Berlijn vreest aanslag op Isaf-basis Kaboel OPRUIMINGS 1 PZC Zuid-Afrika verwoordt keihard verzet tegen aanval VS op Irak pot tot 5 0 9b i BIJ POT AXEL IAEA stevent af op veroordeling van beleid Noord-Korea Defensie weet niets van verhoogde dreiging AEL staakt patrouilles in Antwerpen Lionel Jospin definitief uit Franse politiek Winterweer veroorzaakt chaos op Europese wegen Negen doden bij treinongeluk in Australië Cel voor Franse verpleegkundige AXEL Peuter overlijdt door bijtende zalf Doden bij aardverschuiving Java Minister Oostenrijk stapt uit FPÖ Noren op vliegveld aangehouden Britten zijn wachtrijen beu Burgemeester vroeg VN hulp bij afvoeren moslims zaterdag 1 februari 2003 van onze redactie buitenland BERLIJN - Ruim een week voor de overname van het commando door Nederland en Duitsland van de vredesmacht in Afgha nistan (Isaf) heeft het Duitse mi nisterie van Defensie gewaar schuwd voor een verhoogde dreiging van terreuraanslagen. Het ministerie maakte gisteren ANTWERPEN - De radicale Arabisch-Europese Liga (AEL), sinds kort ook in Nederland actief, stopt met haar burgerpa trouilles, die de Antwerpse poli tie schaduwen. Dat meldde gis teren de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws. De burgerpatrouilles waren op gezet om de politie te betrappen op racisme tegen jonge Noord- Afrikanen. Volgens vice-voor- zitter Azzuz van de AEL heeft zijn organistie geen racistische vooringenomenheid geconsta teerd. Hij zegt dat de politie wel altijd vooraf wist waar de AEL zou patrouilleren en zich daar om inhield. De Antwerpse korpschef Lami- ne stelt dat de AEL maar een keer een patrouille heeft uitge voerd, onder begeleiding van de nodige media. Daarna is het stil gebleven, aldus Lamine. Azzuz heeft momenteel de lei ding over de AEL, omdat voor man Aboe Jahjah zich na zijn arrestatie eind vorig jaar gedu rende drie maanden moet ont houden van publieke uitlatin gen. De organisatie zegt zich voor te bereiden op deelname aan de Belgische Kamerverkie zingen in mei. ANP PARIJS - De Franse oud-pre mier Lionel Jospin heeft negen maanden na zijn nederlaag in de presidentsverkiezingen de hoop van veel socialisten de grond in geboord. In een lange ingezon den brief in het dagblad Le Monde heeft hij gisteren laten weten dat hij niet in de politiek zal terugkeren om de socialisten uit de oppositie te helpen. De nu 65-jarige Jospin trok zich terug nadat hij in de eerste ron de van de presidentsverkiezin gen op 21 april verrassend was verslagen door de extreem rechtse kandidaat Jean-Marie LePen. Dielegde het indetwee de ronde af tegen Jacques Chi rac. „Ik heb het politieke leven ver laten en keer er niet in terug. Maar als ik met mijn ideeën de socialisten van dienst kan zijn, links kan helpen en nuttig kan zijn voor mijn land, dan zal ik daar blij om zijn", schrijft de voormalige leider van de Socia listische Partij. Voor de regering-Raffarin heeft Jospin weinig lovende woorden. Hij verwijt de nieuwe kabinets- ploeg zich voornamelijk met kwesties van veiligheid en openbare orde bezig te houden terwijl er onvoldoende aan dacht is voor de grote economi sche en sociale problemen. Jospin was premier van een linkse regeringscoalitie met groenen en communisten van 1997 tot 2002. ANP/GPD bekend dat er reden is om aan te nemen dat er een aanslag op de Isaf-basis in de hoofdstad Ka boel wordt voorbereid. Daar is ook het Nederlandse contingent vredesmilitairen gestationeerd. Een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van De fensie zei gisteren geen infor matie te hebben over een verhoogde dreiging in Afgha nistan. De Isaf-basis in Kaboel is sinds het begin van de opera tie in Afghanistan al streng be veiligd en er is geen aanleiding voor het treffen van extra veilig heidsmaatregelen, aldus de woordvoerder. De demissionaire Nederlandse minister van Defensie Kamp zal op 10 februari in Kaboel samen met zijn Duitse ambtgenoot Struck de bevelsoverdracht bij wonen. Tot die dag staat Isaf on der Turks bevel. Het aantal Nederlandse militai ren wordt voor die datum opge voerd van 200 naar ongeveer 650. Nederland en Duitsland zullen een half jaar gezamenlijk leiding geven aan de ongeveer vijfduizend man sterke vredes macht, die hoofdzakelijk actief is in en rond Kaboel. Landmijn Door een aanslag met een land mijn op een bus bij de Afghaan se stad Kandahar zijn gisteren zeker achttien mensen gedood. De politie houdt het terreurnet werk Al Qaeda verantwoorde lijk. De aanslag gebeurde bij Ram- baha, 20 kilometer ten zuiden van Kandahar. De mijn sloeg een krater van een meter diep in het wegdek. Twee inzittenden van de bus, de chauffeur en een jongetje, raakten lichtgewond. Volgens een woordvoerder van de Afghaanse autoriteiten was aan de landmijn ook nog een granaat bevestigd. De politiechef van Kandahar zei er zeker van te zijn dat Al Qaeda achter de aanslag zit. Mogelijk zijn er ook banden met de voormalige krijgsheer Hek- matyar, een fel tegenstander van president Hamid Karzai. Hekmatyar zou de laatste tijd bezig zijn een strijdmacht op te bouwen, samen met aanhangers van Al Qaeda en de Taliban. In Kandahar werd donderdag een granaat afgevuurd op het gebouw van een westerse hulp organisatie. Niemand raakte gewond, maar de materiële schade was aanzienlijk, zo werd gisteren bekend. AP/ RTR van onze redactie buitenland HAMBURG - Sneeuw en gladheid hebben gisteren een chaos veroorzaakt op de we gen van Groot-Brittannië, Duitsland, Frankrijk en Spanje. Op tal van plaatsen stonden lange files en er de den zich duizenden aanrij dingen voor. Ook het vlieg verkeer liep vertragingen op. Vooral in Duitsland was het bar, onder andere op de snel wegen in Beieren waar 30 centimeter sneeuw lag. Ook in Hessen gingen snelwegen dicht. Geslipte vrachtwa gens blokkeerden snelwegen en in de buurt van het Noord- Duitse Elmhorn botsten vijf tig auto's op elkaar. In de nacht van donderdag op vrij dag stonden honderden au tomobilisten uren in de file omdat het verkeer op de spie gelgladde wegen tot stil stand was gekomen. Bij Ulm stond 's nachts een file van 20 kilometer. Ook in Gx-oot-Brittannië liep het verkeer vast. De Londen- se luchthaven Stansted werd gesloten en op Heathi'ow en Gatwick vielen veel vluchten uit. Ongeveer 10.000 Britten zitten zonder verwarming en elektriciteit. Scholen gingen dicht. In meerdere depaitementen in Frankrijk zijn stukken snelweg afgesloten, is vrachtwagenverkeer verbo den en mogen bussen niet meer rijden. In de Pyreneeën deden zich de grootste lawi- ne's in jaren voor. Een aantal grensovergangen werd ge sloten. In Noord-Spanje zijn ruim tweehonderd dorpen door de hevige sneeuwval van de bui tenwereld afgesloten. Tien tallen dorpen zitten zonder stroom. Ook op het toeristen eiland Mallorca viel sneeuw. Terwijl grote delen van Euro pa met sneeuw, ijzel en kou kampen, beleefden de bewo ners van Groenland een hit tegolf je. Het kwik steeg daar tot 15 graden, een record voor januari. DPA/Belga SYDNEY - Australische reddingswerkers proberen in zittenden uit een tussen Sydney en Port Kembla bij Wollongong ontspoorde trein te halen. Zeker negen mensen kwamen door het ongeluk om het leven, tientallen anderen raakten gewond. De trein liep uit de rails in een afgelegen dal 40 kilometer ten zuiden van Sydney, waardoor het reddingswerk ernstig werd gehinderd. Een aantal wagons kantelde, de locomotief VERSAILLES - Een 33-jarige verpleegkundige is gisteren in Frankrijk tot tien jaar gevange nisstraf veroordeeld, omdat ze de hand heeft gehad in de dood van zes patiënten in een zieken huis in Mantes-la-Jolie, een voorstad van Parijs. Ook mag ze haar vak niet meer uitoefenen. De zes ernstig zieke patiënten overleden in 1997 en 1998 nadat de vexpleegkundige, Christine Malevre, hun een overdosis morfine had toege diend. Van verantwoordelijk heid voor de dood van een zevende patiënt werd ze vrijge sproken. AP door Eelco van der Linden PRETORIA - Thabo Mbeki, pre sident van Zuid-Afrika en lei der van de Afrikaanse Unie en van de Organisatie van Niet Ge bonden Landen, is dit weekein de te gast op het buitenverblijf Chequers van de Britse premier Blair. Afrika's belangrijkste leider is zeer kritisch ten aanzien van een oorlog in Irak. Maar de kans is klein dat de stem van Afrika indruk zal maken. Tromgeroffel genoeg. Uit alle delen van het continent wordt dezelfde boodschap verstuurd: geen oorlog, of in ieder geval geen oorlog zonder instemming van de VN. Afrika's levende le gende en voorganger van Mbe ki, Nelson Mandela, leverde donderdag de meest gerucht makende bijdrage. Zijn oproep tegen de oorlog was doordrenkt van haat ten opzichte van de Amerikaanse leider. Zuid-Afri ka's grootste krant, The Sowe- tan, opende gisteren de voorpa gina met Mandeia's 'advies' aan de Amerikaanse bevolking: 'ontdoe je van Bush, in plaats van Saddam'. Mandela noemde Bush dom en kortzichtig en niet gerechtigd een 'holocaust' te veroorzaken gezien de atoombommen die de Advertentie Hülsta Rolf Benz Machalke HF-Style Auping Label Ruime keus uit onze toonaangevende meubelcollectie tijdens de opruimingsfinale. Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Pot in Axel. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur Nu 10% extra korting op de reeds afgeprijsde meubels. Pot Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1 e verdieping. A Stoutenbeek company. Bezoek ons ook op internet: www.stoutenbeek.nl Verenigde Staten in de Tweede Wereldoorlog al op Japan had laten vallen. De 84-jarige noem de Blair 'geen premier van een land, maar de minister van Bui tenlandse Zaken van de VS'. Bush en Blair luisteren volgens Mandela niet naar de Verenigde Naties, omdat die geleid worden door een Afrikaan. Prijs Mbeki zelf heeft de afgelopen week ook felle kritiek geuit. Hij vei"weet de VS en Groot-Brit tannië hun macht te misbruiken en niet te letten op wat de prijs zal zijn voor de wereld: bedrei ging van de internationale vre de en veiligheid en meer instabi liteit in hel Midden-Oosten. Maar Afrika zal het echte kind van de rekening worden, zo voorspelde Mbeki. Hij voorzag 'verdere verarming', vooral vanwege de stijgende olieprij zen en de daaruit voortvloeien de 'diepe economische crisis' voor Afrika. „En dit gebeurt net nu de wereld begonnen is met het helpen van het armste conti nent". aldus Mbeki. De Zuid-Afrikaanse president verwees daarmee naar het 'nieuwe partnerschap' tussen Afrika en het westen (Nepad). Blair is tot nu een van belang rijkste aanhangers van het plan, waarbij goed politiek en econo misch beleid van Afrikaanse kant moet worden gehonoreerd door het Westen met investerin gen en hulp.. GPD BRUSSEL - In het brandwondencentrum van Brussel is gis teren een driejarige jongen overleden als gevolg van een me dische blunder in een Luiks ziekenhuis. Het kind van Angole se afkomst, dat leed aan een huidziekte, werd in Luik door een arts per ongeluk ingesmeerd met een bijtend middel tegen wratten. Dat veroorzaakte ernstige brandwonden. Desondanks werd de peuter naar huis gestuurd, Later werd hij overgebracht naar het brandwondencentrum in Brussel, waar hij overleed. Het Luikse ziekenhuis heeft de misser zelf bekendgemaakt. Justitie is inmiddels begonnen met een onderzoek. ANP JAKARTA - Bij een aardverschuiving op West-Java zijn gis teren tien mensen omgekomen. Zij werden levend begraven toen een lawine van modder en stenen over hun huizen den derde in het dorp Cantilan in het district Kuninga. Voorafgaand aan de aardverschuiving had het al uren zeer hard geregend, aldus een plaatselijke overheidsfunctionaris. Reddingswerkers zochten gisteren nog naar drie dorpelingen. Het is de tweede grote aai'dverschuiving in het gebied binnen een week. Bij de eerste, in het district Garut, kwamen 21 men sen om het leven. DPA WENEN - De Oostenrijkse minister Grasser van Financiën heeft zijn lidmaatschap van de rechtse Vrijheidspartij (FPÖ) opgezegd. Dat meldde gisteren de Oostenrijkse krant Kronen Zeitung. Grasser heeft zijn opzegbrief donderdag geschreven. De 34- jarige bewindsman zei dat er niets ander opzat, omdat hij heeft beloofd in de volgende regering plaats te nemen als on afhankelijk kandidaat. Hij heeft daarom ook geen plannen om zich bij de conservatieve ÖVP te melden. Grasser was de populairste minister van de laatste centrum rechtse regering van FPÖ en ÖVP, ondanks de zware belas tingmaatregelen die hij doorvoerde. A.an die coalitie kwam in september een einde nadat twee FPÖ-ministers, onder wie Grasser, na een interne pairijrel opstapten. Bondskanselier Schüssel (ÖVP) wist Grasser als onafhanke lijk minister in de nieuwe regering te halen. ANP KOPENHAGEN - De politie heeft op de luchthaven van Ko penhagen twee Noren aangehouden die op het punt stonden naar Amsterdam te reizen. In de handbagage van een van hen waren twee geladen vuurwapens aangetroffen. Het tweetal wordt volgens een rechercheur beschuldigd van illegaal wapenbezit, niet van een poging een vliegtuig te ka pen of terrorisme. AFP LONDEN - Britten verliezen het geduld om netjes in de rij te wachten. De traditie om een zogenoemde queue te vormen, dreigt te verdwijnen. Tot die conclusie komt de Britse wetenschapper David Ste wart-David. Hij stond de afgelopen vier jaar in totaal 92 da gen in 2000 rijen op luchthavens, in stations en in supermark ten. Volgens Stewart-David accepteren steeds minder Britten dat ze niet meteen worden geholpenOok de reclame moedigt aan een snellere service te verwachten, aldus de onderzoeker. RTR raakte zwaar beschadigd. Een deel van de slachtoffers zat urenlang bekneld. De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. foto Dallas Kilponen/RTR doorThomas Verfuss DEN HAAG - Een VN-bestuur- der heeft gisteren tijdens het Milosevic-proces beschreven hoe een Kroatisch-Servische burgemeester probeerde de vol kerenorganisatie bij 'etnische zuiveringen' te betrekken. Hij vertelde het Joegoslavië-Tribu- naal in Den Haag ook hoe ge vangen moslims op een origine le manier probeerden de aandacht te trekken van inter nationale waarnemers. Charles Kirudja was in 1992 als VN-bestuurder voor burgerlij ke aangelegenheden ingezet in een deel van Kroatië waar de Serviërs de macht hadden ge grepen. Hij werd benaderd door de burgemeester van Dvor, een plaats aan de Bosnische grens, met een ongebruikelijk verzoek: Of de VN konden helpen 5.000 Bosnische moslims te tx-anspor- teren vanuit Bosanski Novi, aan de overkant van de grens. Volgens de burgemeester wilden de Bosnische moslims allemaal graag vrijwillig naar Oostenrij k of Slovenië vertrekken. Kirudja vertrouwde het niet. Dat was 'tegen mijn intuïtie', zei hij gis teren. Na enig aandringen kreeg hij boven water dat de moslims on der druk waren gezet omdat zij geen trouw wilden zweren aan de Republika Srpska. Ook wil den ze niet in het Bosnisch-Ser- vische leger dienen, zo vertelde Kirudja de rechters van het tri bunaal. De volgende dag hoorde hij van Deense waarnemers dat zij had den gezien hoe aan de overkant van de grens honderden mos lims bijeen waren gedreven in het stadion van Bosanski Novi. De gevangen moslims hadden blijkbaar in de gaten dat zij vanuit Kroatië met verrekijkers werden bekeken door interna tionale waarnemers: zij gingen zo staan dat zij de letters SOS vormden. ANP van onze redactie buitenland WENEN - Het Internationaal Agentschap voor Atoomenergie (IAEA) belegt waarschijnlijk op 12 februari een buitengewone bestuursvergadering over de problemen rond Noord-Korea. Dat heeft directeur Mohamed el-Baradei gisteren gezegd. De bijeenkomst is belangrijk omdat de raad hoogstwaar schijnlijk niet anders zal kun nen concluderen dan dat Noord-Korea zich niet heeft ge houden aan zijn internationale verplichting om te stoppen met kernwapenonderzoek en het IAEA daar controle op te laten uitoefenen. De conclusie wordt dan doorgegeven aan de VN- Veiligheidsraad, die uiteinde lijk tot sancties kan overgaan. El- Baradei zei dat hij het IAEA-bestuur al een rapport heeft doen toekomen waarin hij tot de slotsom komt dat Noord- Korea in gebreke is gebleven. „Het is dus zaak dat de raad die conclusie bekrachtigt", zei hij. De bestuursvergadering zou op 3 februari plaatsvinden, maar werd op verzoek van Zuid-Ko- rea uitgesteld om de diplomatie meer kans te geven. De Noord-Koreaanse ambassa deur in Moskou, Pak Ui Chun, liet gisteren weten dat Pyongy ang de bijeenkomst zal negeren en beschuldigde het IAEA ervan de VS te dienen, meldden Russi sche media. De Noord-Koreaanse ambassa deur in China, Choe Jin Su, be nadrukte gisteren nog eens dat zijn land niet zal accepteren dat de VS het conflict 'internatio naliseren'. Volgens Choe pro beert Washington door andei-e landen bij het conflict te betrek ken de eigen verantwoordelijk heid te ontlopen en internatio nale druk op Noord-Korea op te voeren. „De VS bedreigen de soeverei niteit en het bestaansrecht van Noord-Korea en alleen de VS zijn verantwoordelijk voor het wegnemen van die di-eiging", aldus Choe. Donderdag haalde Noord-Korea al fel uit naar de Verenigde Staten en noemde de Amerikaanse president Bush een 'schaamteloze charlatan'. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5