Veere pakt kleine ergernissen aan 1953 - 2003 Afghanen bang terug naar eigen land te worden gestuurd U RADIO Piraterij in Arsenaaltoren Kunst met de keukentrap Uitspraak van Rijkswaterstaat verbijstert vogelvrienden Waterschap bespaart op fietspaden en groen Televisie vandaag Radio vandaag Televisie morgen Radio morgen zeeuwse almanak Trainingsbroek Topmerk keukens tegen afbraakprijzen. Veere blijft controleren op toeristenbelasting Gemeente wil leed in kaart brengen Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen door Edith Ramakers VLISSINGEN - Onder Afgha nen die in Nederland verblijven, is onrust ontstaan. „We zijn ze nuwachtig en angstig", zegt A. Mirzada. Hij is voorzitter van de onlangs opgerichte Afghaanse culturele vereniging Zeeland. Veel Afghanen moeten zich klaarmaken voor een vertrek naar Afghanistan. „Afghanen hebben een brochu re van de Immigratie- en Natu ralisatiedienst ontvangen Daarin staat dat de Nederland se regering vindt dat het veilig is om naar Afghanistan terug te keren. Veilig? En al die bommen die er nog ontploffen en wat doen al die Nederlandse, Duit se, Engelse en Amerikaanse sol daten er? Omdat het er veilig is? We weten beter, wij hebben an dere en aktuele informatie." Mirzada vertegenwoordigt de stem van zijn leden. In korte tijd hebben ongeveer 200 Afghanen zich bij de vereniging aange meld In het hele land wonen, naar schatting, ruim 12.000 Af ghanen. In de brief van het mi nisterie staat dat Afghaanse asielzoekers terugmoeten als hun asielaanvraag in behande ling is. Dat geldt ook voor uitge procedeerde asielzoekers en voor Afghanen die een vergun ning hebben voor bepaalde tijd. Mirzada woont in Nederland met zijn vrouw, zeven kinderen en zijn ouders. De hele familie, met uitzondering van Mirzada, zijn ruim 5 jaar geleden naar Nederland gekomen. Mirzada volgde dik tweeënhalf geleden. Hij heeft geen vergunning voor onbepaalde tijd, de andere fa milieleden wel. „Voor mij per soonlijk zijn er dus ook proble men." Maar hij spreekt niet uit eigen belang. „Ik weet dat voor veel Afghaanse families geldt dat gezinsleden verschillende sta tussen hebben. Wij willen eens terugkeren naar ons landDat is het ideaal van velen. Maar dan moet iedereen veilig kunnen rondlopen. Ook de vrouwen." Door dit bericht van de IND kunnen Afghaanse vluchtelin gen gekke dingen gaan doen, verwacht hij. „Ik denk aan hon gerstakingen of nog erger. Ik voorspel landelijke acties." In de brochure wordt opge merkt dat de Internationale Or ganisatie voor Migratie (IOM) de Afghanen zal ondersteunen bij een terugkeer. De IOM stelt een regeling voor vreemdelin gen voor die vrijwillig meewer ken; IOM regelt en betaalt een vliegticket en geeft vlak voor vertrek een financiële bijdrage voor de kosten van levensonder houd in de eerste periode na aankomst. Ondersteuning voor herintegratie volgt. „Ik heb geen vertrouwen in die rege ling", zegt Mirzada. „Helaas, moet ik zeggen. De IOM kan on ze veiligheid daar niet garande ren. In Afghanistan ben je toch op jezelf teruggeworpen." Afghanen kunnen zich niet voorstellen dat de situatie ver beterd is. Daarvoor zijn ze te lang gebukt gegaan onder 'de inhumane regels van de Tali ban'. Zijn kinderen mochten amper buiten komen en er wer den gruweldaden verricht op Afghanen die de Taliban niet volgden. „Het is er nog steeds niet veilig. Dat horen we op Amerikaanse zenders, maar ook de BBC en journalisten die er verblijven. Niemand begrijpt hoe de Nederlandse regering er bij komt dat de omstandigheden verbeterd zouden zijn." pagina 27: Vlottrekken Afghanistan begonnen Advertentie I februari Nationale Herdenking van De Watersnoodramp 11.00 - 12.00 uur Trugkieke, beelden van De Ramp. 12.00 - 18.00 uur Nationale Herdenking vanuit OudeTonge en Ouwerkerk (samen met NOS-TV, wordt ook landelijk uitgezonden). 18.00 uur Extra lange nieuwsuitzending, geheel gewijd aan de herdenking van De Ramp (hele avond herhalingen). 10.00 - 12.00 uur Kanaalstraat 64, met veel aandacht voor De Ramp. 12.00 - 17.00 uur Rechtstreeks verslag van het bezoek van Koningin Beatrix aan Oude Tonge, Ouwerkerk en de herdenking in Stavenisse (samen met NOS-Radio, wordt ook landelijk uitgezonden). 12.00 - 17.00 uur leder half uur een aflevering van de documentaire-serie "Boven Water". Afgewisseld met historische beelden. 09.00 - 11.00 uur Schoonoord Speciaal, geheel gewijd aan Requiem 1953 gecomponeerd door Douwe Eisenga en uitgevoerd door het Zeeuws Orkest, Philharmonisch Koor en Simone Veder-alt o.l.v.Joan Berkhemer. 11.00 - 12.00 uur Wachtpost 64. 12.00 - 13.00 uur Een Eeuw Op 't Oog. land TELEVISIE www.omroepzeeland.nl Acht jaar zijn ze nog maar, David en Robin, twee spor tieve Meliskerkse vriendjes. Bij voetbalvereniging De Meeuwen spelen ze al enkele jaren de sterren van de he mel. En pret dat ze hebben. Hoewel... Na de laatste trai ning was het plezier even wa t minder. Robin was zijn warme lange trainingsbroek kwijt. De kleedkamer werd van onder tot boven op de kop gezet. Maar hel kledingstuk bleef zoek. Robin kwam dan ook in z'n korte voetbalbroekje thuis. Bibberend van de kou. Vriendje David had het hele maal niet koud. In de eerste plaats omdat hij heel ijverig had helpen zoe ken naar het verdwenen kle dingstuk. In de tiveede plaats omdat thuis bij het omkleden bleek dat hij twee trainingsbroe ken aan had. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Arsenaalto ren in Vlissingen wordt omgeto verd tot kraaiennest. Met scènes uit de piraterij moet de toren en de overige ruimten van het ma ritieme, biologische complex een eenheid gaan vormen. Kunstenares Marjan van Schaik uit Breda legt momen teel de laatste hand aan enkele dramatische scènes over pirate rij. Een vpn de vele schateilan- den krijgt een speciale plaats in het nest. Piraten varen naar een idyllisch eilandje, waar ze hun buit hebben verstopt. Een plat tegrond leidt hen naar de schat. Op een van de andere muur schilderingen wordt duidelijk dat piraten niet eerlijk aan hun geld komen. Ze enteren een schip. Doodsbange beman ningsleden hangen in de reling. „Zeereizen duurden lang in die tijd. Piraten verveelden zich. Er werd gegokt, gekaart. Spelen om geld was verboden. Er wordt vaak gedacht dat piraten losge slagen en bandeloos waren. Maar er waren strenge regels, waar ze zich meestal aan hiel den. Soms negeerden ze die, dan werd er gepokerd. Dat tafereel heb ik vast willen leggen. Van Schaik is van origine decor ontwerpster. Zij houdt ervan om 'op groot formaat te werken'. In het stadskantoor van Breda, bij particulieren, ook strandtenten en andere openbare etablisse menten in het land is haar hand terug te zien. „Ik kies vaak voor taferelen waarin realisme en droom samenvallen." De muurschilderingen vormen onderdeel van een verbouwing van het Arsenaal. De onderwa terwereld wordt fors uitgebreid met een tropische zaal. Het Ar senaal opent 8 februari zijn deu ren. foto Lex de Meester Advertentie De term 'afbraakprijzen' past eigenlijk niet bij zo'n befaamd keukenmerk. maar voor één keer verkopen wij enkele originele SieMatic keukens voor 'afbraakprijzen'. Omdat deze showroomkeukens plaats moeten maken voor de allernieuwste SieMatic modellen. De opruimkeukens worden compleet op maat WW geleverd. Op is op. Kom dus snel langs bij één van onze SieMatic adviseurs. la^ U bespaart duizenden euro's. 't Liefst een SieMatic Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, 0115 - 56 40 70 Goes Plieger B.V. (voorheen Massee) Nansenbaan 15, 0113 - 22 12 22 Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, 0118 - 62 95 22 Terneuzen BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32, 0115 - 68 06 12 www.siematic-showroomkeukens.nl door Miriam van den Broek DOMBURG - Veere bindt de strijd aan met kleine ergernis sen. De gemeenteraad heeft hiervoor eind vorig jaar tijdens de begrotingsraad 25.000 euro uitgetrokken. Er komt een plan van aanpak om deze ergernissen aan te pakken. Maar eerst wordt het kleine leed geïnventari seerd. Iedereen kent het wel. Heb je net een leuk bankje in de voortuin gezet om de boel een beetje op te vrolijken, ligt die op een och tend finaal uit elkaar. Andere voorbeelden zijn eenvoudig te vinden. Vernielde fietsen, rui tenwissers die van auto's zijn af gebroken of bushokjes die geen bescherming tegen de wind meer bieden omdat de ruiten zijn ingegooid, worden regel- door Miriam van den Broek DOMBURG - Het Veerse col lege van B en W wil de groot schalige controle van de toe ristenbelasting die vorig jaar plaatsvond, voortzetten. In een periode van vijf jaar moet bij alle campings, mini- campings, hotels en andere accommodaties worden ge controleerd of zij voldoende toeristenbelasting afdragen. Begin vorig j aar werden ruim honderd toeristische accom modaties steekproefsgewijs bezocht door een onder zoeksbureau. Dit bureau controleerde hoeveel toeris tische overnachtingen een toeristisch bedrijf een jaar eerder boekte. Ondanks de grootschalige controle weet de gemeente nog steeds niet hoeveel toeristen er in de ge meente overnachten. Het onderzoek stuitte op problemen, doordat eigena ren in het buitenland waren, het pand nooit een toeristi sche bestemming heeft ge had of doordat de locatie van bestemming is veranderd. Bij de bedrijven waar de onder zoekers wel terecht konden, bleek de wijze waarop het aantal overnachtingen werd geregistreerd, sterk uiteen te lopen. Omdat de gemeente weinig kon met de resulta ten, werd besloten een nieu we registratiemethode te ontwerpen. Daarvoor is een werkgroep in het leven ge roepen met wethouders en afgevaardigden van recrea tieorganisaties. Aanslag Uit de werkgroep is naar vo ren gekomen dat het zoge noemde heffingstraject kan worden geïntensiveerd. Daarvoor wordt in mei een voorlopige aanslag voor 2003 gestuurd. De hoogte daarvan bedraagt tachtig procent van de aanslag van het jaar ervoor. De definitie ve aanslagen worden vervol gens in maart verstuurd. Het voorstel wordt woensdag 5 februari besproken in de commissie Financieel Beleid. WALCHEREN zaterdag 1 februari 2003 door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De dikke laag sneeuw die giste ren is gevallen, maakte de creatieveling in Ray mond de Nooijer wakker. Samen met zijn collega Michel van Hofwegen rolde hij een enorme berg sneeuw bij elkaar in de Vlissingse De Kempenaer- straat. Balancerend op de keukentrap hebben ze de berg met een hakbijltje in een echt sneeuw beeld veranderd. „Ik was in een gekke bui", zei hij„Ik was sneeuw uit mijn tuintje aan het rollen. Het leek me leuk om het grootste beeld van Vlis singen te maken." En dat was het misschien ook wel. De hele straat kwam het beeld bewonderen. Raymond's zoontje Lucian was de enige die er niet echt van onder de indruk was. foto Ruben Oreel matig aangetroffen. Soms doen mensen hiervan aangifte bij de politie. Dikwijls laten ze het maar rusten. Voor een goede en brede inven tarisatie van dit soort vernielin gen maar ook van geluidsover last, roept het college van B en W de hulp in van de politie, de dorps- en stadsraden, de Stich ting Welzijn Ouderen Platte land Walcheren en het Bureau Halt. Veere hoopt de gegevens voor 1 maart binnen te hebben, zodat direct daarna het plan van aanpak kan worden opgesteld. Het gemeentebestuur merkt op dat niet alle overlast in kaart kan worden gebracht. Vooral omdat het een erg subjectief be grip is. Wat voor de één als over last wordt ervaren, noemt de an der 'aanvaardbaar'. „Wat wij hiermee willen berei ken, is dat er een stukje ergernis bij de mensen wordt weggeno men", zegt W. Brinkman van de afdeling Veiligheidszorg van de gemeente. „Veel personen doen geen aangifte, maar blijven wel met de vernieling in hun maag zitten. Dat gaat een eigen leven leiden en voor je het weet wordt boos gereageerd op complete doelgroepen." Buurtpreventie De belangrijkste boodschap die uit nota naar voren komt, zal luiden: maak er melding van. „Dat is echt heel belangrijk", zegt Brinkman. „Want als een vernieling niet wordt gemeld, weet niemand het en kan er ook niet op worden gereageerd. Winkeliers zijn al aangeschre ven met het verzoek vernielin gen of ergernissen inzichtbaar te maken." Ook wordt overwo gen, maar dat wordt na de in ventarisatie duidelijk, een vorm van buurtpreventie op te zetten, eveneens om er voor te zorgen dat voorvallen worden gemeld. door Jacques Cats TEXEL-De Nederlandse Zee vogel Groep is verbijsterd over uitspraken die Rijkswaterstaat heeft gedaan over de vervuiling van de Zeeuwse kust door het lekkende autoschip Tricolor. Woordvoerder Bert Backes van Rijkswaterstaat zei dezer dagen te hopen dat de olie terug in zee zou spoelen. „Dan zakt mijn broek helemaal af", reageert coördinator Kees Camphuysen van het landelijk stookolie slachtoffer onderzoek furieus. De uit de Tricolor vrijgekomen olie lijkt volgens hem erg sterk op de olie uit de Prestige, waar mee de Spaanse kust werd be zoedeld. Deze zware olie lost in zee niet op, maar vormt een sta- biele massa onder het waterop- pervlak. „Zo lang die in zee blijft is dat fataal voor vogels. De enige hoop voor die vogels is dus dat die olie zo snel mogelijk aanspoelt." Omdat is waarge nomen dat veel met olie be smeurde vogels in noordelijke richting zijn weggevlogen, is te verwachten dat de Hollandse kust ook wordt getroffen door een aantal slachtoffers. Inmiddels houdt de Algemene Inspectie Dienst (AID) er een scherp oog op of er getroffen vo gels op de verkeerde plekken te rechtkomen. „Er zijn toch men sen die er andere bedoelingen mee hebben en er aan proberen te verdienen", weet Koos Min naar van de Vogelwerkgroep Walcheren ook van eerdere olierampen. „Die brengen de vogels niet naar een asiel, maar knappen ze thuis op waarna ze in privécollecties terechtko men. En dat is in strijd met de flora- en faunawet, want het zijn beschermde vogels. pagina 15: drijvende dam pagina 21: hier aan de kust, de zwarte kust door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden moet bezuinigen waar dat mogelijk is. Dat betekent onder meer het minder snel uit voeren van het groenstructuur plan, terughoudend zijn met de aanleg van fietspaden en in krimping van de organisatie. Aan de basistaken wordt echter niet getornd. Door de omvangrijke investe ringen waar Zeeuwse Eilanden mee te maken heeft, dreigt de hoogte van de waterschapsbe lastingen de komende jaren fors te gaan stijgen. Om de schade zo veel mogelijk te beperken, heeft het algemeen bestuur achter ge sloten deuren een discussie ge voerd over de vraag in hoeverre de kosten binnen de perken kunnen worden gehouden. Daarvoor is een groot aantal suggesties gedaan. Als een goe de mogelijkheid wordt het groenstructuurplan, de groot scheepse vernieuwing van de bermbeplanting langs platte landswegen, gezien. De uitvoe ring loopt nu tot 2020. Dat kan, zo vinden de bestuurders, zon der grote problemen worden uitgesmeerd over de periode tot 2030. De aanleg van fietspaden kan ook in een lager tempo. Op de basistaken van het water schap valt weinig te winnen, wordt geconcludeerd. Het gaat daarbij onder meer om zaken zoals het verbeteren van het wa terbeheer, de aanpassing van de installaties voor de zuivering van afvalwater en het onder houd van de waterkeringen. Die taken zijn te belangrijk om op af te dingen. Bovendien weet het waterschap zich vaak gebonden aan provinciale, Rijks- of Euro pese regelgeving. Advertentie (mits besteld in tebruari) Glashandel Moerstee 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11