Blind bewaakt cultuur bij Ajax PZC Groeten van Dolf, Angelo en Louis PSV komt goed uit winterslaap 19 Je neemt wel eens een beslissing die slecht is voor het team Antic opvolger Van Gaal RBC contracteert De Vogt Joey Didulica verlaat Ajax Feyenoord huurt speler uit Qatar Van der Leegte is een vrij man Hiddink coach van het jaar zaterdag 1 februari 2003 doorJan Dagevos en Barry van der Hooft AMSTERDAM - Hij was al jeugdtrainer bij de AFC Ajax en mag zich vanaf vandaag of ficieel ook hoofd opleidingen noemen. Danny Blind (41) be waakt de komende drie jaar meer dan ooit de cultuur bij de Amsterdamse vereniging. Hij heeft er zijn ambities om hoofdtrainer van een profclub te worden zelfs even voor opzij gezet. „Al weet ik zeker dat ik dat toch nog een keer ga mee maken." Danny Blind treedt in de voet sporen van Hans Westerhof en Kees Zwamborn. Toch is er één wezenlijk verschil met zijn voorgangers. Blind is ook nog op het veld actief. Hij combi neert zijn baan als hoofd oplei dingen met die van trainer van de Al-junioren. „Het was een voorwaarde van mijn kant", zegt Blind. „Als ik geen trainer was kunnen blijven, was ik geen optie geweest. Ik wil me blijven ontwikkelen als trai ner. Dat is destijds ook de reden geweest waarom ik minimaal de Al wilde trainen. Ik wilde in grote lijnen datgene kunnen doen wat ik bij een eerste elftal ook zou kunnen doen. Bij Ajax Al wordt zes keer getraind, het is een goed niveau en je werkt met goed gemotiveerde jongens. Er is alleen geen druk in de zin van het moeten win nen." „We staan nu op de vijfde plaats en de mensen vragen zich af wat er toch aan de hand is met Ajax. Nou niks dus. We hebben een heel jonge ploeg, veel eerstejaars A's. Van deze lichting zijn Nigel de Jong en Wesley Sneijder al doorge schoven naar de eerste selectie. Daardoor is de Al verzwakt. Nou en! In de jeugd gaat het niet om het team, alles draait om het individu. Bij de jeugd neem je wel eens een beslissing die slecht is voor het team, om iets duidelijk te maken. Dat werkt soms beter dan een ge sprek." Kampioen Danny Blind, vanaf vandaag hoofd opleidingen bij Ajax: „Het resultaat is ondergeschikt aan het individu." „Een mooi voorbeeld is Wesley Sneijder, van origine een links half. Twee jaar geleden heb ik hem eens 'op 4' gezet, voor de verdediging. Hij stond tegen de nummer tien van Twente, een jongen die constant diep ging. Het is de enige wedstrijd die we dat seizoen verloren, en Sneij der zijn man scoorde twee keer. Ik wilde Sneijder iets duidelijk maken. Ik vond hem slecht in de omschakeling. Ik wil er maar mee aangeven dat het re sultaat ondergeschikt is aan het individu. We worden bij Ajax liever wel kampioen, maar we hoeven het niet te worden. Winnen is onderge schikt, het mag nooit de over hand krijgen, al zeg ik niet dat het onbelangrijk is. De wil om te winnendaar kun je een hoop mee doen. We blijven natuur lijk mensen, en die hebben een drive nodig, we willen allemaal graag winnen. Het is alleen zaak om bij het jeugdvoetbal de juiste balans te vinden." De doorstroming van jeugd spelers is de laatste jaren weer op gang gekomen. Rafael van der Vaart, Maarten Stekelen burg, Johnny Heitinga, Nigel de Jong en Wesley Sneijder zijn exponenten van de jeugdoplei ding. „Dat het een paar jaar geleden allemaal wat minder was, had een oorzaak en daar mocht men terecht kritisch over zijn", vindt Blind. „Maar op het mo ment dat je bij de top van de wereld hoort, zoals in '95 en '96, probeer je dat vast te hou den. Er is natuurlijk geen club die zegt: we zijn nu top van de wereld, maar we moeten talen ten inpassen en dus doen we even vijf stappen terug. Nee, je probeert dat vast te houden. Maar dat houdt niemand vast, Danny Blind zet de lijnen uit op het trainingsveld van Ajax Al. ook AC Milan en Juventus niet. Voetbal gaat altijd gepaard met golfbewegingen, omdat je mensen moet vervangen." „Die vervangers staan, door al lerlei redenen, niet altijd direct klaar. En dan ga je spelers ko pen. Ja, en dat gaat dan wel eens ten koste van één of twee jonge spelers. Je kiest dan voor een meer gevestigde speler, om dat niveau maar vast te hou den. Misschien moet je conclu deren dat Ajax de afgelopen jaren wel te rigoureus heeft aangekocht, want ook met die gekochte spelers was het ni veau uiteindelijk niet vast te houden." Schokkend Er was in die periode wel meer kritiek op de jeugdopleiding van de Amsterdamse club. Dat had vooral te maken met de do cumentaire 'Ajax, daar hoor den zij engelen zingen', die in de bioscopen werd vertoond. Onlangs was de film ook op te levisie te zien. Vooral de beel den van jonge Ghanezen, die worden gekeurd door functio narissen van Ajax en van een huilend jongetje dat hoort dat er voor hem geen plaats meer is bij Ajax, werden als schokkend ervaren. Blind heeft de film nog nooit gezien, maar kent wel de kritische noten. „Een foto's Emiel van Lint camera doet soms veel met mensen, dan gaan ze zich toch wat anders gedragen. Dat zag je laatst wel bij die politieke debatten." „Mensen die in de praktijk ge confronteerd zijn met teleur stellingen binnen Ajax, zullen ook de mensen zijn die zeggen: ja, het is wel hard en onmense lijk. Maar ik nodig mensen uit om hier eens een hotel te boe ken en een maand lang rond te lopen. En dan zullen ze merken hoe warm deze club is. We zijn niet hard en onmenselijk, maar er zijn gewoon weinig objectie ve mensen als het gaat om spe lertjes die af moeten vallen. Dan heeft een ander het vaak toch niet goed gezien." „Ik heb nooit achter de filialen in Afrika gestaan. Ik ben er nooit geweest en heb ook ge zegd dat ik me er maar heel summier mee wilde bezig hou den. Ik vind dat dat niet werkt en dat staat los van de selectie procedure in Afrika. Iedereen kent de voorbeelden van jon gens die hier komen, achttien zijn en in de Cl spelen. Hoe moet je dat checken? Papieren zijn er niet." „Theoretisch zijn de filialen wel allemaal goed onder bouwd. Stel dat Steven Pie- naar (is afkomstig uit Zuid- Af ri ka) straks voor een goede prijs verkocht wordt, dan heeft Ajax Cape Town (het filiaal van Ajax in Zuid-Afrika) niks gekost. Dus is de investering verantwoord geweest. Benni McCarthy is ook uit die samen werking gekomen en die is echt niet voor eenpaar sinaasappels aan Celta de Vigo verkocht. Dus in principe werkt het wel, maar je moet je afvragen of de problematiek die daar omheen zit en de controle die je daar op kunt uitoefenen, of dat de ma nier is zoals jij het wilt. Klinisch „Ik ben er wel een voorstander van om Nederlandse jongetjes al op heel jonge leeftijd naar Ajax te halen, alleen moet je ze wel zo lang mogelijk in hun vertrouwde omgeving laten. Wij vinden het belangrijk dat F-, E- en D-pupillen met eigen vervoer naar hier komen. We willen de ouders zien, we wil len weten wat er speelt, we wil len binding met die ouders. Terwijl we net zo goed kunnen zeggen: we trekken er een paar ton extra voor uit en we gaan ze met een busje halen. Dat vin den wij te klinisch. Er zijn clubs die dat wel doen en er zijn jongetjes die wij daardoor mis sen. Het zijn afwegingen die je moet maken, maar wij vinden het sociale aspect heel belang rijk." Sinds 1986zitBlindalbij Ajax. Zijn langste tijd bracht hij er door als voetballer. Vervolgens was hij korte tijd directeur spe- lersbeleid, waarna hij snel weer terugkeerde naar het veld. als jeugdtrainer. Nu komt daar de functie van hoofd op leidingenbij- Blind heeft zich voor de ko mende drie jaar vastgelegd. „Toen ik nog alleen maar jeugdtrainer was, kon ik te al len tijde weg. Die clausule heb ik er nu uit laten halen. Deze functie vraagt om continuïteit. Natuurlijk, we blijven mensen. Als er een keer iets komt, waar van ik een week wakker lig, moet ik met Ajax om de tafel kunnen gaan zitten. Dan moe ten we daar als volwassen men sen over praten." „Ik heb heel veel sympathie voor Ajax. Ik ben er op mijn plaats en heb hart voor de zaak, maar ik ben er niet mee ver groeid. Dat zou betekenen dat ik nergens anders zou kunnen functioneren. Dat is dus in mijn ogen niet het geval." In het verleden werd hij al eens benaderd door FC Twente en Sparta, maar hapte hij niet toe. Blind heeft geduld, wil zich nog verder ontwikkelen en is kritisch in zijn keuzes. „Je kijkt naar hoe de club qua structuur in elkaar zit, wat de mogelijkheden en onmogelijk heden zijn, et cetera. Ik loop nergens voor weg, ik weet ook zeker dat ik het ooit nog een keer ga meemaken, maar het gebeurt allemaal weloverwo gen. In die situatie zit ik na tuurlijk ook. Ik ben in de geluk kige omstandigheid dat ik in financieel opzicht redelijk on afhankelijk ben. T>este meneer Kees de Feijter, lf .Dik ben Dolf Roks, uit Dreischor, ik 11 ben trainer en heb geen club. Misschien 1 kent u mij wel van Sparta. Daar heb ik meer dan tien jaar gewerkt en het is in al die jaren de club geworden die diep in mijn hart ligt. x Ik wist ook wel dat ik een stap opzij moest toen, toen Frank Rijkaard en Willem van Hanegem werden inge huurd om een hachelijke zaak te red- den. Maar daf heb ik met liefde gedaan voor de club. Fritz Korbach was na- tuurlijk een ander verhaal. Dat vond ik niet zo netjes. Tenslotte was het bij E Sparta ook al lang bekend dat Fritz te- fit nonder gaat aan drank en vrouwen. Ik ben nu vrij man en u zit zonder trai- 1 ner. Het zal u bekend zijn dat ik ook nog 1 een Zeeuwse jongen ben en een club- man in hart en nieren. Voor het geild hoeft u het niet te laten. Ik ben niet veeleisend, niet duur en ik zal me snel aanpassen in Hoek. Zoudt u mij in het rijtje van kanshebbers willen zetten voor het trainersschap? En wel graag vóór Paul Telussa (geen papieren) en Cees Houtepen (geen ervaring). Groeten, Dolf Beste meneer Joan Gaspart, Ik ben Angelo Nijskens, uit Lo- christie. Ik ben trainer, maar nog meer bekend als voormalig profvoetballer in België en Duitsland. Misschien kent u mij nog van de tijd dat ik met Preben Larsen in de spits bij Lokeren speelde, of van de prachtige duels met Klaus Augenthaler in de Bundesliga. Mijn ambities liggen nu op het trai- nersvlak. Ik heb net een stage achter de rug bij Marcello Lippi van Juventus en loop volgende week een paar dagen mee met Foppe de Haan, ook zo'n door gewinterde collega. Mijn staat van dienst is nog wat be scheiden, Ik ben gestart bij een club die na tien wedstrijden stijf bovenaan stond, maar een ruzietje in de privé- sfeer en geroddel achter mijn rug zorg den ervoor dat ik op straat kwam. Zon der rancune hoor, want ik ga verder mijn eigen weg als trainer. Ik weet dat u zult denken: is Camp Nou niet wat te hoog gegrepen. Dat denk ik niet, omdat ik lang genoeg in het top voetbal heb rondgelopen. En Louis, die toch een vriend van u is, was ook jong en onervaren toen hij met Ajax de Eu ropacup won. Trouwens: als u een echte toptrainer op het oog hebt, wil ik ook wel als tweede man starten. En als u verder nog iets wilt weten over mijn carrière of privé, bell u gerust even met Patrick Naudts, die twee jaar lang mijn steun en toeverlaat is geweest in Hoek. Groeten, Angelo Beste meneer Rick Moorman, Ik ben Louis van Gaal, uit Aven- horn, trainer met een paar aardige prijsjes in de kast, maar verder zult u mij ongetwijfeld kennen. Ik heb Spar taans bloed, dat weet u wel uit de prachtige verhalen over mijn begintijd. Mijn carrière heeft even een deukje op gelopen, omdat de verwende jongetjes van Oranje me voor schut hebben gezet en de Spaanse roddelpers weer eens bloed had geroken. Heel lang stilzitten kan ik niet, zoals u weet. En de topclubs staan nu even niet in de rij om mij te bellen. Daarom richt ik mij tot u, in tij den die voor ons allebei hoogst zorg wekkend zijn. Denk niet dat ik voor het grote geld wil komen. Ik heb wel een achterdeurtje. En maakt u zich vooral geen zorgen over de selectie. Desnoods koop ik zelf een paar dure spelers, want ik wil van Sparta weer een gerenom meerde club maken. En ik wil het Ne derlandse volk weer eens laten zien wat ik werkelijk kan. Belt u mij eens voor een afspraak. Ik be taal zelf de vliegreis wel als u overkomt en weet nog een aardig eethuis op de Ramblas. O ja, en denkt u niet dat ik te arrogant ben voor Sparta. Ik ben een heel ander mens geworden. Kijk maar naar de fo to's van mijn afscheid in Camp Nou. Doe alvast de groeten aan de jongens van de krant. Louis de eerste. Frits Bakker BARCELONA - Trainer Radomir Antic is de opvolger van de dinsdag ontslagen Louis van Gaal bij Barcelona. De Joego slaaf bevestigde zijn komst na een gesprek gisteravond met voorzitter Joan Gaspart van de Catalaanse club. „Ik ben erg blij met de overeenkomst", aldus de 53-jarige oefenmeester. die een contract tot en met het einde van het seizoen onderte kent. Het is niet bekend of Antic vanavond al tijdens de uit wedstrijd van Barcelona bij Atletico Madrid op de bank zit. De Joegoslaaf is een oude bekende van de tweede club uit de Spaanse hoofdstad. Hij bezorgde Atletico Madrid in 1996 de landstitel en nationale beker. Antic was in het verleden ook trainer van Real Madrid en Real Oviedo. Als speler kwam de voormalig aanvaller uit voor Partizan Belgrado, Fenerbahce, Real Zaragoza en Luton Town. ANP ROOSENDAAL - Wilko de Vogt maakt het seizoen af bij RBC. De Roosendaalse eredivisieclub neemt de 27-jarige reserve doelman over van Sheffield United. De 27-jarige geboren Bredanaar moet bij RBC concurreren met Wim de Ron. Mai- kel Aerts, aanvankelijk de eerste doelman, is voor de rest van het seizoen wegens een schouderblessure uitgeschakeld. De Vogt stond voor zijn Engelse avontuur vijf jaar bij NAC onder contract. ANP AMSTERDAM - Ajax meldde gisteren dat het contract met Joey Didulica niet wordt verlengd. De Australische doelman heeft een verbintenis met de Amsterdamse voetbalclub tot het einde van dit seizoen. Didulica kwam in 1999 naar Ajax. Hij werd in het seizoen 2001-2002 uitgeleend aan de Belgische eersteklasser Germinal Beerschot, waarmee Ajax een samen werkingsverband heeft. De 25-jarige keeper debuteerde op 15 december 2001 onder trainer Ronald Koeman in het eerste elftal van Ajax. Hij speelde tot nog toe zestien competitie wedstrijden en vier duels in de Champions League. ANP ROTTERDAM - Feyenoord heeft tot het einde van het seizoen de twintigjarige international Meshal Mubarak Budawood gehuurd van Qatar SC uit Qatar. De Rotterdamse club heeft een optie tot koop genomen op de linker vleugelverdediger, die onlangs actief was op het Aziatische kampioenschap voor spelers tot twintig jaar. De nieuwe aanwinst, die onder de naam Meshal gaat spelen, is donderdag in de Kuip medisch goedgekeurd; gisteren trainde de Arabier al mee. ANP ENSCHEDE - Tommie van der Leegte vertrekt per direct bij FC Twente. Het contract van de 25-jarige middenvelder is gisteren ontbonden. FC Twente laat in een persbericht weten dat de beslissing 'met wederzijds goedvinden' is genomen. De verbintenis liep tot de zomer van 2004. Van der Leegte leefde al weken in onmin met trainer René Vandereycken. De Belg zette hem en teamgenoten Jack de Gier en Björn van der Doe len uit de selectie. Vandereycken was ontevreden over de inzet en instelling van het trio. Van der Leegte keert mogelijk terug naar RKC Waalwijk, waar hij van 1997 tot 2000 speelde. Vol gens RKC heeft de speler gevraagd of hij de rest van het sei zoen in Brabant zijn conditie op peil mag houden. Simon Cziommer (22) verkast aan het einde van het seizoen transfer vrij van Twente naar Schalke 04. ANP moet naar een nieuwe doelman, nu eerste keeper Maikel Aerts voor de rest van het seizoen uit geschakeld is. In de eerste helft kreeg PSV maar liefst negen vette kansen. In enkele gevallen faalden PSV'ers in de afwer king, maar niet minder dan vijf keer zorgde De Ron er met prachtige reddingen voor dat het publiek nog niet kon jui chen. Hij en RBC konden zo stand houden tot de 39e minuut. Toen klopte Robben de doelman op zijn zwakke punt. De linker spits tilde de bal van dichtbij knap over De Ron heen: 1-0. PSV zakte na rust niet in. De geestdrift bleef in de ploeg. Dat leidde na vijf minuten tot de tweede treffer. Mateja Kezman schoot de bal knap in: 2-0. In valler GeorgiGakhokidze kapte zich in de 79e minuut naar de derde treffer. Op dat moment was op de tribune al een kwar tier lang een feestje aan de gang. Minutenlang werd Jan Heintze toegezongen. De 39-jarige Deense Brabander speelde voor het eerst in lange tijd weer eens in de competitie een hele wed strijd als linkerverdediger. De man op wie de tijd geen vat lijkt te krijgen deed dat onberispe lijk en werd daarvoor door de toeschouwers eendrachtig be loond. door Henk van Weert EINDHOVEN - Lijstaanvoer der PSV is goed uit zijn winter slaap ontwaakt. Met aantrek kelijk, vaak flitsend voetbal overrompelden de Eindhovena- ren gisteravond RBC Roosen daal. Dat die overmacht en het surplus aan kwaliteit slechts tot een 3-0-overwinning leidden was alleen te wijten aan de ge brekkige afwerking van de tal rijke kansen. De gastheren hadden er gister avond heel veel zin in. De ge dachte aan de mislukte winst- partijen thuis tegen Willem II en Vitesse leefde kennelijk nog in de boezem van het elftal. Vast besloten om de fans eindelijk weer eens te trakteren op mooi, swingend voetbal trok PSV vanaf meet af aan ten strijde. Het werd een mooie wedstrijd voor de ploeg van Guus Hid- dink, al bleef het eerste doel punt akelig lang uit. PSV blijkt in de winterstop vooral aan sa menspel gewonnen te hebben. In de oefenwedstrijden tegen Werder Bremen en Fenerbahce waren de voortekenen daarvan al te zien. Tegen RBC kwam de cohesie in het elftal nog meer uit de verf. PSV kende nauwelijks zwakke plekken. Alleen Dennis Rom- medahl viel uit de toon. Jan Ven- negoor of Hesselink speelde vooral een ongelukkige partij. De nieuwbakken centrale ver dediger Wilfred Bouma deed het goed, al is de aanvalslinie van RBC natuurlijk niet de juiste graadmeter voor zijn verdedi gende kwaliteiten op die posi tie. Het regende werkelijk kansen voor het doel van RBC's kleine sluitpost Wim de Ron. Keer op keer werd de defensie van de West-Brabanders uiteengere ten door de aanvallers en mid denvelders van PSV, die van positie bleven wisselen. Vooral Arjen Robben onderscheidde zich. De Groninger groeit toe naar een grootse vorm. Ondanks zijn jonge leeftijd (net 19) wordt hij in snel tempo een persoon lijkheid in het team van Hid dink Robben speelde zijn direc te tegenstander De Graaf voor de rust al zo gek dat RBC's inte rim-coach Jeffrey Kooistra de dekking van Robben moest overhevelen naar middenvelde'- Heije. Kooistra zal zich ook de vraag moeten stellen of hij wel op zoek PSV - RBC 3-0 (1-0). 38. Robben 1-0, 52. Kezman 2-0, 70. Gakhokidze 3- 0. Scheidsrechter: Vink. Aantal toe schouwers: 30.500. GPD EINDHOVEN - Voetbaltrainer Guus Hiddink is voor het com petitieduel PSV - RBC Roosen daal gehuldigd als coach van het jaar. De verkiezing van de sportkoepel NOCNOSF werd voor het eerst georganiseerd. De Achterhoeker kreeg de prijs gisteren uit handen van Hans Blankert, voorzitter van NOCNSF. Hiddink werd vorige zomer met Zuid-Korea vierde bij het WK. Genomineerden wa ren coaches die met hun ploeg een prijs hebben gewonnen en bijzondere prestaties hebben geleverd. Bert van Marwijk (Feyenoord), Frank Louter (turnbondscoach van de vrouwenploeg) en schaatscoach Gerard Kemkers waren de andere kandidaten op wie kon worden gestemd. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19