Eerste huizen op terrein Arduin PZC PZC Verhalen van De Nacht N57 maakt verkeer niet veiliger Belgische minister wil snel kustwacht Nog één keer met de boot naar Disco Love 13 Plan voor appartementencomplex en groepswoningen aan Koudekerks ew eg Botsing door sneeuwballengooiers Bestelauto tegen gevel Baggerwerk Middelburg hervat Fietsster (30) onderuit Schroebrug half uur vast Aanrijding door gladheid Jongen gewond door sneeuwbal IJzendijke wil massaal protest tegen veertarief Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk (St) AutoTrack.nl NEDERLANDS GROOTSTE MODELBOUWSHOW ZAT. 15 FEBR. ZON. 16 FEBR zaterdag 1 februari 2003 door Rob Paardekam Bisschop Muskens van Breda vertelt zijn herinneringen aan de Kamp. foto Willem Mieras GOES - Was de ramp een straf van God? J. Sperna, ten tijde van de ramp predikant in Brouwershaven, heeft het zich vaak afge vraagd. Hij en vele anderen vertelden gis teravond over hun herinneringen aan de watersnood tijdens de Nacht van het Ver haal in de Grote kerk in Goes. „Als theoloog kun je het niet nalaten een verklaring te zoeken voor zo'n ramp", ver telde Sperna. „Was het een straf van God? Dan zouden andere rampen dat ook zijn. Dan moet je ook zeggen dat Auschwitz een straf van God was. Je zou moeten verklaren waarom er in Stavenisse 156 doden vielen en in Brouwershaven geen. En hoe zit het met de kinderen die verdronken? Nee, de Ramp was geen straf van God, ik geloofde er toen al niets van." Ook bisschop Muskens van het bisdom Bre da bezocht de Nacht van het Verhaal, een initiatief van de gezamenlijke Zeeuwse ker ken, om zijn herinneringen te vertellen. „Ik heb weinig te verhalen over 1953", gaf hij toe. „Ik woonde niet in Zeeland of West- Brabant, maar zat veilig achter de muren van het seminarie in Sint Michielsgestel. Toch herinner ik me de Ramp nog goed, want we volgden het op de radio. Dat was heel bijzonder, want de strenge orde van het seminarie werd maar zelden overboord ge gooid. Eigenlijk alleen als de Paus over leed." Muskens probeerde ondanks alle rampspoed toch iets positiefs in de ramp te zien. „De ramp heeft mensen bijeen ge bracht", concludeerde hij. „Veel vluchtelin gen uit deze provincie werden in Brabant opgevangen. Zo ontmoetten de katholieke Brabanders en de protestante Zeeuwen el kaar. Ze ontdekten van elkaar dat ze serieu ze christenen waren." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente Middelburg begint met de eerste fase van de bebouwing van het voormalige Arduinterrein. Op een perceel aan de Koudekerk- seweg komt een appartemen tencomplex met daarin huizen voor cliënten van Arduin. Op het terrein moet in de toekomst een kleine woonwijk komen. De gemeente heeft het terrein van Arduin aangekocht. In de toekomst worden er woningen gebouwd. Als eerste stap in het plan wordt nu de bouw van een appartementencomplex voor bereid. Het gebouw komt aan een perceel aan de Koudekerk- seweg, voor het asielzoekers centrum, grenzend aan Park Tooren vliedt. Verdeeld over twee kleine woontorens komen er ongeveer dertig appartemen ten. Verder wordt er een aantal groepswoningen gebouwd voor cliënten van Arduin. Er is nog geen gedetailleerde bouwtekening van de wonin gen. Wel is duidelijk dat het complex vijf verdiepingen hoog wordt. Op de daken komen één of twee dakwoningen. De par keerplaatsen worden zo veel mogelijk onder het gebouw aan gelegd. Aan de zuidkant van de twee torentjes komen de wonin gen voor Arduin. Omdat de plannen niet passen in het be stemmingsplan, begint binnen kort een procedure om de plan nen mogelijk te maken. Naar verwachting duurt die ongeveer een halfjaar. Op het voormalige terrein van Arduin staat nu nog een aantal tijdelijke gebouwen. Het asiel zoekerscentrum, dat twee jaar geleden open ging, staat er tot 2011. Verder is er een tijdelijk gebouw neergezet voor oude ren. De bewoners van verzor gingstehuis Eben Haëzer wonen er nu, in afwachting van de nieuwbouw aan de Briandlaan in de Griffioen. Behalve Eben Haëzer hebben het Jacob Rog geveenhuis en Rustenburg van Zorgstroom (ver)nieuwbouw- plannen. Zij maakten een plan voor het gezamenlijk gebruik van tijdelijke huisvesting op het oude Arduinterrein. Als de nieuwe permanente huisvesting klaar is, wordt het gebouw afge broken. School Verder heeft de gemeente plan nen met het pand van het ROC aan de Merwedelaan. De school verhuist dit jaar naar een ande re locatie. „Als we op termijn een woonwijk willen op het Ar duinterrein, willen we dat er aan die kant een uitgang komt", zegt L. Groutars van de gemeen te. Lété blijft aan de Stromen- weg, het lot van de loods van groenbeheer is onzekerder. „We kijken of we die, op termijn, kunnen verplaatsen." door Steffan ter Maat KRUININGEN - Enkele Beve- landse oud-bezoekers van Disco Love in Kloosterzande gaan volgende week zaterdag uit nos talgie nog een keertje stappen in hun oude discotheek. De sfeer van het avondje uit hing vroeger sterk samen met de gezellige bootovertocht. Voordat het veer verdwijnt, worden nog één keer herinneringen opgehaald. Dick van der Linde (34) uit Kruiningen is de initiatiefne mer van 'het avondje stappen aan de overkant': „Tot zo'n vier jaar geleden ging de discotheek nog altijd om half acht 's avonds open. Je kon er dus al vroeg te recht. Om tien voor half elf ging de bus weer naar de boot en zo gingen we om half elf met de laatste boot terug vanaf Perk- polder. Vooral de sfeer op de boot en de gemoedelijkheid van de disco maakten het tot hele leuke avonden." Volgens Van der Linde waren het vooral groepjes jongeren uit Kruiningen, Yerseke, Krabben- REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dijke en 's Heerenhoek die vanaf de jaren zeventig tot in de jaren negentig op zaterdagavond naar Kloosterzande gingen. De leeftijd van de jongeren lag zo tussen de 15 en 20 jaar. Een aan tal ging bij terugkomst door naar Goes, waar het uitgaansle ven op dat moment pas op gang kwam. Anderen moesten direct doornaar huis. ,Het was heel apart dat je in Lo ve al zo vroeg terecht kon, dat was in mijn tijd al nergens meer. Tegenwoordig gaat Love ook la ter open, omdat de jeugd niet meer zo vroeg wil komen. Vol gende week zaterdag maken ze voor ons echter een uitzonde ring en gaat de deur nog een keer om half acht open." Gevolgen Het avondje stappen aan de overkant had volgens Van der Linden voor een aantal jonge ren verstrekkende gevolgen: „Ik weet uit mijn directe omgeving een aantal gezinnen op Zuid- Beveland waar de vader of de moeder een duidelijk Zeeuws- Vlaams accent heeft. Er zijn dus ook meisjes en jongens die el kaar destijds in Love hebben ge vonden." Van der Linden verwacht oud stappers van 25 tot 40 jaar: „We hebben al twee keer eerder zo'n soort reünie gehad. Bij de tweede keer waren zo'n 200 aanwezigen. Omdat dit de laatste keer is verwacht ik nu wel 250 Zuid-Bevelanders die nog één keer de mooie herinne ringen willen ophalen, om daar na voor de laatste keer met z'n allen met de boot terug te gaan." door Miriam van den Broek SEROOSKERKE - Molen De Hoop in Serooskerke is een markant punt langs het tracé van de N57. Waar nu de weg voor de molen afbuigt naar rechts, gaat die straks links de molen voorbij. De bewoners, tevens uitbaters van De Hoop, vinden de nieuwe weg niet passen bij Zeeland. De rijks weg is onnodig en zonde van de natuur. „Bedrijfseconomisch maakt het voor ons niks uit dat de weg hier pal naast komt te liggen. Veel mensen zullen het niet ge loven als wij dit zeggen", zeg gen Joep en Anemoon Vergroe- sen. „We zijn er met open ogen ingestapt toen we dit complex anderhalf jaar geleden koch ten. We wisten wat er ging ge beuren. Dat mensen straks de molen voorbij rijden en via de rotonde en de B-weg terugke ren, geeft niet. De mensen ko men wel. De naam van het res taurant is inmiddels geves tigd. Desnoods planten we twintig vlaggen in de tuin. Waar het ons om gaat is dat de logica ontbreekt." Rijkswa terstaat zegt dat verkeersvei ligheid de reden is om de weg aan te leggen. „Ja daag", zegt Joep. „Ik ben niet overtuigd. Als ze nou zeggen: 'we willen Zeeland economisch op de kaart krijgen', zijn ze eerlijk. Dan kan ik er misschien nog wel begrip voor opbrengen. Maar dat doen ze niet. Ik denk echt dat de nieuwe weg een be- langrijke verkeersader wordt naar de Randstad. Vrachtwa genchauffeurs kijken niet naar de snelste route. Ze kij ken naar de kortste route in ki lometers. En als het aantal vrachtwagens toeneemt, wordt de nieuwe weg pas echt gevaarlijk." Rotonde Dat er in Middelburg iets moet gebeuren om de doorstroming te verbeteren, staat volgens Vergroesen als een paal boven water. „Maar van Serooskerke naar Vrouwenpolder is die nieuwe weg niet nodig"meent Joep. „Laat de weg vanaf Mid delburg uitkomen op de roton de bij de Wilgenhoekweg hier in Serooskerke- Het verkeer kan dan de bestaande weg vol gen tot aan de molen. Als er bij ons voor, waar nu de bocht is, nog een rotonde komt, wordt de snelheid uit het verkeer ge haald en kan de weg veilig Anemoon Vergroesen, uitbaatster van molen De Hoop bij Serooskerke, vindt de nieuwe rijksweg N57 niet passen bij Zeeland. foto Ruben Oreel worden vervolgd. Zeker als een doorgetrokken streep op het wegdek komt. Maar nie mand heeft ooit aan ons ge vraagd of wij bereid zijn een deel van onze grond af te staan voor die rotonde." Niet nodig De Rondweg Noord en de ro tonde die is gepland bij de Mo lenweg zijn dan niet nodig, menen de ondernemers. De rondweg moet er voor zorgen dat het toeristisch verkeer niet meer door de dorpen rijdt. „Wie dit zegt, onderschat op glorieuze wijze dat toeristen juist daarvoor komen. Mensen in de dorpen vinden het niet erg dat vakantiegangers zes tot acht weken per j aar door de dorpen rijden. We zijn een toe ristische gemeente. Daar leven we hier grotendeels van." Fa milie Vergroesen vindt het verder onbegrijpelijk dat de Molenstraat zo goed als ver dwijnt. „Een stad heeft een park, Serooskerke heeft de Molenweg", zegt Anemoon Vergroesen. „Het is eeri prach tig stukje Walcheren. Dat wordt straks doodgemaakt." COLIJNSPLAAT - Op de Havelaarstraat in Colijnsplaat zijn gistermiddag twee automobilisten tegen elkaar gereden, na- datze bedolven werden onder sneeuwballen. De automobilis ten, beiden uit de gemeente Noord-Beveland, passeerden rond vijf uur de Voorstraat, waar een groep jongeren hen be kogelde met sneeuwballen. Beide bestuurders schrokken; de 54-jarige man maakte een schakelfout en de 34-jarige vrouw kon niet op tijd stoppen. Bij de botsing raakten de auto's licht bescha.digd. De sneeuwballengooiers waren direct verdwe nen. BURGH-HAAMSTEDE - Op de Burghseweg in Burgh- Haamstede is een bestelwagen, bestuurd door een inwoner van Schouwen-Duiveland, gisterochtend na een slippartij te gen de gevel van een woning gebotst. De chauffeur raakte door gladheid de controle over zijn voertuig kwijt. De voorzij de van de bestelauto raakte beschadigd en de gevel van het huis raakte door de botsing ontzet. MIDDELBURG - Het baggerwerk aan de Middelburgse bin nengracht is hervat. Het werk begon in het najaar van 2001 en is verschillende keren stilgelegd. Eerst werkte het systeem om de dikte van de baggerlaag te bepalen niet, toen werd asbest gevonden en vervolgens ging de aannemer failliet. Het werk is opnieuw aanbesteed en na een extra vertraging van enkele maanden zijn de werkzaamheden deze week begonnen. De hele gracht, van watertoren tot de rechtbank, moet worden uitgebaggerd. Als alles goed gaat, is dat in april van dit jaar klaar. VLISSINGEN - Een 30-jarige fietsster uit Oost-Souburg is gisterochtend door de gladheid onderuit gegaan op de Jacoba van Beieren weg in Vlissingen. De vrouw liep daarbij een her senschudding op. Zij is opgenomen in het ziekenhuis. MIDDELBURG - De Schroebrug over het Kanaal door Wal cheren heeft gistermorgen een half uur open gestaan. Door een storing kon de brug tussen half twaalf en twaalf uur niet meer dicht. De storing leidde tot overlast voor het verkeer. De oorzaak van de storing is niet bekend. RITTHEM - Op de Frankri jkweg in Ritthem heeft zich door de gladheid gistermorgen een aanrijding voorgedaan. Rond 7 .45 uur reed een 51-jarige automobilist uit Bergen op Zoom tegen de auto van een 42-jarige automobilist uit de gemeente Goes. GOES - Een vijftienjarige inwoner van de gemeente Veere is gistermiddag gewond geraakt bij een sneeuwballengevecht. Hij kreeg tijdens het spelen op IGein Frankrijk in Goes een sneeuwbal met een steen erin tegen zijn gezicht aan. Hij heeft zich onder doktersbehandeling laten stellen. Het is niet be kend wie de sneeuwbal gooide door Wout Bareman OOSTENDE - België wil zo snel mogelijk een kustwacht oprich ten. Die moet streng toezien op de naleving van nieuwe Europe se richtlijnen voor de interna tionale scheepvaart. Minister I. Durant van Mobiliteit grijpt de problemen rond de gekap seisde autocarrier Tricolor in het Nauw van Calais en de daar door veroorzaakte olieveront reiniging aan om een pakket veiligheidsmaatregelen ver sneld in te voeren. Het gaat om Europese maatre gelen, die pas komend najaar van kracht zouden worden. Vol gende maand al gaat een verbod in op het vervoer van zware stookolie met enkelwandige schepen. Volgens Durant maken kapiteins misbruik van scheepsongevallen door in de directe omgeving van een wrak zoals de Tricolor olie te lozen. Voortaan moeten kapiteins bij het aanmeren in een Belgische haven aantonen waar ze olie of ander scheepsafval hebben ach tergelaten. Illegale lozingen worden strenger bestraft. Minister Durant heeft haar col lega A. Duquesne van Binnen landse Zaken gevraagd haast te maken met de oprichting van een kustwacht, die over vol doende manschappen en mate rieel (boten, helikopters) dient te beschikken om de scheep vaart in de Vlaamse kustwate ren nauwgezet te kunnen con troleren. Ze heeft gisteren bovendien haar Europese collega-minis ters opgeroepen haar voorbeeld te volgen en de Europese richt lijnen versneld in te voeren. Ook wil ze een discussie over nog scherpere maatregelen. De Vlaamse kustburgemeesters juichen de oprichting van een kustwacht toe. Burgemeester J. Maes van Bredene: „Wij hebben ons als kustburgemeesters veel te lang alleen om platte com mercie bekommerd. Maar één olieramp kan ons hele toerisme in één klap vernietigen." Maes vindt dat de kustgemeenten meer dan ooit aandacht moeten besteden aan de bescherming van het milieu. „We moeten ons wapenen tegen het permanente gevaar dat uitgaat van de tallo ze roestbakken die hier voorbij - varen met stuurlui met valse diploma's. Daarom dient er dringend een Belgische kust wacht met politiebevoegdheid te worden opgericht." Gifstoffen Het departement Zeevisserij in Oostende, onderdeel van het Vlaams ministerie van Leefmi lieu, maakt zich intussen ern stig zorgen over mogelijke gif stoffen in mosselen en vis uit de Noordzee. De ecotoxicologen van de dienst zijn verbaasd dat ze nog geen opdracht tot een na der onderzoek hebben gekre gen. Ze zijn daarom op eigen houtje begonnen met het nemen van monsters. Vooral de schaal- en schelpdieren lijden onder de olieverontreiniging, maar ook in vis kunnen de gifstoffen zich ophopen. Volgende week zijn de resultaten van de analyse van de monsters bekend. door Raymond de Frel IJZENDIJKE - De dorpsraad in IJzendijke vraagt alle inwoners om volgende week zaterdag naar het veerplein in Breskens te gaan om de actie 'De boot is aan!' kracht bij te zetten. Alle West-Zeeuws-Vlaamse dorpsraden hebben, in samen werking met de gemeente Sluis, protestkaarten verzameld, om duidelijk te maken dat zij de ta rieven voor het toekomstig fiets-voetveer tussen Vlissingen en Breskens belachelijk hoog vinden. Voorzitter André Soomers van de IJzendijkse dorpsraad hoopt dat het daar niet bij blijft. „Ze moeten ons aan de overkant kunnen zien en horen. Daarom vraag ik ieder een potten, pannen, deksels, toeters en bellen mee te nemen. En spandoeken natuurlijk. Ie dereen die belang heeft bij een wijziging van het tarief roep ik op om te komen."De dorpsraad zorgt voor vervoer naar het veerplein. Om 13.00 en 13.45 uur vertrekt er een bus vanaf de Markt. Op de boot worden de handte keningen aangeboden aan de lijsttrekkers van de politieke partijen voor de Statenverkie zingen. Er worden maximaal achthonderd belangstellenden op de pont toegelaten. Voor de achterblijvers is er een pro gramma op het veerplein in Breskens. Advertentie De outos/te voor heel Nederland Advertentie 10.00^^.00 uur ZEELANDHALLEN TOEGANG 6,50 p.p. Kind 4-12 jr. 4,00 C Q A/\/ Info: 0113-221020 «VtO clubleden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13