Tekort aan arbeidskrachten dreigt Bacterie ontdekt in ziekenhuis Oostburg Hulst moet op de centen letten lii® Snuffelen aan het schildersvak Stug doortrappen Alternatief voor dubbel buskaartje ligt in het verschiet Werkgevers zien tweede brug Sluiskil niet zitten Autoinbraken mm zeeuwse almanak Twee maten Ondernemers moeten technisch onderwijs in de regio stimuleren De Kring van Werkgevers in de Kanaalzone heeft de voorbije maanden in kaart gebracht hoe veel banen de bedrijven in kwestie tussen nu en 2010 te vergeven hebben Volgens de nieuwe kringvoorzitter Jan van den Braak (53) gaat het om 'ette lijke honderden banen'. ,,Dan hebben we het alleen nog maar om functies die vacant komen door natuurlijk verloop bij de bedrijven. De meeste leden van de kring hebben een vrij oud personeelsbestand, dat op ter mijn deels vervangen moet wor den. Het gaat dan vooral om functies voor mensen met een middelbaar technische achter grond en mogelijk iets meer. Hbo'ers en universitair ge schoolden kunnen we nog rede lijk werven, omdat de bedrijven daarvoor maatregelen hebben getroffen. Voor de iets lagere functies is het probleem stuk ken groter", zegt Van den Braak De honderden banen die de kringvoorzitter opvoert, zijn louter vervangingsvacatures. ,Als de economie weer aantrekt dan komt daar nog eens een gro te hoeveelheid nieuwe banen bij. In Zeeuws-Vlaanderen, maar hoogstwaarschijnlijkheid ook in de rest van Zeeland, zul len we voor die jobs geen men sen kunnen vinden." Initiatieven Van den Braak is van mening dat het onderwijsveld de laatste jaren best wat initiatieven ge nomen heeft om de technische opleidingen in stand te houden en waar mogelijk te verbreden. SAS VAN GENT - De Kring van Werkgevers in de Zecuws- Vlaamse Kanaalzone ziet niets in de aanleg van een tweede brug bij Sluiskil als mogelijke oplossing voor de verkeerspro blemen in de regio. Volgens voorzitter J. van den Braak van de Kring is het alter natief een tekentafelgedachte en kan enkel een tunnel zuide lijk van de huidige kanaalbrug bij Sluiskil beschouwd worden als de mogelijkheid om de ver- keersdoorstroming in heel de regio te garanderen In de eigen reactie op de startno titie Kanaalkruising Sluiskil, die vorige week werd gepresen teerd, zal de kring nadrukkelijk aanvoeren dat met de bouw van een tunnel onder het kanaal door op het gedachte tracé - zo'n honderd meter zuidelijk van de huidige brug - de instanties nog niet klaar zijn Kringsecretaris A. Saman: „Naast die tunnel is het noodza kelijk dat de Tractaatweg op korte termijn opgewaardeerd wordt tot een vierbaansweg tot aan de grens, waar een aanslui ting met de Expressweg voor zien is. Daarnaast zullen ook de verwachte knelpunten elders in de Kanaalzone, bijvoorbeeld bij het logistiek park in de Braak manpolders en bij Dow uit de weg moeten worden geruimd en wel tijdig." Prognoses Saman gaat er namelijk vanuit dat de verkeersprognoses die nu gehanteerd worden met betrek king tot de stromen die straks uit de Westerscheldetunnel zul len komen - oplopend tot 20.000 voertuigen per dag - wel eens te laag kunnen uitvallen. .,Wij sluiten het niet uit dat als straks in het Sloegebied de Wes- terschelde Container Terminal operationeel is, veel meer vrachtwagens dan nu verwacht worden via de tunnel en Zeeuws-Vlaanderen zuid- en oostwaarts zullen gaan rijden. In Midden-Zeeland gaan ze er nog vanuit dat het treinverkeer zal toenemen, maar het zou best wel eens zo kunnen uitpakken dat die stromen per as naar onze kant zullen afvloeien. Zeker als er straks een duidelijk link komt te liggen tussen de WCT en het logistiek park aan deze zijde van de Westerschelde", aldus de kringsecretaris van de werkge vers in de Kanaalzone. Regionale schildersbedrijven presenteerden zich gisteren op het ROC in Terneuzen met de actie 'Ga schilderen'. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een opleidingtechniek is 'leuk, uitdagend en biedt toekomst', vindt de Terneuzense wethouder C. Liefting. Een betere propagandist voor het technisch onderwijs kunnen het ROC Westerschelde en scholengemeen schap De Rede zich moeilijk wensen. De twee scholen exploiteren samen de Stichting Beheer Praktijklokalen om de technieklessen voor voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs en mid delbaar beroepsonderwijs rendabeler te kunnen geven en beter op elkaar af te stemmen Liefting en bestuursvoorzit ter A. Huijsmans van het ROC openden gisteren het nieuwe praktijklokaal werktuigbouwkunde in het ROC-ge- bouw. Vijftig tot zestig leerlingen kun nen in dit lokaal tegelijkertijd les krij gen. Machinebankwerkers, lassers, frezers en draaiers kunnen niet alleen van docenten en werkmeesters, maar ook van elkaar leren. Twee jaar terug werd al een gezamen lijk praktijklokaal voor bouwkunde in het gebouw van De Rede in gebruik ge nomen. Momenteel bekijkt de beheer- stichting de mogelijkheden voor een gezamenlijk praktijklokaal elektro techniek. Een baan in de techniek lokt nog altijd weinig belangstellende jon geren. De imagoverbetering van het be roepenveld krijgt langzaam vorm. De daling van het aantal leerlingen is net tot staan gebracht, maar er moet hard aan worden getrokken om substantieel meer leerlingen te interesseren voor technische opleidingen, liet Huijsmans nog maar eens weten. Om de instroom te bevorderen, moet op de basisschool al interesse worden ge wekt voor de techniek. De 'ontdekkas- telen' die hier en daar zijn geplaatst, zijn een succesvol hulpmiddel, wist Huijsmans. Het ROC Westerschelde houdt al jaren actieve wervingsacties voor vmbo'ers. Alle 697 tweedeklassers van Zeeuws-Vlaamse vmbo-opleidin- gen maakten de afgelopen drie dagen kennis met opleidingsmogelijkheden in de metaalde elektrotechniek, de bouw, weg- en waterbouw, procestechniek en het schildersvak. De regionale schildersbedrijven pre- foto Charles Strijd senteerden zich met de actie 'Ga schil deren'. Alle bezoekende vmbo-leerlin- gen moesten een stukje schilderen van de 'langste kwaststreek van Neder land'. Naast professionele begeleiders die al decennia in het vak zitten, hielpen Zandstraatse Sylvia en Axelse Erika (beiden zestien) ook een handje. Leer lingen die maar één of twee jaar ouder zijn dan de te interesseren vmbo'ers spreken hun leeftijdsgenoten waar schijnlijk meer aan, is de achterliggen de gedachte. De organisatoren van de 'Doe-dagentechniek' kijken terug op een succesvolle driedaagse beroepen- manifestatie. Ze hopen dat de techni sche opleidingen over enkele jaren de vruchten kunnen plukken. door Raymond de Frel OOSTBURG - Ook in het zie kenhuis in Oostburg is de zie kenhuisbacterie MRSA aange troffen. In oktober vorig jaar werd de bacterie bij enkele pati ënten ontdekt. Volgens micro bioloog mevrouw B. Hendrickx was de afdeling 4 van het West- Zeeuws- Vlaamse hospitaal bin nen enkele dagen weer op orde. Hendrickx bevestigt dat er sprake was van overdracht van de bacterie bij enkele patiënten, die bij toeval werd ontdekt. Tot ontruiming van de afdeling 4 - waar vooral patiënten vertoe ven die nog net n iet sterk genoeg zijn om naar huis te gaan - hoef de het echter niet te komen. Advertentie DOMBURG wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! ,.Wel is er enkele dagen een op namestop geweest. Toen zijn al le patiënten en personeel ge screend. Ze werden allemaal negatief bevonden. We hadden de afdeling binnen een week weer helemaal schoon Die op namestop hebben we toen voor al gedaan om de druk bij ver pleegkundigen wat weg te nemen. Een patiënt met MRSA vergt intensieve verpleging. Als dat opeens bij heel veel mensen wordt geconstateerd, neemt de werkdruk voor verpleegkundi gen natuurlijk enorm toe", al dus Hendrickx De maatregel in Oostburg was dus van preventieve aard Eer der deze week werd in het ziekenhuis in Terneuzen tot soortgelijke maatregelen over gegaan. omdat daar op de ver- pleegafdeling neurologie en cardiologie bij drie patiënten en enkele personeelsleden de MR- SA-bacterie was aangetroffen. De bacterie komt bij sommige mensen voor op de huid of in de neus. Bij gezonde mensen kan de bacterie geen kwaad, maar mensen met een verminderde weerstand of open wond lopen wel verhoogd risico op besmet ting. Hendrickx: „We zijn in Terneuzen al heel ver met de be strijding van de bacterie. Het is aflopende zaak. Begin volgende week hoop ik dat de afdeling weer open kan gaan." GOES - Sneeuwbuien domineerden gisteren het straatbeeld. Fietsers, zoals deze twee scholieren in Goes, hadden het zwaar. foto Willem Mieras ZEEUWS-VLAANDEREN door Raymond de Frel SLUIS - Grensoverschrijdende busreizigers op het traject Bres- kens - Brugge (lijn 2) hoeven vanaf deze zomer wellicht geen dubbele buskaartjes meer aan te schaffen. Busmaatschappij Connexxion heeft de onderhan delingen met de Vlaamse colle ga's van De Lijn hervat om tot een oplossing te komen. „En er is hoop", meldt accountmana ger Zuidwest E. Zijderveld van Connexxion. Sinds 1 september moeten grensoverschrijdende busreizi gers een kaartje kopen voor zo wel het Nederlandse als het Bel gische traject van hun reis. Voor die tijd kon er worden gekozen uit een Vlaams kaartje of Ne derlands vervoersbewijs. Het gros van de reizigers koos voor de Belgische variant, omdat dat een stuk goedkoper was. Daar door kwam de Nederlandse rijksbijdrage onder druk te staan, waarna nieuwe - de nu gehanteerde - afspraken wer den gemaakt. Het traject Bres- kens-Sluis valt nu onder verantwoordelijkheid van de provincie Zeeland, voor het ge deelte Sluis-Brugge is De Lijn verantwoordelij k Belachelijk Voormalig burgemeester B. Straatsma van de gemeente Sluis-Aardenburg vond die re geling ronduit belachelijk, maar trok vergeefs aan de bel. „Van reizigers hebben we nau welijks iets gehoord, maar voor al de politiek en de buschauf feurs roerden zich", verklaart Zijderveld. „We zijn nu dus op nieuw in onderhandeling met De Lijn. We onderzoeken de mo gelijkheid voor een systeem dat beide tarieven kan berekenen Die apparatuur gaat uit van het huidige tarieven in beide lan den. Op Nederlands grondge bied wordt dus naar het Neder landse tarief gerekend, over de grens naar het Belgische. Het systeem integreert beide tarie ven als het ware in één kaartje. De chauffeurs en klanten hoe ven dan niets meer om te reke nen." Zijderveld houdt nog wel een slag om de arm. „We zijn met De Lijn in discussie over de techni sche haalbaarheid en de wijze van afdracht. Want dat laatste is minstens zo belangrijk. Uitein delijk gaat het toch allemaal om geld. Voor alle duidelijkheid Deze mogelijkheid is dus nog geen feit, we zijn er mee bezig", aldus Zijderveld De vervoersmaatschappijen ho pen er voor de zomermaanden uit te zijn. OOSTBURG - In de nacht van woensdag op donderdag zijn in Oostburg dirie auto's openge broken. Ze stonden geparkeerd aan de Rembrandtstraat, de Stadhouderslaan en de Noord- wal. Uit alle auto's werd de ge luidsapparatuur gestolen. door Frank van Cooten HULST - De gemeente Hulst houdt na 2003 de hand op de knip. „Het leven als God in Frankrijk is voorbij", zegt wet houder P. Weemaes (financiën). De korting van 300.000 euro op de algemene uitkering uit het Gemeentefonds en problemen met het btw-compensatiefonds, een terugval van 800.000 euro in 2005 en 2006, dwingen Hulst het een stuk rustiger aan te doen. „De voormalige gemeenten Hulst en Hontenisse zijn eind 2002 niet de zuinigsten geweest. Alle toen genomen besluiten zijn inmiddels in de begroting 2003 verwerkt. Door de kortin gen die op ons af komen, moeten we na 2003 gaan bezuinigen. De komende vier jaar moeten we goed op de centjes blijven let ten." Problemen met het btw-com pensatiefonds, een constructie waarbij gemeenten de btw van grote projecten terug kunnen vorderen, is de grootste zorg van Weemaes. „Deze problemen manifesteren zich vooral in 2005 en 2006 We kunnen dan 800.000 euro minder uitgeven. We verdiepen ons in oplossin gen. Een bedrag van 200.000 eu ro kan worden opgelost door het doorsluizen van het onderhoud van wegen naar het waterschap. We houden nu overigens nog geen rekening met deze proble men. Omdat dit in heel Neder land speelt, denk ik dat dit wordt opgelost Weemaes verwacht overigens nog meer kortingen op de alge mene uitkering uit het gemeen tefonds. Het Rijk moet twaalf miljard bezuinigen en acht pro cent daarvan komt bij de ge meenten terecht. Hulst heeft dit jaar in ieder ge val 400.000 euro beschikbaar om de wensen van de gemeente raad uit te voeren. „De jaren daarna hebben we geen financiële ruimte meer voor extra investeringen. Keu zes die nu door het college en de gemeenteraad worden ge maakt, zijn daarom bepalend voorde komende vier jaar. Het is een goede zaak dat de raad meer invloed heeft gekregen, maar dan moeten door de raad wel duidelijke keuzes worden ge maakt Als de raad de begroting in maart heeft goed gekeurd, starten we gelijk met een onder zoek naar bezuinigingen voor de komende jaren." Adviseurs In het krediet van 400 000 euro zijn overigens ook al bezuini gingen doorgevoerd „We geven minder geld uit voor het inhuren van deskundige adviseurs en onderhandelen steviger met derden die werk voor ons doen. Zonder deze bezuinigingen wa ren we niet aan de 400.000 euro gekomen Het beschikbare krediet van 400.000 euro kan overigens minder worden, als de gemeen teraad besluit de belastingen te verlagen. Bij de harmonisatie van de gemeentelijke leges en belastingen is besloten de hoog ste tarieven te hanteren. De nieuwe gemeenteraad heeft de vrijheid deze tarieven aan te passen. „De hoogste tarieven zijn in de begroting opgenomen Als de raad de belastingen wil verla gen, dan heeft dat gevolgen voor die 400.000 euro." Het moet maar eens gezegd: de burgemeester van Middel burg meet met twee maten Hij verbiedt in een nachtge legenheid in zijn woonplaats een bepaalde muzieksl ijl om dat die schietgrage lieden zou aantrekken. Maar even verderop in het centrum van Middelburg wordt een activiteit volstrekt ongemoeid gelaten. Het eta blissement in kwestie betreft de Kloveniersdoelen. Daar gaan op de meeslepende tan- gomuziek de beentjes van de vloer. Terwijl er onder hetzelfde dak geknald wordt dat. het een lieve lust is. Want elders in het pand is een schietver eniging gevestigd. vrijdag 31 januari 2003 door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De onder wijsinstellingen, het bedrijfsle ven en de gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen moeten de komende jaren fors investeren in een op- schaling van het middelbaar technisch onderwijs in de regio. Gebeurt dit niet, dan is de kans groot dat de negentien grote be drijven in de Zeeuws-Vlaamsc Kanaalzone problemen krijgen bij de invulling van vacatures. Met name het ROC Westerschel de en de Hogescholen Zeeland en Brabant zijn volgens Van den Braak goed op weg „Maar de instituten zijn er nog lang niet. De oprichting van een Regio naal Innovatief Trainings-en Opleidingnetwerk (Riton). waaraan hard gewerkt wordt, is een nieuwe stap in de goede richting, maar daar mag het niet bij blijven. Ook op logistiek vlak wacht Zeeuws-Vlaanderen nogal wat ontwikkelingen met een nieuwe logistiek park erbij en daarvoor moeten we - het liefst in de regio - ook geschoold personeel voor zien te vinden.", aldus Van den Braak. Leefklimaat Het directielid van Dow Bene lux, dat verantwoordelijk is voor personeelszaken in Ter neuzen, is de opvolger van Hy dro Agri-directeur Jan Duerloo, die vorig jaar afscheid nam als voorzitter van de Kring van Werkgevers nadat hij in Brussel een nieuwe functie had geac cepteerd. Van den Braak vindt als nieuwe roerganger van de grote bedrijven in de Kanaalzo ne dat zijn belangengroepering, naast het verbeteren en het uit breiden van scholingsmogelijk heden in Zeeuws-Vlaanderen, zich de komende tijd moet in zetten voor het optimaliseren van het woon- en leefklimaat in de streek. „De sociaal-culturele kwaliteit van de Zeeuws- Vlaamse samenleving moet om hoog. Het wordt voor bedrijven steeds belangrijker om geves tigd te zijn in streken waar het aangenaam wonen is, waargoe de scholings- en culturele voor zieningen zijn en voldoende re creatiemogelijkheden. Daar komt nog bij dat een goed leef klimaat van groot belang is om mensen vanuit andere streken naar hiertoe te krijgen De kring is zeker niet van zins om de kreet 'verbetering van het leefklimaat' te laten verworden tot een loze uitroep. „We willen als kring samen met de provincie, de Zeeuwse Mi lieufederatie, de gemeente Ter neuzen en de rijksinstanties niet voor niets een tweede ROM- project Kanaalzone van de grond tillen. In dat eerste pro ject hebben we in alle redelijk heid gezamenlijk veel bereikt. We zouden daar graag een ver volg aan willen geven", zegt Van den Braak. (Advertentie de watersnoodramp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41