Schorsing schaadt project WCT PZC College stelt tarieven voor huisarts vast Engelsen branden kaars voor alle slachtoffers Drijvende dam lijkt afdoende tegen olie Ook in Engeland blijkt dodental ramp hoger 15 Raad van State behandelt zaak tegen besluit containerterminal Drankrijder vraagt werkstraf Botsingen door gladheid Waterland vandaag gratis Middelburgs Muziekkorps treedt op c llAE-M w óWltttfLyK ILUfa/// zaterdag 1 februari 2003 door Rinus Antonisse DEN HAAG - Opschorten van het besluit over de Westerschel- de Container Terminal brengt het vertrouwen in het project aan hel wankelen. Bovendien ontstaat fikse vertraging bij de voorbereidingen, zoals aan vraag vergunningen, bouw be- tonfabriek en verwerking gron den voor natuurcompensatie. Dit betoogde gedeputeerde J. van Zwieten gisteren voor de Raad van State in Den Haag. Hij deed een klemmend beroep op staatsraad J. Bartel om de schorsingsverzoeken van onder meer de Zeeuwse Milieu Fede ratie en vereniging Redt de Ka- loot af te wijzen, 'in het belang van de toekomst van Zeeland'. Bartel geeft daarover binnen drie tot vier weken uitsluitsel. Uit zijn opstelling viel op te ma ken dat hij zich daarbij niet zo zeer laat leiden door de bestuurlijke invalshoek (waar voor Van Zwieten nadrukkelijk aandacht vroeg), maar vooral door de fijnere juridische kneepjes en het gegeven dat er nog een behandeling van alle te gen de WCT ingediende bezwa ren in het verschiet ligt. Aarzeling De staatsraad wilde van de ver dedigers van de WCT met name weten wat precies de gevolgen zijn als hij het besluit tot wijzi ging van het Streekplan Zee land opschort. „De zaak pak weg één jaar in de ijskast zetten veroorzaakt aarzelingen bij be drijven die op de WCT in willen haken", stelde Van Zwieten. „Schorsing heeft bestuurlijk en in de publieke opinie het signaal dat er wat mankeert aan het plan en de besluitvorming, en een reactie van: laten we maar eens effe wachten." Anderszijds informeerde Bartel bij de indieners van de schor singsverzoeken waarom hij die moet inwilligen, mede gelet op de nog komende zogeheten 'bo demprocedure'. De staatsraad zegde toe zich er voor in te zetten dat die proce dure zo snel mogelijk op de rol komt. „De behoefte aan duide lijkheid is groot", zei E. Dijk na mens de ZMF. L. Hamer gaf aan dat Redt de Kaloot vreest dat werkzaamheden in gang wor den gezet, die niet meer terug te draaien zijn en onherstelbare schade toebrengen. Raadsman Dijk ging in op de Europese Vogel- en Habita trichtlijnen. Hij vond dat het WCT-besluit niet voldoet aan deze regels, omdat er geen drin gende redenen van groot open baar belang zijn aangetoond die de aanleg rechtvaardigen. Gevaarlijkste punt A. Rijken uit Middelburg merk te op dat verlies van het fossie- lenstrand Kaloot, nooit gecom penseerd kan worden door elders met opgebaggerd slib een nieuwe vindplaats te maken. Hij maakte zich grote zorgen over de invloed van de WCT op de stromingen bij wat hij noem de het gevaarlijkste punt van Zeeland: de oever bij de Total- steiger. Advocaat Hamer stelde dat de WCT wordt ontwikkeld in een 'driewerf beschermd gebied'. Internationaal via de Conventie van Ramsar, Europees door de EU-richtlijnen en nationaal door het Structuurschema Groene Ruimte. Hij constateer de dat de WCT er komt vanwege bedrijfseconomisch belang van Zeeland Seaports en exploitant Hesse-Noord Natie. Directeur E. D'Hondt van Hes se-Noord voerde aan dat de markt om een nieuwe world- class terminal vraagt; rederijen hebben zich al aangemeld. Ver traging kan die belangstelling frustreren. Namens Zeeland Seaports deel de advocate N. van den Bigge- laar mee dat er in 2003 geen werkzaamheden wordt ver richt, die niet meer ongedaan kunnen worden gemaakt. Ze wees erop dat bedrijven in het havengebied al een optie op meer ruimte hebben genomen. Schorsing zal die optie-con tracten ongedaan maken. Ze voorzag vertrek van bestaande bedrijven als de WCT niet door gaat. Medewerkers van Rijkswaterstaat sluiten gezeten in de bak van een kraan de Zwingeul af met een net. foto Peter Nicolai door René van Stee CADZAND - De extra beschermingsmaat regelen om de olieverontreiniging in na tuurgebied Het Zwin te beperken lijken te werken. Een beperkte hoeveelheid olie is onder de drijvende dam in de kreekmonding op Nederlands grondgebied door gedreven; die olie is inmiddels opgeruimd. De donderdagavond aangelegde zanddam op Belgisch grondgebied heeft stand gehou den. Er zijn geen verontreinigingen aange troffen. Daarnaast wees een verkennings vlucht van Rijkswaterstaat over de Hooge Platen uit dat de olie dit natuurgebied niet heeft bereikt. Een verdere dreiging door nieuwe olievlekken wordt de komende da gen niet verwacht. Aan de Nederlandse kant van de Zwingeul is aan de palenrij voor de drijvende dam schapen- en plastic gaas gespannen dat sa men met grote zandzakken olie moet tegen houden. W. van der Houwen van de gemeen te Sluis denkt dat hiermee afdoende maatregelen zijn getroffen. „Ook komt er spoedig een tweede, zwaardere, drijvende dam van Rijkswaterstaat, waardoor het ri sico op verdere vervuiling tot een minimum wordt beperkt.", legt hij uit. Van der Houwen begrijpt overigens niets van de commotie die in België is ontstaan over de Nederlandse aanpak van de oliever ontreiniging. Burgemeester graaf Leopold Lippens van Knokke-Heist laakt de laco nieke houding van de Nederlandse autori teiten, Hij wil een herziening van het ram penplan voor het Zwingebied. Van der Houwen benadrukte gisteren dat het volledig dichtgooien van de Zwingeul, wat Knokke-Heist wilde, maandag weinig zinvol was in verband met de zware weers omstandigheden. „Ook wordt in het ram penplan de drijvende dam als optie ge noemd", aldus Van der Houwen. Ondanks de moeizame bestuurlijke verhoudingen noemt hij de samenwerking tussen de uit voerende Nederlandse en Belgische dien sten perfect. Door de sneeuwval zijn gisteren alleen tus sen Het Zwin en het haventje van Cadzand en in de Verdronken Zwarte Polder bij Nieuwvliet olieresten opgeruimd. Op Wal cheren en Schouwen-Duiveland werd het opruimen stilgelegd. De schoonmakers ho pen hun werk vandaag te hervatten. In Zeeuws-Vlaanderen werd in de Zwarte Polder de meeste olie verontreiniging aan getroffen. J. Cappon van Rijkswaterstaat verwacht dat de werkzaamheden vandaag in beperkte mate kunnen worden voortge zet. In de Zwarte Polder werden ook de meeste dode olievogels gevonden. Donder dagavond stond de teller op ruim tweehon derd, gisteren kwamen daar nog meer dan honderd exemplaren bij. TERNEUZEN - „Die torenhoge boetes kan ik niet betalen. Geef me alstublieft een werkstraf." Aan de smeekbede van een 29-jarige inwoner van Hoek gaf de Terneuzense politie rechter G. van Unnik gisteren geen gehoor. De verdachte werd tot zijn grote teleurstelling veroordeeld tot een jaar rijontzegging en 300 euro boete. „Had ik dan niet genoeg gedronken voor een werkstraf", probeerde de man nog, vergeefs. De politie zag de man 18 november in Terneu- zen slingerend op zijn bromfiets rijden. Reden om hem aan te houden en de blaasproef af te nemen. Daaruit bleek dat de man vierenhalf keer te veel gedronken had.De politierechter vroeg zich af of er een alcoholprobleem speelde, te meer om dat de verdachte al eerder was veroordeeld voorhet rijden on der invloed. „Nee, soms heb ik dorst en dan drink ik wat bier tjes", zei hij. KRUININGEN - De gladheid heeft ook gisteren nog voor een aantal aanrijdingen gezorgd. In Kruiningen deden zich twee kop - staart botsingen voor. 's Ochtends om kwart voor tien reed een 35-jarige tractorbestuurder uit Moerdijk (Noord Brabant) op de N289 achter op een auto van een 59-jarige be stuurder uit Roosendaal die voor het rode stoplicht stond te wachten. De Moerdijker kon niet op tijd stoppen door het gladde wegdek. Er was alleen blikschade. Een half uur later kon op dezelfde weg een 21-jarige automobilist uitTerneuzen ook niet op tijd tot stilstand komen toen een 47-jarige auto mobilist uit Yerseke voor hem remde voor het stoplicht. Ook hier was alleen materiële schade. Op de Nassauweg in 's Hee- renhoek belandde 's ochtends om acht uur een 18-jarige auto mobiliste uit de gemeente Borsele door de gladheid in een sloot. Tijdens haar glijpartij raakte ze ook nog een 9-jarige voetganger uit de gemeente Borsele. Niemand raakte echter gewond. Een 59-jarige man uit Zierikzee en een 33-jarige vrouw uit Rotterdam zijn donderdagmorgen bij een verkeers ongeluk op de Provincialeweg bij Oude Tonge gewond ge raakt. De man wilde een voor hem rijdende auto, bestuurd door een 27-jarige vrouw uit Temeuzen, inhalen. Hij zag daarbij een hem tegemoetkomende auto, bestuurd door de 33-jarige Rotterdamse, te laat. De Zierikzeeënaar probeerde uit te wijken, maar door de gladheid verloor hij de macht over het stuur en botste op de tegenligger. Beide gewonden werden overgebracht naar het Van Weel-Bethesdaziekenhuis in Dirksland. Tegen de 59-jarige man is proces-verbaal opge maakt wegens het in gevaar brengen van het verkeer. NEELTJE J ANS - Themapark Waterland Neeltje Jans is van daag gratis toegankelijk. Radio Nederland Wereldomroep verzorgt vanuit Delta Expo in het Topshuis een twee uur du rende live-uitzending. Waterland Neeltje Jans staat geheel in hel teken van de herdenking van de watersnoodramp van 1953. De films De Ramp 1953 en Delta Finale - over de bouw van de stormvloedkering - worden tussen 10.00 en 17.00 uur doorlopend vertoond. Daarnaast is een wandeling in het binnenste van de storm vloedkering mogelijk, waarbij ook de nieuwe tentoonstelling Zeeland Veilig kan worden bekeken. In het waterpaviljoen is de expositie Walviswereld te zien. De live-uitzending van de wereldomroep wordt uitgezonden in heel Europa. Naast deskundigen kunnen ook bezoekers van Waterland aan het woord komen. Radio-zendamateurs proberen vanuit Delta Expo contacten met zenders elders te leggen. In de rest van het deltagebied staan nog elf zenders van zendamateurs opgesteld. Ook bij de noodzender kunnen bezoekers een kijkje nemen. Advertentie de watersnoodramp MIDDELBURG - Het Middel burgs Muziekkorps geeft zater dag 15 februari zijn jaarlijkse uitvoering. Zowel het harmo nie-orkest als het jeugd- en op leidingsorkest treden op. Het programma vermeldt een nog nooit uitgevoerd werk, de Armenian Dances van de Ame rikaanse, in Armenië geboren componist Loris Chobenian. Het populaire, klassieke genre krijgt aandacht in de vorm van de finale uit de ouverture Wil helm Teil. Daarnaast speelt het muziekkorps de Wals Wiener Praterlcben en de Tritsch Tratsch polka en muziek uit de films Pocahontas en Harry Pot ter. Het concert begint om 20 uur in de Concert- en Gehoorzaal. door Harmen van der Werf CHELMSFORD - John Perry, bisschop van Chelmsford, ont steekt tijdens de Engelse ramp herdenkingsdienst in zijn ka thedraal een kaars. Niet alleen voor de ruim driehonderd slachtoffers aan de Engelse oostkust, zegt hij met nadruk, maar ook voor de vele mensen die in Nederland en België om kwamen bij de watersnood van 1953. De symbolische handeling in de kathedraal van Chelmsford gis termiddag is niet de enige ver wijzing naar het internationale karakter van de ramp. Alle mensen die de dienst bijwonen, vinden op hun stoel een brief van koningin Elisabeth. Ook zij roept in herinnering dat de stormvloed van 1953 het oosten van Engeland trof én delen van Nederland en België. Sophie Elisabeth kan de herdenking zelf niet bijwonen na een knie operatie. Prins Edward en zijn vrouw Sophie vervangen haar. Strenge veiligheidsmaatregelen in het centrum van Chelmsford kondigen al vroeg aan dat ko ninklijk bezoek wordt ver wacht. De belangstelling is toch niet groot, althans niet lande lijk. In de getroffen regio's, Lin colnshire, Norfolk, Suffolk en Essex, is die er wel. In praktisch alle dorpen langs de kust die vij- fig jaar overstroomden, zijn bij eenkomsten. De watersnood van 1953 is in Engeland de ramp van een klein deel van het koninkrijk, het deel dat onder de zeespiegel ligt én in een ver verleden - in de zeven tiende eeuw - is ingedijkt door Nederlanders. Zo is ook Canvey Island in de monding van de Thames ont staan, een schiereiland dat in 1953 volledig onder water ver dween en waar 59 mensen de dood vonden. Een politieman uit Romford, een voorstad van Londen, is aanwezig in de kathedraal van Chelmsford. Hij had die nacht van zaterdag 31 januari op zon dag 1 februari 1953 dienst. Hij kreeg opdracht naar het ramp gebied te gaan om mensen te evacueren en plunderingen te voorkomen. „Eén of twee plun deraars zijn opgepakt", herin nert hij zich. In de Tweede Wereldoorlog zijn in het oosten van Engeland veel vliegbases gesticht. Het vlakke lancl is er geschikt voor en het is niet zo ver vliegen naar de vij and, Duitsland. Met de ramp zijn er nog veel mi litairen gelegerd. Zij komen ook helpen. „Een ramp als van 1953 haalt het beste in mensen bo ven", stelt bisschop Perry. „Ge meenschapszin gaat automa tisch boven eigenbelang." Engeland zal dat volgens hem wellicht binnenkort weer nodig hebben als 'zich boven Irak don kere wolken samenpakken'. Irak, het is een onderwerp waarmee meer Engelsen bezig zijn dan met de ramp van vijftig jaar geleden. En veel Londena- ren hebben net een ongekende verkeerschaos voor hun kiezen gehad door sneeuwval. Nederigheid Dit natuurverschijnsel brengt tijdens de herdenking in Chelm sford de ramp van 1953 dichter bij. Bisschop Perry citeert met instemming John Norris, een landbouwer en vice lord-luite- nant van Essex, die de waters noodvan nabij meemaakte: „We moeten altijd blijven herinne ren dat de natuur overheerst. We kunnen geen garantie geven dat het nooit meer gebeurd - een beetje nederigheid is altijd no dig." Prinses Sophie bij de kathe draal van Chelmsford. NORWICH - In de oostelijke kustprovin cies van Engeland zijn meer mensen dooi de ramp van 1953 omgekomen dan het officiële aantal van 307. Ilan Keiman, vi- ce-directeur van het veiligheidsinstituut van de universiteit van Cambridge, schat het aantal slachtoffers op minstens 450 en mogelijk zelfs duizend. Volgens Keiman zijn na de rampnacht nog veel kustbewoners tijdens hun eva cuatie gestorven aan de gevolgen van de kou die zij hebben doorstaan voordat ze werden gered. Ook in Nederlabnd speelt dit, zoals eerder in deze krant gemeld. Niet iedereen die aan de gevolgen van de ramp is gestorven op evacuatieadressen, is geregistx-eerd als slachtoffer van de watersnood. Keiman heeft ondei-zoek gedaan naar het ware dodental in het oosten van Engeland. Niet om de ramp erger te maken, stelt hij, maar om bij een volgende overstroming beter hulp te kunnen verlenen. „Meer mensen kunnen gei'ed wox-den, als goed wordt nagegaan met welke medische behandeling zij het beste zijn geholpen. Tot nu toe is dat me dische aspect onderbelicht gebleven." Het veiligheidsinstituut van de universi teit van Cambridge houdt 23 mei in Lon den een congres over de ramp van 1953, waar onder meer aandacht wordt be steed aan medische hulp bij overstro mingen. catfetatoezjon.rtser blauwep s-mmt nee pmpptkbkp, wi) Lerre* vooPal op LültftP paappepopee-. MSjaiv^(jp£p/eur topreeey/ve*. -He7'S6ewaw/Jier<s&/a2S iphovht&7oie&veEOKHruiTZHH.sijvaieemD eaeeL mje ^eePSTePepia>*oie_ wjje6e* COR DE JONGE vawme pat we oni vancwo oaa* bePwam&t M Her peeveArr/ef Feamee&A icmmd ner Huipmeite, piepueo&vpe- MMerv, Ba we oHoMwiSTeuit VAU Te ÏTSU&J'S dat u/c Te makch Heeee* der cc* Be&xPZPtMiHf^ door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Een consult in avonden, nachten en weekein den bij de huisartsenposten (HAP) in Vlissingen, Goes en Zierikzee gaat 113,50 euro kos ten. Alle ziektekostenverzeke raars vergoeden dat bedrag voor zowel ziekenfonds- als pa- ticuliere patiënten. Het College Tarieven Gezond heidszorg heeft dat tarief vast gesteld voor alle HAP's boven de Westei'schelde. Het tarief is re latief hoog voor Nederland, maar niet het hoogste. Uit dat tarief worden de voor zieningen van de posten, zoals personeel, inrichting en uitrus ting, betaald en het salai-is van de huisartsen die er diensten draaien. Hun vergoeding staat nu op 46,70 euro per uur Iluis- ai-tsen die buiten de HAP's hun diensten blijven verzoi-gen krij gen 30 euro per uur vergoed. Bo ven de Westei-schelde doen vijf tien plattelandsai-tsen en zes huisai-tsen uit Middelburg niet mee aan de HAP. De Middel burgse artsen willen net als voorheen ondeiding hun dien sten regelen. De plattelandsai-t sen doen niet mee, omdat zij ook thuisbevallingen begeleiden en vaak een apotheek aan de prak tijk voeren. Meedoen aan de HAP zou betekenen dat zij deze activiteiten moeten loslaten. Redelijk Vlaanderen erg laag. De huis artsenpost West-Zeeuws- Vlaanderen in Oostburg krijgt 96 eui-o, de post Oost-Zeeuws- Vlaanderen in Terneuzen 63,60 euro. Te weinig, vindt de Dis tricts Huisartsen Vereniging Zeeland. „De post in Terneuzen ï-edt het omdat het ziekenhuis enorm ondersteunt, door bij voorbeeld diensten niet te bere kenen." De post in Oostburg vreest een bezettingstekort omdat met de vergoeding slechts anderhalve arts kan worden betaald, terwijl drie artsen die post vooralsnog bemannen. Er wordt met ziekte kostenverzekeraar CZ onder handeld over een hogere tarief stelling. „Op den duur moeten die tarie ven gelijk worden aan die boven de Westerschelde", zegt De Doelder. Ondergrens De ondergrens aan vergoedin gen voor HAP's ligt op circa 45 euro, meldt het CTG. Dat geldt een post in Leiden. De tarieven worden volgens het CTG ge toetst aan enei'zijds de kosten voor oprichting en exploitatie en anderzijds het aantal consul ten dat wordt verwacht. Daarbij woi-dt voor grote gebieden met een lage 'patiëntdichtheid' het tarief naar boven bijgesteld. Advertentie De vei'eniging van de Zeeuwse Huisartsen vindt het tarief re delijk, zegt voorzitter P. de Doeldei". Het dekt de kosten van de posten, die half maart in tij delijke behuizingen bij de zie kenhuizen openen. Volgens een woordvoerder van het College Tarieven Gezondheidszorg, die de onderhandelingsresultaten tussen huisartsen en zorgverze- kei-aar per post moet goedkeu ren, kent Middelharnis het hoogste tax-ief van het land: 125 euro per consult. Andere hoge tarieven zijn overeengekomen voor bijvooi*beeld Di-onten, 117,50 eux-o, en de Brabantse plattelandspost Steensel, 111 euro. Vergeleken daarmee zijn de ta rieven voor de al langer functio nerende posten in Zeeuws- SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B V. AL MEER DAN 25 JAAR GLANSRIJK IN SCHOONMAAKWERK 0118 - 417 500 www.bleijenbergbv.nl info@bleijenbergbv.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15