Gemeentehuis krijgt woonfunctie iiiiini Roparunners op naar Parijs PZC PZC Op de bres voor authenticiteit E li Aanleg fietspaden lukt pas volgend jaar 13 Pontes-leerlingen krijgen les in film Inbraak in woning Geen animo in Nieuwerkerk voor gebruik als bedrijfsverzamelgebouw Weer thema van expositie In de Stolpe R&B blijft taboe in Nighttrain Aanrijdingen door gladheid Pleidooi voor aanpak weg weekenddiensten agenda vrijdag 31 januari 2003 Moor Marcel Modde ZIEKIKZEE - Het Filmtheater Zierikzee (Fizi) gaat meewer ken aan onderwijsprojecten. De organisatie is in overleg met de Pontes Scholengroep om te zien of nog dit schooljaar een begin kan worden gemaakt. Volgens R. Warnaar van het Fizi is er landelijk een toenemende vraag naar filmeducatie. Dertig theaters, waaronder het Mid delburgse Schuttershof, bieden de scholen in hun omgeving al de mogelijkheid films te bekij ken. Ze hebben de keuze uit twintig titels. Daarbij gaat het om films 'waarover inhoudelijk ook echt iets te zeggen valt', al dus Warnaar. Voorbeelden daarvan zijn onder andere het Braziliaanse Cidade de Deus over geweld, liefde en vriend schap in achterbuurten van Rio de Janeiro. Het aanbod wordt jaarlijks aangepast. De filmeducatie is een initiatief van het landelijke Moviezone Scholen kunnen lespakketten aanvragen, waarin diverse ba sisprincipes uit de filmwereld worden behandeld. Aanslui tend van dat klassikaal onder wijs kan in het aangesloten the ater de betreffende film worden bekeken en geanalyseerd. Daar bij wordt, aldus Warnaar, gelet op aspecten als geluid, beeld en kleur. De bedoeling is dat de vertoningen op vrijdagmidda gen, na schooltijd, plaatsvin den. De Ponteslocatie Pieter Zeeman nam gisteren alvast een voor schot op het nieuwe aanbod. Leerlingen uit de bovenbouw van het vmbo konden in het Zie- rikzeese filmtheater kijken naar De Ramp. Over het formele be gin van een regelmatige reeks lessen en vertoningen, moeten volgens Warnaar nog enkele or ganisatorische afspraken wor den gemaakt. „Ik ga er vanuit dat het er dit schooljaar al wel van komt De bedoeling is er een wekelijkse activiteit van te maken. door Inge Heuff NIEUWERKERK - Het voor malige gemeentehuis van Nieu werkerk wordt geen bedrijfs verzamelgebouw. Er blijkt onder de starters en doorstar- Iers in Nieuwerkerk geen draagvlak voor een dergelijke voorziening te zijn. Woning bouw lijkt nu de meest reële op tie voor het gebouw te worden. In september vorig jaar heeft de gemeente Schouwen-Duive- land het verzoek bij de Nieu- werkerkse Ondernemers Ver eniging (NOV) neergelegd om te onderzoeken of bedrijfjes die nog vanuit huis werken, belang stelling hebben om zich te vesti gen in het voormalige gemeen tehuis. De verwachting was dat belangstelling er wel zou zijn bij starters, doorstarters en aan huis werkende kleine on dernemers. In het gebouw zit al enkele jaren een bedrijf gehuis vest, maar dat neemt maar een deel van de beschikbare ruimte in beslag. „We hebben echter onlangs te horen gekregen dat er geen draagvlak is voor zo'n ge bouw", zegt gemeentelijke be- (drijfscontactfunctionaris F. Kooijman. Hij vermoedt dat [het verslechterende economi sche klimaat de mensen toch wat huiverig maakt om kan toorruimte te huren. Behoefte Nu het bedrijfsverzamelge bouw is afgeblazen, lijkt wo ningbouw de meest logische be stemming. Hoe dit vorm moet krijgen is nog volstrekt niet dui delijk „Er zal eerst gekeken ,moeten worden waar precies ZIERIKZEE - Het weer ten tijde van de watersnoodramp van 1953 staat centraal op een expo sitie in bibliotheek De Stolpe in Zierikzee. De expositie is tot 12 februari te zien. De meteorologen van het KNMI zagen de zware noordwester storm die uiteindelijk een spoor van ellende zou trekken over Zuid-West Nederland aanko men en sloegen alarm. Door de gebrekkige communicatiemo gelijkheden van die tijd bereikte de onheilsboodschap van het KNMI slechts weinigen. De tentoonstelling in de Zierik- zeese bibliotheek is samenge steld door het KNMI in De Bilt. Aan de hand van foto's en tek sten kunnen bezoekers zien hoe de weersomstandigheden zich ontwikkelden voor en tijdens de ramp. In de bibliotheken in Burgh- Haamstede en Bruinisse zijn - in samenwerking met het Museum watersnood 1953 - oude an sichtkaarten, kranten en tijd schriften over de ramp te zien. De exposities zijn te bezichtigen tijdens de openingstijden van de bibliotheken. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl behoefte aan is", zegt wethou der G. van der Velde, die de her bestemming van het gebouw in haar portefeuille heeft. „Verder is een stedenbouwkundige stu die nodig. En het lijkt me pas send dat het pand meegenomen wordt in de voorbereiding van de actualisering van de kom van Nieuwerkerk Dat traject heeft nog een tijd te gaan. De komende periode wordt de algemeen uitwerking van de geplande actualiserin gen vast gelegd. Vervolgens is eerst Oosterland aan de beurt voordat er aan Nieuwerkerk wordt begonnen Voor dorps raadvoorzitter J. Prins is het wel duidelijk waar behoefte aan is. „Woningbouw in de lagere huur- en koopsector is voor de jongeren uit Nieuwerkerk echt noodzakelijk. Of het apparte menten worden of huizen, als nieuwbouw of in het pand zelf, dat maakt niet zo uit, als het maar betaalbaar is. Wel is het zaak dat de Ring intact blijft." Prins zou overigens nog meer panden weten die voor woning bouw via inbreiding in aanmer king komen, zoals het kerkge bouw in de Ooststraat en een bedrijfspand aan de Ring. „Maar het zijn allemaal panden waar veel aan moet gebeuren. Ik kan me wel voorstellen dat klei ne ondernemers niet stonden te dringen." De Schouwen-Duiveland Runners werden vorig jaar na een gezamenlijk ontbijt en een flinke peptalk op het gemeentehuis in Zierikzee uitgezwaaid voor hun estafette loop van Rotterdam naar Parijs. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het draaiboek en het promotieplan zijn geschreven. Bij el kaar zestien pagina's aan details voor de estafette van acht lopers en zes fiet sers van Rotterdam naar Parijs. Fysio therapeuten, kwartiermakers en an dersoortige begeleiders vullen het team aan tot in totaal 24 bevlogen Schou- wen-Duivelanders. Eind mei is de start, de voorbereidingen in volle gang. Teamcaptain Rob van de Werfhorst weet het zeker: „Niets wordt aan het toeval overgelaten. Dat zou ook niet goed zijn bij dit soort wedstrijden over dergelijke afstanden De route die wordt afgelegd is 530 kilometer lang. Met de start de middag van 28 mei in Rotterdam en de aankomst twee dagen later in Parijs, zullen de acht lopers en hun begeleiders tijdens de Roparun nauwelijks aan slaap toekomen en het uiterste van hun conditie vergen. Het ambtenarenteam van Schouwen- Duiveland wordt opgedeeld in twee ploegen van vier mannen. Iedere ploeg loopt zo'n zeventig kilometer achter een. Om de twee kilometer wordt het 'stokje' overgegeven aan de ploegge noot en wacht een korte rust en behan deling in het meerijdende busje. Die korte runs voorkomen dat de spieren verzurenlegt duurloper Victor de Vries uit. Goed vier uur later is het dan de beurt aan de volgende ploeg. Per ploeg rijden twee fietsers mee, één om het mo reel hoog te houden en de ander -voor op- als navigator en gids. „Verschrik kelijk belangrijk, want wanneer je als loper te horen krijgt dat je de verkeerde weg bent ingeslagen, is dat echt niet prettig.En zo rolt de machine als het goed is door, totdat de buitenwijken van Parijs zijn bereikt Vorig jaar deden de zogeheten Schou wen-Duiveland Runners 38 uur en 14 minuten over de estafette. Dat resul taat willen ze komend voorjaar mini maal evenaren. Ook wordt ingezet op het overtreffen van de twintigduizend euro aan sponsorbijdrage die in 2002 werd vergaard. Over de afgelopen elf jaar werd door de Roparun op deze wij ze meer dan elf miljoen euro binnenge haald, gebruikt om de kwaliteit van het leven van kankerpatiënten te verbete ren en voor de opzet van hospices voor stervensbegeleiding. Een bedrag van 2500 euro moet door de deelnemers zelf worden opgebracht in de vorm van dui zend loten 2,50 euro per stuk (waar mee onder meer een BMW cabriolet mee valt te winnen), die van de organi satie moeten worden afgenomen. Daar naast telt ook het inschrijfgeld mee in de grote pot. Startmoment Anders dan de voorgaande jaren moe ten de deelnemers dit keer twee kwali ficatiewedstrijden lopen. Eén in maart om een individuele tijd neer te zetten en in mei als team. De gemiddelde tijd die daar uitkomt, bepaalt het startmo ment. De organisatie wil zo bewerkstel ligen dat de teams (vorig jaar waren dat er 183) niet meer verspreid over de hele dag finishen, leggen De Vries en Van de Werfhorst uit. Voorbereiding Dit jaar doet ook het Walcherse team weer mee, zodat Zeeland in de estafette weer op twee fronten is vertegenwoor digd. Vorige keer was een aantal van hen mee als begeleider bij de Schou wen-Duiveland Runners, omdat de Walchenaren er voor hebben gekozen telkens een jaar over te slaan wat het lo pen en het organiseren van het hele cir cus er omheen betreft. „Want wat dat aangaat", aldus teamcaptain Van de Werfhorst, „is het beslist niet iets watje even tussendoor doet. Van A tot Z, voor bereiding én wedstrijd, moet de boel worden gepland. We kunnen nog één lo per gebruiken. Dus als iemand zich ge roepen voelt..." Een monument restaureren mag, maar dan wel zo dat het gebouw oorspronkelijk blijft, stelt de monumenten commissie. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Behoud van het cul tureel erfgoed in de vorm van monu menten. Dat gaat bij de monumen tencommissie boven alles. Een ver bouwing of restauratie van een mo numentaal pand mag, vindt de com missie, niet ten koste gaan van au thentieke details. De commissie buigt zich op verzoek van de ge meente Schouwen-Duiveland elke twee weken over plannen variërend van volledige restauraties tot het plaatsen van nieuwe kozijnen. Ze zijn bijzonder kritisch, deskun digen E. Abeln, K. Wierikx en M. Raaijmakers. Dat moet ook wel, want ze krijgen ingewikkeld ogende bouwtekeningen en voor een leek moeilijk te doorgronden omschrij vingen van werkzaamheden - soms in combinatie met een opsomming van te gebruiken materialen - voor geschoteld Die wekken beurtelings ergernis en bewondering op De Zierikzeeënaar die een modern dakraam in het dak van zijn monu mentale woonhuis wil plaatsen doet hen de wenkbrauwen fronsen. De bouwtekening van een te restaure ren pakhuis oogst bewondering. „Mooie kapconstructie", likke baardt Wierikx. Dat de eigenaar van het pakhuis acht deuren wil vervangen en - gelet op de lengte aan kozijnhout - ook zo'n beetje alle kozijnen wordt positief ontvangen. Met dien verstande dat men het niet eens is met de gekozen houtsoort merbau. „Past absoluut niet in deze constructie", oordeelt Wierikx Het idee het bestaande dakbeschot te vervangen door dakplaten doet de drie deskundigen gruwen en voor de gekozen soort dakpannen krijgen Wierikx, Raaijmakers en Abeln de handen ook niet op elkaar. Op een paar andere punten wil het drietal eerst meer weten alvorens hun fiat aan de plannen te geven. Kortom' de stempels ter goedkeuring blijven nog even ongebruikt. Architect L. de Putter heeft vooreen opdrachtgever uit Brouwershaven - die de schuur naast zijn huis bij zijn huis wil trekken - zestien varianten getekend. In rap tempo wordt de ene na de andere mogelijkheid om de schuur te verbouwen tot woonruim te zonder dat het karakter ervan aangetast wordt naar de prullen mand verwezen. Te saai, te gewaagd of in de verkeerde verhoudingen. Drie tekeningen blijven over. Een definitief oordeel wordt nog niet ge veld. De zoveelste poging van een inwo ner van de Zierikzeese binnenstad om toestemming te krijgen voor het vervangen van een kozijn in de voorgevel van zijn onder beschermd stadsgezicht vallende voorgevel NOORD WELLE - In een huis aan de Hoefijzer in Noordwelle is woensdag overdag ingebroken. Het huis werd doorzocht. De dader ging er vandoor met een mobiele telefoon en enkele honderden euro's. MIDDELBURG - Het verbod op R&B-avonden in de Middel burgse discotheek The Nighttrain is officieel. De discotheek mag een half jaar lang geen R&B-avonden meer houden. Bur gemeester K. Schouwenaar heeft dat de eigenaren in een brief laten weten. Aanleiding voor het verbod is de schietpartij die op 22 december vorig jaar bij de discotheek plaats vond. De R&B-avonden trekken volgens de politie groepen mensen aan die bekend zijn vanwege het bezit en het gebruik van vuurwa pens. Schouwenaar vindt dat de exploitanten zelf verant woordelijk zijn voor de veiligheid van hun bezoekers, on danks het feit dat de politie de taak heeft om de openbare orde te handhaven. Ook het preventief fouilleren van bezoekers in de binnenstad sluit Schouwenaar niet uit. Als de eigenaren zich niet houden aan het verbod, volgen extra maatregelen. Het is mogelijk dat de discotheek dan, eventueel tijdelijk, ge sloten wordt. 's-HEERENHOEK - Naast de ongelukken door sneeuw en gladheid op de A58, waren er aanrijdingen en glijpartijen op provinciale wegen. Het eerste ongeluk deed zich om half ze ven 's ochtends voor op de Bernhardweg-West in 's-Heeren- hoek. Een 62-jarige Vlissinger raakte tijdens een sneeuwbui met zijn bedrijfsbusje in de slip waardoor het busje kantelde. De man werd door getuigen uit zijn voertuig gehaald. Hij raakte niet gewond. In Kapelle gleed een bestuurder van een bedrijfsauto van de 's-Gravenpolderse Oudedijk. De auto bleef nog net met de achterwielen op de dijk hangen. De be stuurder kwam met de schrik vrij. Op de Veerdijkseweg in Scherpenisse reed een 31-jarige Tholenaar tegen een boom, toen zijn auto slipte. Ook hij bleef ongedeerd. Op de Sloeweg in Vlissingen reed een automobilist achterop een auto van een plaatselijke bestuurster. De vrouw remde voor een motorrij der die voor haar auto onderuitging. De man uit 's-Graven- polder merkte dit te laat op. Er vielen geen gewonden. Een vrachtwagencombinatie botste door de gladheid op het kruispunt Vierwegen bij Kapelle tegen het verkeerslicht aan, dat daarbij werd vernield. Op de le Deltaweg in Kats reed een vrachtwagenchauffeur door de hevige sneeuwval in de berm en kwam daar vast te zitten Een takelbednjf heeft de onbe schadigde truck los gesleept. De gladheid had niet alleen on gelukken tot gevolg. Bij Kruiningen was het zo glad dat vrachtwagens nauwelijks het viaduct op konden rijden. KRABBENDIJKE - CDA-raadscommissielid P. Allewijn uit Krabbendijke wil dat de provincie en Rijkswaterstaat snel actie ondernemen om de spoorvorming op de provinciale weg tussenRilland en Kruiningen tegen te gaan. Volgens Allewijn, die het onderwerp al jaren aankaart, hoeft het maar een beetje te regenen om grote delen van de weg onbegaanbaar te maken door het vele water dat in de vorm van plassen blijft liggen. Het stoort hem dat andere projecten steeds voorrang krijgen en de provinciale weg in Reimerswaal weinig prioriteit lijkt te krijgen. Een woordvoerder van de provincie laat weten dat de ergste spoorvorming inmiddels is aangepakt, bijvoorbeeld ter hoogte van Oostdijk. Verdere renovaties staan voorlopig niet op de het programma. de tijd dat alles wel in kannen en kruiken is, is het seizoen alweer te ver gevorderd om nog met de aanleg van het fietspad te kun nen beginnen. Dorpsraadvoorzitter J. Prins reageert onthutst op het nieuws „Ik ben diep teleurgesteld. Het betekent dat kinderen die op de fiets naar hun school in Zierik zee moeten nog weer langer ge vaar lopen. We ijveren hier al heel lang voor. Ik wordt er een beetje moedeloos van dat het nu weer is uitgesteld." komt aan de orde. Het dossier begint al aardig dik te worden. De man, schetst gemeenteambtenaar M. Verduijn, diende zijn eerste bouwtekening op ruitjespapier in. Inmiddels zijn het via de computer vervaardigde schetsen geworden Goed bedoeld, oordelen Wierikx, Abeln en Raaijmakers Maar niet goed genoeg. Duidelijkheid Tekeningen op schaal willen ze, zo wel van de oude als de beoogde nieuwe situatie. Met de aangelever de tekeningen kunnen ze geen kant op. Wierikx: „Vervelend. Heel ver velend. Die man is al een poosje be zig en moet nu weer wachten." Abeln vult aan „De vraag is hoe we mensen voor dit heen en weer ge schuif kunnen behoeden. Ik dacht dat wij als monumentencommissie duidelijk waren geweest, maar ken nelijk is het nog niet over gekomen." Abeln beseft dat de commissie zich niet populair maakt door de plan nen wederom af te wijzen, maar stelt dat het in dit geval niet anders kan. De commissie beschikt simpel weg over te weinig informatie om een goed gefundeerd oordeel te kun nen vellen. „Het is echt niet zo dat we de boel willen traineren Feite lijk zou je deze mensen helemaal moeten begeleiden bij het maken van hun plannen. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - De aanleg van een fietspad langs de Elker- zeeseweg en de Zwaardweg is uitgesteld. Het was de bedoe ling het vurig gewenste rijwiel pad nog dit jaar te realiseren, maar dat blijkt in de praktijk niet haalbaar. Dat werd gisteren bekend gemaakt tijdens de ver gadering van de landinrich tingscommissie Schouwen- Oost. Een paar maanden geleden leek het erop dat het lang verbeide fietspad er eindelijk zou komen In september vorig jaar plofte bij een aantal grondeigenaren een brief van de Dienst Lande lijk Gebied (DLG) in de bus waarin gevraagd werd grond langs Elkerzeeseweg en Zwaardweg beschikbaar te stellen. Twee maanden later kreeg man te horen dat de grond in 2002 nog gewoon voor land bouwdoeleinden gebruikt kon worden. Knelpunt De schoen wringt bij de grond verwerving, legt secretaris van de landinrichtingscommissie E. van der Meer uit. Op zich wil len de grondeigenaren best mee werken, alleen kost het meer tijd dan aanvankelijk gedacht om een en ander juridisch hele maal rond te krijgen. En tegen Advertentie „,3.C0uU'9 zaterdag 1 en zondag 2 februari 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee. vrij. 18.00-ma 08 00 uur A W Audier, Noordgouwe. tel (0111) 401480. Spreekuur van 11 00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven. vrij 18 00-ma 08.00 uur. M Leenhoutsen J J. Roth. Dijkstraat 32, Scharendijke. tel. (01111 691280 Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17 00 uur. Bruinisse. Nieuwerkerk en Oosterland, vrij 17 00-ma. 08.00 uur: R Backx, Weth. van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk. tel. (0111)641810 Tandartsen: M. F. de Booij, Oudehaven 51, Zierikzee, tel.(0111)412693. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uqr. en van 16.30 17 30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel (0113) 249111 Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180 Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13 00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee STREEKACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN - Werkplaats ge meente Slingerbos, 12.00 uur: Opening expositie De RTM en de Ramp; NOORDWELLE Dorpshuis, 20.00 uur. Bijeenkomst in kader herdenking waters noodramp; ZIERIKZEE - Commissiekamer 130,14.00 uur: Presentatie inrichting Zuidkust;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37