Medewerkers justitie eisen meer veiligheid f Verwacht eerbetoon Van Hout schokt Politiechefs voor identificatieplicht vanaf 12 jaar De Geus achter weren fraudeurs uit ziekenfonds CDA en VVD azen op voorzittershamer Koningin Beatrix 65 jaar Strengere bewaking rechtbanken en gevangenissen Vlan bekent doodschieten caissière laad van State ïaalt streep door uitzetting Turkse kinderen Moslims tegen installatie Ayaan Hirsi Ali IND'er cel in wegens fraude Kerk en Wereld ontslaat personeel Erekruis voor Duitse artsen Claus Prijs mooiste omslag naar Anthos Politie vindt grote hennepplantage vrijdag 31 januari 2003 DEN HAAG - Koningin Beatrix viert vandaag haar 65ste ver jaardagen en heeft nu recht op AOW. De vorstin zal deze uit kering schenken aan goede doelen, zo heeft de Rijksvoorlich tingsdienst vorige week laten weten. foto Rob Ris/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De roep om extra beveiligingsmaatregelen in ge rechtsgebouwen en gevangenis sen is een dag na de incidenten in de rechtbanken in Arnhem en Assen en de gevangenis De Mar wei in Leeuwarden groot. Bij de incidenten kwamen woensdag twee mensen om. De Raad voor de Rechtspraak, het overkoepelend orgaan voor de rechtbanken, neemt de be veiliging van de gerechten zelf ter hand. Onderzoek moet uit wijzen of er extra maatregelen nodig zijn. Ook wordt het trans port van gedetineerden beke ken. De Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak (NVvR), de beroepsvereniging van rechters en officieren van justitie, ver langt van minister Donner van Justitie dat hij niet alleen een diepgaand onderzoek instelt, maar dat er ook een brede ana lyse wordt gemaakt van de be veiliging bij justitie. Ook de vakbond CNV Publieke Zaak dringt aan op meer aan dacht voor veiligheid voor per soneel in gevangenissen en rechtbanken. Volgens D. de Geus hebben de incidenten ook gevolgen voor het plaatsen van twee of drie gedetineerden in één cel. In het Paleis van Justitie in Arn hem, waar woensdag een ver dachte een officier van justitie gijzelde, zijn de veiligheids maatregelen aangescherpt. Het Openbaar Ministerie wil echter niet zeggen hoe. Vermoedelijk gaat het om de benedenverdie ping. Verdachten worden via deze route naar de rechtszaal gebracht. De gijzelnemer haal de er een vuurwapen tevoor schijn en dwong daarmee de parketwacht zijn dienstwapen af te geven. Openbaar Gerechtsgebouwen zijn publie ke instellingen waar openbare zittingen worden gehouden. „Mensen moeten daar zonder belemmering kennis van kun nen nemen, maar die toeganke lijkheid heeft inderdaad nade len", zei de Arnhemse officier van justitie A. Coumans. De rijksrecherche doet het on derzoek naar de gijzeling in Arnhem, waarbij de gijzelne mer werd gedood en officier van justitie B van der Krabben ern stig gewond raakte De vraag is hoe de gijzelnemer met een vuurwapen in de rechtbank kon komen De man zat gedetineerd in een huis van bewaring en voordat gedetineerden worden vervoerd, worden ze volgens voorschrift gefouilleerd. De rijksrecherche onderzoekt ook de schietpartij die een einde aan de gijzeling maakte. Waar schijnlijk kwam de gijzelnemer door een politiekogel van het ar restatieteam om het leven. De vraag wie de officier van justitie neerschoot moet ook nog wor den beantwoord. Van der Krab ben is getroffen door één kogel, vermoedelijk in de schouder. Doodswens De man die zich woensdag in de rechtbank in Assen de keel doorsneed, liet weten in hoger beroep te gaan. De veroordeelde ontuchtpleger blijft na zijn mis lukte poging tot zelfdoding zijn doodswens behouden. De 29-jarige Joegoslaaf die woensdag in de Leeuwarder ge vangenis De Marwei een 51-ja rige activiteitenbegeleidster ombracht, heeft bekend. ANP DEN HAAG - Een beetje geld en pakjes sigaretten. Dat was de buit van twee Zoetermeerders die op 6 januari een dodelijke overval pleegden op een tank station in hun woonplaats. De 19-jarige verdachte heeft bekend dat hij op de medewerk ster van het tankstation aan het Abdissenbos heeft geschoten Het motief was uitsluitend roof, ildus het OM. Er bestond geen relatie tussen de verdachten en het slachtoffer. Justitie meldde gisteren dat zij indeze zaak de afgelopen weken nog drie mensen heeft aange houden op verdenking van ver boden wapenbezit. Zij zijn in middels weer op vrije voeten. AJVP DEN HAAG - Minister Nawijn van Vreemdelingenzaken en In tegratie heeft vorig jaar ten on rechte besloten tot uitzetting van vijf Turkse kinderen. Dit heeft de Raad van State beslist. De rijf kinderen, onder wie drie minderjarigen, maken deel uit een Turks gezin met acht anderen dat in 2000 in Neder land vergeefs politiek asiel aan vroeg. Na afwijzing van de aanvraag voor een verblijfsvergunning in januari 2000 dook het gezin on der. De moeder werd opgepakt en met drie kinderen in mei 2000 uitgezet. ten tweede verzoek van de kin deren om een verblijfsvergun ning werd door minister Nawijn eweigerd. Volgens hem hadden e kinderen geen nieuwe om standigheden aangevoerd. De rechtbank in Zwolle was het tens met de minister. De Raad van State heeft woens- in hoger beroep de beslis sing van de Nawijn vernietigd. ANP „.„Mid D/saP'h DEN HAAG - VVD-Tweede-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali moet aftreden. Dat is de breed ogen 'een perverse man' en 'een tiran' zou zijn geweest, is zij te ver gegaan, menen de gedeelde opvatting onder het zestigtal islamitische demonstranten dat gisteren voor demonstranten. Ook haar partij krijgt kritiek. Op de spandoeken staat de afkorting de Tweede Kamer in Den Haag betoogde tegen het net geïnstalleerde Kamerlid. Met VVD uitgelegd als 'Volkspartij voor Vrijheid en Discriminatie'. Bovendien, alweer haar uitspraken van afgelopen weekeinde dat de profeet Mohammed in westerse volgens de leuzen, moet Hirsi Ali 'inburgeren'. foto Harmen de Jong/GPD doorThea van Beek AMSTERDAM - Brutaal, vol strekt misplaatst en een provo catie. Dat zei de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie kffjct ik ook ahmenw/ê. ALS iL- tje- BLyF,Ro& Kuiper gisteren over het ver wachte eerbetoon bij de begra fenis van Heineken-ontvoerder Cor van Hout vandaag. Een lange stoet, voorafgegaan door een door zes paarden ge trokken lijkkoets, zal zich uren lang door de stad slingeren Er is een rondrit door de Jordaan ge pland, terwijl stil wordt gehou den bij verschillende favoriete kroegen van Van Hout Geen respect „Wie zo iemand op deze manier naar zijn laatste rustplaats brengt, heeft geen enkel respect voor de maatschappij", zegt Kuiper. Maar de commissaris zegt er niets tegen te kunnen on dernemen. „Voor begrafenis stoeten gelden geen regels. Ook door Merel van Leeuwen en Saskia Gaster DEN HAAG - De Raad van Hoofdcommissarissen (RHC) is positief over een identificatie plicht vanaf de leeftijd van 12 jaar. De raad stelde gisteren in een advies aan minister Donner (Justitie) dat een algemene identificatieplicht geen doel op zich mag zijn, maar moet dienen om ongewenst gedrag te beëin digen. De commissarissen bepleiten een landelijk register van alle afgegeven, gestolen en vermiste legitimatiebewijzen. De raad vindt dat de documenten ook een vingerafdruk of irisscan moeten bevatten. Zo kan fraude worden bestreden. als zo'n grote groep zich door de stad verplaatst is geen vergun ning nodig", zegt Kuiper. De po litie kan alleen ingrijpen als zij vooraf duidelijke aanwijzingen heeft dat de openbare orde wordt verstoord. De verwachte aanwezigheid van criminelen is geen grond om de begrafenis stoet te verbieden, aldus een ge meentewoordvoerster. De politie zal wel ingrijpen als een totale verkeersontwrich- ting dreigt te ontstaan, aldus de woordvoerster. De stoet zal ove rigens door rechercheurs in de gaten worden gehouden. Net als bij de begrafenis van topcrimineel Sam Klepper twee jaar geleden in Amsterdam, dreigt ook de uitvaart van Van Hout op een demonstratieve op tocht van criminelen uit te lo pen. Heli's Angels voerden des tijds de enorme rouwstoet aan, die werd geëscorteerd door mo toragenten. Terwijl het gezel schap de Westerkerk passeerde, luidden de doodsklokken De publieke opinie was ge schokt over de demonstratieve uiting van machtsvertoon van de onderwereld rond Klepper. De Amsterdamse sterke arm kreeg scherpe kritiek dat zij de stoet had begeleid. Om herha ling te voorkomen, houdt de po litie zich deze keer afzijdig. Joviale crimineel Burgemeester Cohen is ver baasd over de positieve uitlatin gen over Van Hout na diens li quidatie, vorige week vrijdag in Amstelveen Volgens Cohen is 'het beeld van de joviale crimi- Mensen die door hun identiteit te verzwijgen onder een straf baar feit proberen uit te komen, moeten hiervoor flink worden gestraft. De straf moet strenger worden dan die voor het ge pleegde delict, zeggen de hoofd commissarissen. In tegenstelling tot de Neder landse Orde van Advocaten en de Jeugdraad, kan de RHC zich vinden in de leeftijdsgrens van 12 jaar Als de grens wordt ge steld op 15 of 16 jaar, verwacht de raad dat jeugdige verdachten vaker proberen zich jonger voor te doen. Met de grens op 12 jaar, kan dit probleem worden on dervangen. De politiek is verdeeld over identificatieplicht CDA, VVD en LPF zijn voor uitbreiding. De neel niet in overeenstemming met de feiten van zijn leven'. „Hij was betrokken bij de ont voering van biermagnaat Hei- neken en zijn chauffeur. Hij hield zich bezig met internatio nale drugshandel en met inves teren van crimineel geld in on roerend goed en prostitutie. Ik zet dan ook vraagtekens bij de romantisering van zo'n per soon." Cohen vindt de liquidatie een grove schending van de rechts orde. „Schieten in het openbaar getuigt van een grote minach ting voor alles waar een rechts staat voor staat." Samen met politie en justitie en de rijks overheid wil hij nog eens onder zoeken hoe dergelijke openlijke schietpartijen zijn te voorko men. GPD linkse partijen zijn tegen uit vrees voor willekeur en schen ding van de privacy. Ouderorganisaties zeggen een identificatieplicht vanaf 12 jaar minder geslaagd te vinden. De Nederlandse Katholieke Ou dervereniging en de Landelijke Oudervereniging voor het Bij zonder Onderwijs willen dat er meer tijd en geld gestoken wordt in preventie. Bovendien vragen zij zich af wat er met rondzwervende identi teitsbewijzen gebeurt. Scholie ren moeten beter op hun tas let ten als ze daar hun identiteits pas in bewaren. Volgens de christelijke organi satie Ouders Coo valt dat be zwaar wel mee, omdat er ook al scholen met pasjes werken. ANP DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een ambtenaar van de bezwaarcommissie van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) veroordeeld tot 24 maanden cel, waarvan acht voorwaardelijk, wegens valsheid in geschrifte. De officier van justitie had twintig maanden cel geëist. De ambtenaar zou sinds 1997 tegen betaling verblijfsvergun ningen hebben verstrekt, schijnhuwelijken hebben gearran geerd en een twintigtal witte illegalen een verblijfstitel in het vooruitzicht hebben gesteld. De 44-jarige Zoetermeerder ontkende dat hij als IND 'er aan vragers voortrok. Eventuele verschillen van inzicht over zijn beoordelingen weet hij aan de 'hoge werkdruk'. De IND schorste de ambtenaar. ANP DRIEBERGEN - De hervormde stichting Kerk en Wereld in Driebergen heeft alle negen werknemers ontslagen. De stich ting blijft wel bestaan, maar zal geen eigen mensen meer in dienst hebben. De oorzaak is gebrek aan inkomsten. Dat zei gisteren interim-directeur H. van Dijk van Kerk en Wereld. De ontslagen personeelsleden hebben volgens haar inmiddels een andere baan gevonden bij verwante oecumenische orga nisaties. De Nederlandse Hervormde Kerk stichtte Kerk en Wereld in 1945 als instituut tot vernieuwing van kerk en samenleving. De stichting werd bekend door onder meer het opleidingscen trum De Horst en de vele cursussen op het gebied van kerk en oecumene, milieu, de multiculturele samenleving en de posi tie van vrouwen. ANP DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft prof. R. Tauber en dr. K.-J. Niehaus van het Barmbekziekenhuis in Hamburg het Erekruis in de Kroonorde toegekend Dat heeft de Rijksvoor lichtingsdienst gisteren meegedeeld De twee Duitse artsen hebben prins Claus verscheidene keren behandeld. De prins werd onder meer in Hamburg in oktober 2000 behandeld aan de urinewegen; in mei 2001 werd in het ziekenhuis zijn linkernier verwijderd. Het erekruis behoort tot de Huisorde van Oranje. ANP AMSTERDAM - Uitgeverij Anthos/Manteau heeft met het kaft van 'Het boek van Gould' van de Australiër Richard Fla nagan de prijs voor het mooiste boekomslag gewonnen. Het omslag van het Nederlandstalige boek is ontleend aan dat van het Engelse. Dit hebben het Boekblad en de Stichting De Best Verzorgde Boeken gisteren meegedeeld. Alle edities van het boek hebben hetzelfde langwerpige formaat en zijn getooid met afbeeldin gen van vissen van de negentiende-eeuwse schilder William Gould. ANP HAARLEMMERMEER - De politie heeft woensdagmiddag in een schuur op de Huigsloterdijk in Buitenkaag (gemeente Haarlemmermeer) een professionele hennepplantage ont dekt. Agenten troffen 6000 hennepplanten aan, zo maakte een woordvoerder gisteren bekend. De politie zoekt de eigenaar van de schuur. De stroom voor de plantage werd vermoedelijk illegaal afgetapt. ANP door Joke Licher DEN HAAG - Sjoemelende zie kenfondspatiënten moeten in het uiterste geval uit het zieken fonds gezet kunnen worden. Als zorgverzekeraars merken dat medici of andere zorgverleners met de rekening rommelen, moeten zij het contract met hen opzeggen. Dat zei minister De Geus van Volksgezondheid gisteren in een reactie op twee rapporten waar uit blijkt dat er voor vele hon derden miljoenen wordt gefrau deerd in de zorg. De Geus was geschokt door de rapporten, die woensdagavond door het tv- programma NOVA naar buiten werden gebracht. „Wij zijn be zig te kijken hoe we de kosten in de hand kunnen houden. De premies voor de ziektekosten verzekering stijgen. En dan blijkt opeens dat er voor hon derden miljoen wordt gefrau deerd." Om fraude met zorgpassen moeilijker te maken, wil De Geus dat patiënten zich in de toekomst legitimeren. Hierover is een wetsontwerp in voorbe reiding, dat laterditjaarnaar de Tweede Kamer gaat Doel is te voorkomen dat onverzekerden met zorgpasjes van anderen en op kosten van hun verzekering geholpen worden. De rapporten over de fraude, af komstig van de zorgverzeke raars en justitie, dateren al van 2001, maar De Geus was niet op de hoogte van de fraude. Het rapport is eerder wel op het mi nisterie beland, zei de bewinds man. „Maar mijn voorganger (in 2001 was dat Borst) heeft toen geen actie ondernomen." De Geus kon niet zeggen waarom niet. Zorgverzekeraars kunnen van particulier verzekerden wel de polis opzeggen, maar niet van ziekenfondspatiënten. De Geus is het eens met de zorgverzeke raars dat dit wel moet kunnen. Het moet daarbij gaan om een uiterste middel. „In gevallen van ernstige, aperte oplichterij moet dat mogelijk zijn", aldus De Geus. De overheid houdt overigens wel de plicht onverze kerden in spoedeisende geval len zorg te verlenen .ANP door Peet Vogels DEN HAAG - CDA en WD kunnen geen genoeg krijgen van verkiezingen. Deze keer is de in zet het voorzitterschap van het parlement. CDA-Kamerlid Gcrda Verburg, nu nog onder voorzitter, bindt de strijd aan met de zittende voorzitter Frans Weisglas (VVD). De PvdA denkt niet met een eigen kandidaat te komen. De verkiezing van een nieuwe Kamervoorzitter is sinds mei vorig jaar een open procedure. Tot die tijd was de gewoonte dat de grootste partij de voorzitter leverde. Nu kan ieder Kamerlid zich als kandidaat melden. WD-er Weisglas werd vorig jaar gekozen als voorzitter. Hij beloofde de Kamerleden om de debatten te verlevendigen en het parlement meer als een ech te volksvertegenwoordiging te laten functioneren. Die belofte doet Verburg nu ook „De discussie in kantine, kerk en kroeg moet in de Kamer ge hoord worden. De debatten moeten levendiger worden. Nu zijn het vaak van die technische discussies", aldus Verburg. De strijd om het voorzitterschap moet openbaar worden uilge vochten meent zij. „Er is geen deal gemaakt met de PvdA dat ze mij moeten steunen "De WD vreesde dat omdat de PvdA met het CDA onderhandelingen voert voor een nieuw kabinet. Weisglas ziet de strijd met ver trouwen tegemoet. „Wat Ver burg wil, deed ik al. Het debat van de straat meer in de plenaire zaal brengen. De debatten zijn al veel levendiger geworden De huidige voorzitter gaat er van uit dat hij opnieuw wordt gekozen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3