Kolkende vloedgolven overrompelden oud-Vlissingen. Schade in West Zeeuws-Vlaanderen beperkt gebleven; geen slachtoffers? In enkele uren voltrok zich een ramp. Binnenstad van Vlissingen metersdiep in het water. Hoop doet leven Proclamatie van het Provinciaal Watersnood-Comité. Gevaar tussen Westkapelle en Domburg werd afgewend. 196e Jaargang No. 27 PROV. ZEEUWSE COURANT Maandag 2 Februri 1953 De noodlotsnacht in de Scheldestad. (T Zware orkaan over Vlissingen. De storm, welke in de vroege morgen over Vlissingen raasde, kan geken schetst worden als een orkaan. Er de den zich windstoten voor van 33'4 meter per seconde, terwijl voor een orkaan als gemiddelde geldt 29 meter pér seconde. Gemiddeld werd over tien minuten een windkracht van 23/4 me ter per seconde. Zaterdagnacht is slapend Vlissingen overrompeld door het woeste water, dat Zondagmorgen om drie uur in vloedgolven over de boulevard sloeg en reeds om half vier de binnenstad in een kolkende binnenzéë had veranderd. Op dat tijd stip waren nog slechts weinigen gealarmeerd. Terwijl de ramp zich voltrok be vonden zich m de straten van Vlissingen slechts enkele tientallen personen, die verbijsterd gadesloegen wat zich aan de Scheldestad voltrok. Vrouwen en mannen, die komende van familieleden, beestjes en andere bij eenkomsten huiswaarts wilden keren, zagen zich plotseling geconfronteerd met de Krankzinnige woestheid van het wa ter, dat opgezwiept door een orkaan, Coosje BusKenstraat, Waistraat, Badhuis straat en andere straten herschiep in een bruisende, kokende en gevaarlijke snel- stromende watermassa. Een vrouw en twee mannen, die probeerden de Bad huisstraat over te steken, konden zich niet op de been houden, vielen en zouden in deze nacnt van triest geweld wellicht een tragische verdrinkingsdood hebben gevonden, indien met een drietal jonge mannen hand in hand een levende ke ten vormend er in waren geslaagd de gestruikelden weer op de been te helpen. Een in de Badhuisstraat geparkeerde auto werd door het water meegesleurd; losgeslagen planken, kisten en andere voorwerpen dreven in de donkere nacht vooroij en intussen waren meerdere Vlis- singers gealarmeerd. Ontsteld kwamen vele winkeliers tot de rampzalige ontdek king, dat hun bezit bedreigd werd en in allerijl trachtten velen, met behulp van huisgenoten, nog van de voorraden goe deren te reoden wat mogelijk was. Een onneilspeiienae noou.otssreer hing boven Vlissingen. Velen wisten niet wat er precies aan de hand was; gissingen, geruchten en gruwelijke feiten vlogen over en weer. intussen loeide nog steeds een schrikwekkende stormwind door de straten, waar tegen vijf uur in vele wo ningen de lichten opgingen. Buren waar schuwden elkaar; in de deuropeningen verschenen mensen in nachtgewaad, met haastig omgeslagen jassen en ongelovige gezichten. Men kón het niet geloven. Eu eerst toen velen zich persoonlijk hadden overtuigd, een tocht hadden gemaakt naar de binnenstad, over de boulevards, waar het water in tomeloze woestenij fluitend over de stenen sioeg, metershoog opgolfde tegen woonhuizen en grote ge bouwen, ja, toen moest men wel geloven. Aan de Scheldestad had zich in enkele uren tyds een ramp voltrokken. HOE HET GING. Reeds had de zee Zateruagmiddag eni ge schade toegebracht aan de Boulevard Evertsen, op dezelfde plaats, waar half December vernielingen werden aange richt. De dienst van gemeentëwerken nam terstond maatregelen en men meen de in de loop van de avond het gevaar bezworen te hebben. Het zou anders lo pen. De woeste kracht van wind en wa ter greep omstreeks drie uur, toen 't tij- weer hoog was, de zeewering aan. Op vijl', zes plaatsen tegelijkertijd werd zij opengesciicura en toen net be gin er eenmaar was, kon me»s cte oouie- vard meer redden. Zware muren werden aan brokken ge hamerd, het wegdek door het overslaan de water opengereten en bazaltblokken weggeslingerd of het knikkers waren. Alleen reeds, langs de Boulevard Evert sen ontstonden drie enorme gaten. Het plein voor de ingang van het Strand- hotel sloeg voor meer da nde helft weg en het voortgejaagde zand bedekte over een grote oppervlakte het einde van de Badhuisstraat aan de voet van de Leeu- wentrap. Iets verder in Westlijke richting werd het vonnis aan de gebouwtjes van het gemeentelijk badbedrijf voltrokken; van de lange rij cabines bleef geen stuk je heel en ook hier werd een groot deel van de boulevard weggeslagen. De restanten van de strand-reddings- vlet lagen Zondagmorgen aan de voet van de Leeuwentrap. Het meest kritiek was de situatie ech ter nóg verder in de richting van de Nollepunt, waar juist tegenover de be kende „Scheldeflat" een enorm gat ontstond, dat 't dijklichaam openbrak tot slechts enkele meters van de voor gevel van het grote flatgebouw. Men vreesde zelfs, dat dit gebouw onder mijnd zou worden en dientengevolge zou kunnen instorten. De bewoners, die omstreeks half drie gealarmeerd werden, hebben een paar angstige uren doorgemaakt. Men stond gepakt en gezakt om in geval van nood ter stond te kunnen vluchten, maar ge lukkig is het zover niet gekomen. Omstreeks vijf uur werd het gevaar voorlopig als geweken beschouwd. Ook langs de Boulevard Bankert en de Boulevard De Ruyter was de toestand verschrikkelijk. Ter hoogte van het z.g. Haventje van Meijer heeft het overslaan de water de dijk over een lengte van ze ker 150 meter aan de landzijde wegge slagen en vooral direct naast het restau rant „Victoria", waar de dijk betrekkelijk smal is, was de situatie geruime tijd zeer hachelijk. Ernstig was ook de schade aan de Bou levard De Ruyter, waar de zeewering uit direct uit het water oprijzende muren be staat, die het van zelfsprekend op ontzet tende manier moesten ontgelden. De zwa re borstwering tussen de Oprit en de Ge vangentoren werd op verschillende plaat sen totaal weggeslagen en van de z.g. brug in de boulevard, die enkele jaren geleden werd gebouwd, bleef maar heel weinig over. Een enorm gat was even verder, ongeveer ter hoogte van de Roei- erswacht, in de boulevard geslagen. Onmiddellijk nadat het tot de autoritei ten was doorgedrongen, dat Vlissingen door een ramp was getroffen, die waar schijnlijk de watersnood van 1906 over treft en bange herinneringen wakker riep aan de verschrikkelijke dagen van Octo ber 1944, werd onder persoonlijke leiding van burgemeester mr, B. Kolff een breed opgezette hulpverlenings- en reddings dienst georganiseerd, die zijn hoofd kwartier betrok in het voormalige Wees huis aan de Badhuisstraat. De burge meester, alle wethouders en de hoof den van dienst namen elk een on- de hoofden van dienst namen elk een on derdeel van het noodzakelijk werk voor hun rekening en in recordtijd werd een dienst georganiseerd, die in staat bleek de hulp te bieden, welke op dat moment zo bitter nodig was. Toen het omstreeks vier uur zover was, was ieder tot het uiterste gespannen: zou den de versterkingen het houden? Ze hielden het en toen omstreeks half vijf duidelijk werd, dat het ergste gevaar weer achter de rug was zonder dat n we rampen aan de eerste waren toege voegd, slaagde eder een zucht van ver lichting: de burgemeester en allen, die zich met hem haden ingespannen om dit resultaat te bereiken. De duizenden vrij willigers, die zich op de oproep van het gemeentebestuur hadden gemeld, de hon derden mannen en vrouwen van alle rang stand en leeftijd, die zich spontaan bij de hulpploegen hadden gevoegd, en ieder in Vlissingen, die met vrees in het hart het kritieke uur had afgewacht. Het gevaar was voorlopig bezworen en weer waren» twaalf uren beschikbaar nóg meer versterkingen aan te brengen voor een volgend tij opnieuw de kracht van de zeewering zou komen beproeven. Handen waren er nodig, honderden, zo mogelijk duizenden handen, die een schop konden hanteren om vóór alles de zeewering op de getroffen plaatsen althans zodanig te verster ken, dat er een kans bestond bij het nieuwe tij een volledige doorbraak te voorkomen. Onder leiding van tech nisch bekwame lieden, zowel van de eigen gemeentediensten als uit het particuliere bedrijfsleven, togen hon derden Vlissingers aan de arbeid. Er werden zakken zand aangesjouwd, versterkingen aangebracht van palen, balken, vlechtwerk, rijsthout en elk ander bruikbaar materiaal en slaagde men er in de gaten althans zover te dichten, dat et een kans was op het kritieke uur verder rampen voorkomen. Poldergeoiea van ivrummgcn* (.Vervolg op pag. 1.) ALGEHELE EVACUATIE. De situatie m woliaartsdijk werd in de loop van de Zondag zeer kritiek. Waar men aanvankelijk nog voor gespaard dacht te blyven, werd bittere realiteit: men moest tot een algenele evacuatie be sluiten. De meeste inwoners werden by kennissen elders ondergebracht of naar Goes vervoerd. Toen in de nacht van Za terdag op Zondag de noodklok in Wol- faansdyk luidde, was de waterstand op sommige plaatsen zó hoog, dat in de hui zen het water reeds ver was binnenge drongen. Zondagavond had men zes ge zinnen nog niet kunnen bereiken. By Scheiphoek is een gedeelte dyk weggeslagen ter lengte van 'n halve km. In deze gemeente zyn drie doden U betreuren, drie bejaarde inwoners: de Ti- jarige weduwe Hoek van Dyke, de 70- jarige D. Schipper en de 66-jarige C. Tramper. uua oij Krabbendijke was de toestand Zonuag noogst ernstig. Overwogen werd, de oevoiking te evacueren. Kiiland-Baih was nagenoeg geïsoleerd. In de omgeving van beide gemeenten slonuen uugesireKte landerijen onder ter. Geruchten, ais zou er een gat in de Kreeakarkdam zijn geslagen, blexea Zon dagavond iaat, naar de Rijkswaterstaat uit Bergen op Zoom vernam, gelukkig van aiie grond ontbloot te zijn. Wel is ook bij de toegang tot Zeeland grote ■cnaae aangericnl, met name aan de zij de van Ossenisse. Hel, was ook onmoge lijk om van Brabant" uit de provincie binnen te komen, daar de Rijksweg ge deeltelijk onder water stond. Ter hoogte van Rilland-Bath was het 1,20 meter hoog. De Fredericapolder, de grote Reigers- ber&sche polder en de Zimmermanpolder staan blank. Het verkeer over Zuid-Beveland was uiterest moeilijk. Even voorbij de Vlake- brug verdween de rijksweg m zee, die zien in het gebied van Kruidingen uil- strekt. Krabbendijke was alleen bij laag water via Yerseke te bereiken. Ook in het oestersdorp proefde men een sfeer van grimmige dreiging. Donkere wolken hingen laag over ae Ooster-Schelde, die met ongekende kracht, terwijl de storm bulderde en het schuim metershoog uit waaierde, op de dijken beukte. Voor zo ver zij niet ijlings deze dijk aan de land zijde met zandzakken verstevigden, ke ken de inwoners met stil ontzag naar het angstwekkend, maar toch ook fascine rend schouwspel van het uit alle ketenen losgerukte natuurgeweld, 1-Iier en daar ria.u men het zekere voor het onzekere en bracht men zijn huisraad naar veiliger oorden. Üp ue wegen in Beveland was het Zon dagmiddag druk. Vrachtauto's met zand- 7.Uiv.Ken, brokken beton, zeilen en gereed schappen reden af en aan en alom zag men manen met schoppen over de schou der lopend, fietsend of op vrachtauto's naar de bedreigde punten gaan. In Kattendijke, waar de situatie zich aanvankelijk slecht liet aanzien, werd met tallozen gewerkt om de dijk te red den. Tegen de avond kwam vast te staan, dat dat in de eerste aanleg gelukt was. Daardoor was een groot gebied, waarin Goes lag, behouden gebleven. Na middernacht vernamen wij nog, dat Oudelande en Baarland in het water lig gen. In Oudelande zouden twee slacht offers te betreuren zijn. Ook In Elle- woutsdijk was de toestand hopeloos. Geen gasgeen water Voor honderdduizenden guldens schade aan bedrijven. Met angst en ontzetting zagen de spaarzame nachtelijke toeschouwers hoe het zeewater in de Vissershaven en de Voorhaven te Vlissingen over de kademuren vloeide en zich als een cascade uitstortte over de oude stad. In ijltempo werd alarm gemaakt om de vele honderden, die rustig te slapen lagen, op het gevaar te attenderen. Bewoners van benedenverdiepingen en sousterrains moesten de vlucht nemen voor het wassende water, dat op sommige plaatsen een hoogte van drie meter bereikte. Vrijwel allen konden zich in veiligheid stellen. Slechts een enkele maal moest een venster of een dak ingedrukt worden om slapers te kunnen wekken. Geen tijd was er echter om in dit be langrijke zakencentrum van Vlissingen, waar zovele winkels en werkplaatsen ge vestigd zijn, ook maar iets te redden van de handelsgoederen, die in winkels en paknuizen opgeslagen lagen. De schade beloopt honderd duizenden guldens. Toen in de vroege ochtend het water begon te vallen bood de oude binnenstad een troosteloze aanblik. Met enkele boten, are per vrachtauto waren aangevoerd, werd hulp geboden aan gezinnen, die moesten evacueren. De boten voeren tussen ronddobberen de matrassen en halve winkelinventaris- sen, sinaasappels en gerookte vis. schoenen en tafelkleedjes. In de sousterraïnwonmgen aan de Bad huisstraat en de Paüngstraat verloren verscheidene families practisch haar ge hele meubilair. Zondagochtend ving de brandweer di rect aan met het leegpompen van sous terrains op punten, waar dat mogelijk en nodig bleek. Droogkomende straatgedeei- ten bleken ernstig vernield te zijn door de heftige stroom. Trottoirs waren ge deeltelijk weggespoeld en palen en weg wijzers omver geworpen. De gewoonte om auto's op straat te parkeren bleek noodlottig te zijn, want verscheidene wagens stonden tot aan de kap in het water. HET BROOD. Een ernstig feit is, dat in de oude stad niet minder dan tien bakkersbedrijven uitgeschaKeld zijn. De bakkerspatroons heDben een noodvoorziening georgani seerd, waardoor Maandagmorgen vol doende brood verkrijgbaar zal zijn, maar dat brood kan niet thuis bezorgd worden. GEEN GAS. De gasvoorziening viel Zondagmorgen in de gehele stad uit en in enkele delen de stad ook de drinkwatervoorzie ning. Het provinciaal gasbedrijf te Vlissingen moest na het onderlopen van het fa brieksterrein de productie staken. De gasfabriek te Middelburg voorziet nu de kleinere Walcherse gemeenten zoveel mogelijk van gas. Vlissingen zelf is van gas verstoken. Het herstel van de fabriek te Vlissingen zal na het droogvallen van het terrein enige dagen in beslag nemen, omdat de machinekamer onder water heeft ge staan. VELE VRIJWILLIGERS. In het gebouw van het voormalige Bur gerweeshuis aan de Badhuisstraat werd een bureau voor de hulpverlening inge richt, dat reeds vroeg in de ochtend goed functionneerde. Aan de oproep van de burgemeester en van de directeur der Kon. Mij. „De Schelde" om zich in werk kleding te melden voor hulpverschaffing gaven direct vele honderden gehoor. Minder druk was het gelukkig in de Bonedykeschool, waar de Rode Kruis- vlag wapperde. Door het Nederlandse \/aarde zal worden geëvacueerd. In Goes I Rode Kruis was daar een evacuatiecen- 3 gisteravond geen gist voor het brood. 1 trum ingericht. De meeste gezinnen kon den bij bevriende families onder dak ge bracht worden. Ongeveer 100 vrijwilligers waren wel dra overal in Vlissingen bezig met nood- herstel. Dat waren zowel mannen als vrouwen. Daarbij was personeel van de Kon. Marine, de C.O.A.K.,, de Nationale Reserve, de reserve-politie en vele Am bonezen. BSJ HET STATION. Zondag arriveerde geen enkele trein in Vlissingen. Dat zou ook bezwaarlijk ge weest zijn, want des nachts had het sta tionsemplacement onder water gestaan. Het water steeg zo hoog, dat men nog even beducht was voor de motoren van een stilstaande dieseltrein. Bij wachtpost 66 sloeg het water een gat in de spoor baan. Ernstiger dan bij de Spoorwegen was de schade by de bouw van de grote zee sluizen. De sluisput is geheel volgelopen en de daarbij aangerichte schade kon nog niet worden vastgesteld. De smalle landstrook van het Eiland te Vlissingen is tussen de Schelde en het Binnenhaven-complex ernstig beschadigd. Met man en macht wordt gewerkt om op dit gevaarlijke punt zo snel mogelijk her stelwerk te verrichten. DE PROVINCIALE STOOMBOOTDIENSTEN De directie van de Provinciale Stoom bootdiensten deelde ons Zondagavond me de, dat de aanlegplaats te Kruiningen is vernield, die te Terneuzen en Perkpolder zijn beschadigd en die te Breskens on bruikbaar is, omdat de haven val wrak hout drijft. De dienst Zierikzee—Katse- veer kan niet gevaren worden omdat men geen verbinding kon krijgen met Zierikzee. Nog niet valt te zeggen, wanneer de diensten hervat zullen worden. TREFFEND Treffend was het aanbod van een be kend oud-Vlissinger, de heer Nachbar, destijds gezant van het Brittannia-hotel en thans hotelhouder in Roermond. Hij tele foneerde: „Mijn hotel staat geheel ter be schikking, wanneer U evacués kunt zen den'. Het kon niet en het was gelukkig ook niet nodig. Maar het gebaar is in Vlis singen bijzonder geapprecieerd T ZONDAGAVOND! -Het was Zondagavond een gelukkig moment toen de P.Z.E.M. er in slaagde de rioolpomp te herstellen, waardoor in versneld tempo het water uit de oude stad van Vlissingen kon wegvloeien. De geïsoleerde bewoners kregen reeds ge brek aan drinkwater cn er was ook be hoefte aan warm voedsel. Men hoopte Maandagmorgen de gehele binnenstad weer droog te krijgen. Ir. Wiersma's indrukt Dc toestand in Nieuw- en St Joosland. De heer ir. A. G. Wiersma, hoofdinge nieur van de Polder Walcheren meld de ons gisteravond ora elf uur omtrent Arnemuiden, Nieuw- en St. Joosland het volgende: In Arnemuiden zijn de Oranje polder en Suzannapolder ondergelopen. De zeedijk heeft het begeven. De binnen dijk van de Oranjepolder en de Polder Walcheren is nu zeewering geworden. De kruin van deze dijk is beschadigd. Maat regelen zijn genomen om hierin te voor zien. Het wachten is thans op het zakken van het water. In Arnemuiden gebruikt men de spoor lijn als hulpwaterkering en men is bezig deze te versterken. In Nieuw- en St. Joosland is de toe stand niet ongunstig. De algemene indruk van ir. Wiersma is: de wind neemt geluk kig af, hoop doet leven 1 NIEUW- EN ST. JOOSLAND Uit de gemeente Nieuw- en St Joos land vernamen wij, dat Zaterdagnacht alarm werd gemaakt, omdat een drietal polders dreigde onder te lopen namelijk de Suzanna, de Nieuwerkerk^ en de Ra penburgpolder. De Suzanna en de Nieuwerkerkepol- ders vloeiden zo snel vol, dat men ogen blikkelijk met de ontruiming moest begin nen. Aanvankelijk met één en later met meer boten werdén alle bewoners geëvacu eerd. Er is veel vee verdronken. De geëva- cueerden werden bij boerenfamilie s in de omgeving ondergebracht. In het Rapenburgpoldertje woont slechts een gezin, dat gered werd. Men heeft nog getracht dit poldertje te behouden. Een vijftigtal personen beijver den zich met schoppen en zand een laagte in de dijk op te hopen, waarover het wa ter vloeide. Dat gelukte, maar toen was een duikertje onderloops geworden en stroomde het poldertje toch vol. Zondagavond te twaalf uur vernamen wij uit Nieuw- en Sint Joosland, dat met man en macht werd gewerkt om de gaten in de Nieuwlandse dijk te dichten met zandzakken. Het water was zakkende en men beschouwde de toestand als Iets gun stiger. In Ritthem heeft de zogenaamde Zuid- Pe waterramp, welke o.a. onze provincie heeft getroffen, noopt tot onmiddel lijke actie! ^ersteld ma£ worden, dat in de getroffen en bedreigde delen der PROVIN CIE door de locale autoriteiten de allereerste voorzieningen in de onmiddellijke nood zuilen zyn of worden getroffen. De leden van het Provinciaal Comité, die in die dèlen der provincie woonachtig ztin, worden verzocht zoveel mogelijk deze voorzieningen te leiden en, voor zover nodig, te organiseren. De toestand in de provincie is op dit ogenblik nog te weinig overzichtelijk dan dat het Dagelijks Bestuur van het Comité hierin leiding of bepaalde aanwij zingen zou kunnen geven. Ieder Comité-lid en ieder autoriteit zal ongetwijfeld spontaan handelen naar beste inzicht en vermogen. Wat betreft de financiële zjjde der ramp, stelt het Provinciaal Comité zich bereid als centrale verzamelplaats te fungeren voor alle geldinzamelingen ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingen in de provincie. Aan de leden van het Provinciaal Comité en de plaatselijke autoriteiten wordt dringend verzocht plaatselijke comité's te vormen tot het houden van collectes en de opbrengst dier inzamelingen over te maken aan het BIJKANTOOR DER AMSTERDAMSE BANK TE MIDDELBURG (Girono. 37721) TEN GUNSTE VAN DE REKENING VAN DE PENNINGMEESTER VAN HET PROVINCIALE WA TERSNOOD COMITé IN ZEELAND, Mr. J. F. van Deinse. Aldus zal gezorgd kunnen worden voor een billijke en gelijkmatig» schadeloos stelling voor alle getroffenen in de provincie. Het spreekt wel vanzelf, dat het Provinciaal Comité bereid zal zyn zich aan te schakelen aan de hulpverlening, welke door het Nationale Rampenfonds, door Het Nederlands Rode Kruis, het Oranje-Kruis en andere Nederlandse hulporga nisaties zal worden georganiseerd. Het adres van het Provinciaal Comité is ter PROVINCIALE GRIFFIE,, DAM 6 te MIDDELBURG. Het Dagelijks Bestuur, Jhr. Mr. A. F. C. DE CASEMBROOT, Voorzitter. J. GOEDBLOED, Secretaris. Mr. J. F. VAN DEINSE, Penningmeester. SS P«™9TeJgnenRa,nme1Pold«s °P Oost-Walcheren Bij fort Rammekes vloeit zeer veel wa- j ter door. Zondagavond waren twee honderd man bij het spaarzame licht van autokoplam pen aan het werk om de twee grote gaten in de dijk te dichten bij Fort Rammekens en Fort De Ruyter. Er waren meer gaten en zwakke plek ken in de dijk, maar dank zij het feit, dat er nog een slaperdijk lag waren de andere gaten niet zo belangrijk. De gehele nacht zou er doorgewerkt worden en men had goede hoop dat de si tuatie hedenmorgen verbeterd zou zijn. Er stond Zondagavond 20 c.m. water op de weg naar de dijk. Zondag zijn de zieken en ouden van da gen afgevoerd naar het noodziekenhuis te Souburg en naar familie elders op Wal cheren of Beveland. Ook zijn een aantal boerderijen geëvacueerd, voorzover de be woners daarop prijs stelden. 200 mannen zwoegden dag en nacht Middelburg en andere gemeenten zonder drinkwater. Te oordelen naar de dikke stoomkolomamnejö ap uaöaj apan ap uj goiz aip 'uaiu lucht aftekendengeleek het Zondagmiddag, alsof er van achter de duinkant van Westkapelle naar Domburg een stoomtrein zwaar-puffend voortsnelde. Zo op 't eer' ste gezicht een vreedzaam beeld in een vredig landschap, maar hoe geheel anders, de realiteit. Achter de duinen kolkte een wildgewor- den zee; de atoomkolommen bleken mach tige brokken wit- en bruisend zeewater, die, stenen en klei meesleurend, hoog over het duin heensloegen en de weg van West- kappel naar Domburg blank zetten. zTemidden van deze woedende elementen kroop onze auto over de met slik en ste nen bezaaide weg naar het kritieke gedeel te in het duin bij strandpaal 3, waar in de rampnacht een gat van 25 meter was ge slagen. Voor wij bij het bedreigde punt aan kwamen, moesten we verscheidene malen stoppen doordat het overkomende water, dat als het ware met bakken over onze wagen werd uitgestort, het uitzicht volko men belemmerde. ter van de Polder Walcheren, de heer Bij strandpaal 3 leidde de hoofdopzich- Hoefkens, de reddingswerkzaamheden. Ongeveer 200 arbeiders uit Domburg, Zoutelande en Westkapelle stonden onder zijn bevel. Doornat van het regen- en zeewater, de pet door middel van een touwtje vast op 't hoofd gebonden, gelukte 't deze men sen met inzet van al hun krachten het ge vaar daar af te wenden. Tonnen klei zijn in het gat gestort. Draglines waren voor dit zware karwei ingeschakeld, 's Mid- s om half vijf kon men zeggen: de dijk houdt I f 73.000SCHADE. Mr. W. F. Crommelin, de burgemeester van Domburg, die wij in het gemeentehuis in conferentie aantroffen met de wethou ders en het bestuur van de Stichting Bad- plaatsbelang Domburg, was in de fatale nacht tegen twaalf uur nog op het strand geweest en had er niets onrustbarends ont dekt. Een paar uur later het zal tegen drie uur zijn geweest, aldus de^ burgemees ter had de ramp zich voltrokken. De nieuwe badinrichting is een ruïne, de enkele jaren op het strand gebouwde ste nen Toko, is als een kaartenhuis tegen het duin gesmakt. Een bomtreffec zou geen groter schade hebben kunnen aanrichten! De eigenaar van de Toko heeft het ge luk mogen smaken de ijsmachine te kun nen redden, maar dat is dan ook alles. Van de badinrichting is niets gered. „Al les is verloren gegaan, we hebben een strop van f 73.000.—, aldus mr. Cromrhe- lin, die er, optimist als hij ia, aan toevoeg de: „Wij zullen alles in het werk stellen om het badleven te herstellen. Gelukkig hebben we nog de tijd"! GEEN WATER! Triest, zeer triest, is de toestand in het waterleidingbedrijf bij Oranjezon. De duin- doorbraak bij Flensburg heeft de machine van dit bedrijf volledig onder water gezet, de zoetwaterkanalen zijn door het zoute water brak geworden. Dat betekent, dat de waterlevering aan Mddelburg, St. Laurens, Domburg en alle andere gemeenten, die door dit waterléi- dingstation van water worden voorzien, verstoken zijn van waterlevering. Hoe lang? De directeur van het water leidingstation, de heer ir. B. C. Roeters van Lennep, haalt de schouders op. „Wie zal het zeggen? Eén, twee, drie maanden, het hangt van allerlei factoren af. Mis schien kunnen wij water uit Beveland be trekken, misschien uit Vlissingen. We kunnen nog niets definitiefs zeggen, alles Is nog zo vers! Gelukkig hebben wij in de watertoren te Middelburg nog een reser ve aan water. Wij zouden dit kunnen dis tribueren en tankwagens laten lopen. On ze allereerste zorg is zo spoedig mogelijk de machinekamer leeg te pompen. Dan kunnen we verder zien'". In de machineka mer staan meters water; dotten poetska1- toen drijven daarop in een vette olielaag. Triest beeld liepen vol. Twee dijkdoorbraken ten Zuid Oos ten van Veere hebben drie polders al daar geïnundeerd. Het zijn de Suzan napolder, de Rapenburgerspolder en de Nieuwerkerkerpolder. Het water stortte zich met zoveel kracht in deze gaten, dat de spoordam tussen de Sloedam en Arnemuiden bezweek. De spoorrails werden totaal verbogen en staken grillig in de lucht. Niet alleen de spoorbaan moest het ech ter ontgelden. Ook de weg naar de Sloe dam, werd bij de tweede Arnemuidse bocht zo door het water aangevallen, dat het reeds na korte tijd over de weg stroomde. Deze weg moest voor het ver keer worden gesloten, maar de verbinding bleef gehandhaafd door de Quarlespolder (het Zuid Sloe). Ook de meer Zuidelijk gelegen polders werden bedreigd door het uit het Noorden komende water, maar door versterking aan te brengen langs de dijk, die deze polders beschermt, slaagde men er in verder onheil te voorkomen. Ar nemuiden was bijna geheel door water omringd. Het woeste water bood een indrukwek kende aanblik. Veel belangstelling werd betoond voor het in veiligheid brengen van de bewoners en het vee der over stroomde polders. Bij Veere werd de Kat- tenpolder overstroomd. Evacuatie van vee. In de hal van de coöperatieve- veiling vereniging Walcheren te Middelburg zijn twintig koeien, tien paarden en een stuk of wat varkens ondergebracht. Deze dieren zijn grotendeels afkomstig uit de be dreigde gebieden rond Kleverskerke en Rit them. De veilinghal wordt door deze dieren voor driekwart bezet. Dodelijk ongeval bij het veer Hoedekenskerke. Zaterdagavond is de pontonknecht W. Lejjs van de provinciale stoombootdien sten te Hoedekenskerke bij het meren van de laatste boot uit Terneuzen be kneld geraakt tussen de ponton en de boot. Hy viel in bet water, maar was reeds overleden. Kook het water. De inspecteur voor de Volksgezond heid te Middelburg beeft er op gewezen, dat in de gebieden waar de waterleiding is uitgevallen, de bevolking er op dient te letten, dat water voor huishoudelijke doeleinden, verkregen uit andere bron dan van de waterleiding, voor het ge bruik gekookt dient te worden. Verkeersongeval in Nieuw- en St Joosland. Te Nieuw- en Sint Joosland heeft zich Zondag nog een ernstig verkeersongeval voorgedaan, waarbij een dode te betreuren viel. De motorrijder I. Goedbloed uit Middel burg, komende uit Goes, slipte in de beruch te bocht in het dorp en kwam daardoor te recht onder de wielen van een juist passeren de autobus. Zwaar gewond werd hij een wo wing binnengebracht en overleed korte tijd later. Eerste hulp werd verleend door dokter de Weerd. Vergeleken met overig Zeeland: Gat van 45 meter in duinen van Cadzand. In West Zeeuwsch-VIaanderen is de schade ove rhet algemeen beperkt geble ven, In vergelijking met overig Zeeland. Niettemin is de toestand in Hoofdplaat kritiek geweest en er gingen geruchten, dat er vier personen de verdrinkings dood gestorven zouden zyn. Een aantal inwoners van deze gemeente evacueerde vrijwillig, na een ernstige dijkdoorbraak. Zondagavond richtte men een bood schap tot alle gemeenten in West Zeeuwsch-VIaanderen om assistentie. Auto's met zand vertrokken onmiddellijk. De spuisluis by Hoofdplaat was doorgebro ken en het liet zich gisteravond aanzien, dat evacuatie toch nodig zou worden. De toestand was gevaarlijk en werd door deskundigen „hopeloos" genoemd. Zaterdagavond rekende men bij de wa terschappen en waterkeringen reeds op een komende springvloed, doch helaas werden de boeren niet gewaarschuwd. de fatale nacht verdwenen nabij Cadzand grote stukken duin in zee. Een uit acht mannen bestaande werkploeg moest Zondagmiddag om twee uur de vlucht nemen. Zij waren bezig met het versterken van het duin tussen de schor ren en de herdykte Zwarte Polder. Bun kers stortten van duinen af en er sloeg een gat van ongeveer 45 meter in de dui nen, waardoor „Het Poldertje" volstroom de. Twee paarden en een wagen spoel den weg; de paarden wisten zich zwem mend te redden. De Zwarte Polder werd overstroomd, toen het verbindingsdljkje tussen „Het Poldertje", Zwarte Polder en 'Tienhonrdepolder bezweek. Het water stroomde een tiental huizen en een boer derij binnen. De watervloed heeft de dam in de Zwingeul weggeslagen. De badhokjes in Cadzand werden ver nietigd, hetgeen een schadepost van circa f 20.000 betekent. Aan de gewassen op het pas ingezaaide land is door het zoute water grote schade toegebracht. Verschil lende hotels op de duinen bevonden zich na het wegspoelen van stukken duin op nog geen 10 tot 15 meter afstand van het water en werden in sommige gevallen bijna ondermijnd. Bijgebouwen van ho tels werden vernietigd. Er is veel oorlogstuig blootgelegd. In Groede cn Nieuwvliet kon een dijk doorbraak worden voorkomen. SCHADE AAN BRESKENSE HAVEN. In Breskens sloegen drie vissersvaar tuigen op de havendam en één scheepje dreef in de fuik van de Prov. Stoomboot- dienst. De noodsteiger voor de provin ciale boot sloeg los en de aan de haven staande bouwketen werden verwoest. Een souvenir-kiosk slingerde over een af stand van 50 meter weg. In het dorp stond het gehele nieuwe gedeelte onder water en op de Scheldekade spoelden trottoirs weg. Het nieuwe hotel van de heer A. Roest is gedeeltelijk verzakt. Overal verdronk veel kleinvee. Onmiddellijk nadat Zondagmorgen om 8 uur voor de gehele streek groot alarm was gegeven, formeerden zich uit alle bevolkingsgroepen werkploegen en in Oostburg werd een centraaipost geves tigd. Burgemeester mr. K. Hoekzema nam contact op met de Gistfabriek in Brugge, waardoor de gistleverantie gegarandeerd werd. Indien in de afgelopen nacht het spring tij doorstaan is, kan de toestand in West Zeeuwsch-VIaanderen als gered worden beschouwd., zo meldde men ons om streeks middernacht. Naar wij heden morgen om half vijf nog vernamen zullen vanmiddag om 12 uur, 250 man Belgische troepen naar Oostburg ko men en aldaar worden ingekwartierd. De manschappen zullen ingezet worden aan de bedreigde plaatsen langs de kust Deze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 40