Stakingen in Venezuela verlopen I PZC Thailand sluit grens met Cambodja Moslimleider vrijuit in zaak oproep tot geweld op Molukken 5 Oppositie tegen president Chavez aanvaardt compromis referendum Marokko en Spanje leggen conflict bij Tien jaar geëist tegen Franse verpleegkundige 0800 - 0231 231 (GRATIS) Europa onder de sneeuw Bolkestein trekt ten strijde tegen illegaal kopiëren Bom uit WOU doodt acht mensen VS sluiten consulaat in Berlijn Naald in rug oorzaak hoest Koning Marokko krijgt zoon TGV ontspoord na botsing Ook Belgische homo's mogen straks trouwen J vrijdag 31 januari 2003 joor Frans Lindenkamp >.\0 PAULO - De 57 dagen oude itaking in Venezuela tegen pre sident Chavez en zijn beleid lijkt over haar hoogtepunt heen. Designalen dat het protest leeg- bloedt worden steeds sterker. Dit ondanks een demonstratie inde hoofdstad Caracas afgelo pen weekeinde waaraan een miljoen mensen deelnamen. RABAT - Marokko stuurt zijn ambassadeur terug naar Spanje, dat vermoe delijk hetzelfde doet. Een diplomatiek conflict tus sen de twee landen is daarmee na vijftien maanden voorbij. „Spanje en Marokko de len het verlangen een nieuw hoofdstuk te ope nen in hun rijke en com plexe onderlinge betrek kingen", zei de Spaanse minister Ana Palacio van Buitenlandse Zaken, die gisteren in Agadir op be zoek was bij koning Mo hammed VI. In oktober 2001 riep Ma rokko zonder uitleg te ge ven ambassadeur Abdes- slam Baraka terug uit Ma drid. Afgelopen zomer kwam het conflict tussen Spanje en Marokko tot een hoogtepunt. Beide landen stuurden toen sol daten naar het Peterselie- eiland, een onbewoonde rots voor de kust van Ma rokko dat door zowel Ma drid als Rabat wordt op geëist. Aan het conflict tussen Spanje en Marokko lag verder onenigheid ten grondslag over visserij, il legale immigratie en de Westelijke Sahara. AP VERSAILLES - Voor een jury rechtbank in Versailles is giste ren minimaal tien jaar cel geëist tegen de verpleegster Christine Malèvre. Volgens de aanklagers beeft zij in 1997/98 zeven pati ënten vermoord. De 33-jarige vrouw zegt dat zij handelde uit medeleven met haar patiënten. AFP/DPA door Theo Haerkens JAKARTA - De rechtbank in Ja karta heeft gistermorgen de mi litante moslimleider Jafar l'mar Thalib vrijgesproken van het aanzetten tot haat en het op roepen in april vorig jaar tot hervatting van de burgeroorlog op Ambon. Er was een jaar te gen hem geëist. De rechtbank acht het ten laste gelegde niet bewezen. Waarnemers beschouwen de •itspraak als het zoveelste be wijs van het falen van de rech- 'erlijke macht in Indonesië. Dit is een slecht vonnis, want iedereen weet dat Thalib be rokken was bij het geweld in Ambon", aldus mensenrechten activist Muhammad Asrun, die het proces volgde. 3e uitspraak komt een dag na dat de christelijke separatisten- leider Alex Manuputty bij ver stek werd veroordeeld tot drie .«arcel. Hij hees op 25 april sa- ~en met enkele medestanders de RMS-vlag op Ambon, de Hoofdstad van de Molukken. Te- ?en Manuputty was vijf jaar ge ëist. par Thalib is de leider van Chavez blijft intussen doof voor alle verzet. Zijn standvastig heid verdeelt de oppositie steeds dieper. Het Democratisch Coör dinaat (DC) - de gelegenheids alliantie van werknemers en het kapitaal - beseft dat de tijd in zijn nadeel werkt. Met de intre dende stakingsmoeheid is de strategie nu meer en meer ge richt op de onderhandelingsta fel. Gisteren stemde het DC verras send in met het tussenvoorstel van de Amerikaanse bemidde- van onze redactie buitenland PHNOM PENH - Ongeveer vijf honderd Thaise staatsburgers zijn gisteren vanuit de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh Laskar Jihad. het door hemzelf opgerichte leger van radicale moslims dat verantwoordelijk wordt gehouden voor veel ge weld tegen christenen op Am- bon. In de drie jaar durende bur geroorlog daar kwamen 9.000 mensen om het leven. Ook in Po- so, op Sulawesi, was de door het Indonesische leger gesteunde groep betrokken bij religieus geweld Laskar Jihad hief zich daags voor de ontploffing van de bom op Bali in oktober vorig jaar van de ene op de andere dag op Thalib riep op tot hervatting van de strijd op Ambon nadat het Front Kedaulatan Maluku, de Indonesische tak van de Ne derlands Molukse onafhanke lijkheidsbeweging RMS, op 25 april op Ambon de Molukse vlag hees. In een toespraak riep Tha lib de moslims op de strijd tegen de christelijke Molukkers, die volgens hem streven naar af scheiding van Indonesië, te her vatten. Tal van getuigen hebben ver klaard dat Thalib de oproep deed. Zijn toespraak is op de band opgenomen. Thalib ont kende echter dat zijn,stem op die band te horen is. GPD laar ex-president Carter om een referendum te organiseren over een grondwetswijziging, die de ambtstermijn van Chavez redu ceert van zes tot vier jaar. Daar mee lijkt de oppositie bereid het links-populistische staatshoofd te accepteren tot 2004. Te laat Tot dusver hield de oppositie vast aan haar eis tot een bin dend referendum op korte ter mijn. Daarin had de bevolking zich moeten uitspreken over het met militaire vliegtuigen naar hun eigen land teruggebracht. De regering in Bangkok haalde de mensen terug, omdat ze de afgelopen dagen werden be laagd door woedende Cambod- janen na een vermeende opmer king van een Thaise actrice. Bangkok sloot voorts de grens voor Cambodjanen. De actrice zou hebben gezegd dat het historische Cambod jaanse tempelcomplex Angkor eigenlijk van Thailand is. Dui zenden Cambodjanen gingen daarop woensdag de straat op. Een groep viel de Thaise ambas sade in de hoofdstad Phnom Penh aan, waardoor brand uit- aanblijven van het omstreden staatshoofd. Chavez heeft altijd gesteld dat een dergelijke volks raadpleging volgens de grond wet pas op 19 augustus gehou den kan worden, wanneer de helft van zijn mandaat erop zit Lange tijd huldigde het DC het standpunt dat dit te laat was Volgens de oppositie verdraagt het ontwrichte land de politieke en economische crisis geen 'mi nuut' langer. Maar intussen komt het norma le leven toch langzaam op gang. brak. Ook andere Thaise eigen dommen waren doelwit van de menigte. Aan de plunderingen en brandstichtingen kwam pas gistel-morgen een eind. Als reactie op het oproer maakte Thailand gisteren bekend dat het de economische en techni sche samenwerking met Cam bodja met onmiddellijke ingang heeft opgezegd. De Thaise rege ring besloot woensdag al de am bassadeur in Phnom Penh terug te roepen en de Cambodjaanse ambassadeur het land uit te zet ten. Ook dreigt Bangkok de hon derdduizenden illegaal in Thai land verblijvende Cambodja nen het land uit te zetten. De Veel winkels hebben hun deuren weer geopend en de olieproduc tie - die praktisch stil lag - is ge stegen tot het peil van dertig procent van vóór de staking. Het herstel dankt Chavez aan het ontslag van 5.000 stakende werknemers op strategische posten binnen het staatsoliebe- drijf PDVSA. Zij zijn vervangen door gepensioneerde oud-func tionarissen, militairen en bui tenlandse experts, met name uit Algerije. Gisteren boekte Cha vez een nieuwe overwinning. Thaise koning Bhumibol Adu- lyadej heeft zijn volk opgeroe pen kalm te blijven en geen wraak te nemen. Volgens een Thaise legerwoord- voerder is bij de rellen een me dewerker van een Thais hotel gedood. De Thaise minister van Defensie zei later echter dat het slachtoffer een van de Cambod jaanse plunderaars was. Extremisten De Cambodjaanse premier Hun Sen zei gisteren dat een kleine groep extremisten verantwoor delijk was voor de rellen. Vol gens de premier hadden die het onjuiste gerucht in omloop ge bracht dat de Cambodjaanse Het bankwezen besloot de handdoek in de ring te gooien nadat de president dreigde met forse boetes en ontslag van di rectieleden. Vanaf maandag zullen de banken weer zeven uur per dag open zijn. Ook de scholen en de voedingsmidde lenindustrie willen weer aan de slag. Maar de oppositie houdt zich groot en zegt haar fiat te geven aan wat eufemistisch een 'flexi bilisering van de staking' wordt genoemd. GPD ambassade in Thailand was ver woest. Volgens de autoriteiten in Phnom Penh zijn in verband met de rellen ongeveer 150 men sen opgepakt. Woedende menigtes trokken woensdag tot diep in de nacht door Phnom Penh Auto's wer den in brand gestoken en Thaise en andere buitenlandse bedrij ven werden belaagd. Een hoge Cambodjaanse politiefunctio naris zei dat gisteren rond het middaguur de rust was weerge keerd. Het Thaise ministerie van Buitenlandse Zaken Schat de schade aan Thaise eigendom men op meer dan een miljard baht (bijna 21 miljoen euro) RTR/AFP/ANP door Pascale Thewissen BRUSSEL - België is binnen kort, na Nederland, het tweede land waar homoparen kunnen trouwen. Het Belgische parle ment zette gisteravond het licht op groen voor het omstreden wetsontwerp. Het homohuwe lijk bij onze zuiderburen ver schilt wel van het Nederlandse. Zo staat het alleen open voor partners afkomstig uit eigen land of uit Nederland en is het adopteren van kinderen niet mogelijk. Anderhalf jaar lang werd er over het wetsontwerp gediscus sieerd. De paars-groene rege ring van de liberale premier Verhofstadt zette de afgelopen weken flinke druk op de ketel om het vóór de parlementsver kiezingen van 18 mei door de se naat te loodsen. De steun voor het homohuwelijk is in Wallonië minder gi'oot dan in Vlaande ren. De Franstalige liberalen waren gisteren verdeeld, de christen-democraten stemden tegen. Aan Vlaamse kant was alleen het extreem-rechtse Vlaams Blok tegen. Inmiddels is afgesproken om het recht op adoptie en het hele vraagstuk van kinderen in een homohuwelijk in een afzonder- van onze redactie buitenland BRUSSEL - Europees commis saris Bolkestein wil dat de lid staten één, harde, lijn trekken tegen het illegaal kopiëren van allerlei artikelen. Volgens hem profiteren de piraten nu van de verschillen in wetgeving in de EU-landen. Bolkestein, in Brussel verant woordelijk voor het goed func tioneren van de vrije binnen markt, stelde gisteren voor bankrekeningen van de 'pira ten' te blokkeren en hen schade vergoedingen te laten betalen aan de gedupeerden. Hij wil voorts dat de lidstaten ernstige overtredingen behandelen als een misdaad, waarvoor gevan genisstraffen kunnen worden opgelegd. De Nederlandse commissaris richtte zijn pijlen op de 'grote jongens' Het downloaden van muziek van internet voor per- lijke wet te regelen. De Raad van State oordeelde in een juridisch advies over het wetsvoorstel eind 2001 dat 'de juridische vorm van het huwelijk wordt gedefinieerd als de unie tussen een man en een vrouw' en dus niet tussen twee personen van hetzelfde geslacht. Dat advies schoot de voorstan ders van het homohuwelijk in het verkeerde keelgat. Prompt gingen er stemmen op om de macht van de Raad drastisch te beperken. Verheugd Het duurt overigens nog enkele maanden eer het eerste homo paar in België naar het altaar kan. De tekst moet eerst worden gepubliceerd in het staatsblad. Homogroeperingen hebben echter al verheugd gereageerd Een probleem is dat allochtone homo's in België met kunnen trouwen. Reden is dat zo'n hu welijk in hun land van herkomst niet erkend wordt. Eerder slaagde de regering-Ver hofstadt er in euthanasie wette lijk te regelen. België gaat hier een stap verder dan Nederland: euthanasie is gelegaliseerd en ook niet-terminale patiënten die 'ondraaglijk geestelijk lij den' krijgen de mogelijkheid van een zelfgekozen dood. soonlijk gebruik laat hij onge moeid. Volgens de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EU, gaan jaarlijks door piraterij 17.000 banen verloren. Vooral software wordt op grote schaal 'gestolen'; 37 procent van de in de EU gebruikte software is ille gaal gekopieerd. Het omzetver lies wordt geschat op 2,9 miljard euro. De omzetdaling van 7,5 procent in de muziekindustrie in 2001 wordt op het conto ge schreven van illegale praktij ken. Meer dan een vijfde van de verkochte 'merk'schoenen en - kleding is namaak. Bolkestein maant de lidstaten en het Europees Parlement haast te maken met het goed keuren van zijn voorstellen. An derhalve week geleden deed hij al een voorstel om de douane diensten ruimere bevoegdheden te geven bij het opsporen en in beslag nemen van goederen ANP Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen WHITLEY BAY - Een vrouw in Whitley Bay vecht met haar hond tegen één van de sneeuwstormen die het noordoosten van Enge land teisteren. Hevige sneeuwval en ijzel hebben elders in Euro pa voor grote verkeersproblemen gezorgd. Vooral in grote delen van Duitsland was het mis. Er waren vele tientallen ongevallen. Voor zover hekend vielen er in Duitsland zeker twee doden. Een Brits meisje overleed doordat ze werd ge troffen door een boom die door de harde wind omviel. Ook in Italië was sprake van grote overlast. foto Owen Humphreys/EPA Een Cambodjaanse jongen loopt met een tray flessen mineraalwater weg uit een door demonstranten in brand gestoken fabriek in Phnom Penh fotoEd Wray/AP JAKARTA - Acht mensen zijn om het leven gekomen toen op het Indonesische eiland Ambon een bom uit de Tweede We reldoorlog explodeerde. Volgens een politiewoordvoerder droegen de slachtoffers het projectiel van het strand naar het dorpje Hi laDe politie zoekt nog steeds naar lichaamsdelen van de slachtoffers, waaron der een hoofd. AFP BERLIJN - De Verenigde Staten hebben de consulaire afde ling van hun ambassade in Berlijn gesloten. De voorzorgs maatregel hangt samen met een mogelijk dreigende terreur aanslag. Het dreigement, gericht op Amerikaanse en Israëlische verte genwoordigingen in Berlijn, is eerder binnengekomen bij de Amerikaanse ambassade in de Syrische hoofdstad Damas cus. Bij alle Amerikaanse en Israëlisch-joodse vertegenwoordi gingen, ondernemingen en instellingen in Berlijn is sinds gis teren sprake van een verscherpte beveiliging RTR TAIPEI - Een Taiwanese dokter heeft na lang zoeken de oor zaak ontdekt van de hardnekkige hoest waarvoor een patiënt hem al een paar jaar bezocht: een naald die zich in de rug van de man had gedrongen zonder dat hij het ook maar een mo ment had gevoeld. De naald werd ontdekt op een röntgenfoto en was zo diep in de rug doorgedrongen dat die de longen van de man irriteerde. De man had in zowel de Chinese als de westerse geneeskunde een oplossing gezocht voor het droge hoestje, maar niets hielp. Zelf weet hij niet hoe de naald in zijn rug terechtgekomen kan zijn, maar zijn vrouw herinnerde zich dat ze er ooit een ver loor in het echtelijke bed. Met het operatief verwijderen van de naald kwam ook een einde aan het gekuch, aldus de patiënt. AP RABAT - De Marokkaanse koning Mohammed VI krijgt in het voorjaar een zoon. De 39-jarige koning en zijn 25-jarige vrouw, prinses Salma Bennani, verwachten hun eerstgebore ne eind maart of begin april Dit meldde de Spaanse krant El Pais gisteren uit 'bronnen in de buurt van de koninklijke fa milie'. De nieuwe prins verdringt zijn 37-jarige oom Mulay Rachid als eerste in de lijn van troonsopvolging. De koning en de computerdeskundige trouwden in maart. Het huwelijk werd in juli gevierd. Het was de eerste keer dat een koninklijk huwelijk tot een pu bliek toegankelijke viering leidde en dat werd in Marokko ge zien als de bereidheid van het koningshuis om te modernise ren. ANP DUINKERKEN - Een Franse hogesnelheidstrein TGV onder weg van Duinkerken naar Parijs is gistermorgen na een bot sing met een vrachtwagen ontspoord. Het incident gebeurde in de buurt van Duinkerken. Aan boord van de TGV bevonden zich 229 passagiers, aldus een woordvoerder van de Franse spoorwegmaatschappij SN- CF. Alleen de machinist raakte lichtgewond. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5