal kostendekkend zijn. Op de basistaken van het water schap valt weinig te winnen, wordt geconcludeerd. Het gaat daarbij onder meer om zaken zoals het verbeteren van het wa terbeheer, de aanpassing van de installaties voor de zuivering van afvalwater en het onder houd van de waterkeringen. Die taken zijn te belangrijk om op af te dingen. Bovendien weet het waterschap zich vaak gebonden aan provinciale, Rijks- of Euro pese regelgeving. Ondanks de voortdurende in spanningen om efficiënter te werken, wordt verwacht dat op de eigen organisa tie ook nog wel kan worden bezuinigd. Daar voor is hier en daar een percen tage van tien procent genoemd. Ook is geopperd meer samen te werken met andere overheden, de staf af te slanken, het maai- beheer goedkoper uit te voeren en te bezuinigen op communi catie en advertenties. Het dagelijks bestuur bezint zich nog op de mogelijkheden van 'formatiekrimp', die niet ten koste mag gaan van de hui dige dienstverlening. Wel is in middels besloten onder het mot to 'Van goed naar beter' een reorganisatie in gang te zetten, die moet leiden tot bedrijfsma tiger werken. Van de huidige vijf sectoren blijven er nog vier over, waaronder de nieuwe sector Be drijfsvoering. Die houdt de in komsten en uitgaven van het waterschap scherp in de gaten. Verder is een aantal afdelingen samengevoegd, waardoor het aantal leidinggevenden ver mindert. De verwachting is dat daardoor efficiënter kan wor den gewerkt en dat de interne communicatie verbetert. De to tale reorganisatie moet medio dit jaar zijn voltooid. door Steffan ter Maat KRUININGEN - Enkele Beve- landse oud-bezoekers van Disco Love in Kloosterzande gaan volgende week zaterdag uit nos talgie nog een keertje stappen in hun oude discotheek. De sfeer van het avondje uit hing vroeger sterk samen met de gezellige bootovertocht. Voordat het veer verdwijnt, worden nog één keer herinneringen opgehaald. Dick van der Linde (34) uit I Kruiningen is de initiatiefne- i mer van 'het avondje stappen aan de overkant': ,,Tot zo'n vier jaar geleden ging de discotheek nog altijd om half acht 's avonds open. Je kon er dus al vroeg te recht. Om tien voor half elf ging de bus weer naar de boot en zo gingen we om half elf met de laatste boot terug vanaf Perk- polder. Vooral de sfeer op de boot en de gemoedelijkheid van de disco maakten het tot hele leuke avonden." Volgens Van der Linde waren het vooral groepjes jongeren uit Kruiningen, Yerseke, Krabben- dijke en 's Heerenhoek die vanaf de jaren zeventig tot in de jaren negentig op zaterdagavond naar Kloosterzande gingen. De leeftijd van de jongeren lag zo tussen de 15 en 20 jaar. Een aan tal ging bij terugkomst door naar Goes, waar het uitgaansle ven op dat moment pas op gang kwam. Anderen moesten direct doornaar huis. ,Het was heel apart dat je in Lo ve al zo vroeg terecht kon, dat was in mijn tijd al nergens meer. Tegenwoordig gaat Love ook la ter open, omdat de jeugd niet meer zo vroeg wil komen. Vol gende week zaterdag maken ze voor ons echter een uitzonde ring en gaat de deur nog een keer om half acht open. Het avondje stappen aan de overkant had volgens Van dei- Linden voor een aantal jonge ren verstrekkende gevolgen: ,,Ik weet uit mijn directe omgeving een aantal gezinnen op Zuid- Beveland waar de vader of de moeder een duidelijk Zeeuws- Vlaams accent heeft. Er zijn dus ook meisjes en jongens die el kaar destijds in Love hebben ge vonden." Van der Linden verwacht oud stappers van 25 tot 40 jaar: ,,We hebben al twee keer eerder zo'n soort reünie gehad. Bij de tweede keer waren zo'n 200 aanwezigen. Omdat dit de laatste keer is vernacht ik nu wel 250 Zuid-Bevelanders die nog één keer de mooie herinne ringen willen ophalen, om daar na voor de laatste keer met z'n allen met de boot terug te gaan." Advertentie (mils besteld in februari) Glashandel Moerstee 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge door Rob Paardekam GOES - Was de ramp een straf van God? J. Sperna, ten tijde van de ramp predikant in Brouwershaven, heeft het zich vaak afge vraagd. Hij en vele anderen vertelden gis teravond over hun herinneringen aan de watersnood tijdens de Nacht van het Ver haal in de Grote Kerk in Goes. ,,Als theoloog kun je het niet nalaten een verklaring te zoeken voor zo'n ramp", ver telde Sperna. ,,Was het een straf van God? Dan zouden andere rampen dat ook zijn. Dan moet je ook zeggen dat Auschwitz een straf van God was. Je zou moeten verklaren waarom er in Stavenisse 156 doden vielen en in Brouwershaven geen. En hoe zit het met de kinderen die verdronken? Nee, de Ramp was geen straf van God, ik geloofde er toen al niets van." Ook bisschop Muskens van het bisdom Bre da bezocht de Nacht van het Verhaal, een initiatief van de gezamenlijke Zeeuwse ker ken, om zijn herinneringen te vertellen. ,,Ik heb weinig te verhalen over 1953", gaf hij toe. „Ik woonde niet in Zeeland of West- Brabant, maar zat veilig achter de muren van het seminarie in Sint Michielsgestel. Toch herinner ik me de Ramp nog goed, door Jacques Cats TEXEL-De Nederlandse Zee vogel Groep is verbijsterd over uitspraken die Rijkswaterstaat heeft gedaan over de vervuiling van de Zeeuwse kust door het lekkende autoschip Tricolor. Woordvoerder Bert Backes van Rijkswaterstaat zei dezer dagen te hopen dat de olie terug in zee zou spoelen. „Dan zakt mijn broek helemaal af", reageert coördinator Kees Camphuysen van het landelijk stookolie slachtoffer onderzoek furieus. De uit de Tricolor vrij gekomen olie lijkt volgens hem erg sterk op de olie uit de Presti ge, waarmee de Spaanse kust werd bezoedeld. Deze zware olie lost in zee niet op, maar vormt een stabiele massa onder het wateroppervlak. „Zo lang die in zee blijft is dat fataal voor vogels. De enige hoop voor die vogels is dus dat die olie zo snel mogelijk aanspoelt." Omdat is waargenomen dat veel met olie besmeurde vogels in noordelij ke richting zijn weggevlogen, is te verwachten dat de Hollandse kust ook wordt getroffen door een aantal slachtoffers. Inmiddels houdt de Algemene Inspectie Dienst (AID) er een scherp oog op of er getroffen vo gels op de verkeerde plekken te- Advertentie De term 'afbraakprijzen' past eigenlijk niet bij zo'n befaamd keukenmerk, maar voor één keer verkopen wij enkele originele SieMatic keukens voor 'afbraakprijzen'. Omdat deze showroomkeukens plaats moeten maken voor de allernieuwste SieMatic modellen. De opruimkeukens worden compleet op maat WW geleverd. Op is op. Kom dus snel langs bij één van onze SieMatic adviseurs. U bespaart duizenden euro's. 't Liefst een SieMatic lilllV Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, 0115 - 56 40 70 Goes Plieger B.V. (voorheen Massee) Nansenbaan 15, 0113 - 22 12 22 Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, 0118 - 62 95 22 Terneuzen BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32, 0115 - 68 06 12 www.siematic-showroomkeukens.nl door Rolf Bosboom GOES - Ze waren maar wat trots, de twaalf mensen die gis teravond in Den Berg in Goes een officieel certificaat ontvin gen. Het papier bewijst dat ze met succes hun keyboardcursus hebben gevolgd. Wethouder D. van Ewijk kwam luisteren en overhandigde de certifica ten. Bij Den Berg, sinds de overname officieel Stichting Zuidwester Regio De Bevelanden geheten, worden sinds 2000 keyboard- lessen gegeven aan mensen met een verstandelijke handicap. Het gaat om zowel bewoners als mensen van elders. In kleine groepjes leren ze met één hand spelen. Naar het voorbeeld van onder meer de Jostiband wordt kleur- notatie gebruikt in plaats van het traditionele notenschrift. Het repertoire is breed, varië rend van bekende en minder be kende kinderliedjes tot volks liederen en van smartlappen tot licht klassieke stukken. Certificaten Tijdens een voorspeelavond in de toneelzaal van Den Berg kon den de cursisten gisteren aan bewoners, verzorgers, familie Bisschop Muskens van Breda was één van de sprekers die zijn herinneringen aan de Ramp deelde met de bezoekers van de Nacht van het Verhaal in Goes. foto Willem Mieras want we volgden het op de radio. Dat was heel bijzonder, want de strenge orde van het seminarie werd maar zelden overboord ge gooid. Eigenlijk alleen als de Paus over leed." Muskens probeerde, ondanks alle ramp spoed toch iets positiefs in de Ramp te zien. „De ramp heeft mensen bijeen gebracht", concludeerde hij. „Veel vluchtelingen uit deze provincie werden in Brabant opgevan gen. Zo ontmoetten de katholieke Braban ders en de protestante Zeeuwen elkaar. Ze ontdekten van elkaar dat ze serieuze chris tenen waren en zijn elkaar meer gaan waar deren als gelovigen." rechtkomen. „Er zijn toch men sen die er andere bedoelingen mee hebben en er aan proberen te verdienen", weet Koos Min naar van de Vogelwerkgroep Walcheren ook van eerdere olierampen. „Die brengen de vogels niet naar een asiel, maar knappen ze thuis op waarna ze in privécollecties terechtko men. En dat is in strijd met de flora- en faunawet, want het zijn beschermde vogels." pagina 15: drijvende dam pagina 21: hieraan de kust, de zwarte kust door Rolf BosboOm KAPELLE - Het voorstel om het gemeentehuis in Kapelle uit te breiden met een vleugel aan de westzijde, lijkt te worden door kruist door de gemeenteraad. De fracties van ChristenUnie, Gemeentebelang, PvdA en SGP kiezen voor een uitbreiding op de huidige plaats van de Juliana van Stolbergschool. Raad en college twisten nu al ja ren over de wijze waarop de ruimtenood voor de Kapelse ambtenaren moet worden opge lost. Het college hoopt volgende week dinsdag in de gemeente raad de knoop definitief door te hakken, met het voorstel een vleugel aan de westzijde te rea liseren Deze aanbouw kan in de loop der tijd worden verdubbeld door er een verdieping bovenop te zetten. ChristenUnie, Gemeentebe lang, PvdA en SGP, samen de kleinst mogelijke meerderheid in de raad, hebben de handen in eengeslagen om dat voorstel te dwarsbomen. Zij hebben grote bezwaren tegen de voorgestelde vleugel, omdat die het aanzien van het centrum van Kapelle bepaald niet zou verfraaien en ten koste gaat van parkeer plaatsen. Maar vooral vinden zij het financieel niet verantwoord. Weliswaar kan de nabijgelegen Juliana van Stolbergschool haar dringend noodzakelijke uitbreiding realiseren, maar ge zien de aanhoudende groei van het aantal leerlingen heeft zij op termijn nog meer ruimte nodig. Daarvan is al gezegd dat dat niet wordt toegestaan. Dat be tekent dat de school dan alsnog moet nieuwbouwen, waarmee de eerste uitbreiding neer zou komen op kapitaalvernietiging. De vier fracties vinden het daar om een goede oplossing als de school elders onderdak krijgt, waardoor er ruimte vrijkomt om de uitbreiding van het ge meentehuis te realiseren. Ge zien de korte afstand tot het be staande gebouw wordt het niet bezwaarlijk gevonden om met een dependance te werken. Het kwartet voelt er het meest voor de schoollocatie project matig in te vullen. Een project ontwikkelaar zou er kantoor ruimte in combinatie met bijvoorbeeld appartementen kunnen realiseren. Voorde nieuwbouw van de Juli ana van Stolbergschool moet zo snel mogelijk een locatie wor den gezocht. Daarbij zou ook moeten worden gekeken naar een mogelijke combinatie met andere scholen, het peuter speelwerk en de kinderopvang, die ook huisvestingswensen hebben. Op die manier zou een zogeheten brede school kunnen ontstaan. De partijen stellen dat het nu of nooit is. De Juliana van Stolbergschool staat op het punt om de uitbreiding te reali seren. Op verzoek van de ge meente is de aanbesteding van het project nog even uitgesteld tot na de raadsvergadering van volgende week. De raadsvergadering van dins dag 4 februari wordt gehouden in het gemeentehuis in Kapelle en begint om 19.30 uur. SINT ANNALAND - Op de kruising Stoofweg-Langeweg in Sint Annaland is gistermid dag een 45-jarige automobiliste uit Wassenaar in botsing geko men met een 18-jarige Thoolse. Zij gaf geen voorrang. De auto van de 18-jarige is to tal-loss, de andere auto heeft schade aan de achterzijde. Advertentie I februari Nationale Herdenking van De Watersnoodramp 11.00 - 12.00 uur Trugkieke, beelden van De Ramp. 12.00 - 18.00 uur Nationale Herdenking vanuit OudeTonge en Ouwerkerk (samen met NOS-TV, wordt ook landelijk uitgezonden). 18.00 uur Extra lange nieuwsuitzending, geheel gewijd aan de herdenking van De Ramp (hele avond herhalingen). 10.00 - 12.00 uur Kanaalstraat 64. met veel aandacht voor De Ramp. 12.00 - 17.00 uur Rechtstreeks verslag van het bezoek van Koningin Beatrix aan OudeTonge, Ouwerkerk en de herdenking in Stavenisse (samen met NOS-Radio, wordt ook landelijk uitgezonden). 12.00 - 17.00 uur leder half uur een aflevering van de documentaire-serie "Boven Water". Afgewisseld met historische beelden. 09.00 - 11.00 uur Schoonoord Speciaal, geheel gewijd aan Requiem 1953 gecomponeerd door Douwe Eisenga en uitgevoerd door het Zeeuws Orkest, Philharmonisch Koor en Simone Veder-alt o.l.v.Joan Berkhemer. 11.00 - 12.00 uur Wachtpost 64. 12.00 - 13.00 uur Een Eeuw Op 't Oog. f,M, TELEVISIE www.omroepzeeland.nl Muzikant Arnold geeft aan dik tevreden te zijn met het muziekstuk dat hij net gespeeld heeft, bij de uit reiking van de certificaten keyboardspelen in Huize Den Berg in Goes. foto Willem Mieras en kennissen laten horen hoe vaardig zij inmiddels zijn op de toetsen. Het was de eerste keer dat certificaten werden uitge reikt. Muziek wordt in deze vorm van dagbesteding vooral gezien als communicatie. „Muziek is een taal, een spel van klanken en kleuren, die iedereen verstaat en aanspreekt", zegt N. de Vos, teamleider dagbesteding bij Den Berg. In de cursussen gaat het niet alleen om het spelen „Netzo belangrijk is de ontmoe ting met anderen. Mensen van binnen en buiten de instelling ontmoeten elkaar op deze ma- nïér." Acht jaar zijn ze nog maar, David en Robin, twee spor tieve Meliskerkse vriendjes. Bij voetbalvereniging De Meeuwen spelen ze al enkele jaren de sterren van de he mel. En prei dat ze hebben. Hoewel... Na de laatste trai ning was het plezier even wat minder. Robin was zijn warme lange trainingsbroek kwijt. De kleedkamer werd van onder tot boven op de kop gezet. Maar het kledingstuk bleef zoek. Robin kwam dan ook in z'n korte voetbalbroekje thuis. Bibberend van de kou. David had het helemaal niet koud. In de eerste plaats om- I dat hij heel ijverig had hel pen zoeken naar het verdwe nen kledingstuk. In de tivee- i de plaats omdat thuis bij het omkleden bleek dal hij twee i trainingsbroeken aan had.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 63