CDA en PvdA slaags over Irak Requiem 1953 groots in zijn eenvoud Sneeuw zorgt voor chaos op A58 1-3° Eis van 12 jaar voor neerschieten portier A Verdeeldheid in Kamer over voorbereiding actie tegen Saddam Hoessein DISCOUNT m loek vervangt irainer Nijskens loor Naudts Drie Vlissingers jepakt voor illegaal kopiëren ilms en games morgen open dag Ziekenfonds moet fraudeur weren Le Pen hielp na Ramp van 1953 Prins: goed waterbeheer noodzaak Van Vliet keert terug bij de jeugd Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Winterdag Flinke perioden met zon, maar ook kleine kans op een sneeuwbui. Matige wind uit het noordoosten bij maximaal 2 graden. 246e jaargang no. 26 irijdag 31 januari 2003 osnummer 1,10 Open dagen: vandaag en morgen Opleidingen gezondheidszorg, welzijn, educatie, laboratoriumtechniek, CiOS en nautisch. Voor tijden en locaties zie www.roczeeland.nl kijk in de huis-aan huis-krant die u van ons heeft ontvangen of bel: <0113) 55 80 00 an onze redactie binnenland DEN HAAG - CDA en VdA zijn elkaar gisteren ia de haren gevlogen tij dens het spoeddebat in de hveede Kamer over een aogelijk militair optre den tegen Irak. De partij- in, die proberen samen ren regering te vormen, leken het vooral oneens iver de vraag in hoeverre Nederland zich mag voor- lereiden op een eventuele die. Advertentie «computer koopjes beurs hard- software gsm dvd games urekte verkoop hformatie a demonstratie CDA-woordvoerder Eurlings nep de PvdA op 'nu eens duide lijkheid te verschaffen of er wat de PvdA betreft een nieuwe re solutie van de Veiligheidsraad moet komen voor er tegen Irak mag worden opgetreden en of de krijgsmacht plannen mag ma ken voor een eventuele actie. De PvdA blijft erbij dat de rege ring zich niet mag voorbereiden op deelneming aan een militaire actie tegen Irak. Ook D66. GroenLinks en D66 zijn tegen militaire plannenma kerij zolang de Veiligheidsraad niet heeft geconstateerd dat Irak in gebreke is gebleven. De andere fracties, een meerder heid in de Kamer, steunen ech ter de regering. „Militaire plan ning is geen oorlogsvoorberei ding", aldus demissionair mi nister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken. Bij elkaar Over een nieuwe resolutie ble ken de standpunten uiteindelijk dicht bij elkaar te liggen. Een forse meerderheid in de Kamer is het met de regering eens dat het zeer wenselijk is dat de Vei ligheidsraad in een nieuwe reso lutie een militaire actie goed keurt. Alleen GroenLinks en SP blijven tegen een oorlog. De WD'er Van Aartsen noemde het onbegrijpelijk dat premier Bal kenende de verklaring niet heeft getekend van acht Euro pese regeringsleiders waarin die zich achter de Verenigde Staten scharen. Balkenende be toogde echter dat, hoewel hij het met de inhoud eens was, hij niet tekende omdat Europa naar buiten toe één lijn zou moeten trekken. De briefschrijvers verzetten zich tegen Duitsland en Frank rijk, die er op hameren dat de Amerikanen te eenzijdig en te agressief te werk gaan. Frank rijk wil geen aanval zonder de zegen van de VN, Duitsland wil helemaal geen militaire acties, Berlijn en Parijs waren niet op de hoogte van de brief. De Belgi sche premier Verhofstadt en de huidige voorzitter van de EU, de Griekse premier Simitis be treurden de verdeeldheid. Simi tis moest overigens van de brief horen van de Hongaarse pre mier Medgyessy, die toevallig op staatsbezoek kwam. Volgens Medgyessy gaat het niet om een aanval op de Franse en Duitse politiek. Deze visie werd gisteren onderschreven in Parijs en Berlijn. Een Franse rege ringswoordvoerder wees er evenwel op dat een grote meer derheid van Europese landen het stuk niet tekenden. Een opiniepeiling, van 21 tot 27 januari gehouden, geeft aan dat vier op de vijf Europeanen tegen deelname aan een Amerikaanse aanval op Irak zijn Het Euro parlement nam gisteren een re solutie aan die stelt dat er nog geen reden is voor militair in grijpen. GPD/AFP/DPA/EFE SOEK - Angelo Nijskens is geen rainer meer van de voetbalclub Soek. Het bestuur van de zater- lag-hoofdklasser heeft de oe- 'enmeester met onmiddellijke ingang ontslagen. Zijn tijdelijke ipvolger is Patrick Naudts. Soek-voorzitter Kees de Feijter ierklaarde dat slecht communi sten van de trainer met de spe- ffs. de technische leiding en het estuur de directe aanleiding is. ioek stond voor de winter na :en wedstrijden nog glansrijk lovenaan in de hoofdklasse, naar is nu gezakt naar een ge loeide tweede plaats.Volgend ieizoen wordt de Belg Johan üallegeer trainer, pagina 21trainer krijgt schuld M fLISSINGEN - Het team 'op sporing piraterij' van de FIOD- ECD heeft gisteren bij drie huis- wckingen in Vlissingen 1200 loederbanden van bioscoop- ilras, muziek, computerspelle- fs en bedrijfssoftware in be- ag genomen. leze banden werden gebruikt m illegale kopieën te maken oor de verkoop. De drie Vlis- mgers van 22,27 en 32 jaar zijn neegenomen voor verhoor, let onderzoek naar deze zaak wam in een stroomversnelling oen één van de verdachten via en website illegale kopieën te loop aanbood. Bij hem zijn dui- end moederbanden aangetrof- en De andere twee verdachten lereerden op kleinere schaal. eFIOD-ECD schat de inkom- ten van de verdachten op onge- eer 60.000 euro per jaar en ty- «ertdit als een grote vangst. De apparatuur is in beslag geno ten. Op de masters staan films üe momenteel in de bioscoop kaaien, zoals de nieuwe Bond. pagina 5: Bolkestein ten strijde tegen illegaal kopiëren In de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg ging gisteravond Requiem 1953 in première. door Arie Karreman en Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG Met de uitvoe ring van het Requiem 1953, gis teravond in de Concert- en Ge hoorzaal in Middelburg, is een reeks van bijeenkomsten be gonnen waarmee de waters nood wordt herdacht. De com positie van de Middelburgse componist Douwe Eisenga was boeiend in zijn eenvoud en ken de enkele grootse momenten. Vreemd eigenlijk. Een compo nist die in 1961 is geboren, schrijft bijna vijftig jaar na dato een stuk dat is opgedragen aan de 1836 slachtoffers van De Ramp. Voorde première was het podium stemmig aangekleed met zwarte doeken en geurende boeketten met witte rozen. Maar de sfeer voor het concert was niet die van een treurmis. Als er al spanning in de zaal hing, was het die van nieuwsgie righeid. Dat veranderde bij de eerste klanken van Het Zeeuws Orkest en het Zeeuws Philharmonisch Koor. De verstilde opening met gesproken tekst van alt Simone Veder en een fraaie hymne van de mannen in het koor, zorgden voor een gewijde, middeleeuws aandoende sfeer. De koorklank was zuiver, en dat zou zo blij ven. Het orkest was geconcen treerd en in vorm. Voor zijn requiem heeft Eisenga gebruik gemaakt van teksten van de Britse dichter Christop her Levenson - hulpverlener in 1953 en gisteren bij het concert aanwezig - de Russische dichter Vasili Zjoekovski en de middel eeuwers Thomas van Celano en Hieronymus Savonarola. Door een geraffineerde ordening van de teksten is de universele taal van het requiem door Eisenga verbonden met indringende poëzie over De Ramp. De tekst wordt doeltreffend on dersteund door de muziek. Zo werd in het derde deel, The Vil lage, de eenzaamheid van het kerkhof in een verdronken Zeeuws dorp indrukwekkend geïllustreerd door de eenvoud en eenstemmigheid van de koorpartij. Eisenga's muziek bleek toegan kelijk, soms zelfs poppy in zijn ritmiek en melodie. Hoogtepun ten waren het Dies Irae, een gril lig werk met veel afwisseling in stemmen, en het Libera me, een indringende roep om bevrij ding. Daarna volgde het troos tende slotdeel, waarin het ont luiken van nieuw leven fris werd verklankt. Het stuk kende wat zwakke momenten, als de eenzijdigheid in melodie naar enige verrassing deed verlan gen En alt Simone Veder be schikt over een mooi timbre, maar wat klein, waardoor het soms schortte aan dynamiek. Het zijn minieme kanttekenin gen bij een stuk dat het publiek Advertentie Verdiep je in een 5-sterren opleiding Hogeschooljj^Zedand 10.30 uur - 15.00 uur Edisonweg 4 Boulevard Bankert 156 Vlissingen door Steffan ter Maat GOES - Hevige sneeuwval heeft gisteren het verkeer in Zeeland sterk gehinderd. De A58 werd in verband mei ongelukken zelfs tijdelijk op twee plaatsen afge sloten. De politie kreeg enkele tientallen meldingen. Het omvangrijkste incident vond rond half tien plaats bij Kruiningen. Een (leeg) arres tantenbusje raakte in een slip en kwam in de sloot terecht Een vrachtwagenchauffeur stopte om te helpen. Kort daarna bots ten op dezelfde plaats twee au to's op elkaar, waarvan er een de weg blokkeerde. De vrachtwa genchauffeur probeerde die weg te slepen. De medepassagier van de chauffeur regelde het ver keer, maar werd aangeredenDe man werd met beenletsel over gebracht naar het ziekenhuis, net als een automobiliste die nekletsel had opgelopen. Ook bij Goes, Kruiningen en in de Vlaketunnel deden zich slip partijen en botsingen voor. Bij Kruiningen raakte een inwoner van Etten-Leur gewond. foto Willem Mieras Wat minister De Geus be treft mogen ziekenfond sen frauderende verzeke raars werenDat zei de be windsman gisteren in re actie op twee rapporten over omvangrij- ke fraude in de zorg. De omstreden Franse politicus Jean-Marie le Pen heeft in 1953 zijn beste beentje voorgezet bij het lenigen van de nood na de Ramp Op zijn initiatief kwamen tien tallen Fransen naar Zeeland om hulp te bieden. De Deltawerken zijn voor niets geweest als de overheid niet blijft investeren in goed waterbeheer. Dat zegt prins Willem- Al exander in een reportage die NOS Actueel met hem heeft gemaakt voor de herdenking van de watersnoodramp. In de reportage Nooit meer 1953die de NOS zaterdag vertoont be nadrukt de prins het belang van goed waterbeheer. „Het zou zelfs zo erg kunnen zijn dat als we niets doen, zowel voor de ri vieren als voor de zee, alles wat we geïnvesteerd heb ben in de Deltawerken, aan het einde van deze eeuw teniet is gedaan." Teun van Vliet, de oud- profwielrenner, maakt zijn rentree in de wieler- wereld nadat hij twee jaar geleden mislukte als ploegleider van TVM. Hij wordt ploegleider van de junioren van wielerver eniging Zeeuws-Vlaande ren. „Als ik die gasten kan leren dat het familiege beuren de basis is van het wielrennen, heb ik mijn doel be- O *3 reikt." varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12, 13, 15,17 en 19; sport: 20,21,22 en 23; kunst cultuur: 25,26,27,29 en 30 foto Lex de Meester een uur en een kwartier lang vijftig jaar terug in de tijd bracht, met het vreselijke lot van de slachtoffers voor ogen. De overrompeling bleek uit de lange aarzeling om te gaan ap plaudisseren. Pas nadat diri gent Joan Berkhemer de volle Concertzaal daartoe had uitge nodigd, barstte een staande ovatie los. Minutenlang. Requiem 1953 is vanavond nog te horen in Zierikzee, morgen in Ze venbergen, zondag in Terneuzen, 6 febr in Rotterdam, 7 febr in Vlissin gen en 8 febr in Goes. door Aector Doorns MIDDELBURG - Tegen de 28- jarige man die in oktober een portier van Café National in Vlissingen neerschoot heeft de officier van jusitie de maximale straf van twaalf jaar gevange nisstraf geëist. Tijdens de zitting van de Mid delburgse rechtbank bleek dat Vlissinger al eerder was veroor deeld voor voor de overval in 1995 op de familie van wieler- managerJan Raas, een overval op een postkantoor en voor een groepsverkrachting van een zestienjarig meisje. Ook had hij bankovervallen gepleegd. Re centelijk is hij nog veroordeeld voor een poging tot zware mis handeling van twee meisjes in Café Nationaal. „We moeten ervoor kiezen de maatschappij zo lang mogelijk tegen hem te beschermen", mo tiveerde officier van justitie R. Jeuken de eis. De man had in Café Nationaal een vrouw be dreigd met een pistool. De por tier werd te hulp geroepen. Die verzocht de man mee te gaan naar een detectiepoort. De poort ging af en de Vlissinger moest direct naar buiten. Buiten ge droeg hij zich agressief en pro vocerend. De portier sommeer de de man naar huis te gaan. Er ontstond een woordenwisse ling, waarbij de Vlissinger weer zijn wapen greep. Getuigen ver klaarden later dat de man een kogel afvuurd op één ander halve meter van de portier. Het slachtoffer werd in kritieke toe stand overgebracht naar een ziekenhuis in Antwerpen. De kogel zit nog steeds in zijn long. De advocaat E. Smit voerde aan dat zijn cliënt was extreme angst had en onder invloed was van xtc en de alcohol. "De straf pleiter vond de eis buitenpro portioneel. Uitspraak 12 februari. (Advertentie) naam: voorletters straat. postcode: plaats. telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55.10) per jaar met automatische incasso 209,90). 713214 000002 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1