vaag Effect cameratoezicht blijft 11 Goes en woonwagenkamp scheiden Evacuatie bij demontage bom in Biggekerke Limburgse Jagers bij herdenking Ramp Stug doortrappen Justitie ziet wel wat in preventief fouilleren Officieel verbod op R&B in Nighttrain Man botst tegen boom MRSA bacterie in ziekenhuis van Oostburg Agent beticht van nauwe band met crimineel zeeuwse almanak Twee maten Gemeente Goes zet project voort ondanks onduidelijkheden PZC BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 31 januari 2003 toorNadia Berkelder MIDDELBURG - Het verbod op S&B-avonden in de Middel burgse discotheek The Night- jain is officieel. De discotheek aag een half jaar lang geen g&B-avonden meer houden. Burgemeester K. Schouwenaar beeft dat de eigenaren in jen brief laten weten. Aanlei ding voor het verbod is de schietpartij die op 22 december sorig jaar bij de discotheek plaats vond. De eigenaren vinden het verbod siet terecht, omdat de schiet- iioorRolf Bosboom GOES - Goes zet het cameratoe- richt in het uitgaansgebied loort, ondanks de twijfels over ie effecten ervan. In de raads commissie middelen bleek gis teravond ook weinig bereidheid jm te onderzoeken in hoeverre ie camera's daadwerkelijk bij dragen aan de veiligheid. De bewakingscamera's hangen arinmiddels bijna twee jaar. De langverwachte evaluatie, die psteravond werd besproken, leeft als belangrijkste conclusie dat er geen conclusies vallen te rekken. Het enige wat duidelijk 5geworden, is dat de politie de camera's als een nuttig hulp- iriddel beschouwt en het een prettig idee vindt dat collega's in noodgevallen op afstand bunnen meekijken. De criminaliteitscijfers van de politie tonen een opvallende ioename van het aantal inciden- ien in het centrum sinds cle in- iroductie. Politie en justitie houden het er echter op dat als gevolg van de camera's de be reidheid om aangifte te doen is vergroot en dat meer voorvallen worden gemeld en gezien. De verscherpte aandacht voor de uitwassen in het uitgaansleven ieidt onvermijdelijk tot een stij ging van het aantal geregi streerde misdrijven, stellen zij OVEZANDE - Een 41-ja rige automobilist uit Hen drik Ido Ambacht heeft gisteren rond 12.00 uur op de Kolaardsweg te Ovezande bij een eenzij dig ongeval een hersen schudding opgelopen. De man kwam uit de rich ting van 's-Heerenhoek en raakte in een slip. Hier door draaide de auto om zijn as. Het voertuig raak te in de berm en kwam met de rechterzijde tegen een boom tot stilstand. De be stuurder is per ambulan ce overgebracht naar het ziekenhuis. De auto is to tal loss. partij volgens hen buiten ge beurde. Verder betogen ze dat er geen wapens binnen zijn ge weest, dat er de laatste jaren nooit ernstige problemen op R&B-avonden zijn geweest en dat de kans op herhaling klein is. Bovendien vinden ze het de taak van de politie om men sen aan te pakken die buiten de discotheek met een wapen rond lopen. Ze hebben aangegeven geen bezwaar te hebben tegen preventief fouilleren. Of de veiligheid daadwerkelijk is verbeterd of niet, blijft daar mee onduidelijk. Ook het gevoel van onveiligheid bij het uit gaanspubliek is niet onder zocht. Burgemeester D. van der Zaag zei daar ook weinig be hoefte aan te hebben, omdat dergelijke onderzoeken vaak veel geld kosten. Hij gaat daarom liever af op sig- Schouwenaar is niet onder de indruk van die argumenten. Hij verschilt met de eigenaren van mening over de vraag of de schietpartij binnen of buiten de discotheek plaats vond. Zij hou den vol dat er buiten de disco theek is geschoten. De schutter stond binnen de grote klapdeu ren bij de straat en schoot in de richting van de volgende deur, waar het slachtoffer stond. Die deur is beschermd met metalen platen, om kogels tegen te hou- nalen die hem bereiken. „Mijn ervaring is dat het gros het een prettig idee vindt dat er came ra's hangen." Hij onderschreef daarmee de opvatting van A. Wevers (WD), die als rector van een middelbare school de zelfde geluiden hoort. Met name A. de Kok (CDA) zei teleurgesteld te zijn over de eva luatie, die de politie volgens door Rolf Bosboom GOES - Goes gaat akkoord met het afstoten van het woon wagencentrum. De overdracht betekent een forse aanslag op de kas van de gemeente, omdat een afkoopsom moet worden betaald. Het gaat voor Goes om een bedrag van ruim 470.000 euro. De Zeeuwse gemeenten boven de Westerschelde hebben de woonwagencentra onderge bracht in een gemeenschappe lijke regeling: het Woonwa genschap Midden- en Noord- Zeeland. Sinds begin jaren ne gentig wordt al gepraat over opheffing van dat schap, om dat het moeite heeft de kam pen op een goede manier te ex ploiteren. De deelnemende ge meenten worden voortdurend met hoge kosten opgezadeld. Het algemeen bestuur heeft al in 1993 besloten het Woonwa genschap op termijn op te hef fen. Aanvankelijk is gespro ken met de regionale woning corporaties over overname van de kampen, maar die za gen daar weinig heil in. Later is de stichting In Posterum in beeld gekomen, die landelijk opereert op het gebied van ex ploitatie en beheer van woon wagencentra Afkoopsom In Posterum neemt de in totaal honderd standplaatsen, inclu sief de bijbehorende infra structuur, voor het symboli sche bedrag van één euro over van het Woonwagenschap. den. Pas na deze deur controle ren de portiers de bezoekers. Hier staat ook een metaaldetec tor, waarmee bezoekers op wa pens worden gecontroleerd. Herhaling De burgemeester concludeert dat de schietpartij binnen was. Er is volgens hem dus wel een wapen binnen geweest. Hij be strijdt ook dat de kans op herha ling gering is. De R&B-avonden trekken vol- hem even gauw 'in elkaar ge knutseld' zou hebben. „Wan neer krijgen we nu eens een degelijke analyse?" Ook P, Co- lijn (SGP/ChristenUnie) was niet tevreden. „Geen van de doelstellingen is gehaald, be halve dat de politie zelf de ca mera's prettig vindt." A. van Oosten (GroenLinks), die vindt dat de camera's zorgen Daarnaast is uitvoerig onder handeld over een afkoopsom. Het schap en de stichting heb ben overeenstemming bereikt over een bedrag van 1310 euro per inwoner. Voor Goes komt de afkoopsom neer op een bedrag van ruim 470.000 euro, dat uit de alge mene spaarpot moet worden gehaald. Het college van bur gemeester en wethouders be sloot deze week daarmee ak- gens de politie groepen mensen aan die bekend zijn vanwege het bezit en het gebruik van vuur wapens. Schouwenaar vindt dat de exploitanten zelf verant woordelijk zijn voor de veilig heid van hun bezoekers, on danks het feit dat de politie de taak heeft om de openbare orde te handhaven. Als de eigenaren zich niet hou den aan het verbod, volgen ex tra maatregelen. Het is mogelijk dat de discotheek dan, eventu- voor 'schijnveiligheid', maakte uit de cijfers op dat het geweld in de binnenstad toeneemt „Daarmee hebben we destijds als politiek een verkeerd signaal gegeven. We hebben tegenover de ouders de indruk gegeven van: ga maar rustig slapen want er wordt gewaakt over uw zoon of dochter. Ten onrech te is de schijn gewekt dat koord te gaan. De afkoopsom komt neer op ongeveer twaalf exploitatiejaren, aangezien Goes nu per jaar ongeveer 1,20 euro per inwoner kwijt is aan het Woonwagenschap. De ge meenteraad moet nog zijn goedkeuring geven aan de overeenkomst. De bedoeling is de overdracht op 1 juli of uiterlijk op 1 janua ri 2004 te verwezenlijken. Het Woonwagenschap wordt eel tijdelijk, gesloten wordt. Ook het preventief fouilleren van bezoekers in de binnenstad sluit Schouwenaar niet uit. In de bxief geeft hij aan dat op dit moment 'niet opportuun' te vin den. Alleen als de openbare orde verder wordt verstoord, is het een mogelijkheid. Voor 14 februari stond een 'Ur ban-party' op het programma van The Nighttrain. Urban is een mix van muziekstijlen, waar ook R B in zit De avond is inmiddels van de agenda ge haald. De eigenaren van The Nighttrain onthouden zich voorlopig van commentaar. het geweld zou afnemen." Van der Zaag hield het bij de al gemene conclusie dat de came ra's 'een nuttige functie vervul len'. Dat vond ook hoofdofficier van justitie J. Eland, die grote voordelen ziet in deze vorm van toezicht. „De beelden leveren voor ons onweerlegbaar bewijs op Wat mij betreft komen er veel meer camera's." daarna niet opgeheven, maar gaat een slapend bestaan lei den. Dat heeft te maken met mogelijke schadeclaims van de nieuwe eigenaar bij eventu ele bodemvervuiling van woonwagencentra of sloop- plaatsen. In dat geval kan het Woonwagenschap nog worden aangesproken en hoeven niet alle betrokken gemeenten af zonderlijk een besluit daar over te nemen. door Steffan ter Maat BATH - Een aantal soldaten van het 412e bataljon van het regi ment Limburgse Jagers komt morgen naar Bath voor de her denking aan de watersnood ramp. Ten tijde van de ramp bouwden de veertig soldaten van het bataljon een nooddijk bij Bath, die ze de Limburgse Jagersdijk noemden. Het bataljon was gelegerd in Nunspeet toen ze de opdracht kregen om naar Zeeland te gaan voor ondersteuning. Na een tus senstop van een paar dagen in Roosendaal gingen de soldaten OOSTBURG - Ook in het zie kenhuis in Oostburg is de zie kenhuisbacterie MRSA aange troffen. In oktober vorig jaar werd de bacterie bij enkele pati ënten ontdekt. Volgens microbioloog mevrouw B. Hendrickx was de afdeling 4 van het West-Zeeuws-Vlaamse hospitaal binnen enkele dagen weer op orde. Hendrickx beves tigt dat er sprake was van over dracht van de bacterie bij enke le patiënten, die bij toeval werd ontdekt. Tot ontruiming van de afdeling 4 - waar vooral patiën ten vertoeven die nog net niet sterk genoeg zijn om naar huis te gaan - hoefde het echter niet te komen. „Wel is er enkele da gen een opnamestop geweest. Toen zijn alle patiënten en per soneel gescreend. Ze werden al lemaal negatief bevonden. We hadden de afdeling binnen een week weer helemaal schoon." Eerder deze week werd in het ziekenhuis in Terneuzen tot soortgelijke maatregelen over gegaan, omdat daar op de ver- pleegafdeling neurologie en cardiologie bij drie patiënten en enkele personeelsleden de MR- SA-bacterie was aangetroffen. door Rolf Bosboom GOES - In tegenstelling tot de politie ziet justitie wél moge lijkheden voor de introductie van preventief fouilleren in Zeeland. Dat verklaarde hoofd officier van justitie J. Eland gis teravond in de Goese raadscom missie middelen. J. Kasse, districtschef van de politie in de Oosterscheldere- MIDDELBURG - Een 37-jarige hoofdagent uit Hoogerheide die wist van een hennepkwekerij maar dat verzweeg, stond giste ren terecht voor de rechtbank in Middelburg. Officier van Justitie R. Ramme- loo verweet de man valsheid in geschrifte en schending van het ambtsgeheim. Ook zag hij de man als medepleger van hen nepteelt, omdat hij op de hoogte was van de strafbare feiten. Rammeloo zei een vermoeden te hebben dat de hoofdagent was omgekocht door een inwoner van de gemeente Reimerswaal. De officier eiste 240 uur werk straf en vroeg de verdachte uit zijn functie te zetten. Begin oktober 2000 werd de agent opgeroepen voor een vechtpartij. Daarbij werd de crimineel zwaargewond afge voerd naar het ziekenhuis. De verdachte bezocht diezelfde nacht het slachtoffer. Daarna reed hij naar diens woning om de echtgenote in te lichten. Daar trof hij een hennepkwekerij aan, maar hij beloofde hiervan geen melding te maken. Uitspraak: 12 februari. door naar BathJean van Gaste ren was onderofficier van deze Limburgse Jagers en hij is nu een van de initiatiefnemers van de bijeenkomst. „Ik sprak met een aantal men sen van de Limburgse Jagers over de dijk die we destijds bouwden. Vervolgens kwam ik in contact met Bram Beun. die als soldaat ook onderdeel uit maakte van onze groep. Hij heeft daarna contact gezocht met andere soldaten. Met een aantal van hen hebben we mor gen afgesproken", legt de in Maastricht woonachtige Van Gasteren uit. Hoeveel batalj onsleden er exact komen weet de voormalig on derofficier niet, hij verwacht een select gezelschap van zo'n acht leden. De bijeenkomst heeft verder geen officieel ka rakter. „We willen samenkomen om te herdenken en het is ook een soort van kleine onofficiële reünie. We verzamelen om vijf uur 's middags voor het gemeen tehuis in Kruiningen En we willen gaan kijken of we de plek nog kunnen vinden waar we de dijk destijds hebben aange legd", verklaart Van Gasteren. Ruzie Wat de precieze plek van de dijk was, weet Van Gasteren zich niet meer te herinnerenHet eni ge dat hij zich van de dijk herin nert, is dat deze waarschijnlijk over een lengte van zo'n hon derdvijftig meter is gebouwd en dat de Limburgse Jagers hier vermoedelijk een dag of vijf aan hebben gewerkt. Van Gasteren- „Ik weet nog wel dat we ruzie kregen met het bataljon Oranje Gelderland. Zij losten ons af toen het grootste deel van de dijk al klaar was. Ze haalden vervolgens de naam Limburgse Jagersdijk weg en gaven hun ei gen naam aan de dijk. Oranje Gelderland was ook in Nun speet gelegerd, dus dat heeft daar later nog wel enige ruzie gegeven. Verder weet ik nog dat het hard werken was aan de dijk, maar dat we dit met veel voldoening deden en daar wil len we dus morgen ook op terug kijken." gio, ondersteunde gisteravond de uitlatingen van zijn vertrek kende korpschef M. Dierckx, die binnen de provincie preven tief fouilleren niet of nauwelijks nodig acht. „Je moet inderdaad oppassen dat je niet met een ka non op een mug gaat schieten", vond ook Kasse. Zeeland kent volgens hem geen probleemgebieden die verge lijkbaar zijn met bijvoorbeeld sommige buurten in Rotterdam. Kasse vindt dat preventief fouilleren in die gevallen ook niet bijdraagt aan het veilig heidsgevoel van burgers. „Wel licht krijg je juist een averechts effect." Eland zei beduidend minder weerstand te voelen. Hij wees erop dat voor de invoering van preventief fouilleren een zorgvuldige procedure noodza kelijk is, waarbij de betrokken gemeente het initiatief neemt. „De problemen moeten gerela teerd zijn aan wapens. Er zijn wel degelijk gebieden in Zee land waarvan we weten dat er frequent groepen komen met steek- en vuurwapens. In die ge vallen moet je toch gaan denken over preventief fouilleren." De hoofdofficier noemde geen namen. „Ik denk in elk geval niet aan Goes." Advertentie DOMBURG wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! een activiteit volstrekt onge moeid gelaten Het betreft hier de Kloveniersdoelen. Daar gaan op de meeslepen de tangomuziek de beentjes van de vloer. Terwijl eronder hetzelfde dak geknald wordt dat het een lieve lust is. Want elders in het pand is een schietvereniging gevestigd. GOES - Sneeuwbuien domineerden gisteren het straatbeeld. Fietsers, zoals deze twee scholieren in Goes, hadden het zwaar. foto Willem l\ Het afstoten van het woonwagencentrum kost Goes ruim 470.000 euro. foto Willem Mieras Het moet maar eens gezegd: de burgemeester van Middel burg meet met twee maten. Hij verbiedt in een nachtge legenheid in zijn woonplaats een bepaalde muziekstijl om dat die schietgrage lieden zou aantrekken. Maar verderop in het cen trum van Middelburg wordt ontruimd. Voor mensen die niet bij familie of vrienden terecht kunnen, regelt de gemeente op vang in het dorpshuis. De bewoners ontvangen daar over nog een brief met alle in formatie. De voorbereidingen voor de de montage beginnen die dinsdag ochtend om tien uur. Het zal een half uur tot uiterlijk vier uur du ren voordat de bom onschade lijk is gemaakt. Daarna wordt de vijfhonderdponder overge bracht naar Breezand, waar de Explosieven Opruimings Dienst hem tot ontploffing zal brengen. Geen gevaar De EOD kan de bom niet eerder dan over een maand onschade lijk maken. De dienst heeft ter plaatse geconstateerd dat het projectiel momenteel geen ge vaar vormt. Er is inmiddels een bescher mende container over de vlieg tuigbom geplaatst en de politie surveilleert extra. Het projectiel werd zaterdag ontdekt dooreen boer uit Bigge kerke die aan het ploegen was. Hij dacht dat hij op een flinke steen was gestuit, maar het bleek een bom te zijn van ruim een meter lang en een doorsnede van ruim 25 centime ter. Vermoedelijk gaat het om een explosief van Engelse ma kelij. door Miriam van den Broek BIGGEKERKE - De vliegtuig bom uit de Tweede Wereldoor log die zaterdag is gevonden in Biggekerke, wordt dinsdag 25 februari gedemonteerd. Tijdens de demontage moeten tweeën dertig omwonenden hun wo oing verlaten. Ben gebied met een straal van 125 meter rond de bom, wordt Advertentie de watersnoodramp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31