NEDERLAND GETROFFEN DOOR WATERSNOOD nood op de Zuid-Hollandse eilanden de Merwede en Noord Grote en langs De ramp in overig Nederland. Belangrijke mededeling VLOEDGOLF TROF DE OOSTKUST Ook het treinverkeer ontwricht. Prinses Wilhelmina naar Zeeland Op de Zuidhollandse eilanden een ware overstromingsramp Texel in nood. LEGER, MARINE EN LUCHTMACHT GEMOBILISEERD Ook buitenlandse hulp 155 PERSONEN OMGEKOMEN Noodtoestand in Noordbelgisch kust gebied. 196e Jaargang No. 27 PROV. ZEEUWSE COURANT Maandag 2 Februri 1953 Eerst heel langzaam begint zich het beeld af te tekenen van de grote over- atromingsramp, die Westelijk Nederland in de nacht van Zaterdag op Zondag heeft getroffen. Nog zijn met zekerheid geen cijfers te noemen van het aantal doden, maar het staat vast, dat dit aantal bijzonder hoog is. Vermoedelijk is Zeeland wel het zwaarst getroffen deel van Nederland. Direct daarna komt West Brabant, waar ook vele doden te betreuren zijn. Op de Zuid Hollandse eilanden en langs de kust ten Noorden van de Nieuwe Waterweg is wei grote schade aangericht, maar het aantal slachtoffers schijnt er niet hoog te zijn. Langs de Merwede, de Noord- en andere grote rivieren heeft het water zijn verwoestende kracht getoond. Volgens de officiële berichten zijn in het gebied ten Noorden van Bergen op Zoom, in Halsteren, 17 personen om het leven gekomen. Het aantal slachtoffers is echter hoogstwaarschijnlijk meer dan het dubbele. Tientallen boerderijen zijn vernield. Honderden stuks vee zijn omgekomen. Volgens de laatste berichten worden 57 mensen in de polder vermist; acht lijken zijn geborgen. Willemstad is geheel geïsoleerd. Van de landzijde is het stadje niet te bereiken. De mensen zitten op de bovenverdiepingen en zijn naar om standigheden vrij veilig. Om één uur sloeg even ten Oosten van Willemstad het eerste gat in de dijk bij de nieuwe sluis. Terwijl men bezig was het te dichten brak ten Oos ten van het stadje eveneens de dijk door. Even later vielen twee gaten in de dijk. Bij Fort de Nel, waarbij een boerderij, werd meegesleurd. Onge veer 5000 ha. geraakte onder water in het gebied tussen Hollands DiepVol kerak. De dijken om Dinteloord zijn even eens doorgebroken, waardoor de An- napolder, de Carolinapolder en de Randpolder langs het V.olkerak zijn ondergelopen. Er zijn drie lijken ge borgen. Meer dan honderd stuks vee zijn verdronken. Rondom Bergen op Zoom heeft het water evenals in andere delen van ons land enorme schade aangericht. De havendijk rond de Geertruidapolder is over honderden meters weggesla gen, waardoor deze polder onderliep en de machinefabriek „Holland" mid den in het water kwam te - staan. De Gemeentelijke Bad- en Zwem inrichting werd overstroomd en ligt in puin. In de Borgvlietsepolder is de dijk over verschillende honderden meters weggeslagen. Daardoor liep dit gedeelte onder en werd de spoorlijn Bergen op ZoomZeeland wegge spoeld. Vanaf de Kraayenberg tot aan de Stalenburg. Zo is het ook in de polder van Ossendrecht en Woens- drecht en overal stonden de boerde rijen midden in het water en konden de bewoners die vrijwel allen volko men door het water werden verrast, met zeer veel moeite door de L.S.K. met rubberboten worden gered. Het ergste was daar Halsteren. Hier sloeg de Tholense dijk weg waardoor een 50-tal woningen werden overstroomd en vele huizen instortten. De slachtoffers die zich hierin be vinden zijn nog niet geborgen kunnen worden. Het water kwam hier zo on verwachts en met zoveel snelheid, dat slechts enkele mensen het vege lijf konden redden. Voor zover be kend werden al een 10-tal slachtoffers TOESTAND OP MARKEN. Het eiland Marken heeft weinig hinder ondervonden van de storm. Midden in de nacht is een aantal in woners actief geweest om het befaam de huisje van Sijtje Boes te redden. Waarschijnlijk is aan de voorzijde een luik opengeslagen en kreeg de storm vrij spel in de houten woning. Niet alleen werden de souvenirs her en der verspreid, maar ook het ge bouwtje dreigde onder de stormvlagen te bezwijken. Door middel van stut ten heeft men het huisje kunnen be houden. geborgen. Een boot met een 15-tal mensen erin sloeg om, enkele konden zich zwemmende in veiligheid stellen, de andere die nog niet bekend zijn, zijn verdronken. Een kast kwam aan drijven met het stoffelijk overschot van een man erin. De veestapel heeft grote verliezen gele den en de scEade moet alleen in de omge ving van Kloosterzande al op duizenden guldens geraamd worden. Onderweg za gen wij langs de weg een schuur, die giste ren bij hoog water was ondergelopen en waarin 170 schapen jammerlijk waren om gekomen. De boer. die lag te slapen, kon zich slechts met veel moeite zei fin veilig heid brengen en had geen tijd meer om de schuur open te zeten. Overal ziet men bij laag water de koeien, varkens en paarden ligen, die in de vloedgolf zijn verdronken. De uit de ondergelopen gebieden geë vacueerde bevolking is bij burgers in de nog droogstaande gebieden ondergebracht Alle hotels in Zeeuwsch Vlaanderen zitten stampvol met vluchtelingen. Vannacht werden nog 200 soldaten uit Breda in Kloosterzande verwacht, die een welkome aflossing zullen zijn voor de vrijwilligers, die thans reeds meer dan 24 uur onafge broken in touw zijn. De storm en de watersnood heb ben ook het spoorwegverkeer in het Westen en Zuiden van het land geheel ontwricht. In geheel Zeeland reed gisteren geen enkele trein. Ook de busverbindingen in de pro vincie waren nagenoeg uitgescha keld. De bussen, die reden, waren ingeschakeld voor de evacuatie van de getroffenen. De spoorwegverbindingen Rotter- dam-Gouda, DordrechtBreda, Lage ZwaluweRoosendaal, Dordrecht Sliedrecht waren reeds vroeg in de morgen uitgeschakeld. Uit Rotterdam meldde men ons, dat het station Maas onder water stond tengevolge van een breuk in de IJsseldijk bij Nieuwerkerk in Zuid- Holland. Bij Woensdrecht zijn twee gaten in de dijk geslagen evenals dit het geval I was tussen Arnemuiden en Middel burg. Ook was de spoorbaan tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug weg geslagen. Ook het internationaal treinverkeer werd gisteren voor een groot deel lam gelegd. De D-trein naar Parijs uit Amsterdam kon nog rijden via Utrecht Arnhem Nijmegen Den Bosch en Roosendaal. Het treinver keer tussen Londen en Harwich is volkomen gestaakt. De baan staat hier onder water en in Harwich is het ook alles storm wat men hoort. De D-trein naar Bazel uit Den Haag zal vandaag niet vertrekken. Namens H. M. de Koningin brengt Prinses Wilhelmina heden Maandag en Dins dag een bezoek aan Zeeland. Zij zou reizen over Antwer pen en eerst de getroffen ge bieden in Zeeuwsch-Vlaande ren in ogenschouw nemen, om daarna met een speciale boot de Wester-Schelde over te steken en enige tijd in de zwaar getroffen streken van Beveland en Walcheren te vertoeven. Vergezeld van Prinses Bea trix heeft H. M. Koningin Juliana gistermiddag een be zoek gebracht aan de omgeving van de Krimpenerwaai d. De komst van H. M. was de auto riteiten in die streek niet be kend. Zij reed eerst tot aan Ouderkerk, welke plaats zelf onbereikbaar was. zodat de ko ninklijke auto slechts tot de grens van het ondergelopen land kon rijden. Vervolgens werden Lekkerkerk, Krimper. aan de IJssel en Krimpen aan de Lek bezocht. De burgemees ter van Krimpen aan de IJssel was toevallig ter plaatse aan wezig, waar de koninklijke auto stilhield. Met hem had H. M. een infor matief onderhoud. Het lag in het voornemen te pogen Zee land te bereiken. Dit bleek echter onmogelijk door het pas seren op de wegen van grote hoeveelheden in veiligheid ge bracht vee. In de richting Vianen reed H. M. terug naar Soestdijk, toen het te laat was geworden nog andere oorden te bezoeken. Men wacht nog op redding Eerst heel langzaam begint zich het beeld af te tekenen van de grote over stromingsramp, die Westelijk Nederland in de nacht van Zaterdag op Zondag heeft getroffen. Nog zijn met zekerheid geen cijfers te noemen van het aantal doden, maar het staat vast, dat dit aantal bijzonder hoog Is. Vermoedelijk is Zeeland wel het zwaarst getroffen deel van Nederland. Direct daarna komt West-Brabant, waar ook vele doden te betreuren zijn. Op de Zuid-Hollandse eilanden en langs de kust ten Noorden van de Nieuwe Waterweg is wel grote schade aangericht, maar het aantal slachtoffers schijnt er niet hoog te zijn. Langs de Merwede, de Noord en andere grote rivieren heeft het water sijn verwoestende kracht getoond. Om de eilanden DORDT en IJSSEL- MONDE is een zware titanenstrijd ge leverd. De bewoners van deze eilan den, die de zware strijd tegen het water voor een groot deel slechts van verhalen kenden hebben zelf tot het uiterste gevochten. Bij RIDDERKERK en BOLNES werden de zomerkaden weggeslagen. 400 mensen werden dak loos. Bij 's-GRAVENDEEL voltrok zich een ramp die vele slachtoffers eiste. De dorpen ZWIJNDRECHT HENDRIK IDO AMBACHT hebben zeer ernstige schade geleden van het water dat in de afgeiopen nacht over de Ringdijk van de Oude Maas gevlogen. Nabij Papendrecht, waar de rivieren de Merwede en de Noord ineenstro men, is de dijk weggespoeld. In Slie drecht was de toestand hopeloos. On geveer 1200 huizen stonden onder. Zeer veel vee is verdronken. De meeste dorpen waren van water en electrici- teit verstoken. Contact bestond niet. Gisteravond laat vreesde men dat het aantal slachtoffers in de gemeente POORTUGAAL zeven bedroeg. Slechts een lijk is nog aangespoeld. In Stellendam kan men het reddings werk niet meer aan. Zeer velen ver keren aar in levensgevaar. De men sen huizen op de zolders en ook velen zitten in de bomen. Radiografisch is verzocht een groot schip te zenden om de bevolking te evacueren. Zou zulks niet gebeuren, dan zouden nog meer doden zijn te be treuren. In Hellevoetsluis drong het water de huizen binnen. Vijf oudere mensen zijn er omgekomen. Gedeelten van de huizen werden weggeslagen, huisraad en winkelinventarissen dreven de straat op. HONDERDEN STUKS VEE ZIJN VERDRONKEN. Op Goeree Overflakkee waren Mid- delharnis, Sommelsdjjk en Dirksland nog droog. Bij het zgn. Oostervoorgors staat het water tot in de huizen. Hier zijn vier mensen verdronken. Voorne Putten. De toestand op het eiland Voorne en Putten was gisteren: De gemeenten Oudenhoorn en Hel levoetsluis staan geheel onder water. De gemeenten Zuidland en Abben- broek werden geëvacueerd. De afsluit- dam in de Brielse Maas was over een afstand van ruim 300 meter zeer ern stig Deschadigd. M enheeft de gehele dag met man en macht gewerkt. De gehele bevolking van Oostvoorne en omgeving was in actie. Over kilome ters lengte werden de duinen tot grote diepte weggeslagen. Ook op Rozenburg heerste een nood toestand. De waterkerende dijk aan aan de Waterweg is op een plaats ingeslagtn ter breedte van ongeveer 30 meter. Men zag geen kans de dijk te dichten wegens de zware storm die er nog woedt. Honderden auto's snellen thans langs Brabants wegen om de nood te lenigen die zo velen zo hard en zo plotseling heeft getroffen. Uit Eindhoven is om streeks vijf uur een compleet noodzie kenhuis naar Roosendaal vertrokken om daar de slachtoffers hulp te bie den. Bij honderden zitten ze thans in Roosendaal, slachtoffers uit Noord West-Brabant, beangst over het lot van familieleden, die ze niet meer gezien hebben en waarvan ze slechts hopen dat ze in veiligheid zyn. In Dordrecht heerste geen alarm toestand. De binnenstad benoorden de Voorstraat was overstroomd. Het stad huis en het politiebureau waren slechts per roeiboot te bereiken. De bewoners van Dordrecht die in hoger gelegen gedeelten van de stad wonen, waren zeer gastvrij. Te middernacht werd medegedeeld, dat de situatie niet meer critiek is. Langs de Nieuwe Waterweg leefden allen in vreze en spanning. In Maas sluis werden enkele bewoners in hun huizen door het water opgeschrikt en stortten huizen in. Oost-Vlaardingen werd overstroomd. Hoek van Holland leed veel schade. Over het algemeen kan men zeg gen, dat de bevolking in deze steden er goed is afgekomen. Grote indu strieën langs de Nieuwe Waterweg zijn lamgelegd en de schade in deze vitale steden is groot, In Schiedam werd het bedrijf van Wilton Feye- noord voor een groot deel vernield. Deze stad maakte omstreeks vijf uur gistermorgen het ergste mo ment van het gevaar door. Men slaagde erin het water te beteugelen in deze mate dat het gehele Sterre- bos blank staat. In Rotterdam trad de Maas ver bui ten haar oevers en grote gedeelten van de Noordelijke en Zuidelijke stad liepen onder. De electriciteits- en de stroomvoorziening werd ernstig gehandicapt. Later op de dag zakte het water in de Maasstad en scheen de ramp afgewend te zijn. De trams in het Noordelijk stadsdeel konden spoedig weer rijden. De enige verbin ding tussen de stadsdelen is lange tijd de Maastunnel geweest. In Zuid-Rotter dam is het water nog niet geheel ge weken. De Noordoosfpolder klaarde het. De dijken van de Noordoostpolder hebben de aanval van de storm goed doorstaan. Zondagmiddag werd ten minste gemeld, dat er geen schade kon worden gemeld. In de polder zelf is grote schade ontstaan aan woningen, boerderijen en bedrijfsgebouwen. Persoonlijke onge vallen hebben zich voor zover thans bekend is niet voorgedaan. Op Noord-Texel is de gehele Een- drachtspolder onder water gelopen. Vier personen zijn verdronken. Zij maakten deel uit van een reddings expeditie, die plotseling van alle kan ten door het water werd ingesloten. De situatie is hier zeer moeilijk te overzien. Op het Zuidelijkste gedeelte van het eiland is het gelukt de ge vaarlijkste plaatsen in de dijken te versterken. Hoewel Zondagmorgen de vooruitzichten zeer somber waren, liet de toestand zich 's middags gunstiger aanzien. Geheel in het Zuiden is de toestand minder ernstig geweest. De evacuatie van Koog is rustig verlopen. Grote stukken zijn uit de duinen ge slagen. De situatie op het eiland Texel is nog steeds ernstig. De Polder „Eendracht" moet als ver loren worden beschouwd. Het is nog niet te overzien hoeveel slachtoffers de ram op het eiland heeft geëist. De Tweede Kamervoorzitter, dr Kortenhorst, heeft zich met de mi nister-president verstaan over de vraag, of de regering morgen de Kamer een overzicht kan geven van de stand van zaken in de getrof fen gebieden. Minister-president dr W. Drees heeft zich bereid verklaard, bij het begin der vergadering een verklaring af te leggen waarna de leden der Kamer in de gelegenheid zullen worden gesteld eventuele vragen te stellen. departementen van Binnenlandse Za ken en Oorlog zijn in actie gekomen. Al het mogelijke is in het werk ge steld om een overzicht te verkrijgen van de omvang /an de ramp. De mi nister-president heeft verscheidene getroffen gebieden bezocht, evenals de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Binnenlandse Zaken en Oorlog. Toen de minister van Waterstaat gisteren Dordrecht bezocht deelde hij een verslaggever mede, zich nog geen gefundeerd oordeel over de omvang van de ramp te kunnen vormen. Dit was trouwens ook onmogelijk. De ver binding met de getroffen gebieden was zeer moeilijk, zo niet onmogelijk. Na informatie by de regeringsvoor lichtingsdienst bleek ons dat het nog niet mogeiyk was de maatregelen voor hulpverlening vanuit een centraal punt te leiden en dat was In dit stadium ook niet belangryk. Ter plaatse immers waren tienduizenden bezig met de red dingswerkzaamheden, onder leiding van de waterschappen, geassisteerd door het leidinggevende personeel van de Rijks waterstaat. Ook het militaire apparaat is volle dig ingeschakeld. De troepen die allen terug geroepen zijn, staan onder bevel van de Nederlandse territoriale be velhebber. Ook de Centrale Evacuatie commissie, die ressorteert onder de Aanvragen voor hulp aan ge- isoleerde boerderijen en kleine groe pen woonhuizen kunnen door bur gemeesters worden ingediend bij de Commandant van de Derde mili taire afdeling te Vught (tel. K 4100 —5346). Het ligt in de bedoeling de eva cuatie te doen plaats vinden met helicoptères. Ook in het buitenland Een vloedgolf, voortgedreven door enorm sterke stormvlagen, heeft over een afstand van vijftig kilometer de dijken in de nabijheid van Mablethorpe, in Oost-Engeland, doorbroken, waardoor het land over een afstand van 3200 meter van de kust is overstroomd. Tot nu toe is melding gemaakt van negen om het leven gekomenen. De politie vreest, dat er veel meer slachtoffers zullen zijn. Er is grote schade aangericht. Honderden personen, woonachtig in gebieden ten Noorden en ten Zui den van Mablethorpe, hebben hun huizen moeten ontruimen. Zij zijn in vrachtauto's van leger en luchtmacht naar Louth, dat dertig kilometer ver der in het binnenland is gelegen, over gebracht. De politie heeft te Louth een „hoofdkwartier te velde" geves tigd, om aan de noodtoestand het hoofd te bieden. De politie van het graafschap Lin coln verklaart, dat de toestand „zeer slecht" is. Een groot gebied tussen Mablethor pe en het naburige Sutton-on-sea, ter lengte van 30 kilometer en over een afstand van 8 kilometer het binnen land in, is door de politie afgezet. In sommige gebieden staat het water zes meter hoog. Men vreest dat velen, die in landhuisjes woonden, om het leven zijn gekomen. Alle verbindingen in dit gebied zijn verbroken. De poli- tG heeft vergeefs gepoogd door mid del van radio-auto's verbinding te krijgen met de geteisterde dorpen. De redders moeten soms tot aan de hals door het water waden. Een gebied ter lengt van honderd Kilometer langs de ku~t van Norfolk is door overstro mii n g -'sterd. In een dorpje zijn zeven personen door verdrinking of tengevolge van ontberingen om het leven gekomen. T 'e nabijheid van Wells-on-sea is het lend tot acht kilometers van de kust overstroomd. Vissersboten wer den door net geweld van de zee op de akkers geworpen. Een vijf kilo meter van de kust gelegen hotel is door krachtige golven geteisterd. Ge meld wordt, dat vele dorpen onder water zijn gelopen. Kings Lynn, de grootste stad aan de Wash, met 24.000 inwoners, heeft de ergste overstroming van zyn geschie denis te verduren gekregen. De Ouse, waaraan deze plaats is gelegen, is bui ten zijn oevers getreden. Honderden gezinnen zijn dakloos geworden. Twee mannen en twee vrouwen zyn om het leven gekomen, terwijl verscheiden personen worcLn vermist. In rubber boten rond varende vliegers van de Britse luchtmacht staan de politie bij het redden van gezinnen van de daken van hun onder water gelopen woningen. De vloedgolf heeft hier een hoogte van ruim tien meter bereikt. Het water rees in het overstroom de gebied zo snel, dr vele gezinnen slechts enkele minuten hadden om zich in vei'igheid te brengen. Te Clacton-on-sea, een vacantieoord aan de Britse oostkust, zijn bijna dui zend personen door de overstromingen afgesneden. Met man en macht wordt gepoogd hen te helpen. In dit gebied zijn dijken en vele woningen wegge slagen. Men vreest dat velen om het leven zijn gekomen. Kort na middernacht deelden de Britse- autoriteiten, die de reddingswerkzaamhe den leiden, mede, dat volgens de laatste gegevens 155 personen bij de overstromin gen in Engeland zijn omgekomen en 145 worden vermist Volgens de laatste gegevens zijn 20.000 personen dakloos. De schade bedraagt naar schatting meer dan 2 honderd nil- lioen gulden. DE HONDSBOSSCHE ZEEWERING HIELD HET. In angstige spanning hebben de in woners van Petten en de enkele land bouwers met hun gezinnen in de schaarse boerderijen tussen Camper duin en Petten afgewacht hoe de Hondsbossche en de Pettener zeewe ring het geweld van de aanstuwende zee zouden weerstaan. Tegen het mid daguur Zondag konden zij echter iets lichter ademhalen: de kunstmatige zeewering op het zwakke punt in N. Hollands kust, waar de duinen ont breken, heeft zich kranig gehouden. Nergens is de zee er in geslaagd een gat ui de grote, zwarte brokken steen te slaan. Voor het noordelijke deel van het Belgische kustgebied is Zondag de noodtoestand afgekondigd. Zware zee- en sloegen over de dijken bij Knokke, het Zoute en Heist. Over slachtoffers wordt geen melding gemaakt. Bij het Zoute en het nabijgelegen Lekkerbek werden dijken doorbroken, waardoor het water woningen, waar onder de particuliere villa van koning Boudewijn, binnendrong. Een villa stortte in tengevolge van de druk van het water. Alle hotels en landhuizen langs de kust moesten worden ont ruimd. Te Zeebrugge, waar de pier ernstig werd beschadigd, deelden havenauto riteiten mee dat een schip met spring stoffen aan boord overlijd is. 't Vaar tuig had Zaterdagavond moeten aan komen. Er zijn geen signalen van het vaartuig opgevangen. Alle genietroepen, die te Brugge zijn gelegerd, zijn opgeroepen om de gaten in de dijken met zandzakken te dichten. Alle telefoonverbindingen tus sen Brussel en de rustplaatsen, zoals Oostende, zijn verbroken. In Oostende zijn tengevolge van een dijkdoorbraak straten en pleinen ondergelopen. Ten Noorden van het Zoute verdronken 10.000 konijnen op een fokkerij. De trein- en wegverbindingen on dervinden vertragingen en zijn op sommige plaatsen in het land onder broken. Over het Noordoostelijke deel van België woedden sneeuwstormen. Sinds Zondagochtend zijn de tele foon- en andere kabelverbindingen tussen Nederland en België verbro ken. TOCH 4 DODEN. Te Oostende zijn vier personen in bed door het water verrast en ver dronken. Een kind werd door een windvlaag uit de armen van zijn moe der gerukt en verdronk in het water dat op de straat stond. In het cen trum van Oostende stond het water hier en daar meer dan een meter hoog. MEDELEVEN OVERAL. Alom in den lande is er medeleven met de slachtoffers van de overstro mingen en ook uit het buitenland ko men berichten binnen waarin hulp wordt toegezegd. Talrijke organisaties hebben direct hun leden opgeroepen tot hulpverle ning. Uit diverse gemeenten, groten zowel als kleine, stroomden de berich ten binnen over collecten, kleding en voedselinzamelingen. Ze allemaal te noemen zou ons te ver voeren. Laten we volstaan onze dank uit te spreken voor dit bewijs van éénheid. DE MILITAIREN. Zoals we reeds schreven is al het beroeps- en reservepersoneel opgeroe pen. Troepen uit Breda, Den Bosch, Geertruidenberg, Oirschot en Roosen daal werden in het bedreigde gebied te Willemstad en Kruiningen ingezet. Eenheden van de Koninklijke Marine werken op Walcheren en zo mogelijk ook op Zuid-Beveland. Marinestrijd krachten uit Rotterdam trokken naar Middelharnis en Stellendam. Troepen uit Den Haag, Utrecht en Schoonhoven zijn ingezet aan Ouderkerk a. d. IJssel. Van de vliegbasis Gllze-R\jen uit zyn met Beechcrafts en Harvard» verken ningsvluchten verricht met het doel uit wijkmogelijkheden te zoeken voor de bevolking van die gebieden, die door liet water zijn ingesloten. Als gevolg van de noodtoestand staan vliegtuigen van de luchtmacht op „stand by'' op de basis. Een Dakota heeft rubberboten uit geworpen boven Stellendam. De piloot van een Mitchell-bommenwerper van Marine-Luchtvaartsdienst wierp boven Oude Tongo drie rubberboten uit bo ven geïsoleerde hofsteden. Deze opera tie lukte uitstekend. Twee der boten kwamen vlak naast de boerderijen neer. HET BUITENLAND. Ook uit het buitenland kwamen on middellijke berichten binnen waarin hulp werd aangeboden. De Amerikaan se ambassadeur, Selden Chapin, heeft aan minister Drees zyn medeleven be tuigd en namens de Amerikaanse rege ring medegedeeld dat Amerika gaarne militaire hulpmiddelen ter beschikking stelt. Ook de CARE, de Amerikaanse hulp verleningsorganisatie, is direct in volle werking getreden. Honderden voedsel pakketten en deken-pakketten zijn ter beschikking gesteld en in samenwer king met het Roode Kruis uitgedeeld. De CARE heeft toegezegd onmiddel lijk in het buitenland met een alge mene inzameling voor hulp aan de noodgebieden te beginnen. Ook de re gering van Canada heeft hulp aange boden. Engeland heeft tien helicoptè res afgestaan. Op de Antillen hebben de berichten ver de overstroming diepe indruk ge maakt. Er wordt een comité van actie gevormd om in samenwerking met het Rode Kruis aldaar een inzameling te houden. DE AFSLUITDIJK. Volgens de eerste berichten heeft de Afsluitdijk zich goed gehouden in de storm. De gehele nacht is het perso neel van de Rijkswaterstaat waakzaam geweest om bij eventuele beschadiging direct te kunnen ingrijpen. Het verkeer over de Afsluitdijk wordt bemoeilijkt door de overslaande watermassa's, waarin stukken hout, tonnen enz. worden meegesleurd. Het is echter mogelijk per auto over de dijk te ryden, al is uiterste voorzich tigheid geboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41