Ingrijpen in Kosovo was afgang PZC PZC Werkgever knipt bij opsteken tegenwind franje van de CAO Herdenking Ervaringen van 1999 manen Pentagon tot voorzichtigheid met Irak Waarheidscommissie Zuid-Afrika is klaar met zuiveringsproces 2 februari 1953 zaterdag 1 februari 2003 !oor Cees van Zweeden Het wordt soms vergeten, maar in hun laatste oorlog gen een serieuze vijand ver nietigden de Amerikanen maar tven tanks. Die oorlog was in 1999, toen Servië elf weken lang .verd gebombardeerd. Een ver gelijking met een oorlog tegen rak gaat op enkele punten nank, maar de ervaringen van 1999 zouden de strategen in het i entagon tot voorzichtigheid noeten manen. Destijds was het doel de Ser viërs te dwingen Kosovo te ver laten, Maar de Amerikanen re denden erop dat hun bommen nog een gunstige bijwerking /.ouden hebben: de val van Milo sevic, de autocraat in Belgrado. ..De val van Milosevic is mijn hoogste prioriteit", sprak Ma- .leleine Albright, de toenmalige i linister van Buitenlandse Za ken. ,,Ik wil dat hij is opgekrast .oordat ik zelf weg ben." Ditmaal is het plan om Irak te ontwapenen. Echter, evenals loen, is er een impliciet doel. Saddam Hoessein, de dictator, noet uit de weg worden ge ruimd. De Madeleine Albright van toen heet nu Donald Rums feld, en 'Rummy'maakt van zijn hart evenmin een moordkuil. De minister van Defensie is voor- kander van 'verandering van tcgime'. De Amerikanen begonnen in 1999 aan hun bombardement in de veronderstelling dat de ope ratie hooguit een week in beslag zou nemen, een voorspelling die ou ook wordt gehoord. Het wer- Jen vier jaar geleden elf weken. Aanvankelijk was het plan om de Serviërs Kosovo uit te bom barderen, maar dat lukte niet erg. Verbazing Toen na elf weken van massale luchtaanvallen de vrede werd getekend, zagen verbaasde tele visiekijkers hoe eindeloze co lonnes Servische legervoertui gen Kosovo verlieten. Naar verluidt waren zelfs de Navo- x.lrategen geschokt bij het zien van de beelden. Hadden ze zo weinig geraakt? De feiten zijn inmiddels bekend. Volgens een geheim rapport van het Penta gon, gepubliceerd door News week, waren slechts 14 Servi sche tanks en 18 pantservoer tuigen onschadelijk gemaakt. Een Servische expert, Milovan Dracun, stelde het aantal verlo ren tanks op 13. Maar van die 13, zei hij, waren er zes vernietigd door landmijnen. Vanuit de lucht waren er slechts zeven ge raakt. De oogst was beschamend. Van de480tanks waren er zeven ver nietigd. Van de 78.000 man schappen van het Pristina Corps sneuvelden er volgens Dracun 545. Geen enkele Servi sche MiG werd op de grond ge raakt, alleen enkele trainings vliegtuigjes. Wanhoop Toen het onmogelijk bleek de Serviërs Kosovo uit te bombar deren begon de Navo andere doelwitten te kiezen: bruggen, luchthavens, een chemisch complex, de Zastava-autofa- briek, een televisiestudio. Maar president Milosevic gaf geen krimp, waarna pure wanhoop zich van de Navo meester maak te. Het bondgenootschap werd ge red door Boris Jeltsin, de Russi sche leider die zijn pro-westerse beleid met iedere bomaanval op Servië verder in rook zag op gaan. Jeltsin stelde Milosevic voor Russische troepen naar Kosovo te sturen, die samen met de Navo de provincie zouden bestieren. Milosevic aanvaard de het Russische bod, en presen teerde het akkoord als een 'overwinning'. In Irak liggen de kaarten ietsje anders. De Serviërs wisten hun oorlogstuig te verbergen. En de tanks en vliegtuigen die de Navo-piloten wel konden vin den, waren veelal modellen. De Iraakse woestijn leent zich min der voor camouflage en de Ira kezen zijn wellicht minder in ventief dan de Serviërs. Maar daar staat tegenover dat Saddam Hoessein zijn belang rijkste eenheden al lang uit de woestijn heeft teruggetrokken. door Eelco van der Linden De Waarheidscommissie, Zuid-Afrika's belang rijkste exportproduct naast wijn, goud en diamanten, na dert haar einde. Zeven jaar na de eerste publieke hoor zitting over de dagelijkse gruwelen van Apartheid, en vijf jaar na de publicatie van het voorlopige eindrapport, kan er een punt worden gezet achter het 'zuiveringspro ces'. Met dank aan de groot ste dwarsligger, de natio nalistische Zulu-partij Inka- tha. De Waarheidscommissie was een voorbeeld voor heel de wereld, maar niet geliefd in eigen land. Het orgaan vol deed natuurlijk niet volgens leiders van het Apartheids regime, inclusief Nobelprijs winnaar W.F. de Klerk. Maar ook delen van de ANC-top, onder aanvoering van presi dent Thabo Mbeki, hadden weinig op met de commissie. Dat kwam doordat deze ook door het ANC gepleegde mis daden aankaartte. Maar de Inkatha Freedom Party, van prins Mangosuthu Buthelezi, huidig minister van Binnenlandse Zaken en tot 1994 leider van het 'thuis land' KwaZulu, was de grootste criticus. Hij was door het Apartheidsregime het hof gemaakt en in de ogen van het ANC een collabora teur. Voorafgaand aan de eerste vrije verkiezingen van 1994 vocht Inkatha met het ANC in KwaZulu een regel rechte burgeroorlog uit waarbij grove misdaden zijn begaan en vijfduizend men sen om het leven kwamen. Buthelezi verscheen een keer, in 1996, voor de com missie om te zeggen dat hij of zijn partij nooit opdracht had gegeven tot geweld en haar leden 'het conflict wa ren binnen gezogen'. Inka- tha-leden meden de commis sie en vrijwel niemand maakte gebruik van het prin cipe 'amnestie in ruil voor het vertellen van de volledige waarheid'. De commissie oordeelde in 1998 dat Inka tha en dus Buthelezi verant woordelijk was geweest voor zeker een derde van alle ge weldsmisdrijven en voor 3800 moorden tijdens de bur geroorlog. Ook was er bewijs voor de stelling dat veel In- katha-leden door het Apart heidsregime waren aangezet tot geweld om zo de verkie zingen te saboteren. Buthelezi stapte in 1999 naar de rechter om een proces aan te spannen tegen de commis sie en wist vorig jaar toegang te krijgen tot haar documen ten. Deze week, vlak voor de eerste zitting in het proces, kwamen Buthelezi en de commissie tot een vergelijk. De commissie accepteert wat ze zelf noemt 'kleinere wijzi gingen' in het eindrapport, in ruil waarvoor Buthelezi zijn verzet opgeeft. De belangrijkste is dat niet de partij maar 'zekere delen van de partij' te maken had den met de misdaden. Buthe lezi vindt dat hij daarom zelf niet als verantwoordelijke gezien kan worden, maar de commissie ziet dit anders: „De bevindingen van de commissie dat Buthelezi in zijn hoedanigheid als partij leider, premier en minister van Politie verantwoorde lijkheid draagt, blijft onver anderd". De commissie vindt dat alle peilers van haar aanklacht overeind zijn gebleven, in clusief de beschuldiging dat Inkatha in een complot zat met het Apartheidsregime en milities tegen onder andere het ANC op de been bracht. Waarom dat volgens hem on zin is, zal Buthelezi nu nog een keer op schrift stellen. Dit document zal als officiële bijlage worden gepubliceerd bij het eindrapport. Het compromis maakt de weg vrij voor publicatie van het rapport, waarna presi dent Mbeki eindelijk moet zeggen of hij nu wel of niet compensatie wil uitbetalen aan door de commissie er kende (22.000) slachtoffers. Mbeki 'zit' al drie jaar op een fonds met daarin 85 miljoen euro, en heeft altijd gezegd niet aan individuele com pensatie te denken - 'omdat je niet tegen Apartheid streed om het geld' - een op merking waarmee hij zich veel woede en een rechtszaak op de hals haalde. GPD Zijn Republikeinse Garde, die volgens sommige experts 100.000 man omvat, heeft zich in Bagdad ingegraven. Het zou moeilijk zijn deze elitetroepen vanuit de lucht aan te vallen zonder een bloedbad aan te richten in een stad van zes mil joen inwoners. Netzoals in Servië zou in Irak de Amerikaanse overmacht in de lucht dus van beperkte beteke nis kunnen blijken. Al snel zou den de Amerikanen gedwongen kunnen worden bruggen en te levisiestudio's te bombarderen, tenzij ze in Bagdad huis-aan- huis gevechten willen aangaan. De tweede les betreft de val van de leider. Milosevic kwam niet ten val door de bommen. De oorlog dreef een sceptische bevolking eerder terug in zijn armen, waardoor hij nog een kleine anderhalf jaar op zijn troon kon blijven. Milosevic werd daar van afgetrokken door een half miljoen betogers, die het parlementsgebouw in brand staken. Maar Milosevic was een auto craat, geen dictator zoals Sad dam Hoessein. De betogers in Belgrado riskeerden weinig meer dan de politieknuppel. Saddam Hoessein gebruikte ooit chemische wapens om een rebellie neer te slaan. Een op roer in Bagdad hebben zelfs de meest optimistische Pentagon- strategen niet in hun scenario opgenomen. door Alex Bogers De werkgevers grijpen hun kans nu de economie wat tegenzit: hun eisen bij de CAO- onderhandelingen zijn dit jaar steviger geformuleerd dan voorheen. Het rempedaal wordt diep ingedrukt, en wel vanuit de gedachte dat werknemers onder het huidige economisch ge sternte al blij mogen zijn met behoud van hun baan. Dus moet het personeel accepteren dat de baas het 'overtollig' vel afzuigt en de franje van de CAO knipt. Zo werd deze week een slechtere CAO afgesloten voor de werk nemers in de confectie. Wie ziek wordt, kan tijdelijk maximaal 30 procent gekort worden op zijn salaris. In ruil daarvoor vervallen de wachtdagen (da gen die een werknemer niet uit betaald krijgt bij ziekte). Doel van de maatregel is tegengaan van het ziekteverzuim, dat In de confectiesector met 11 procent bijna het dubbele bedraagt van het landelijk gemiddelde (6 pro cent). Deze voor de werknemers in de confectie beperkende maatre gel lijkt niet op zichzelf te staan. Bij Cap Gemini gaan de auto matiseerders - die door het in zakken van de ict-sector minder geld opleveren dan pakweg twee, drie jaar geleden - er tien procent in salai-is op achteruit. TPG Post wil de functie van postbode zo ver uitkleden dat het salaris voor de postbode- nieuwe stijl het wettelijk mini mumniveau niet hoeft te over schrijden. De ingreep in het salaris van zie ke werknemers in de textiel komt precies overeen met de wens van MKB NedexJand. de werkgeversorganisatie voor het midden- en kleinbedrijf. MKB- voorzitter Hans de Boer wil het ziekteverzuim tot speerpunt maken van de CAO-onderhan- delingen. Een nieuwe financiële prikkel voor de werknemer in diens eerste ziektejaar kan daax-bij volgens De Boer niet uitblijven. Verworven rechten Volgens Heidi Haastert, secre taris arbeidsvoorwaarden van MKB Nederland, is het niet de bedoeling van haar ox-ganisatie om verwox*ven rechten van werknemers af te pakken. „Wij zetten in op een maximale loon -V"-. -è - Jé- - kostenstijging van 2,5 procent bij bedrijven waar het kan", stelt Haastert. „Dat zijn alle kosten: pensioen, salaris en werkgeverslasten. Bij de onder nemingen waar het slecht gaat, zetten we in op de nullijnEn dat blijken volgens de laatste gege vens steeds meer bedrijven te zijn." Terug De vakbonden moeten verder niet het hart hebben om met ei sen te komen. De werknemers organisaties moeten volgens MKB-voor-zitter De Boer 'tenig in him hok'. Ze mogen weer met eisen komen als het met de be drijven weer wat beter gaat, als de ondernemers weer geld heb ben. Ook de grootste werkgeversor ganisatie, VNO-NCW, stelt dat het bod van de werkgevei-s zal verschillen per onderneming of bedrijfstak. „2,5 Procent is nog maar op weinig plaatsen haal baar", meent woordvoerder Roelf van der Kooij. „Soms is het inleveren van periodieken of zelfs een loonoffer noodzake lijk. Nieuwe personeelsleden beginnen waarschijnlijk met een lager salaris." Tornen aan vexworven rechten als bijvoorbeeld de financiering van kinderopvang is in sommige gevallen mogelijk, maar niet al tijd raadzaam, denkt Van der Kooij. „De werkgever wil dat zijn personeel komt werken, hij zal er ook voor moeten zorgen dat dit kan." Volgens de vakcentrale FNV duidt de opstelling van VNO- NCW en MKB Nederland op on macht. „Voorzitter Schraven van VNO-NCW zei bij de aan stelling van het kabinet-Bal ken ende: 'Nuzijnwijaan de beurt'," zegt FNV-bestuui-slid Agnes Jongerius. „Na 87 dagen viel het kabinet en het is maar de vraag of er een kabinet terugkomt dat de werkgevers even gunstig ge zind is als het vorige. Leasewagen Jongerius denkt dat de werkge vers alleen een grote mond op zetten op bestuursniveau en niet aan de onderhandelingsta fel. Bij CAO's als die van Cap Gemini, de schoonmaakbran TPG probeert de functie van postbode zover uit te kleden dat de salarissen fors omlaag kunnen. foto Marcel Antonisse/ANP che en de textielsector spelen specifieke, aan het bedrijf of aan de bedrijfstak gerelateerde problemen. Jongerius: „In de automatisering wei'den tot voor kort de sollicitatiegesprekken gevoex-d bij de autodealer. De sollicitant kon dan meteen een leasewagen meenemen. Het is logisch dat er wat in deze sector verandert nu het veel minder gaat. De textiel en de schoon maak kennen een heel hoog ziekteverzuim, dat aangepakt moet worden." Jongerius waarschuwt dat werkgevei's zich niet rijk moe ten rekenen. De in de SER af gesproken maatregel om de sa larissen dit jaar met niet meer dan 2,5 procent te laten stijgen, moet volgens haar een voldoen de basis zijn voor het CAO- overleg. „Natuurlijk, wex-k is het belangri j kste en voor het be houd daax-van zijn in sommige bedrijven pijnlijke maatregelen nodig. Maar de werkgevers hoe ven niet te denken dat ze in ver- woiwen rechten als de dertiende maand of kindei'opvangx'ege- ling kunnen snijden. Daaraan werken wij niet mee." GPD Rijen Servische tanks kwamen onbeschadigd uit Kosovo ondanks elf weken van geallieerde bombardementen. foto Anja Niedringhaus/EPA En deze keer i s er geen B oris Jel tsin om de Amerikanen te hel pen. De Russische invloed in Ix-ak is miniem. En Saddam Hoessein zal volgens zijn minis ter van Buitenlandse Zaken, Ta- riq Aziz, 'tot de laatste kogel' dooxwechten. De reden ligt voor de hand. Zoals de Amerikaanse Irak-deskundige Kenneth Pol lack zei:Saddam weet hoe diep hij gehaat wordt. Als hij de macht verliest, is hij een dood man." GPD Nu vandaag in aanwezigheid van koningin Bes trix wordt herdacht dat vijftig jaar geleden 4 zee haar gi-uwzame ï'ooftocht ondernam in he' zuidwesten van Nederland, vloeien nog de tranen. Ind; weken die zijn voorafgegaan aan de herdenking, lijk! het of sluizen zijn geopend waardoor het tientallen jg.! ren lang in toom gehouden verdriet zich alsnog een uit weg baant. Velen hebben hun reserves overwonnen er komen, een halve eeuw na de ramp, alsnog met hun ge tuigenissen. Voor het massale betoon van betrokkenheid bij de her denking liggen de verklaringen voor de hand. De af stand in de tijd is vergroot; de mensen die de ramp mee maakten, hebben de gelegenheid gehad hun verhakt talrijke malen in gedachten te formuleren. Zij hebber min of meer vat gekregen op hun herinneringen en zier uiteindelijk kans ze onder woorden te brengen. Daar komt bij dat menige getuige van de ramp in deze dage: wordt bekropen door het gevoel dat de vi jf tigj arige her denking de laatste betekenisvolle kan zijn. Veel overle venden zijn intussen wel op j aren gekomen, maar ze be schikken nu nog over voldoende vitaliteit en hun herin nering heeft weinig aan scherpte verloren. Men vergisse zich overigens niet. De opmaat tot de her denking en de ceremoniën van heden worden massas! beleefd, maar veel getroffenen houden zich op de ach-! tergrond. De dagen rond de eerste februari worden om rand door verhalen, maar er zijn ook slachtoffers dit deze periode doorkomen in smartelijk stilzwijgen. Binnen het Bestuurlijk Overleg Delta 2003, dat de her denking in Oude Tonge en Ouwerkerk heeft voorbereid is kennelijk goed nagedacht over de vorm en inhoud dij aan de plechtigheden wordt gegeven. Dit wordt geer dag voor lange speeches, opgetekend door ambtenarer en voorgedragen door gewichtigdoenerige autoritei ten. Bij de samenstelling van het programma is voor te rughoudendheid gekozen. Dat uitgangspunt gold ooii bij de opstelling van de lijst der genodigden. De hoog waardigheidsbekleders die bij de herdenking aanwezi; zijn, vormen een minderheid. Er is voor gekozen getals matig het primaat te geven aan de nabestaanden. Aar; hun aanwezigheid wordt grote waarde gehecht. He:! siert de bestuurders dat zij zich niet op hun status be roepen, maar ruimte laten aan de mensen wier leven te diepste is beïnvloed door de ramp. Voor velen zal met de herdenking van vandaag een me ment in de tijd worden gemarkeerd. Zij zouden zonde twij fel wensen dat zij een streep konden zetten onder 4 geschiedenis, maar daartoe zullen zij niet in staat zijn Gevoelens laten zich niet binnen kaders vatten. Welza: de herdenking het verzachtende besef van saamhorig heid, waarover koningin Juliana kort na de ramp sprak kunnen versterken. Koningin Beatrix geeft aan dat be wustzijn vandaag opnieuw gestalte. RAMP - De PZC opent maan dag 2 februax-i 1953 met: De nacht van Zaterdag op Zondag is voor Nederland een zwarte nacht geweest. In de loop van de Zondag werden bijzonder heden bekend over tal van dijkbreuken, die op vele plaat sen ernstige overstromingen hebben veroorzaakt. Hierbij zijn talrijke slachtoffers geval len. Zondag overdag was het beeld van de situatie voor Zee land weinig overzichtelijk. De meeste verbindingen waren verbroken en het was buiten gewoon moeilijk om bijzon derheden te verkrijgen om trent hetgeen erin de verschil lende delen van Zeeland was voorgevallen. In de vroege morgenuren van Maandag ■werd duidelijk, dat er niet al leen ontzaglijke schade in Zee land is aangericht, maar dai ook talrijke mensenlevens te betreuren vallen. Om vijf uw hedenmorgen vernamen wij. dat er alleen in Kortgene 35 doden te betreuren zijn. In Hontenisse werden acht per sonen gedood. In Yersekeishet stoffelijk overschot aange spoeld van bewoners van Schouwen. Te vrezen valt, dai het dodencijfer in de loop van heden nog zal stijgen. Zo wa ren al Zondag velen van me ning, gezien het beeld van de overstroming bij Kruiningen. dat het officiële dodencijfer (4i aanzienlijk hoger zou zijn. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Poslbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst 8.30-17.00 uur Internet: v v pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail-web@pzc,nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren! zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van €2,00) per maand: 20.50 per kwartaal: 55,10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor I het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag l/m vrljdag:€ 1,10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen- Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax- (0118)470100 Voor kleintjes. Tel (0118)484321 Fax:(0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uiigeveri] Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wogener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze j (abonnementen(administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde j derden Als u op deze informatie geen pri|s stelt dan kunt u dit schrlfteliik melden bij: PZC. afdeling -"te, Postbus 3229,4600 MB Breda Behoort tot LLJGCjBnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4