Reeks van rampen teisterde Zeeland Goes weerde zich dapper evacuatiecentrum. als Poldergebied van Kruiningen door het woedende water opgeslokt. Twee grote gaten in Scheldedijk. Kantlijn. D1 Slechts vlucht naar zolders en daken voorkwam verdrinkingsdood. Zeeland zal niet onder gaan! Talrijke slachtoffers op het zwaargetroffen N.-Bevelend. Naar schatting 35 doden in Kortgene. Aan onze Oost Z.-Vlaamse polders werden binnenzeeën. Kerkgangers grepen de spaden en snelden te hulp. lezers. Drie doden in Vlissingen. 196e Jaargang Na 27 PROV. ZEEUWSE COURANT Maandag 2 Februri 195J Nooduitgave Provinciale Zeeuwse Courant De nacht van Zaterdag op Zondag is voor Nederland een zwarte nacht geweest. In de loop van de Zondag werden bijzonderheden bekend over tal van dijkbreuken, die op vele plaatsen ernstige over stromingen hebben veroorzaakt. Hierbij zijn talrijke slachtoffers gevallen. Zondag overdag was het beeld van de situatie voor Zeeland weinig overzichtelijk. De meeste ver bindingen waren verbroken en het was buitengewoon moeilijk om bijzonderheden te verkrijgen omtrent hetgeen er in de verschillende delen van Zeeland was voorgevallen. In de vroege morgenuren van Maandag werd echter duidelijk, dat er niet alleen een ontzaglijke schade in Zeeland is aangericht, maar dat ook talrijke mensenlevens te betreuren vallen. Om vijf uur hedenmorgen vernamen wij, dat er alleen in Kortgene 35 doden te betreuren zijn. In Hontenisse werden acht personen gedood. In Yerseke is het stoffelijk overschot aangespoeld van vier bewoners van Schouwen. Te vrezen valt, dat het dodencijfer in de loop van heden nog zal stijgen. Zo waren reeds Zondag velen van mening, gezien het beeld van de overstroming bij Kruiningen, dat het officiële dodencijfer (4) aanzienlijk hoger zou zijn. Met mateloos geweld hebben wind en water in de nacht van Zaterdag op Zondag de Zeeuwse kusten ge beukt. Eeuwen lang hadden de bestormde dijken weerstand geboden aan de elemen ten. De mens voelde zich veilig achter de versterkingen, die hij had opgeworpen te- 3en de nimmer slapende vijand. Hij meen- e in zijn hovaardij, dat watervloeden, zo als de Zeeuwse historie ons die schildert, voor goed tot het verleden behoorden. Wat immers vermocht de natuur tegen de moderne techniek In de eerste uren van de Zondag wist de mens zich geslagen. Zeeland, nog slechts ten dele hersteld van de wonden uit de tweede wereldoor log, zich voorbereidend op een moedige greep naar nieuwe welvaart, is getroffen door een ontzaglijke natuurramp. Het bloedt opnieuw uit vele wonden. Kruiningen, Krabbendijke, Hansweert, Hoedekenskerke, Baarland, Ellewoutsdijk en Wolfaartsdijk, Noord-Beveland, W.- Schouwen, Walcheren, Zeeuwsch Vlaan deren en St. Philipsland zij zijn alle slachtoffers geworden van deze neder laag. Het is niet te bevaren. Het water is over de weiden en akkers gekomen en heeft er bezit van genomen. Het heeft zich kolkend een weg gebaand, met een verbijsterende snelheid. Het is gestegen tot aan de vensterbanken tot aan de bovenrand der deuren, tot bo ven de goten der daken uit Vergeefs heeft bet vee getracht uit weiden en stal len te vluchten. Vergeefs zocht de mens het vege lijf intijds te bergen. Verwoesting en vernietiging sleepte het water met zich mee en ook de dood sloeg toe. i De Kruininger polder is veranderd in vaalbruine binnenzee. Twee ga ten zijn in de dijk geslagen: een on afzienbare watervlakte strekt zich uit, waar weinig uren geleden nog een bloeien de polder lag. Een vliegtuig moest Zondagmiddag ont dekken, dat West-Schouwen eveneens overlast van het water heeft. Zonder vlieg tuig zcu men niet geweten heben, dat op Schouwen iets was gebeurd. Noord Beveland... een onzer redacteu ren is op het eiland. Hij heeft vergeefs ge tracht contact te krijgen met de rest van de wereld. Walcheren ziet zijn Zuidwatering ern stig bedreigd. De polders ten Zuid Oosten van Veere zijn ondergelopen. De glorie van Vlissingen is zwaar gehavend: bre de gaten zijn in de boulevards geslagen. De drinkwatervoorziening van de Zeeuwse hoofdstad en van Noord Beveland is ge stagneerd en Zondagnacht was er nog geen oplossing voor dit ernstige probleem gevonden. Tholen schijnt ditmaal geluk te hebben gehad: er werd Zondagmiddag slechts melding gemaakt van water rondom Sta- venisse. Des te zwaarder schijnt Sint Phi- Ipsland te zijn getroffen: de schade moet hier zeer aanzienlijk zijn. Zeeland is onherkenbaar geworden. Zeeuwen echter zijn taai. Zij zijn geen mensen, die bij de pakken neer zitten. Zeeuwen zijn mensen, die van aan pakken weten. Zij hebben de handen on- middelijk in:en geslagen. Zij hebben naar de spaden gegrepen en zijn in massa naar heben in de kolkende golven hun leven de bedreigde plaatsen gesneld. Anderen hebben hun leven gewaagd in kleine roei- ten. om mensen, die in nood verkeren te redden. Weer anderen hebben zich belast met de zorg voor de geëvacueerden. Goes heeft in dat opzicht voorbeeldig gewerkt en het zij met ere vermeld: het had nog meer mensen kunnen verwerken, dan het ver werkt heeft. De redders evenwel slaagden er niet In, allen voor het duister van de Zondagavond nav ongetelsterd land te ZONDAGMIDDAG, half vijf. Met de kracht van een orkaan giert de wind over het rampzalige Zeeland en jaagt het water op van de wilde zee, waarin twee dijkbreuken de Kruininger polder de vorige nacht hebben veranderd. Waar zioh een etmaal geleden nog het wijde, vruchtbare polderland uitstrekte, bezaaid met hofsteden als door een reuzenhand uitgestrooid, gemarkeerd door hoogrei- kende bomen en gegroepeerd rond het dorp, dat reeds van verre zijn vrienöelyk silhouet toonde, is nu water, niets dan water, water zover het oog gaat. Het is deze middag geleidelijk aan verder gestegen en heeft nu, bruisend en kolkend, het hoogste punt bereikt: vier meter is de schatting. De huizen en kerk van Kruiningen en alle boerderijen in de verre omtrek zijn er vrijwel geheel opge slokt en tonen nog slechts de daken, waarop de brekers schuimend kapot slaan. Aan de Goesse zijde staat een groepje mannen en vrouwen, huiverend wegge doken in de jaskragen en boksend tegen de storm, die hen poogt te vloeren, op de berm van de nog juist drooggebleven dyk en zü staren vol afgrijzen over de woelige watervlakte. Dat duurt slechts even, dan is het weer handelen geboden voor deze vrijwilligers, die aan het eerste alarmsein gehoor hebben gegeven. Want ginds, nietig en kwetsbaar op die enorme plas, nadert een klem, kittig mo torbootje, dat, bemand door mannen, vrouwen en kinderen, die uit de greep van het water zijn gered, linia recta aanstuurt op de dijk. De dijk, welke voor deze slachtoffers van de ontzettende watersnood, die even later paars van de kou aan wal komen, de grens is van een dorado, waar het veilig is, waar een goede verzorging wacht, waar zij misschien weer wat tot zich zelf kunnen komen. Hoewel het momenteel nog onmogelijk is, vergelijkingen te maken, staat wel vast, dat het gebied van Kruiningen en Hans- weert zeer zwaar getroffen is. Op twee plaatsen werden Zaterdagnacht grote ga ten in de Scheldedijk gestagen en het dui zenden hectaren grote polderland stroom de zo snel onder, dat veie bewoners in nun slaap door het water werden ver rast en slechts met grote moeite aan de verdrinkingsdood konden ontkomen. Ijlings vluentte men naar de zolder of wacntte men op het dak op redding. In enkele gevallen was vluent voor hel watermonster niet meer mogelijk. Twee oude mensen werden er door verrast en verdronken. Volgens berichten, die wij met bevestigd konoen krijgen, zouden nog twee inwoners van de gemeente omge komen zijn. Vijf en twintig honderd mensen waren Zondag in Kruiningen geïsoleerd. Het was uiterst moeilijk om het reddings werk vlot te doen verlopen, aangezien met roeiboten, die in benoor lijk aantal aanwezig waren, niets kon worden aan gevangen als gevolg van de hevige wind en de sterke stroom. Wij vernamen, dat betere vaartuigen zouden worden aangevoerd, doch deze waren Zondagnamiddag nog niet gearri veerd. Met behielp zich toen zo goed en zo kwaad als het ging met enkele motor bootjes, die voortdurend heen en weer voeren. Aan de vaste wal stonden auto bussen gereed, waarmee de geredden, na opgevangen te zijn door dames en heren van de Kloetingse E.H.B.Ü. en met war me soep te soep te zijn gelaafd, na de opvangscentra te Goes of Kapeiie werden gebraent. Juist toen het water het hoogste punt had bereikt, ontdekte men op oe dijk in de verte op het dak van een boerderij drie mensen. Deze werden onmiddellijk in veiiighei dgebracht. Ook Hansweert-Oost heeit ontzaglijk geleden. De gehele buurtschap is over stroomd en aan de middenslpis is enor me schade berokkend. Ook de veerhaven heeft zwaar geieden. Het kantoorgebouw, het café-restaurant ter plaatse, de dyx en de coupure zyn weggeslagen en zo groot was de kracht van het water, dat de Moerdykpont „Dordrecht" falikant door het dykgat is heengeslagen en ver landwaarts is terecht gekomen. NIETS KUNNEN REDDEN. In Hansweert heeft men met behulp van roeiboten nog talrijke mensen in vei ligheid kunnen brengen. Eén van de ge redden vertelde ons; „In een half uur tijcis stond het water tot aan de zolder. Ik heb niets kunnen redden, alleen het vege lijf en de kleren, die ik nog gauw neo kunnen aantrekken". Het was opmerkelijk en verblijdend, hoe kalm de meeste mensen, die uit hun benarde positie waren bevrijd, zich wis ten te houden. Drie matrozen deden Zondagmiddag bij hoog water opnieuw een poging om met vlet uit te varen, doch zy moesten terugkeren. Inmiddels werd bij de op gang naar de dijk in allerijl een nood- erlichtmg aangebracht, opdat het red dingswerk ook na het vallen van de duis ternis zou kunnen worden voortgezet. Een tanker brak in drie stukken. In Hansweert spraken wij het lid van Gedeputeerde Staten, de heer C. Phiüpse. Hij vertelde ons, dat ook by Hoedekens kerke een stuk van de dijk was wegge slagen, maar dat men onmiddellijk voor zieningen had getrofon. Het was echter nog de vraag hoe de Vijfzodendijk, die de ;rens vormt tussen het waterschap Baar- ,and en Hoedkenskerke, zich zou hou den. Er was opdracht gegeven om Zon dagavond en -nacht ^verkploegen en wa gens en auto's met zandzakken en zeilen gereed te houden om zo nodig directe te kunnen ingrijpen. De heer Phüipse noemde de gebeurte nissen een ramp, waarvan de omvang bij geen benadering kan worden vastgesteld. Wat Noord-Zeeland en Noord-Beveland betreft ligt alles vrijwel in het duister. AAN DE DOOD ONTSNAPT. Angstige uren heeft ook de bevolking van het internaat voor schipperskinderen „Maria Oord" te Hansweert doorgestaan. ,,Toen wij door klokgelui, gebel en getoe ter van een auto waren gealarmeerd, za gen wij het water reeds ais een spiegel op ons toekomen", vertelde zuster Ger trude, die aan de dood ontsnapt is. De 82 meisjes en jongens, de 21 zusters, de rector en de moeder-overste begaven zich naar de bovenste verdieping, maar zuster Gertrude en één der andere zus ters wilden nog enkele kostbaarheden uit de kapel redden. Deze was nog droog, maar door het plotseling aanstromende water sloeg de aeur dicht, zodat de zus ters opgesloten waren. „Ik voelde mij sterk in mijn geloof en bleef daardoor kalm", aldus zuster Gertrude. „Wij plaatsten een kast tegen de muur, waarin zich een tuimelraam bevindt en klommen er via stoelen en een harmonium op", Door roepen trok men de aandacht van de anderen, maar omdat redding uitge sloten scheen, verleende de rector de zus ters, die hij met zijn stem kon bereiken, de absolutie. Die redding kwam tóch: een man voer met een roeiboot langs het ge bouw en wist de beide zusters door het tuimelraam te trekken. Alle kinderen en zusters, onder wie er één was, die pas aan de voet was geope reerd en niet kon lopen, werden met bo ten naar de wal gebracht. De „keuken- zuster" raakte echter te water en zou verdronken zyn, wanneer niet één van de jongens uit het internaat, de 12-jarige Paul de Bakker, die de vorige zomer zyn diploma reddend zwemmen haalde, te water was gegaan. Deze dappere knaap wist de zuster in de boot terug te bren gen. Éénmaal dreigde een roeiboot te kap seizen, toen deze in botsing kwam met een ander vaartuig. Door handig ma noeuvreren kon e enramp worden voor komen. De overstroomde gebouwen van „Maria Oord" zyn eerst vier jaar geleden in ge bruik genomen. Alle leermiddelen, de ge hele administratie, een piano, een kost bare gramofoon met platen voor de Fran se lessen en liet andere meubilair zyn verloren gegaan. De zusters zijn gehuis vest in de pastorie te Goes of bij de zus ters in de Vlasstraat aldaar; de kinderen werden liefderijk door particulieren in Goes opgenomen. De Bond Zonder Naam verleende daarbij zijn bemiddeling. Men mag aannemen, dat zeer veel vee op Zuid-Beveland verdronken is. Behalve wrakhout, schuttingen, huisraad en an dere zaken, die door de stroom werden meegevoerd, zagen wij menig koeien- en paardencadaver drijven. (Zie vervolg op pag. 2.) Interview met Jhr» de Casembroot» Om kwart over drie ratelde in de slaap kamer van jhr. mr. A. F. C. de Cascm- broot, de vertegenwoordiger der Konin gin in onze provincie, de telefoon. De Commissaris had de avond te voren het nieuwe gemeentehuis van het thans geteis terde Kortgene geopend. Hij had daarna in Hulst een toneeluitvoering bijgewoond. Over Antwerpen was hij teruggereden. Laat thuis gekomenNauwelijks was zijn nachtrust begonnen, of de jobstijding kwam binnen, dat Vlissingen over stroomd was. De Commissaris is niet naar de plaats des onheils gesneld. Het Is zo gemakkelijk, om „belang stelling te tonen", meende jhr. de Casem- broot, toen wjj hem Zondagnacht om twaalf uur Interviewden. Maar je be reikt er niets mee. Ik meende, dat ik er be ter aan deed aan de slag te gaan en ik heb de Provinciale Griffie niet meer verlaten... Wat de provincie gedaan heeft? Men sen leveren en alarmeren om de gaten te dichten, en om ervoor te waken, dat er geen andere gaten zouden ontstaan. De jobstijdingen beluisteren en trachten zich een beeld te vormen van wat er in de pro vincie gebeurd is. Zorgen, dat er aan dacht besteed werd aan de evacuatie, aan de redding. Noodkreten om motorboten uitzenden Dertig doden heeft tot nu toe deze zwarte Zaterdagnacht gekost. Ik vrees, dat het er meer zullen worden. Er zijn ver misten, er kunnen zich in de huizen nog mensen bevinden, die geen schuilplaats voor het water konden vinden, omdat het te hoog steeg. Het is een afschuwelijke camp. Wij informeerden, of het gerucht juist was, dat Prinses Wilhelmina Zeeland een De volgende polders op het eiland staan onder water: de Stadspolder bij Kort gene, de Willempolder, de Willem-Adri- Laatste nieuws. Hedenmorgen te haif vijf werd uit Katae veer gemeld, dat daar de eerste, uiterst droevige berichten van Noord-Beveland waren ontvangen. Niet alleen staat byn* het gehele eiland onder water, maar er zijn ook tien tallen slachtoffers te betreuren. Alleen de dorpen Wissekerke en Kamperland zijn droog gebleven en vermoedelijk eveneens een deel van Colynsplaat, maar met deze laatste plaats heeft de rest van bet eiland geen verbinding. In het dorp Kortgene zijn naar schattihg 35 doden te betreuren. aanpolder, Westpolder, Oostpolder, Smal- legangepolder, Frederikpolder, Oud-Kort- genepolder, Annapolder, Geersdijkpolder en Katspolder. Op bet eiland is een groot gebrek aan rubberboten. Voorts moet van Zuid-Be veland zoet water worden aangevoerd, aangezien er geen waterleiding op Noord- Beveland is. Ook levensmiddelen moeten worden aangevoerd. Van Katse veer zijn enkele boten onderweg. OOK RAMP OP SCHOUWEN. In de afgelopen nacht Is in Yerseke een vlot aangespoeld, waarop zich drie mensen bevonden, afkomstig van Schou wen-Duiveland. Zij deelden mede, dat vier anderen van bet vlot waren geslagen en verdronken. De mensen op het vlot waren afkomstig uit Onwerkerk Schouwen. Eén van ben bevindt zicb It ernstige toestand. Doordat de Nieuwlandepolder bij Krab bend ij ke is ondergelopen, is de laatst verbinding over bet vaste land met Wa| cberen en Zuid-Beveland verbroken. Al leen voor zeer dringende gevallen word een bootdienst tussen Yerseke en Bergel op Zoom onderhouden. tweedaags bezoek zou brengen. Het was toen voor ons nog niet meer dan een ge rucht. Prinses Wilhelmina draagt Zeeland een warm hart toe. Zy laat zich inder daad door haar hoge leeftijd niet weer houden om over Antwerpen naar Zeeuws Vlaanderen te gaan en van daar per boot de Westerse helde over te steken naar rig Zeeland. Het wordt een zeer onoffici eel bezoek. Jhr. de Casembcoot deelde ons mede, dat Rilland geëvacueerd is door Belgische militairen, die te hulp gesneld zyn. Of ik een woord voor de Zeeuwen heb Ik heb gewerkt en kwam aan the atrale woorden niet toe. Maar toch: Zeg maar dat de houding van wie getroffen werden en have en goed moesten verla ten, my het vertrouwen heeft gegeven, dat we er weer bovenop komen. Zeeland zal niet onder gaan, al ziet het er somber uit Acht doden in Graauw. Ouders zagen hun kind verdrinken. Uit Oost Zeenwsch-Vlaanderen kwam bet ontstellende bericht, dat de waters nood in het gehucht Duivelahoek onder Graauw het leven gekost heeft aan niet minder dan acht mensen. Het traglaobe daarbij is, dat bet bier slachtoffers be treft, die vooraf op da ernst van de toestand waren gewezen, doch die niet uit hun huizen weg wilden gaan. „De afgelopen nacht was het water zo hoog dat men zelfs de peilschaal niet meer kon zien", zo vertelde ons comman dant Dumoleyn van de brandweer van Hontenisse. De eerste dijkbreuk deed zich voor bij de Kleine Polder. Op twee plaatsen tegelijk brak de woeste water massa hier door de dijk van de Kruis polder bij Duivelshoek. In deze polder werden door de vloed golf twee huizen letterlijk weggeslagen en hierby verdronken acht personen, waaronder vier kinderen. Vooral de la- mllie Smit werd zwaar getroffen en telt vier slachtoffers. Ook van de familie Daalman vonden een vrouw cn een kind da dood in de kokende golven. Vader Daaiman slaagde er slechts met veel moeite in zijn zoon te redden, nadat deze twee uur met een gebroken been in een boom had gehangen. Moeder Vossaart uit Ossenisse, die baar baby in veiligheid bad gebracht en tot baar borat door bet water moest waden zag baar kind op een noodlottig ogenblik uit baar urmen weg gerukt. De kleine verdronk voor haar ogen. De Hooglandpolder bij Ossenisse staat eveneens geheel blank en ook de dijken van de grote Molenpolder zijn doorge broken. Bij Terneuzen was de dijk over vijfhonderd meter weggeslagen en de pol der rondom deze plaats was herschapen in een kolende binnenzee, waar bier en vervoeren.... Er was gebrek aan motor boten. Er is evenwel gewerkt. Help U zelf, zo helpt U GodI Naar deze stelregel hebben de Zeeuwen deze Zondag geleefd, naar deze regel en in dit vertrouwen. Hij, die in Zijn alwijze voorzienigheid en Z:jn ondoorgrondelijke raad de rampen van Zeeland niet afhield, zal in Zijn goe dertierenheid ook uitkomst bieden. Uitkomst. Ontroerende tonelen in het Schuttershof. Goes, de centrumgemeente van Zeeland, heeft Zondag duizenden aan zloh ver plicht. Het werd aangewezen als opvangcentrum en centrale voor hulpverlening op Zuid-Beveland. Welnu: het heeft de geëvacueerden met voorbeeldige zorg ontvangen en het heeft hulpploegen uitgezonden in een recordtempo, telkens als er een beroep op werd gedaan. In de zeer vroege morgenuren van Zondag vernam burgemeester W. C. ten Kate van het onheil, dat zich in Kruiningen had voltrokken. Hy wist wat zyn taak was en alarmeerde ogenblikkelijk het politiebureau, waar alles in rep en roer kwam. Goes sliep nog en het was op dat ogenblik moeilyk om al concrete stappen te doen, maar toen de kerken vol stroomden, verzocht de burgemeester de voor gangers in de diensten de bijeenkomst enniet door te laten gaan, maar een be roep te doen op allen, die bereid waren de helpende hand te bieden aan wie in nood waren. Deze opwekking vond grote weerklank. Oud en jong, rijk en arm meldde zich aan. Voertuigen om mensen te halen en om hulpploegen te vervoeren meldden zich in een zeer groot aantal en station- neerden zich op de Markt. Het Schuttershof werd opvangcentrale. Wie geëvacueerd werd, had zich daar te melden, werd er gevoed en van den on derkomen voorzien. Wie ziek was of oud, kreeg in de toneelzaal van het Schutters hof een bedRode Kruis en E.H.B.O. weerden zich onberispelijk. De vele handelaars in landbouwwerk tuigen leverden de spaden, zakken wer den ter beschikking gesteld door de aard- apel- en graanhandelaars. Kortom: wat men nodig had, bleek in Goes te vinden. VAN OCHTEND TOT AVOND. De hulpploegen zijn uitgesneld. Van des morgens vroeg tot laat in de avond. De eigenaars van voert ui^en en de be schikbare man>~ j ««achten of op het po litiebureau, om in een naburig café en nauwelijks werd er in Kruiningen, in gevraagd, of de jurist werd samen mei de boerenarbeider, de H,B.S.-er met de postbode in een vrachtauto geduwd, en voort ging het langs de wegen. En wie noch in het opvangcentrum, noch in de hulpcentrale medewerken kon, leverde soms zijn bijdrage op andere ma nier. In het Sohuttershof lagen de bejaarden Beduusd. V/at er gebeurd was giftg hun bevattingsvermogen te boven. Weg van huis en haard, weg uit de vertrouwde omgeving.... eensklaps aangewezen op hulp van vreemden.... GEëVACUEERD. In de foyer zaten de geëvacueerden. Hun namen werden genoteerd, hun plaats va nherkomst. Ook zij hadden moeite om alles te verwerken. Zij bogen zich over een snede brood, over koffie of arwtea- soep en keken naar het weinige, dat zij voor het water hadden kunnen redden. „Er moeten veel slachtoffers zijn, ver telde ons een Jonge Kruiningse vrouw. Het water kwam zo ongelooflijk snel Om vier uur kwamen ze ons zeggen, dat we beter weg konden gaan. Ik wilde met mijn man zo gauw mogelijk nog wat meubelen naar de zolder brengen. Aan het vloerkleed kwam ik niet meer toe. We wilden daarna vluchten, maar het water haalde ons in en we konden niet meer weg. We gingen terug naar ons huis, naar de zolder. Daarna hebben we maar zitten turen naar het voortdurend stijgende water. Het kwam hoger en ho ger. Twee centimeter beneden de zolder kwam het eindelijk tot staan. Maar wie laag woonde was niet zo gelukkigEr moeten mensen op de zolders verdronken zijn. Zij taxeerde het aantal slachtoffers in Kruiningen op 40, haar man op 20De officiële berichten spreken van 4. Laat ons hopen, dat de officiële berichten ge lijk hebben Zondagavond te half elf werd het stil ler in het opvangcentrum te Goes de meeste mensen, die gearriveerd waren uit Hansweert en Wolfaart6dijk waren bij families in Goes ondergebracht. Nog vertoefden 200 Omensen op zolders in de ondergelopen polders, maar het was niet mogelijk langer in het duister op zoek te gaan naar watersnoodslachtoffers. Ver scheidene boten waren in het duister vastgelopen. Maandagmorgen vroeg zal reddingswerk hervat worden. door een zwa- Nadat in 1940 de gebouwen en inven taris der „Middelburgsche Courant" door het oorlogsgeweld totaal waren vernie tigd, werd in 1944 het bedrijf der „Pro vinciale Zeeuwse Courant" in Vlissingen zeer zwaar beschadigd. In 1949 kwam het herstel van het Vlis- singse bedrijf gereed. In Juli 1952 kon het nieuwe gebouwen complex op de Markt te Middelburg weer in gebruik worden genomen. De overstroming in de nacht van Za terdag op Zondag j.i. heeft tegelijk met de binnenstad van Vlissingen ook onze gebouwen aldaar overvallen. Het water steeg tot een hoogte van circa twee me ter. Zetmachines, pragepersen, gietappa- raten, ja ook onze rotatiepers werden er onder bedolven. De redaetiebureaux waren onbereikbaar. Er werd een enor me schade aangericht Het spreekt vanzelf, dal wy onder de ze omstandigheden, ondanks het feit, dat de Rotterdamscbe Bank dankbaar aan vaard onderdak aanbood, niet in staat zyn de normale courant aan onze lezer» te bezorgen. Weliswaar hebben het „Rot terdams Nieuwsblad" en het „JLeldB Dag blad" onmiddellijk na het vernemen van net onneil spontaan aangeboden de .Pro vinciale Zeeuwse Courant" te drukken, maar het feit, dat Zondag de veroindinf met Noord-Brabant werd verbroken, maakte het onmogelijk van dit hoog ge* waardeerde aanbod gebruik te maken. Dank zij de medewerking van de di rectie van het „Zeeuwsch Dagblad" to Goes, waar deze krant gezet en gedrukt werd, zyn wy niettemin in staat om de „Provinciale Zeeuwse Courant" te doen verschijnen. Het is niet de krant, die de lezer gewoon is van ons te ontvangen. Maar nood breekt wet en w(j doen daar om een beroep cp onze lezers om, zolang zulks noodzakelyk mocht blijken, genoe gen te nemen met een „Provinciale Zeeuwse Courant", die anders is, dan die, waaraan men zo gehecht is. Zodra zulks mogelijk is zal met inspan ning van alle krachten het herstel onzer outillage in Vlissingen ter hand genomen worden. Het gereed komen zal dan te vens de terugkeer van ons blad in zijn oude vorm betekenen. DIRECTIE EN HOOFREDACTIE. daar op verhogingen dode koeien en paarden een droeve aanblik boden. Het water liep met grote kracht de Nieuw-Neuzenpolder binnen en de bewo ners konden zich slechts met de grootste moeite in veiligheid brengen. Ook hier is een slachtoffer te betreuren. In een van de huizen sliepen de ouders boven en de baby beneden. Toen het ver raderlijke water met geweld het huis van de familie Smallegange binnendrong en de ouders naar beneden stormden om bun kindje te redden, waren zij reeds te laat. De wieg was door de kracht van de vloed omgeworpen en de baby verdronk onder ogen van de wanhopige ouders. De haven van Perkpolder heeft vrij veel schade opgelopen, vooral ook door dat de aanlegsteiger van de provinciale bootdiensten geheel is verdwenen. De aldaar ter plaatse staande consumptie tenten zijn eveneens weggevaagd. TERNEUZEN. In Terneuzen kwam het water op twee plaatsen de stad binnen, namelijk bij de Scheldekade en bij de z.g. gemeenteha ven. Er liepen vele straten onder, waarbij op sommige plaatsen het water tot twee meter hoogte steeg. In de Nieuwstraat werd de bakkerij van de heer V. in de Nieuwstraat gedeeltelijk vernield. De zeedijk van de Serlippenspolder is eveneens doorgebroken, zodat thans dó slaperdijk wordt versterkt. Om op alle omstandigheden voorbereid te zijn werd de bewoners van de nieuwe wyk te Terneuzen aangezegd de benedenverdie pingen van hun huizen te ontruimen. Ook alle mannen boven de zestien jaar werd gevorderd voor arbeid aan de dijken. Watervoorziening in Middelburg. Maandagmorgen om 5 uur Is er door het waterleidingbedrijf te Middelburg een begin gemaakt met het verstrekken van water aan de bedrijven. Gisteravond omstreeks 11 uur was men nog bezig met het leegpompen van de machinekamer. De bevolking van Middelburg zal in de loop van de dag van water worden voor zien door middel van tankwagens. De ramp van Zondagnacht heeft in Vlis singen twee slachtofers geëist. Aan de voet van de boulevardmuur bij de Gevangento- renvond men in de vroege morgen het stoffelijk overschot van de heer Verhagen, kok van het pension van de heer Voer» mans aan de Boulevard, die waarschijnlijk door de storm is neergeworpen. In de Haven van Meijer is de heer F, de Jonge om het leven gekomen. Vermoe delijk is dit slachtoffer door de storm te water geraakt en verdronken. Naar wij gisteravond laat nog vernamen, is er nog een derde slachtoffer in Vlissin gen. Van politiezijde kon men ons slechts mededelen, dat dit een zekere van B. ia, die in zijn woning in het watergebied dood werd aangetroffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39