oep om lager waterpeil Prunje De Ramp verwoord in gedichten Uitstel afsluiting Vroonweg bepleit Stug doortrappen Ondernemers niet blij met zorgcomplex bij horeca Renesse Aandacht voor Bruinisse als bruggenhoofd op expo over Ramp rauzen fourageren nog steeds op akkers Vol gas tegen ilagboom zeeuwse almanak Twee maten Politie stelt spreekuur in voor burgers Hansweert waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 31 januari 2003 or Piet Kleemans [SCHARENDIJKE - Ganzen neten nog steeds landbouwak- kers kaal in de omgeving van De Prunje. Wat dat betreft voldoet {•daarin het kader van natuur- ptwikkelingsplan Tureluur nngelegde nieuwe natuur niet jan de verwachtingen. Dat be toogde P. de Koeijer gisteren tij- iens de vergadering van de landinrichtingscommissie Schouwen-Oost. folgens De Koeijer, commissie lid en voorzitter van de ZLTO, komt dat omdat het nieuwe na tuurgebied veel natter is gewor den dan gepland Hij pleit voor rerlaging van het waterpeil. Volgens De Koeijer is de situatie sat dat betreft te vergelijken net het sprookje van de mooie kleren van de keizer. De nooit tevreden te stellen keizer loopt nzijn blote kont rond, maar ie dereen complimenteert hem net z'n mooie kleren. Iedereen, betoogt De Koeijer, roept wel dat de nieuwe natuur in de Prunje zo mooi is, maar je moet jeafvragen of de gestelde doelen eigenlijk wel bereikt of dat we mszelf voor de gek houden. MIDDELBURG - Een 37-jarige lutomobilist uit Middelburg is listeravond rond zeven uur met volle snelheid tegen de slagbo men van de Stationsbrug in zijn woonplaats gereden. De man reed over de Stations straat, komende uit de richting van de Turfkaai. Door de besla gen autoruit zag de man te laat dat dat de rode lichten van de Stationsbrug in werking waren en dat een van de slagbomen al naar beneden was. Hij reed zon der te remmen door. De slag boom en de voorkant van de au to raakten geheel vernield. Eén van de beoogde doelen van het omvormen van de land bouwgrond in De Prunje tot na tuurgebied is het bieden van overnachtings- en fourageerge- bied voor ganzen zodat die voortaan wegblijven van de ak kers. Volgens De Koeijer is dat doel in ieder geval niet bereikt. „Naar buiten toe wordt De Prunje altijd afgeschilderd als dé vogelboulevard, maar ik heb de indruk dat er meer in plaats van minder ganzen op het ak kerland rond De Prunje zitten." ,,Ik zie wel veel ganzen, maar die zitten niet in het natuurge bied, maar op de akkers Vroe ger was De Prunje een vlucht- plaats voor steltlopers, maar die zie ik nu niet meer in De Prunje. Wel op akker en verderop langs de zuidkust. Kennelijk is daar onvoldoende voedsel voor hen. Dan bekruipt mij toch het ge voel dat we met z'n allen iets verkeerd doen." G van Zonneveld van de Zeeuwse Milieu Federatie kan zich absoluut niet vinden in de kritiek van De Koeijer. „Plan Tureluur is echt niet verzonnen omdat het allemaal zo goed ging met de natuur. Het is ontwik keld omdat er leefgebied van vogels dreigde te verdwijnen. T. Sluijter van de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland kan zich evenmin vinden in de kritiek. Hij stelt dat tegenover de constatering van De Koeijer dat De Prunje ganzen kennelijk niet voldoende te bieden heeft staat dat in drie jaar tijd - vol gens tellingen van de vogel werkgroep van de Natuur- en Vogelwacht - het aantal territo ria van kustbroedvogels in het gebied meer dan verdubbeld is. De conclusie van De Koeijer dat De Prunje veel te nat is gewor den en derhalve verlaging van het waterpeil noodzaak is deelt Sluijter niet. Voor wat betreft het voedselaanbod voor ganzen zou De Koeijer volgens Sluijter gelijk kunnen hebben. „Als dat zou blijken moeten er zaken bij gesteld worden. Dat zijn dingen waarin gestuurd kan worden. door Famke van Loon RENESSE - De eilandelijke afdelingen van Koninklijke Horeca Nederland (KHN) en de Recron en de Federatie van On dernemersverenigingen Schou wen-Duiveland (FOS) maken bezwaar tegen de locatie voor het toekomstige woonzorgcom plex van Renesse. Het terrein aan de Lindelaan ligt volgens de verenigingen te dicht bij het uit gaanscentrum en het parkeer terrein, hetgeen in de zomer tot 'problemen' kan leiden. „Wanneer je het uitgaansgebied als criterium neemt en tegelij kertijd ouderen dichtbij voor zieningen wilt huisvesten, zul je tot de conclusie komen dat dat helemaal niet kan in Renesse", stelt P van Doorne, directeur van Woningcorporatie Zeeuw- land. Toch is onder de gegeven om standigheden de Lindelaan wat hem betreft de 'meest gunstige locatie' voor de bouw van de ap partementen voor senioren Met een 'bufferzone' tussen de wo ningen en het voetpad en par keerterrein worden volgens Van Doorne eventuele problemen zoveel mogelijk vermeden. Ouderen blijven steeds langer zelfstandig wonen en willen daarbij het liefst in de omgeving blijven, waar ze al jaren ge woond hebben. Zeeuwland wil daarom in de verschillende dor pen, zoals bijvoorbeeld Renesse en Scharendijke, kleine com plexen voor ouderen bouwen, waar de bewoners indien nodig kunnen rekenen op hulp van zorgkoepel Arcus vanuit zorg centrum Duinoord in Haamste de. Voor Renesse is besloten dat woonzorgcomplex van 41 wo ningen te bouwen op de hoek van de Lindelaan en de Oude Mooi weg. Maar die locatie is 'niet verstan dig', zo vinden de eilandelijke afdelingen van KHN, Recron en de FOS. De ondernemersvereni gingen voorzien problemen voor de toekomst. In de eerste plaats omdat de seniorenwo ningen dan op een steenworp af stand liggen van de cafés en dis cotheken. „In de onmiddellijke nabijheid bevindt zich het uit- gaansconcentratiegebied van Renesse. Hemelsbreed slechts enkele tientallen meters", schrijft KHN-secretaris W. Gin jaar in een brief aan het college. Daarnaast zal het toekomstige woonzorgcomplex grenzen aan het parkeerterrein aan de Lin delaan. Met ruim honderd par keerplaatsen zullen op drukke dagen tussen de driehonderd en vij fhonderd bezoekers langs het appartementengebouw lopen. „Zeker in de zomerse periode kan en zal dit tot problemen lei den. Op warme dagen en nach ten zijn slaapkamerramen ge opend en zal geluidsoverlast waar te nemen zijn, met alle ne gatieve gevolgen van dien." Met het bezwaarschrift aan het col lege vragen de verenigingen aan de gemeente de komst van het woonzorgcomplex op die plek planologisch onmogelijk te ma ken. Stappersoverlast Volgens Zeeuwland-directeur Van Doorne is de huidige plek aan de Lindelaan bewust geko zen, temeer omdat uit dit deel van Renesse amper klachten over stappersoverlast komen. Andere locaties, zoals de plek van de voormalige toeristen kerk De Ark, zijn juist afgeval len omdat wandelroutes naar de campings hierlangs voeren. Bo vendien liggen de senioren wo ningen straks dichtbij de win kels en het dorpshuis, hetgeen Van Doorne ook belangrijk vindt. De directeur hoopt dat de huidige bezwaarschriften niet voor een verdere vertraging van het Renesser project zorgen, omdat dat indirect inhoudt dat ook de vernieuwingsplannen bij zorgcentrum Duinoord op zul len schuiven. Van Doorne: „De huidige verwachting is dat we kort voor het seizoen zullen slo pen en direct na het seizoen kunnen gaan bouwen." door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - De landin richtingscommissie Schouwcn- West en de gemeente Schou wen-Duiveland willen uitstel van afsluiting van de Vroonweg. De provincie houdt vooralsnog vast aan afsluiting van de weg per 1 maart, tegelijkertijd met het gereedkomen van de recrea- tieverdeelweg. Gemeente en gebiedscommissie hopen de provincie voor die tijd nog op andere gedachten te kunnen brengen tijdens een ge sprek. Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van de landin richtingscommissie Schouwen- West. Zowel de gemeente als de gebiedscommissie voorzien grote problemen als de Vroon weg per 1 maart afgesloten wordt voor alle verkeer. Om de Hogezoom onaantrekkelijk voor autoverkeer te maken en zo automobilisten te stimuleren de recreatieverdeelweg te gebrui ken, moeten verschillende ver keersmaatregelen getroffen worden. Dat lukt volgens wet houder G. van de Velde-de Wil de echter nooit voor 1 maart. Het in elkaar steken van een voor iedereen acceptabel plan vergt veel tijd. Er moet een 'knip' komen op de Hogezoom vlakbij de Pauwlijntjesweg. De automobilist wordt zo gedwon gen af te buigen naar de parallel aan de Hogezoom lopende La- gezoom. Om te voorkomen dat daar te hard gereden wordt, moeten op verschillende plaat sen plateaus worden aangelegd. Om ongewenst sluipverkeer te voorkomen is verder de aanleg van een landbouwsluis voor zien. Die moet ervoor zorgen dat landbouwvoertuigen ongehin derd doorgang hebben maar au to's niet. Zolang die voorzienin gen nog niet gerealiseerd zijn is het - stelt wethouder Van de Vel de - niet slim om de Vroonweg die als tijdelijke alternatieve route kan dienen zolang aan de Hogezoom gewerkt wordt dan al af te sluiten. De provincie heeft van meet af aan afsluiting van de Vroonweg gekoppeld aan het gereedkomen van de recrea tieverdeelweg. Gemeente en ge biedscommissie pleiten nu voor koppeling van afsluiting van de Vroonweg met de aanleg van voorzieningen op de Hogezoom. Gemeente en gebiedscommissie hopen op korte termijn om tafel te kunnen met de provincie om voor een half jaar uitstel te kun nen pleiten. Dat geeft ook wat meer armslag voor wat betreft de geplande verplaatsingen groenvoorzie- ningsbedrijf Habo. want ook dat vergt meer tijd dan voor zien Wethouder Van de Velde „Het is duidelijk dat het bedrijf verplaatst moet worden en dat de Vroonweg afgesloten moet worden. Het gaat nu alleen om het moment waarop. Het enige wat wij willen is een paar maan den meer tijd." Advertentie) DOMBURG wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! Hel moet maar eens gezegd: de burgemeester van Middel- burg meet met twee maten. Hij verbiedt in een nachtge legenheid in zijn woonplaats een bepaalde muziekstijl om dat die schietgrage lieden zou aantrekken. Maar ver derop in het centrum van Middelburg wordt een activi teit volstrekt ongemoeid ge laten. Het betreft de Klove niersdoelen. Daar gaan op de meeslepen de tangomuziek de beentjes van de vloer. Terwijl eronder hetzelfde dak geknald wordt dat het een lieve lust is. Want elders in het pand is een schietvereniging gevestigd. GOES - Sneeuwbuien domineerden gisteren het straatbeeld. Fietsers, zoals deze twee scholieren in Goes, hadden het zwaar. foto Willem Mieras HANSWEERT - Het Reimers- waalse politieteam begint op korte termijn met een spreekuur in Hansweert. Elke week neemt een agent twee uur lang zitting om de klachten van bewoners aan te horen. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Sneeuwvlokken dwarrelen neer in wat lijkt op een poging de schepen van de Zierikzeese Museumhaven en de achterliggende Noordhaven poort om te toveren tot een poë tisch, winters decor. Maar de groep Zeeuwse dichters die 's middags in de monumentenstad neerstrijkt, zoekt een minder guur podium voor hun voor drachten. Weggedoken in hun kragen en verscholen onder pa raplu's zoeken zij met een hand jevol publiek hun toevlucht tot Onder de Beuze aan het Haven plein. De groep Zeeuwse dichters, die gisteren in het kader van de Na tionale Gedichtendag door Zee land trok, had niet alleen in Zie- rikzee flink te kampen met het weer. De ferme sneeuwbuien, die van tijd tot tijd neerdalen en de kou doen het winkelende pu bliek en voorbijgangers stevig doorstappen naar warmere plekken. Ook in Zierikzee weet de groep zodoende slechts een handjevol toehoorders om zich heen te scharen. „Jammer", vindt de Zierikzeese dichter Thorn Schrijer, die desondanks geniet van de voordrachten van zijn collega-dichters. door Piet Kleemans BRUINISSE - Beelden van het verdronken dorp. maar ook van de evacuatie, het dijkherstel en de functie van Bruinisse als bruggenhoofd zijn te zien op de foto-expositie Bru en de Ramp. De expositie is te zien in het Vis serijmuseum. Vanuit Bruinisse en Zijpe wer den mensen en dieren overge bracht naar veiliger oorden. Op de foto's in het visserijmuseum is verder te zien hoe de kadavers van verdronken dieren er wer den verzameld en per schip naar Anna Jacobapolder werden ge bracht. In de vluchthaven en de veerha ven was het een komen en gaan van schepen. Van elders werden zandzakken aangevoerd en voos beschuldigd van vergeten'. Vergeten zijn de beelden en ge voelens die daarbij horen zeker niet, zo blijkt duidelijk uit de gedichten. Theo Raats haalt zich in 1953 'Moeders handen wit verwrongen in haar schoot' weer voor de geest, terwijl Erik Verhaar in Kering de onmacht om kinderlevens te redden pro beert te vatten met 'en onze hand om hen kan niets'. Dat die angsten mensen tot op de dag van vandaag achtervolgen wordt door Emma Crebolder duidelijk en doeltreffend ver teld in De Waterbeesten. „Altijd als het hevig waait luidt een noodklok in mijn slaap. Een klein groepje dichtliefheb bers. dat allengs toch nog iets groeit, trotseert de winterse bui en geniet van de voordrachten Een blaffende hond wordt snel tot de orde geroepen en de marktkooplieden, die met luid ruchtig vertrek de poëzie drei gen te overstemmen, worden met afkeurende blikken gade geslagen. Na de korte onderbre king klinken de gedichten weer over het Havenplein. Daarna stappen de dichters snel rich ting bus, die hen zal voeren naai de laatste stop Middelburg. Niet lang nadat het gezelschap is vertrokken stopt het (even) met sneeuwen in Zierikzee. zag. „Een dominee was toen een autoriteit, een man waar naar werd geluisterd." Hetgeen niet wegneemt dat Van den Brink al zijn gezag in de strijd moest gooien om de Bruenaars te be wegen Bruinisse te verlaten. Ook van die evacuatie zijn foto's te zien in het Visserijmuseum Adoptie Verder wordt op de expositie aandacht besteed aan weersom standigheden op 1 februari 1953, waterstanden, dijkdoor braken en de blijken van mede leven, inclusief de adoptie door de gemeente Gorssel van Brui nisse. De expositie is van 1 toten met 15 februari van manden tot en met zaterdag toegankelijk van 14.00 tot 17.00 uur in het visserijmuseum. Het museum is te vinden aan de Oudestraat. Veel bewoners van Hansweert zijn ontevreden over de politie. Zo zou in het Westerschelde- dorp bijzonder weinig blauw op straat te zien zijn. Tijdens een discussieavond in dorpshuis Kaj Munk deze week kreeg G. de Bie van het team Reimerswaal het behoorlijk voor de kiezen. ..We zijn nu eenmaal met min der mensen dan vroeger", sprak hij verdedigend. „We willen best meer naar de burgers toe komen, maar dat kan niet meer op de fiets, zoals de wijkagent fat vroeger deed." Om de inwoners enigszins tege moet te komen, begint de politie binnenkort met een spreekuur, bienkele andere Reimerswaalse kernen, zoals Rilland en Yerse- ke, bestaat dat al De zitting wordt vermoedelijk op een avond gehouden, maar mocht er behoefte zijn aan een spreekuur overdag, dan kan dat ook Een plaats van handeling is nog aiet bepaald, maar volgens bur gemeester A„ Verbree is de brede school de beste locatie. Naast de twee basisscholen en de gym zaal zijn daar de peuterspeel zaal, de kinderopvang, de bi bliotheek en straks maatschap pelijk werk en het opvoedbu- feau er gehuisvest. hulpgoederen aangeland. Ook meerden schepen af die drinkwater naar het verdron ken eiland brachten. Met klei nere schepen en Amerikaanse amfibievoertuigen werden de hulpgoederen vanuit Brui nisse over het eiland gedistribu eerd. Het kamp Voor hulpverleners werd in de Stoofpolder bij Bruinisse wat in de volksmond al snel 'het kamp' werd genoemd ingericht. De helpers die uit hele Nederland en daarbuiten toestroomden konden daar overnachten en bijkomen van het zware werk. Bij het Zijpe was ook een tijde lijke begraafplaats voor ramp slachtoffers ingericht Ook daar zijn op de expositie in het Visserijmuseum beelden van te zien. Belangrijke beelden volgens do minee H. van de Brink. Want hoewel de ramp in Bruinisse re latief weinig slachtoffers eiste liet de watersnoodramp ook in het vissersdorp diepe sporen achter En meer nog dan woor den helpen, stelde Van den Brink, beelden om de gruwelen van toen te verwerken. Van den Brink speelde destijds, stelde bestuurslid van de Stichting Bruse Musea M Kik, een be langrijke rol bij de opvang van door de ramp getroffenen. Ook was hij de Bruse dominee vol gens Kik niet te beroerd om de handen uit de mouwen te ste ken. „Hij was één van de eersten die met zandzakken begon te sjouwen." Dominee Een dominee had in die dagen, groef Van den Brink in zijn her innering, op een dorp alom ge- Advertentie de watersnoodramp Want op deze natte, winterse dag worden vol vuur gedichten voorgedragen, die speciaal in het kader van de vijftigste her denking verhalen over de wa tersnoodramp van 1953. Menig voorbijganger kijkt verschrikt op wanneer Cees Maas vol pas sie zijn In de naam van de vader exclameert. Net als de andere dichters transformeert hij tot de man uit zijn eigen verhaal, die woorden over de rampnacht van 1953 en de gevolgen daar van zaait 'in besproken land zo Zeeuwse dichters blikken op de nationale gedichtendag vijftig jaar terug in de tijd naar de watersnood ramp van 1953. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35